HERINNERINGEN - RADIO „Kunst geen regeeringszaak" MAANDAG 6 MEI PAGINA 4 PUBLIEKE DANK AAN GERBRANDY Weet je het nog? Die vliegmachien Weet je nog hoe we zwaaiden? Weet je het nog? Die eerste vlag Die lier van een gevel waaide! Hoor je het eerste Wilhelmuslied In die benarde uren En in onze honger in ons verdriet De vlam van de vreugdevuren O weet je het nog, hoe de winkels weer Met oude portretten stonden En triomphant was het aangeplakt Dat we weer pratenkonden! Weet je het nog die oranje strik? Waar we juichend elkaar op wezen En die eerste auto's in onze stad Met de eerste Canadeezen! O weet je het nog, die blijde dag Dat we naast elkander stonden Eén In ons lied en één om onze vlag? O weet je het nog die eerste dag Dat de menschen weer lachen konden?! ANNIE KOLB. 3 Mei 1946. richtten. Ken hoor van 500 man, ringt o.l.v. J. Schreura ,„men brandt, men braeckt". Dan dag het het in 't Zuiden. Door de poorten van de eeretribune komen in looppas onze everzeesche bevrijders, Amerikanen, Engelschen, Canadeezen, Polen en ook Nederlanders, soldaten en ma riniers, die een applaus krijgen. Zy dragen de vlaggen van hun naties. Langzaam maar zeker bezetten zy geheel Nederland. De zware ge vechten gevoerd in het Oosten des lands, worden door groote donkere rookwolken uitgebeeld. De menigte Is enthousiast. Duitschland heeft zich overgegeven aan de 21e Leger groep. De capitulatie-overeenkomst van veldmaarschalk Gen. B. L. Montgomery wordt voorgelezen. Door de radio galmt het*; „Neder land Vr\j lDe zwarte vlaggen Zijn binnengehaald en de verkenners hijschen de oranje- en de Ned. drie- kleurvlaggenZwaaiend komt het volk van Nederland te voorschijn. Men host en danst. Het: „Wien Neer lands bloed" klinkt weer vrij Doch vergeet ook niet de dooden de Joden, die in kampen zijn ge storven, vergast en doodgemarteld; de illegale werkers, die zijn gepakt; de gijzelaars, die het leven hebben moeten geven, onze gevallen jon gens aan de Grebbelinie, in Zeeland en aan den afsluitdijk en overal in de Meidagen van 1940, en onze Hol- landsche jongens die elders in de wereld te land en te zee tijdens de vijf oorlogsjaren het leven gegeven hebben. Achter de vlaggen der elf provincies wordt door militairen een met de rood-wit-blauwe vlag be dekte katafalk binnengedragen en in 't midden van 't terrein neerge zet. Klokken luiden. Driemaal drie vliegtuigen brengen eerbiedige hulde De bevolking brengt een bloemen hulde. Terwijl de bevrijders zich m een groot kruis opstellen rond de katafalk, spreekt op ontroerende wijze Den Doolaard, dat wij vooral het verleden niet mogen vergeten. Het koor zingt hierna „Ecce quo in odo moritur justus". De bevrijders worden hierna bedankt voor al het lekkers aan chocolade en sigaretten, die ze gebracht hebben. Nederland brengt ze een bloemenhulde. Alle soldaten marcheeren nu met bloe men In de knoopsgaten en aan de bajonetten in een vrooltjken marsch huiswaarts. „Goede reis en behou den thuiskomst" zegt de radio „En fcü?, nü moeten we aan het werk!" DINSDAG 1 MJSl. HILVERSUM I (301 M.) AVBO.- uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.35 Zang en piano, 11.00 Voordr., 11.15 Kwintet, 11.45 Ber. krijgsgev., 12.00 Lichte muz., (11.30 Causerie, 13.00 nieuws), 14.00 Knipcursus, 14.20 Kamerork.. 15.00 V. d. vrouw. 15.15 Concert, 16.00 Reportage v. .e tentoon,t„ 16.15 Gram., 16.30 V. d. kinderen, 17.30 Septet, 18.00 Nieuws, gram., 18.30 V. d. Ned. strijdkr., 19.05 flver Indië, 19.20 Concert, 19.45 C ,user!e, 20.06 Verklezingstoe- spraa» Kath. Volkspartij, 20.35 B. Dinst? jgavond, 22.00 Voordr., 22.20 Viool fn plano, 22.45 Buitenl. overz., 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Omroep- ork ei t. HILVERSUM II (415 M.) KRO.- Iiitz., 7.00 Nieuws en gymn., 7.30 Morgengebed, 8.00 Nieuws en gram., 11.00 Pikno, 11.15 V. d. zieken, 11.30 Piano, 11.45 Orgel, 12.15 Voordr., 12.30 Lichte muz., (13.00 nieuws), 14.00 Gram,, 14.15 Solisten en gram., 16.00 V. d. vrouw, 16.00 V. d. zieken, 16.30 Over muziek, 17.00 Kamer- fc»uz„ 17.30 Ork. (18.15 over de ver kiezingen), 19.00 Nieuws en gram., 10.30 Verklezlngsprop. Commun. Fartg, 19.50 Gram., 20.05 Causerie. 20.20 Philh. ork„ 21.00 Filmpr., 21.15 Viool, 21.45 Causerie, ,,'t Genade beeld V. Renkum", 22.00 Nieuws, 22.16 Avondgebed, 22.30 Ork., 23.00 —34.00 Gram. „Commissies verrijzen! Collobora- teurs worden opgeborgen op een enkele naaldus de radiostem Luid gelach en groot applaus! En zoo wordt alles opgesomd wat ge daan moet worden en wat gedaan wordt. In vlot tempo met goede actie en aangrijpende momenten, met vele hoogtepunten werd dit eerste ge deelte afgewerkt. Nu wordt er ge werkt in Nederland. Nederland werkte in het afgeloopen jaar hard! De dijk van Walcheren kwam tot stand; de boerenstand ta-mt te herleven, de mijnen werken weer. Na de groote spoorwegstaking heeft Nederland het gepresteerd eveneens het snelst het bedrijf te reorganl- seeren. Kerken worden gerestau reerd; kranen weer opgebouwd; fabrieken gaan weer werken; spoor bruggen worden weer ingebruikge- nomen, enz. enz. En dat alles in één jaar tijd. Interessant was dezen opbouw ln het stadion te volgen, doch het gii g te langzaam, er zat te weinig actie inOok kon het Intermezzo van pl.m. 350 kinderen ln oranje en in roode en witte en blauwe jur ken, de kinderen die weer vrij z>Jn, die defileerden voor de koninklijke gasten en een boeiend ballet op 't middenveld te zien gaven en de vele vendelzwaaiers van de diverse gilden en het intermezzo van de viering van de bevrijding in den zomer, het spel niet meer zoo doen boeien. Van hoogtepunten was geen sprake meer. Hierna stelden zich de Kon. Militaire Kapel en de marinierskapel op voor de eere tribune waarna 2000 man van het Ned. leger defileerden voor den Prins en de Prinses. Hierna was een kleurige vlaggenparade door de ruiterij o.l.v. F. J. Bushoff. Met het Lied op den Vrede en een Smeekbede van Franklin D. Roo sevelt, dat staande werd aange hoord, met op den achtergrond stemmige orgelmuziek eindigde deze grootsche manifestatie waaraan ruim 5000 personen hun medewer king hebben verleend. Carel Brieis was wederom de regisseur van dit zware werk. W(j mogen hem weer felieiteeren met deze groote pres tatie, al is dan ook dit jaar het spel niet zoo geslaagd te noemen als in Augustus vorig Jaar, maar dit komt speciaal, doordat er tenslotte geen voldoende opgevoerde finale was. Het spel ging uit als een nacht kaars. Na het zingen van het Wilhelmus was er in de koffiekamer een re ceptie, waar het Prinselijk paar de groote figuren die de leiding had den, heeft ontvangen. Tenslotte heeft prof. W. J. M. A. Assel bergs ie medewerkers gehuldigd. Grootkruis Ned. Leeuw Ter gelegenheid van den eer sten verjaardag der bevrijding heeft H.M. de Koningin oud-minis ter president Gerbrandy begiftigd met de hoogste Nederlandsche onderscheiding, het grootkruis van de Orde van den Ned. Leeuw. In een Vrijdagmiddag gehouden byzonderen ministerraad, waarby prof. Gerbrandy tegenwoordig was, heeft prof. Schermerhorn hem deze onderscheiding overhandigd. Het geheele werk der huidige re geering aldus zeide de minister president daarbij o.m. zou ondenk baar zijn geweest zonder de belelds- daden van U en Uw medewerkers in Engeland. Dank zij uw kabinet en in de eerste plaats dank zij u per soonlijk heeft ons land een plaats behouden en welk een roemrijke plaats!) te midden van de strijden de volken. De geest van moedeloos heid en defaitisme beperkte zich niet tot den heer De Geer. Gij hebt het vertrouwen gewonnen van onze geallieerde vrienden en In bet bijzonder van den grooten inspi rator tot den stryd, van Winston Churchill. Gy hebt weten te hande len en snel te handelen in de oogen- blikken, dat het moest. Voor een niet gering deel is het uw verdienste geweest, dat wy aan het Japansche Keizerryk den oorlog hebben ver klaard, op een moment dat het nog geen strikte, tormeele noodzaak was. Onder uw leiding heeft Van Klef- iens ertoe kunnen overgaan, de di plomatieke betrekkingen te herstel len met het Vaticaan en met de öowjet-Unie. Beide beslissingen zyn van zeer ver strekkende beteekenis geweest. U hebt begrepen, dat Nederland aan het Pauselyk hof eén luister post noodig had. Gij, de geloovige calvinist, hebt begrepen, dat een land als het onze, waarvan een derde edel der burgers het Katho lieke geloof belydt, geaccrediteerd moest zijn by een zeer groote mo gendheid, wier geestelyk gezag zich uitstrekt over tientallen mlilioenen christenen. En dan verder onze relaties met het nieuwe Rusland. Jn de eerste jaren van revoiution- nairen chaos had Nederland zich af- gjwend van zyn traditioneele vrendschap met het Russische ryk. Ook thans nog zyn er diepgaande verschillen tusschen hen en ons, zoowel in onze maatschappelyke or ganisatie, als ook, vooral, in onze geesteiyke grondslagen. Maar ten slotte hleef daar de werkeiykneid bestaan van de groote volkeren- federatie, die met groote energie en vaderlandsliefde den stryd voerde, samen met ons, tegen agressie en fascistische tyrannie. En bovenal het bewustzijn was levendig in u, evenals het zoo sterk is in ons van daag, dat het onmogelyk is, een vreedzame wereld te bouwen, die niet haar vaste basis vindt in de erkenning van ieders eigen karak ter, van ieders recht op eigen vorm geving. Niet slechts een tydeiyke solidariteit en oorlogsgemeenschap bond ons aan de Russen, maar te vens een aanvaarding van de col lectieve taak tot stichting van In ternationaal recht en internationale orde. Het is mede uw werk geweest, ook hier de deur naar de toekomst te openen. Tot slot wydde spr. een enkel woord aan prof. Gerbrandy's werk voor de hulpverleening van ons uit gehongerd volk. MANIFEST VAN DE G.A.C. De Groote adviescommissie der il legaliteit heeft een manifest gericht tot het Ned. volk, waarin er o.m. op gewezen wordt dat, toen de vijand ons naar het leven stond, het Ned. volk zich als één man verzette om zijn mannen en jongens, zijn vrou wen en kinderen, zijn kracht en zyn hoop, te vrijwaren voor den onder gang. Nog steeds staan dezelfde waar den en werkelijkheden op het spel, thans niet bedreigd van buitenaf, maar van binnenuit. Het is ditmaal niet de baatzucht van een vreemden overheerscher, het is het toomeloos verlangen naar het behoud of de ver werving van machtsposities ten eigen bate, een slechts rechten opeischend, maar plichten schuwend eigen-be lang. Het is noodzakelijk dat iedere burger van Nederland in zichzelve aankweekt en versterkt het ook in hem geschonden besef en begrip voor orde, recht en waarheid, op welker eerbiediging elke samenleving be hoort te zijn gegrondvest. HET PARTICULIER VERVOER DEMONSTREERT Op den verjaardag van onze be- vryding heeft het georganiseerde particuliere wegvervoer op spreken de en doeltreffende wijze laten zien tot welke prestaties het na een jaar weer in staat is. Uit Zeeland, Lim burg, Brabant, Zuid-Holland en Utrecht waren tal van expediteurs met hun opgetuigde wagens naar de havenstad Rotterdam getogen om daar waardig te demonstreeren. Een demonstratie, al werd het niet met zooveel woorden gezegd, gericht tegen een monopolistisch vervoer- t rijf. Speciaal werd daarby de aandacht gevestigd op het van „huis tot huis" vervoer, zonder overlading, dat veilig aan het par ticulier initiatief overgelaten kan worden. Zaterdag 11 Mei zal dezelfde tocht gemaakt worden naar Amsterdam, waaraan dan de districten Gronin- Igeu,Friesland, Drenthe, Overijssel, jeen gedeelte van Gelderland en Noord-Holland van de Vakgroep {„Goederenvervoer langs den weg" zullen deelnemen. TRUMAN en de ILLEGALITEIT Uit Nederland, België» Frankrijk en Denemarken zal een vertegen, woordiger uit de illegal© beweging door president Truman ontvangen worden. Voor Nederland is dit de luitenant-adjudant van II 1 R. I. in het garnizoen te Bloemendaal, eer ste luitenant P. J. van de Hurk, die momenteel in Parijs vertoeft op het Amerikaansche hoofdkwartier. Luitenant van de Hurk dankt de ze onderscheiding aan de groote hulp, di<" hy aan neergekomen ge allieerde piloten heeft verleend in samenwerking o.a. met zyn echtge- noote. Beiden waren door de bezet ters ter dood veroordeeld, do"-h zy wérden door hun kameraden uit het politiebureau te Meppel bevrijd. ONBEHOORLIJK GEDRAG VAN STUDENTEN. Verwildering uit zich door vernielzucht. Reeds voor den oorlog plachten de studenten, die de varsity gingen be zoeken, zich nogal luidruchtig te ge dragen. Met name in de openbare vervoermiddelen, die hen naar de plaats van varsity vervoeren. Thans schynen zij het rumoer, dat zij vijf jaar hebben moeten missen ruim te willen inhalen. De extra-trein, die de sportieve hope des vaderlands gis termorgen uit Den Haag naar Utrecht voerde, moest onderweg vier maal stoppen, tengevolge van onnoodig ge bruik maken van de noodrem. In Gouda hebben de heeren kans gezien, het laatste rijtuig af te koppelen, zoo dat de trein zonder sluitstuk ver trok en met 15 minuten vertraging in Utrecht aankwam. Daar probeerden de jongelui langs andere dan de aan gegeven uitgangen het station te ver laten, hetgeen de politie aanleiding „IKE" EISENHOWER Karei van den Belg heeft van wat hij „een boekske over Eisenhower" noemt, een voortreffelijk product gemaakt. Na een hartelijke inlei ding van Prins Bemhard ontwerpt de schrijver van den grooten Ame- rikaanschen militair en hoogst eenvoudigen mensch in krachtige flitsen, de onderscheiden levens gestalten: Jeugd, jong militair, strateeg, overwinnaar. De voortreffelijke tekst geniet bovendien een fraaie encadreering door een serie schitterende foto's. De uitgeefster, de Boekerij te Baam, schonk dit ongetwijfeld ge wilde geschrift over de populaire figuur een uitmuntend technisch uiterlijk. „YPENBURG" (Onze strijd tegen de parachutisten). De uitgevers Brandenburgh en Co. te Sneek verzorgden de im pressies van H. Kuiper, een een voudig Friesch soldaat, over de oorlogsdagen Van Mei 1940. De schrijver vocht tusschen Den Haag en Rotterdam. De weergave van zijn belevenissen en gedachten- gang is nog al eens erg simplistisch, ofschoon menschelijk, de feiten boeien. Een aantal foto's illustree- ren den tekst. De prijs van de uitgave bedraagt 1.90. gaf er op in te slaan. De nota voor het viermaal misbruiken van de nood rem en het vernielen van ongeveer gen dozijn ruiten van den trein zal de heeren door de Spoorwegen wor den gepresenteerd. Bij het vertrek van de gewone avondtreinen uit Utrecht naar Den Haag was het op het station zoo rumoerig, dat van de zijde der Spoorwegen de politie in Gouda maar vast tevoren werd ge alarmeerd. Tüdens de herdenkingsplechtigheid te Vught werd door H.M. de Kónnigm een krans aan den voet van het kruis neergelegd. Maar van een „geleid too- neel" blijkt men niet afkeerig Dit opschrift is niet zoo on deugend bedoeld als het er mis schien uit ziet; doch ligt het enke) aan ons. dat bij de samenspreking van dr. B. Hunningher, re- geeringsadviseur ad hoe, dezer da gen met een aantal tooneelcritici in het Rijksmuseum gehouden, de tegenstelling ons af en toe door den geest flitste? Er is sinds de bevrijding al vee gedokterd aan het tooneel; plannen ln bezettingstijd ontworpen werden op hun practische waarde getoetst er langzamerhand schynen ze, zij het dan ten deele, een meer concreten vorm te zullen aannemen, waarbij de bemoeienis van de Rijksoverheid sterk naar den voorgrond dringt. Deze vindt haar uitgangspunt in de overweging, dat het niet aangaat aan de gemeenten Amsterdam en 's-Gravenhage de verzorging van de dramatische kunst over te laten, terwijl verder alle cultuur-centra des lands daarvan op een koopje profit eeren. Haar deel (de helft van de toe te kennen garantie-by- dragen) wil de regeering via s lands kas voor haar rekening nemen. Edochde staat kan niet zonder meer geld van de gemeenschap fonds perdu ter beschikking stellen. Daarom is de regeering met de gemeentebesturen van de hóofdstad en de residentie, die beide sinds lang een stedelijken schouwburg en een daaraan verbonden gesubsidieerd ge zelschap bezitten, alsmede met dat van Rotterdam dat er energiek naar streeft binnenkort op hetzelfde te kunnen bogen, in bespreking getre den om te komen tot de oprichting van plaatselijke tooneelstichtingen. Deze zullen dan de beschikking krij gen over de bijdragen uit de ge meente- en rijkskas; ze zullen sa- hengesteld zijn uit vertegenwoordi gers van gemeenten, rijk en burgerij en opdracht geven tot formeering van gezelschappen telkens aan twee of meer artistieke leiders eener zij ds en een zakelijken leider an derzijds. (De artistieke leiders zullen met de aan hun gezelschap verbon den regisseurs een zgn. regie-raad kunnen vormen). Voor het moment beteekende dit, dat men kon uitgaan van Amsterdam en 's-Gravenhage, waarbij .direct ge rekend moest worden met Rotter dam, dat een eigen gezelschap wenscht^n hiervoor zijn stichting ai heeft opgericht. Om tot directe re sultaten tc komen moest voorlooplg een fusie worden aangegaan tus schen Amsterdam en Rotterdam, die voor twee seizoenen door één groot gezelschap bediend zullen worden. Nu kort geleden de Haag- sche stichting werd opgericht mag verwacht worden dat met September a.s. cp z'n laatst een nieuw Resi dent! etooneei den Koninklijken Schouwburg tot werkplaats zal heb ben. Der regeering zweeft voor oogen als einddoel de ook door de Fede ratie van Beroepsvereenigingen van Kunstenaars voorgestane ..tooneel- totaliteit', waarbij de in ons (and aanwezige acteurs in gez-. -chappen als stijleenheden gegroepeerd wor den, de drie gemeentelijke ensem bles geregeld in de twee andere ste den optreden en voor de rest van het land een „rouleerings systeem" wordt opgezet, waaraan zoowel de gezelschappen als de publiekorgani- saties zich hebben te onderwprpen en ook niet bij de stichtingen aan gesloten gezelschappen kunnen deel nemen. Hoofdmoment in deze stichtin gen-figuur is wel dat de commer- ciëele basis, waarbij de recette het repertoire beheerscht, meestal tot s-hade van de artistieke praestatie, aan het tooneel wordt onttrokken en aldus de directeur-theateronder nemer geëlimineerd. In hoeverre deze grootscheepsche poging tot coördinatie op den duur van de onontbeerlijke medewerking der kunstenaarswereld verzekerd zal zijn, moet de toekomst leeren. Ter bijeenkomst hoorden we alleen ge wagen van „Gomedia" dat zich voor het experiment schijnt te interessee ren alsmede van een stichting Het Volks tooneel (buiten de regeerings- bemoeiingen om), opgericht zoo het heette „door vertegenwoordigers der vooruitstrevende bevolkingsgroe pen'^ f) en die als onderdeel van de „tooneel-totaliteit" gezien wil wor den. Andere kleinere gezelschappen schijnen bet vooralsnog op prijs te stellen zelf hun boontjes te blijven doppen. In elk geval zal or en dit geeft de regeering ook volmondig toe nog een lange weg moeten worden afgelegd voor het eindpunt der be oogde ontwikkeling bereikt is. L. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4