Voor vooruitstrevende sociale politiek: no. 1 lijst 2 d d grzon CONSUMENTENCREDIET Hoe staat het met liet De jonge Andriessen wist wel wat ie rare werel DONDERDAG 16 MEI 1946 PAGINA 4 EEN SLAKKENGANG Toeslagregeling weggewerkt DE IMPORT-SIGARETTEN STOCKHOLM VERLIEST IN AMSTERDAM DAVIS CUP WEDSTRIJDEN De lijsttrekker van de groote steden „GROOTGEBRACHT IN DE ARENA" BLOEMENFEEST IN HET AMER. HOLLAND UITBETALING IN BUITEN LANDSCHE GELDSOORT AMERIKA's ATOOMBOM Hoe staat het nu eigenlijk met bet consumentencrediet? Dat Is dee telkens terügkeerende vraag op de bijeenkomsten van stands- en vak organisatie. Een begrijpelijke vraag. Want al kan men zoo ongeveer zijn oten koopen en enkele andere huis houdelijke aangelegenheden afdoen, moodra wat groote stukken textiel of schoenen zijn te krijgen hard on broodnoodig materiaal loopt de gezinshiiishouding vast. Want die (cederen verslinden kapitalen. Algemeen was daarom het voorstel van een crediet voor daarvoor in aanmerking komende gezinnen met gejuich ohvangen. Doch nog is de ▼raag gerechtvaardigd: Hoe staat het nu eigenlijk met dat consumen tencrediet? Voelt de regeering in casu de P. v. d. A. niet zooveel voor deze rege- Bng of verwacht zij toch geen goederen? Of beiden? De zaak heeft o.i. nogal haast, doch de spaar- en voorschotregeling ▼an de Stichting van den Arbeid ▼an November 1945 werd eerst 1 April 1946 als voorontwerp aange boden. En dan hoe. De Stichting van den Arbeid blijkt haar kind niet terug te kennen en tn haar orgaan „Sociale Voorlich ting" is dan ook een diagnose Igesteld, welke voor lieden, die dag en nacht verklaren voor het volk te willen strijden niet bijzonder aaalsch is. Credietmaximum Het ontwerp biedt zeker de moge lijkheden om, wanneer het eenmaal Wet zal zijn geworden en de uit- ▼oertngsvoorschrlften zullen zijn gegeven, het gestelde doel: „tijdelijk In dringende gevallen het aankoopen van onontbeerlijke duurzame ge bruiksgoederen te vergemakkelijken" In vervulling te doen gaan. Het maximum der credieten dus voor gezinnen met 2 en 3 kinderen tot 50, resp. 600 is weliswaar aan merkelijk lager dan wij in onze nota hadden geraamd op het voet spoor van het rapport d.d. Novem ber 1945 van de Sectie Sociale Zaken van het Comité tot Maatschappe- Hjken Wederopbouw te Eindhoven Inzake de lonoen en prijzen. In het gesteld voorbeeld kwam dit rapport voor soortgelijke gezinnen tot bedra- len van 850 en 975voor een Jchtpaar zonder kinderen werd in hetzelfde rapport nodig geacht voor het inhalen der tekorten aan de bedoelde gebruiksgoederen ƒ600; voor een gezin met 8 kinderen 1600. In verband met 's Rijks zeer somberen financieelen toestand is er natuurlijk voor te zeggen om de credieten krap te houden. Intusschen zullen, naar thans te berekenen ▼alt, de laagste inkomensgroepen ook wanneer zij op het door het College van Rijksbemiddelaars en ons gewenschte sociale minimum zijn gebracht met de voorgestelde credieten slechts gedeeltelijk ge holpen zijn. Het ontwerp stelt de boven geciteerde credieten dwingend als maxima; wij spreken de hoop en de verwachting uit, dat een mogelijkheid tot dispensatie van deze maximumgrens geopend wordt voor de gevallen, waarin de hulp bepaaldelijk „nog niet voldoende zal blijken te zijn." £>e Memorie van Toelichting wijst «ie mogelijkheid van een schenking fonds perdu" af. Zij erkent evénwel, dat er „lagere inkomens groepen zijn, wien het ontbreekt aan de noodige koopkracht ter voor ziening in de bestaande tekorten ban kleeding, schoeisel en derge lijke." Zouden deze groepen dan wel kv nen sparen of afbetalen? De norie van Toelichting acht zulk schenking „een onverantwoor- - like vrijgevigheid" jegens hen, „U. niet tot de allerlaagste in komensklasse behooren". Is het dit jegens hen, die daartoe wel behooren dan niet? Kort en goedschenking laat de „toestand van 's Rijks financiën niet toe", aldus het eenige o. 1. hout- De Deensche journalist Tage Vansted heeft verteld, dat hij op SI April j.l. tusschen de ruïnes van Hitiers kanselerij te Berlijn een brievenbesteller tegen kwam, die een briefkaart, geadresseerd aan den heer A. Hitier wilde bezorgen. De kaart, die uit Hamburg kwam, be vatte den wensch, dat Hitier nog vele malen in voorspoed zijn verjaar dag (20 April) zou mogen vieren. De brievenbesteller wist niet, wat toet de kaart te doen en Vansted bood aan haar te koopen voor tien eigareten. De man bleek echter plichtsgetrouw te zijn. Zorgvuldig schreef hij op de kaart: „Adres on bekend" en bezorgde haar op het bureau voor onbestelbare stukken. Uit dit verhaal blijkt wel, dat het niet alleen de Italiaansche journa listen op deze rare wereld zijn, op wie het gezegde „Si non vero ▼an toepa g is. snijdende argument der Memorie van Toelichting. Het economisch on mogelijke staat het sociaal wensche- lijke in dén weg. Er is hier echter een sociale noodzakelijkheid, die die per grijpt dan de individueele be langen der betrokkenen alleen. Het gaat hier om de volksh.vgiëne en volkskracht, om het arbeidspoten tieel en alles, wat daarmede samen hangt. De toeslag De Stichting van den Arbeid was ër in haar nota van uitgegaan, dat, wilde men het beoogde doel be reiken, het noodzakelijk is, daar waar tekorten zijn een toeslag op de besparingen te verstrekken. Het totale bedrag, Éfet in den Vorm van waardebons aan de deel nemers vertstrekt zou worden, be stond daarom uit een gedeelte, dat als voorschot aan te merken zou zijn, terwtfl daarboven op een ander deel als toeslag verstrekt zou worden. Wat betreft de toeslagen gaf de nota de voorkeur aan variabele toeslagen op de besparingen, waarbij de som, welke de Overheid aan het gespaarde bedrag toevoegt, wisselt naar de groote van het inkomen en de grootte van het gezin. In de praktyk zou het hierop neerkomen, dat de toeslag voor de lagere in komens hooger zal zijn dan voor de hoogere en voor de kleinere gezin nen lager dan voor de groote. Voor de allergrootste gezinnen zou het er in dezen gedactengang praktisch op neerkomen, dat de Overheid het geheele benoodigde bedrag voor den nieuwen aankoop in den vorm van een 100 pet. toeslag voor haar reke ning neemt. Dit toeslag-element is in het thans ingediende wetsont werp niet terug te vinden. Indien men alleen credieten aan de deelnemers verstrekt, welke voor de volle 100 pet. moeten worden af gelost, dan bestaan hiertegen ook uit sociaal oogpunt ernstige be zwaren. Te duchten valt, dat juist de solide gezinnen huiverig zullen zijn om zich te zwaar in de schuld te steken. De aflossing Ook ten aanzien van de aflossing bestaan er verschillen. Art. 1 sub c vermeldt, dat de afbetaling geba seerd wordt op 1 per week per credietbedrag van 100. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat de credieten in beginsel in twee jaar zullen moeten worden terugbetaald. Iemand, die de basisafbetaling van 1 per week aanvaardt, kan der halve maximaaP 100 aan crediet opnemen.. Uit den aard der zaak zyn het de beter gesitueerde arbeiders, die zich een dergelijke uitgave kunnen permitteeren. Uit de berekeningen van de Stichting van den Arbeid blijkt, dat men voor het gemiddelde gezin van man en vrouw en twee kinderen minstens 40 moet verdie nen in de groote steden om in staat te zijn 1 per week af te lossen. Op deze wijze zou men 100 crediet kunnen opnemen, terwijl men vol gens de berekeningen van de Stich ting van den Arbeid 850 noodig zou hebben en volgens de normen van het wetsontwerp een crediet zou mogen opnemen van 500. Hieruit blijkt wel, dat dit wets ontwerp maar zeer ten deele aan de moeilijkheden in de gezinnen kan tegemoet komen. Men zou hieraan tegemoet kunnen komen door een langeren aflossingstermijn te kiezen. Hieraan zijn echter belangrijke nadeelen verbonden. Eenerzijds samenhangende met het feit, dat de moeilijkheden bij het terugvor deren van een dergelijk bedrag toe nemen. met den duur der afbetaling, terwijl het voor de arbeidersgezinnen een weinig aanlokkelijk vooruitzicht is gedurende jaren aan deze afbe taling gebonden te zyn. Wat de contróle inzake de afbe taling en het sparen betreft, onder scheidt de Memorie van Toelichting werknemers en zelfstandigen. Voor werknemers wordt een systeem van plakzegels voorgesteld, zulks door werkgevers te administreeren en onder supervisie van de Raden van Arbeid. Wij achten dit systeem kost baarder den strikt noodig is en blijven de methode voorstaan, die wij in onze nota v«fu November 1945 hebben voorgesteld. Indien de werkgever wekelijks op de loonbelastingkaart aanteekent, of de werknemer al dan niet aan de spaarregeling deelneemt en de ingehouden spaar-, onderscheiden lijk afbetalingsbedragen tegelijk met de ingehouden loonbelasting in 's Rijks kas stort, heeft men daarin een systeem, hetwelk aanknoopt aan een goed werkende bestaande orga nisatie en uiteraard aanmerkelijk goedkooper is dan een nieuw te bouwen apparaat. Wat op de organi satie gespaard wordt, kan ten goede komen aan Rijk en consument beide. Besparingen In dit verband willen wij nog een suggestie herhalen, die wij in onze meer gemelde nota terzake van de loonbelasting hebben gedaan. Wij hebben daarin als onze opvat ting uitgesproken, dat de bespa ringsmogelijkheid voor de lagere loonen aanmerkelijk zou kunnen worden vergroot, indien men het tarief van de loonbelasting aan een herziening onderwierp. Hiertoe is des te meer aanleiding, indien men zch er rekenschap van geeft, dat dit tarief gebaseerd is op een loon- en prijspeil, dat onder de huidige om standigheden in het geheel niet meer met de werkelijkheid overeen komt. Degenen, die op de bonnen T 35 en X 35 geen buitenlandsche sigaret, ten hebben kunnen bekomen, wordt aangeraden deze bonnen zuinig te bewaren. Het centraal distributie kantoor za] nader bekend maken wat men alsnog op deze bonnen zal kun nen koopen. Gisteravond speelde het Amster- damsche voetbalelftal tegen de ploeg van Stockholm. De Nederlanders wonnen met 3—1. SchotlandZwitserland 31 In het Hampdenpark te Londen werd gisteren de voetbalwedstrijd Schotland-Zwitserland gespeeld, wel ke in een Schotsche 31 overwin ning eindigde. België heeft te Brussel met 5—0 gewonnen van Monaco en komt in de volgende ronde uit tegen China. vloer» en tafelkleede» loopertjes, kussens ent Goor is een klein -plaatsje in Twentewaar textielarbeiders wonenEchter voor de staatkun dige geschiedenis van Nederland een zeer interessant frlaatsje. Hier trad voor het eerstt nog voordat Zaandam zoover waseen roode raad op. Dat bewijstdat de socia listen er sterjc waren en de Katho lieken uit Goor kennen hun socia listische broeders. Zij zijn opge groeid in de arena. Uit Goor stamt W. J. Andriessen, de lijsttrekker van de Katholieke Volkspartij in de groote steden. Opgegroeid in de arena. Hoe ging dat in die dagenAndriessen's vader was secretaris van de Werklieden- vereeniging, maar kon dat op den duur niet bolwerken. Zeven kinders en elf centen per uur, dan moest je je avonden besteden met nog wat werken op het land. Henk Brouwer, toen een welbe kende figuur uit de katholieke ar beidersbeweging in Twente, kwam bij Andriessen's vader en zei: „Maar je hebt toch wel een jongen, die het van je kan overnemen?" Andries sen's vader zei: „Dat gaat niet. Die is pas zeventien jaar". „Ja maar", zei Brouwer, „hij weet wat!" En inderdaad, Andriessen wist wat. Eenpaar maal in de week kwam de geestelijke adviseur van de vereeni- ging uit Wijkdam naar Goor om den jongens les te geven. Dat duur de van acht tot tien 's avonds en dan lieten zij den adviseur den lan_ gen weg van anderhalf uur naar Wijkdam terug niet alléén gaan. Dan wandelden zij met hem mee, weer of geen weer, en ook nog anderhalf uur terug. En dan stonden zjj toch 's' morgens om half zeven weer op de fabriek. Ja, de jonge Andriessen wist wel wat. Zeker, vader Andries sen beriep zich op het reglement. Dat liet geen jongens van zeventien jaar toe op zulke functies. „Ach wat", zei Brouwer, „met reglemen ten bouw je geen beweging op". En de jonge Andriessen werd secretaris van de vereeniging. Grootgebracht in de arena. Twee jaren later dat was in 1913, toen de tariefwet-Kolkman ln het mid delpunt van den politieken strijd stond kwam Albarda spreken voor de „rooien". Daar moest ge debatteerd worden. Wie, dat deed niet ter zake. De jonge Andriessen zou het doen. Hij was negentien en hij deed het. Hij kreeg natuurlijk net zooveel klappen als hij hebben wil de. Hij kon onmogelijk tegen Albar da op, maar het getuigenis was ge geven. Er was gevochten en daar ging het om. Grootgebracht in de arena. Ook in den strijd om de principieele organisatie. In dien strijd speelde Twente een belangrijke rol. De Unitas.kwestie ontstond daar en bewoog daar de gemoederen het hevigst. En daarbij ging het om de vraagMoeten de Katholieken een eigen organisatie opbouwen of mo gen zij samen met anderen gaan? De bisschoppen hebben toen beslist voor de eigen organisatie. Daar waren er toen velen in Twente, die dit niet waardeerden. Er waren er zelfs, die tegen dezen wensch van de bisschoppen in wilden gaan. An driessen hoorde hun stemmen in zijn omgeving. Voor hem echter was het woord van den bisschop een wet en, zegt hij thans, is het achteraf niet een zegen gebleken, dat wij aan dit woord gevolg hebben gegeven? We zitten nu ln een soort politieke Unitas-kwestie en wederom hebben de bisschoppen gesproken De komende periode van vier jaren zal voor onze sociale wetge ving niet zonder beceekenis zijn? Neen, verre van dat. Naar mijn overtuiging zal de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie in de ko mende vier jaren haar beslag moeten krijgen. Naar de lijnen van Vos? Dat nooit. Het ontwerp-Vos maakt van de bedrijfsorganisatie eenvoudig een caricatuur. Neen, dan lijkt mij veel beter en volkomen aannemelijk het ontwerp, dat dezer dagen door het Centrum voor Staat kundige Vorming in het licht is gegeven. In dit ontwerp blijft de prikkel van het gezonde eigenbe lang behouden, niet om de menschcn met groote inkomens te sauveeren, maar omdat, indien deze menschen geen prikkel hebben, de algemeene welvaart er onder lijdt. Omdat dus het GEZONDE eigenbelang het al gemeen belang dient. Het groote voordeel van het ont werp van het Centrum is dan ook naar mijn vaste overtuiging, dat het de natuur der dingen geen geweld aandoet. En de sociale verzekering? Ook voor de sociale verzeke ring zal de komende wetgevende periode van groote beteekenis zijn. Het is U bekend, dat ook daarvoor bij de regeering plannen bestaan, die hun eersten aanloop vinden in het rapport van de commissie-van Rhijn, welker uitvoering ons ln de aller eerste plaats moet brengen een af doende verzorging van den ouden da&- a En denkt U daarbij ook aan de methode-van Rhijn) Ik heb daartegen dezelfde be zwaren als tegen de methode-Vos: het is mij allemaal te ambtelijk. Alles wordt van bovenaf voorge schreven. Ik denk ten aanzien van de verzorging van den ouden dag veel meer aan een mantelwet, waar in de regeering bepaalde normen, die bij de pensioenregeling ln acht moeten worden genomen, vastlegt, doch de wijze, waarop die normen in de practijk worden uitgewerkt en uitgevoerd, overlaat aan de afzon derlijke bedrijfstakken. Het bedrijfs- schap moet de pensioenregeling in het bedrijf instellen en het bedrijfs leven zelf moet haar uitvoeren. In de sociale politiek zal de verzorging van het groote gezin ook een belangrijke rol gaan spelen? Inderdaad. Men is in niet-ka- tholieke kringen wel eens geneigd om te meenen, dat de kinderbijsla gen ten dezen volledig soulaas heb ben gebracht. Niets is minder waar dan dat. Het gaat ons niet alleen om bijslagen op het loon. De gezins politiek heeft veel meer facetten en aspecten. Het gaat om een all-round politiek voor de bescherming van het gezin. Een politiek, die moet worden doorgevoerd in de belasting heffing, in den woningbouw, in het onderwijsbeleid, ln de vaststelling der tarieven voor openbare werken enzoovoort enzoovoort. Gezinspoli tiek omvat veel meer dan kinder- bijslagen- In dat verband heb Ik ook ern stige bezwaren tegen het wetsvoor stel op het consumentencrediet, wat betreft de terugbetaling van de voorschotten. Niet omdat ik vind, dat menschen met mindere inkomens een soort fooi moeten krijgen, maar omdat naar mijn meening de regee ring bepaalde consequenties moet trekken uit de omstandigheid, dat zij zelf door haar loonzettingspoli- tiek een groot aantal gezinnen kunstmatig houdt onder het pla fond van het levensminimum. Door de terugbetaling alleen te vorderen van menschen met een bepaald mi nimum-inkomen, kan de rechtvaar digheid slechts winnen. De sociale wetgeving van de toekomst zal naar Uw meening na tuurlijk ook een regeling van de werkloosheidsverzekering moeten inhouden? Ongetwijfeld. Naar mijn mee ning moet die regeling een twee voudige zijn. Er zal moeten komen in de eerste plaats een wachtgeld regeling en daarnaast een werkloos heidsverzekering. Al bij al: de Katholieke Volks partij, die de uitvoering van deze dingen ln haar program heeft staan, zal een grooten en verantwoordelij ken t(jd tegemoet gaan, een tijd, waarin het erop aankomt datgene, wat zij in woorden heeft neergelegd, in haar daden te bevestigen. Het stadje Holland in Michigan zal Woensdag als tegenhanger van het Europeesche Nederland een tul penfestijn vieren. Dit feest duurt vier dagen, maar dit jaar zijn er jammer genoeg niet zooveel tulpen als de vorige jaren., meldt ,,U. P." Het tulpenseizoen van Holland begon in 1927, toen de onderwijzers het initiatief namen tot het ver fraaien van het stadje. De bollen werden uit Nederland geïmporteerd en met het bloemenfeest herleefden ook Ned. gebruiken en kleederdrach ten, zooals het dragen van oud- Hollandsche costuums. Het feest begint met de ceremonie van het straatschrobben. De burgemeester en de wethouders gaan vervolgens in hun ambtskleeding erop uit om dit werk te inspecteeren. Vervolgens kondigt de stadomroeper aan, dat de stad gereed is om bezoekers te ontvangen. Dan volgen vier dagen van vroolijkheid, afgewisseld met volksdansen in de straten van het stadje. Een van de merkwaardigste be zienswaardigheden is steeds het ,,Netherlands"-museum geweest, dat nu als een centrum van Ned. cultuur in de Ver. Staten wordt beschouwd. Dit museum heeft een oorspronke lijke Volendammer keuken, een Zee- landsche kamer en bevat voorts o.m. een Ned. stad in miniatuur, compleet met vaarten, molens, huizen, men schen en dieren. Het is het werk van Ned. ambachtslieden. Uitbetaling in buitenlandsche geldsoort De Staatscrt. van gisteren bevat de volgende deviezenbekendroaking 12/46: Overeenkomstig art. 46, derde lid, van het Deviezerabesluit 1945 wordt, met machtiging van, de Ministers van Financiën, van Handel en Nijver heid van Buitenlandsche Zaken, van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening en van Overzeesche Ge- biedsdeelen, door De Nederlandsche Bank bepaald: I. Voor de toepassing van deze bekendmaking wordt verstaan onder: a. loon: de krachtens de arbeids overeenkomst of het tweede boek, derde en vierde titel, van het Wet boek van Koophandel - aan kapitein en schepelingen verschuldigde bedra gen, met uitzondering van de be dragen, bedoeld in die art, 448 en 449 van het Wetboek van Koophan del; b. kapitein en schepelingen ter koopvaardij en ter zee visscherij H. Het is aan ingezetenen, reeders in den zin van art 320 van het Wetboek van Koophandel, zonder vergunning geoorloofd, in het bui tenland betalingen in buitenlandsche geldsoort te verrichten of te doen verrichten aan bij hen als kapitein of schepelingen ln «iienst zijnde in gezetenen wegens verdiend loon, met dien verstande, dat in totaal ten hoogste een/derde van het totaal verschuldigde bedrag in buitenland sche geldsoort mag worden uitbe taald en dat de uitbetaling geschiedt in de geldsoort van het land. waar de uitbetaling plaats heeft. III. Aan kaptitein en schepeling gen, die Ingevolge het bepaalde in een/derde van de hun toekomende bedragen in buitenlapdsche geld soort hebben ontvangen en gedu rende dezen tijd niet in het binnen land zijn geweest kan, tot aan het tijdstip van terugkeer in het binnen land, zonder vergunning het bedrag, hun toekomend wegens na verloop van dat jaar teverdienen ioon, be houdens het bepaalde in art. 427 Wetboek van Koophandel, ten volle in buitenlandsche geldsoort worden uitbetaald. IV. Deze bekendmaking treedt in werking op den dag harer plaatsing in de Ned Staatscourant Een telegram uit Washington aan de „New York Times" maakt mel ding van een gemeenschappelijke verklaring van het Amerikaansche leger en de Amerikaansche marine, meldend, dat de Vereenigde Staten geen machtiger bom bezitten dan die, welke werd neergelaten op Nagasaki. Deze mededeeling wordt gepubli ceerd in antwoord op beweringen in het buitenland, dat de Vereenigde Staten een bom zouden hebben ge fabriceerd, welke een meer vernie tigende energie zou bezitten. Tevens wordt gezegd, dat de bom, welke bij de Bikini Atol zal worden gebruikt, van „het standaardtype" zal zijn, dat gebruikt werd bij Nagasaki. „Een beter type bezit ten wij niet", aldus de verklaring. Vaticaan en Tsj.-Slowakije Naar Reuter uit Vaticaanstad seint, heeft het Vaticaan besloten, mgr. Saverio Ritter naar Praag te zenden met den rang van internun tius. Tot 1938 was mgr. Ritter nun tius te Praag. Volgens Reuter zou het beslui,t om den Pauselijken vertegenwoordiger in de Tsjecho Slow$aksche hoofdstad slechts den rang van internuntius te verleenen, genomen zijn naar aan- 1 siding van de beslissing der Tsjecho- Slowaaksche regeering, om den ver tegenwoordiger van het Vaticaan niet meer te erkennen als deken van het diplomatieke corps.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4