FINANCIEELE POSITIE VAN ROTTERDAM ONJUISTE Krij gsgeschiedschrij ving VRIJDAG 31 MEI 1946 PAGINA 1 SJAHRIR OVER ZIJN BESPREKINGEN PROV. GRONINGEN PROV. FRIESLAND GREPEN UIT DE BEGROOTING „Boissevain" te Amsterdam MEMORIAL DAY TE MARGRATEN Herdenkingsplechtigheid op het Amerikaansche soldatenkerkhof Comm. Partij: H. B. Otto, A. Bent, H. Struiwigh, Tj. Jager, F. Beushuis. Christ. Hist. Unie: J. C. Wolthuis P. Corée, P. Jouwsma, J. M. J. Zandscholten, JJ. Hespers, A. W. Smit, Z Vekmam. Antt-Rev. Partij: J. van Westen- brugge, J. Haverkamp, A. Sei'-i, P. Oosthoek, W. Hento, W. de Jager. (2); Communisten 6 (1); andere par tijen 0 (Troelstra-beweging 2). NAMEN DER GEKOZENEN. Katholieke Volkspartij: Tj de Jong, T v. d. Zee, J. J- v. d,-Akker. Partij v. d. Arbeid: A. A. M. v. d. Meulen J. D. Hoogland, J,K. Dijk stra, B. Veenstra, P. _C. Halberts. jscnoea, w. rwsm-u, vvut 1 -j-Hikema J. D. Visser, D. de Staatk. Geref. Partij: P. van dcr I Klok, E. de Haan, J. Pie Meulen. h -pi j Brouwer, A Vondeling H Party van den Arbeid: N. Boden, oroeneveld, B. Cl'oo, P. Sikkes, H. M. N. Alferink, H. de Vroome, vjnga J J G S. Valkema, J. Gorselink, G. A. Beendertz-La- J. Oktanga. J. J" A nZwynenbeV0G'^'Buitel met Anti. Rev. Partij: J. Algera, A nog 5^ zetels te' loten uit J. Hudels.l Runia, W. W. v. d. Kam A. W heim C. IJssennagger, A, Janmaat, Haan, S. van Abbema, _P'_B,eitsma R. "katgert, G. S. Leendertz-Lade- nius, ea D. Lutelijn. PROV. DRENTHE Kath. Volkspartij wint een zetel GEKOZEN: Kath. Volkspartij 2 (1) Partij van den Arbeid 13 (14)Anti- Rev. Partij 7 (7) Christ.-Hist. Unie 5 (5); Party van deVrijheid 6 (5) Com munisten 2 (0); andere partyen (N.S.B. 3). NAMEN DEB GEKOZENEN. Katholieke Volkspartij: J. B. Hemel, J. H. Scheepers. Partij v. d. Arbeid: P. J. Duin kerken, L, C. A. ranken, H. M- Content—Hofstede, B. Arends, J ter Haar Jzn., H. Sikkens, E. L. J van Apeldoorn, M. Nijenhuis, J. En gelsman, L. C. Douma. Daar Du:n- kerken vier maal gekozen is, loting P. Brouwer, D. Okma, J. Douwstra, J W'nd, T. Wever, D. Elzinga. Christ. Hist. Unie: H. A. Jellema, H. M. Gerbrandy, H. Eygelaar, D. Humalda, J. Hoekstra, J. Wijmenga, P. v. d. Vlerk, P. Regnerus, Tj. v d. Kuur. Partij v. d. Vrijheid: J. N. Wasse naar H. J. Witteveen. Communistische Partij: G. Roorda A- Holtrop, J. J. Hofstra, P. van Praag, S. K. van der Molen, H. van de Kaa-Peters. In een interview met het repu- blikeinsche nieuwsagentschap „An- tara" te Djokjakarta heeft Sjahrir het, na zijn conferentie met de af kerken vier maai gekozen is, loting di„den van de nationale con- om 3 plaatsen tusschen C. Willing S Qver het opperen van Prins, H. Oosterveld, J. Oosting en H. v. d. Meulen—Houwer. Anti-Rev. Party: J. Smallenbroek J. Buning, J. Roffel, H. Dekker Th. Brouwer, J. Oosterhuis, J. Bork en K. Salomons loten om drie plaat •en. Chr. Hist. Unie: J. A. Kramer, H. Kikkert, H. Dekker, G. Seun ninga, J. Prummel. Party v. d. Vrijheid: J. Homan. J. H. Tonkens—Harders, R. Zege- centratie, over het opperen van verdere tegenvoorstellen gehad. Sjahrir moet verklaard hebben, dat ,het onnoodig was concrete tegen voorstellen te doen, maar dat sug gesties, voor zoover het principes betreft, voldoende zouden zijn Volgens het agentschap zou Sjahrir er aan toegevoegd hebben, dat „men de houding van de Neder landsche reactionnairen niet hoeft te vreezen, daar ze slechts hun eigen «IAl. X UIIJtYcli»xiai uu»oi """-O 1 t» ring Hadders, J. Luchies, A. H. positie zouden verzwakken I „/.Knnvi in Tissingh, H. Meijringh. Communistisclie Party fcuidhof, W. Kremer. G. W. Sjahrir scheen er in te hebhen toegestemd, om leden van de natio nale concentratie in zijn nieuw ka binet op te nemen, hetwelk zou lei den tot de vorming van een „nieuw kabinet, dat met recht een natio. naai kabinet genoemd kan worden". Intusschen zijn volgens bet repu ovKfi7PN- Kath Volksparty 9 blikeinsche persbureau „Antara" GEKOZEN. Katn. vpiKspa W Siarifoedin en Soedarson. PROV. ZEELAND Een zetel winst voor de K.V.P. (8)Party van den Arbeid 10 (9) Anti-Rev. Party 6 (7); Christ.-Hist Unie 8 (8); Party van de Vryheid 4 (5)Communisten 1 (0)Staatk. Geref. Partij 4 (4); andere lysten 0 (N.S.B. 1). NAMEN DER GEKOZENEN. Party v. d. Vryheid: D. W. Ltinde-n- bergh, H. C. v. d. Zande, M. de Bruyne, J. v. d. Peyl. Kath. Volkspartij: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, A. B. S. Boeketeer, L Gammaert, F. gehets, E. van Ruymbeke, L. J. v. t. Westende, P. Raas,. R. A. J. den Beer. Party v. d. Arbeid: B. P. van Oor schot, A J. v. d. Weel, C. Hame- link, H. B. Bouwman, A, C. de Baare, E. J. v. d. Broecke-de Man. Plus 4 zetels by loting tusschen L. F. du Bois, T. A. v. d. Spieghel, T. A. J. W Schorer, J. S. Visscher, A. iv d wekke en J. Geluk. 'Communistische Party: U. Kre- xners. AntRev. PartijP. Meliefste, A. Schout, J. J. v. d, Ende, D. Metse. laar, J. Hommes, W. A. den Bog- £CStaatk. Geref. PartyD. Kodde, C. Boender, A. S. Wisse, H. Flik. •weert. Baron W. F. E. v. d. Christ, etaos Christ Hist. Unie: C. Philipse, Baron W. F. E. v. d. Feltz, A. H, S. Stemerding, G van Duin, J. L J. Bruynzeel, J. C. Vogelaar, C. A Kaan, J. de Kruyter. Partij v. d. Arbeid verliest 6 zetels GEKOZEN: Kath. Volkspartij (2) Partij van den Arbeid 16 (22) Anti-Rev. Party lo (io)Christ.- Hist. Unie 5 (3)Partij van de Vrij heid 5 (3)Communisten 7 (2)an dere partijen 0 (N.S.B. 2, Recht er. Vryheid 1). NAMEN DER GEKOZENEN. Katholieke Volkspartij: H. Rot tinghuis, H. J. J. Stiekema. Communisitische PartyN. A. Mourer, D. G. Veld, A. Gelok— Walvius, D. J. Manssens, B. Bosma, H. Hoek, E. Klok. Partij V. d. Vryheid: H. S. Siebers, A van Rozen, K. L. Gaaikema Bchuirmga, D. J. Mellema, E. J. Bulder. Chr. Hist. Unie: Tj. Krol, D. J. Mellema, S. Benus, L. ter Veld, J. A. Rademaker. Partij v. d. Arbeid: J. Tuin, G. B. P. Warburg, A. D. Veenhoff, j. Post, A. Sehuringa, H. de Wit, A. ■W. Swets, D. H. Vinkers, J. P. 1 i. Knops, G. Drenth, A. Scherp huis en 5 zetels door het lot te be- dissen. Anti-Rev. Partij: D. H. R. Har- ITenstein, M. j. van Til, J. H. van Wering, J, Brouwer, P. ten Have, UPostma, D. Triezenberg, J. Abels, R. Visser, D. v. d. Munnik. Communisten winnen 5 zetels GEKOZEN: Kath. Volksparty 3 (3) Partij van den Arbeid 18 (21); Anti- Met groote vertraging, o.a. het ontbreken door den achterstand in de administratie, van voor de sa menstelling noodige gegevens is dan, zooals reeds aangekondigd, de be grooting voor 1946 verschenen. Aan de uitvoerige mededeelingen in de Memorie van Toelichting ont- leenen we het volgende: Vergeleken bij de cijfers van 1940 moeten voor verscheidene bedrijven posten ontvangsten lager posten uit gaven hooger worden geraamd, by elkaar een nadeelig saldo opleve rend van ruim 47 millioen. Ver beteringen kunnen worden verwacht in dit opzicht, wanneer de tyden beter worden, de belastingen vloeien en de haven zich herstelt. Een uiter mate moeilijk probleem by zuivere berekeningen vormt ook de finan- cieele verhouding tot het Rijk, het geen een zeer ingewikkelde materie is. De gemeente mag op uitkeerin- gen rekenen, doch kan niet nagaan, hoe hoog die zal zijn. In de afge- loopen jaren heeft men zich dan ook nog al eens misrekend. De uitgaven Sjahrir. Sjarifoedin en Soedarsono te Poerworedjo aangekomen, waar een bijeenkomst met het werk comité zal plaats hebben Donderdagmiddag om 12 uur is men begonnen met het debarkeeren van de g-erepatrieerden uit Indië, die met de Boissevain in Amster dam waren aangekomen. Aan boord bevonden zich 1902 passa giers, waaronder 90 zieken, allen lichte gevallen en 46 oorlogspleeg kinderen. Het debarkeeren had een vlot verloop, dank zij de vrijwillige hulp van marinepersoneel, militai ren en leden van het hulpcorps Am sterdam. In het algemeen zijn de uitgaven hooger wegens de herziening van de salarissen en loonen en als gevolg van de stijging der prijzen van diverse artikelen. By 't onderzoek is nagegaan, dat, hoewel op ver schillend gebied een schrikbarende achterstand bestaat, toch niet meer is geraamd dan naar redelijkheid en bij zuinig beheer kan worden ver werkt. Als bijzondere raming wyzen B. en W. op de kosten van de politie, die weer by de gem. is gekomen. Over eenkomstig de gegeven aanwyzigin- gen zal een bedrag van rond 4.371.600 ten laste van de ge meente komen. De netto-kosten be dragen in totaal 10.154.930. De brandweer is wederom een ge- meentelyke taak geworden. De uit gaven worden geraamd op een netto-bedrag van 1.333.888 tegen 2.530.000 voor 1944 en 310.720 voor 1939. Voor de hoogere kosten, ad rond 1.000.000, zal een nadere regeling met het Ryk moeten wor den afgewacht. Het totaal van de uitgaven voor Openbare Werken toont een netto verhooging ten opzichte van 1945 11% millioen uitgaven en 6 millioen inkomsten) van ruim 2 millioen, voornamelijk een gevolg van de hoogere bedragen, welke aan het onderhoud van straten en plei nen, bruggen, de rioleering, de waterverversching en de begraaf plaatsen ten koste moeten worden gelegd. Ook de exploitatie van de Maastunnel zal hoogere uitgaven vergen. De hoogere ramingen zijn niet alleen een gevolg van de stij ging van de pryzen van zand, grint, vervoer e.d. en van vesting zijn van 270.000 op 815.000 gebracht ter bestrijding van de kosten, verbonden aan een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van de woonruimte. De uitgaven van het onderwys zijn, behalve uit hoofde van de be kende algemeene oorzaken van hoo gere salarissen en pryzen voor on derhoud, gestegen wegens een voor genomen geleidelijke uitbreiding van het onderwijs in de lichamelijke oefening. Teneinde het cultureeie leven weer op gang te brengen, is het crediet voor de kunstsubsidies met 100.000 versterkt. Sociale Zaken. In weerwil van het feit, dat de uitgaven ter zake van de werkloos heid door 't Ryk zijn overgenomen, is het subsidie, dat aan den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Za ken moet worden verleend, ver hoogd. Het nadeeling saldo van den dienst, dat in 1944 nog 15.543.000 bedroeg en voor 1945 op 14.766.000 werd geraamd, moet thans op f 21.240.000 worden gesteld. In de jaren voor 1930 werd aan armen- en werkloozenzorg in totaal gemiddeld f 5.400.000 uitgegeventhans be draagt de steun aan armlastigen alleen reeds 19.459.000, ongerekend de kosten van verzorBing van km deren en volwassenen ad l.oba.ouu en een nadeelig exploitatie-saldo van het Tehuis voor Ouden van Dagen van 320.000. De voornaamste oor zaak schuilt in de verhooging van den steun, welke wegens de stijging van de prijzen van de voornaamste levensmiddelen noodzakelijk moest warden toegestaan. De steun is niet voldoende om fluctuaties in de pry zen op te vangen, zoodat iedere prijsstijging door een evenredige steunverhooging moet worden ge volgd. Vermeld dient te worden, dat het Ryk in den steun aan gezinnen van politieke delinquenten ad 676.000 voor 75 pet. of 507.000 bydraagt. Bedrijven voegdheid krygen extra-bijdragen ta verieenen en hoewel wy bezwaren tegen deze regeling hebben, aldus B. en W., vertrouwen wy toch, dat het Ryk bij de financiering zooveel hulp zal verieenen, dat Rotterdam in staat zal zijn zich van de gevol gen van de haar overkomen ramp te herstellen. Volledigheidshalve merken wij op, dat verschillende uitgaven tijdens de bezetting, als gevolg van de oor logsomstandigheden of ter afwikke ling van den oorlogstoestand zyn en zelfs nog moeten worden ge daan, welke niet onder de regelen van de vergoeding voor oorlogs- geweldschade kunnen vallen. Vele uitgaven, tijdens de bezetting gedaan, zullen echter voor rekening van de gemeente moeten blijven, met name die, welke de propaganda van de N.S.B. hebben moeten dienen, o.a. in de betaling van aan deden in de Ned. Oost Compagnie, voor 125,000, waarvan een bedrag van 62.500 is gestort. De heer G. M. Bijvanck heeft zijn geloofsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister overhandigd resp. aan den president van de republiek Costa Rica, van Nicaragua en van Honduras. Saneering van het budget. Voor zoover geen compensaties worden ontvangen, zullen de finan-: cieele nadeelen van den bezettings- tyd t.z.t. in de regeling van de be- grootingstekorten moeten worden begrepen. Zouden deze in 10 jaar worden afgeschreven, dan zou ger durende dat tydvak een bedrag van circa 18.000.000 op den gewonen dienst moeten worden geregeld. Daarvan zal, zoolang de dienst een nadeelig saldo heeft, uiteraard geen sprake kunnen zijn. De saneering van het budget is een eerste eiscb van het te voeren financieele be leid. Een bevredigend resultaat zal echter eerst kunnen worden ver wacht, wanneer een aantal voor waarden zijn vervuld, n.l. de aan vaarding van een verbeterde finan cieele verhouding met het belasting- heffende Ryk, opleving van het be drijfsleven, een betere voorziening van de grondstoffen en een stabiel prijspeil. Brachten de bedryven in 1940 nog een batig saldo van 4.475.000, voor 1946 moet op de exploitatie van de zelfde takken van dienst ruim 7.600.000 worden toegelegd, een nadeelig verschil derhalve van ruim 12 millioen gulden. De verklaring hiervan ligt voor de hand. Het Havenbedryf c.a. (nadeelig saldo ruim 6.500.000) wacht op een op leving van het verkeer en de energiebedryven (voordeelig saldo O.E.B. 2.915.000 en G.G.B. nadeelig saldo 705.000) zullen eerst bij een ruimeren aanvoer van de grond stoffen op volle kracht kunnen komen. Het Tram- en autobussenbedrijf brengt in tegenstelling tot den toestand van vóór den oorlog een win: t van 518.000. Volledigheidshalve zy vermeld, dat het Telefoonbedryf met het Radio- distributiebedryf tijdens de bezetting e.d. en van loonen, maar naar het Rijk fs overgegaan. Met ook van de opheffing van de we d0 gemeentebesturen van Amster- verschaffing, die tot voor kort de dam en >S-Gravenh. hebben B. en W. gelegenheid heeft geboden groote straa -omplexen met geringe kos ten voor de gemeente te verbeteren. De uitgaven voor de Volkshuis- (Van onzen militairen medewerker) Het Eindhovensch Dagblad wijdt een artikel aan „Het prijsgeven van Brabant" in 1940. Hierin wordt o.m medegedeeld, dat generaal Reijnders „een verzegeld voorstel aan den Franschen generalen stal had doen uitgaan", dat voorzag m een concentratie van Fransche troe pen om de verdediging van onze Peel-Raamstelling te steunen-,,Den 23sten Maart nu heeft de Neder landsche regeering, na te eliaer ure aan de Belgen gevraagd te hebben wat zij wist, dat zij niet konden geven, den Franschen een ander voorstel gedaan (het oor spronkelijk voorstel van generaal Reijnders kwam hierdoor te ver vallen)". Over een tot de Belgen gericht memorandum zegt het D- „Dit stuk, dat den 23sten Maart door generaal Winkelman aan den Nederlandschen gezant te Brussel gezonden werd (soortge lijke stukken gingen tevens uit naar onze gezanten te Londen en Parys) en dat aanstonds (wij spatiee ren, m- m.) door den gezant ter kennis der Belgische regeering moest worden gebracht, draagt een diplomatiek karakter". Hier wordt dus met zooveel woor den gezegd, dat het Nederlandsche opperbevel reeds maanden voor het uitbreken van den oorlog in officieel overleg is getreden met naburige lariden. Het blad ontleent deze wetenschap aan „een docu ment, dat de Duitsehers in de Brusselsche archieven hebben ge vonden en door hen in een Witboek is opgenomen Bedoeld wordt hier het vijfde Duitsche witboek, waarin Duitsch- land zijn aanval op ons land tracht te tè rechtvaardigen door te „be wijzen" dat Nederland niet meer neutraal was doch met andere sta ten in overleg was getreden omtrent een gezamenlijk optreden in een oorlog tegen Duitschland Als „be wijs" hiervoor wordt vorenbedoeld document aangehaald. Het E. D- put hier uit een nu niet bepaald onverdachte bron en het verbaast ons eenigszins dat het blad deze bewijsvoering blijkbaar heeft aan vaard. Wij vestigen daarom de aan dacht op een „verklaring van den O L Z door dezen onderteekend op den dag van zijn gevangen neming (1 Juli 1940) en een dag later door het hoofdkwartier in ruimen kring gestencild verspreid, waarvan de eerste vier punten 1Uidldenïnderdaad heb ik een der gelijk memorandum, doen opstellen en wel voor Hr- Ms- gezanten te Brussel, Parijs en Londen; 2. Deze stukken waren opgesteld op 23 Maart 1940; 3. Zij waren echter gesloten m een gezegelde enveloppe, welke pas mocht worden geopend na ont vangst van een mededeelmg van den minister van buitenlandsche zaken, dat Nederland in oorlog was met Duitschland Vóór het tijdstip van openen van de verzegelde enveloppe kon de gezant uiteraard niet aan den inhoud van het memo randum gevolg geven! 4. Noch door de Nederlandsche gezanten, noch door vertegenwoor digers van den opperbevelhebber zijn, vóórdat Nederland door Duitschland werd overvallen, be sprekingen gevoerd met de Belgi sche, Fransche of Engelsche regee ringen of met de generale staven dier rijken". Ook de aanvankelijke „voorstel len" van generaal Reijnders moch ten eerst na het uitbreken van een oorlog met Duitschland aan de oe- i.rokken regeeringen worden over handigd. er de aandacht van de Regeering op gevestigd, dat art. 14 van de concessievoorwaarden was geschon den, op grond waarvan op herstel van den vooroorlogschen toestand is aangedrongen. Schuld van 611 millioen. Aangezien het budget sedert 1930 niet sluitend is geweest, heeft de gelegenheid ontbroken op de toen reeds aanwezige tekorten af te los sen. De schulden te dezer zake ne men dan ook met rente op rente toe. De positie is thans als volgt: Onafgeloste crisisuitgaven 1930- 1933 18.032.332,54; nadeelige saldi 1932-1945 101.817.551,48; niet ge dekt gedeelte van het ..uitgestooten bedrag 1934" 3,964.946,49; wacht gelden 1936-1940 9.026.082,02; voor schotten van het Rijk als tegemoet komingen in de tekorten 1937-1939 4.468.975; ongedekte uitgaven we gens den oorlogstoestand per 31 De cember 1945 6.461.637,44; disagio op crisis-leeningen 1.379.000, totaal 145.150.524,97. Aangezien over de jaren 1943-1945 slechts voorschotten op Rijksbydra- gen zijn ontvangen van respectieve lijk 11.500.000, f 10.200.000 en 10.200.000 en nog afrekeningen moeten volgen, is het totaal van ruim 145.000.000 te hoog gesteld. Intusschen is van dit bedrag 144.450.620 door leening gedekt. In totaal bedroeg de schuld der gemeente per 1 Januari 1946: 1. we gens obligatieleeningen 222.015.000; 2. wegens onderhandsche leeningen (A) 80.045.716,18 3. wegens onder handsche leeningen (B-, crisis- en oorlogsleeningen 144.450.620, totaal 446.511.336,18. Daarnaast bestond nog een kas- schuld van 82.596.618,85, waarvan opgenomen onder particulieren 65.150.000, en by het Ryk 17.446.618,85. Vergoeding voor oorlogsgeweld. Het thans aanhangige wetsvoor stel in zake de financiering van den wederopbouw van de publiekrechte lijke lichamen geeft weinig rechten, doch opent vele mogelykheden om de kosten van den wederopbouw te financieren. De Regeering zal evenwel de be- Het was schitterend zomerweer toen het Limburgsche volk op Me morial Day, welke dit jaar toevallig met Hemelvaartsdag samenviel, in. overweldigende opkomst naar Mar-; graten was gekomen om daar zijn dankbaarheid te betuigen aan hen, die mede voor zijn bevrijding ge sneuveld zijn. Daags te voren hadden reeds de adopteerende families snijbloemen mogen leggen op de graven van de. ruim 19.000 soldaten, die op het grootste en mooist gelegen oorlof kerkhof, dat Amerika bezit, zyn bijgezet. Naast leder graf stond ee« vlaggetje met de „stars and stripes in den grond. Tegen drie uur kwamen de auto-, riteiten ter plaatse aan. Met gene-, raai Joseph MacNarney, den opper bevelhebber van het Amerikaanscha bezettingsleger in Duitschland, diu met den trein, welke eenmaal aan Goering had toebehoord, uit Frank fort a.d. Main was aangekomen, en Prins Bernhard, die in generaals uniform gekleed was, waren de Amerikaansche ambassadeur in Den Haag, mr. Stanley K. Hornbeck, de ministers van buitenlandsche zake® en van oorlog, de Comissaris der Koningin in Limburg, generaal Kruis, admiraal Helfrich, de burge meesters van iïuid-Limburg en vela anderen by deze heldenherdenking aanwezig. De Amerikaansche en Nederlan. 'l« sche vlaggen wapperden halfstok, toen generaal McNamey, na gebed en bybellezing door eenige veld predikers, een toespraak hield, welke onmiddellijk daarna in het Neder- landsch vertaald werd door kapitein Loudon. Ook minister Meynen hield een toespraak, waarna de kranslegging plaats had. Vervolgens weerklonken' drie salvo's over den uitgestrekte® doodenakker, gevolgd loor 'n prach tig uitgevoerde taptoe van twea trompetten, hetgeen een diepen In druk maakte. Tijdens een minuut van doodscha stilte verwijlden aller gedachten b(J de gesneuvelden en dan sprak aal moezenier Walter B. Sullivan een Engelsch gebed uit, waarvan het slot uit de woorden van Christus bestónd: Ik ben de Verryzenis en het Leven, al wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij gestorven. De Amerikaansche en Nederland sche volksliederen, uitgevoerd door militaire kapellen, alsmede het „Beati Mortui" van Mendelssohn, gezongen door de Maastreechter Staar, besloot de korte, maar In drukwekkende plechtigheid. Door de heeren Daniels en Nase- man wordt van deze plechtigheid een film vervaardigd, die tezamen met de film over Venlo ten bate van de verwoeste kerken in het bisdom Roermond in Amerika ver toond zal worden. Mevrouw E. L. J. M. Michielfl van Kessenlch, echtgenoote van den burgemeester van Maastricht, zal op 8 Juni a.s. naar de V. S. reizen om aldaar het adoptiev.'erk van Margraten nader toe te lichten, waartoe zy het initiatief nam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 7