SPORT-ORGANISATIE Engelsch-Nederlandsche DONDERDAG 23 MEI 1946 PAGINA 2 Iets over Wandsworth'- geschiedenis EEN LICHT GEVAL ORANJE-HOTEL K. K. plaatst zich aan de spits UTILE DULCE BURGERLIJKE STAND. in woord en beeld JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING DE „ROTTERDAM" TE NEW-YORK Indrukken van de reis GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd op het Hoofdbureau ST. LIDUINA- BEDEVAART Tocht uit den Hoorn 50 km. gewandeld RECTIFICATIE EXPOSITIE VAN EYCK TOT RUBENS IN BOYMANS Nu de naam van het Schiedam vgeadopteerd' hebbende WANDS WORTH mede als gevolg van het onlangs door een groepje Schiedam- scfae sportmenschen daar gebrachte bezoek voor velen onzer stadgq- Iiooten iets meer dan een aardrijKS- kundige onbekendheid geworden is, kan het nut hebben die onbekend heid verder te verminderen door middel van eenige historische en andere bijzonderheden, geput uit een officieele gids welke ons bij het laatste bezoek aan onze „pleegstad" geschonken werd. De naam Wandsworth (de ,,a" uit te spreken ongeveer als de ,,a" in het Hollandsche woord „man hangt samen met dien van het ri viertje Wandle (zelfde uitspraak!) aan welks oevers en uitmonding in de Theems de oorspronkelijke pa rish" (d.i. gemeente of parochie) van Wandsworth geboren en geto gen is. In de oude boeken, waar onder het bekende „Domesday Book", het op last van Willem den Veroveraar aangelegde kadaster of register van landerijen (1086), heet het Wendlesworth, hetgeen betee- kent de plaats van Wendle. Dit Taatste moet de naam zijn van een Deen of Noorman, die daar land bezat en aan wien het riviertje dan zijn naam te danken zou hebben. Er bestonden in deze streek vijf van zulke parishes, namelijk Putney Wandsworth, Clapham, Tooting en Streatham, die elk natuurlijk hun eigen geschiedenis hebben. Er zijn bewijzen te over, dat deze streek sedert de oudste tijden door men- schen bewoond werd. Zoo werden in 1885 bij uitgravingen voor huizen bouw in het oude Wandsworth tal van gereedschappen in den vorm van messen en schrapers van vuur steen vervaardigd, in den bodem aangetroffen, wel een bewijs dat daar in de oertijden reeds menschen van een zekere beschaving woon achtig waren. Omstreeks 1500 voor Chr. werden deze stammen door een Keltisch ras, waarschijnlijk afkom stig van het Europeesche vasteland, uitgeroeid. Deze nieuwe bewoners bezaten reeds gereedschap en wa pens van brons. Ook hiervan zijn overblijfselen gevonden en wel bij de uitmonding en in de bedding van de Wandle. Van de daarop volgende Romeinsche bezetting zijn, vreemd genoeg, niet veel overblijfselen aan getroffen. Na de Romeinsche kwam hier de Saksische overheersching. De Sak- sers waren heidenen, maar kort na den slag bij „Wibbandune" (het tegenwoordige Wimbledon), bij welke gelegenheid de Westsaksers de Oostsaksers versloegen, verbreid de zich ook hier het Christendom .(omstreeks 666). Een bloeiende industriestad Elk van de vijf hierboven .ge noemde vestigingen hebben zich in den loop der tijden op eigen wijze verder ontwikkeld; .Wandsworth in het bijzonder, dank zij ook de Wandle-rivier, op industrieel gebied. Zoo was er in 1376 een geschil tus- schen de bleekers en de hoedenma kers in verband met het gebruik van het rivierwater. In den tijd van het koningshuis der Tudors had Wandsworth zich tot een bloeiende belangrijke plaats opgewerkt. De ontwikkeling en groei van het nabij gelegen Londen was hier niet vreemd aan. Velen van de daar han deldrijvende kooplieden woonden ook toen reeds liever buiten de stad. met het gevolg dat hier mooie bui tenplaatsen ontstonden. Verder vestigden zich hier in de 17e eeuw Vele uitgeweken Hugenoten, die o.a. Uit Caudebec in Normandië de ver vaardiging van vilten hoeden over brachten. Zoo zouden nog vele staaltjes van plaatselijken vooruitgang en ontwik keling te vermelden zijn. Slechts nog twee daarvan mogen hier een plaats vinden. Reeds vanaf de vroegste tijden was er in Wandsworth een „voorde" (doorwaadbare plaats) over de Wandle. Eerst in 1602 gaf koningin Elisabeth bevel, dat daar een brug aangelegd moest worden, een werk dat in precies zeven dagen klaar kwamDeze zelfde brug bleef in gebruik tot het jaar 1757, toen er een nieuwe gebouwd werd, welke in 1820 verbreed werd. Vooruitstrevend Wandsworth En ten slotte nog een blijk van voortvarendheid en handelskijk van de Wandworthsche kooplieden. De wegen waarlangs zich veel van hun handelsverkeer moest voortbewe gen, waren tegen 't begin der 19e eeuw in een zeer slechten toestand geraakt ten spijt van de tolgelden, die de gebruikers ervan moesten betalen. Daardoor kwam men op het lumineuze denkbeeld een „ijze ren weg" aan te leggen vanaf Wandsworth tot Croydon, later te verlengen tot Portsmouth, via Rei- gate en Arundel. Dit plan werd in 1801 door het Parlement goedge keurd, waardoor eigenlijk de eerste van de vele, later te volgen spoor weg-wetten tot stand kwam. Midden 1803 was de weg, de „Surrey Iron Railway" geheeten, reeds tot Croydon gereed gekomen, hetgeen vrij vlug te noemen is; ech ter ging het toen nog hoofdzakeRjk over onbebouwd terrein. De wagens werden door paarden getrokken en bereikten een snelheid van 4 mijl per uur. Maar een van de eerstge bouwde locomotieven slaagde erin langs dezen ijzeren weg de voor dien tijd van langzaam reizen ongekende vaart van 15 mijl (ongev. 25 K.M.) per uur te bereiken. De weg heeft 35.000.gekost en eenige van de oorspronkelijke steenen dwarsliggers worden nog in een museum be waard. Tot 1848 was deze ijzeren weg in geregeld gebruik, maar moest het toen afleggen tegen de concurrentie van het Croydon ka naal. De geschiedenis van 1848 tot heden wordt in een volgend artikel "be schreven. De opvoering van Oranje Hotel" door het gezelschap Zuid Neder lands Tooneel, o.l.v. Pierre Balle- dux, is de beste tooneeluitvoering geworden, die wij sinds de bevrij ding in Schiedam zagen. Met het engageeren van dit gezelschap in dit stuk heeft de Katholieke Kring aan het eind van het winterseizoen de beste prestatie op dit gebied ge leverd. Wij kunnen dit zonder eenige voorkeur, zuiver objectief, zeggen. Oranje Hotel" was ontroerend, vooral voor diegenen, die eigen be levenissen nog eens aan hun oog zagen voorbijgaan en die niets an. ders konden zeggen dan: „Zóó was het, heelemaal". Er wordt wel eens, terecht, beweerd, dat een getrouw weergeven van de werkelijkheid, altijd onwerkelijk en onaanvaard baar wordt. In de handen van den schrijver, achter N.N. no. 1057, gaat een groot Nederlandsch auteur schuil, werden de zelfbeleefde ge beurtenissen gecondenseerd tot zoo'n pakkend en waar tooneelspel, dat hier het bezwaar van de weer gegeven realiteit niet opging. Maar was dat ook niet te dan ken aan de regie, die onovertref bare, van Pierre Balledux? Hij heeft het goede spelersmateriaal een sterke leiding en bezieling gegeven, en het gevolg was dit prachtige document uit den bezettingstijd. Van dit sfuk zijn we niet beu of moe geworden, zooals van oorlogs films en concentratiekampverhalen. Naast hem stond Nico de Jong, als Dr. Geuze, beheerscht en diep doorvoeld, een groote creatie. Zij beiden waren de groote rust- en steunpunten voor de jonge krach ten, die stuk voor stuk goed waren. Jan Korevaar als Herman Rigter, de med. student, die ter dood ver oordeeld is en in het laatste be drijf wordt weggehaald, Teun Keg ge, de weinigpratende stuurman, die geen beter type dan Jan Post had kunnen vinden om het uit te beelden. Frans Kokshoorn, als Mr. Carel Schoordyk de Booy, de oud- reserve-officier-advocaat was ge heel aanvaardbaar. Een speciale vermelding verdient het spel van Han Surink, als de jov. student Julius Cohen. Prachtig is zijn angstspel. verbijsterend de zelfmoordscène. Een geheel ander type, was de procuratiehouder Coe- verman van kiek EngelnchTnan. Hij is de ambtenaar, de nette meneer, de man, waarvan iedereen zou zeg den, dat hij zijn handjes niet aan illegaal werk vuil maakt, maar te gelijkertijd de man, die ons leert niet op het uiterlijk af te gaan. Rolf Botter was zowel een onbetrouw- Het décor was prachtig verzorgd, evenals de grime. De heer M. de Jonge opende den avond en heette de Zeereerw. H.H. Pastoors en de Eerw. Paters har telijk welkom. Speciaal begroette hij Pater v, d. Kamp uit Brussel en den wnd. Bur. gemeester, den heer P. B. M. Alberts. Hij kondigde de sluiting van het tooneelseizoen der K. K. aan, maar beloofde nog een verras sing voor de zomermaanden. De bekende Schied. Tooneelver. Utile Dulce brengt op 28 Mei a.s. om 8 uur in den R.K. Volksbond het Amer. tooneelspel in 3 bedrij ven: De Roofvogels. De baten van deze uitvoering komen ten goede aan de Schiedamsche Gezondheids kolonies. Voor nadere bijzonderhe den raadplege men de advertentie in dit blad. GEBOREN: Wilhelmus J. M., z. v. B. C. Kleinekoort en J. C. M. van Leeuwen, Vellevestsingel 15; Hendrik, z. v. B. M. Steenbergen en C. Mo lendijk, Boerhavelaan 1; Arendje A., d. v. D. v. Driel en J. Spits, Groe- nelaan 123; Helena, d. v. L. v. d. Pluijm en S. Maas, Broersvest 100; Jacobus, z. v. J. v. d. Bijl en A. C. v. d. Maaden, Boerhavelaan 1; Kla- zina, d. v. P. Snoeij en A. Broek huizen, Parallelweg 178; Gertrude, J., d. v. J. T. de Visser en C. M. Uphof, Boerhavelaan 1Edwin J. A z. v. W. Scholsz en A. W. de Leij, Boerhavelaan 1; Maria, d. v. C. Vlet ter en G. Tintel, Westfrankelandsche- straat 94; Harry, z. v. J. M. Warbout en A. Pietersma, Edisonstraat 36. F. v. d. H., inwoner van onze we- reldberoemde stad, werd door de bare Tonny Bromgaard als een mis- politie aangehouden, omdat hij selijke Sachbearbeiter terwijl we nog onder den invloed van nog wereld- nooit een Wachtmeester van de beroemder vocht in een onverlichte S.D. zoo realistisch op het tooneel auto gereden had. Aan het bevel hebben gezien als Bemhard Droog, tot stoppen, dat een politieagent gedaan had, was door hem geen 1 gehoorgegeven, en zelfs had de SURINAME Scheep vaartberichten Rotterdam aang. 23 Mei: Sambre, Ldn., Müller, Parkh., stg.Sofie Bakke, N.-York, Vinke, Merweh., stg.Oise, Kingslynn, Müller, Parkh., stg.; 23 Mei. Hada, Antw.. Schellen, Westerk., stg.; Frondanger Antw., Vinke, IJsselh., fruit; Pro metheus, Middlesbro, Meyer Co., Merweh., stg.Theodora, Lake Char les, Worms, Petroleumh., olie; Van der Capelle, Lagos, Ruys, boei 6. hout en stg.Aspen, Skoghall, Ruys Rijnh., pulp; Empire Seabank, Kingslynn, Alg. Vr. kant., Rijnh., aardapp.Yewmount, Middlesbro, Soetermeer Fekkes, Binnenh., aard appelen. vertr. 22 Mel: Olwe, Ldn.; "West- plein, N.-York; Scheldt, Huil; Wal- Ionia, Gothenburg; Kelbergen, Im- mingham; Loanda, Huil; Foamville, KingslynnOranje Nassau, Har wich Trompenburgh, Ldn.She- ringham; Harwich; Van Gelder. Middlesbro; Algarve, Huil; 23 Mei; Tarakan, N.-York; Daniel Willard, N.-York. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. agent opzij moeten springen om I niet van de beenen gelicht te wor- j den. De onverlichte auto had daar op een aanrijding met een pand aan I De Koninklijke Vereeniging Oost en West, afd. Schiedam, hield de Vellevest, dat niet op zij sprong 1 teravon<j weer haar maandelijksche en daardoor meer dan lichtelijk be- g^ructleve bijeenkomst in het Ge- schadigd werd. De arrestatie van I reformeeljfle Jeugdhuis aan de dit lichte geval kostte de politie L e Haven. Mr. W. J. van Balen w. Anirn netl - bovendien lfchtelijk moeite, pleegde n.l. wederspannigheid gaf den aanwezigen in woord en lichtbeeld een goed inzicht in de toestanden en de gebruiken van de verschillende volksstammen in Su riname. De Nederlandsche Vereeniging tot I Bescherming van Dieren, af deeling derins- De hje herkenning,- de heerensteen teeken van auto, zadeldekje ring m. Nieuwenhuis en H. J. v d. Steen 4 t sleutels, huis- werden allen herkozen, terwijl de rlnS Boissevain, N.-Indië n. Amst., 21 v. Port SaidCottica 22 v. Dover via Madeira n. W.-Indië; Deo Duce 22 v Gothenburg te Kopenh.Edam 23 v. Ldn, n. Antw.; Glashaven 21 v. Car diff n. Rott.Iris 22 v. Amst. te Huil; Kota Baroe Bat. n. Rott. 18 v. ColomboKuwi 22 v. Liss. n. Amst, Maaskerk 22 v. Madeira n. Ply mouth; Nieuw Holland 23 v. Bat. te Amst.Noordwijk Rott. n. Newport (Mon.) p. 22 Lands End.; Notting ham 21 v. Galway n. Galveston; Prometheus 16 v. Aruba te Antofa- gasta; Tarakan 23 v. Rott. n. N.- York; Van der Capelle 23 v. Lagos te Rott.; Weltevreden Bat. n. Rott Ip. 22 Ouessant; Westplein 23 v. Rott n. N.-York. Een deelnemer aan de reis van de „Flying Dutchman Rotterdam" geeft na aankomst te New York de volgende indrukken van de „mai dentrip" Nauwelijks hebben de volksliede ren over Schiphol geklonken of de vier motoren van de „Flying Dutch man" brullen door de lucht. De eers'te- vlucht van de K.L.m. naar New York was begonnen. Het mooie Nederlandsche landschap vluchtte onder ons weg, hoog stegen wij tot daar, waar haast volkomen atmos ferische rust heerseht. En was een uitermate prettige, gemoedelijke stemming. Jammer slechts, dat Flesman voor herstel van de ge zondheid in Portugal de reis niet kon meemaken. Tijdens de gesprekken boven de Noordzee hoorden wij van vertegen woordigers der K L. M. over weer nieuwe plannen-, 'n geregelde dienst op Zuid-Amerika (vermoedelijk Sep tember, October) via Dakar zal worden ingelegd. Tot tweemaal in de week zal worden gevlogen met DC .4 Flying Dutchman". Deze zullen dan van de Noord-Atlantische route (waar tegen dien tijd „Constelia- ons" zullen gaan vliegen) naar de Zuid-Atlantische worden overge heveld. Dan zijn er plannen ten aan zien van dienst op Zuid-Afrika. Deze zijn nog eenigszins vaag. Bin nenkort zal er een proefvlucht wor den ondernomen, die vermoedelijk de midden-route (via de Sahara en de Belgische Congo) zal nemen. Intusschen trekt het mooie Schot se he landschap onder ons door en wij dalen op het groote vliegveld Prestwick bij Gla-gow. Klokslag zes uur precies op tijd, zit van Dijk weer achter den stuur- knuppel. He toestel stijgt al gauw tot circa drieduizend meter. Br strekt zich een bijna rimpellooze oceaan zonder schepen onder ons uit. De tocht over den Atlantischen Oceaan is begonnen. Ver boven de wolken, beschenen door gouden avondzon, stevenen wij met een snelheid van 320 k.m. per uur op de Nieuwe wereld af. Later op den avond maakt het aanhoudend gedreun van Ue moto ren ons moe. We vallen ln slaap. Na ruim twaalf uur vliegen in bij na volslagen stabiliteit arriveeren wij ln den vroegen ochtend op het geweldige vliegveld Gander New foundland, waar een copieus ontbijt wacht. Dan de laatste sprong langs de kust via Boston naar New-Vork. Daar ligt de stad al onder ons. Wij dalen op het Laguardia vliegveld de eerste reis van de „i'iying Dutchman" is volbracht zonder ha pering met een stiptheid als van de klok. Autoriteiten en Neder landsche kolonie staan te wachten en nu neemt de wereldstad ons op. De K.L.M. Skymaster Ph Tas is Woensdag om 15 u. 14 van het vl eg- vel d Laguardia naar Amsterdam vertrokken. Het toestel vliegt via New Foundïand en Schotland en wordt heden te Amsterdam ver- -vacht. Het vertrok vee-dat de pas sagiers van het aankomende K.L.M ,.:i a ï-v,grvi iron hoor Gisteren kwamen 125 dames van de parochie van de H.H. Antonius en Cornelius uit den Hoorn by Delft, onder leiding van pastoor Th. W Loomans, naar Schiedam ter bede vaart. In de St. Lidwinakerk werd om 10 uur een plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie, w&arhy het dameskoortje uiit den Hoorn zong. Na de H. Mis werd er ge- lunchd in café „Pieinzicht" en werd een tocht gemaakt langs de Ruïne en door de oude stadsdeelen waar bij twee verkenners van de Fran- ciscus-groep als gidsen hun diensten bewezen. Ook de groote St. Lidwina- tentoonstelling werd bezocht en in Huize Lidwina vond een korte plechtigheid plaats. Het lof met processie en reltquie-vereering werd gevolgd door een stillen omgang. Dit is de eerste stille omgang, die op den middag ooit verd gehouden. Ook nu weer zorgde de politie op lofwaardige wijze voor de regeling. Pastoor Loomans had aan het einde van de bedevaart een speciaal Woord van lof voor de perfecte or ganisatie van het St, Lidwina- ftomité. hand koffer, handschoen, oe- a i cerina, broodzak. Lipssleutel, Lips- werd vervuld door mevrouw A. v. I veMmuts> halve distribuUe- werden auen "J™*J" 1 sleutel huissleutel met vacature ontstaan door het I h e knffer ha lijden van den heer K. Aufderheide tasenje d. Berg-v. Zuren. De heer Dantëls voorzitter van 1 kaart, lederkaart, huissleutel, sleu- I tel jówilsleutel ceintuur, sleutel, de jtfbileum-commissie, deelde me- ki^derschoentje, persoonsbewijs, de, dat hij 13 personen had «"ge- I leuteltje, portefeuille met inh., zocht om met een inteekenlijst 60,1 h^em zafc met tuinboonen, sleutel- collecte te houden voor de jubileum- 'portefeuille met inhoud, knip- geschenken: „een dierentehuis' I es 2 Lipssleutels, brandweerpen- Het jubileum vindt op 29 Mei plaatt ning sleutel van melkkan, per- Dan zal een receptie en feestavond soons£ewys, ceintuur, damescein- worden gehouden. tuur, ring met sleutels, ring met De heer M. C. v. d. Arend, Hoog- 1 sleutel mes, handschoen, kerkboekje straat alhier, vertoonde de filmsI huissleutel, dameshandschoen dis- .Vogels in IJsland", „Gevleugelde Uributiebescheiden, muts, huissleutel. en ring het sleutels, autoped, porte- monnaie met rozenkrans. en Te bevragen bij de vinders: hondje Timmerman Mariastr. 36bbeursje met inh. Bots, Ant. Mugsstr. 48; autoband, Elshof, Dam 40; arm- Bij de wedstrijden, die Zondag j.l. bandje, Swinkels, le Tumsingel 7; door de Rotterdamsche wandel- Lipssleutel, Ham, Swammerdam- sportvereeniging werd uitgeschreven Lingel 23a; bril, Elderkamp, v- Be liepen de heeren J. Gokke en J. v. verenstraat Sb; sleutelbos, Steen- Asten utt Schiedam met succes de hoven, Voornsche straat 36, brocn 50 K.M. Zij vertrokken om 10 uurjA. de Ridder^Boerhavelaan^ 3+ ro- micro-wonderen",,üe kreeft' „de reuze-hagedis" 7.50 bij de finish. 's morgens en waren 's avonds omjzenkrans, v. Raay, Huijsmanstr. 33, dubbeltjesarmband, E. L Mookhoek, Mariastraat lbportemonnaie^ De Lange, Haverschmidtlaan 17bou vier, Wyman, Boerhavelaan 83; manchetknoop, van Winden, P. de Men maakt er ons op attent, dat j Hooghstr. 13; baaltje met inhoud, de St. Liduinakerk in Keipen Och- de Gaper, Broersvest 71portemon- ten, waarover wij vorige week I naie m. lederbonnen, Noordz.l, Deen- schreven, niet gebouwd is door gche straat 67bkinderschoentje, Stuyt, maar dat de Gebr. Joseph en Uitert, Fabristraat 50b; ceintuur, Pierre Kuijpers de architecten zijn. Schuier, Vlalard. dijk 67a; rozen krans v, d. Linden, Willemskade 39; ko'lenkaart, Bijloo, Rott dijk 40a; schipperspet Veth, lompagmestr. 19, R'damdubbeltjesarmband, van Leeuwen, Plein Eendragt 27; porte- monnaie met inhoud, v. Dijk, L. Achterweg 4; bouvier^ Schermer, finggtraat 9: zeildoeken tasch. v. d- Geer, Broersvest 41; wandelwagen- tie Brockling. IJsselmondestr. 72 of 92b- zilveren rozenkrans m étui, Dunre P. K. O.-Laan 133b; lederen ceintuur, De Roojj, Fabristraat 14; portefeuille met inhoud, Oranje, viaard. dijk 319b; dames-armband, Waltman. Rembrandt,laan 58a; por- temonnaie met inhoud, Horstman, Bewaarschool, Laan 1; kinder schoentje. Vorstenbos, Hoofdstraat 121vulpen, van Djjk, Ant. Muijs- straat 33; zilverbon, Tuyl. Rott. dijk 243b; boeken, Lips, Jacob van Len- nepstraat 17a; pijp. Krowinkel, Ant, Muijsstraat 67; klnderportemonnaie met inhoud, Van Weeren, Rem- brandtlaan 94dubbeltjesarmband, v d. Goes. Tollensstraat ^20heide- bezems Mient.jes, B. K. Laan 226; snoeischaar, Akkerman. A van Solmsstraat 9a; kinderbril, v. Balen Nieuwe Maasstraat 80; Engelsche benzinebus, Linden, schip Sophie, Westerhaven; etui met vulpen en potlood, R Kok, Broersvest 93; huis sleutel, P. de Veld, Morsest.raat 33c; armbandje met muntstukken, Ger ritsen W. Brouwerstraat 28; wit hondje met vlekken, van Hooften Voornsche straat 32; actetasch met inh. Slootweg, Broersvest 57 (ID. ringetje en sierspeld, van Walsum, Boerhaveplein 5a! dubbel je band, v. d. Grijp, Gr#enelaan 11,r« wieltasch Veer Leliestraat 53, aa messchoen, Mar'kus Hu«smanstraat 5a; huissleutel, Vollebrecht Snel- liussingel 40; heerenpolshorloge, Meulstee, Groote Markt 8, Wel uit Amsterdam van boord gingen. Deze konden het toestel pas om 16 u. 45 verlaten, 2 uur naaat het op het vliegveld was aangeko men. Bandenpech was de oorzaak van de vertraging, de schade moest namelijk eerst worden hersteld Een groot aants,l belangstellenden was vanmiddag op Schiphol getuige van de aankomst van het eerste retourvliegtuig op de K.L.M.-lucht- liin AmsterdamNew York. Precies 12.20 uur zette gezagvoer der Georges de Flying Dutchman (die binnenkort „Schiedam" zal worden gedoopt) op den grond. Onder de 41 passagiers waren 7 journalisten, die gedurende een week de gasten van de K.L.M. en den regeeringsvoorlichtingsdienst zullen zijn. In de repatrianten loods heeft de heer Hans Martin het gezelschap begroet, waarna in het Amstelhotel de lunch werd gebruikt. De tentoonstelling van 93 meester werken uit de Belgische musea en kerken „Van Jan van Eyck tot Rubens", die reeds is te zien ge weest in het Rijksmuseum te Am sterdam, wordt Zaterdagmiddag officieel geopend door den Belgi schen minister van openbaar onder wijs. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur is de tentoonstelling reeds voor het Rotterdamsche publiek geopend. De expositie bevat o.a. 5 werken van Jan van Eyck, waaronder de zijluiken met de figuren van Adam en Eva van het beroemde veelluik uit de St. Bavo te Gent, werken van Dirk Bouts, Rogter van der Weyden, Hans Memlinck, Gerard David, Quinten Matsijs, Pieter Breu ghel den Ouden, Rubens en Jaco Jordaens. WATERSTAND VAN 23 MEI. Keulen 2.12 (-0.04), Ruhrort -0.10 o 04) LoWth 9.90 (-0.03), Nijmegen 7 61 (-0.02)Arnhem 7.76 (-0.04), Westervoort 8.39 (-0.04), Deventer 2.06 (+0.03), Borgharen 40.81 (-0.04) Grave 4.63 (-0.02), Vreeswijk 0.36 (+0.01), Lith 0.10 (-0.02.) HOOGWATER TE ROTTERDAM. 24 Mei: le tij10.10 u.2e tij22.25 U. WATERSTANDEN dORDRECKT. Vrijdag 24 Mei le hoogwater 11.10; 2e hoogwater 23.25.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2