CLARK KERR over de onderhandelingen Het Nationaal Welvaartsplan Beroering te Neurenberg Nog geen vredesconferentie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 10 APRIL 1946 PAGINA 2 Os evacuatie der japanners Ernstige verliezen voor de extremisten Staatsloterij RADIO Geestelijke vernieuwing m Duitschland Ned. Koth. Genootschap opgericht Geslicht is het Katholiek ge nootschap voor geestelijke ver nieuwing. dat onder aanbeveling en met den steun van het Epis copaat, in samenwerking met soortgelijke instellingen in Frank- rijk, Zwitserland. België en En geland den arbeid der geeste lijke vernieuwing in Duitsch land wil bevorderen en steunen. Men zal trachten door publicee- ren van boeken en brochures, door voordrachten in besloten kring en voor de Duitsche zenders en ten slotte door het verleenen van hulp aan de Duitsche instellingen, die in een goeden geest werkzaam zijn, deze geestelijke vernieuwing te bevorderen. In de afgeloopen maanden van voorbereiding heb ben verschillende initiatiefnemers zich op de hoogte gesteld van de toestanden in Duitschland en van de strevingen in gelijke richting, die in andere landen worden on dernomen. En na veel studie is men er toe overgegaan, het boven genoemde genootschap te constitu- eeren als stichting, die met de goedkeuring van den Kardinaal- Aartsbisschop dit werk, dat men- schengeslacfrten lang kan duren, te ondernemen. Eén economisch departement of negen Prosecutor „slaags" met verdediging Rusland saboteert de ordening van Europa Kafh, middenstanders vergaderen i »whtend heelt Lord Inver- (Sir Archibald Clark Kerr) gebouw van de Britsche ide te Den Haag de Neder- pers ontvangen. Lord Inverchapel is van een gUzige gestalte, heelt een sterk Verweerd gezicht, blauwe geestige (togen en ietwat grijzend haar. Hij Sntving de persmenschen op een buitengewoon joviale wijze en nam midden in den kring van journa listen plaats om de vragen aan te feooren en te beantwoorden. Het Siterview duurde ongeveer drie kwartier. In dien ttid werden er rvele vragen gesteld en Lord Inver. jttïapel beantwoordde ze snel achter alkaar Op een vraag ol er tusschen de JJritsche en Nederlandsche instan ces verschil van meening bestond, antwoordde hij beslist ontkennend. Hij is de overtuiging toegedaan, dat het voorsteil van de Neder landsche regeering aan de Indo nesiërs een goed voorstel is. Over de Japanners in Indië ver klaarde hij, dat er op het oogen- blik tusschen de Japanners en de Engelsche regeering een overeen komst is gesloten, waarbij de Ja panners zich verplicht hebben, allen gezamenlijk Java te verlaten. Lord Inverchapel schatte het •antal op het oogenblik nog op Java aanwezige Japanners op 70.000 Op de vraag ol hij den in druk had dat de overeenkomst door de Japanners zou worden nageleefd antwoordde hij. dat hij van deze overeenkomst even zeker was als van iedere andere over eenkomst. die hii Dlacht aan te gaan. Op de vraag welke zijn eigen positie in Indonesië was geweest, antwoordde hij. dat zijn werk geen ander was geweest dan het schep pen van de mogelijkheid voor de Nederlanders en de Indonesiërs om elkander te ontmoeten. Dat ging aanvankelijk moeilijk, maar is ten. slotte toch gelukt Hij ontkende uitdrukkelijk eenig aandeel te heb ben gehad in de samenstelling van het plan. dat door de Nederland sche regeering aan de Indonesiërs is voorgelegd. Hij achtte Sjahrir zeer hoog en had den indruk dat de Indonesiërs ten zeerste ver heugd zullen zijn, wanneer er werkelijk een overeenstemming tusschen hen en de Nederlandsche xegeering zou komen. Hij geloofde niet, dat het extremisme daarop invloed zou hebben Lord Inverchapel was overtuigd, dat zeer zeker genoeg Javanen een loyale houding zullen aannemen. Toen de communistische activiteit op Java ter sprake kwam, deelde hij mede, dat deze zeer gering is. „Tan Malaka is een Trotzkist, hij is door de Indonesiërs zelf achter slot en grendel gezet en ik hoop dat hij daar lang zal blijven." „De Nederlanders spelen een be langrijke cultureele rol en Vormen een belangrijk elemen* van de bevolking. De Indonesiërs willen hen dan ook zeker nie t missen; daarom wordt een Indonesisch burgerschap, dat iedereen zal om vatten die Indonesië als zijn vaderland wil" beschouwen, voor bereid", aldus Lord Inverchapel, Hij was voorts van meening, dat een overeenkomst door de Indone sische bevolking hartelijk verwel komd zou worden. Met de mededeeling, dat hij het bezoek van de Ned. ministers aan minister Attlee zou bijwonen, be sloot Lord Inverchapel' het onder houd. t Sjahrir'» reis uitgesteld. Sjahrir heeft, naar U.P. meldt, Zijn reis door Java uitgesteld we gens kiespijn. De Indonesische „minister van defensie". Amir Sjarifoedin is per vliegtuig naar Sumatra vertrokken ln gezelschap van den '.uit.-kolonel van den Britschen „Intelligence Service" Vanderpost Tweede Kamer wordt ingelicht De minister van Overzeesche Ge Wedsdeelen heeft den voorzitter van de Tweede Kamer doen toeko men een nota betreffende den «tand van zaken in Ned.-Indië en de beteekenis der komende bespre kingen met den luit.-gouverneur- generaal, met verzoek deze vertrou welijk ter kennis van de leden te brengen. Over enkele dagen hoopt de re- ering de Kamer op overeenxom- age wijze in te lichten nopens den ng van zaken met betrekking tot Britsche troepen in Ned.-Indië i daarmee verband houdende aan- elegenheden. „Gouverneur" van Celebes geïnterneerd. nationalistische leider en re- blikeinsdh gouverneur van Cele- Ratulangie, is te Makassar s prominente Indonesische door de Nederlanders ge ard, aldus „U. P.". Weer groote diefstal. Wederom zijn te Batavia gesto ld} goederen achterhaald. De Ned - Ind. regeeringsvoorlichtingsdienst pettt mede, dat een aldeeling van bet K.N.1X. in samenwerking met de Ned. militaire politie, er in ge daagd is, om beslag te leggen op goederen ter waarde van 70.000 Ned.-Ind. guldens. Te Tandjong Priok zijn zeven plunderaars ge arresteerd en tijdens het verhoor is gebleken, dat er een tweede bende plunderaars in de stad be stond. Later zijn alle S4 leden daar van gearresteerd. De repatrieerlng. Aa. Donderdag vertrekken 2 artsen en een techniker van Schip hol naar Cairo om daar de repa- trieerenden uit Indië door te lich ten op t.b-c. Kr zjjn gevechten geleverd bij het station van Klender, ten O. van Batavia. Daar werden eenige honderden extremisten verrast, toen zij bezig waren met het aan leggen van een hinderlaag langs de spoorlijn. De gevechten ein digden Dinsdagmiddag. Vijftig In donesiërs en een Nederlandsch onderofficier werden hierbij ge dood, Een zwaar Japansch ma chinegeweer werd buitgemaakt. Het schijnt,dat de extremisten met den trein gekomen waren. Zij waren te Bekassi (ten Oosten van Klender op de lijn Batavia-Kra- wang), waar zij alle passagiers met geweld hadden verdreven, op den trein gestapt. De Indonesiërs, die bij deze actie werden gedood, droe gen grijs-groene uniformen, som migen Ameriikaansche schoenen en broeken, anderen Australische veld- Shirts of shirts van het oude Ned leger-uniform. Een, die na afloop van dit ge vecht uit Bekassi te Klender arri veerde, is grondig doorzocht. Tij dens de visitatie werd uit hinder lagen geschoten.op de leden van bet K.N.I.L. en de passagiers, ter wijl dezen op het perron stonden te wachten. Later kon een trein, zonder dat arrestaties verricht be hoefden te worden, doorgaan Trekking van Dinsdag 9 April 1500: No. 17314 1 1000: No. 15046, 3276, 2243, 5308 13125 DONDERDAG 11 APRIL. Hilversum I (301 M AVRO-uitz 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.35 Piano. 11.00 v. d. vrouw. 11.00 Orgel 11.45 Ber, krijgsgev. 12.00 Kwartet en gram. 12.30 Ensemble G. Kiss. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest 14.00 Boekenpraatje. 14.20 Strijkkwar tet. 15.00 Over L Zimmerman 15 20 ft var, concert '17.35 Gram 18 00 Nieuws. 18.15 Musette-orkest 1845 Sportpr. 19.05 CSabaret 19.30v 'd. Ned Striid'kr. 20 05 Fhilh orkest en zang 21.30 Causerie 21.45' Orgel 22 00 Renova-septet 22.30 Causerie 22 40 Gram. 23.00 Nieuws. 23 15—24 00 Con cert en gram Hilversum II (415 M.) 7.00 K R.O 10.00 NC.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00 N.C.R.V 7.00 Nieuws en gram 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.1C Prot. m'orgenw en gram 1100 v. d zieken. 11.45 Gram. 12 15 Voordir. 12.30 Lichte muziek. (13".00 Nieuws). 13.45 v. d. vrouw 14 00 S*a- lonorkest. 14.40 v. d. vrouw' 15.00 Zang, cello en piano. 15 45 Gram 16.00 Bijbellezing. 16 45 Gram 17.00 Over Indië. 17.10 Gram 18 15 Kamer orkest. 19.00 Nieuws 19 20 Gram. 19.40 Causerie. 20.05 R.V.D. ant woordt, 20.20 Gewijde muz en Lij densmeditatie. 21.30 Haghe Sanghera. 22.00 Nieuws en causerie. 22.30 Orgel en cello. 23.0023.50 Gram. Het bestuur wordt gevormd door prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar te Utrecht, voorzitter; pater dr. A. Emmen O. F. M„ Weert, vice- voorzitter; dr. K. J. Hahn, publi cist te Bilthoven, secretaris; H. Nelissen, uitgever te Bilthoven, penningmeester; mr. dr. J. J. M. van de Ven. privaatdocent aan de universiteit te Utrecht, te Bilthoven, mgr. F. van de Loo, officiaal van het aartsbisdom Utrecht, mej. mr. I. C. H. H. de Vink. lid Tweede Kamer, Utrecht, P. J. S. Serrarens, secretaris Intern. Christelijk Vakverbond, Bilthoven, dr. W. Roukens, privaatdocent, Njjmegen en ir. E. A. J. H Nico las, publicist, De Bilt Bij overweging van hei wets ontwerp tot voorbereiding van de vaststelling van een Nationaal Welvaartsplan gaan de gedachten terug naar het jaar 1931, toen de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. T. J. Verschuur, op 16 Mei de indiening van een aanvulliagsbegrooting bij de Sta- ten-Generaai bevorderde, met het doel over te gaan tot een reorga nisatie van de afdeeling Handel en Nijverheid van dat departe ment, waarbij tevens werd aange kondigd de instelling van een Eco- nomischen Raad. Dit ontwerp heeft destijds aanleiding gegeven tot een uitvoerige gedachtenwisse- ling in de Staten-Generaal en bij pers en bedrijfsleven. Deze ge- dachtenwisseling leidde tot een verder strekkende conclusie dan Verschuur aanvankelijk nog voor mogelijk gehouden had. Het re sultaat was, dat bij de wet van 21 April 1932 werd ingesteld het Ministerie van Economische Za ken en Arbeid, terwijl de wet op den Economischen Raad op 8 Juli 1932 werd afgekondigd Het groote doel, dat Verschuur destijds voor oogen stond. was niet zoozeer den veel besproken Economischen Voorlichtingsdienst in het leven te roepen, doch het verbeteren der outillage van het Overheidsapparaat, ten einde een nationale economische politiek te voeren. Het was een der groote verdiensten van Minister Ver schuur, dat hij het economisch be leid der Regeering in één Mi nisterie concentreerde. In de Memorie van toelichting op het op 25 Maart j.l. ingediende ontwerp missen wij een beschou wing, die aanknoopt bij het werk van Verschuur. Wèl treffen wij in de Memorie beschouwingen aan, die wijzen op de noodzaak van de coördinatie van de talrijke over- Dinsdag is hel le Neurenberg zoo ver gekomen, dal de aankla ger openlijk „slaags"' raakle in overdrachlelijken zin wel ie ver staan met een lid der verde diging Na de traag voortgang vinaende pleitactie ten behoeve van Keitel, bracht dit incident, dat gekwali ficeerd wordt als de ernstigste bot sing tusschen chief-prosecutor Jackson en de verdediging, die tot nog toe is voorgekomen, een, zoo niet welkome, dan toch zekere af wisseling biedende sensatie Jackson stond achter den Kathe der te zwaaien met stencils en deelde het gerecht mede, dat hij de drukpersen van het gerechtsge bouw persoonlijk had doen stopzet ten, omdat Rosenberg's verdediger ze benutte voor het drukken van antisemitische propaganda. De ver dediger riep opgewonden in de mi crofoon, dat hijzelf niet voor an tisemiet wilde worden aangezien en Rosenberg gezegd had, dat hij geen woord ter verdediging van het antisemitisme zou zeggen. De woordvoerder der gezamen lijke verdedigers zeide, dat de ver dedigers voor een bovenmensche- lijke taak staan, daar zij geen na zi-ideeën willen verdedigen, doch nochtans m de Duitsche per« hcr- De nieuwe Fransche politiek in zake het Roergebied heeft dus weer, ten minste voorloopig afge daan. De Fransche minister-presi dent Gouin, die haar tot twee maal toe op plechtige wijze had aange kondigd, heeft het onderspit moeten delven tegenover zijn minister van buitenlandsche zaken Bidault, die in den ministerraad de oude tra- ditioneele politiek betreffende Duitschlands Westgrens heeft we ten door te zetten; en tegenover de communisten, die stevig tegen een Fransch-Britsche alliantie gekant zijfa. Anderzijds toonde men zich over het Kanaal tamelijk geestdrif tig voor het bondgenootschap, maar op één voorwaarde, dat het aan geen enkele voorwaarde, hoe dan ook, zou zijn gebonden. Men ziet in Engeland wel in, dat de binnen- landsche politieke ontwikkeling in Frankrijk bij de aanstaande verkie zingen voor de zonderlingste ver rassingen kan stellen, en wenscht. alleen reeds daarom, de vrije hand in het Duitsche probleem te be houden. Maar ook om andere redenen Want meer en meer blijkt, dat in En geland met den dag de diepe on rust over de chaotische ontwikke- ling in Europa toeneemt. Het ge heele Britsche volk, van hoog tot laag, legt zich voortdurend zwarr offers op om de hongerlijdende volken voor de diepste ellende, voor besmettelijke ziekten en voor revo- lutionneering te behoeden. Wat baat echter die bereidwilligheid, als anderzijds niets gedaan wordt om eindelijk, een jaar ongeveer na de beëindiging der vijandelijkheden een definitieve ordening in Europa te scheppen, en zoo een basis te vestigen, waarop de heropbouw ten minste kan beginnen. Ook dan zal de terugkeer van een werkelijke welvaart nog geruimen tijd op zich laten wachten; maar elke dag uit stel zal die noodzakelijke periode aanmerkelijk verlengen, volgens de meetkundige reeks. Het is niet het probleem van West-Duitschland alleen, dat de aandacht van Londen gespannen houdt; ten slotte is dit slechts een onderdeel van een veel grooter ge heel: van het Duitsche, van het Europeesche probleem. Slechts in de grensgebieden van Rusland zijn definitieve grenzen vastgelegd, zoo al niet de jure, d.w.z. gesanction- neerd door een plechtig vredesver drag, dan toch in feite; want waar Rusland en zijn satellieten zich hebben vastgenesteld, zullen zij niet meer heengaan. Maar in het overige Europa blijft de gevaarlijk ste verwarring heerschen, en het is niet in het minst Rusland zelf. dat, na in het Oosten uitgestrekte gebieden te hebben ingelijfd, nu met de leuze van „geen annexatie" en „zelfbestemmingsrecht" voor de betrokken volken, elke ordening saboteert. Meermalen reeds nebben wij de naaiaenjiv wurueu aangevallen. De geheele dag werd vandaag nog besteed aan het verhoor van Lammers, chef der rijkskanselarij, die door practisch alle verdedigers gehoord werd. Het tribunaal heeft aan den verdediger van KaJten- brunner toegestaan den oeruehten SS-moordenaar Hoess, .1 :e enkele weken geleden bekende in Ausch witz twee millioen menschen te hebben „vergast", als getuige te hooren. Wat het verhoor van Lammers door den prosecutor Roberts be treft, de rijkskanselarij chef zeide, dat Seyss Inquart's SS.-uniform juist als dat van v. Neurath en v. Ribbentrop slechts show was ge weest. Seyss had uitsluitend den rang SS-Obergruppenfuehrer ge kregen, opdat hij in staat zou zijn in uniform te verschijnen. Lam mers, die, evenals Ribbentrop, durfde beweren, dat hij slechts drie concentratiekampen had ge kend, noemde de politiek van Seyss Inquart tot roof van Nederland „sehr vernuenftig". Hij deelde het tribunaal mede. dat Hitier het do- tatierecht van de Pruisische konin gen weer had hervat en Keitel, Ka 1 tenorunner en Ley elk een mil lioen Mark en Lammers zelf 600 duizend Mark cadeau gehad nad. Lessen van Neurenberg. Vertegenwoordigers van het Duitsche onderwijs uit alle vier be zettingszones zullen aan de zittin gen van het tribunaal te Neuren berg mogen deelnemen oesiuiten van Potsdam als catastro faal voor het lot van Europa be titeld. Zij zijn het door vele be palingen ,die toen onder den druk van den oorlog genomen, nu een bedreiging van den vrede vormen; zij zijn het ook, omdat Rusland thans alle overeenkomsten sabo teert, welke het niet meer strikt in zijn eigen bel&ng acht. In dit opzicht is de zienswijze van het communisme precies dezelfde als die destijds van het Duitsche na- tionaal-socialismehet eenige ver schil is. dat Moskou achter zijn daden niet alleen de kracht van zijn elke geordende samenleving vernietigende levensbeschouwing kan stellen, en ook stelt, maar ook die van de overwinning en van de overmacht, welke daaruit is voort gekomen; ofschoon de overwinning door allen is bevvJhten, niet door Rusland alleen. Den eersten Mei moest de vredes conferentie bijeenkomen, welke de verdragen moest opstellen voor de gewezen satellietstaten van ex-nazi- Duitschland. Door de doelbewuste vertragingsmethoden van Rusland is het practisch onmogelijk gewor den aan dezen datum vast te hou den. Wederom gaat de chaos lan ger duren, wederom zullen de vol ken langen tijd aan de ellende wor den blootgesteld. Was dat nood zakelijk; is het dan werkelijk on mogelijk deze sabotage van Rusland te voorkomen of vruchteloos te maken? Wij kunnen ons niet in denken, dat de staatslieden zoo machteloos zijn; indien zij zonder Rusland begonnen Europa te orde nen, zou Moskou spoedig genoeg weder aan de conferentietafel ver schijnen. heidsinstanties, die op het econo mische leven des lands een invloed van beteekenis uitoefenen. Ook lezen wij, dat het voorkomt, dat de maatregelen van deze diensten elkaar (Watt ruisen, of, dat het verkr#**» «fïect niet op de meest doelmatige wijze wordt bereikt. Het centrale plan wordt noodzake lijk geacht om na te gaan in welke mate de maatregelen, die van de verschillende ministerieele depar tementen uitgaan, elkaai be ïnvloeden en in hoeverre zij met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. Het was juist om die reaerien, dat Verschuur de totstandkoming van één economisch departement bevorderde. Ook de Staten-Gene raal drongen destijds aan op een beslissing in die richting. De ar beid, die omvat werd door het oude Ministerie van Economische Zaken, geschiedt in het Kabinet- bchermerhorn, door de ministeries van Handel en Nijverheid, van Landbouw, Visscherij en Voedsel- yoorziening, van Scheepvaart en voor een deel door dat van Ver keer en Energie. Daarbij komt, dat de ministeries van Buiten landsche Zaken en van Openbare Wenken en Wederopbouw met economische vraagstukken ten nauwste in aanraking komen. Het thans_ aanhangige wetsontwerp zal, indien het tot stand komt, door negen ministers worden ge- cóntrasigneerd. Er zou dus alle reden geweest zijn om het vraag stuk van de departementale in- deeline allerppra' --n da n - a stellen De thans heerscneuae versnippe ring der ministerieele verantwoor delijkheid op het gebied van de economische aangelegenheden des lands verdient nauwgezette over weging. Zjj is niet te handhaven en zij kan niet hersteld worden binnen het kader van een Plan bureau, waarvan de Memorit uit drukkelijk verklaart, dat het iven uitvoeringstoevoegdheden heef; Acht de Regeering dus coördi natie van het economisch beleid noodzakelijk, dan zal zij allereerst dienen te overwegen, hoe he: met de ministerieele verantwoordelijk heid op het stuik van economische zaken staat. Het spreekt vanzelf, dat in de Economische Commissie uit den ministerraad coördinée- rend werk moet geschieden. Dit geschiedde ook ten tijde van Co- lijn, toen mannen als Verschuur, Steenberghe, Gelissen en Deckers zitting hadden in die Economische Commissie. Niettemin moge men niet_ uit het oog verliezen. dat ministers niet overbelast mogen w.orden met vprpadprinpp- -an dien aard. Nu Nederlana verarma ge schonden uit den oorlog is geko men, mag men voor de departe mentale indeeling misschien het schema van voor den oorlog niet meer zonder meer als ideaal stel len, doch wel moge geconstateerd worden, dat niemand twijfelt aan de juistheid van het bestaan van één centraal financieel departe ment. Zoo moge ook als stelling geponeerd worden dat het Kabi net over één centraal economisch georiënteerd departement moet beschikken. Daarnaast kunnen wel andere departementen be staan, die met economische aan gelegenheden in aanraking komen, doch deze zullen een meer over wegend technisch karakter moe ten dragen. Niemand zal de wen- schelijkheid van het bestaan van een ministerie van Wederopbouw betwisten. Evenmin zal men een afzonderlijk departement kunnen missen, dat zich met het binnen- landsch verkeer bezig houdt Handel, nijverheid, mijnbouw, energie, scheepvaart en buiten- hnndel zullen ©Cht6r in o .cua economisch georiën teerd departement moeten nm-deii vereenigd. in dat licht Desenuuwu ,ordl de positie van een planbureau ge heel anders en zou een instelling van een dergelijk bureau bij een afzonderlijke wet geheel overbo dig zijn. Men zou, gesteld da; een dergelijk bureau noodig zou zijn, deze zaak evenals ten tijde van Verschuur geschiedde, bij aan- vullingsbegrooting kunnen regelen. Heden wordt in Amsterdam de 65ste vergadering gehouden van den Cenbralen Raad van den Dio- cesanen R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. De dag werd begonnen met een H. Mis, welke om half tien in de St. Nicolaaskerk werd opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der leden door dr. A. A Olie rook Om half elf vereenigden de af gevaardigden zich in hotel „Kras- napolsky", waar de vergadering geopend werd door den waarne mend-bondsvoorzitter, den heer. E. v d Brule, die een korte be schouwing hield over situatie voor den middenstand en de noodzakelijkheid beklem loonde, ook in dezen tijd. van prtncipieele organisatie. Een belangrijk punt was de be stuursverkiezing. daar het hoofd bestuur en bloc aftrad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2