„Zeven eeuwen Delft stad PRATEN 4 De H. VADER en NEDERLAND I E met wie? Een spel van strijd om vrijdom WOENSDAG 29 MEI 1946 PAGINA 4, DE VIJFLING 12 JAAR EERSTE OPVOERING IN DE PRINSENSTAD PLAN HERBOUW ROTTERDAM MOREELE STEUN IN OORLOGSTIJD De stakingen breiden zich uit. Amsterdam 'hebben de arbeiders jtan de Centrale Suiker Maat schappij verleden week het werk Neergelegd, zulks uit sympathie fcaet de stakers in de haven en met bet doel deze stakers te helpen. Aan deze staking zit een kantje, dat haar tot een zeer merkwaardig symptoom maakt van wat er op het oogenblik in Nederland op dit ge bied gaande is. De staking brak namelijk uit tegen het uitdrukke lijk advies van het E.V-C-bestuur In en nadat in de vergadering van de E V.C. met 360 tegen 80 stem men, dus met een groote meerder heid,' was besloten niet tot staking over te gaan. Men leze goed.' niet het bestuur en niet de vergadering van een der bij de Stichting van den Arbeid aangesloten vakvereni gingen, maar het bestuur en de vergadering van de E.V.C. Toch is de staking uitgebroken. Is er aan duidelijker bewijs noo- dig, dat de E.V C- haar eigen men- scb'en niet in de hand heeft? Minister Schermerhom heeft het eirbaar geacht om naar een metho de, die hij tijdens zijn bewind ook van anderen geduld heeft, achter den rug van den Min. van Sociale Zaken om te praten met de E V.C, Hij heeft daarna in een radiorede daags vóór de verkiezingen gedreigd met militairen. Onmiddellijk daar na heeft „Het Parool" weer het pleit opgenomen voor de E.V C. Hetzelfde „Parool", dat niets liever zou zien dan dat de communisten in politicis vertrouwen schonken aan de Partij van den Arbeid, op dat deze partij bij de kabinets formatie niet namens 29 maar na mens 39 menschen kon spreken, iHet Parool" meent, dat er met de E.V.C. gepraat moet. worden. De behoefte om te praten schijnt in sommige kringen een ware ziekte te zijn En bepaaldelijk in die kringen, waar men tijdens den oor log altijd gezegd heeft, dat er in ons land minder gepraat moeit wor den en meer gedaan. Het gebeurde echter in Amster dam roept de vraag op, die insiders in de vakbeweging reeds van den beginne af aan gesteld hebben: met wie wil men dan eigenlijk praten? Met welk recht werpen zich de leiders van de E.V.C. als arbeidersleiders op, wanneer uit gebeurtenisgen als deze zoo duide lijk blijkt, dat zij de massa, die zij zeggen achter zich te hebben, niet in de hand houden. De gevolgen voor de arbeiders van Amsterdam zullen niet prettig zijn De regeering kan niet dulden, dathet land ten gevolge van een wilde staking binnen veertien da gen zonder suiker zou zitten De suikerfabriek Dinteloord. die tot ju] toe stil lag, is vanaf Dinsdag begonnen de raffinage over te ne men van de Centrale Suiker Maat schappij in Amsterdam* De vak- vereenigingen in het Zuiden heb ben de arbeiders in de hand- Het zal interessant zijn te zien hoe zich de zaken in Amsterdam verder ont wikkelen. Naar A.P. in een bericht uit Cal lander, Ontario, eraan herinnert, werd gisteren Canada's beroemde vijfling Dionne twaalf jaar. De kinderen leven thans met hun ouders en zeven broers en zusters ln een villa, die hun vader meer dan 50.000 dollar per jaar kost. Maar dat kan er wel van af, want van reclame- en filmcontracten ontvangen ze jaarlijks 25.000 tot 80.000 dollar, terwijl zij 1.000.000 dollar ,,in reserve hebben voor ge bruik als zij volwassen worden" De Vijfling is op alle mogelijke ma nieten medisch onderzocht en men kwam steeds tot de bevinding, dat ze middelmatig intelligent zijn en dat hun kundigheden ook middel matig zijn. Geen van hen steekt boven de anderen uit. Cecile zou de grootste ondeugd zijn, Emilie de meest zorgelooze Marie is de „baby", Yvonne en Annette zijn de leidsters en schijnen bet rijpst voor hun leeftijd te zijn. Na gedurende de eerste jaren on der toezicht gestaan te hebben van de regeering te Ontario, werd de Vijfling in September 1939 terugge geven aan de ouders. PENICILLINE VOOR NEDERLAND Dertig millioen eenheden penicil line bevonden zich aan boord van „De Vliegende Hollander", die Don derdag te Schiphol landde. Ze zijn afgeleverd aan het Roode Kruis te 's-Gravenhage, welke instelling ze heeft doorgezonden naar het rijks laboratorium in Utrecht. NATIONALISATIE ENGEL- SCHE STAALINDUSTRIE Het Engelsche lagerhuis heeft met 338 tegen 184 stemmen een motie aangenomen waarin de be slissing van de regeering om „daar toe geëigende deelen" van de Britsche staal- en ijzerindustrie te nationaliseeren, wordt goedgekeurd. ï>e Vrijheid is een recht, en geen genade Op Vrijheids grond is Liefdes huis gesticht. Wie Vrijheid bantzal zich met schuld beladen Want Vrijheid is de poort naar 't eeuwig Licht. (Eerste couplet uit het spel). Dinsdagavond is het spel .Zeven Eeuwen Delft Stad", van Ed. Ve terman, voor de eerste maal opge voerd op het prachtige Marktplein van Delft, heen en weer galmend tusschen de Nieuwe Kerk en het S'tadhuiSj zinnebeelden van 't gees telijk en het gemeenteleven. In het voorwoord schrijft de gees telijke vader van dit stuk: ^De geschiedenis van een stad is altijd een protocol van den strijd, dien de mensch om zijn sociale vrijheid heeft moeten voeren, en geen tijd kan beter dan de onze de waarde der vrijheid schatten. De naam van Delft rijgt zich door de historie als het voorbeeld van een stedelijke gemeenschap, die het klankbord was van de alternatie ven: vrijheid en dwang- en daarom zou het spel van Zeven Eeuwen nauwelijks anders dan een spel van vrijheid zijn". Aan weerszijden ter lengte van de Markt waren zit- en staanplaat sen gemaakt, waarop de duizenden toeschouwers met groeiend enthou siasme het spel volgden Op de eere-tribune hadden o.m. plaats ge nomen de heer en mevr. mri L. A. Kesper, Commissaris van de Ko ningin de Belgische ambassadeur, de Amerikaansche handels-attaché, minister J. Meynen met zijn echtge noot e, It.-kolonel Metting van Rijn en kolonel Drosten van den Gene- ralen Staf, burgemeester en mevr. mr. G. van Baren, de burgemeester van Leide^ de auteur en mevrouw Ed Veterman, deken J. P. J. Kok, ir# S. H. Stoffel, voorzitter van het Comité ^Delft 700 jaar Stad" en vele anderen. Het spel Onder schetterende iclaroenstoo- ten, treden vier herauten uit het stadhuis en begeven zich naar het standbeeld van Hugo Grotius, onge veer op het midden van het Markt plein, waar zij op de vier hoeken van het voetstuk plaats nemen. De klok van de Nw. Kerk begint te luiden en een gigantische Engelen figuur verschijnt op het eerste bal- con van den kerktoren. In wisse lende samenspraak met Genesius op het balcon van het stadhuis, decla- meeren deze beide figuren, resp. voorgesteld door Ad. Noyens en Jan Korevaar, de in versvorm geschre ven tekst. Dan komen menschen uit de kerk, die de vrijheid nog niet kennen, hetgeen gedemonstreerd wordt door hun deemoedige knie lende houding, wanneer de edelen voorbijrijden. Zij vereenigen zich echter en komen gezamenlijk naar het stadhuis. Daar treedt Roomsch- Koning Willem op het hordes en verleent de stadsrechten. Na een choreografisch tusschenspel verdwij nen de burgers van het speelveld en komt het tweede gedeelte, de ver zoening van Jacoba van Beieren met Philips van Bourgondië (De zoen van Delft). Philips verschijnt met zijn gevolg op het stadhuis bordes, Jacoba van Beieren met haar getrouwen op de trappen voor de kerk. Beide groepen ontmoeten elkander en na de verzoening- schrijdt de stoet naar het stadhuis, waar deze verdwijnt Het tijdperk van het humanisme is dan aangebroken en wordt aan geduid door de verschijning van Erasmus, die van de treden voor de Kerk afdaaft. Een groep narren met ezels vergezelt hem en deze voeren allerhande dwaasheden uit. Dit tijdperk gaat echter ook voor bij en Nederland wordt onder den voet geloop en door Alva en zijn Spaansche huurlingen. De Hertog Alva komt met zijn gevolg aan de kerkzijde het marktplein oprijden en hellebaardiers bezetten op verschil lende punten de markt. Gedrukt onder kommer en zorg gaat het volk in lange rij over het plein. Onder- tusschen worden vele mannen ge vankelyk door lansknechten wegge voerd. De Prins van Oranje verschijnt op het stadhuis. De unie der Zeven Provinciën wordt gesloten, in per sonen voorgesteld. Wanneer Alva verdwijnt, wordt op den toren de Prinsevlag geheschen, en in het licht van de schijnwerpers gevan gen. Dan verdwijnt de Prins in het stadhuis, het volk is blij en vrooïijk, als plotseling enkele schoten weer klinken. De Bourdon luidt als voor een begrafenis. De Prinsevlag gaat halfstok. Dan komt wel het treffendste ge deelte van het geheele spel, de be grafenis van den Vader des Vader lands. Trommelslagers met de diepe trom treden voor uit het stadhuis, flambouwdragers scharen zich daar achter en plechtig wordt de lijkstoet van Prins Willem uit het stadhuis begeleid naar de kerk. De Gouden Eeuw heeft zijn intrede gedaan. De burgers dansen en zijn vroolijk. Delft heeft vele edele man nen voortgebracht en onder schette rende trompetstooten stelt Genesius de verschillende grooten voor aan de vroedschap van Delft op het bor des voor het stadhuis, n.l. de nobele Musius, de groote Grotius, de dichter Stalpaert van der Wielen, de schil ders Pieter de Hoogh, van Miere- veldt, Johan Vermeer, Piet Hein, Tromp, Anthony Leeuwenhoek, de dichter Poot, en de Genestet. Al deze figuren verdwijnen in het Raad huis. Onder tromgeroffel en het spelen van de Marseillaise wordt de Fran- sche overheersching ingeluid. Napo leon ontvangt de sleutels van de Vroedschap. Het driemanschap ver schijnt op de treden van het Raad huis, de Franschen trekken af. De burgers, die strompelend zijn rond gegaan, scheppen weer moed. Het 7e tij'fvak komt met de stich ting van de T, H., het licht der wetenschap wordt ontstoken en overgedragen aan de studenten. Het wordt doorgegeven van den een op den ander. Nauwelijks is dit gebeurd of geketende arbeiders verschijnen, door robots voortgedreven. De uit buiting van den arbeider, de mensch slaaf van de machine. De figuur van Van Marken verschijnt en dan verbreken d# arbeiders hun boeien en leven op. Bij het heengaan voeren zij de robots» in hun midden mee. Dan komt de tijd van de Duitsche onderdrukking. Duitsche soldaten ko men het speelveld binnen onder het brallend geschreeuw van Hitiers woorden en het spelen van het Horst Wessellied. De bevolking ziet men op de hongertochten, gevolgd door de razzia's, het wegvoeren van men schen naar concentratiekampen, het verzet, de dolle Dinsdag, het terug komen der Duitschers, maar dan ook komen van alle zijden de ver- zetstroepen opdagen, drijven den vijand naar het midden van het speelveld, waar deze wordt ingeslo ten. Overal rijzen de vlaggen, de bevrijders komen binnen, met ron- Kende motoren, tanks en gevechts- Jacoba van Beieren in Zeven Eeuwen Delft stad99 wagens vol met juichende menschen, zwaaiend met vlaggen en luidruchtig begroet door de menigte. Onder het jubelend gejuich komt vervolgens de Kon. Militaire Kapel binnenmarcheeren, gevolgd door een duizend man infanterie onder lei ding van Majoor Knopper. De troe pen defileeren rond het Markt plein, waarachter de kapel zich weer aansluit. Het volk danst en jubelt en volgt de muziek hossende. Wanneer het militair vertoon is af gemarcheerd treed Oranje, gesym. boliseerd in de figuur van Willem van Oranje, uit het stadhuis naar voren en begeeft zich, door al het volk gevolgd, naar de kerk om daar te verdwijnen. Inmiddels gaat reeds tijdens het défilé boven het balkon op den toren de Nederlandsche leeuw omhoog, fel belicht door schijnwerpers. De indruk Dit spel, zoo vol symbolen, is overweldigend door al zijn eenvoud Het boeit van begin tot eind en 18 een kijkspel gewórden van eersten rang. De verschillende kleedêr.. drachten, in felle schijnwerpers ge vangen, waartusschen door den gloed van de dansende gasflambou- wen, geven het spel een bijzondere charme. De tijden van onrust, t>tj den opmarsch der Spanjaarden, het binnenvallen der Fransche troepen en de overweldiging door de Duit schers, werden zeer sterk opge wekt, door de onrustig heen en weer flakkerende gele lichtschijnsels van de spotlichten. De volksdansen zijn van een zeld zame bekoring, de begratenisstoet met de toortsdragers en het diepe tromgeroffel treffen diep door de sfeer waarin dit wordt gespeeld. Het gesproken woord, door de tal- looze luidsprekers overal verstaan baar, geeft het wezen van het spel goed weer. De zang en de muziek, het gebeier der klokken en het na bootsen van dreunende soldatenstap- pen werken mede, om alles tot één zuiver geheel te maken. Wat Kees van Iersel hier heeft bereikt met behulp van zijn onder regisseurs en de medewerking van den algemeenen muziekleider Nico Verhoeff grenst aan 't ongelooflijke. Met ongeveer duizend, veelal on geoefende en nimmer voor het voet licht getreden personen, heeft hy een spel- opgebouwd, dat tot in de finessen af was. Een warm woord van hulde komt hem zeker toe. Ook allen, die meewerken aan dit spel, mag een woord van lof niet worden onthouden. Veel vrijen tyd is er aan opgeofferd, maar wat tot stand is gebracht, mag gezien wor den. Natuurlijk zijn er enkele on volkomenheden, maar deze vallen bij het geheele spel in het niet. Het slot is wat zwak, omdat de climax voorby is. Ons inziens kan het de- filé beter plaats hebben voor de symbolische figuur van Oranje, waarbij dan het volk in blijen feest roes achter de muziek aan. het marktterrein verlaat. Dit neemt niet weg, dat het spel voor duizen. den een intens genot is geweest en voor Ed. Veterman en Kees vai* Iersel een groot succes. Zonder hoofdelijke stemming heeft de tijdelijke gemeenteraad van Rotterdam gistermiddag in een speciale zitting zijn goedkeuring gehecht aan het basisplan voor den herbouw van Rotterdams binnen stad, dat thans ter vaststelling zal worden voorgelegd aan het college van Algemeene Commissarissen van. den Wederopbouw. Tevoren had de raad met 19 tegen 7 stemmen een door ir. W. van Tijen ingediende motie ver worpen, waarin de ligging van het Raadhuis aan den Coolsingel on voldoende werd genoemd en waar in werd verzocht, maatregelen te treffen om daarin alsnog verbete ring te brengen. Het spel „Zeven Eeuwen Delft stad". De rondedans om het stand beeld van Hugo de Groot op het Marktplein te Delft. STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN De Antwerpsche havenarbeider? hebben gevolg gegeven aan den op roep van het A.B.V.B. om m de huidige omstandigheden geen on wettige stakingen voort te zetten. Derhalve hebben zij het werk hervat. Maar ook niateriëele hulpverleening n de benauwende Meidagen van 1940, toen het Duitsche oorlogs geweld over de Lage Landen aan de Noordzee stroomde, hebben wij hiel in Nederland niets vernomen over de uitbarsting van razernij in nazi-Duitschland en fascistisch Italië in verband met de telegrammen, welke Z.H. Paus Pius XII, onmid dellijk, nadat Hij van de misdadige agressie in kennis was gesteld, aan H.M. Koningin Wilhelmina en aan Koning Leopold der Belgen had ge- aonden. Na een lofprijzing op het Neder landsche volk voor zijn hefde tot den vrede en het recht, en een be tuiging van diepe droefheid, dat dit volk tegen zijn wil en in strijd met het recht tot strijdtooneel was ge worden, zeide de H. Vader woorde lijk- „Wij ameeken God, oppersten leider' van het lot der naties, dat Hij met Zijn almachtige hulp het herstel van het recht en van de vrijheid zal verhaasten". Na alle protesten, welke de Paus langs diplomatieken weg reeds tot Berlijn had gericht, werd deze openlijke proclamatie van het door Duitschland bedreven on recht door den overweldiger, niet alleen als een schending der neutra liteit beschouwd alsof de Katho lieke Kerk tegenover deze interna tionale misdaad onzijdig kon zijn maar zelfs, vooral in Italië, als een flagrante verbreking van het Ver drag van Lateranen. Voor alle Nederlanders echter, die dit telegram lazen of hoorden het kon nog in de avondbladen van 10 Mei worden gepubliceerd was het een lichtbaken in de donkerste uren van ons bestaan een moreele be moediging, welke kracht gaf om alle lasten en wreedheden der Duit sche bezetting te dragen. Want het recht zou triomfeeren. Gedurende den geheelen oorlog liet de H. Vader, voor zooverre daartoe de mogelijkheid bestond, Zich op de hoogte houden van de heldhaftige leiding, welke het Ne derlandsche Episcopaat, veelal in samenwerking met de hoofden van andere belijdenissen, aan het Neder landsche volk voor de handhaving van de beginselen der rechtvaardig heid en der gewetensvrijheid ga.. En elke gelegenheid, bijv. als Ne derlanders uit Rome naar hun va derland konden terugkeeren, greep Z.H. de Paus aan om den Bisschop pen Zijn tevredenheid en goedkeuring te doen toekomen voor de wijze, waarop zij de rechten van Kerk en Vaderland hoog hielden. En nauwelijks had het uur der be vrijding geklonken, of de H. Vader jubelde ln een heerlijk schrijven aan het Nederlandsch Episcopaat Zjjn vreugde uit over de bekroning van strijd en offers van Bisschoppen en geloovigen daar de eindoverwinning, na vijf jaren van lijden maar ook van onvergelijkelijk verzet was behaald. Uit dit schrijven, dat wij reeds in den volledigen tekst publiceerden, lijkt duidelijk, hoe innig de H. Vader vijf jaar lang met het Nederland sche volk had medegeleefd; hoe niets, wat hier gedaan werd, aan Zijn waakzaam oog was ontgaan. Rome was goed ingelicht geweest, zelfs over het schijnbaar hermetisch afgesloten Nederland. chter, niet alleen den kost baren, in zijn uitwerking onschaf- baren moreelen steun heeft de Vader van het eerste oogenblik der invasie af aan rtederland gegeven. Zoo vaak het mogelijk was, heeft rlij ook het initiatief tot materieele hulpverleening genomen. Het totale bedrag, dat de Paus voor allerlei hulpacties in Nederland ter beschikking heeft gesteld, bena dert zeer van nabij het millioen gulden. In alle jaren van den oorlog van 1940 tot en met 1945 stelde de H. Vader een groot bedrag in con tanten ter beschikking van het Ne derlandsche Episcopaat voor hulp verleening aan door den oorlog en om hun anti-nationaal-socialistische houding getroffen Nederlanders. In een wereld van ellende, waarin de Vader der Christenheid allerwegen Zijn kinderen te hulp snelde, werd Nederland nooit vergeten, MiH'oenen en millioenen zagen naar Hem op, millioenen en millioenen heeft Hvj, tot volledige uitputting van Zijn financieele hulpmiddelen, steun ver leend. Wij willen herinneren aan de groote, zoo welkome zending van levertraan voor de kinderen, midden in den oorlog, welke in opdracht van het Vaticaan door bemiddeling van het Zweedsche Roode Kruis voor Nederland in Noorwegen was aan gekocht tweemaal heeft Hij uit Hongarije den hier zoo schaarschen miswijn doen aanvoereneenmaal zond Hij uit Italië de oliën voor de verschillende wijdingen. En toen na de bevrijding de nood nog steeds gelenigd moest worden, heeft de H. Stoel door de Apostolische Inter- nuntiatuur te 's-Gravenhage 3000 kisten met melkpoeder in Canada doen aankoopen, welke door het Nederlandsche Roode Kruis zijn ver deeld. Wij willen tenslotte aan een meer onbekend feit herinneren. Dat wij uit Ierland volle twintig procent van de door de lersche regeering voor de noodlijdende landen beschik baar gestelde gave, o.m. vette ossen, mochten ontvangen, dankt Neder land aan de tusschenkomst van den Internuntius Z.H. Exc. mgr. Giobbe. Zonder diens tusschenkojnst zou ons aandeel veel en veel kleiner zijn geweest. Met innige dankbaarheid in het hart herdenken wij ook deze mo reele en materieele hulpverleening van den H. Vader, Paus Pius XII.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4