Nog altijd één Een sterke Kath. Volkspartij DE LAATSTE DAGEN VOOR HET WESTEN '5 Motie inzake Franco-regiem DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Naast of tegenover DIK TER BUIK maakt plannen Leopold af? 'ée Partij van den Arbeid Gevaarlijk speelgoed Staatsloterij „Desnoods zullen wij ons voor honderd procent offeren" Sri dfnmV n0fi 4ven Treedt Koning Distributiebescheiden van dienstplichtigen GONGSLAGEN Etalages. Maandag in stemming in den V.-raad Petroleum voor kook- doeleinden Slachtvee uit Denemarken R'dam Giro 0005 Directeur: Joh. Kuüpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Wltlox. (Ug. Redaeteurl H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uit®. v.d. Maas- bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 27 APRIL 1946 68ste JAARGANG No. 19996 Vbonnementspi f3.25 p. kwart f MO p.maand f 0.26 p week Tijd. adres Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm, wenschte samenwerking tusschen oe f v. d A. en de Kath. SSW, °P den debat-avond van 24 April met prof c. W de Vries r.e Roterdam, deed hii 'dan ook zijn best op dit punt gerust- stellende verklaringen af te leggen In tweede instantie verklaarde hij o.a. dar de P. v. d. A. geen staats socialisme wenschit en geen over- heersching door den staat, al voegde hij er aanstonds aan toe, dat men den mensch niet al te idealistisch moet zien Het relati visme komt bij dezen bewindsman, overigens naar eigen openhartige e!L,„Si ^,'d« bekentenis, altijd gemakkelijk om den hoek gluren. tT j stukken, uitgaande van de f,a- A-. komen ook telkens uit latingen voor, als „socialisatie van ff beschikkingsmacht", die niet al te geruststellend klinken. Men heeft het betreurd, dat door het niet toetreden van de itath. Volkspartij tot de P. v. d. A. in deze groepeering het noodige evenwicht, de groote tegenspeler ontbreekt tegenover het zoo uiter mate sterk domineerend socialis tisch element. Welnu: dat in de P. v. d. A. ontbrekend evenwicht herstelle men door een krachtige formatie bulten de partij. Dat kan uitslui tend zijn de Kath. Volkspartij. Men kan aan het landsbelang geen grooteren dienst bewijzen dan door een zoo sterk mogelijke Kath. Volkspartij. Hoe vreemd het oogenschijnlijk moge klinken: dat zou ook de grootste dienst zijn. dien men aan de P. v. d. A. zelf kan bewijzen. Deze partij moet, bij haar tegen woordige samenstelling tegen zich zelf beschermd worden. Daarom: naast, zoo noodig tegen over de P. v. d. A. een zoo sterk mogelijke KATHOLIEKE VOLKS PARTIJ. Of het na de verkiezingen tot samenwerking zal komen van de Kath. Volkspartij met de Partij v. d. Arbeid weten wij niet. Eén ding weten we wel: als die samenwer king ergens op zal afstuiten, dan zal het zijn op de staatssocialistische sentimenten, die aan een groot aantal leden van de P. v. d. A. verre van vreemd zijn. Wij, Katho lieken, als zonen van den vrijheid- lievenden Schaepman, blijven vijand van alle niet volkomen gemotiveerde staatsbemoeiing. Als trouwe discipelen van den grooten Paus Plus XI zijn wij overtuigde 'oorstanders van het zoo kernge zonde subsidiariteitsbeginsel. De «wa^??odingJvan den Jongsten maakt 0nS duWb€l taiverig ee- Sdhermerhom blijkt duide- Ii.lk aan te voelen, dat hier hp-t voornaaamste struikelblok kan lig- gen voor de ook door hZ g! In het ziekenhuis te Wagenin- gen is een 13-jarige knaap opgeno men, die gepro-beèrd had een gevon den doosje silagpijpjes met lucifers tot ontbranding te brengen. Hem wetrden van de linkerhand de duim, de wijsvinger en een lid van den middenvinger afgeslagen. Trekking van 27 April. De premie van f 3000 viel op een niet. en wel op No. 21223. Minister Meynen reikte gisteren op het Binnenhof in den Haag aan een aantal hooge Britsche officieren onder scheiding steekenen uit. In een persgesrek heeft de toenmalige Nederlandsche minis ter-president, prof. Gerbrandy verteld van de laatste dagen in Londen vóór de capitulatie en van de haast vertwijfelde pogingen, welke in het werk werden gesteld om Westelijk Nederland, dat ten doode scheen gedoemd, te hulp te komen Na een overzicht van de gebeur tenissen en het verloop der on derhandelingen besloot hij: „U kunt begrijpen met welk een spanning de Nederlandsche regeerintg in Londen het verloop van zaken volgde. Nooit zal ik vergeten het enthousiasme onder de piloten, die het eerste werk van het voedsel neerlaten moes ten uitvoeren. Het was hun een bittere teleurstelling, dat drie maal de uitvoering moest worden afgelast. In het kamp kon men telkens hooren: „The Dutch will get their food." Zij waren vast be sloten het Nederlandsche volk redding te brengen en verklaar- hebben de ondergrond in Warschau geholpen ten van 80 procent verliezen sche koste Vooruitstrevendheid is Been monopolie van een bepaalde partij. Er zijn wel partijen, die dit trachten te suggereeren, zoo als er ooit partijen waren, die de goegemeente voorhielden datzij, die haar steupden, blijk gaven van vaderlands liefde of zelfs van denkvermo gen. Zulke aanmatigingen hebben mets met het begrij pen van een nieuwen tijd te maken; zij zijn eenvoudig zoo oud als de hoogmoed der men- Vooruitstrevend in sociaal en staatkundig opzicht is. naar den letterlijken zin van het woord, iederdie ernaar streeft de samenleving in het algemeen en den Staat in het bijzonder steeds beter te doen beantwoorden aan hun aneh: de bevordering van het sch^efie welzijn all er men- het stan%:r' die het sociale en staatkundige leven zoo wil inrichten, dat méér men- schen een hoogere welvaart deelachtig worden, is vooruit strevend. Dit streven nu naar voor uitgang ligt geheel in de lijn van de katholieke opvatting over de taak der staatkunde. Niet dus, omdat de toevallige situatie het op dit oogenblik zoo vergt, niet uit opportunis me dus. maar krachtens de staatkundige beginselen, waar zij van uitgaat moet de ka tholieke politiek vooruitstre vend zijn. Dat sommige katho lieken conservatief denken is een toevalligheid. Zij kunnen nooit hun stempel drukken op een katholieke politiek, dezen naam waard. Het is aus ook geen toeval, geen opportunis me, dat de katholieken zich op een vooruitstrevend program als dat van de Volkspartij ver eenigen. In vooruitstrevend heid kunnen zij niet anders zijn dan: nog altijd één onder ons, voor de Nederlanders zijn wij bereid 90 procent, als het moet 100 procent te offeren. Ik heb doen vragen of ik méde kon vliegen. Dit werd met ont kenning beantwoord. Wel heb ik een reporter van ons na de eerste uitvoering bij mij gehad, die met tranen in de oogen zijn ervarin gen vertelde, hoe hij o.a. op vele daken de menschen had zien staan om de reddende engelen toe te wuiven Wij kunnen Churchill, Eisenho wer en Bedell Smith nooit dank baar genoeg zijn. Toch blijft mijn laatste impres sie zoo besloot prof. Gerbrandy wanneer ik terugzie op het ge heel, dat de uitredding op 5 Mei 1945 niet was de daad van men' schen. maar de hulp van God. Herdenking der „air.droppings" Maandag a.s. willen de Ver. Sta ten en Engeland gezamenlijk het groote feit, dat voor hen waar schijnlijk even indrukwekkend was als voor de bevolking van Weste lijk Nederland, herdenken, en ter zelfdertijd een eeresaluut brengen aan den opmerkelijken herstelar. beid, door de bevolking van Neder, land verricht. Op 29 April zullen zeven Lan casters laag over het paleis Soest. dijk vliegen. Vervolgens zal boven Soesterberg een der vliegtuigen af zwenken en, om ongeveer twaalf uur 's middags, een bus afwerpen, bevattende een bouquet (rozen, anjers en lelies oranje, rood, wit en blauw) voor H. M. de Koningin, en een persoonlijke boodschap van den maarschalk der Royal Air Force, lord Tedder, chef van den Britschen luchtstaf. Hierna zullen de andere zes vliegtuigen weer laag over het paleis vliegen en vervolgens over Utrecht, Amster dam, Den Haag en Rotterdam. De Erigelsche groepskapitein Lucas zal het bouquet en de bood schap op heit vliegveld in ont vangst nemen. Hij en de Ameri- kaansche luit.-kol. William W. Ottinger, die een bouquet en een boodschap van de U.-S. army air force met zich brengt, begeven zich naar het paleis, om daar hun opwachting te maken bij H.M. de Koningin. De bus met het bouquet zal op Soesterberg afgeworpen worden door Squadron-leader Harris, die vorig jaar het eerste voedselpak ket afwierp. Indien de weersomstandigheden een formaitievlucht niet toelaten, zal het vliegtuig met het bouquet, onmiddellijk naar het vliegveld vliegen en regelrecht terug naar Engeland. 54. Professor Wheefallis werd aan Qhoffum voorgesteld en in een stoel geplant. „Ktjik eens heeren, de zaak zo°zo°- wil met een uitge- l^wv?ezelscaiap' ik Ze& uitgelezen gezelschap eene expeditie maken, maken Enne, mi las ik in de krant, hoe heldhaftig Uw beider ge- aL^JS die juweelen diefstal, diefstal Comm. Chogum kuchte en zwol eenigszlna, Jach" vervolgde de prof. „Jaeh, enne nu dacht ik, kom Jodocus, gaeh eens naar dien Dik ter Buik en Comrn Sungger„Chogum, professor] Chogum", verbeterde de commissa ris. „Jaeh, inderdaad heel ohodhem van mij". „Nee, professor," zed Dik, .Meneer bedoelt, dat hij niet Snug ger heet, maar Chogum". „Ctti, juist, neemt U mij niet kwalijk. Wel. me neer Chogum dan. En nu' ter zaeke, Hoeren voelt U er iets voor Tia" gaan, gaan of niet, niet»'. Ja begon Dik, ,we Nee u* Professor, „ik stel voor, dat dan kan te TTg3al "naar mlin huis' aan Kan ik u een en ander uitleg gen Even later was het drietal op weg naar een klein huisje, waar grootsche plannen zouden worden uitgebroed. Onze correspondent te Brussel seint ons Volgens Belgische bladen zou koning Leopold, na een onder houd. dat hij zou gehad hebben met den katholieken staatsman, graaf Carton de Wiart, besloten hebben af te treden Wij deelen dit geruoht met het noodige voorbehoud mede. Carton de Wiart bevond zich eenigen tijd geleden te Genève, in verband met de liquidatie van den volkenbond, doch in zijn omgeving verklaart men niets te weten van de ont moeting welke hij met den koning zou hebben gehad. Momenteel ver toeft Carton de Wiart te Kopen hagen, als voorzitter van de inter parlementaire unie. Men heeft hem ginds op de hoogte gebracht van hoogergemeld gerucht, doch hij heeft nog geen enkele verklaring ter zake afgelegd. Dienstplichtigen, die voor den militairen dienst worden opgeroe pen, moeten voor hun vertrek naar hun garnizoensplaatsen hun twee de distributiestamkaart met inleg vel, hun bonkaarten voor voedings middelen, tabaks-, versnaperingen-, of gecombineerde tabaks- en ver- snaperingenkaart en textielkaart bij den distributiedienst van hun woonplaats inleveren. De distribu tiedienst zal een ontvangstbewijs afgeven, hetwelk de dienstplichti gen aan hun commandant moeten overleggen. Tot die deprimeerende dingen onder dien oorlog behoorden die droefgeestige uitstalkaisten van df meeste winkels. Vele zaken war el zelfs geblindeerd. Allemaal teeke nen van verval, achteruitgang, lusteloosheid, moedeloosheid vaak. In dieze situatie is thans veel ten goiedie gekeerd en dol als ik ben op mooie etalages als uitingen van levensmoed, ondernemingsgeest. welvaart en een stukje geluk, breng ik hiier hulde aan vele voor treffelijke etaleurs. Een goed eta leur is zijn salaris dubbel waard. Hun vakmanschap kan een zaak doen staan of vatten. Niet alleen in het materieele, ook in het cultureele, sociaal-eco nomische en godsdienstige kunnen we spreken van etalages der groe- paerinigen. Ook op deze terreinen treft men uitstekende uitstalkas ten aan. Etalages lokken, zij die nen een eerlijk beeld te geven van de goederen binnen. Doch menigeen ervoer, dat hier voet angels en klemmen liggen. Want met een stuk cultuur ondergaat ge soms eigenaardige gewaarwordiiv gen, achter godsdienstige vermom mimgen gaan vaak sociale marv sters schuil. Nog erger iis het, met de poli tieke uitstallingen. Als ik al die etaleurs daarvan moet gelooven, is Nederland over twee jaar een paradijs. Bij een nadere bezichti ging heb ik al door gehad, dat er nog belangrijke hoeveelheid surro gaat wordt gepresenteerd. De pak ken sociale gerechtigheden, die thans in die vitrines zijn uitge stald in ros» linten, in waarheid verpakking of met de reclame van twee zwerende vingers moe ten den ad'spiirant kooper toch wel tot nadenken stemmen. Gisteravond zag ik in een eta- boven een heuvel materiaal, dat kopspijikiertjes weer vrij waren- Bij het schrijven van dit in-den- hoek-product denk ik weer aan dien berg gekopte puntijzertjes. Ons Nederlandsche volk wil vooruit, maar een groot gedeelte weet wiet naar welke zaak, aar zelt nog in het kiezen van een dier wegen, die van bevrijdings plein uit in vele richtingen weg- voelien. Men luistere goed toe, men geve zijn oogen den kost, voor men een weg kiest, want er liggen heel wiat kopspijkertjes uitgestrooid. Die valsche dingen zijn weer vrij. Argeloos Nederland zal nog veel au-geroiep doen hooren. Maar dan is het al te laat, dan is de wonde reeds toegebracht de teleurstelling een feit. Denk aan de kopspij kertjes. HENK VAN DER MAZE Australië, Frankrijk en Polen hebben een nieuwe gemeenschap pelijke resolutie ingediend, waarin de moreele veroordeeling van Franco-Spanje tot uitdrukking wordt gebracht en waarin voor gesteld wordt, een subcommissie van vijf te benoemen, die moet bestudeeren of Spanje inderdaad den internationalen vrede be dreigt, opdat de raad, wanneer het antwoord bevestigend luidt, de noodige maatregelen kan nemen Na de resolutie te hebben voor gelezen wees kolonel Hodgson er op, dat volgens deze nieuwe lezing de veiligheidsraad zelf en niet de subcommissie verantwoordelijk zou zijn voor de beslissing, welke prac- tische maatregelen moeten worden genomen. De bijeenkomst werd vervolgens tot Zaterdagavond 8 uur verdaagd. De zitting duurde totaal 20 min. De oorspronkelijke, door Austra lië voorgestelde, clausule over een tijdslimiet, waarbinnen de subcom missie haar taak zou moeten heb ben voltooid, heeft men dus in deze lezing laten vallen. Zienswijze van v. Kleffens Aan een door mir. Van Kleffens in dien Veiligheidsraad gehouden rede omtleenen wij het volgende: Wat de Spaansche kwestie be treft: ik ben bereid de bewering, dat hier een voldoende duidelijk gevail voorhanden is, te aanvaar den. Een geval, diat een aanvul lend onderzoek, als door den Australisohen gedelegeerde voor gesteld, rechtvaardigt. Ik meen, dat dit onderzoek niet absoluut noodzakelijk is, doch het kan "van nut zijn en daarom aal ik stem men ten 'gunste van het Australi sche voorstel. In dit verband wil ik den Rus- sisohen vertegenwoordiger er op wij zien, dat de afwezigheid van geheel en al overtuigend bewijs ons een kwestie niet ter zijde doet schuiven, doch integendeel, voor opgesteld dat het reeds aange brachte bewijs niet al te schamel is, ons ar verder op in doet gaan. Vluchtelingen haar „de West"? De Ned. delegatie op de vluchte- lingenconferentie der V.N. te Lon den heeft aangekondigd, dat de Ned, regeering de mogelijkheid overweegt, verscheidene duizenden vluchtelingen of verplaatste perso nen in West-Indië op te nemen. Waarschijnlijk zal deze kwestie later in een der subcomité's aan de orde worden gesteld Zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kookdoeletn- den of verlichting kunnen op de volgende bonnen dezer kaarten ge durende de maand Mei de daar achter vermelde hoeveelheid petro leum koopen: op bon 33 t.m. 36 der kaart UA 510, vier liter, op bon 33 en 35 der kaart UB 510, vier liter, op bon 69 der kaart UC 510, vier liter en op bon 124 der kaart UT> 510. twee liter. De eerste hoeveelheden Deensch slachtvee zijn in ons land aan gekomen. Op 22 April arriveerde een trein uit Denemarken met ongeveer 600 stuks en op 24 April liep die „Orestas" de haven van. Amsterdam binnen met ongeveer 700 Deanscbe runderen aan boord. Deze dieren maken deel uit vain het door de regeeriiing in Dene marken aangekochte slachtvee tot een hoeveelheid van 1000 ton ge slacht gewicht. Dit vleesch komt geheel ten goede aan onze bin- nenilandische vleeschvoorzietning. Binnenkort kunnen de resteerendie hoeveelheden verwacht wooden. Van de 10,000 stuks slachtvee en 600 paarden, welke uit Ierland naar Nederland zouden worden verscheept, zijn thans resp. 8888 en 547 stuks in ons land, j,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1