NEDERLANDSCH ELFTAL SPEELT IN ANTWERPEN GELIJK d d TWEE-NUL VOORSPRONG Hlh TWEE DOELPUNTEN VAN WILKES ons verloren ging voor ie rare werel VRIJDAG 31 MEI 1946 PAGINA 4 BELGEN WAREN STERKER Uitslag welke niet geheel bevredigt RONDOM DEN WEDSTRIJD BELGISCHE SUCCESSEN IN DE TWEEDE HELFT De Heksenketel van Deurne" heeft zijn reputatie niet gehandhaafd. In een wedstrijd van voor oorlogsche samen stelling, met alle knal- en knetter-effecten, welke bij zoo'n gebeuren passen, is het elftal zwoegende Nederlanders ten slotte niet ten onder gegaan. Onze ploeg verkreeg in de eerste helft een 20 voorsprong, doch na de pauze liepen de Belgen dezen achterstand in. En de krachtsverhouding in het veld was toen zoo, dat de paar duizend oranje-supporters gedurende de volle tweede helft hun hart hoorden ratelen als een afloopend wekkertje. Maar onze verdediging hield met kunst- en vliegwerk stand tot het zeer bittere eind. Geeft dit als altijd ietwat on bevredigende gelijke spel de zui vere verhouding weer? Ik geloof van neen Goed: gedurende het grootste gedeelte van den speeltijd voor de rust waren onze jongens in den aanval en pas bij het naderen der pauze kwamen de Belgen op zetten, zóó zelfs, dat het inter mezzo-signaal van den arbiter als een verlichting kwam. Maar daarna was België dan ook dusdanig troef, dat een kleine overwinning mogelijk een wat juister uitslag ware ge weest. Mjj dunkt: vager valt het niet te zeggen! Wat het meeat dezen wedstrijd typeerde was, dat er geen enkel cogenblik van verslapping kwam, zoodat het een slechte tydpassee- ring was voor lieden met een kra kend corpus en er bovendien ook geen sterveling was die hem stie- kum voor het eind smeerde. Er werd ,hard" gespeeld hoewel zeker niet unfair doch het gevolg hiervan was dat er nogal eens moest wor den gestopt en dat er herhaaldelijk half-valide deelnemers binnen de lijnen stonden die echter allen weer opknapten. De ontmoeting stond op een aan merkelijk hooger peil dan die in Am sterdam. Speciaal het aanvals-spel der Belgen deed aan hun vroegere gloriedagen denken_ bovendien klop te hun verdediging' nu beter zoodat onze goa,l-scoring-machine niet meer kon fungeeren als een rocket-firing typhoon", be halve dan in het korte tijdsbe stek van twee minuten, die tvenveel doel punten oplever den, waarbij Roozen beide malen de man was, die Wilkes aan een schiet, kans hielp en de laatste maak te van deze ge legenheid dank. baar gebruik. Dit gebeurde vlak voor de rust en deze wijze van sco ren was geen reclame voor de stopper-spillers De kansen in de rust stonden qua cijfer* dus niet ongunstig voor onze landfeenooten, maar het beruchte groote offensief na de thee", waarop de Belgen ons al zoo vaak hebben getracteerd, werd ons nood lottig. Toen kwam hun groot tech nisch overwicht en hun verrassend positiespel tot volle ontplooiing. Br was tijdenlang maar één elftal in den aanval en wat onze defensie in deze periode verwerkte, mag we' met bijzondere eere worden ver meld. Bitter pijnlijk was het dan ook, dat in de hitte van het ge vecht onze nimmer falende doelman een blunder beging van de eerste orde, pijnlijk vooral omdat het ons achteraf de zege onthield. De groote winst van dezen wed strijd is nu toch wel, dat onomstoo- telijk vaststaat, dat we ons partij tje in het internationaal concert kunnen meeblazenhet verhaaltje van de „zwakke" tegenstanders is voldoende geloochenstraft. Ook phy- siek hielden onze knapen het tot de laatste minuut uit en er werd toch heel wat gevergd. En derhalve is onze keuze-commissie, die het den laatsten tijd nogal eens te verant woorden heeft gehad, thans afdoende gerehabiliteerd. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat aan dit team niet nog wat te schaven valt, maar de tijd heelt ook deze wonde. Wij zijn, ook wat het Nederlandsche elftal betreft, nog steeds in de periode van „herstel en vernieuwing" en de resultaten zijn meer dan gerust stellend. De Nederlandsche spelers Wanneer we het Nederlandsche Hjtje even de revue laten passeeren, dan valt misschien aan het eerste doelpunt, dat Kraak aan zich voorbij liet gaan, niets te tornen en over het tweede zullen we maar niet meer praten. Daarnaast heeft hij zeer moeilijke situaties op de hem eigen wijze opgeknapt. De beide achterspelers Potharst en Van der Linden graafden zich een beetje dieper in het oranjeteam, hetgeen vooral van eerstgenoemde een ver heugende vooruitgang is. Het was jammer dat Van der Linden een groot gedeelte van den wedstrijd op halve kracht voort-stoomde, maar zijn durf en uithoudingsvermogen vielen te prijzen. In de middenmoot bewees Paauwe, die zijn voet- Paauwe bij zijn twee De Belgische doelman weet den bal bij een Nederlandschen aanval nog juist over de lat te werken Wilkes balschoenen reeds aan de wilgen wilde hangen, dat hij nog steeds van interna tionale klasse is en de ge vaarlijke lin kervleugel der IBelgen had niet veel te gen hem te vertellen. Zijn aangeven was zuiver, al ont brak, gelijk collega's, de on verwachte langé pass naar den ver sten vleugel, waarin de Belgen zich zulke meesters toonden. Kuppen mag ook op een goeden wedstrijd terugzien, maar De Vroet was, speciaal in de eerste helft, de man, die groote gapingen deed ontstaan en het gevaar dreigde dan ook nogal eens van dezen kant. De voorhoede was minder effec tief dan wij gehoopt hadden en speciaal het spel van Rijvers was daar de oorzaak van. Dit mannetje hanteerde te veel zijn specifieke wapen: het drijven. Dit is nu wel heel aardig om te zien en dat het nuttig kan zijn, is bewezen, maar je kunt dergelijke zwerftochten nu eenmaal niet in het oneindige doorvoeren, waarbij zijn lichaams bouw, in tegenstelling met die van Wilkes, een geduchte handicap is. Rijvers was te veel „op pad" met verwaarloozing van zijn collega's en hij stond tegen een sterker spé lende Belgische verdediging. Bo vendien was zijn aangeven meer dan slordig en de heele voorhoede heeft hieronder geleden Grandioos als steeds was Wilkes. Hij had weer van die bevliegingen waarbij hij aan een heel leger roodhuiden zijn hielen liet zien; hij stichtte veel verwarring, loer de op elke kans en zijn beide doel punten waren van groot formaat. Hier tusschenin stond Roozen en bij Roozen de Belgische centerhalf Vermeulen. Ging Roozen naar links, dan ging Vermeulen mee het was haast aandoenlijk om aan "e zien en als er ooit de verbroedering der volken werd gedemonstreerd, dan wel door de wijze waarop Ver meulen aan Roozen scheen gehecht. De waarde van onzen centervoor was dan ook dat hij tenminste één man volkomen uitschakelde en zijn nadeel was, dat hij nauwelijks een scoring-kans kreeg en de enkele die daarop leek, niet kon benutten. Een waardevol en daardoor onmisbaar speler, maar eenigszins in het nega tieve wat hem zelf betreft. Drager is geen groot vleugel speler en zijn heele optreden miste een opbouwende constructie, doch hij is een voetballer. Holleman daarentegen is iemand, die fantas tisch hard loopt, maar hij is geen voetballer. Vooral met betrekking tot de rechtsbuitenplaats zal het gewenscht zijn dat daar een sterk speler kan worden opgesteld- Maar waar haalt rpen zoo Iemand van daan? Journalistiek gesproken, heb ben wij gemakkelijk praten Het is te hopen, dat er zich een gegadigde aandient, die in de bestaande be hoefte zal voorzien De Belgen De Belgen zoo zeide men des tijds in België hebben verloren door hun voetbalmoeheid. Deze moeheid viel hier, eerlijk gezegd, nogal mee. Thans hebben ze niet kunnen winnen door het simpele feit, dat in hun aanvallen de groote kanonnen ontbraken. Decleyn, cen tervoor, was duivelsch gevaarlijk maar dat wist de Nederlandsche defensie ook wel. Hij werd conform deze wetenschap beViandeld- Doch zijn mede-buurlui hebben in die tweede helft legio kansen voorbij laten gaan, die een Wilkes niet zou hebben gemist De vleugel spelers staken ver boven de onze uit. In de verdediging blonk de rechtshalf Puttaert uit en ook Ver meulen verrichtte zijn taak van politie-agent naar behooren. Pave- rick was goed en na het falen van Pannaye in Amsterdam, was diens herkiezing, gezien het vertoonde, gerechtvaardigd. Doelman Meert heeft zijn werk volkomen veilig vervuld. Rest ons nog te memoreeren, dat arbiter Eklind (Zweden) recht vaardig en streng de fluit bespeelde en zich niet liet intimideeren door het geloei der menigte, die bij elk wissewasje zich in het geval meen de te moeten mengen. eenmaal in het Stadion te Deurne waren aangekomen, was het donde ren en elk moment dreigde een heele wolkbreuk zich te ontlasten op het veld en de toiletjes der da mes, die nu eenmaal niet meer zoo wascheeht zijn als vroeger, doch het bleef bi] spetters. De politie-agenten van Amster dam en Antwerpen gaven in die groote sauskom vooraf een demon stratie scherp-schieten, maar daar haperde nogal wat aan. De menigte was echter eventjes zoet. Toen kwamen er een fanfare en de volksliederen. Ik kreeg een stuk In mijn keel, toen die paar duizend „ordres de mission" het Wilhelmus zongen. Een prachtlied en een in drukwekkende manifestatieDe Belgen, die met hun zestig duizend waren, wilden het halverwege de Brabanqonne ook eens probeeren, maar dat moet beter worden gere peteerd. Paauwe kreeg een ontzaglijken krans en de perstribune, die hope loos slecht gelegen was, een nog ontzaglijker lijst van aanwezige autoriteiten, maar dat Beven wij een extra-nummer, als U het mocht willen weten Vijf minuten voor rust scoorden wij twee doelpunten en wij wisten dat wij zouden winnen. Vijf minu ten na de pauze hebben de Belgen twee goals gescoord en wij vrees den dat we zouden verliezen. We gingen achteraf allemaal tevreden naar huis, want niemand had ver loren. En wat kan men meer wen- schen dan dit? OPINIE-ONDERZOEK Herberts: Tevreden. En wat 'n prestatie, ik zou haast zeggen, moed, van deze debutanten om juist op dit veld de felle vuurproef te doorstaan. De Belgen zijn stukke» beter geweest dan in Amsterdam» Over de spelers dit: dat onze backs) zooveel beter zijn geworden; Verder wil ik geen namen noemen na dit dankbare gelijke spel. Mundt: Tevreden. Vooral achter hoede goed gespeeld, voorhoede veel minder dan in Amsterdam. Rij vers moet niet te veel over het veld zwerven. Triebei: Tevreden. Jammer dat Roozen die kans miste. Roozen: tevreden. Ja, ik stond met m'n snuit voor dien vent en IK dacht dat ik er zóó niet langs kon, dus gaf ik den bal 'n terug-trap. 't Klopte bij ons niet zoo best, maar enfin, we hebben in ieder geval niet verloren. De hotel-portier, „ieck kom sef. fens terug". Hjj moet nóg komen. ANTWERPEN-ROTTERDAM 2-1 Een „Rotterdamsch" elftal met zeven Schiedammers! betrad Woensdagavond het Beerschotter. rein en tot hun leedwezen werden zij gevolgd door een Antwer.psche com binatie, want anders hadden zij het rijk alleen gehad en nu hadden de Belgen het. Dit kan een tikje ge. chargeerd zijn, maar het zegt toch wel iets, indien U weet dat keeper Gedopt vrijwel geen enkel vlijm, scherp schot te verwerken kreeg, dat de eerste hoekschop op zijn doel pas tien minuten voor het einde werd genomen en dat het eerste doelpunt kort voor de rust mede werd veroorzaakt doordat een Belgische verdediger een schot van v. d. Tuyn eenigszins van richting wijzigde (10). Hing onze voorhoede dus min of meer als los zand aan elkaar, achter zwoegde men onder leiding van den overal zwervenden Paulus om omheilen te voorkomen, waarbij Landman een nummertje stijlkeepen ten beste gaf om van te watertanden. De Antwerpenaren zouden uiteindelijk moeten winnen dat stcad bij voorbaat vast. Een overigens geheim buitenspeldoelpunt bracht den stand in evenwicht (11) en een kwartier voor den afloop lanceerde Geuns een magni. fieken kopbal in den uitersten hoek (21). De zege had met wat meer Belgisch vuur en met een anderen Nederlandschen doelwachter gemak kelijk hooger kunnen zijn. Awel zulleDe Keizerlei was weer alsof we nooit weg geweest waren. Alleen het contingent Nederlanders was gedecimeerd, omdat Papa Ldef- tinck dat beter vond in verband met zijn kasopmaak bij het einde van elke maand. Dat wij desniette min nog met een paar duizend man present konden zijn, is mij niet zoo heel duidelijk, tenzij het allemaal ,,ordres de mission" waren, want er werd nogal geofferd aan een natje en een droogje, vooral het eerste. Het deed ook weldadig aan hier op Hemelvaart een auto te zien, ge merkt: „Departement van Handel en Nijverheid". Waarschijnlijk voor een regeeringsopdracht Toen gingen wij stadionwaarts en het verkeer werkte perfect. Wij re den wel een kilometer of wat orru maar dat speelde op dien afstan tenslotte geen rol. Maar toen we XJit Washington wordt gemeld, dat de schoonmaaksters met het grootste aantal dienstjaren, die werkzaam zijn in het gebouw van het Amerikaan- sche ministerie van oorlog, weigeren de papiermanden te ledigen van iemand beneden den rang wan kolo nel. Naar aanleiding van dit aandoenlijke staaltje van ware democratie in het meest democratisch land ter wereld, verklaart Schout-bij-nacht intuitie, in de illegaliteit bekend als Sam Strateeg en thans strategisch-poiitiek medewerker aan ,,Die rare wereld'*, dat het hem thans duidelijk is gewor den, waarom de havenarbeiders, die lid zijn van de E. V. C», weigeren de schepen van generaal Franco te ledi gen. Het is eenvoudig een kwestie van rang en anciënniteit. Kraak, de Nederlandsche keeper, gaat den bal opvangen, die door een der Belgische voorwaartsen is ingekopt Wat terreinverkenning vormt de ouverture, doch weldra wordt het ouiaeiijk, dat de oranje-shirts niet van plan zijn zich te laten over donderen. Na een tijdje glibbert WilKes langs een heel stel rood- baadjes heen, zijn pass schuift langs het doel en Huttaert bad bijna als een kat ln doodsangst ln elge 'vditgdom getrapt. doch de paal brengt redding, zij het dan ten koste van een noekscnop. Het eerste kwartier blijft Nederland voortdurend in den aanval en pas dan moet kraan ingrijpen bij een langen vol komen onschadelijken doorschieter, i'wee schoten van Rijvers vliegen hoog over. Meert krijgt nogal werk, maar het zijn losse flodders zonder direct gevaar. Als België aanvalt, tluit Eklind voor buitenspel, des ondanks schiet Decleijn keihard ln, doch Kraak grabbelt het leer van de lijn weg. Het is duidelijk dat de uitvallen der Belgen bijzonder gevaarlijk zijn door de verrassende sneineld, waarmede zij worden uit gevoerd. Decleijn mist ln het mid den der eerste helft de kans van den middag, waarbij De Vroet juist op tijd redding brengt. Een daarna onnoodlg door Hotharst veroorzaakte noekscnop brengt koude rillingen te weeg en gaandeweg wordt ons overwicht minder. Als zoo tegen de rust de Belgen hun volle activiteit ontplooien en wij op onze helft wor den teruggedrongen, kopt Roozen een hoogen vooraet keurig naar vv mees, die den bal vrijmaakt en een knal van een kanjer doet su*?e*j ln den versten hoek (01.) deze sensatie zijn we nauwelijks oekomen, of op vrijwel gelijke wijze volgt nummer twee uit de combi natie Roozen—wiikes: een center van Rozoen en nummer twee van wnkes' voet verdwijnt ln de netten via den binnenkant van den paai (li2). juist voor de pauze raakt van der Linden gewond, dan is het rusten. De aftrap is nauwelijks koud of een oorvercioovenct lawaai doet hooren en zien vergaan, want linea recta ls de bal van Decleijn naar v Varen Dergh en van dezen naar Lemberechts getransporteerd en noog in den noek wordt Kraak gepasseerd. (12). Wij behoeven op den gelijkmaker evenmin tang te wachten, want een paar minuten later krijgt België een hoekschop te nemen, v. varenbergh belandt den bal bij onzen doelverdediger. die opspringt en het ding half raakt, zoodat het in den doe'm nd ver. dwijnt (22.1 Wij zijn dus onzen schitterenden voorsprong ln haast even korten tijd kwijt als deze was ontstaan. En het komt er dus nu maar op aan, wie in die tweede helft de lakens gaat ultdeelen. Dat is België. Weliswaar komt Wilkes een keer voor doel, maar zijn schot wordt van richting veranderd; ook probeert Roozen keeper Meert te verschalken, maar het zijn maar opflikkeringen m een volmaakt Belgisch overwicht, waar bij ze enkele gelegenheden om de leiding te hemen, onverwacht laten passeeren. LTnze verdediging zet alle ■tien bij en Kraak krijgt handen vol werk. Als Roozen alleen voor den Belgischen keeper komt j>en VU een doelpunt te *en Komen, maar hij kiest van twee mogeiijk- neden de mmst nuttige en een onverwachte nans gaat verloren. Het neeie verDand ln ons elftal ls zoek, omdat v. d. Linden telkens weer opnieuw ln botsing komt en daarbij steeds moeilijker door kan spelen, zoodat de middenlinle zich wijselijk terugtrekt en de voorhoede moeder ziel alleen opereert. Zoo verstrijkt die enerveerende tweede helft met als slotstuk eer. stelletje Belgische noekscnoppen, die gelukkig geen eltect hebben. Maar net had geen kwartier meer moeten duren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 4