Lissabon met een fagade en het echte Portugal De Grondwetsherziening aanvaard Radio Socialistische belastingpolitiek srSE. tv™- Op weg naar Fatima ie rare werel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 15 MEI 1946 PAGINA S INDRUKKEN te ESTORIL neerd, boter is slecht te krijgen, melk wordit nu iets beter en het vleesch is zeer schaarsch ZWARTE PAARDEN Voor de Royal House Guards Overzicht Eerste Kamer DE KATHOLIEKEN VERDEELD Secretaris-Generaal van Onderwijs Bij K. B. is mr. H. J. Reinink, thans directeur-generaal van kun-» sten en wetenschappen en wnd« secretaris-generaal van O. K. en W* benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, K. en W. Hij blijft tevens belast met do waarneming van de functie van directeur-generaal van K. en W. iP.v.d.A) van den weeromstuit den lken. De heer Kropman noenute aeiren programma Ü3.&0 Gram, LISSABON, 10 Mei. Eigenlijk hadden we het spreek. Woordelijk zonnige Zuiden beter ®p Schiphol kunnen zoeken, want het vliegveld van Madrid lag neer gedrukt onder een grauwen, guren regenhemel, die donker over het gebergte tegen den duisteren ho rizon aanstoof. Maar, toen we de Spaansehe sol daten gepasseerd waren, deden we in het moderne stationsgebouw van de Madrileensehe Aeropuorto een ervaring op, waarover ik U moet vertellen: Zelfs de gure wind herinnerde plotseling niet meer aan Neder land, want gezeten op een hooge barkruk bestelden we met be- heersehte gezichten een mandje fruit. Het kostte ons zes peseta's meen ik (ongeveer 1 1-50) maar, als we den donkeren bar man goed begrepen hebben, was *t' niet de bedoeling om het heele- maal leeg te eten. Br lagen een paar sinaasappels op, enkele man darijntjes ei. eenige vruchten, die we ondanks alle geestelijke en materieele destructie van vijf jaar toch direct herkenden. „Jee bananen!" zeiden we nogal on eerbiedig tegen de bananen. Met eenige plechtigheid zijn we van ons krukje gedaald en hebben etaande een banaan ontkleed: de schil eraf getrokken is te banaal! En ik, die me nu gelukkig prijs te zijn „ingewijd", kan U verzeke ren dat de smaak niet geleden heeft onder de ontwrichting der tijden en dat de vrucht geen enkele politiek bedenkelijke nieuwe me lange gekregen heeft Alleen de menschen schijnen te verande ren onder het eeuwige beeld van een overrijke gulle natuur. En ook dit is betrekkelijk. Toen ik in Lissabon de douane gepas seerd was, reuze gesehikt want zelfs m'n laatste pakje Rhodesia mocht ik tolvrij importeeren werd me een bus aangewezen, die naar Estoril ging: Estoril is een badplaats aan den Atlanti. schen Oceaan een half uur sporen van de hoofdstad, waar alle hotels vol waren volgens de inlichtin gen. Hopend me nu eindelijk eens midden in de Portugeesche sfeer te kunnen storten, hoorde ik op de treeplank van de bus een stem, die met grooten nadruk vroeg: „Meneer, kèn dat raampie dicht? b Tocht hier!" In Estoril. woei een halve storm. Ik heb er 's avonds de branding wit zien verstuiven over een kust weg omzoomd met palmboomen. In een park schemerden perken vol maagdelijk-blanike aronskel ken roerloos geheven in bewon dering voor hun eigen schoonheid, geraniums in subtropischen over vloed woekerden over de paden en langs de cremekleurige gevels troste weelderig Oostindische k<Het was zeer goed om de steil- bellende bijna verlaten avond straatjes door te loopen, waar al leen al de zonnebloemen die tegen een in Moorschen stijl gebouwd buis wiegelden in staat zoutten zijn om iemand van den oorlog te genezen. Ik moet Li nu over de hoofdstad vertellen, waar ik gister met een treintje ariveerde, dat stopte bij allerlei kleine stationnetjes vol bloemen en havelooze schooiertjes om dan op het melodieuze signaal van den conducteur een noten scala. dat aan den roep van een merel herinnerde weer verder te schuiven langs den Oceaan vol verblindend helle zonnevensters en met oker-bruine visscherszeilen tegen de kim. Lissabon zeg' men, is gebouwd op zeven heuvelen Het is voor mij vreemdeling in Jerusalem, niet mogelijk dit voor de heilige stad zoo treffend getal te contro leeren, maar de breede ruime ave- nida's waar zich een onafeebro ken file luid- toeterende glanzende wagens voortjakkert over de drie rijwegen, omzoomd met palmboo men en acacia's, breken soms plot seling af tegen een vergezicht van een sprookjesachtige cascade van witte gevels. De virtuooze slordigheid, waar mee horden van taxi's de steilste hellingen nemen, en neerduiken ln de donkere nauwe straatjes, waar aan elk ijzeren balconnetje vol roode geraniums natuurlijk een donkeroogige senhora de wasch buiten hangt, bezorgde mij ondanks mijn Nederlandsche liftervaringen aanvankelijk wel eens hartklop pingen Nu -het avond is en diep be neden mij de stad rumoert in een schelle cacaphonie van brutale claxons, voel ik eerst het vijfjarig Isolement verbroken en ik ver wonder me, dat Parijs en Brussel me dit gevoel vorig jaar reeds niet gaven. Misschien was daar toen het oorlogselement te sterk vertegenwoordigd in de ontelbare geallieerde gasten, die er op ver lof waren. Ver tegen een heuvel rug zijn de verlichte vensters der huizen als sterren, ergens snikt een accordeon een tango, trams gieren er dwars doorheen en het geluid wordt gesmoord overgeno men door de stem van Zarah Le an der. Maar er is iets, dat dieper vibreert, er is een geluid dat ai deze geluiden opvangt, verdoft en toch weer activeert: een koortsig gonzen van den haastigen klop een er moderne stad. Deze weelde hier het Is ongelooflijk! Etalages, glinsterend van luxe verpakkingen, de geraf fineerdste vruchtenassortimenten in feestelijk cellophaan, rijen fles- schen met gin en whisky, wijnen en tientallen likeuren: gebak en suikerwaren, visch en schaaldie ren. U wilt prijzen hooren? Men be weerde dat deze met meer dan honderd procent gestegen waren, maar wij, Nederlanders, hebben, helaas niet meer zoo spoedig last van duizeligheid. En zeker niet, wanneer men voor een ons gesor teerde bonbons 40 ct. betaalt, voor 'n kilo sinaasappelen twee tot drie gulden, naar gelang grootte en kwaliteit en voor een dozijn oesters acht escudo's (ongeveer 80 ct.) De monsterachtige kreeften keken zoo gluiperig, dat er niet naar durfde vragen. Voor een moderne, goed geoutil leerde hotelkamer betaalt men ongeveer 10.met pension, zoo dat het afgezien van andere uit gaven mogelijk is om voor een in Nederland ongekend laag bedrag een vrij prettig bestaan te leiden, als tourist wel te verstaan. En voor U, lezer, die nu vijf jaren, plichtsgetrouw eiken avond een hoofdstuk in Uw kookboek las om „bij te blijven'" mag ik niet verzuimen iets van het menue te vermelden Men begint meestal met een vrij dikke groen ten-, of vischsoep, wordt daarna geruischloos en smetteloos snel van het eerst hoofdgerecht voor zien, dat ook uit visch bestaat.... Toen ik vanavond van mijn kabel jauw in tomatensaus zat te ge nieten, dacht ik aan de visch- vrouw, die deze op haar hoofd gedragen had van de haven naar de markthallen. In een groote platte mand weliswaar, maar deze groote platte manden worden met een dusdanig meesterlijk gevoel voor evenwicht op het hoofd ge dragen dat ze er wel aan vast ge groeid lijken. Bovenop, midden tusschen de visch deponeeren ze dan voor heit gemak nog hun pan toffels en loopen op bloote voeten heupwiegend, terwijl ze met hun armen hun schelle conversatie nog wat meer kracht bijzetten. En na dien vischschotel, we zitten immers nog steeds aan een glanzend gedekte restauranttafel, serveert men een of andere vleeschsoort: biefstuk, waar schijnlijk van minder dappere stieren die in de arena sneuvelden maar voortreffelijk bereid, wild of gevolgelte met groenten en een paar kleine aardappeltjes of kerry. Daarna komt de onvermijdelijke vraag „Fruta?" en wij zeggen met beheerschte gezichten: „Si si". Ik wil echter deze momentop name niet de belangrijkheid toe kennen van een concies-gefixeerd beeld dat het Portugeesche levens peil zou weergeven. Dit is gedeel telijk facade, deze luxe is de luxe voor den tourist. Er is een ander Portugal, het meer reëele Portugal van de huiskamers en, toen ik dezen middag het genoegen had bij onzen handelsattaché, dr. Bergs- ma, thuis te lunchen, vertelde mijn charmante gastvrouw mij van rantsoeneeringen, waarvan men langs de boulevards en avenida's geen vermoeden heeft: olijfolie, stokvisch, rijst, suiker en een aan tal andere artikelen zijn gerant- H (slot). Van bijzonder belang is een passage op pag. 246 van Hofstra's „Socialistische Belastingpolitiek" „Naar ik (n.l. Hofstra) meen, kan het standpunt van het democratisch socialisme ten aanzien van het eigendomsrecht in het kort aldus worden omschreven, dat het demo cratisch socialisme het eigendoms recht als historische categorie in zijn beperkte geldigheid erkent, dat Het echter thans de periode ge komen acht om het rechts-instituut met betrekking tot de productie middelen geleidelijk aan op te hef fen, doch dat het recht van particu liere eigendom met betrekking tot het z.g. gebruiksvermogen, anders dan in de vorm van kunst schatten van nationale waarde voorlopig 1) kan worden ge handhaafd". Dit is wel volkomen in strijd met onze beginselen over den par ticulieren eigendomHier wordt dit recht volkomen gerelativeerd naar de opvattingen, welke de Staat in een bepaalde periode der ge schiedenis over dat recht er op ns meent te moeten houden. In deze opvattingen is niets meer terug te vinden van het subsidiariteits beginsel, zooals dat bijv. in den laatsten zin, hoofdstuk IV, punt 11 van ons urgentie-program is neer- Het volk heeft wel degelijk den materieelen weerslag van den oor log moeten ervaren; het gaai ge bukt onder de gevolgen van drie achtereenvolgende misoogsten en de devaluatie van den escudo en soms vergeet zelfs de tourist voor een oogenblik het schilderachtige in de kleine in lompen gehulde schooiertjes op bloote voeten, die bij voorkeur tegen de trappen van een kerk op de giften der beter gesitueerden hopen. J. W. HOFWIJK. Uit erkentelijkheid voor de be vrijding van het Nederlandsche grondgebied en voor de diensten, die de Britsche troepen aan Neder land hebben bewezen, heeft de Ned. regeering aan de Royal House Guards dertig zwarte paarden aan geboden. Zooals bekend gebruiken de Royal House Guards alleen gitzwarte paar den. Daar het aantal dieren dringend aanvulling behoefde, kreeg het Engelsche bezettingsleger in Duitschland eenigen tijd geleden de opdracht daar naar zwarte paarden uit te zien. Men slaagde er niet in. deze te vinden, doch kwam in contact met majoor Roelvink, die in Duitschland vertoefde ln ver band met het terugvoeren van Nederlandsche paarden uit Duitsch land. Als gevolg van dit contact werd de aandacht gevestigd op Nederland, dat ook al vroeger voor de Royal House Guards zwarte paarden naar Engeland heeft ge- exporteerd. Toen ls de idee ontstaan een aantal van zulke paarden te doen aanbieden bij wijze van ge schenk. Zij werden voornamelijk In het Oosten des lands aangekocht. In totaal zullen dertig gitzwarte paar den voor de Guards ter beschikking worden gesteld en bovendien zes appelschimmels voor de Engelsche koninklijke stallen. Van deze zes zijn er echter nog slechts twee aan- wezig. Maandag zijn de commandant en opperstalmeester van de Guards de paarden in Nederland komen be zichtigen en vanmorgen zijn veer tien zwarte paarden en de twee appelschimmels per boot van Hoek van Holland naar Engeland ver trokken. Maandag volgen de zestien overige zwarte. gelegd: „In die bijzondere gevallen, waarin socialiseering van den eigendom in het algemeen belang is, worde hiertoe overgegaan". Gansch in tegenspraak daarmee is sta standpunt van het democratisch socialisme, dat naar Hofstra schrijft op pag. 215: „de belastingheffing in eerste instantie dienstbaar moet maken, voor zover zulks mogelijk is, aan een aantasting van de particuliere eigendom van de productiemiddelen, waarnaast dus het tweede doel, de nivellering van welvaartsverschillen, van se cundaire betekenis wordt". Het kan ons niet verbazen, dat in genoemd boek bijv. gepleit wordt voor een aanmerkelijke ver- hooging van de successierechten;! geheel afgezien van de vraag naar de wenschelijkheid daarvan, moe ter. wij toch ernstig ons verzetten tegen de argumenten, waarmee dit gebeurt, met name t. a. van da successie voor de erfgenamen in rechte linie, dus van de kinderen op het erfgoed hunner ouders. Deze argumentatie luidt: „Noch moreel, noch maatschappelijk is net bestaan van een stand van erfe lijke nietsnutters noodzakelijk of slechts wenselijk. Een kind mag van zijn ouders een goede opvoe ding eisen, en mag daarnaast voorlopig wellicht 1) nog verwachten een kleine 1) steun in zijn verdere carrière uit het familiekapitaal, doch ïn elk ge val niet zoveel, dat hij daaruit de mogelijkheid zou krijgen zijn ge hele leven verder comfortabel te leven zonder te werken" 'pag. 246). Afgezien van het feil, aat deze argumenten, te veel met sentiment geladen zijn, dan dat zij ons de overtuiging zouden kunnen schen ken. dat met voldnende objectivi teit is gezocht naar een rechtvaar dige verdeeling van den belasting druk, wordt hier met bet eigen domsrecht van het ouderlijk bezit in het geheel geen rekening ge houden- Het is goed er kennis van te nemen, dat in democratisch-socia- lisüsche kringen gedachten, als zoo juist genoemd, worden gekoesterd. Het maakt, dat wij weten, wat wij van belasting maatregelen, welke van die zijde afkomstig zijn, te wachten nebben en het doet ons dan ook het parool uitgeven: „Weest op Uw hoede" Mr. FRANS TEULINGS. uit het resultaat van een onder soek naar het gebruik van vleesch- |n-blik per hoofd der Nederland- oche bevolking blijkt, van welk enorm belang instellingen zijn als het Nederlandsche Instituut voor de Publieke Opinie en het Bureau voor Openbaar Meenlngsonderzoek van professor Wetallus uit Emmer-Com- oen vraag van laatstgenoemd Bureau, of ondergeteekende gedu rende de afgeloopen zeven dagon yleesch-in-blik had gekocht, ant woordde vier procent: „Ik weet het niet". De vraag rees toen, of een man, die niet weet, of hij al dan niet vleesch koopt, een lid van het pu bliek ls, dat er een opinie op na houdt dan we', of die vier procent bedoelde, dat zy niet wisten, of dat, wat zij als vleesch-ln-blik kochten, Wel werkelijk vleesch was. Een nader door het Bureau inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat 12 procent van de onderteeke naars van meening was. dat alles er van afhangt, wat men onder Si&egeh verstaat, (Van onzen parlementairen redacteur). 's-GRAVENHAGE, 14 Mei 1946 Na een lange discussie van een heelen middag en een hcelen avond heeft de senaat minister Beel's voorstel tot de wenscnenjkheids- verklaring van enkele wuzigingen in de Grondwet aangenomen. 1) Spatieering van ons. Zwaardere straffen voor nieuwe verdachten in U.V.L.-affaire. Maandagmiddag heeft de econo mische politierechter mr. Ter Haar Romeny de zaak behandeld tegen vier nieuwe verdachten in de Uni te ver-affaire. Hierbij werd de afdee- Ungschef de 45-jarige J. B. M.. ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis- speciale kamer, die de grondwets herziening zal ^K^mer 1 ^r^lTetTerbêürdverkiaring van da of verwerpen, een derde Kamer jnbe3|ag{?enomen goederen. De offi- en dus een stuk van de volksver-1 van justitie mr, van ijsendoom, tegenwoordiging, dat buiten ae Het neeft er eenlgszins om ge hangen, of de minister dit succes wel uiteindelijk zou behalen. De critiek was niet malseh De argu menten, van de zijde der tegen standers aangevoerd, liepen wel iswaar grootendeels parallel met de tegenwerpingen^ die aan de over zijde van het Binnenhof te berde kwamen, zoodat het weinig zin heeft er nog eens diep op in te gaan. Maar zij werden vooreerst, zooais in dit college gebruikelijk is, met meer staatsrechtelijke scherpzinnigheid naar voren ge bracht en vervolgens hadden zij meer vat op dat gedeelte der Katholieke fractie, dat even eens naar goed gebruik in dit college met de behoudende ele menten ter rechterzijde mee stemde. Dat prof. Anema (A R.) de voorstellen der regeering heilloos noemde en ze liefst zoover moge lijk achter zijn rug wegwierp in een zee van welverdiende verge telheid och, dat liet zich ver wachten. Dat prof. Kranenburg minister prees om dit voorstel, omdat hij nu eenmaal van een referendum houdt och, dat »ïet zich ook wel aanzien Dat de hee- ren Blomjo-us (R.K.) en Pollema (CH.) in de voetstappen van orof Anema zouden treden, terwijl de heer Reinalda (P.v-d.A.) de partij van den minister zou kiezen wie zal er zich over verbazen? De eenige, die een ietwat on- verwachten toon liet hooren, was de Amsterdamsche wethouder Kropman. Deze meende den mi nister nogal resoluut te moeten aanvallen Zijn bezwaren waren echter niet geheel steekhoudend Hij meende b v„ dat de verwar ring van de opinie der kiezers over grondwetswijziging en over algemeene politiek, die bij een grondwetsherziening krachtens ae verkiezingsprocedure pleegt plaats te vinden, slechts viel toe te schrijven aan de Ned. kruideniers politiek, die een grondwetsher ziening altijd zoo dicht mogelijk tegen het tijdstip van een nor male verkiezing aanlegt om aldus één verkiezing uit te sparen. De regeering argumenteerde zeer terecht, dat bij de bestaande herzieningsprocedure altfod een onzuivire stemming moet plaats hebben, omdat, onverschillig of deze op het normale tijdstip of daarvoor wordt gehouden, er altijd een nieuw parlement wordt geko zen, dat niet alleen de grondwets herziening krijgt te beoordeelen maar in de volgende jaren het heele beleid moet voeren. Dat be leid moet dus altijd bij de zingen meespreken- Dat heeft niets -- -1 1 „!-'" f A TY1Q Grondwet staat. Minister Beei ver wierp deze constructie geheel en al. De Kamer voor grondwetsher ziening is geen deel der volksver tegenwoordiging, geen derde Ka mer, doch een Kamer ad hoe. Ook tegen de andere sprekers voerde de minister scherpe argu menten aan. Den heer Pollema, die hem met allerlei citaten uit Struijcken te lijf ging, hield hij een citaat van denzelfden Struijci.e-n voor, dat hem (den minister) volkomen in het gelijk stelde. hii Ten scherpste prö^sneercle h j tegen de a-.ntijging «lazou mj ^de wt Kamer het hem kwalijk zou hebben genomen, indien hü een voorstel als dit had achterwege gelaten Immers het gevolg daar van zou zijn, dat in Je komende moeilijke periode van geconcen- treerden arbeid aan den wederop bouw tweemaal noodeloos een nieuw parlement zou moeten wor den gekozen. Nadat minister Logemann in verband met eenige opmerkingen van den kant der heeren Koeje- mans en Pamontjak over de wij ziging van art. 192, waardoor het zenden van Ned. troepen naar Indië op grondwettelijke basis zal worden gesteld, had gewezen op de verantwoordelijkheid der re- geering voor het herstel van orde en rust op Java, kwamen de voor stellen in stemming. Met de hak ken over de sloot. Met 24 tegen 20 stemmen werd het voorstel tot herziening van de wijzigmgspro- cedure aanvaard Van de Kathol» ken stemden de heeren Blonnjous, Barge, Michiels, Janssen en Krop mHette^orstel tot herziening van had 9 maanden geëischt. Den magazijnchef, den 40-jarigen W. A. v. d. S., veroordeelde de rech ter tot 8 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in- beslag genomen goederen. Tegen den 60-jarigen administra teur C. v. V. eischte mr. van IJsen- doorn 6 maanden, waarvan 2 maan den voorwaardelijk met een proef tijd van een 1 jaar. Het vonnis luid de 4 maanden. De eisch tegen den 34-jarigen A* P. K., administrateur van v. d. Bergh en Jurgens, luidde 1 jaar. werd veroordeelde tot 8 maanden gevangenisstraf. zingen meespreken. Dat heeft ntets ^t wer anti.revolutionai met .Jcriiideniers^.ek'^ma- aanvaard wachten. Dat prof. Kranenburg met .^riiidenlerspomieK DONDERDAG 16 MEI HILVERSUM I (301 M.) A.V.RO.- uitz. 7.00 Nieuws, gymn. en gram-. 10.35 Piano. 11.00 v. d. vrouw. 11.10 Orge! en zang, 11.45 Ber. krijgsgev., 12 00 Zang en piano, 12.20 Dichte muz. (13.00 nieuws), 14.00 voor de vrouw 14.20 Kwintet, 15.00 Causerie, S 'Gevar. concert, 17.00 Voordr. 17.30 Ork. en zang, 18.00 gram., 18.30 v. d. Ned. strtfdkr.. 19.05 locrtpr., 19.20 Musette-ork., 20.05 Partij v. d. vrjjheid. 20.25 Concert gebouw, 22.30 Causerie en gram., 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. en gram. HILVERSUM.II (415 Mo 1-00 K. R O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 14 00 N C.R.V., 7.00 Nieuws en gymn. 730 morgengebed. 8.00 Nieuws en gram., 10.15 Prot. morgenw 11.00 v. d. zieken, 11.45 piano, 12.15 Hoor. snel Kath. Volkspartij. 12.30 Lichte tii on N euws), 13.45 v. d. vrouw 14% Concert'. 14.20 V. d vrouw' 15 oo Gram., 15.15 Solisten, 16 00 Htjbell., 17.00 Over Indië. 17.10 Orgel, 17-35 Sextet, 18.30 Chr. Nat. Vakvérb.. 18.45 Gram., 19.00 Nieuws, 19 20 Gram.. 19.30 Kath. Volkspartij. 19.50 Gram-, 20.05 R.V.D. antwoordt,, 20.20 Ork. en zang, 22.00 Nieuws en voordr., 22.36 Kamermuziek. 23J&-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2