De boterpotten van de U.Y.C. nieuwe schiedamsche courant STADSNIEUWS DINSDAG 4 JUNI 1946 PAGINA GEM. BUREAU VAN cuutureele ZAKEN WANDS W ORTH-NIEUW S VLAGGEN UIT! DE EBBENHOUTEN OLIFANT Opvoering van Brederode B. K. W.S.V—D.K.W. DE VERKIEZINGEN IN ITALIË AANGEHOUDEN TWEE NIEUWF GEVALLEN DE STATEN VERKIEZINGEN .INDRAPOERA" BRENGT 1244 REPATRIANTEN Dit bureau schrijft ons: De Gemeentelijke dienst van Cul- tureele Zaken is als afzonderlijk on derdeel van het Gemeentebestuur ingesteld om, waar mogelijk, moreele en materieele steun te verleenen aan vereenigingen en andere parti culiere instellingen, die zich hier ter stede op cultureel gebied bewegen. Het bureau van dezen dienst, ge vestigd aan de Grootte Markt nr. 15, telef. 68043, beeft werkzaamhe- den aangevangen met een beroep te doen op alle belanghebbenden, om medewerking te verleenen aan het verkrijgen van een volledig beeld en overzicht van het bont-gevarieerde cultureele vereenigingsleven dezer gemeente, zulks door middel van een centrale registratie van de des betreffende gegevens. In nauw ver band met de uitingen op cultureel gebied staat de aangelegenheid van de alhier beschikbare ruimten, waar die uitingen kunnen plaats vin den. Ook hiervan zijn de gegevens centraal verzameld en geregistreerd. Deze werkzaamheden geschieden niet alleen ten behoeve van de over heid, maar evenzeer in het belang van de vereenigingen en het pu bliek in het algemeen, die van de resultaten daarvan gediend wen schen te zrjn. Te allen tijde kunnen dan ook telefonisch of schriftelijk inlichtingen gevraagd en verstrekt worden. Natuurlijk is dit alleen te verwe zenlijken bij volledige medewerking van 'allen, die bij het cultureele le ven der gemeente betrokken .zijn Wij zouden U daarom willen ver zoeken alle mededeelingen, die van belang acht voor de bevorde ring van de boven omschreven doel einden, met inbegrip van jaarver- slagen, rapporten, bestuurs- adreswijzigingen en/of andere pu blicaties of berichten, aan het, bo venvermelde adres te willen zenden Zelf« de kleinste circulaires kunnen voor ons van betteekenis zijn. Vanzelfsprekend beperkt zich de activiteit en werkkring van het bu real! niet alleen tot dezen louter ad ministratieven en informatieven ar' beidzijn bemoeiingen strekken zich uit tot meer verscheidene aange legen.heden en vraagstukken op cul tureel gebied. Te zijner tijd zal ook hieromtrent het noodige bekend gémaakt worden. In het bovenstaand hebben wij gemeend goed te doen, een korte uiteenzetting van onze bedoelingen te g«ven, ook ter zij bet voor- loopige beantwoording van de van verschillende zijden gestelde vragen. Mocht het lezen ervan U aanleiding geven verdere aandacht daaraan te besteden en XJ komt daarbij op een nuttige, opbouwende gedachte in dit kader, schrijft U die dan op. en stuurt haar ons toe. Het is zeer wel mogelijk, dat U op die wijze richting gevend bijdraagt aan het werk van dezen dienst en zoo doende aan het algemeen cultureel belang onzer staa. De Wethouder van Cultureele Zaken, P. B. M. ALBERTS. De Chef van het Gem. bureau Cult. Zaken, EDW. DEN HOED. Men is. er zich in Wandsworth van bewust, dat het uiterst nood zakelijk zal zijn, om met een zeer sterk team naar Nederland te komen, omdat niet alleen de revan- che-idae maar meer nog de be langstelling van het publiek in een blij venden strijd gaande moet wor- den gehouden. De keuze-commissie voor voetbal is als volgt samengesteldJ. War ren, W. G, S. Ward, A. Charig, S. E. Henderson, L». Staff en Alf Go- ver. De cricketteams van Streatham, S»pencer, Tooting en Roehampton zullen worden uitgenoodigd om ver tegenwoordigers te zenden, die zullen helpen bij de keuze van het cricket team. Als hulp voor de voetbal-keuze commissie zullen o.a. fungeeren S. J. Ayr's voorz. van de Surrey Voet bal Club, F. Gregory van Wim'ble- don en Bert Smith coach van de F. A. 30 De opbrengst van den wedstrijd tusschen Wandsworth en Schiedam bedroeg, na aftrek van 30 (ca. 380-J. Ter gelegenheid van den doop van het vliegtuig „Schiedam" van de K.L.M. op Donderdag 6 dezer wordt de burgerij uitge noodigd zooveel mogelijk de vlag uit te steken als blijk van er kentelijkheid jegens de Directie van de K.L.M., die op den mor gen van dien dag half elf) een rondvlucht boven Schiedam maakt. De ochtendschooltijden duren dien morgen tot half elf. 's Mid dags is er gewoon school. de kosten U BESTRIJDING COLORADO KEVER De wnd. Burgemeester van Schie dam maakt het volgende bekend: Alle telers van aardappelen moe ten opgave doen van de grootte van den door hen met aardappelen teelden grond. Formulieren hiervoor zijn ver krijgbaar bij de volgende adressen Voor Schiedam: op Dinsdag Juut 1946: 1. Raadhuis, afdeeling Algemeene Zaken (Groote Markt) 2. Leden van de volkstuinders vereenigingen Klein-Babberspolder en Nut en Genoegen o Vvangen de formulieren rechtstreeks van den secretaris van hun vereeniging. Voor Kethel: 1. A. Korpel, Schiedamscheweg 63; 2. P. Rodenburg, Polderweg 16 Woensdag 5 Juni 1946, tussch/n 11 en 12 uur des voormiddags. Op de achterzijde van de formu lieren staat vermeld, waar deze moeten worden terugbezorgd. Op de formulieren kan tevens worden ingevuld of men voor de besproeiingen gebruik wenscht te maken van de diensten van de ge meentelijke spuitploeg. De formulieren moeten uiterlijk 5 Juni 1946 bij de op de formulieren aangegeven adressen worden terug bezorgd. VERNIEL ING EN INKEIMMINC Door vernieling van een ruit hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot den winkel van de Unie .aan de Boerhavelaan. Een partij boter, vet en jam werd ontvreemd. Die kunnen ze dus U niet leseren. De distilleerderij van van der V. kreeg ook laag bezoek. Eenige klo ten met fiesschen jenever werder ontvreemd. Het R. K. Tooneelgezelschap Brederode" had met de Ebbenhou ten olifant van Chr stien van Bom- melkouw en Henk Bakker geen slechte keus gedaan. Een aardige intrige en een vrij behoorlijke dia loog maakten het tegelijk spannend en verteerbaar. Er zullen no,g twee opvoeringen plaats hebben dus zul len we van het stuk niets vertellen. Het spel van de acteurs had sterk de neiging van een tc sterke ge jaagdheid bij de hoogtepunten terug te vallen tot een te slappe vertol king bij de dialogen ertusschen. Ge deeltelijk kwam dat, omdat de sa menspraken te weinig routine ver toonden en nogal vaak met teveel of verkeerde klemtonen werden ge zegd. Dit fs een groote handicap bij vele amateurgezelschappen en erofp wijzen, is de vatbaarheid voor ver betering aanwezig achten. Inleving en meer dan grondige bestudeering van de rollen is hiervoor tioodig. Het gezelschap voldeed echter aan de belangrijken eisch, dat het een zaal enkele uren aangenaam bezig hield door boeiend spel. Het ver dient dan ook bij de twee volgende avonden een uitverkocht huis. Van de spelers noemen we met compli menten Dien Schrijver, als mevr. Tasman. Ze speelde zeer beheerscht in een rol, die gemakkelijk tot een té goedkoop lacheuccesje wordt. Jan Gudde was goed, al zagen wij bij hem graag meer beheersching en een vindingrijker karakteruitbeel ding. Nic. van Seters was gerouti neerd maai- kan toch cup betere rol len terugzien. Wim Middendorp als Sherlock Holmes toonde het aanwe zige acteurs bloed en. bleef niet bene den de verwachtingen. Truus Spar ta, het gekwelde meisje, nam de voor de hand liggende opvatting, die tegen het einde, bij de ontknooping gerechtvaardigd werd. Albert Vriet- Vrijheichmarsch 1946 Zondag 12 uur startten ruim 300 wandelaars en wandelaarsters voor de 25 K.M. Vrijheids Marsch geor ganiseerd door D. K. W. Het parcours rond Schiedam was niet zwaar, mooie wegen werden bewandeld, al hadden de wandelaars met den wind te kampen. Allen liepen de tocht goed uit en er heerschte een goede stemming. Om ongeveer 5 uur waren allen weer bin nen. De feestelijke prijsuitreiking vond plaats om 8 uur in den R. K. Volks bond. De uitslag was: 1. Crooswijk 71 punten, waardoor zij dit jaar beslag legden op den wisselbeker; D. K. W. werd 2de met 67 p. buiten mede dinging. D V. 3". Rotterdam 65 p., 1ste prijs (beker'; D. V. T. Schiedam, 64% pp pp. 2de prijs (beker)Voor- trekkersstam Schiedam 63% p., 3de prijs (tak); Militaire groep Schie dam 61% P-, 4de prijs (plaquet) Centrum, Schiedam, 60 p., groeps diploma; St. Hooger, Schiedam, 55 p., groepsdiploma; D. K. W. Dames Schiedam, 54 p., groepsdiplomaD. K. W. junioren Schiedam, 53% groepsdiploma. Na de prijsuitreiking door den voor zitter, volgde het optreden van The Ring Leadersband. Waarna het B. O. M. A.-tooneelgezelschap op origineele wifce de Artisten-Revue voor het voetlicht bracht waarin vooral de clovwi P. v. d. Ploeg de zaal deed schaterlachen. Hierna trad de beroeps-accordeonist Hennie Post op die eenige soli ten beste gaf. Na Ie pauze volgde het succes stuk ,,Hoe men meisjes fopt''. Vervolgens lieten The Ring Lea ders, onder leiding van A. Vervoort, de deelnemers nog een uurtje dan sen onder de bekwame leiding van den heer H. Koevermans. D. K. W. kan op een geslaagden en succesvollen dag terugzien. Zondag a.s. gaan de wandelaars 't uitstapje maken naar Z. U. T. waar zijdan 's Maandags, 2den Pinkster dag aan de 30 K.M.-marsch zullen deelnemen. De eerste uitslagen De eerste verkiezingen in Italië in een kwart eeuw tijds zijn zonder incidenten verloopen. Van Zondag morgen tot Maandagmiddag twaalf uur is druk gestemd. Zooals de zaken op het oogenblue staan, aldus meldt U. P. zijn Noord en Zuid-Italië bij het referendum inzake de monarchie scherp geschei den; 't ziet er naar uit, dat het gebied van Rome het lot van koning Umberto II en het eeuwenoude huis van Savoye in handen heeft. Voor zoover de stemmen thans geteld zijn, controleert links het Noorden, waar twee tegen een ten gunste van de republiek gestemd werd, en stemde het Zuiden met vijf tegen een voor het behoud van den troon. Het dichter bevolkte Noorden levert echter 13 millioen van Italië's 28 millioen stemmen, tegen het Zui den 9 millioen. De beslissing schijnt dus bij de vijf millioen van Rome en Florence te liggen. De uitslagen van bijna een kwart van het totaal aantal stemmen voor de kamer hebben de christen-demo craten van premier De Gasperi aan de leiding gebracht; de socialisten op de tweede en de communisten op de derde plaats. Te middernacht leidden de christen-democraten met 1.287.000 tegen de socialisten met 738.000 en de communisten met 653.000 stemmen. Spreekuur Wethoudster van Onderwijs en Sociale Zaken. De Wethoudster van Onderwijs en Sociale Zaken is morgen, "Woensdag, 5 Juni a.s., verhinderd haar weke lijkscb spreekuur te houden. LANTAARNPAAL OM De automobilist G. W. moest, rijdend over de Lange Haven, plot seling uitwijken voor «en paar kin deren die uit een steeg den rijweg kwamen opgerend. Daardoor botste hij tegen een lantaarnpaal, die mee gaf en omviel. hoff, Frans Schoof- Martin van Eijk. Wil Janse en Wim B roe ren vulden het geheel juist aan. OPLEGGER RECALCITRANT Twee ijzeren paaltjes van de Oranjebrug hebben 't afgelegd tegen de rebelschen oplegger, die niet langer verkoos achter zijn vracht auto te blijven rennen, en op de plaats rust maakte tegen genoemde paaitjes. Er waren geen persoonlijke ongevallen. HermesA, D- O. In tegenstelling tot andersluiden de berichten zal de wedstrijd Her- mes-DVS—ADO niet op Spangen plaats -vinden, maar is hij voor on- bepaalden tijd uitgesteld. HLLDIGING L. DANIELS In Schiedam is naast het reeds eerder gevormde comité ter huldi ging van den heer Daniëls een twee de comité gevormd, bestaande uit de heeren L, J. v. Ameiden, mr. P. BMochove, A. Dettmeyeyr, A- van Duinhoven en H. J. Scheffers. Dit comité is te beschouwen als een vertegenwoordiging uit de burgerij, terwijl het eerste zich voornamelijk tolk acht van de kunstenaars-, theater- en perswereld. Met ouderen om,.iünBeren' zooals deze comité's hebben zij Reïsvereeniging Zwaluwen Zaterdag hield de reis vereeniging „Zwaluwen" een goed geslaagden feestavond in Hoteel Beyersbergen. Na het openingswoord door den voorzitter, werd er een afwisselend programma geboden. De heeren J. Linkels en J. Sloblie traden hierbij °P in verschillende schetsjes, welke hij het publiek een goed onthaal vonden en die de zaal in feestelijke stemming brachten. Tot slot was er nog een gezellig samenzijn, waar- li het muzikale gedeelte verzorgd tverd door een trio o.l.v. den heer G. Hermans. H. H. W. werd aangehouden ter zake van diefstal van twee marme- waschtafels uit een leegstaande hanrt"1®' alhier. Die man wascht zijn p eo niet in onschuld. daoit v*- EIGEN hulp W. K. deed aangifu diefstal van een zaag, meubelsioten 1 krammen en een bak met spijkers VOOR DE RECHTBANK Voor de Rotterdamsche rechtbank, onder presidium van Mr. Brongers, stonden hedenmorgen in zake ver duistering van rantsoenen boter en vet terecht: de 40-jarige J. B., pro curatiehouder vah de,. U.V. C. te Ro terdam en de 52-jarige J. H. G., kan toorbediende, eveneens te Rotterdam. hen ten lastelegging noemde een aantal van 40.000 rantsoenen, die door B. en G. in Augustus 1945 m het verkoopkantoor aan de Nassau kade,.waren verduisterd en boven dien van 223.230' rantsoenen in de laatste maanden van 1945. Verdach te B. had in Augustus bij een ze keren K., kantoorbediende, van het verkooplokaal aan de Nassaukade 40.000 rantsoenen in ontvangst geno men, teneinde een nieuwe „bonnen- pot" te vormen, aangezien door de voedselschaarschte in eind 1944 en begin 1945 de oude „bonnenpot" was uitgeput en de bonnen deels ongel dig waren geworden. De 40.000 bonnen waren afkomstig uit 195 verzegelde doozen, die in een kluis aan het verkoopkantoor aan de Nassaukade waren opgeslo ten. Zij bevatten ongestempelde bonnen, die nog naar het C. D. K. te Den Haag moesten worden op gezonden. Ook G. heeft in deze verduistering een rol gespeeld en had hier bemid deling verleend. Later is de „bonnen- pot 2", die weer ledig was geraakt, door B. aangevuld met ongeveer 223.230 bonnen, die eveneens van verduistering afkomstig waren. Acht getuigen a charge, van wie de meesten tot het personeel van de U. V. C. behoorden, werden in dize zaak gehoord. Hun verklaringen kwamen vrijwel geheel overeen, zij het dan toch, dat zij het niet ge heel eens waren over het aantal bonnen. Na een kort verhoor van verdachten kwam het woord aan den Officier van Justitie, mr. v. Oosten. Met eenige cijfers illustreerde hij den ernst en den omvang van de zaak. Voor en na de bevrijding zijn on geveer 2.000.090 bonnen de „bon nenpot" gepasseerd. Na de bevrijding werd de „bonnenpot"' opnieuw op gericht met een hoeveelheid van 40.000 rantsoenen, waar zooals ver meld, later door toedoen van B. ruim 230.000 rantsoenen bijkwamen. Hier van waren er 83.000 verbruikt op den dag, waarop de „bonnenpot" in beslag werd genomen. Per maand zijn dus ongeveer 14.000 rantsoenen verbruikt. Vervol gens schilderde mr. v. Oosten het geheele verloop van de affaire nog eens uit. Hij wees er op, dat na de bevrij ding aanvankelijk geen nieuwe „bon nenpot' kon worden opgericht, aan gezien de bonnen van tijdens de De zetting waren verloopen. Verdachten hebben toen een moge lijkheid gezocht en hebben die ge vonden, maar zijn daarbij in strija gekomen i t de wet. Mr. v. Oosten achtte de zaak zeer ernstig en eischte 1% jaar voor B. en 10 maanden voor G., met aftrek van voorarrest. enslotte voerden de verdedigers van verdachten, mr. A. A. de Bak ker en mr. v. Grinten een uitvoerig pleidooi. WATERSPORT E. v. D. mist een hoeveelheid benzine uit zijn motorjacht, dat in een van onze havens ligt, terwijl G. H. zyn geheele roeiboot kwijt is. KOSTEN LEVENSONDERHOUD ARBEIDERSGEZINNEN Voltgens het Statistisch Bulletin van het C. B. S. liepen de index- cgfers voor de kosten van levenson derhoud voor arbeidersgezinnen van 1939 tot Maart 1946 op van 101,9 tot 170,1, nadat in September en Decem ber 1945 deze cijfers resp. 161,8 en 166,2 hadden bedragen. Bg vergelij king van deze cijfers dient men er rekening mede te houden, dat van September 1945 af de niet-verkrijg bare artikelen uit de berekening zijn weggelaten. Chr. Hist, verliezen een zetel in Zuid-Holland De verkiezingsdlenst A. N. P. deelt mede; Bij de berekening van de zetelverdeeling voor de Prov. Staten der provincie Zuid-Holland werd abusievelijk aangenomen, dat de Christ. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie met elkaar verbonden had. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. De lijst in den kieskring Ridderkerk bleek niet verbonden te zijn met de an dere ljjsten en was dus een op zich zelf staande lijst. Dit heeft tot ge volg, dat de C. H. Unie 1 zetel min der toegewezen krijgt dan werd be rekend en de partij van den Arbeid 1 zetel meer. Een en ander heeft echter geen Invloed qp de denkbeel dige samenstelling van de Eerste Kamer. Over geheel het land genomen verliezen nu tenslotte de Chr. His. torischen 1 Statenzetel, terwijl de Party van den Arbeid er in totaal 19 verliest in plaats van 20. Gisteravond acht uur is te Rot terdam aangekomen het Neder, landsch motorschip „Indrapoera", dat aan de Wilhelminakade ligging heeft genomen. Er waren 1244 repa trianten aan boord, waaronder zich weinig zieken bevonden. Hedenmor gen om 9 uur is men met de debar- catie, welke een vlot verloop had, begonnen. Men hoopt hiermede van middag om 3 uur gereed te komen. 45 hellenwagens, 80 autobussen en 25 taxi's stonden gereed om de pas sagiers naar de diverse bestemmin gen te vervoeren. Scheepvaartberichten Rotterdam aang. 3 Juni Foam- vilie, Kingsiynn, Muller, Merwetu, aardapp.Don, Casablanca, Müller, Waalh.. fosfaat; Kerkplein, Cuba, Millingen, Usselh., suiker; Ardgan- tock, Goole, Herfurth, Bmnenh, aardapp.Indrapoera, Batavia, Rott. Lloyd. Wilhelminak., pass.; 4 Juni Norden, Stockholm, Burger, IJs- selh., stg.Ericus, Bergen, Vinke, Waalh., ledig; Jupiter, Rundsborg, Wambersie, str. t. a., stg.; Sysla, Houston, Alg. Vr. kant., Petrl.h., Pernis, olie. vertr. 3 Juni: Bralanta, Curasao; Danio, N.-York; Yewvalley, Goole; Marna. Middlesbro; Anne Brad- street, N.-YorkSambre, Ldn.Em pire Farnham, Goole4 Juni Angu larity, Seaham; Themisto, Montreal; Summity, Leith; Goldfinch, Ldn.; Empire Fairhaven, Goole; Sedulity Newcastle; Coryda, Curasao. Urauiden aanga 3 Juni Bart, Go thenburg stg. voor Amst. vertr. 1 Juni Zuijderburgh, In»- mingham; 3 Juni Nermalau, Rouaan Norden, Rott.4 Juni Bornrlff, Drammen. NEDEBLAifDSCHE SCHEPEN Aelbert Cuyp 1 v. Montevideo n, Amst.; Algenib 31 v. Bat. via Fon- tianak n. Singapore; Aria one 1 v. Famagusta n. Piraeus; Aruba 1 V. B. Aires n. Montevideo; Bantam 1 v. Cochin te Calcutta; Deo Duce 3 v. Odense n. Gothenburg; Empire Scott (gech.) 3 v. Cardiff te Genua; Gerard Dou, 3 v. Baranjuilia n. Cristobal; Haarlem 23 v. Lmdcn n. Bo'nessHaskerland 4 v. South ampton n. Rott.Indrap .era 3 Batavia te Rott.Jan Lievens 31 v. Freetown n. Nederl.Johan de Witt Bat. V. Amst. 26 v. Colombo; Kei- bergen, Immingham n. Venetië p. 1 Finisterre; Kota Agoeng Rott. B. Bat. 3 v. Southampton; Kota Inten Bat. n. Nederl. p. 3 Ouessant 6 te Rott. verw.Madoera 29 v. Pt Towsend n. Fortland (Oreg.l Nijkerk 2 v Beira te Antw.Odys seus 1 v. Antw. n. Algiers; Oranje fontein 1 v. East-London n. Pt. Eli sabeth; Orpheus 3 v. Genua n. Susak; Fieter de Hoogh 25 v. Mon tevideo n. Rott.Randfontein 31 v. Rott te JBeira; Salawati 31 v Hol- landia n Makassar; Stad Arnhem X Saffi n. Rott.Streefkerk Busreh n. Rott. p 3 FinisterreStuyvesant 1 v- Trinidad n. Plymouth; T&binta 1 v. Amst. te Batavia; Vulcanu* 3 v. Lissabon te Antw; Zaanstroom 1 v. La Guaira te Curacao. HOOGWATER TE ROTTERDAM. •5 Junile ty8.54 u.2e tjj21.07 u. WATERSTANDEN VAN 4 JUNL Keulen 2.36 (-0.1)Ruhrort 0.1X (-0.16)Lobith 10.26 (-0.2)Ny'megem 7.92 (-0.4)Arnhem 8.02 (-0.4)Wes tervoort 8.65 (-0.4)Deventer 2.31 (-0.2); Borgharen 41.37 (-f 0.28); Belfeld 11.30 (+0.32); Grave 4.62 (-0.7.) VEEMARKT Op de Veemarkt te Rotterdam werden aangevoerd in totaal 4605 stuks, waarvan 190 vette koeien en ossen, 158 schapen, 1478 lammeren 572 gebruiksvee, 775 biggen, 163 bokken en geiten, 142 graskalveren 311 paarden, 806 nuchtere kalveren,. 11 veulens. De pryzen waren als voigt kalf- koeien 1 s. 800, 2e s. 625, 3e s. 475; melkkoeien le s. 775, 2e s. 625, 3e s. 475; vare koeien le s. 400, 2e s. 300, 3e s. 250; vaarzen le s. 400, 2e s. 275, 3e s. 225pinken le s. 320, 2e s. 270, 3e s. 200; graskalveren le s. 210, 2e s. 150, 3e s. 100; biggen le s. 28, 2« s. 24, 3e s. 20. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel redel., de prijzen van vorige week konden zich goed hand haven; vare koeien, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stabiel; vaarzen en pinken, aanvoer gewoon, handel stil, pryzën onver» anderd; graskalveren, aanvoer iets korter, handel tameiyk, prijzen con stant: biggen, aanvoer grooter, han del kalm, prijzen iets lager- v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3