West-Europa zoekt 'n politiek Welkom in Denemarken Geen tijd voor feestvieren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK neemt maatregelen FRANKRIJK ERKENT ZIJN PLAATS Werken op 1 Mei en Koninginnedag De vier Mei-herdenking De arbeid van vrouwen en meisjes Adviescommissie voor de regeer mg Hitler's slaaf Keitel verder verhoord Hoover naar ons land De Paus pleit voor hongerenden Heilige waarde van het brood Engelsche Koning naar Nederland Nederland leent graan R'dam Giro 9095 Directeur: joh. Kuilpers Hoofidred.Mgr Dr. J. WltlOX. AJg. Redacteur: H. A- Paalvast. Drukker: N.B.C. N.V, Ultg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT eo„«„ rasPf: VRIJDAG 5 APRIL 194« 68ste JAARGANG No. 19979 Vbormementspt f 3.25 p. kwart 11.10 p.maand 0.26 p. week Tijd. adres: Broersveat 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Frankrijk verkeert m een meer droevigen econorruschen toe rend Het is door twee wereld oorlogen gedurende een korten menschenleeftijd, welke op zijn grondgebied werden gevoerd, totaal geruïneerd. De voedseinood van net oogen- blik. hoe verschrikkelijk ook, is ten slotte van voorbij gaanden aard: Frankrijks bodem is zeer rijk, en als hij goed wordt bewerkt, kan hij nractisch in de voedselbehoeften van het land voorzien. Veel erger zijn de veroudering of vernietiging van het economisch-apparaat, de volslagen chaos in de financiën als gevolg de ontwaar< Son den franc, een staatsbegrooting waarin geen evenwicht meer is te brengen, de vaak kunstmatige schaarschte aan goederen w dcK>r een bijna wetenschappelijk „evoerden zwarten handel wordt bewerkt, en het door eigen schuld ontstane gebrek aan menschen. Onder dergelijke omstandigheden Is het begrijpelijk, dat de demora lisatie hand over hand toeneemt en de arbeidslijst met den dag ver mindert. Wie in een glazen huisje woont, moet geen steenen naar anderen werpen We constateeren «ieze feiten dan ook alleen, wijl ze hun invloed op de internationale politiek scherp doen voelen. iv den eersten wereldoorlog wa." Frankrijk een werkelijke groote mogendheid; misschien een groene mogendheid op den weg naar verval of reeds in verval, maai in iedei geval kon het zich nog ten volle aoen gelden, en was vooral zijn politiek en cultureel prest.ge zóó groot, dat niemand het zo-u wagen zij.n positie aan te vallen. De Overwinning van 1918 bracht Frankrijk nieuwe glorie, maar deze was vooral spectaculair en bovendien van korten duur. Al heel spoedig bleek, dat Frankrijk geen vertrouwen meer had in zich zelf en dat werd het kritie ke purii in zijn positie als groote mogendheid. Overal in Europa zocht het naar bondgenooten en regionale allianties (bijv. de kleine entente). Dat was impliciet de er kenning, dat Frankrijk zich niet meer in staat achtte zijn rijk zelf standig tegen een eventueelen Duitscnen of anderen aanval te verdedigen, en dat het besefte, dat Engeland niet onder alle omstan digheden aan de zijde van Frank rijk zou staan. Aanvankelijk scheen deze allian tie-politiek succes te hebben, maar al heel spoedig bleek, dat de klei nere bondgenooten den po-liltieken horizon, nauwkeurig afzochten. Toen dan ook Frankrijk tusschen de twee oorlogen hoe langer zoo meer in het moeras geraakte, en anderzijds Duitschland steeds ster ker werd, begonnen de banden itus- scben de „vrienden" meer en meer te verzwakken. Up den noodloitti- fen 3d en September 1939 stond 'rankrijk op het Europeasohe Con tinent geheel alleen: het kreeg alleen een toe" no£ zwakke hulp van over het Kanaal, maar deze kon niet verhoeden, dat Duitsch- land binnen een onbegrijpelijk korten tijd Frankrijk overwel digde. Dat Frankrijk weer een vrij land werd. dankt het, evenzeer als Nederland en België, alleen en uitsluitend aan de groote geallieer den, van wie er twee: Amerika en Rusland als de ovenheersohende machten uit den strijd kwamen. Zelfs Engeland, dat toch door zijn heldhaftige houding van 22 Juni 1941 tot 22 Juni 1942, toen het ge heel alleenstaande den overmach- tigen vijand het hoofd bood, den grondslag voor de overwinning legde, is naar eigen erkenning naar de tweede plaats terugge drongen; de twee kolossen beheer- sohen het wereldbeeld. Na de bevrijding heeft Frank rijk, onder den impuls vooral van generaal de Gaulle, opnieu-w ge poogd een eerste rol te spelen en zijn wil aan de overwinnaars op te leggen. Dat was psychologisch onjuist en politiek onmogelijk. De Gaulle moest heengaan; hij werd opgevolgd door den socialist Gouin, die aanvankelijk- nog poogde groote politiek, o.m. ten opzichte van het Rijn- en Roergebied te voeren. Ook hij echter kon zich niet door zetten en zoo zien we nu Frank rijk een nieuwen weg inslaan, overigens nog Steeds wat dubbel zinnig. En daarmede komt geheel West-Europa, waartoe ook Neder land behoort, in een nieuwe faze, waaraan wij onze volle aandacht willen schenken. CLANDESTIENE SLACHTERIJ. Doordat een controleerend agent in de tasch van een jongeman vleeach vond, heeft de Amster- damsche politie in de Vierwin- denslraat een clandestiene slach terij ontdekt. Een geslacht paard werd er tevens gevonden. De jongeman is in arrest gesteld, een ander is voortvluchtig. De leden van het Internationaal Hof van Justitie te 's Gravenhage kwamen voor het eerst weer bijeen om eenige administratieve en regelende zaken te bespreken. (Van onzen correspondent te Kopenhagen MTANDAAG worden prinses Juliana en prins Bemhard te Kopenhagen verwacht. Op stalen vleugelen zullen ze komen, de ruïnes van nazi-Duitschland onder en achter zich laten en onder de blauwe eerepoort van een hooge lentelucht door hun intrede doen in het met rood en wit getooide Denemarken. Zij komen in een klein maar keurig landje, dat weliswaar niet Van verschillende zijden is op de regeering aandrang uitgeoefend om te bepalen, dat op den morgen van den nationalen feestdag 4 Mei a.s. en aan degenen, die dit wensehen. tevens op den 1 Mei dag, vrijaf gegeven zal worden. De regeering meent in het belang van het land niet te mogen afwijken van het door haar ingenomen stand punt, dat op den 1 Mei-dag en den ochtend van den 4den Mei, met uitzondering van de scholen, door gewerkt moet worden. Indien het werk in het land een dag volledig wordt stilgelegd, be- teekent dat een verlies op onze productie van circa 30 millioen gulden; het beteekent tevens een verlies van ongeveer 27.000 ton kolen. De regeering is van mee ning, dat alleen reeds deze cijfers den. plicht opleggen, dit jaar ge durende bovengenoemde dagen zoo veel mogelijk normaal door te werken. In dit verband brengt de regee ring tevens ter kennis dat het de wensch van het Koninklijk Huis is, dat op de verjaardagen van al zijn leden dit jaar eveneens zal worden doorgewerkt Het voorbeeld van hard werken kunnen we apprecieeren, doch men ZIJ niet te straf. Want of men sabo teert, of wij komen ook nog tot afschaffing van den Zondag. Aan die te-werkstelling van vrou wen en meisjes in het bedrijfsleven en elders, ziin vraagstukken van bijzonderen aard veTbonden. welke, naast die betreffende de tewerkstel ling van arbeiders in het algemeen, een oplossing vragen, in het bijzonder is dit het geval wn aanzien v#n de nieuwe vormen banrtVm!Lweilairbeid. welke in ver- swho^~^htd- door een mede geering permanente commit,® van digen op het gebied van de vrou wenarbeid Redenen waarom de nu. uister van Sociale Zaken in over- eenstemming met zijn ambtgenooten uian Oorlog Van Marine en van Overzeesche Gebiedsdeelen heeft in- gesteld, een commissie ^we®dvi|J voor den arbeid va-n ^^viseeren meisjes. Zij zal moeten advi^ren omtrent onderwerpen welke den beid van vrouwen en meisjes belangen dier arbeidende vrouwen meisjes raken, in het bijzonder om trent wettelijke en andere door oe overheid te treffen maatregelen. Hieronder vallen b.v. verplichte tewerkstelling van vrouwen en meis jes in vrouwenkorpsen bij de marine en het leger; tewerkstelling in korps- en groepsverband voor sociale diensten; tewerkstelling al dan niet gemilitariseerd of in groepsverband in dienst van de geallieerde leger leiding. of de bezettingsauto-riteiten. Dit alles voor zoover betreft o.a. de arbeidsvoorwaarden, waarop de vrouwen en meisjes werken, den aard dier werkzaamheden, welke haar mogen worden opgedragen en de omstandigheden, waaronder deze worden verricht. De leden der commissie zijn be noemd voer den tijd van vijf jaar, de meerderheid bestaat uit vrouwe lijke leden, Na overleg met de regeereng deelt de com. voor nationale hoog tijdagen van het Nationaal Insti tuut het volgende mede: le. In afwijking van een vroeger besluit heeft de regeering het bij nader inzien juister geoordeeld, de gedachtenis-plechtigheid te laten plaats vinden in den vooravond van den 4en Mei, dus Vrijdag avond 3 Mei. 2e. De minuut stilte ter gedach tenis van de gevallenen heeft de regeering vastgesteld op Zater dagmorgen 11 uur. 3e. De plechtige herdenking in de kerken blijft dus ongewijzigd gehandhaafd op Zondagmorgen, als in de richtlijnen van de commis sie vermeld. 4e Ook voor het feestelijk ge deelte van het programma kunnen dus verder de richtlijnen van de commissie gevolgd worden, behou dens de noodzakelijke wijzigingen in verband met het voorgaande, t.w.: a. 8 uur 's morgens onder klokgelui het hijschen Fan de vlag. door de geheele bevolking gelijk tijdig; b. begin van het feest om pl.m 18.00 uur in plaats van om 15.00, uur. zonder schrammen maar toch vrij ongedeerd aan den Ragnarok van Hitiers totalitairen oorlog is ont snapt. 't Oranjezonnetje is door de gasten blijkbaar vooruitge zonden. Het heeft alle sporen van den verlaten winter opgeruimd en de eerste witte, gele en blauwe bloemen tusschen 't grijze gras der stadparken en villatuintjes gestoken. Wellicht zullen ook hier en daar enkele tulpen en hyacinthen van Nederlandsche herkomst bijtijds komen uitkijken om de prinses te zien. In ieder geval zal 't prinselijk paar hier alleen eerbied en harte lijkheid ondervinden, en dat niet alleen van den kant van de koninklijke gastheeren en de op getogen Nederlandsche kolonie, maar evenzeer van den kant der geheele Deensche bevolking. De dagbladen hebben de laatste dagen in uitvoerige artikelen en met behulp van vele foto's hun lezers een beeld gegeven van de laatste jaren, die zoo tragisch waren voor het jeugdige prinse lijke gezin. In de oogen der Denen zijn prinses Juliana en prins Bemhard de vertegenwoor digers van een volkdat ontzet tend heeft geleden onder de Dv.it- sche agressie en dat 'den gemeen- schappelijken overweldiger een he Idhaftigen weerstand heeft geboden. Het verhoor van generaal Keitel voor het tribunaal te Neurenberg, is Donderdag voortgezet. De schending der neutraliteit van. de drie westelijke mogendheden had volgens Keitel tot de zwaarste crisis in de Duitsche legerleiding geleid. Keitel zelf had aanvanke lijk het geloof, dat Hitier de be doeling had geen andere landen in den oorlog te betrekken. Frankrijk wa>s tijdens den Poolsoben veld>- tacht niiet aangevallen. Het ven- sterkte den imdsrulk der Duitsche geueraalskringen, diat de westelijke tegenstanders 't niet ernstig meen den met die oorlogsverklaring. Zij meenden daarin kansen op over eenstemming te zien- Inmiddels was Hiltler evenwel van. plam om de troepen 200 snel mogelijk van Polen naar het Westen te ver plaatsen en nog in den winter van 1939 dban aan te vallen. Eerst was de bezetting van Ne derland, België en Luxemburg niet in de plannen opgenomen. Nog in den herfst van 1939 was ik over tuigd, aldus Keitel, dat België bui ten den oorlog zou blijven. Toen. kwamen evenwel de berichten van het Belgische koningshuis, volgens welke een sterke druk van geal lieerde zijde op België werd uit geoefend om de neutraliteit prijs te geven, tegelijk met het ver plaatsen van Fransche snelle een heden naar de Belgische grens. Hitier zou daarin een onmiddel lijke bedreiging van het Roerge bied hebben gezien en wilde on middellijk aanvallen. De generaals, waaronder Brauchitsch en Keitel, aanval onder alle Van 28 t/m 31 Augustus worden dit jaar te Ede de heide-weekfeasten gehouden. wilden dezen omstandigheden verhinderen, om dat zij, naar Keitel's woorden, nog altijd hoopten op een vreedzame oplossing, zoolang de strijd in het Westen niet was ontbrand, en om dat Zij tegen den winteroorlog ge kant waren. De generaals waren van meening dat het Duitsche leger een aanval op het Roergebied gemakkelijk zou hebben kunnep weerstaan. Hitier had Keitel naar aanleiding van het meeningsverschil beticht van sa menzwering met de generaals tegen- hem. Keitel had vergeefs ontslag gevraagd, doch Hitler gaf daarop slechte ten antwoord, dat een ge neraal niet het recht heeft af te treden. Vertrouwen had sedertdien tusschen Keitel en Hitier niet meer bestaan, zeide hij. De Amerikaansohe oud-president Hoover wordt 9 dezer per vliegtuig uit Brussel op Schiphol verwacht. Op het vliegveld zal een ontvangst plaats vinden, waarop een dejeuner m de Amerikaansche ambassade te 's Gravenhage volgt. De oud-pre sident is voornemens enkele be sprekingen met autoriteiten te houden en zal in den namiddag weer vertrekken. ZH de Paus heeft over den zen der'van het Vaticaan een rede ge houden, .waarin hij hulp inriep voor de slachtoffers van den hon ger Hij richtte zich daarbij vooral tot de belijders van het christelijk geloof en, begon met ar op te wij zen, dat volgens uitkomsten der statistiek meer dan een kwart ge deelte van de bevolking der aarde door hongersnood wordt bedreigd. Z.H. ging vervolgens in op de onvoorziene omstandigheden, zoo als slechte oogsten, welke den toe stand nog verergeren. Er zijn ech ter ook uitgestrekte gebieden, die Naar „Trouw" uit Londen ver neemt, zal Koning George van Engeland in den loop van dezen zomer vermoedelijk in Juli een bezoek brengen aan ons land hij zal vergezeld zijn van Ko- Dinein Elizabeth, is nog niet bekend. hl' loO-) 39 Dik ter Buik en commissaris Cho'gum gingen op stap Dik ver onderstelde, dat de dief het land uit wilde vluchten. Aangezien ze niet wisten, met welk schip de kerel dat zou doen, besloten zij by eenige reisbureaux te informeeren. Ze liepen de eene zaak na de andere binnen, doch nergens was het door Dik ter Buik beschreven type bekend. Tenslotte kwamen ze in een bureau, dat eenige hoop gaf. De juffrouw herinnerde zich, dat er een paar uur geleden een man was geweest, die eenigszms aan de beschrijving beantwoordde. De persoon in kwestie had een enkele reis Zuid-Amerika genomen. meer produceeren, dan de bewo ners behoeven. Deze moeten bij stand bieden, waarbij voor wraaik- g-edachten geen plaats mag zijn. In den geonganiseerden strijd te gen den ho-nger gaan de Ver. Staten voor en Canada, met zijn traditio neel® vrijgevigheid, is gevolgd. Ook groot-Britannië heeft zich be perkingen opgelegd. De Paus deed daarna in het bij zonder een beroep op de Zuid- Amerikaansdhe landen. Hij legde er den nadruk op, dat de menschen opnieuw de heilige waarde van het brood moesten leeren kennen. Onze tijd heeft deze te zeer ver waarloosd. Hij beeft zich bewogen van een eerbaren levenseenvoud. naar een houding, welke het zoe ken naar en het genieten van on gezonde vreugden en kunstmatige behoeften impliceert". De Paus eindigde met ér op te wijzen, hoe door den huidigen toe stand in de wereld de Hemel den menschen een diiepe les te leeren geeft. Vijftig duizend ton graan zouden wij aan Frankrijk leveren, dat daar aan op het moment dringend be hoefte heeft. Zoo deelde minister Mansholt onlangs in een radio-rede "^Nadien is deze hoeveelheid nog verhoogd en thans zal Frankrijk niet minder dan 70.000 ton graan en bloem van ons kunnen betrekken, 't Is echter slechts een leening, want in Juni zullen we een gelijke hoe veelheid terugkrijgen.. De verhoo ging met 20.000 ton is mede geba seerd op de verwachting, dat do door Nederland op de voedselconfe- rentie gevraagde 90.000 ton zullen worden geleverd. Die zijn noodig om de periode tot den. volgenden oogst te overbruggen. - a,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1