GALLUP- ganda IDE BONNEN VAN DE WEEK! Wordt Italië een republiek? propa Gespannen atmosfeer in V.-raacl DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN» D TER BUIK beleeft rare dingen DONDERDAG 23 MEI 1946 68ste JAARGANG No- 20018 EEN WENSCHDROOM VAN VELE ITALIANEN 'S PAUSEN STAATS- SECRETARIAAT CANONISATIE FR. CAPRINI WEISZAECKER LOOFT, DEN PAUS Erkent Dnitsche gruwelen I in Italië WIRWAR ROND DE PERZISCHE KWESTIE 'WW FRANK OPGEHANGEN LAATSTE 1000 uit SINGAPORE NAAR NEDERLAND VALSCHE SCHOENENBONNEN El'dam Giro 9096 Directeur: joh. Kuijpers HooMred.Mgr Dr J. Wltlox. hlg. Redacteur: H. A. paalvast. Drukker: N.R.C. N V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «Vbonnementspi f 3.25 p kwart f 1.10 p maand C 0.26 p week Tijd adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Acïvertentiën 15 ets p. mm. Vrijwel onmiddellijk na de bevrijding is ons land verrijkt met instellingen, die tot dusverre hoofd zakelijk in de Vereenigde Staten bekend waren: de instituten voor het opinie-onderzoek. Regelmatig hdbben deze instellingen de mee ningen van het Nederlandsche voik getest, hoofdzakelijk op polittek terrein en de publicatie van hun re sultaten vormde een niet onwelko me bijdrage tot de propaganda van partijen in wier voordeel zij uitvie len. Er' is nu altijd een kleurlooze massa, die zich bij voorkeur aan sluit bij die partij, die, naar bet zich laat aanzien, de sterkste zal worden. Wanneer dan boven'dien eBu wetenschappelijk" instituut op grond van objectieve" onderzoe kingen tevoren vaststelt, dat die en die party de grootste zal zyn, dan moet een dergelijke uitspraak van invloed zijn op de keuze van deze kleurloozen. De verkiezingen hebben thans voor het eerst sinds de bevryding de gelegenheid geopend om de be trouwbaarheid van de Gallup-polls te peilen. Maanden lang reeds heb ben zij zich met den vermoedelflken uitslag der verkiezingen bezig ge houden Aanvankelijk heette het, dat de' Partij van den Arbeid ten naastebij 40 pet. van het aantal stemmen zou halen. By iedere vol gende t.est zakte de aanhang van de Partij van den Arbeid, maar be neden de dertig kwam hij toch niet en hij bleef altijd nog iets boven den aanhang van de Katholieke Volkspartij. Het resultaat is geweest een vol maakt echec. Van de cijfers, op verschillende tijdstippen en door verschillende instituten over de uitslagen der Gallup-polls gepubli ceerd, is er niet een houdbaar ge bleken Ongetwijfeld: de verontschuldigin gen liggen voor de hand. De ver houdingen liggen in een klein land anders dan in een groot land als Amerika. Bij 'n zoo groote veelheid van mogelijkheden als in ons land met zijn rijike party schakeerinigen. moeten andere methoden worden aangewend dan in een twee-party en land als Amerika. De enquêteur: zullen misschien niet alle de ge wenschte cvbject.lyitoit in acht heb ben gTenomen. De proefpersonen, die getest worden} moeten nauwkeuri ger worden gekozen, opdat zij te zamen een juister beeld van de maatschappij geven. Al deze verontschuldigingen ne men echter het feit niet weg, dat de eerste gelegenheid d© beste, die Ne derland krijgt oom na een jaar ar beid het opinie-onderzoek" te toet sen op zijn waarde, op een echec is uitigeloope-n. «»!M» Het prinselijk paar tijdens den triomf antelijken tocht door Bern. Op den achtergrond het Bundeshausde zetel van de Zivitsersche regeering den 2den Naar uit Vaticaanstad wordt ge meld, heeft, de H. Vader de kardi nalen Masella en Micara, voorheen nuntii reap, te Rio de Janeiro en te Brussel, aan het Pauselijk staats secretariaat toegevoegd. Zij zullen meer in het byzonder belast worden met de hervorming van de Romein- sche congregaties, speciaal van die, welke de zaken der kerk regelen. Het ontwerp dezer hervorming, dat sedert enkele maanden in studie ge nomen is. zal binnenkort vo,fr"U<ï zijn. Op 13 juni zal te Rome een semi- ocenbaar consistorie worden gehou. wordt verklaard. Binnen enkele dagen, Juni, zei het Italiaansche volk ter stembus gaan. Reeds is de verkie zingscampagne in vollen gang, waarbij de kwestie monarchie of republiek een bijna overheerschende plaats inneemt'. Het aftreden va» koning Victor Emmanuel III en de opvolging door zijn zoon Umberto II hebben de felheid van den strijd om den staatsvorm wel even doen lu wen, maar kenners van de Italiaan sche politieke actie meenen, dat de kansen der koningsparty nauwelyks zijn gestegen; zij rekenen nog steeds op een zes zeven-tienden meer derheid voor de republiekeinen of schoon zij erkennen, dat gevoels kwesties in deze aangelegenheid een zoo groote rol spelen, dat eigenlijk gezegd een eenigszins verantwoorde schatting eenvoudig onmogelijk is. Koning Umberto geniet in breede kringen nog aympatieën, welke Zijn vacler door al te warme vriendschap met Mussolini totaal had verspeeld. Verrassingen zijn dan ook aller minst uitgeslotende Galiup-voor- spellingen omtrent de jongste ver kiezingen in dit land hebben wel evident getoond, hoe falikant der gelijke volksraadplegingen op kleine schaal kunnen uitkomen. En de laatste dagen is men in sommige Italiaansche kringen, ook ietwat te- rughoudender geworden, vooral na dat minister-president de Gasperi in verkiezingsredevoeringen te Rome, Triest en Verona heeft laten door schemeren, dat de christelijk demo cratische partij, in tegenstelling met de op het partijcongres met groote meerderheid aangenomen republi- keinsche motie, weer tot haar vroe gere standpunt is teruggekeerd, dat zeker van een voorliefde voor de monarchie getuigenis aflegde. De ervaring, welke in andere landen met dén republikeinschen staats vorm is opgedaan, noopt ongetwij feld slechts schroomvallig tot navol ging. Wellicht, dat men een oplossing voor de moeilijkheden vindt door de kwestie van den staatsvorm van de parlementaire verkiezing los te ma ken en dan tot later datum uit te stellen. De argumenten, welke daar voor worden aangevoerd, zijn tame- tijk sterk. Ongeveer drie millioen kiezers zouden op 2 Juni hun stem niet kunnen uitbrengennog niet teruggekeerde Italiaansche krijgs gevangenen, geïnterneerde Italianen en de bewoners van Venezia Guilia, Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 286 t/m 290 algemeen 800 gr. brood 291 algemeen 292 algemeen 293 algemeen B 58 reserve C 58 reserve B 59 reserve B 60 reserve over wier lot nog moet worden be slist. Onder dergelijke omstandig heden kan zoo'n belangrijke verkie zing slechts zeer onzuiver den volks wil weergeven Tot dusverre hebben reeds niet minder dan 56 partijen candidaten gesteld; belangrijk zijn intusschen slechts vier partijen: de christelijke democratische partij, de socialisten, de communisten en de democrati sche nationale unie, van wie de eerste drie volgens eigen verklaring resp. 1.061.000, 1.060.00 en 1.870.000 in geschreven leden hébben. Deze cijfers zeggen echter weinig voor de sterkte, waarmede de par tijen in het parlement zullen komen. Men geeft den christen-democraten nog altijd een kans een zelfstandige meerderheid te halen. De organisa tie der politieke groepeeringen is zeer krachtig in 't industrieele Noor den, waar de linkschen, vooral ech ter de communisten zeer sterk zijn: daar wordt strijd gevoerd. In mid den- en Zuid- Italië., zijn communis- 400 gr. brood 200 gr. kaas 100 gr. bloem 1600 gr. brood 800 gr. brood 2 kg. aardappelen 100 gr. kaas Bonkaarten KF 606: 371 BMV 125 gr. boter 372 BMV 250 gr. margarine 374 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606: 239, 240, 241 en 242 vleesch 100 gr. vleesch 235 aardappelen 2 kg. aardappelen A 46 melk 2 L. melk B 46, C 46 melk 3% L. melk Bonkaarten KD, KE 606: 786, 787 algemeen 800 gr. brood 788 algemeen 100 gr. kaas 789 algemeen 100 gr. bloem D 58 reserve 800 gr. brood E 58 reserve 500 gr. rijst, kinder meel of kinder biscuits. Bonkaarten KG 606: 871 BMV 125 gr. boter 872 BMV 125 gr. margarine 874 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LD, LE 606: 739* 740 vleesch 100 gr. vleesch 735 aardappelen 1 kg. aardappelen D 46, E 46 melk 6 L. melk ten en socialisten zeer zeker veel minder talrijk en bovendien niet zoo offensief, terwijl de katholiekén er heel rustig en kalm de toekomst af wachten Een partij heeft zich de openlijke afkeuring van de Amerikanen op den hals gehaald, de Italiaansche unionistische beweging. Deze heeft als eerste punt van haar program niet meer en niet minder dan de vereeniging. van Italië en de Ver eenigde Staten in één republiek Misschien zou het velen in het dood arme ^Italië niet onaangenaam zijn als zij zich bij de rijke republiek over den Oceaan konden aansluiten maar of zy op de partij, die dit doel nastreeft, hun stem zullen uit brengen Tabakskaarten enz.: T 29 2 rantsoenen tabaks-» artikelen. V 29 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 29 2 rantsoenen tabaken artikelen. De bonnen voor melk en aard appelen zijn geldig tot en met; Zaterdag 1 Juni a.s. Voor de week van 2 t/m 8 Jun| zullen nog bonnen worden aanga-? wezen voor melk, aardappelen boter, jam, thee, tabak, versnapei ringen en zachte zeep. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen ,,239 of 739 vleesch" voor vleesch en dé bonnen ,,235 aard appelen" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 2 t/m 8 Juni moeten by de centrale keu ken worden- ingeleverd de bonnen. ,,240 of 740 vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Voor het tribunaal te Neurenberg is baron van Weiszaecker, de vroe- gere ambassadeur van Duitschland by het Vaticaan, als getuige ge hoord. Hy kwalificeerde v. Neurath, den vroegeren protector" van Bo* hemen en Moravië, als een vrede lievend man, die in zijn voorafgaan de functie van min. van buit. zaken als ,,een rem op Hitler had ge werkt". Von Neurath had niets gemeen met de nazi's. Hij (v. N.) was voor ontwapening en stond een politiek van vrede en eenheid in Europa voor. Hij was tegen het anti-komin tern, verdrag met Japan, dat daarom door v. Ribbentrop onderteekend werd en niet door hem. (v. N.)." Getuige verklaarde voorts, dat ,,alg de geschiedenis geschreven wordt, het eerst van al lof zal worden -ge* bracht aan Paus Pius XII". De Britsohe assistent prosecutor Jones,.ontlokte getuige de bekert te* nis, dat bij den terugtocht der Duit- schers uit Italië de Duitsche politie een record aan terreur en brutaal geweld" achter zich had gelaten. Voor zoo ver hy zich op een des betreffende vraag meende te herin* neren, werden er 320 gevangenen in een rotsholte vermoord door Duitsche politie. De Woensdag gehouden verga dering van den veiligheidsraad verliep in 'n gespannen atmosfeer. De llussische afgevaardigde, Gromyko, was niet aanwezig. Be handeld werd wederom de Perzi sche kwestie. De voorzitter las een telegram van Soeltaneh voor, dat door den Perz. ambassadeur te Washington, Hoessein Ala, aan den raad was overhandigd en waarin mededeeling wordt gedaan van de onderzoekin gen van een Perz. commissie in Azerbeidsjan en waarin geloof wordt gehecht aan betrouwbare plaatse lijke bewoners" inzake de verkla ring, dat de Russische troepen de provincie op 6 Mei hadden verla ten. Stettinius stelde voor, dat de Per^ zische kwestie op de agenda van den raad zou blijven en dat de raad wederom het optreden in deze zaak zou uitstellen, daar de Amerik. re geering van meening was, dat de raad niet voldoende basis had om op het oogenblik handelend op te treden. De Poolsche afgevaardigde, dr. Bange, drong aan op het sluiten van de besprekingen over deze kwes tie. ±u ccougeiiouk was de hut Vol met die zwartkoppen. „He ja, koppie maka klein ie". „Uuuuuhrrr" «n dergeiyke strydkreten waren niet van de lucht. Een groote kerel nam by het einde en liet deze on het nié'tM,J Wap Eeef J0U' ha-ha", Dik neerkomeSmiHfen<ie T" "®- ..Hé. zwartkop, ben Je nou heelemaal", schreeuwde de niemand hoorde professor; maar voor daar was het lawaai te groot Dat Dik zoo'n tik op ziin hoofd ochiHercn»6?6" s® overi«e gereis schitterend te vinden^ want lach ten en gebaarden hun instemming Dik stond versuft tegen den wand geleund en zag niets dan sterretjes Prof Wheetallis wou juist een de kerels een schop tegen zijn achter ste gevea, toen twee swar-te armen om zyn lichaam kronkelden en ook hy gevangen was Alleen onze dap pere commissaris ehogum was cho- chem. Hij had zich stilletjes uit het strijdgewoel terug getrokken. Dit was geen lafheid van hem. Hij probeerde te ontsnappen door het ronde gat in den wand, zoodat hij later zyn kornuiten weer zou kun nen helpen. Dr. Van Kleffens, de Ned. afge vaardigde, stelde voor den Perzi- schen vertegenwoordiger, Hoessein Ala, aan de besprekingen deel te laten nemen, teneinde sommige der vragen, die door de leden warén gesteld, op te helderen". Alp. nam vervolgens aan dé tafel plaats. Deze verklaarde, dat de klacht over sovjet-inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Per- zië nog op de agenda stond, be schreef Soeltaneh's telegram als ,,niet afdoend" en deelde den raad mede, dat „de sovjet-troepen langen tyd na den zesden Mei Azerbeidsjan ■werkelyk hadden verlaten". Op een vraag van dr. Bange, of het intrekken van de Perzische klacht betreffende de ontruiming nog van kracht was, of dat Perzië de klacht wederom aan den raad voorlegde, antwoordde Ala, dat de moeilijkheden in Azerbeidsjan het gevolg waren van vroegere inmen ging. Een vyandelijk leger van op standelingen, geschapen onder toe zicht van de sovjet-troepen verhin derde de strydmacht van de Perz. regeering Azerbeidsjan binnen te trekken, aldus Ala. Hy zeide voorts, dat de sovjet ambassadeur te Teheran had ge tracht Soeltaneh over te halen in te stemmen met hetgeen de opstan delingen wenschten. Ala noemde dit inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië en zei- de, dat hy den raad niet kon mede- deelen, of de inmenging in Azer- beisdjan heeft opgehouden, „daar wy in dat gebied geen gezag hebben". Stettinius verklaarde hierop, dat, nu hy eenmaal den Perzischen af gevaardigde had gehoord, hij zelfs meer van meening was, dat het een fout zou zyn de Perzische kwestie te laten vallen. De Australische afgevaardigde, Hasluck, verklaarde, dat de raad reeds had besloten de Perzische kwestie 'v op de agenda te houden, ongeacht of de klacht werd inge trokken. De kwestie zou daarom op de agenda blijven. Nadat eenige voorstellen waren verworpen, werd de vergadering verdaagd, na eerst een Ned. voorstel te hebben aangenomen, voorstellend om de bespreking voor een korten tyd te verdagen, waar by de leden het recht zouden hebben de kwes tie op eiken willekeurigen tyd op te werpen. Perzië en Azerbeidjnn Officieel wordt medegedeeld, dat de Perz, regeering het plan heeft, binnenkort een missie naar Azer beidsjan te zenden ter voortzetting der besprekingen met de democraten in deze provincie. Karl Herman Frank, de voorma lige „protector" van Bohemen en. Moravië is Woensdag in het open- baar opgehangen. Frank was door het Praagscha volksgereoht ter dood veroordeeld op zeven punten, w.o. de verantwoor* delykheid voor het met den grond gelijkmaken van het mynwerkers- dorpje Bidice in 1942. Terwyl Frank! in zijn cel van de gevangenis Pan* krac op zijn terechtstelling wachtte, bereikte hem een schryven, dat eert, geheimzinnige belofte tot hulp in* hield. De inhoud luidde„Vooruit en vlammen. Hulp is op komst. 3.000 ,gewapende mannen staan klaar. Wacht op Dinsdag van 22.00 uur af' Dinsdag hebben ongeveer 1000 Ned, evacué s (de laatsten van de 13000, die 9 maanden geleden naar Singa. pore kwamen) aan boord van da, ,Johan de Witt" Singapore verlatens, met bestemming Nederland. Het Wilheiminakamp, waar de ge. evacueerde» waren ondergebracht, zal deze week worden gesloten eit ter beschikking van de landaregee, ring worden gesteld. Practisch bevinden er zich ml geen Ned. geëvacueerden meer tp Singapore. De eenige daar aanwezi. ge Nederlanders zijn leden van mi» iitaire en consulaire missies, van commercieele diensten en personeel van den evacuatiedienst, die thans wordt afgewikkeld. Luit.-kol. Creutz- ber.g commandant van het Wilhel, minakamp, heeft hij zijn afscheid van de ingezetenen van Singapore zijn dank uitgesproken voor alle welwillendheid en vriendelijkheid,, betoond. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat schoe* nenbonnen in omloop zyn, voorzien van den opdruk „Een paar U.S A.* narrenschoenen, U.S.A.-damesschoe* nen enz" tn uitgevoerd in dezelfdei kleuren als de gewone schoenen bonnen, derhalve in bruin met rosö figuren. Deze bonnen zijn valsch en derhalve ongeldig. Binnenkort zullen wel schoenen- bonnen, van bovenvermelden opdruk voorzien, in gebruik worden geno men, doch de kleur van deze bonnen is blauw met bruine figuren; t.z.t. zullen over laatstgenoemde bonnen nadere mededeelingen volgen. De bruine schoenenbonnen, met rose figuren, voorzien van den ge wonen opdruk „een paar heeren* schoenen, damesschoenen enz." zijn vel geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1