DE DOOP van ons petekind NEDERLAND VAN 1000 VOET SCHIEDAM'S ROEM OVER ZEE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. VRIJDAG 7 JUNI 1946 68s,e JAARGANG No. 20030 RONDJES CIRKELEN BOVEN SCHIEDAM R'dam Giro 9005 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr J Witiox. Alg. Redacteur! H. A. Paalvast. Drukker N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f 3.25 p kwart f 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Wanneer U dit verslag van de doopplechtigheid van ons petekind leest, heeft het de luchthaven La Guardia in New York alweer ver laten en tornt het ergens tusschen Washington en New Orleans zijn weg naar Curagao. Onze wapendra ger is de eerste Nederlandsche ma. chine, die via deze route de Neder, landsche West gaat bezoeken en dat feit te cermelden is een al bijna even nuchtere bezigheid, als het aankondigen van een spoor, boekje met de nieuwe dienstrege ling voor de lijn Schiedam Hoek v. Holland. Wat dienstregelingen be treft, is er van de K.L.M. nog wel iets te leeren. Dat hebben de ver tegenwoordigers van onze stad gis. teren ondervonden, toen zij op de klok af hun dagprogramma afwerk, ten en by de lunch zelfs ernstig met tijdnood te kampen hadden. Om even over half acht waren alle invite's voor deze plechtigheid in de Raadszaal aanwezig. Burgemeester Alberts was er met zijn echtgenoote, Weth. Mevr. Benthem de Wilde met haar echtgenoot Weth. Van der den heer Alberts het vliegtuig doopen. De zeldzame dooprede Met groote vreugde zijn we van het Raadhuis in Schiedam naar hier getogen, om op dezen voor U zoo gewichtigen dag gehoor te geven aan de uitnoodiging om dezeft sier lijken vogel den naam van onze stad Schiedam te geven, aldus be gon de heer Alberts zijn rede. Het is voor ons een buitengewoon groote eer en blijdschap geweest, dat het 3e vliegtuig, dat op de trans-Atlantische lijn gaat vliegen den naam Schiedam" zal dragen en wij hebben deze geste van uw directie zeer op prijs gesteld. Zoo groot is dit enthousiasme, dat de „Schiedam" het onderwerp van ge sprek uitmaakt bij de bevolking. De schooljeugd heeft vanmorgen vrij gekregen om te kijken naar den trots van Nederland want dat mogen we g^iusc zeggen, Nederland is tros op zijn prachtig luchtvaart, bedrijf. Als vertegenwoordiger van het bestuur van een stad, die be- kend is om dat wonderlijke product, de jc moest ik br ''f'e klein beetje roem van onze goede: V u dl Scfhiedcjm lover zee; opdat Schiedam deele in de vruchten van. het internationale verkeer en deii internationalen handel". Na deze woorden wierp de heer Al berts met 'n forschen zwaai de kruik tegen de vork van het neuswiel, de omstanders keken gesannen toe, de kruik botste, maar bleef heel, het schuimen van den inhoud was de eenige verandering, die hij had on dergaan. Nog eens, nu feller kwam de glazen buik tegen het aluminium en barstte hij krakend en spettend uiteen, ging er een zucht van te leurstelling door de rijen van het grondpersoneel, verspreidde zich de intense lucht van de kracht van het kiemende koren over de beton, plaat en werd het aluminium-schild voor het stadswapen weggetrokken. Onze leeuw scheen zich van zijn waar digheid meer dan ooit bewust, want hij stond met vliegend élan in den scheepsromp en deed vergeten, dat hij maar een landrot is. Na den doop speelde de wnd. bur- voor St. Nicolaas zonder baard, want aan leden van de K. L. die direct bij deze plechtigheid De doop van de nieuwe D.C. 4 „Schiedam'. Burgemeester Alberts verrichtte de plechtigheid, die eenige vertraging ondervond, daar de kruik met doopwater niet stuk ging. Indië zijn die P.K., voor West-Indië Kraan. de heer Post, onze Gem.-Secr. p.j. Wilde men voor den oorlog het evenals ziin plaatsvervanger, de heer vliegtuig een naam geven, dan nam men den vogelnaam, die begor, met de laatste van de registratieletters. Het heeft heel wat hoofdbreken ge kost om steeds goede namen te kun. evenals zijn plaatsvervanger Van der Graaf met zijn echtgenoote. De oud wnd. burgemeester Bosch met zijn echtgenoote en de voor- Bitters van de raadsfracties der K. V. P., S. D. A. P., C. P. N., P. v. d. V. en C- H. U., resp. de heeren Mr. Nolet, Sabe*, Kedde, Ma Roelants en Scheurkogel waren alle present. Van de directies der groote bedrijven waren er de heeren Ir. U ier van de werf Wilton Fe ij en- oom, Mr. H. F. Smulders van de werf Gusto, Taylor van de werf „De Nieuwe Waterweg", Pijnacker val de Vereenigde Glasfabrieken, W. A. Hoek, ing. van de Machine- en Zuurstoffabriek en de heer Lansdhot Hubreehts van het rantsoeneerings- bureau voor gedistilleerd, allen met Tiun echtgenooten. Mej. Reynders en de heeren Hagrers, Heyster en Ne- lissen vertegenwoordigden de plaat selijke pers. De ontvangst op Schiphol De groote blauwe bus van de K.L.M., die zaalallure heeft, draaide precies 9 uur het vliegveld op en Stopte voor het ontvanggebouw der repatrieerenden. Terwij de gasten een kop thee en sandwiches savou reerden, die door charmante K.L.M.- gastvrouwen werden geserveerd, gaf de heer Hans Martin, directeur van de K.L.M., een korte uiteenzetting over de beteekenis van de plechtig heid. Daarbij herinnerde hij de aan wezigen aan de registratieletters, die de Nederlandsche vliegtuigen voe ren en die altijd beginnen met de letters P.H. Niet altijd zijn deze letters in gebruik geweest. n oudste verlleden van de K.L.M. wa ren het de vliegtuigen met de be- (ginilett.ers H-N die de, voor dien tijd groote, stunts uithaalden, zoo- als de H-N D P, waarmee van Lear Black naar Indië vloog. Met de invoering van de radio en de veran dering van vliegtuig in radiostations, werd het noodig de oproepteekens der Nederlandsche stations t.e ge bruiken, en aangezien deze alle be ginnen met een P. werden voor het "germ*aan de vliegtuigen de regis tratieletters PH gegeven. Voor Oost- Kingsford Smith den sprong van Oost naar West maakte in 1930. Wat toen een groote daad was, is nu routine geworden, aldus besloot hij nen vinden en toen de K.L.M. na den oorlog weer begon, kwam de di rectie tot de conclusie, dat men niet op den ouden Voet door kon gaan. Zij kon de vliegende reuzen moei lijk met namen als .Tureluur" of ,,Sysje" opschepen. Daarom volgde men een neiging, die ook elders was waar t.e nemen en noemde de vlieg tuigen naar landstreken, provincies of steden, om zoodoende de namen daarvan over de wereld uit te dra gen, de PH. TAT werd .Twente", de PH-TAR ^Rotterdam en de PH_ TAS Schiedam" gedoopt. Volgende week komt de PH.PAP., de Paramaribo aan de beurt. De vluchten naar ISTew York waren op het oogenblik nuchtere trips en de heer Martin herinnerde eraan, hoe Evert van Dijk voor het eerst met deze eerste uiteenzetting. De genoodigden begaven zich daarna naar het vliegtuig, dat te midden van de broers, die voor de Nederlandsche Regeerings Vlieg- dienst werken, stond opgesteld. De flesch genever bungelde voor het neuswiel aan een touwtje en het wapen was met een plaat aluminium bedekt. De heer Martin nam nogmaals net woord en noemde den Gden Juni 1946 een belangrijken dag voor de K.L.M., nu wederom een groot vliegtuig werd gedoopt, een vliegtuig, dat tevens de eerste vlucht naar Cura- Qao zou maken, weliswaar nog slechts als eersteling van een serie proefvluchten, omdat over de Ame. rikaansche concessies nog geconfe reerd wordt, maar niettemin een vlucht, die belangrijke beloften in zich houdt, Namens de directie van de K.L.M. verzocht -de heer Martin de traditioneele champagne na tuurlijk vervangen door onze eigen roem, maar ik heb niet geweten, dat het verkiezen van jenever boven champagne my zulk een rampzalige veertien dagen zou bezorgen. Im mers het aantal distillateurs, dat hun brouwsel voor dit doel wilde af staan was natuurlijk legio en de te lefoon stond niet stil vanwege de aanbiedingen. Ik heb toen maar een Salomon'soordeel uitgesproken en een proefmonster uit de grondvaten van alle distilleerderijen van Schiedam genomen, en deze bij elkaar gedaan in de flesch, die voor den doop ge bruikt zal worden. Wanneer wij na men aan dit brouwsel zouden moe ten geven zouden wij... (en hier be. gon de burgemeester de Litanie der zonderlinge merken, die men over het algemeen nie t in d«ze, maar in de advertentiekolommen vindt. Red.) Het oude stadswapen van Schiedam vertoonde 3 zandloopers op een blauw veld en de wapenspreuk was „Ruit arena, fluit hora"; het zand vloeit, het uur spoeyt". Deze woor den zijn zeker ook van beteekenis voor de K. L. M. Laten we oppassen, dat we niet achterkomen, pak aan, dan kan het goed gaan, zoo ver volgde de wnd. burgemeester. Het nieuwe wapen van Schiedam toont den leeuw, die ook het Nationale wapen siert. Laat hij samen met de vlag Neerlands naam hoog houden. „Vliegtuig ga dan over de Oceanen, verkondig de roem van Nederland, van de K. L. M„ en breng ook een M., °P betrokken waren, deelde hij een kruik jenever en een flesch likeur uit, terwijl havenmeester Dellaert de beschikking kreeg over 4 liter jene ver, om aan alle leden van het per soneel een borrel te kunnen schen. ken. Er wend nog een foto gemaakt en de rondvlucht kon beginnen. Interieur van het nieuwe K.L A/.« vliegtuig „Schiedam" 'genieesler Alberts ont vangt de gelukwenschen van ge- zagvoerder Dill even na de doop plechtigheid Een heel gezellige bioscoopzaal met lichtblauwe fautfulls ®n dempt licht, zoo was de indruk van de DC 4 bij het binnenkomen. De Steward wees ons de plaatsen, hielp ons Uit de jas en vertelde ons, hoe we met een enkele druk op de knop van de leuning onze fauteuils in den luisten, resp. aangenaamsten stand konden brengen. De riemen werden vastgebonden, zooals het voorschrift bij landen en dalen dit verordonneert, gezagvoerder Dill voerde het toerental der motoren op en we taxiden naar de start plaats. Met een hoog zoemgeluld zakten de landingskleppen uit den vleugel, om het vliegtuig tegen den grond gedrukt te houden. De start Dan is er uit den controletoren de toestemming om te vertrekken. De zuigers slaan sneller door, de sylinders, de propellers zwiepen feller door, het vliegtuig rent zijn start-sprint en is in enkele secon den los van den grond, terwijl de motoren het met 13U0 paarden krachten de lucht intrekken. We zitten al gauw boven Aalsmeer, we zien de kassen en de plassen ertus- schen, we volgen de kustlijn Noord wijk, Katwijk, bifnkers tank grachten, versperringen. We gaan op Den Haag aan, draaien een halve cirkel boven de residentie op 400 M. hoogte en gaan nog even kijken, hoe de Moffen Scheveningen hebben achtergelaten. Aan de zee hebben ze niets kunnen doen. Die klotst nog immer voort in einde- looze deining met witte strookjes schuimkoppen aan de kant, waar de golven uitrollen en witte glin steringen ver op de vlakte, waar ze nog naar het strand op weg zijn. Het Kurhaus ziet er een beetje minder frisch, maar toch nog Kur- hausachtig uit en voor het overige is Scheveningen een dooïe boel. De vliegende burgemeester De koers gaat nu naar Schiedam. Voor in de cockpit, waar het aan tal wijzertjes, pijltjes, metertjes en buisjes boven-verstandelijke grootte aanneemt, houdt onze burgemeester vast het roer in handen. „Wil je links, dan gaan we naar links", zegt hij tegen de cockpit-bezoekers. Hij draait het stuurwiel naar links en gehoorzamer dan het zoetste kind zwenkt de Schiedam linksom. „Nu gaan we naar rechts", dezelfde ope rate wordt aan den anderen kant voltrokken. „Naar beneden", hij duwt de volant naar voren en keu rig duikt de neus naar Moeder aarde. Achter ons in het vliegtuig doet de Hoofdsteward, Korstenije moeite de passagiers uit te leggen, dat de warmte van de stad net vliegtuig zoo nukkig maakt. ilu vertelt verhalen van groote hoogte en boven remous vliegen en intus- schen doceert de burgemeester ijve rig zijn spoedcursus „Vliegen in vijf minuten". De steward heeft nu wel een beetje moeite met een paar dames, maar het had even goed erg rumoerig weer kunnen zijn, en de burgemeester weet van de lucht- ziekte geen kwaad. We vliegen nu boven Maassluis, Vlaaraingen schuift onder ons weg. Daar Is Schiedam, de St. Jan, de Pranke- iand, de Werf Wilton, de B.K. laan alles in oogopslag, alles in vogel vlucht, Langzaam zakt het toestel lager, op minder dan 200 M. draait gezagvoerder Dill de D.C. 4 over zijn stad. Er hangen vlaggen uit. Niet massaal, het is geen vlaggen- zee, maar toch is op vele plaatsen het rood wit blauw te zien. Van de huizen, van de torens, van de wer ven wappert de driekleur. De be volking heeft het geronk nu ge hoord. Er komen menschen de straat opgerend. Op het Marconi- plein staat een groepje, bij de Werf Gusto komen ze uit de hallen loopen, daar zet een bakker zijn kar neer om naar boven te zwaaien. We hebben ons eerste rondje ge maakt, maar er komt nog 'een tweede, meer naar de binnenkant dezen keer, de cursus in de cockpit is even gestaakt en iedereen kijkt naar vrienden of kennissen. Om ook den anderen kant van het vliegtuig goed te laten genie ten, gooit de gezagvoerder de kist nu op zijn andere zij en zwaait hy links en boven de fabriek van van Nelle terug naar Schiedam. Heel laag is het toestel nu. Ik kan in mijn kamer zien, nog steeds komen er menschen naar buiten, een laatste rondje en wij zijn weer op weg terug naar Schiphol. De ste wardess, mej. Castendijk heeft ons een herinnering aangeboden In de vorm van een folder, waarop de registratieteekens van het vliegtuig, de datum, het uur, de plaats, de hoogte, de snelheid, de tempera tuur en het uur van aankomst op het vliegveld staan aangegeven. Wij vlogen om kwart voor elf met een snelheid van 315 K.M. op 1500 voet (450 M), buiten was het toen 10 C. en binnen 20, we zouden om kwart over elf op Schiphol landen. Met een paar luchtige bonzen ko men we op de betonbaan neer en worden voor de deur afgezet. De auto staat klaar, om ons mee te nemen naar Amsterdam, waar wij in Lido een lunch krijgen aangebo den. De tocht is inmiddels tot aller tevredenheid verloopen. Dat danken we aan Gezagvoerder Dill, tweeden bestuurder Pool, radiotelegrafist Buitendijk, meccano Hartogh, hoofd steward Korstanije, 2e steward Barneveid en stewardess Casten dijk. De lunch De heer Martin memoreerde bij de lunch het feit, dat dit voor velen de eerste vlucht was. Enkelen heb ben deze kennismaking minder aan genaam gevonden. Dat kwam voor namelijk, omdat men laag bleef. Op normale vluchten worden altijd rus tige luchtlagen uitgezocht. Vervol gens kwam hij terug op ,,de Schie dam". Deze zou nu om half twee vertrekken voor de vlucht naar Cu ragao via New York. Nog denzelf den avond zou het toestel in Prest- wick bij Glasgow landen er dan van daar de groote oversteek naar Gan da op New Foundland beginnen. Men vraag zich wel eens af, of het. luchtvaartbedrijf loonend is, aldus de heer Martin. Het antwoord daar op kunnen het beste de booking- lijsten geven. Tot Augustus is alles voor Amerika volgeboekt en men is blij een extra dienst, zooals deze, te kunnen inlasschen. De luchtdienst kan het werk op het oogenblik niet' af. Dat geeft te denken en is tege lijk aanleiding tot een aangename verwondering. Spreker zelf was aanwezig geweest bij de eerste viieg- demonstratie in Europa, toen Wilbur en Orville Wright in de buurt van Parijs 5 minuten lang op 5 M. hoogte gevlogen hadden. Dat was een wereldsensatie en kolommen werden vol geschreven over de toekomst mogelijk- en onmogelijkheden. Da K. L. M. bestaat nu 26 jaar en is de oudste .luchtvaartmaatschappij ter wereld, maar 20 jaar lang, tot voor den oorlog, heeft zij met groo te moeilijkheden te kampen gehad en alles in moeten spannen om de menschen in het vliegen te doen ge- looven. Die tijd is nu voorbij. Van. daag wordt het door ieder, oud of jong, als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd, dat men gaat vliegen. Nederland heeft een belang rijke rol gespeeld in die ontwikke ling. Het is een oud gezegde, dat de handel de vlag volgt en daarom is het de politiek van de K. L. M„ om te zorgen vooraan te staan bij het brengen van de vlag naar alle deelen van de aarde, omdat de han del dan zal volgen. De heer Martin dankte den burgemeester hartelijk voor zijn prachtige toespraak en hij hoopte, dat ook de handel het Schiedamsche wapen zou volgen. Hij wilde een toast uitbrengen op de gemeenschappelijke weivaart van het Nederlandsc'h luchtverkeer en Schie dam, De heer Alberts herinnerde er in zijn wedertoast aan, dat de heer Hans Martin, niet alleen een voort varend directeur van de K. L. M., maar eveneens een bekend schrijver was. o.a. van Malle gevallen. Ze. ker, had hij er na vandaag nog et telijke aan toe kunnen voegen. Hef was een daverende ontvangst, eet» daverende doop en een daverende! vlucht geweest en hij wilde het glas heffen op den groei en den bloei val* ,ons aller K. L. M." De heer Hoek bracht als oudster van het gezelschap de dank van al len over. Hij dankte de directie, niet alleen voor den doop met den naam Schiedam, maar tevens voor de manier waarop dit was gebeurd. Er is nog veel te verbeteren, maar wanneer men dit ziet, dan weet met» zeker; „Nederland is nog niet ver loren". Ik ben er trotsch op Ne derlander te zijn vooral op dezen dag en ik dank u voor deze echt Nederlandsche plechtigheid. De heep. Lanschot Hubreehts beloofde den heer Martin tenslotte alles te zul len doen, om de K. L. M. in de gé- legenheid te stellen op alle interna tionale lijnen een voldoende hoeveel, heid jenever aan boord te hebben. Het gezelschap vertrok daarna naaf Schiphol voor de start van dé Schiedam naar Curagao. Van deze episode, evenals van enkele andere impressies geven wij morgen nog verslag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1