R Nog altijd één Het Nederlandsche leger in opbouw 12 Mei Moederdag- bloemendag om den Maas- en Schelde-bokaal Twee Hockey-wedstrijden NEDERLAND-BELGIë DE A.S. FEESTEN te FATIMA op 13 Mei ADIO ROTTERDAM-ANTWERPEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 10 MEI PAGINA 2 l DE GRONDSLAGEN GELEGD De jongens geven zich voor j honderd procent programma Traditioneel voorspel op den interland NAAR EEN REVANCHE VAN BRUSSEL? Portugal drie eeuwen aan de H. Maagd toegewijd De wederopbouw van de Kon. Landmacht is thans fei- telijb begonnen- Wel was men reeds een achttal maanden bezig geweest met het leggen van de grondslagen, maar de eigenlijke legervorming heeft pas een aanvang genomen met het oefenen van de lich ting 1945. waarvan de eerste groep in April jongstleden on der de wapenen is gekomen. Op een dezer dagen gehouden persexcursic naar eenige onder deel en in de omgeving van den Haag heeft de chef van den Gene- ralen Staf. de luit -generaal mr. H. J Kruis, gelegenheid gegeven ons een beeld te vormen van het Nederlandsche leger, zooals het er in de toekomst uit zal zien Te voren echter vond de generaal het wenschelijk een tweetal misver standen op te ruimet-, die onder ons volk zijn ontstaan Vooreerst de meening, dat in het vernieuw de leger de tucht vervangen zou worden door kameraadschap. Generaal Kruis noemde dit een fabeltje. Kameraadschap is prach tig en zal ook in de toekomst een belangrijke plaats in het leger in nemen. maar tucht blijft nummer één Een ander misverstand is, dat we met den opbouw van ons le ger den Engelschen kant uitgaan en het Nederlandsche leger geen eigen nationaal karakter meer zou vertoonen. Ook tegen deze idee kwam generaal Kruis met klem op Wel wordt bij de bewapening en de gevechtsmethoden geprofi teerd van de Engelsche ervarin gen, wel worden Engelsche orga nisatievormen en uitrustingen overgenomen, wat ons heel wat tijd en werk bespaart, maar de Engelsche instructies worden naar onzen aard gewijzigd, waardoor het Nederlandsche legeT een eigen karakter zal gaan vertoonen Dit kan echter niet in eens, doch zal langzamerhand moeten groeien. De opleiding van het kader in En geland was noodig. omdat we hier niets hadden, maar straks krijgen we een eigen kaderoplei- ding door eigen instructeurs. Wanneer we nu de indrukken samenvatten van hetgeen we heb ben gezien bij ons bezoek aan de school voor verbindingstroepen in de Juliana-kazeme aan het einde van den Wassenaarschenweg en eau de oefenterreinen bij de nieu we Alexanderkazeme en bij het militaire kamp te Kijkduin, waar het Indisch instruetiebateljon is gehuisvest, dan komen we tot het besluit, dat er groote verschillen bestaan tusschen de vroegere en de huidige militaire opleiding- Vroeger leerde men den recruut exerceeren, hetgeen beteekende: het zoo perfect mogelijk en als het ware me chanisch uitvoeren van be paalde bewegingen en hand. grepen; thans wordt de Jonge militair getraind, d.w.z dat niet alleen de spieren, maar het geheele lichaam wordt geoefend, gehard en gestaald, waarbij ook de geest, het ver stand, de durf en de moed in actie komen Bij de tegenwoordige training worden zware, zelfs zeer zware eischen gesteld zoowel aan het lichaam als aan den geest, maar ze is veel belangwekkender voor degenen, die ex aan deel nemen dan het vroegere eentonige en geestdoodende exerceeren. ZATERDAG 11 MEI. HILVERSUM I (301 M.) VARA. uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram 11.45 Ber. krijgsgev. 12.00 Piano. 12.35 E. Walis. 13.00 v. d. Ned strijdkr. 13.30 Orkest. 14.00 P. v. d Arbeid. 14.15 Over muziek. 14.45 Boekenweek. 15.00 Philh. orkest, 16.00 Maleische les. 16.15 Gram 16.45 Sportpr. 17.00 Causerie. 17.30 Filmmuziek. 18.00 Nieuws en cau serie. 18.30 v. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Piano. 19.30 V.P.R.O. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Weekoverz. 21.30 Con cert. 21.50 Uit de illegaliteit. 22.20 Causerie. 2.30 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Concert en gram. HILVERSUM II. (415 M.) K.R.O.. uitz. 7.00 Nieuws en gram. 7.30 Mor gengebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.15 Causerie. 10.30 Solisten. 11.00 v. d. zieken. 11.30 „Bloemen naar Fatima". 11.45 Solisten. 12.15 Litt. voordr. 12.30 Lichte muz. (13.00 Nieuws). 13.45 Over tooneel. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 Gram. 15.00 v. d. kinderen. 16.00 Piano. 16.30 Causerie en gram. 17.00 Tijdschr. 17.15 Bach.cantate, f7.45 Ned. vliegtuigindustrie. 18.00 Orgel cn zang. (18.30 Over Indië), 19.00 Nieuws en gram. 19.30 P. v. d. Arbeid. 19.50 Weekoverz. 20.05 Licht baken H. de Greeve. 20.30 Gevar. progr. 21.30 „CJhurchill", 22.00 Nieuws. 22.16 Avondgebed. 22.30 Muziek en zang (22.45 Hoorspel Kath. Volkspartij). 23.15—24.00 Gram. Biddend leger Nederland' Men verzoekt ons de aandacht te Vestigen op de uitzending Zondag 12 Mei 12.40 uur. Dan spreekt P. Amon Besseling voor den K.H.O. ^Hilversum II). DE VOEDSELVOORZIENING. In de ministerieels causerie „Op He brug" zal hedenavond 21.00 uur «ver belde zenders spreken minister Mans holt, over het onderwerp: „Aspecten van de voedselvoorzie hing.*» -» Techniek Toen we op een der oefenter reinen een groeep militairen op zware motoren zagen rondtuffen, dachten we: vroeger leerde men ons onder dienst 1 o O P e n marcheeren heete het tegen woordig leert men den soldaat van den eersten dag af aan r Jj- d e n. En de man leert niet al leen den motor berijden, maar ook onderhouden en schoonmaken. Techniek en nogmaals techniek is het, wat in het moderne leger de klok slaat Motor, telefoon, te legraaf, radio en tal van andere vormen van techniek worden in het moderne leger toegepast. Een technische en sportieve training in disciplinair verband vormt de te genwoordige opleiding van den soldaat En welke jongeman van heden voelt niet voor techniek en sport? De jongens geven zich dan ook voor de volle 100 procent aan hun militaire opleiding, hoe zwaar en hoe moeilijk die ook moge zijn. Bij ons bezoek aan het Indisch Instructiebataljon te Kijkduin, waar de voor Indië bestemde of ficieren en onder-officieren een cursus volgen in kennis, die ze speciaal voor Indië noodig heb ben, zooals Maleisch, Indisch kaart lezen, land- en volkenkunde, ge neeskundige bijstand enz., hadden we nog gelegenheid den leider van dezen cursus den majoor Van den Heuvel, die destijds in op dracht van den minister van oor log een inspectiereis heeft ge maakt naar de Nederlandsche troepen in Malakka, eenige vra gen te stellen naar zijn bevindin gen bij deze bataljons. De troepen in het Verre Oosten Majoor Van den Heuvel ver klaarde dat deze lichte infanterie bataljons de verwachtingen verre hebben overtroffen Hun tekort aan geoefendheid wordt ruim schoots vergoed door hun uitste kende mentaliteit. De Engelsche en Australische instructeurs ver zekerden hem, dat het, wat geest en mentaliteit betreft, de beste troepen waren, die een Land ooit heeft gehad. Verkeerde indrukken omtrent die troepen zijn hier te lande ont staan door brieven uit Malakka, waar die jongens te lang zijn op gehouden, hetgeen hun stemming eenigszins prikkelde Zij waren niet naar Indië gekomen om niets te doen, zij wilden ingezet worden Wat den moreelen gezondheids. toestand betreft, kon majoor Van den Heuvel mededeeien, dat het aantal geslachtszieken onder deze troepen zeer gering was; hun aan tal liep van 0 tot hoogstens 6 man per bataljon van ongeveer 825 man. Dat deze cijfers zonder net verstrekken van prophylacische middelen hetgeen door den minis ter absoluut was verboden zoo laag waren schreef majoor Van den Heuvel daaraan toe dat deze jongens met idealen naar indië zijn gegaan en dat de geestelijke verzorging van de troepen door de aalmoezeniers en legerpredi- kanten uitstekend is. Heel de wereld staat op het en het nieuwe Amerika ls ex oogenblik voor het angstwekken- behoefte aan een levensleer, die de probleem van een achteruit- principieel het offer van het gang van het blanke ras. In de groote gezin aanvaardt en die meeste landen van Europa, in in de staatkunde een beleid weet Engeland en zelfs in Amerika, door te drukken gericht op de vertoonen de geboortecijfers een dalenden tendens, die in sommige landen reeds zoo diep is door gevreten, dat geboortecijfer en sterftecijfer elkander in even wicht houden of zelfs het sterf tecijfer reeds dat der geboorte overtreft. Dat beteekent, dat be verlichting van dit offer, zoo veel als het menschen mogelijk is. De eenigen, die dit princi pieel kunnen zyn de katho lieken. Zy zyn, niet in de theorie alleen, maar ook in de practyk de paladynen van het groote ge zin. In de practyk: zy hebben de paalde volken, wanneer zij niet groote gezinnen, In de theorie: tijdig een keer nemen, tot uit sterven gedoemd zyn. Het staat nu reeds vast, dat wanneer En geland zyn geboortecyfer niet weet op te voeren, het tegen het eind van deze eeuw nog slechts half zoo veel menschen zal be. zitten, als het op dit oogenblik bewonen. Amerika is zoo vei dat het zich nauwelijks reprodu. 3eert. Dat Frankryk en Zweder il lang achteruit gaan is bekend Duitschland heeft getracht doo? Ulerlei maatregelen het geboorte cyfer op te voeren en het schijnt dat deze maatregelen niet zondei eenig succes zyn gebleven, doch vat er van de geboorte terecht sal komen in den toestand, vaarin Duitschland zich thans levindt. daarover kan men ilechts sombere gissingen ma ken. Overal in het oude Europa zy eischen van den staat dat hii alles doet om het groote gezin het leven mogelyk te maken, om den vader van het groote gezin zyn verantwoordeiykneid te ver lichten, om het groote gezin de eereplaats te schenken, die net toekomt krachtens het i'eit, dat groote gezinnen de meest nijpen de van alle staatkundige proble men tot een reeele oplossing helpen brengen. Alle staatkunde is zinloos wanneer een volk tot uitsterven gedoemd is. Slechts een staatkunde die er in slaagt den levenswil van een volk aan te wakkeren, het volk groote ge zinnen te geven, is in dezen tij a waard den tiaam staatkunde voeren. Voor die staatku nue staan de katholieken en omdat zij die staatkunde voorstaar zijn zij Nog altijd één. Op den vooravond van den grooten dag vindt in Rotterdam de hervatting plaats van een tra ditie, die het best genoemd kan worden: het voorfcpel voor den grooten klassiken wedstrijd. Iets minder dan een etmaal vóór dat de officieele landenploegen van Nederland en België binnen de krijtlijnen treden voor den interland, bestrijden de stedelijke elftallen van Rotterdam en Ant werpen elkaar om den, door Cees van Hasselt beschikbaar gestelden, eeuwigdurenden Maas. en Schel- debeker. Dat is sinds 1909 traditie. En het is bijna vanzelfsprekend, dat, nu a.s. Zondag sedert zes jaren Hol landBelgië In eere wordt her steld, op den vooravond daarvan de traditie van RotterdamAnt werpen wordt hervat. Wij herinneren ons van vóór den oorlog, hoe deze Zaterdagmiddag- srtedenontmoetingen on het Spar- ta-terrein, waar de 32ste van mor gen natuurlijk ook wordt gespeeld, steeds een bijzondere sfeer adem den, deels veroorzaakt door het internationale karakter en de in vele opzichten bestaande rivaliteit tusschen beide steden, deels door de specifieke omstandigheden dat men op zijn vrijen Zaterdagmid dag op een zoo aantrekkelijk uur een dergelijken wedstrijd kon gaan zien. Wij herinneren ons bij die gelegenheden niet anders dan een stampvol Kasteel. Het is de 32ste ontmoeting die a.s. Zaterdagmiddag om 4 uur ge speeld wordt. De stand luidt tot dusver: Antwerpen 31 13 6 12 32 7474 Rotterdam 31 12 6 13 30 7474 Het Rotterdamsche elftal is zel den of nooit in zijn sterkste op stelling kunnen uitkomen, omdat er altijd wel een of meer Rotter dammers in het Oranje-el/lai zijn gekozen. Ook morgen is dat het geval Bovendien spee't v. d. Hei den met Ee Zwaluwen on 12 Mei in Basel. De groenhemden verschijnen n-u in deze opstelling: Doel: Landman (Neptunus) achter: v. d. Lely (Sparta) en v. d. Toom (Xerxes); midden- Le ning (Sparta), Vermeer (Excelsior) en Hoek (Feijenoord); voor: De Koning (Xerxes), Rijshouwer (Xerxes). Moolenaar (Hermes D. V.S.), Dn Boer (Sparta) en v. Kilsdonk (Feijenoord). Al is dit elftal dan niet sterk, vertrouwen moet men ex- toch. in hebben. Landman, v d. Lely en v. d. Toom zijn drie competitie- uitblinkers. zij vormen tezamen een puike verdediging, wellicht het sterkste deel van de ploeg. De middenlinde lijkt ons niet zoo brïllant, maar kan zeer gunstig uitvallen. De Xerxes-rechtervleu- gel en het duo Den Boerv. Kils donk aijn tot goede dingen in staat, en met den agressieven Moolenaar als leider zal deze aan- valglinie stellig den weg naar het Amtwerpen-doel wel vinden Wellicht komt de balans in evenwicht? DE. H1RSCHFELD NAAR NEURENBERG. Het Intern, militair tribunaal te Neurenberg heeft den wensch te kennen gegeven, dr. H. M. Hirs.ih- feld te hooren als getuige voor net tribunaal in verband met de ver dediging van Seyss-Inquart Op verzoek van de Nederl. regeering heeft naar wt) vernemen - de heer Eïirschfeld aan dezen oproep gehoor gegeven. Hd is heden naar Neurenberg vertrokken. Als een by zonder smakeiyk hors d'oevre voor het groote sport, maal, dat de voetballers Zondag opdienen, wordt Zaterdagmiddag in het knusse hockeystadion te Am stelveen de dubbele krachtmee ting N eder land. Be Igië der hockey ers gehouden. Het wordt de re vanche van 3-1 Maart te Brussel waar de Nederlandsche dames niet 20 wonnen en de Nederlandsche heerenploeg met 32 geslagen werd Sedert dien zyn alle vier ploegen Portugal gaat feest vieren. Groots en indrukwekkend. Op 13 Mei a.s. zal daar plechtig worden herdacht hoe Maria tijdens den eer sten wereldoorlog aan drie herders kinderen verscheren is. Op dien dag zal het bovendien dne eeuwen geleden zijn, dat het land aan de H. Maagd werd toegewijd. Als pau- selyk legaat zal kardinaal Masdle by deze gelegenheid het beeld van O. L. Vrouw van Fatima kronen. De geheele katholieke wereld ls op het oogenblik vol van Fatima Wonderbaar snel heeft deze gods vrucht zich over de wereld ver. spreid. Lourdes staat op het oogen. blik minder in de algemeene be langstelling dan deze nieuwe bede vaartplaats van de Moeder Gods. De omstandigheden waaronder de gebeurtenissen van Fatima hebben plaats gehad vertoonen frappant* punten van overeenkomst met de verschijningen aan de H. Bemadet te Soubirous en aan de H. Marga- retba Maria Alacoque. Ook hier ia verlangen van Maria naar een ka pel op een bepaalde plaats, waar zy op bijzondere wyze vereerd wenscht te worden. De geneeskrachtige bron die te Lourdes ontsprong ontbreekt ook hier niet. En weer zyn het her derskinderen die Zi1 wonderbaar be voorrecht. Lucia dos Santos, die Francisco en Jacinto Marto haar neefje overleeft gaat evenals Berna- dette naar het klooster. Daar krijgt zy evenals de H. Margartha Ma- Ha een verheven opdracht te ver vullen. Had deze zich o<p Godde. 1 lijk bevel levenslang te wijden aan de verbreiding van de devotie tot het H. Hart van Jesus op den eer. sten Vrydag der maand, Lucia ijvert voor de godsvrucht tot het Onbevlekt Hart van Maria, dat bij zonder op de eerste Zaterdagen vereerd dient te worden. Aldus be dienden Jesug en Zijn H. M<peder zich van soortgelijke omstandlghe. den. Al heeft de kerk geen verklaring ex cathedra gegeven over het oo ver.natuurlijk karakter £er ver schijningen haar echtheid blykt u t talryke in- en uitwendige argumen ten. Dweepzieke godsvrucht zegt op dit gebied niets, doch een critische waardeering die zich op nuchteren werkelijkheidszin baseert zegt Een sterk argument voor de eent heid vormt de onbevangen oprecht heid dezer kinderen. Er valt niet redelijk aan te twyfelen dat zij de waarheid hebben gesproken. zy zijn er ernstig voor op de proet ge. steld, maar hebben ondanks alle moeilijkheden die hun in den weg werden gelegd hun beweringen vol. gehouden. Vooral Lucia's moeder heeft zich aanvankelijk heftig tegen haar dochtertje gekant. Zij meende maar dat het kind loog en strafte het er streng voor. Zy hield niet op om uitine te geven aan haar misnoegen vooral toen het verdere verloop deT gebeurtenissen aan haar behoeftig gezin belangrbke offers ging kosten De vele pelgrims ver trapten den bouwgrond dien de fa milie dos Santos in het Dal var Tria bezat. Nieuwsgierige vreemde lingen vroegen Lucia voortdurend te spreken, zoodat het kind geer tyd meer had om de kudde te hoe den en mer. de dieren moest ver koop en. Daarby kwam nog dat de pastoor haar eene verklaard bad, dat de verschijningen bedrog van den duivel konden zyn. Het kind ging zich dat ir.-beelden en geraakte zoo in de war, dat het er 's nachts niet van slapen kon. En tenslotte toonde het burger .ijk gezag zich zoo vijandig dat het door allerlei listige intriges wist te Dereiken, dat de kinderen op 13 Augustus niet op de plaats der ver schijningen aanwezig konden zyn. Het bedreigde hen zelfs met der vuurdood. Doch niettegenstaande alle be proevingen hielden de kinderen vol. dat Maria hun te Fatima nen was. Zii had hun Haar Onbe vlekt Hart getoond, met doornen ge «roond, dat hun een toevlucht zou zijn en de weg die naar God zou voeren. Zy had Haar Handen geopend waaruit lichtstralen schoten, een teeken dat op Haar Middelaarschap duidde. Men moest God niet meer door de zonde beleedigen maar boet vaardigheid doen, den Rozenkrans bidden en op de eerste Zaterdagen der maand eerherstellende H. Com munies doen. Maria had nog meer gezegd. Maar daarover spraken de kinderen liet. Lucia dos Santos sinds 1925 Zuster Maria van Smar ten, heeft eerst op 31 Augustus 1941 op bevel van den bisschop van Leiria het geheim gedeeltelijk ont huid. Het hield de bedreiging voor den oorlog in alsmede de belofte dat Rusland zich zou bekeeren. wanneer de wereld haar toevlucht tot net On eviekt Hart van Maria zou ne men. Dat was de korte inhoud der verschijningen, die van 13 Mei 191/ maandelijks hebben plaats gehad, tot dat zij óp 13 October van hetzelfde jaar met het schi+terend zonnewon der werden besloten. De Kerk heeft zich aanvankelijk zeer voorzichtig getoond. Acht Jaar lang heef* een Commissie de zaken ernstig onderzocht. In 1930 is deze met haar taak gereed gekomen. Dan verklaart de bisschop van Leiria je verschijningen voor geloofwaardig en wordt de vereering van O. L. vrouw van Fatima off'*'*ei toegestaan. i E. LOHMAN O.F.M. op enkel© punten eenigszins gewy. yd, naar we mogen aannemen .jta versterkt, al zal het verschil gering zijn. De Belgen hebben veer tien dagen geleden nog eenzelfde dubbele krachtmeeting met de Franschen te Brussel gehouden, waarby de mannen-ploeg lang niet zoo goed op dreef was als tegen Nederland en dan ook met een ge lijk spel 1-1 genoegen moest nemen. De Belgische dames speelden iets fortuinlijker want zy wonnen met 1o hoewel de Fransche dames stellig niet zwakker waren. De Nederlandsche ploegen nebben zich sedert 31 Maart tot een enkelen proefwedstryd beperkt, de reiebe- zwaren zyn te groot om een voor bereiding, zooals vroeger gebruike.. lijk en zooals voor een aerge'yke y- krachtmeeting ook vereischt is, mogeiyk te maken. Hoewel een stryd als deze -iltyd open blijft, zijn we wat het resul taat van den dam es wedstrijd be treft, optimistisch gestemd Te Brussel was de Nederlandsche zege niet zoo groot als vroeger her haaldelijk het géval was, doch het Nederlandsche spel was gedecideerd beter en hoewel de Belgische dames beter geoefend hebben dan onze 'and genooten, gelooven we toch n een overwinning van onze dames De strijd der freefen wordt een felle, scherpe kamp met eedjke kansen. Alleen dan als onze Ne derlandsche aanval doelmatiger combineert en ook de defensie een beter verband toont, achten we een revanche voor de in Brussel deti nederlaag niet alleen mogelyk doch zelfs waarschynlijk. In elk geval zijn we er zeker van dat onze landgenooten er aJles op zui len zetten om een overwinning te behalen en kan men gezien de kracht der Belgen van een boeienden kamp verzekerd znn De opstelling der Neder landsche elftallen HEBREiN doelK.oeiensmia (A'dam)achter: De Looper (Hil versum) en P. Nefkens (Venlo)i midden: Langhout (Delft. Stud.), Loggere (Laren) en De Waal t Gooi); voor: Steinz (EMJ1C), v. d. Doll (HDM), De Roos (UMilU), Krulze (Laren) en Couvret IHD M), DAMES' aool: Jorlssen ^ino^- Itio)achter: Uoogenstem (Ba Fair) en Loeb (Rood Wit), mid den: Bels-v. d. Velde IBDHG). Smitshuysen (A'dam) en Wijn stroom (BDHO); voor: De Ruyter- Holland ('t Gooi), Dullaart (Hil versum), Piel (HHYC), Krulz, (Laren) en Goetlng (Rood wit).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2