Hemelvaart AMERIKA GAAT ZIJN WEG SJAHRIR CONFEREERT STAAT GAAT BEZUINIGEN in Djokjakarta DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ONGSLAGEN DIK TER BUIK is bezorgd WOENSDAG 29 MEI 1946 68ste JAARGANG No. 20023 Het Duitsche probleem aangesneden DIK PRINCIPIEEL PRINSELIJK PAAR NIET NAAR DE VER. STATEN Inkrimping der uitgaven met VA milliard PESSIMISME IN BATAVIA VORSTELIJKE SCHENKING MGR. H. PAULISSEN IN ONS LAND BERICHT NOORWEGEN LAND VAN BELOFTE K'dam Giro 9098 Directeur: Joh. Kuijpers Hootdred.Mgr Dr. J. Wltlox, Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: n.r.cn.v. Uiig. vjol. bode-Stlch NIEUWE SCHIEDiMSCHE COURANT \.bonnementspi f 9.26 j>. kwart f 1.10 p.maand C 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. I Eenvoudig en sober staat bet ge schreven in het eerste Kerkgeschie- icienisboek, de handelingen van de ■Apostelen: Terwijl Christus met hen samen was, gebood Hij hun? Verlaat Jerusalem niet, maar wacht de be lofte van den Vader af, die ge van .Mij hebt vernomen. Want Joannes doopte met water, maar over enkele dagen zult gij worden gedoopt met den Heiligen Geest/ Groote verwondering by de Apos telen. Joannes hadden zij zien doo- pen. Hij doopte met water. Dat kon den zij zich goed herinneren, ze zien iiem nog staan, aan den oever van den Jordaan. Ze hooren hem nog Keggen: „Bekeert U, doet boete, het rijk der hemelen is nabij." En nu Brullen zij gedoopt worden met den Heiligen Geest. Onbegrijpelijk. En daarom vragen z\J: „Heer, zult Ge in dezen tijd het koninkrijk voor Israël fweer herstellen?" Zij droomen nog van een groot Wereldrijk, een onmetelijk rijk, waar in zij het ambt van stadhouder zul len bekleeden. Een machtig wereld rijk, dat alles zal omvatten, heel de wereld. Ze hunkeren naar een be vestiging van hun idee, van hun op vatting, maar Christus zegt: ,,U komt het niet toe, tijden of dagen te kennen, die de Vader door eigen macht heeft vastgesteld. Maar wan neer de Heilige Geest over U komt, zult ge de kracht ontvangen, en Mijn getuigen zijn in Jerusalem, in heel Judea en Samaria en tot aan het einde der aarde/' Getuigen zullen ze van Zijn won derwerken. Getuigen om het rijk te verbreiden over de wereld. Als de Heilige Geest over hen komt, zullen zij de kracht ontvangen, om het Evangelie te gaan verkondigen, niet alleen in Palestina maar ver buiten de grenzen van het joodsche land. „En na deze woorden werd Hij voor hun oogen opgenomen en een wolk onttrok Hem aan hun blikken*'. En terwijl zij nog naar den hemel op zagen, stonden plotseling twee man nen in witte kleeren naast hen: Man nen van Galilea, wat staat ge naar den hemel te staren? Jesus, Die uit uw midden ten hemel is opgenomen, zal weer op dezelfde wijze komen, als ge Hem hebt zien opstijgen. Aan hun oogen werd Hij ontno men. Zijn taak is volbracht op aar wil van den Vader heeft Hij nagekomen. Verheerlijkt stijgt Hij ten hemel om daar de middelaar te zUn tusschen God en den Vader. Hij stijgt op ten hemel, opdat ie onder zal komen, de Trooster, de Heilige Geest. Daarom krijgen de apostelen de opdracht Jerusalem niet te verlaten maar te wachten, totdat Hij komt, Dien Hij zal zenden. Nooit is er een tijd geweest, waar in er zooveel gevraagd wordt van de volgelingen van Christus als in onzen tijd. Wij, allen zonder uitzon dering moeten voor Hem en van Hem getuigen. Hij stijgt ten hemel op. opdat de Heilige Geest zal komen om ons te vervullen van zijn Goddelijke kracht Bidden wij dan tot dien Helper en Trooster, opdat Hij ons de kracht schenke in dezen tijd getuigen te zijn Van Christus. Nog negen dagen van voorbereiding op de komst van den Helper en Trooster. De Kerk bidt na elke H, Mis het gebed tot den H. Geest, la ten wij meebidden met al onze vu righeid opdat de H. Geest met Zijn warmte en liefde de koude wereld In de groote rede, waarin de Amerikaansche staatssecretaris Byr nes de ietwat sensationeele ge beurtenissen op de minister-conle- rentie van Parijs uiteenzette, kwa men vooral twee richtlijnen naar voren: lo dat de Vereeniigde Staten, als een'der leidende machten van de wereld, en derhalve op bijzondere wijze verantwoordelijk voor den vrede, niet voornemens zijn de Europeesche ontwikkeling uit het oog te verliezen, maar veeleer vast besloten om de reorganisatie van Europa, zoo noodig, in eigen hand te nemenen 2o. dat zij zich vastberaden te gen eiken druk van het Russische imperialisme zullen verzetten, In de hier aangegeven lijn ligt het ook, dat Amerika, als de be sprekingen van 15 Juni a-s- niet tot 't bijeenroepen van een vredes conferentie met redelijke kans op succes leiden, de geheele kwestie van de EuropeescCie vredesverdra gen voor de Vereenigde Naties wil brengen. Men kan over de mérites van dit plan denken zoo men wil; men kan meenen, dat de Russische sabotage daar even noodlottig zal zijn als in de bijeenkomsten in kleineren of kleinen kring; zeker is echter, dat aldus een opheldering in de algemeene situatie zal wor den geschapen, en de fronten zich nog scherper zullen afteekenan, dan nu reeds het geval is. Er zul len conclusies moeten worden ge trokken, niet alleen in de pers dat geschiedt sinds lang maar bovenal in de volle realiteit van het internationale leven; en dat niet alleen voor de in wezen onderge schikte kwesties van den vrede met Italië en met de gewezen satelliet staten van Duitsehland, maar op de eerste plaats in verband met het alles overheerschende pro bleem: Duitsehland Intusschen is Amerika reeds be gonnen met een uitermate belang rijke consequentie: luitenant-gene raal Lucius Clay, van het militaire bewind in de Amerikaansche zone van Duitsehland, heeft medegedeeld, dat de herstelbetalingszendingen naar Rusland stopgezet n Natuurlijk is deze maatregel niet exclusief tegen Rusland gericht: alle herstelleveranties van fabrieks- installaties zijn stopgezet; maar uit de motiveering van 't besluit blijkt duidelijk, welke de diepere bedoe lingen z n. Het is noodzakelijk, al dus gen. Clay, de economie van de Amerikaansche zóne veilig te stel len voor het geval (wat door velen waarschijnlijk wordt geacht) de overeenkomst van Potsdam nooit wordt verwezenlijkt. Dan toch zal Duitsehland hoogstwaarschijnlijk permanent in twee deelen worden gesplitst: een Oostelijke, door de Russen, en een Westelijke, door de geallieerden bezette helft. Met die mogelijkheid, met die waarschijn lijkheid moet nu eenmaal rekening worden gehouden, en Ciet is zeker niet te vroeg meer de daarop pas sende maatregelen te treffen. Deze zullen gehandhaafd blijven, tenzij Duitsehland wordt hersteld als een economische eenheid met de daarvoor noodzakelijke bestuurs- organismen Bij de reeds vermelde splitsing van Duitsehland toch moet een exportplan worden ontworpen: want Duitsehland zal credieten noodig hebben om levensmiddelen en grondstoffen in te voeren. Daar om zullen de 150 nog beschikbare fabrieken niet gedemonteerd wor den, maar aan het werk worden ge- om aldus een waarborg voor d credieten te verschaffen Of het nieuwe Amerikaansche systeem voldoende rekening houdt met de rechten, welke de leeg geplunderde landen op restitutie hebben, betwijfelen we ten sterk ste. 't Is een echt Amerikaansch bedenksel, en de EngelsChe erken nen de volle ernst van deze „conse quentie". In Londen verklaart men nog niet te weten, of men het Amerikaansche voorbeeld zal vol gen. ofschoon men zich, zooals de zaken nu staan, moeilijk aan een soortgelijke actie zal kunnen ont trekken. Van Russische zijde zijn natuurlijk „represailles" te ver wachten. Het groote kansspel om Duitsehland is echter begonnen en niet zonder eenige bezorgdheid wacht men de verdere ontwikke ling af vy. Mr. Mas Slamet bracht Maandag een bezoek bij Kard. de Jong te trecht. die tevena president zou blijven, of vice-president Hatta. Sjahrir gaf echter toe dat zijn aftreden de op positie in zulk een positie zou kun nen dwingen, dat hem evenals vroeger de vorming van een nieuwe regeering gevraagd zou worden. moge ontvlammen, opdat de wereld weer terugkeere tot Hem, die leven voor haar welzijn gaf. Hij stijgt op ten hemel om den ander te zenden: den Heiligen Geest. Kom, Heilige Geest, en onsteek 't vuur van Uw liefde in onze vaak zoo koude harten. Pater COMMANDEUR. Naar het kabinet van den Prins mededeelt, bestaat er geenerlei plan dat Prinses Juliana en Prins Bern- hard in de naaste toekomst een be. zoek aan de Ver. Staten zullen brengen. - Naar aanleiding van een persbe richt dat het Prinselijk Paar dit jaar een bezoek zou brengen aan België, wordt officieel meegedeeld, dat zoodanige plannen wel over wogen worden, doch dat daarom trent nog niets definitiefs ia vast gesteld. De Eerste Kamer heeft gisteren A.„ aangenomen het wetsont- stelHne wu»?e. voorziening tot vast- jziging en aanvulling der ryksbegrootingen van 1942 t m 194B en tot het doen van uitgaven" voo? 1946. Bij het debat hierover heeft de heer v. d. Brink (R.K.) met klem aangedrongen op inkrimping van de staatsuitgaven. Een vooruitstreven de sociale politiek, aldus spr., eischt een zoo spoedig mogelijk in even wicht brengen van de financiën. In zyn antwoord wees de heer Lieftinck op de groote uitgaven Welke het herstel vereischt. Hij deelde echter mede, dat op zijn departement krachtig wordt gewerkt Plau tot saneering en hy •tan?*?i'u-o. volKend jaar de 'atrt ^V6n belangrijk zullen kun nen worden verminderd. Zonder hierop te willen wor den vastgelegd, zeide do mlnls- I ter, dat de Inkrimping der l staatsuitgaven 1milliard zal bedragen, verdeeld over de ver schillende departementen. Dij de regeering, zoo verklaarde ■Pr., bestaat geen neiging tot ver sterking van inflationistische ten- denzen. ONDERWIJZERS- PENSIOENEN. Hierna kwam in behandeling het ïerkin^r«uu/0t verlenSinÉT van den Werkingsduur van het reglement voorloopige pensionneering onder wijzers. De heer Woltjer (A.R.) becriti- seerde de motiveering van dit voor stel en vreesde, dat het gevolg zou zyn, dat in de toekomst de onder wijzers voortaan op 60-jarigen leeftyd zullen worden gepensionneerd. Spr. was van oordeel, dat deze kwestie echter een grondige overweging vergt. De heer Cramer (P.v. d.A.) be streed dit betoog en betuigde zyn vreugde over 's ministers verklaring u V?veede Karn«r t.a.v. de nood zakelijkheid spoedig te voorzien m den acuten nood van den onder wijzersstand. Minister v. d. Ueeuw op zijn beurt betoogde, dat 't hier niet meer dan een tijdelijlcen maatregel betreft. Er is geen sprake van dat Kamer of regeering zich op dezen maatregel zouden vastleggen. Het ontwerp werd hierna z. h. s. aangenomen. Eveneens werd goed- keurd het ontwerp „Tijdelijke maat regelen zeehavens." In welingelichte kringen te Bata via neemt het pessimisme over het slagen der Nederlandsch-Indonesi- sche onderhandelingen op den grond slag, door minister Logemann in het parlement aangegeven, steeds meer toe. Dit pessimisme is voor- namelyk gebaseerd op inlichtingen beseffende de laatste bijeenkomst te Djokjakarta tusschen het kabi net van Soekarno en BjöChrir. Jn deze leringen vreest men dar wan neer hij de reis van Sjahrir naar Djokjakarta, heden per vliegtuig zal maken, dit zelfs zou kunnen leiden tot het afbreken der onder handelingen. Op de laatste byeenkomat te Djokjakarta schynt het voornaam ste geschilpunt geweest te zijn de erkenning van de republiek binnen het raam van het koninkrijk. Te dien aanzien zouden Soekarno en de opperbevelhebber van de T.R.I. Soedirman, sedert tot generaal be vorderd, de voornaamste struikel blokken kunnen zijn. Tegenover dit hoofdpunt is de strydvraag, of de republiek al dan niet in feite de controle over Sumatra uitoefent, van ondergeschikte beteekenis. Zal Sjahrir aftreden? Sjahrir verklaarde aan U.P., dat de kwestie, of hy te Djokjakarta al dan niet zal aftreden, afhanke lyk is van een succesvolle oplos sing van twee problemen: ten eer-'van het sanatorium worden gesticht ste verzekering van de algeheele controle over het republikeinsche leger, dat in sommige gedeelten nog altyd onafhankelyk handelt, ten tweede zyn bekwaamheid om den linkervleugel te sussen zonder noodzaak personen in het kabinet op te nemen die by de uitvoering van zyn politiek niet zouden willen samenwerken. De premier zeide, dat indien hij af zou treden, zyn waarschijnlijk, ste opvolgers zouden zyn Soekarno, De eigenaar, de heer Stulemeyer, heeft gisteren aan het bestuur van het BraSantsch Sanatorium „De Klokkenberg" ten geschenke aange boden het ongeveer veertig H.A. groote terrein van de golfclub Taxandria onder Gilze-Ryen. Op deze prachtig gelegen terreinen zul len eerlang de definitieve gebouwen Heden is 7i. H. Exc. Mgr. H Fau- 1-issen S.M.A., tit. bisschop van Po- maria, apostolisch-vicaris van Ku- masi (W-Afrika), met Ket s9* ,,Mi- chaelstroom" van de Holland-Afri ka Lijn te Amsterdam aangekomen en vandaar vertrokken naar Cadier en Keer in Limburg, Wanneer de sterveling bij St. Pie- ter arriveert, zal hem blijken, dat boven een andere maatstaf wordt aangelegd dan hier beneden. Het binnenkomen zal afhankelyk zijn van het doorslaan der weegschaal naar den kant der verdiensten. Het gaat er niet om, of men de hoogste was in den lande of de laagste, of men vóór in de kerk zat of op de achterste bank, of men in de pro cessie vlak bij het Allerheiligste liep of nauwelijks een staanplaats bezat. Men wordt be- en geoordeeld overeenkomstig zyn werken. We willen maar zeggen: Er wordt by sommige gelegenheden wel eena dik-principieel gedaan en dan vooral, als men naar den mensch kan uit schitteren, doch de eigenlyke maat staf is die schittering niet. Het is niet voldoende onder eigen menschen vlak by O. L. Heer te loo- pen, we moeten eiken dag en overal den Christus uitdragen. Zoo zachtjes aan weten we nu wel dat zonder Hem van de heele hernieuwing in den goeden zin geen spaan terecht komt. Doch de wereld moet dan ook weten en vooral kunnen zien, dat ons 'geloof in Hem zoo sterk is, dat het om Hem gaat en dat we mét Hem bouwen aan menschengeluk. Op Zijn voorbeeld, volgens Zijn model. De vorige week voegde me nog een, communist toe: „Jullie met je O. L. Heer Menschen zoet houden met geduld en wissels op de eeuwigheid, Ik heb het liever hier goed. Dan weet ik, wat ik heb". M'n eerste antwoord was: „Ja moet niet over dingen praten, waar van je geen klap verstand hebt". Daarna ontvouwde ik hem het levensprogram van een gezonden ka, tholiek. Wat bleek me bij het de, bat' Dat hy mijn meening kon eer, biedigen. doch dat de practijk vaak zoo anders was. De oude kwaal: Geloofshaters door een of andere oorzaak wakke ren het anti-godsdienstig instinct aan, halve kathoUieken halen de Kerk de kroon van het hoofd. Propagandisten moesten we zyn in woord en daad, maar 't gaat vaalt zoo stumperig. We hebben geen tyd of we schamen ons. We maken prachtige cijfers in de verkiezings, dagen, maar 't is niet genoeg. Daden! Werken, sjouwen voor de Katholieke zaak. Men vergeet te veel, dat katholiek algemeen betee- kent. Er werd eené aan een dame ge vraagd zitting te nemen ia een be stuur. Toen ze weigerde, ontving betrokkene een aansporing onder het motief: „Je behoeft er niet® voor te doen". Alsnog Werd de „baan" aanvaard. Wanneer men in sommige ge meenten de verkiezingspropaganda tiaar buiten onderzoekt, vindt men het plaatwerk vaak in bepaalde wij ken. Er zyn dan categorieën katho lieken, die zoo'n .plaat geen standing vinden. Nogmaals een functie in de processie, deftig in het zwart, is na. tuuriyk heel wat anders. Op een vraag mijnerzyds aan zeker iemand of hy lid was van de propagandadu'b, kreeg ik een ant woord, waarin minachting zat. Be trokkene verklaarde officieel tot hel leeken_apostolaat te behooren. Die taak was, naar het schynt. supe rieur. Tot zelfs in de zaak van Christus tobt men nog met den hoogmoed ot met menschelijk opzicht. Aan de „Hemelvaart" doen we gaarne mee. Doch de voorwaarden voor dien tocht overdenkt en ver vult men nauwelijks. Moge het a.s-. Pinksterfeest zijn uitwerking niet missen. HENK VAN DER MlAZCffl OP HEMELVAARTSDAG zal óns blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. Hoewel de toestand op de papier- markt in Noorwegen nog niet ge heel naar wensch is en het derhalve nog niet mogelijk zal zijnonbeperk te hoeveelheden te verkregen, zul len niettemin sommigen der huidige dagbladen en tijdschriften met in gang van 1 Juli a.s. komen te ver beperkingen t.a.v. de grootte der vallen. 81. De Jonge krijger intusschen raapte al zijn moed nogmaals bij een. Het was ook zoo'n griezelig ding. En 't glom zoo mooi. „Zou ik het pakken", dacht de zwartkop. Waarschijnlijk schraapte hy nog een beetje moed bijeen, want hij bukte zich en pakte het ding op „Oei, oei, mooi ding, Ik niet geef aan koning, ik hou zelf, mooi, oei. oei". De revolver bleek een groote aantrekkingskrachtte hebben en werkte op de verbeelding van den wildeman. „Oei, oei", praatte deze weer in zichzelf, „ik hang hem aan kettinkiei om nek, dat moo glimding". Vol ontzag betastten zijn vingers den glimmenden loop van het wapen. „Wat is dat, een knoppie" en hij pulkte wat aan den naam van de revolver. Zijn mond stond open van verbazing, en zijn oogen puilden zoowat uit de kassen Nou was het ook een reuze raar ding. „Dit witte massa's hadden nou altijd wat bijzonders. Neen nu dit ding bijvoorbeelia. Wat een gekke knop zat daar toch, hé kijk het kon bewegen ook Wacht, hij zou 't eens heen en weel doen, dan kon hij eens zien wat hei was. Misschien PangEen reusachtige knal weer klonk. Het onvermijdelijke was ge. beurd, de zwartkop had den haan van de revolver overgehaald. Ge lukkig had hij den loop zoo gehou den, dat de kogel precies lang# stjn hoofd was gevlogen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1