Christus blijft het eenige fundament,dus: no. 1 lijst 2 yoorlichting „Indië in nood Vijf zilveren leeraren-jubilea y erbij sterende mededeelingen Publicatie Voor den Kantonrechter DONDERDAG 16 MEI 1946 PAGINA 2 DE MENTALITEIT DER STUWGROEP VERKIEZINGS UITSLAGEN ROMME OFFICIEELE KENNISGEVING Op het St. Franciscus- college HET MONUMENT SCHIEDAM De Stichting Indië in nood belegde gisteren in den R.K. Volksbond een voorlichtingsavond over den toe stand in Indië, waarbij Dr. W. H. K. Feuilleteau de Bruyn en Dr. H. B. Colijn als sprekers optraden. Als eerste sprak de heer Colijn. Hij vergeleek den toestand van Indië nu met dien van voor den oorlog en constateerde een verbijsterende ver andering. De Pax Neerlandica had het klaargespeeld om een zoo hete rogeen samenstel van bevolkings groepen vredig naast elkaar te doen leven én tot groote welvaart te bren gen. Er was eenheid van taal noch van godsdienst, van ras noch van cultuur, maar het Nederlandsche gezag had den harmonischen band gelegd tusschen de groepen. Wan neer men sceptisch staat tegenover de boeken, die van de eigen presta ties gewagen, leze men de stemmen uit het buitenland. Vooral de Ja- jpansche stemmen uit 1939 en uit 1943 mogen toch wel betrouwbaar genoemd worden. In de brochure ..Vreemden over Indië", uitgegeven hij Nijhoff komen vele citaten van vreemden voor, die bewijzen, dat Indië voorbeeldig bestuurd en ont wikkeld werd. Het rapport van de commissie Visman, opgesteld toen Indië zich zelf moest besturen tij- gepubliceerd even voor de capitu latie van Java was een echt Neder landsche poging om, na alle partijen gehoord te hebben, tot nieuwe gron dige veranderingen over te gaan. In dit zeer onpartijdig samengestelde rapport komt nooit de wensch tot uiting om Indië los van Nederland te maken. Wat er sindsdien gebeurd is, is dus alleen het gevolg van de Ja- pansche bezetting. Haar verwaten en ondeskundig optreden heeft de revolutie in Indië gaande gemaakt. Spreker behandelde vervolgens de geraffineerde Japansche methodes om den haat tegen de blanken aan te wakkeren en bediende zich daar bij steeds van zijn eigen ervaringen als politiek-gevangene. Maar de invloed van de Jappen kreeg pas zjjn grootste werking, na de capi tulatie, toen er geen gezag kwam om het Japansche te vervangen, DE FASCISTISCHE STAAT Soekarno zag toen zijn kans schoon om zijn lijf te redden door het hem, tijdens de Japansche be ft tting aangeboden presidentschap weer op te nemen, tezamen met alle andere Japansche instellingen. Wij ontleenen hier het volgende aan de toespraak van Dr. Feuilleteau de Bruyn. De familie onderling op Java is die van de groot-familie, alle af stammelingen van één grootvader vormen een eenheid. Datzelfde sy steem kennen de Japanners en zij hadden dus niets anders te doen dan deze Koemitgo's, deze oudsten, in een anti-blanken, pro-Japanschen geest op te voeden, om zoodoende macht over de geheele bevolking te hebben. De z.g. volksraad weid voor de helft samengesteld door de Jappen en voor de andere helft door de Provinciale Raden, waarbij alleen do r de Japansche bezetting getole reerde persom/, werden toegelaten. Deze volksraad kon alleen moties indienen en geen oppositie voeren. De moties werden samengesteld op advies van een Japanschen Secre taris-Generaal. Bij de 7 zittingen, die gehouden werden, kwam de on afhankelijkheid van Indonesië eerst ter sprake, toen de Pappen op den terugtocht v iren en zelfs toen nog zeer aarzele d. Intusschen werd de jeugd op groote schaal bewerkt en bewapend. Alles volkomen identiek met het Duitsche en Italiaansche, dus fascistische systeem. Toen van Mook in Batavia aan kwam, liet hij na de driekleur op zijn paleis te hijschen. Hij, de H. G. G. Eerst Helfrich, die na een week kwam deed dit onmiddellijk. Het werd aan de Nederlandsche be stuursambtenaren onmogelijk ge maakt om hun plaatsen weer in te nemen, alhoewel velen daartoe on middellijk bereid waren. In de kam pen had men de plannen voor de overneming van het gezag klaar, maar van Mook saboteerde die en weigerde iedere groep te ontvan gen, die met voorstellen bij hem kwam. De Britsche troepen kwamen met veel te weinig man, omdat van Mook en V. d. Plas op de conferen tie van Rangoon aan Lord Louis Mount Batten hadden gezegd, dat een symbolische landing voldoende zou zijn. MUSSERT VAN MOOK De rol, die van Mook in dit dra ma speelt, is dezelfde als die van Mussert of Hitier. Wat bezielt die man? vraagt men zich af. Wat bezielde Mussert? Wat bezielde Hitier? Wat bezielde de leiders van de Fransche revolutie, de adel, die haar eigen graf dolf? Napoleon, de psycholoog, gaf het antwoord. ,,Wat is de oorzaak van de Fransche re volutie"? vroeg men hem. ,,Lavani- té" de ijdelheid was zijn antwoord. (Vondel was hem al twee eeuwen voor. Zijn Leitmotiv is ,,de staet zucht", de hoogmoed, van Lucifer, van Adam en Eva, van Gysbrecht, van al zijn stukken. Red.). Diezelfde ijdelheid bezielt de menschen van de oude Stuw''-groep, waarin van Mook, zoowel als Logemann voor vechters waren van de revolutie en de geleidelijke losmaking van Indië en Nederland. Zij willen hun naam in de wereldhistorie zien, zooals Mussert, Hitler, Mussolini en Quisling dat ge wild hebben. Daarom zullen zij alles doen om het Nederlandsche volk on wetend te houden. Daarom worden de feiten verdonkeremaand. Dr, Ferpletau de Bruyn citeerde vervolgens enkele telegrammen, die door ae groote geallieerde luisterpos ten waren opgevangen. Die tele grammen werden aan de aanwezigen uitgereikt, omdat ze bewijzen, dat van Mook opzettelijk de revolutie en de separatistische beweging heeft gesteund. Uit die telegrammen blijkt, dat men in Brisbane, de zetel van de Nederl. Indische Regeering nauwkeurig op de hoogste was van de stemming on der de Indonesische intellectueelen Zij waren allen beroepspolitici en „en bloc" overgeloopen naar de Ja panners. Zij vormden de eenige be wuste en leidinggevende groep, die echter zeer klein was. Het waren allen vrienden van v. Mook, die wist wat hij van hen kon verwachten. Ondanks dat, adviseert van Mook aan de Nederlandsche Regeering om hel Civil Affair Agreement te ondertee kenen, een stuk, dat alleen voor lan den met een bevriende bevolking gold, en geeft hij aan Lord Louis Mount Batten het advies slechts een kleine symbolische troepenmacht naar Indië te sturen. Intusschen krijgt Soekarno de be schikking over sterke Japansche zenders om zijn propagandacampagne te beginnen. De taak van de Engel- schen om de Jappen te ontwapenen wordt volkomen veronachtzaamd en geheele divisies leveren hun uitrus ting aan de Indonesische extremis ten. Een Indonesisch journalist houdt in Garoet zoo'n opzweepende redevoe ring, dat de bevolking jn woede 120 Indo-Europeanen doodt. De volgende In de étalage van ons kantoor aan de Broersvest zullen morgen avond de verkiezingsuitslagen ge publiceerd worden. Het is niet mo gelijk om deze per versterker ook mondeling om te roepen, daar dit vanwege de politie is verboden. dag luncht de heer van Mook met dienzelfden journalist. Over de wreedheden deelt het rapport van Poll mee, dat het de minst ergfe alleen maar kan vertellen. Aan Nederland en de Kamer zijn de feiten onthouden. Min. Logemann beweert, dffc men niet wfë't, hoe de toestand op Java was. De onder schepte telegrammen bewijzen bet tegendeel. Van Mook wist alles, maar het was juist koren op zijn molen. Daarom was er maar één oplossing voor het vraagstuk. Van Mook moet verdwijnen. En met hem de Engel- schen, die ons verhinderen de orde te herstellen en dfe het leven van 30.000 gijzelaars niet achten in hun lamlendig en hoogst afkeurenswaardig optreden. De beide redevoeringen werden her haaldelijk door applaus of gemom pel van afkeuring onderbroken en de aanwezigen waren verbijsterd over den stroom van bezwarend materiaal, die hier naar voren kwam. De heer G. van Rhijn Jzn. dank te namens de aanwezigen de beide sprekers voor hun voorlichting. UITREIKING MELKPOEDER Het Ned. Roode Kruis houdt op Vrijdag 17 Mei a.s. een uitreiking van melkpoeder voor alle inwoners van Schiedam (Kethel en Spaland) geboren in 1902 en 1903. Overlegging van persoonsbewijs, oude en nieuwe distributiestam kaart is noodzakelijk. De uitreiking vindt plaats in het gebouw aan de Lange Nièuwstraat 197, van 912 en van 1417 uur. D.H.S.MARTINIT De wedstrijd D.H.S. 1—Martinit 1, die op Zondag 19 Mei gespeeld zou worden, is verzet naar a.s. Zater dag 18 Mei en zal gespeeld worden op het Hermes-D.V.S.-terrein en vangt aan om 5 uur. Daar beiden de punten best kunnen gebruiken, zal het aan spanning niet ontbre ken. KATHOLIEK CULTUREEL GENOOTSCHAP Door de grootte drukte en het ge drang was het niet mogelijk om Dinsdagavond na de prachtige film voorstelling van mr. Hustinx ,tTwee parels van I n sul inde" de ingevul de kaarten aan den uitgang te ver zamelen, zooals de afspraak was. Het bestuur verzoekt allen, die de kaart invulden, deze naar deen se- kaart invullen, deze naar de se- trouwt er op dat niemand het zal vergeten. De naam van UW candidaat is Hij is nummer 1 van lijst 2. Maak dus het hokje vóór zijn naam rood, ANDERS NIET. Onbeheerde fiets De dagen, dat Kantongerechtzit tingen gehouden werden met het consigne „Brood en koffie mee" zijn allang voorbij. Nooit wordt er meer iemand uitgetrapt, laat staan van de trappen gekegeld en het Kanton gerecht is dus ook al niet meer wat het was. L. W. v. B., die bij zijn onbeheer de fiets een kleine jongen had ge zet, die echter geen daartoe be kwaam persoon was gebleken, om dat hij in de Plantage was gaan spelen, zooals get. L. G. B., de ver balisant, nu verklaarde, L. W. v. B. dus, kreeg het gewone recept, 10 of 4 dagen wordt 5 of 2 dagen. Dure sneeuwballen Op jongens van eigen leeftijd gooien, vond mr. Cos tot daar aan toe, dat had hij zelf ook gedaan, maar op oude en jonge dames (foeite gooien, kwam niet te pas en dan nog wel ongeacht den leef tijd. De ambtenaar vond dit een vorm van straatschenderij, die vooral in verband met de materiaalschaar- schte, zooals het gebrek aan ruiten, ernstig gestraft moest worden. Hij vroeg 10 of 4 dagen. Verdachte C. J. v. A. vond het wel veel, maar hij was geen kind meer en al bijna 20 en omdat vooral het gooien naar dames zonder leef tijd bezwarend was, kreeg hij 5 of 2 dagen. J. P. en C. V. en J. G. v. D. ston den voor hetzelfde terecht met dien verstande, dat zij op elkaar had den gegooid. Echter niet op de W. Havenplaats in Vlaardingen, zooals in het verbaal vermeld, maar in een zijstraat daarvan, 50 of 2 dagen vond de ambtenaar. De kantonrech ter deed het voor de helft. Ieder rund is geen hoe Op school had onze leeraar altijd een soort logica, die onweerstaan baar was en die mr. Cos gisteren omgekeerd toepaste, maar met min der logisch succes, n.l. iedere koe is een rund, maar ieder rund is geen koe. Mr. Cos zeideIedere motor reparateur is nog geen motorrijder, omdat iedere motorrijder geen mo torreparateur is, en daarmee was bij erg sopbistisch, want als iemand al drie Jaar dag in dag uit motoren uit elkaar 'neemt en in elkaar zet, alles weet van gas, c.c. cylinders en wat des motors is, is het vrij zeker, dat hij behoorlijk met zoo'n ding overweg kan, ook al kan dan iedere motorrijder zijn eigen rijwiel niet repareeren. Maar de jonge J. O., die nog geen rijbewijs had, was eerder het slacht offer van de na-oorlogsche politie- weeën dan van kantonrechters ge strengheid. Yë o werd het 10 of 4 dagen voor hem, die na een reparatie even een motor geprobeerd had, zonder een rijbewijs te hebben. Melkscheppen J. E. V. kreeg tweemaal 3 of tweemaal 2 dagen, omdat hij de melk niet door een kraan had afge tapt, maar uitgeschept. Materiaal- schaarschte was hier de oorzaak ge weest en de kantonrechter hield er rekening mee. WEERBERICHT. Medegedeeld door het K.N.M.I. j te De Bilt. Verwachting tot S Vrijdagavond: Licht bewolkte of heldere, koude nacht; overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien; weinig wind; iets warmer S S dan vandaag. 17 Mei: zon op 4.45 uur, onder 20.29 uur; maan op 22.04 uur, onder 5.32 uur. J DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van C, J. Kars, alhier om een verlof A voor den verkoop van zwak alcoholischen drank, in het klein, in de verschillende loeali- teiten van Gebouw „Irene" en het achtergelegen vereenigingslokaal aan den Nieuwe Haven 155, alhier, en herinneren eraan dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof hij hun college schriftelijke bezwa ren kunnen worden ingebracht. VOOR DETAILLISTEN De Distributiedienst te Schiedam maakt bekend, dat in verband met de sluiting van het kantoor op Don derdag 30 Mei a.s. de detaillisten die gewoon zijn op Donderdag in te leveren, dit op Woensdag 29 Mei a.s. moeten doen. Het Sint Franciscus-college viert vandaag feest, het zilveren jubileum van vijf leeraren, die van de op richting van het college af er aan verbonden zijnde heeren Th. A. de Cloet, leeraar Engelsch, P. J. S. van Dijk, leeraar lich. oefening, dr. B. J. J. Duncker, leeraar mensch-, plant- en dierkunde, drs. A. J. M. van Kalmthout, leeraar Duitsch en G M. J. Piron, leeraar Fransch. De kerkelijke viering **ond plaats met een plechtige Hoogmis, gecele breerd door rector E. v. d. Helm O.F.M. met assistentie van den Weleerv. heer v. Dijk, zoon van een der jubilarissen, als diaken, en p. Bernaerts O.F.M. als sub-diaken, om 10 uur in de St. Willibrorduskerk aan den Beukelsdijk. Daarna volgde om 4.15 uur de huldiging in de school, welke, daar de aula voor deze gelegenheid te klein bleek, op de cour plaats nad. Rector mr. E. v. d. Helm O.F.M. sprak namens het bestuur van het collég». Niet alleen de leeraren, ook het bestuur kijken terug op de ach ter eggende jarenen dan voelt het bestuur zich gedrongen tot een woord van dank voor het werk. de trouw en de toewijding van deze jubilarissen in de afgeloopen kwart eeuw. Uit dezen dank groeit een wensch, een gebed: dat het den ju bilarissen gegeven moge zijn tot hun pensioengerechtigden leeftijd te blijven werken als zij gedaan heb ben: trouw, met toewijding, met genoegen en in groote gezondheid. Met een spontaan „lo vivat nos- trorum sanitas", waarmee door alle aa wezigen werd ingestemd, besloot rector v. d. Helm zijn toespraak. Vervolgens sprak dr. P. J. A. M. Kouwenhoven, directeur der H.B.S., de op het versierde podium gezeten jubilarissen en hun echtgenooten toe. Wat de oorlog Jn 1914 en '45 niet mogelijk maakte, wordt thans alsnog uitgevoerd, het bestuur heeft het zilveren jubileum van de school niet achteraf willen vieren, maar het meende de groote verdiensten der vijf zilveren leeraren wél nog te moeten releveeren, vooral ook om uit te laten komen wat deze vijf heeren in de geschiedenis van het college beteekenen. Spr. schetste de geschiedenis, hee in 1919 de behoef te aan een «inrichting voor katho liek middelbaar en hooger onder wijs te Rotterdam zoo dringend was geworden, dat men met de oprich ting er van begon, in het oude ge bouw aan de Boompjes met een eerste klas van 65 leerlingen. In 1922 werd het 'huidige gebouw in gebruik genomen, in '24 legden de eerste 61 leerlingen het eindexamen af, dit jaar zullen het er 74 zijn. In totaal deden tot dusver 759 leerlin gen hun eindexamen, 64 werden af gewezen, een percentage van 8.43, waar tegenover het landelijke per centage 16 bedraagt. Spr. meende dat deze objectieve gegevens vol doende weergaven de waarde van het college als onderwijs-inrichting en de tijd, het contact met de oud studenten leert hoe het college eveneens aan hun allervoornaamste doelstelling; de vorming van men schen met een katholiejje levens houding, beantwoordt. De heer C. J. Vermeulen, sprak namens alle collega's, noemde met een variant op Vondel de vijf jubi larissen: de zuilen van de H. B. S., de pilaren van het leerarencorps, haalde herinneringen op aan den Boompjes-tijd, eerde hen als wer kers en beste Collega's, en bood na, mens alle leeraren een cadeau, door den teekenleeraar v. d. Ven ontwor pen en gedeeltelijk uitgevoerd, aan vijf wandborden, voor den heer Dun cker: voorstelling van een eland met eenige planten en de woorden tura docet", voor den heer v. Kalmt hout: voorstelling van Parcival met de Graalburcht, voor den heer de Cloet: voorstelling van de Big Ben, Shakespeare's K'.ng Lear en een opengeslagen boek van Chesterton voor den heer v .Dijk: voorstelling van twee athleten, een hoogspringer en een hordenlooper. en voor der heer Pironvoorstelling van Jeanne d' Arc met* de facade van de kathe draal van Reims. De heer K. Senteur sprak als voorzitter van den ïóunistenbond, constateerde hoe de waardeering voor den leeraar grooter is als de leerling de school eenmaal heeft verlaten, en bracht die waardeering hartelijk onder woorden. Hij dankte namens alle oud-leerlingen de lee raren voor wat zij voor hen hadden gedaan, en bood den jubilarissen en hun echtgenooten de beste wenschen aan. De heer R. Buers sprak .namens de leerlingen, en gaf in een geestig speechje een karakteristiek van de jubilarissen, waarna hij de door de leerlingen geschonken cadeaux aan bood. De heer Th. A. de Cloet dankte namens de jubilarissen voor de blij ken van dank, waardeering en mede leven en voor de geschenken, waar na in de leerarenkamer een druk bezochte receptie volgde. Hedenmiddag wordt het feest voortgezet met een tooneeluitvoering in Palace, waarop wij morgen nad hopen'terug te, komen. (Ingezonden) Geachte Redactie. Naar aanleiding van verschillende ontvangen artikelen, gepubliceerd in verband met het oprichten van een monument in Schiedam, mag het mij vergund zijn nader in te gaan op de inhoud daarvan. Speciaal ten aanzien van een artikel in de N. S„ Crt. van 27-4-'46 lijkt mij dit nood zakelijk. De overtuiging of de meening door een ander naar voren gebracht, zal ik steeds, ook al kan ik haar niet deelen, eerbiedigen. Wanneer deze meening echter niet voldoende ge- funderd is, meen ik hier eenige pun ten te mogen ophelderen. De besprekingen en resultaten! voor de oprichting van dit monu. ment zijn niet eerder dan na rijp beraad en zeker óók na uitvoerig overleg met hen die zich vooral als tegenstanders voor de gekozen plaats hebben doen gelden, tot stand gekomen. Het valt m\j wel op dat de argumenten en terminologie in fce- dueld artikel vrijwel dezelfde zijn als ik steeds eerder bij voorafgaande besprekingen heb vernomen. Een en ander werd wat de plaats van het monument betreft bij besluit van. Burgemeester en Wethouders d.d. 21 Aug. 1945 vastgelegd. Nu zou ik het niet juist vinden wanneer de op posanten zich tegen dit besluit, waar do meerderheid der aanwezi gen na een zeer uitvoerige discussie (in vergadering met B. en W. -datum 18 Aug. t. v.) van vóór en tegen standers van de plaat Juliapark, zouden biyven verzetten. De meenin.g genoemd in bedoeld artikel dat de dagbladen een belang rijke functie zouden kunnen vervul len om de totstandkoming van een monument, zooals hier, te bevorde ren, eccoordmen kan dit evenwel in twyfe] trekken wanneer zij een vuilnisbelt van deze publieke ópiniej wordt. Spontaan is direct na de be vrij- ding een comité opgericht uit de burgers van Schiedam, n.l. zij die zelf hiervoor tiet initiatief namen. Da twaren aanvankelijk 2 groepen die laten samensmolten. Zij hebben zich verder laten bjjstaan door een deskundig raadgever, die later aan ht comité is toegevoegd. Is dit auto„ ritair In een 3-tal punten stelt de schrij. ver voor hoe het wel had moeten zijn: punt 2, „een overzicht van ont- wernen door verschillende kunste. naars". Antwoord: de Ned. Kring van Beeldhouwers heeft besloten dat voor ieder monument één beeld houwer kan worden uitgenoodigd tot het maken van een ontwerp. Punt 3. „Een van te voren bepaalde plaats waar he tmonument moet ko men, opdat zij,, de burgerij, en n'et de kunstenaar de beslissende stem heeft." Ik kan u zeggen dat de plaats voor dit monument van te vo ren en met zorg en overleg is be paald! Het ontwerp en situatie tee_ keningen in projectie en zelfs door. snede over lengte laan en vijver zijn in de vergadering van B. en W. aan- wezie geweest! Derhalve heb ik mij niet schuldig gemaakt aan „dilletahterij op groote schaal" en de schrijver van die woorden kan zijn meening en ter- mminologie op zichzelf van toepas sing brengen. En ,,wat zal het zijn" zooals hij schrijft, wanneer we nu ba alle besprekingen en affspraken met dit monument zouden gaan wandelen. Er is dus niet eerst een monumen- t ;i-or»twerp gemaakt en daa'na een plaats gezocht. En de dienende functie" zal blijken als het er staat. Dienend kan zeer zeker ook zijn het vertrouwen en de stilte die een, beeldhouwer gegeven moeten wor den om tot de uiteindelijke vormge ving van zijn conceptie te kunnen komen Zeker wanneer hij zich tot zijn arbeid gezet heeft na uitvoer ge gedachten wisseling met de opdracht. gevers. AMSTERDAM. 12 Mei 1946. PIE TER STARIRETVELD. Naschrift Redactie: Wanneer in derdaad het Julianapark als defini tieve plats is aangewezen, kan den kunstenaar noch dilletanterij, noch iets anders verweten worden. Dan komt de volle verantwoordelijkheid voor het behandelen van deze kwes tie in het overbekende Schiedamsche onder-ons-kringetje" op het comité neer. Jammer genoeg voor hem staat de plaats nog niet vast en blijft ons artikel volledig gehandhaafd. Even tuele verduidelijking hale hij dan uit het artikel: ,,de Taak van de Pers." ZWITSERSCHE LUCHTVAARTEXPFRTS. Op doorreis van Londen naar Zürich heeft gisteren een gezelschap Zwitsersche luchtvaartexperts Am sterdam bezocht. B. en W. boden een lunch san in American hotei, waarna een causerie over. en een bezoek aan Schiphol volgden. Na het diner in American zjjn zjj naar Zürich doorgevlogen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2