B 1 DE WEG ji EGINNEN van het geblokkeerde geld ONGSLAGEN De Duitsche herstelbetalingen DIK TER BUIK wordt bespied DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN jj het begin ZATERDAG 1 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20025 DE A.S. GROOTBOEK- JACKSON OYER NEURENBERG EEN KANS LOONEISCHEN in FRANKRIJK INSCHRIJVING „VOOR U BELEGGING, VOOR ALLEN SANEERING" PARTIJ VAN DEN ARBEID NIEUWE MIJNSTAKING IN AMERIKA THERESE NEUMANN Nederland krijgt aan schepen 51-916 br. ton toegewezen VROEGE AARDAPPELEN R'dam Giro 9096 Directeur: Joh. Ituijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: n.r.c. n.v Uit*!. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Abonnementspi f 3.25 p. kwart f 1.10 p.maand 10.20 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. De Kerk heeft heit maatechappe- Hik vraagstuk niet opgelos a .lks niet, omdat de leer van het Evangelie niet tot die oplossing m S ZOU «in, maar alleen, wij Haar leer niet algemeen genoeg het geheele maatschappelijke leven der menschheid heeft doordrongen De zending der Kerk bestaa. der halve nog steeds. Ook de meest volledige sociale wetgeving zou deze zending niet overbodig maken, want de Staat geeft door zijn wet ten slechts den uiterlijken vorm; (de waarachtige naleving, de vol komen verwezenlijking van de zedelijke orde vindt slechts Plam® door de handelingen van ^et Individu, die uit een zedelijke ge zindheid voortspruiten. Aldus schreef Dr. freih. von Hertling reeds 50 jaar geleden Zijn woorden zijn nog waar, ondanks allen vooruitgang- Thans na den oorlog worden op nieuw de lijnen van het maat schappelijk verkeer getrokken. Van verschillenden kant. De verkie zingspropaganda heeft daarvan voorbeelden te over geleverd, Lr wordit gewerkt met snorkende frazen, men slaat met de vuis.en op tafel, er wordt gedreigd en ge staakt, om maar de goede bedoelin gen te demonstreeren. Hoe staat het met ons aandeel? Van ieder persoonlijk? De hernieu wing hangt immers af, gelijk Dr- Hertling reeds verklaarde, van de handelingen van het individu Het is de allerhoogste tijd, dat wq, zelf en gezamenlijk doorstooten. OP de basis van het Christendom, doch radicaal dan. Er leeft onder de volkeren van onzen tijd een diep verlangen naar een duurzamen wereldvrede, een streven naar sociale rechtvaardig- Hoe wil men dat alles verkrijgen zonder erkenning, dat alleen Chris tus en Zijn Goddelijk Hart ons dien nieuwen geest kan geven? Inderdaad hangt alles af van he. luisteren naar Zijn wenken en van een vormen naar Zijn model- Vandaag begint de Juni-maand de speciale maand van de H. Hart- devotie. Wanneer nu onze lezers kring alvast zich deze maand eens extra inspande om „het levensboek te lezen, waarin de wetenschap der liefde is vervat". Gelijk Maria Margaretha Alacoque eens werd toegevoegd. Overigens hebben we wenken in voldoende mate gekregen. Alleen genoemde Heilige teekende over deze materie ongeveer 70 open baringen op. De weg is ons gewezen. De vra- een om liefde en daarnaast eer- vhG-tel waren duidelijk, dringend, onafwijsbaar. En toch, welk een kilheid nog, hoeveel eigenbaat. Laten we daarom deze maand eens een ferm begin maken of hoogerop zien te komen- De devotie tot het H, Hart moet de hefboom zijn bij onze ner- nieuwingsactie. Telkens opnieuw toonde Christus Zijn Hart, dat met bij machte was de vlammen van liefde voor ons, waar door Het werd verteerd, in Zich besloten te hou den. Ons hart moet daarvan een afstraling worden. Deze modelleering van ons hart naar Zijn karakter kost inspanning. Doch de beloften voor de vereer ders en navolgers zijn ook fenome naal Voor rechtvaardigen en zon Juni-maand. onze liefde-maand. De proefrit van Amersfoort naar Amsterdam met een electnschen trein. De aankomst van den trein op het versierde station Weesp. Procureur-generaal Jackson van het proces te Neurenberg, ontving in de Amerikaansche ambassade te Brussel, waar hij vertoeft, de leden der Belgische pers. Over het proces te Neurenberg zeide hij o.a., dat dit zoo omvang rijk en ingewikkeld is, dat het niet op den weg van de dagbladpers ligt hierover verslag uit te brengen, doch van de geschiedschrijvers. Vierduizend documenten werden door de geallieerden bijeen gebracht, ze vormen bq elkaar acht boekdee- len. Bovendien zijn er nog rolpren ten en photo's, waarvan de recht bank kennis moet nemen. De beschuldigden zijn gerechtigd getuigenissen te vragen van iedereen, en een elk, hoe hooggeplaatst hq ook moge zqn, is gehouden hierop ant woord te geven. De aangeklaagden mogen echter geen politieke vragen stellen. He proces nam een aanvang zeven maanden na de capitalatie en heeft thans 6 maanden geduurd meevoer twee maanden zullen voorbqgaan tusschen het laatste verhoor en de uitspraak. Binnen 24 uur na Goulns aan kondiging van de Amerikaansche leening aan Frankrqk heeft, naar U. P- meldt, de machtige Fransche vakvereeniging C.G.T., die onge veer vijf millioen leden telt, de re geering verzocht onmiddeilijk toe te stemmen in een' algemeene loons- verhooging In geheel Frankrqk, In de motiveering der C.G.T. wordt dat hoogere loonen nood- zakeiqk zijn door de onrustbarend gestegen prqzen, die ondanks alle pogingen der regeering om het prijs peil te handhaven zqn blijven Stijgen. Deze eisch der vakvereenigmgen is in economische kringen In Frank rijk als een bom ingeslagen. Men vreest, dat hierdoor het op do Amerikaansche leening gebaseerde opbouwplan in gevaar wordt ge bracht. Men ziet achter dezen elsch v»n de C G.T. communistlschen tavioea. De minister van financiën, prof. mr. P. Lieflin-ek, heeft gisteren een radiorede gehouden, waaraan het volgende is ontleend; De hangende kabinetsformatie ten spijt veroorloof ik mij uw aan- dacht te vragen voor een aange legenheid, die ons allen aangaat. Zij heeft betrekking op het geblok keerde geld, dat aan de circulatie is onttrokken en dat door de ban ken en andere instellingen wordt bewaard. Het bedrag waar het hier om gaai beloopt in totaal verschei dene milliarden. Ieder moet het duidelijk zijn, dat, indien deze enorme geldhoe- veelheid, die door de D-uitscheurs in het verkeer werd gebracht, zou worden vrijgegeven, vele onheilen zouden intred-en: Een uitgebreide zwarte markt, buitensporige prij zen, een wegvloeien van de nog steeds schaarsche goederen, niet naar hen, die er het meest behoefte aan hebben, maar naar diegenen, die het meest zouden kunnen be talen. Dit zou beteekenen, dat een groot stuk werk. dat de regeering in het afgeloopen jaar heeft ver richt op het gebied van de sta bilisatie van loonen en prijzen en van de eerlijke distributie van goe deren, voor de toekomst ongedaan zou worden gemaakt. Het geblokkeerde geld heeft in het afgeloopen halfjaar onder scherpe bewaking gestaan, en, hoe wel de eischen van het verkeer het onvermijdelijk maakten, dat er voor verschillende doeleinden een zekere hoeveelheid van werd af getapt, en in de vrije circulatie werd toegelaten, is er aan den an deren kant ook een zekere hoe veelheid nieuw geblokkeerd geld aan toegevoegd, b.v. uit hoofde van oude vorderingen, die pas na de geldsaneering werden voldaan, en gelden, afkomstig van liquidatie van diverse vermogensbestanddee- len, welke gelden met het oog op het herstel en den wederopbouw voor kapitaalvorming moesten worden gereserveerd, doch die nog niet aan de beoogde bestemming t0I)ftJ geblokkeerde geld is voor de rechthebbenden een ongezellig bezit. De kansen op deblokkeering zijn steeds geringer geworden en zijn bezig geheel te verdwijnen. De eenige bestemming, die prac- tisch is overgebleven is belasting betaling. Tegen twee gangbare misvattin gen die zich in dit verband voor doen wensch ik te waarschuwen. Eenerzijds zijn er velen, die geneigd zijn hun geblokkeerde saldi nog steeds als geld te beschouwen voor hun bedrijfsvoering. Met nadruk merk ik op dat geblokkeerde saldi bij de financiering van het bedrijl niet als beschikbare middelen kun nen worden beschouwd. Anderzijds zijn er landgenooten. die v-reezen. dat geblokkeerde saldi voor goed voor hen verloren zijn. Ook dit is onjuist: Het geblok keerde geld vormt wel degelijk een vermogensbestanddeel, en, wanneer gij in de gelukkige omstandigheid verkeert, dat ge geen zware belas tingaanslagen hebt ontvangen of hebt te verwachten, vertegenwoor digt het een waardevolle reserve, waarvan gij straks ongetwijfeld het bezit zult leeren waardeeren. Dat oogenblik zal eerst recht aan breken, wanneer ge uw geblok keerd tegoed zult kunnen omzet ten in vrij geld. Daartoe staat slechts één weg open, door met uw geblokkeerde geld een inschrij ving te koopen in het Grootboek 1946. De gelegenheid daartoe zal worden opengesteld van 4 tot 14 Juni a.s. Deze inschrijving is de tweede gelegenheid, d-ie U wordt geboden Sm uiteindelijk te geraken uit de geblokkeerde sfeer. Midden Jan. is voor de eerste maal daarvan door bijna 155.000 landgenooten ge bruik gemaakt, voor een bedrag van ca. 1 milliard gulden. Zij, die dit hebben gedaan, maken op deze wijze reeds vele maanden 3 pet. rente van hun geld. hetgeen hooger is dan eenige bank of spaarbank thans kan vergoeden. Gij kunt uw Grootboekinschrij ving in de eerste plaats aanwenden tot betaling van een U opgelegde zekerheidsstelling en van uw aan slagen in de vermogensaanwasbe- lasting en straks in de vermo gensheffing ineens. Voorts opent de aankoop van een inschrijving op het grootboek den weg om uw ge blokkeerde tegoed in vrij geld om gezet te krijgen. Dit begeerens- waardige doel kan echter nog niet terstond worden bereikt Ingevolge de leeningsvoorwaarden zal daar mede een periode van maximaal 214 jaar gemoeid zijn. Intusschen zal in het kader van de inning der bijzondere heffingen een beperkte mogelijkheid worden geschapen om reeds eerder uw Grootboekinsdhrij- ving om te zetten in vrij geld. Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid vengaderde te 's-Gravenhage. Uitvoerige besprekin gen werden gewqd aan de politieke verhoudingen en den uitslag van de verkiezingen. Besloten werd een partijraadsvergadering te beleggen op 5 Juni, waar zoowel de candl- daatstelling voor de Eerste Kamer zal worden besproken als de poli tieke situatie. 75,000 arbeiders vain de amthra- cietmijinen in die V.S. zijm gisteren, niet aan het werk gegaan, nadat zij te middernacht hun. werk ver laten hebben en een herziening van loon- en arbeidsvoorwaarden geëischt hebben. Tijdens een con ferentie, welke tusschen mijn- eig>e-naa<re en vertegenwoordigers die vakvereeniigiing is ge- honden, is men er niet iin geslaagd tot een overeenstemming te gera ken betreffende het nieuwe con tract, dat in de plaats zou komen van het oude, dat te middernacht verliep. De eigenaars van de bruinikoo-1- mijinen, waar 100 millioen. ton kolen gedurende de pas geëindig de staking verloren gegaan zijn, hebben een protest tnigeddemd bij den Amerikaiansohen minister van biminenlanidsche zaken, Julius Krug, tegen het contract, dat tusschen hem en John Lewis geteekend is. Zij beweren dat het „oneerlijk en rampspoedig" is. Anderhalve week geleden constae teerden we in dezen hoek een niet goed te praten gebrek aan studielus» op vele terreinen des levens. Men 14 voorwaar niet klaar mot het verza melen van parate vakkennis. „Dat doen de heidenen ook" zou St. Pau- lus opmerken. Onze totale taak éa voor ons zelf én voor de anderen hg» breeder. We kunnen onzen levenïi gang niet afsluiten met alleen vak-, man te zijn geweest. Ernstige lieden wordt nu een kang geboden om hun kennis te verrijken. Tijdens een studentenretraite tq Vught in 1938 werd door Pater Paui lussen S.J. een conferentie gehouden over „Gods plan voor dezen tqd". Het directe resultaat was hoe kon' het anders studeeren en wel het bestudeeren van de voornaamste en, cyclieken. Naast studeeren zou men komen tot een massale verspreiding van de jongste encyclieken in popu- lairen vorm. Mobilisatie en oorlog deden de pogingen in het zand ver-, loopen. Doch van uitstel kwam geen afstel. Een jonge actieve uitgeverij ,,De Koepel'' te Nijmegen, is thans met de uitgave begonnen. Voorloo, pig verschijnen er een vijftiental. Het eerste eerste boekje, een samen-, vatting van de encycliek „CastI Connubii'' over het Huwelijk, is reeds uit. Inderdaad een voorbeeld van gezond samenvatten. In flitsenden vorm worden hier de rijke gedach- ten van Paus Pius XI weergegeven,- De „waarheden" kunnen niet vaak en niet duidelijk genoeg worden m- gehamerd tegenover valsche leuzen en graag beargumenteerde gemak zucht. Eén bezwaar hebben we wel tegen de zetwijze. We zouden da zinnen meer laten doorloopen. Wan neer van een zin van 7 woorden 5 regels worden gemaakt, gaat het lezen stooten en werkt vermoeiend. Overigens alle hulde voor het ini tiatief. Moge de massa-verspreiding massaal zijn. De boekjes kosten 75 ct. per stuk. Bij inteekening 50 ct. Bij grooten aankoop reductie. Een tip voor lee- kenapostolaten en propagandisten voor hun persoonlijke verzameling of voor clubbibliotheken. Hou vast. HENK VAN DER MAZE. Therese Neumann, de gestigmati seerde van Konnertsreuth, vertoeft nog altijd in dit dorp, waar zij ge boren werd en dat in de Amerikaan sche bezettingszöne ligt. In het af geloopen jaar hebben 7000 officieren en soldaten haar bezocht. De open bare meening in Amerika interes seert zich zeer voor Kaar geval. Groote Amerikaansche bladen zonden correspondenten naar Konners- reuth. Therese Neumann neemt nog steeds geen voedsel tot zich. Op 8 Juni komt weer een aan tal Belgische toeristen voor eeni driedaagsch bezoek naar ons land. - en aaa 2.mM Het intergeallieerd agentschap voor de herstelbetalingen heeft het, naar schatting, tweederde van de Duitsche handels-vloot, dat voor herstelbetalingen dient, toegewe zen. Het totaal der aldus toegewe zen schepen bedraagt 249 met een gezamenlijke tonnage van 689.286 to-n, de ruw geschatte waarde be droeg in 1938 twaalf millioen pond sterling. Onder deze schepen be- Het rooien van vroege aardappe len is verboden. Dit houdt tevens <n, dat voorloopig geen vroege aardap- pelen via de veilingen mogen worden verkocht. 83. Terwijl de kannibalen zoo ln de war zqn, zullen wh nog eens gaan zien, hoe onze commissaris Chogum 't maakt. Deze had den knal van de revolver gehoord en besloot, om eens te gaan kijken. Misschien was er wel een ongeluk gebeurd met Dik of de jprof. Hij loerde eens uit zijn schuil plaats, doch zag alleen de toppen der hutten. Hij verliet daarom zijn vei- .lige plek. „Hum", mompelde rij. („Vrienden in den nood behoort men te helpen, en daarom, beste Chogum, raap Uw moed bijeen en ga Uw naam eer aandoen"Met deze dappere woorden sloop hjj voorwaarts in de richting van het dorp der Hoog- Pruikies. Natuurlijk moest hij dit heel omzichtig doen, want als eeli van die zwartkoppen hem zou zien Brrrr, hij moest er niet aan denken. Hij kroop tot aan den rand van net dorp en wat hij daar zag, deed hem het bloed ln de aderen stollen. Hij zag, hoe Dik en de professor aan twee boomen, midden in het dorp, stonden vastgebonden, terwijl de Hoog-Pruikies in wilde wanorde schreeuwend door elkaar Uepen. „Nou, nou", mompelde hij weer, !,daar schijnt wat bijzonders aan de hand te zijn, dat moet ik eens beter bekijken". En hij sloop weer verder, klom in een palm, vlak achter den hut van koning Hakmaraffie, om zoo 't geheele dorp te kunnen overzien, vindt zich het 50.000 tons „Europa* dat aan Frankrijk werd toegewe zen. Verder zijn er ongeveer 30 olie-tankschepen bij en ongeveer 200 vrachtschepen, waaronder twee drijvende walvisohtraankokerijen. Nederland kreeg 6.59 procent van de totale toewijzing, zijnde -51.916 ton, terwijl de subcommissie aanvankelijk 49.400 had toege wezen De reden voor deze ver hooging is, dat de Ver. Staten vrij willig het aandeel, waarop zij recht hadden, verminderden om het deel van de andere landen te verhoo- gen. De voorzitter van het inter geallieerd agentschap, Rueff, bracht den Ver. Staten voor deze geste hulde. We laten hieronder de complete lijst van de namen der schepen vol gen, welke aan Nederland worden toegewezen met het bouwjaar en de tonnages Geierfels, (gebouwdl in 1945, groot 6500 br. ton), Heinz Hom (1928, 3994), Lipari (1930, 1943), Porta (1921, 4162). Adler (1938, 1494), Möwe (1936, 1310), Da- nishvold. (1942, 510), Brigitte (1924, 2740), Diana, (1922, 1359), Ginn- heim, (1937, 4798), Magdalena Vin nen, (1922, 4594). Spree, (1929, 2867), Sudsee, (1898. 1761), Theresia L. M. Russ, (1927, 1694), Fredenhagen, (1938. 750), Levensau, (1923, 916), Neuss, (1936. 1243), Phila, (1918, 1368), Stahleck, (1923, 1663) en Schönfels (in aanbouw, 6250). De derde zitting van het interge allieerd agen-tsehap duurde van 15 tot 28 Mei. Naar verluidt, zal da vierde zitting 18 Juni beginnen^ Men zal zich dan wijden aan de verdeeling van het materiaal, dat uit veertien fabrieken in beslag 19 genomen, voorkomend op de eerste lijst, welke door de geallieerde controlecommissie in Duitschlandia bekend gemaakt, aldus een bericht 1 van U.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1