Ui FABRIEKSBAAS Scheepvaart in oorlogstijd Openlijk dank L sbluevita c Nieuwe Sch iedamsche Courant B.z,a, Chauffeur 0NGEM. KAMERS WIE RUILT STENO-TYPISTE Er staat een naam achter DOUWE EGBERTS Assistent voor de chirurgische afdeeling. De kracht van het kleine NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1946 PAGINA 4 Hooge exploitatie-kosten De H.A.R.K,-affaire MacArthur waarschuwt Am. soldaten tegen wanzeden Zonder visum naar Frankrijk Perzië's antwoord heden voor V.R. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N V. Haalt Uw breinaalden maar weer voor den «lag! Koffiebranderijen en Theehandel Opgericht 1753 St. Joseph Ziekenhuis, Eindhoven, a geconcentreerde afweer GROOTE DISTILLEERDERIJ te Schiedam BROERSVEST 8 A SCHIEDAM BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht zich tot nadere opzegging met ingang van heden te abonneeren op de „NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT'' en het abonnementsgeld te voldoen: a per weekad 0.26 b per maand &d 1.10 c per kwartaal ..ad 3.25 Naam en adres tn.' Scheepvaartwaardan behooren tot de groep van maatschappijen, waar omtrent door aandeelhouders tot dus verre slechts weinig nieuws is ver nomen Men verkeert dan ook nog steeds in groote onzekerheid betref fende de verschillende factoren, welke eenigszins een basis zouden kunnen vormen voor de bepaling van den koers der aandeelen. Aangaande de resultaten, welke in de oorlogs jaren zijn behaald, is tot dusverre vrijwel niets bekend geworden. Wat deze resultaten betreft, moet men onderscheid maken tusschen twee pe rioden. n.l. ten eerste de periode van het uitbreken van den oorlog, dus Mei 1940 tot de requisitie (vordering) der schepen door de Nederlandsche Tegeering, in Juni 1942, en ten tweede de periode van de vordering der schepen door de Nederlandsche regee ring, welke tot 2 Maart 1946 heeft geduurd. In eerstgenoemde periode betaalden de reeders zelf de kosten en genoten zij zelf de inkomsten. Voor die ree derijen. welke niet buiten Nederland gevestigd wafen, werden de zaken be hartigd door de Nederlandsche Scheepvaart- en Handelscommissie te Londen, welke optrad voor rekening en risico van die reeders. Dit was dus een soort zaakwaarneming. Het meerendeel der reeder ij en was niet in bet buitenland gevestigd. Aanzienlijk verlies van het Scheepvaartfonds. In de periode van de vordering der schepen vordering in bezit, dus met in eigendom van Juni 1942 tot 2 Maart 1946 heeft de Neder landsche regeering als reeder gefun geerd. Voor de administratie daarvan werd ingesteld het Scheepvaartfonds. Hoewel op het oogenblik nog steeds geen uiteindelijke cijfers inzake de resultaten van het Scheepvaartfónds bekend zijn, daar de vereischte ge gevens nog niet alle beschikbaar zijn, staat het in ieder geval wel reeds vast, dat het Scheepvaartfónds een aanzienlijk verlies heeft opgeleverd. Dit is zeer goed te verklaren. De Nederlandsche regeer ing verhuurde de schepen aan het Britsche Ministe rie voor transport tegen lage vrach ten. terwijl de kosten van onderhoud, reparatie, sociale lasten en andere exploitatiekosten steeds stegen en zich op hoog niveau bewogen. Voorts werden goede gages betaald. Zoo doende moest onvermijdelijk een be langrijk deficit ontstaan. Men moet het verlies van het Scheepvaartfbnds beschouwen als een bijdrage van Nederland aan de oorlogvoering. De reederijen hebben in de periode Van de vordering een zekere vergoe ding ontvangen. Bij het. beoordeelen Van de vergoeding, welke werd toe gekend moet in aanmerking worden genomen, dat de reederijen door het varen in oorlogstijd met verouderde en uitgevaren schepen kwamen te zitten. De kosten welke gemaakt zul len moeten worden, teneinde de sche pen. weer in beteren staat van onder houd te brengen, zullen grootendeels voor rekening van de reederijen zelf komen. De vergoeding, welke aan de reederijen werd betaald gedurende de de vorderingsperiode, was vastgesteld op basis van een percentage van de waarde van het schip. Vervanging van tonnage. Zooals bekend, is een groot gedeelte van onze vloot gedurende den oorlog verloren gegaan. De vraag doet zich voor in hoeverre men er tot dusverre in geslaagd is, verloren gegane ton nage te vervangen, alsmede welke tonnage uit hoofde van nog' loopende nieuwbouworders is te verwachten. Gedurende den oorlog heeft de Neder landsche regeering 20 schepen ad in totaal circa 200,000 ton. in het buiten land gekocht In het buitenland zijn nog tijdens den oorlog 10 C 3 schepen in de Ver. Staten besteld waarvan er tot dusverre drie t.w. de Limburg, de Friesland en de Brabant te water zijn gelaten, terwijl de overige zeven in den loop van den zomer tot na jaar gereed zullen komen. In den bouw van de C 3 schepen is eenige vertraging gekomen als gevolg van de arbeidsmoeilijkheden in de V S Daarnaast was er gedurende den bezettingstijd een aantal schepen in aanbouw, dat inmiddels gedeeltelijk is afgebouwd en gedeeltelijk wordt afgebouwd. D© totale tonnage van deze categorie kan op circa 200.000 ton worden becijferd. Ten slotte zijn er na de bevrijding nog orders voor 15 schepen ad in totaal 100,000 ton geplaatst, waarvan 10 in het buiten land (Engeland). Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande, zoowel door de regeering als door de reeders om schepen in Amerika te koopen Engeland verkoopt alleen schepen aan Engelsche reederijen, welke oorlogs verliezen hebben geleden Tenslotte zal bij wijze van herstelbetalingen een zeker percentage van de Duitsche koopvaardijvloot, die nog beschik baar is. ter beschikking van Neder land komen, evenals van de andere vereenigde volken, die oorlogsverlie zen in de scheepvaart hebben gele den. Dit percentage zal neerkomen op plm. 40.000 tot 50.000 BJt.T De vergoeding der verloren gegane schepen. Wat het verlies aan tonnage gedu rende den oorlog betreft, moet nog worden opgemerkt, dat het meeren- deel der schepen verloren is gegaan vóór de vordering door de regeering, toen de schepen voor eigen rekening door de reederijen werden geëxploi teerd Zij waren verzekerd door de reederijen en de Nederlandsche Staat staat buiten deze verliezen. De kwestie van de schadevergoeding van de schepen, welke gedurende de vorderingsperiode als gevolg van oor logsgeweld zijn verloren gegaan, is nog', niet geregeld. Men zal zich her inneren, dat in de nota omtrent een aantal punten van regeeringsbeieid. gepubliceerd op 13 December 1945, werd verklaard, dat op gïond van de overweging, dat de verliezen, aan de koopvaardijvloot toegebracht, voor het grootste gedeelte niet het gevolg zijn van min of meer passief onder gane oorlogshandelingen, maar dat zij geleden zijn doordat d© vloot als zoodanig door de regeering als actie ve bijdrage tot de oorlogsinspanning ter beschikking van de Vereenigde Volken werd gesteld, de regeering* het destijds als haar plicht heeft er kend. dat reeders voor de geleden scheepsverliezen integraal schadeloos te stollen. Menigeen heeft zich over deze uitlating eenigszins verwonderd Immers niet het kapitaal, de vloot heeft actief aan de oorlogvoering deelgenomen, doch deze passief on dergaan, de bemanning nam slechts actief deel. Hoe het ook zij, verschil van opinie is hier ongetwijfeld mo gelijk. Omtrent de gemelde onregelma tigheden bij de H.A.R.K. kunnen wij op grond van te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen mededeelen, dat het onderzoek tot dusverre heeft uitgewezen, dat deze onregelmatigheden niet een derge- lijken omvang hebben aangeno men, als men wel uit sommige be richten zou moeten afleiden. Het onderzoek wordt energiek voort gezet en zal niet beëindigd worden, voordat de zaak tot den bodem toe is uitgezocht Evengoed als vaststaat, dat er bij de H.A.R.K. personen zijn geweest, die het in hen gestelde vertrouwen op ergerlijke wijze hebben mis bruikt, is het ook onomstoorelijk zeker, dat er honderden, ja duizen den zijn, die geheel belangeloos en op volstrekt eerlijke manier in de afgeloopen maanden hun beste krachten aan het werk hebben ge geven. Het zou jammer zijn, wan neer door deze onverkwikkelijke affaire op hen een onverdiende blaam kwam te rusten. Hoewel in dit stadium nog moei lijk daarover te spreken valt, is het toch wel zeker, dat zoowel van de zijde van de H.A.R.K. als van de zijde van de Regeering zoodanige maatregelen zijn genomen, dat in de toekomst dergelijke onregelma tigheden worden voorkomen. Generaal MacArthur heeft een schrij ven gericht tot alle veldpre dikers van de Amerikaansche be zettingstroepen in Japan waarin hij verklaart, dat het geen nut heeft een bevel uit te vaardigen, waarbij omgaing met het Japan- sche volk verboden wordt Het zou niet (kunnen worden uitge voerd, het zou het vraagstuk niet oplossen en het aangeboren zelf bewustzijn en de persoonlijke rechten van den Amerikaanschen soldaat geweld aandoen. MacArthur zegt, dat hij brieven van Amerikaansche gezinnen ont vangen heeft, waarin groote be zorgdheid tot uiting komt naar aanleiding van berichten, zinspe lende op zeer verbreide onzede lijke verhoudingen tusschen Ame rikaansche soldaten en Japansche vrouwen van losse zeden. MacAr thur gaf hierop ten antwoord: '„Er is helaas een groeiende nei ging, het woord „verbroedering" verkeerd te interpreteeren en er uitsluitend een immoreele betee ken is aan te hechten. Alle in kwaden reuk staande gelegenhe den zijn voor de troepen verboden. Het vraagstuk eischt discipline en zelfbeheersching". Krachtens een tusschen de Ned. en de Fransche regeering gesloten overeenkomst zullen met ingang van 15 April a.s. de wederzijdsche onderdanen zijn vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum voor toelating in, doorreis door of uitreis uit beide landen. Het bezit van een geldig paspoort is vol doende. Voor doorreis naar Spanje blijft Frankrijk echter een transitvisum eisehen. Voor een verblijf in Frankrijk langer dan 2 maanden heeft men een verblijfsvergunning noodig. De Perzische ambassadeur ia de V. S., Hoessein Ala, die de Iraansche kwestie voor den vei» ligheidsraad (V.R.) heeft ge» bracht, zal, naar hij heeft mee gedeeld, op heden 3 April gereed zijn met het antwoord van zijn regeering op het verzoek van den raad om een verslag van de si tuatie in Perzië. Volgens de New Yorksche radio zal het antwoord op de zitting van heden 3 April behandeld kunnen worden. De Sovjet-Unie heeft nog niet gere- ageerd- „Ass. Pr." maakt inlusschen mel ding van een diplomatieke inlich ting, volgens welke de Anglo- Amerikaansche gedelegeerden bij den veiligheidsraad waarschijnlijk een tijdelijke opschorting van de behandeling der Iraansche kwestie zouden bevorderen, indien uit cie antwoorden van Rusland en It an op het verzoek van inlich ingen van den raad zou blijken, Jat 'de Russische troepen niet worden ge bruikt om eisehen betreffende olieconcessies kracht bij te zetten. Aan deze inlichting werd toege voegd, dat men dan verwacntte, dat Moskou en Teheran hun on derhandelingen zouden voortzet ten en dat hun zou worden ver zocht, slechts in het geval, dat zij tot een oplossing zouden komen of niet In staat zouden zijn tot over eenstemming te geraken, dit aan den raad mede te deelen. Diplomaten voorzagen echter de mogelijkheid van een dubbelzinnig Russisch antwoord en zelfs ce mogelijkheid, dat Iran niet bereid zou zijn, zich te beperken tot het voortzetten van de directe onder handelingen. In da geval, zoo zeiden zij, zou den de Amerikaansche gedelegeer de, James F. Byrnes en de Britsche gedelegeerde. Sir Alexander Cado- gan. de zaak bij den raad aanhan gig houden. Men geloofde, dat deze ge dragslijn was vastgesteld, r.adat Byrnes Maandag had geconfereerd met president Truman in het W'tte Huis Gromyko, de Russische gedele geerde bij de V.N., heeft gister avond op een vraag, of hij de bijeenkomst van den veiligheids raad Woensdag zou bijwonen, „neen" geantwoord. Hij weigerde zijn antwoord nader toe te lichten. In plaats van kaarten. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank aan allen voor de belangstelling aan mijn Jip- ven Man en Vader, den Heer J. A. VAN LINT, tijdens zijn ziekte en voor de vele bewijzen van medeleven bij zijn overlijden, aan ons be toond. Wed. v. LINTHeinsbroek en Kinderen, Schiedam, April 1946. Houtstraat 29a. aan de H. Maagd voor de ver kregen gunst door middel van de krachtdadige Noveen der 3 Veesgegroeten. E. S. oud 20 jaar, liefst voor bestel wagen, ook in staat kleine reparaties te verrichten. H. van de Ven, Spoorbaanstraat 19 Schiedam-Kethel. Nette jongelui die wensen te trouwen zoeken met kamertje waar eventueel keuken van gemaakt kan wor den, of met gebruik van keuken bij dame of heer alleen. Boerhavelaan 27a, Schiedam. mijn nieuw laken Sportcostuum voor een Kinderwagen. Dalton straat 37, Schiedam. voor aankoopen in het buiten land, reisdoeleinden en onder steuning worden door ons, tegen vergunning, verstrekt. Wij openen documentaire erediaten en wij incas- teeren op het buitenland (Deviezenbank) 89 Vestigingen in Nederland Gevraagd op een HANDELSKANTOOR te Schiedam een GEROUTINEERDE TYPISTE, welke ook lichte kantoor- werkzaamheden kan verrichten en duidelijk telefoneeren. Brieven met opgaaf van verlangd salaris onder no. A.1338 Bureau N. Schiedamsche Courant, Broersvest Ba, Schiedam. -Arruu iNEl/tPffUSOt £?/r~ "c A/Et^ofik, rrt/. A/E AfEtf' '<JL A/EUEP.' Oft Het spel van „twee recht - twee averecht kan weer beginnen. Maar nü weer met echte tool. Met NEVEDA - zuiver wollen breigarens en sajet van 100 o/0 vóóroorlogsche kwaliteit. Véél NEVEDA zal er in het begin nog niet zijn maar daarin zal gaandeweg verbetering komen, als wij meer personeel en meer materiaal krijgen een naam, opgebouwd uit jaren» lange ervaring ala koffiebran-» ders en theepakkers. Besteed Uw bon aan Douwe Egberts krachtige Koffie en geurige Thee. De goede naam die D.E. zich heeft verworven staat U borg voor de beste kwaliteit. fabrlaktnLEIOEN -VEENEN0AA1 vraagt met spoed, inwonend Brieven aan den Geneesheer-Directeur De griep heerscht weer. Vw weer- stand tegen deze infectieziekte, tegen voorjaarsmoeheid en scheurbuik is afhankelijk van de hoeveelheid F». I amine C, die U tot zich neemu Vruchten en versche groenten, de bronnen van Vitamine C, ztjn -schaarschVerschaf V de onmisbare portie Vitamine C in een anderen ',JT\JA.» vorm door geregeld gebruik van iVITAMINE L/ VERKRIJGBAAR BIJ R H. APOTHEKERS EN ERKENDE DROGISTEN zoekt voor spoedige indiensttreding: speciale vakkennis niet vereischt Brieven met opg. van leeftijd, vroegere betrekking(en), verlangd salaris enz. onder No. 1898, Bur. v. d. Blad doorhalen wat niet wordt verlangd Bi) verzending per post te frankeeren als brief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4