„SPOOK TE KOOP" t1 R L Smartelijk, maar geen vlucht" Met den godsdienst slecht gesteld ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT s VRIJDAG 7 JUNI 1946 PAGINA 2 ÖP WEG NAAR DE BALLINGSCHAP HERNIEUWDE KENNIS MAKING ERVARINGEN IN TSJECHO-SLOW AKIJE mestvergunningen „Het is smartelijk voor mij Sltalië te verlaten, het land, waaraan ik zoo vele herinnerin- «en bewaar", verklaarde konin. gin Marie José aan boord van /den kruiser „Duca degli Abruzzi" die haar vier kinderen, de elf-ja rige prinses Mar ja Pia, de negen- jarige prins Victor Emanuël, de .zesjarige prinses Maria Gabrielia j en de driejarige Beatrix, naar "Portugal brengt. „Maar ditmaal kan men tenminste niet zeggen, i'dat het vertrek der koninklijke familie een vlucht is". i „De koning zal zich zoo spoe- ig mogelijk bij ons voegen", ver volgde de ex-koningin. „Ook voor -jhem zal het vertrek smartelijk (Zijn, doch wij hopen in het land, [dat ons ontvangt, de rust en den iVrede te vinden, waaraan wij na de laatste gebeurtenissen zoozeer [behoefte hebben". Koning Umberto blijft nog en kele dagen te Rome, wellicht tot [Zondag en zal dan per vliegtuig het land verlaten, om zich bij zijn gezin te voegen Vandaag had de [koning een onderhoud, dat een tuur duurde, met den voormaligen premier Emanuele Orlando Hij ontving verder een aantal geal lieerde autoriteiten. Boven net Quirinaal wapperde nog de ko ninklijke standaard. De straten der Italiaansche ste lden waren wonderlijk stil gisteren Br werden nergens openbare mani- Ifestaties gesignaleerd en het plech tige beroep, dat de premier gedaan heeft op de gewapende macht, vooral op de koningsgezinde vloot, blijkt overal tot dusver te zijn op gevolgd. Verwacht wordt, dat de formeele uitroeping der republiek eerst a.s. Woensdag, of later, zal plaats heb- .ben, meldde gisteren Radio Rome. Dat' zal dan geschieden met een plechtigheid ia het Italiaansche par lement, waarbij de partijleiders en vertegenwoordigers van het corps diplomatique zullen aanwezig zijn. In bijna alle kieskringen zijn thans de stemmen geteld. Voor de republiek zijn uitgebracht 12.737.396 stemmen, voor behoud van de monarchie 10.725.532. De bladen bevatten nog weinig beschouwingen over de komende veranderingen. Politieke waarne mers te Rome verwachten, dat Alcide de Gasperi premier en mi nister van buitenlandsche zaken zal blijven. Hij wordt algemeen geprezen om de meesterlijke wij ze. waarop hij het land door de nationale crisis heen hielp. Intus- schen wordt het volk er zich toch meer en meer van bewust, dat het geen overweldigende meerderheid is. die den vorst tot heengaan dwingt en den republikeinschen staatsvorm aanhangt en de vrees voor tweedracht tusschen het re- publikeinsche Noorden en het mo narchistische Zuiden openbaart zich zelfs in regeeringskringen. Ook de „Osservatore Romano" ■wijst op de kleine meerderheid en de groote minderheid en richt een dringend appèi tot Italië's bevol king, om nu alle polemiek te sta ken, het egoisme af te leggen en in een geest van verdraagzaam heid, zonder verbittering aan den gemeenschappelijken arbeid te gaan: ..Eendracht is de éénige macht, die volk en democratie redden kan!'. Het blad spreekt de hooji uit, dat het niet tot een breuk zal komen tusschen Noord en j Zuid. Den 24sten Juni zal de Italiaan sche constituante den eersten pre sident der republiek kiezen, meldt A.F.P. uit Rome. Het is uitgesloten, dat de leiders der drie groote partijen naar deze functie dingen. De Gasperi heeft reeds openlijk verklaard, dat hij in de actieve politiek wenscht te blijven. Als mogelijke candidaten voor het pre sidentschap worden thans ge noemd: Vittorio Emanuele Orlando, oud-minister-president, Francesco Saverio Nitti, Ivanoe Bonomi vroeger minister van buitenland- sche zaken, Carlo Sforza .en de leider der republikeinsche partij, Randolfo Pacciarc1 Mr. VAN SCHAIK AANVAARDT HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER NIEUWE TWEEDE-KAMER LEDEN De heer H. Ruyter (K.V.P.) te Arnhem heeft aan het centraal stembureau medegedeeld, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. De heer Ruyter is ernstig ziek. Voor benoe ming komt thans in aanmerking de heer B. A. A. Engelbertink te Oldenzaal. De heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) te Amsterdam heeft wegens verblijf buitenslands den termijn laten verloopen, binnen welken hij had moeten berichten, dat hij zijn benoeming aannam. Hjj kan dus geen zitting nemen. Als zijn opvol ger zal benoemd verklaard worden de heer P. Goedhart te Amsterdam, die reeds in de voorloopige Tweede Kamer heeft zitting gehad. TWEEDE-KAMERFRACTIES De A.R. Tweede-Kamerfractie heeft tot haar voorzitter gekozen den heer Schouten en tot haar se cretaris den heer Terpstra; de C.H. Tweede-Kamerfractie wees als haar voorzitter aan den heer Tilanus, als secretaresse frl. Wttewaal van Stoetwegen. KLEERMAKERSPATROONS PROTESTEEREN Te 's-TIertogenbosch heeft de R.K. bond van kleermakerspatroons een protestvergadering gehouden tegen de ,,prijzenbeschikking heerenmaat- lcJeeding 1946". Met nadruk werd betoogd, dat deze beschikking de zelfstandigheid der bonafide-kleer makerspatroons ten zeerste bedreigt. Een resolutie werd aangenomen waarin besloten werd de ,,pr ij zen- beschikking heerenmaatkleeding 1946" niet te aanvaarden en de „prij- zenbeschikking textielhandel 1945" als alleen geldend te beschouwen. Indien het nemen van maatregelen van de zijde van het directoraat- generaal van de prijzen wordt toe gepast, zal men de levering van werkstukken staken. DE PIET HEIN MET SCHADE IN SYDNEY De Ned. torpedo boot jager ,,Plet Hein" is Woensdag met hevige lekkage in Sydney aangekomen. Men verwachtte, aldus A.P., dat de vakvereeniging van scheeps bouw arbeiders weigeren zou de herstel werkzaamheden uit te voeren, ais onderdeel van hun actie tot onder steuning van de Indonesiërs. De ,,Piet Hein" werd in Novem ber 1945 bij een aanvaring met een Engelsche tankboot bij de Engelscne kust beschadigd, doch op dat mo ment was het niet noodzakelijk het schip te laten dokken. In de gisteren gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft mr. Van Schaik het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij zijn erkentelijkheid voor de benoe ming door H.M. de Koningin uit sprak en zeide in de eenstemmig heid, waarmee hij was gekozen, den eersten klank te beluisteren van een gemeenschappelijke begeerte om bij de vervulling der grondwettelijke opdracht elkander zoo °el mogelijk te zoeken en te vinden. In de afgeloopen jaren heeft ons volk behalve de ellende van den oorlog en van de bezetting ook ge kend den geesel van het verraad aan eigen vaderland. Gelukkig ja de sterke toeneming van het gevoel van onderlinge verbondenheid daar van het weldadig gevolg geworden. Aan dat versterkt nationaal be wustzijn behoeft verschil van le vensopvatting en van staatkundig inzicht geenszins in den weg te staan, integendeel, Nederland dankt zijn harmonische ontwikkeling, zijn vooruitgang en beschaving niet aan een kunstmatig gevormde eenheid gelijk men ons die gedurende 5 jaren tevergeefs heeft trachten op te dringen, maar aan eene nu een maal historisch geworden geeste lijke en politieke verscheidenheid. Die verscheidenheid is er echter by voortduring meer of minder bewust op gericht geweest om gezamenlijk de gemeenschap te dienen, en wel doordat ieder in samenwerking met den ander daaraan het beste gaf, wat hij had. Zoo kon Nederland als klein land groot worden. Laat de parlementaire strijd zich niet noodeloos toescherpen op den pölitieken tegenstander maar vóór alles op de behartiging van de be langen van het koninkrijk. Indien wij in welwillendheid trachten elkan der te begrijpen en te waardeeren, zal dit gemakkelijker leiden tot op lossingen die in breede lagen weer klank en bevrediging zullen vinden. Moge Gods zegen op ons land en onze werkzaamheden rusten. Hierna zijn de leden der verschil lende commissies aangewezen. Tot voorzitters der afdeelingen werden benoemd de heeren Romme, Van der Goes van Naters, Schouten, Wagenaar en Tilanus. YOOR 40 MILLIOEN GESTOLEN GOEDEREN TERUG De waarde van hetgeen de Duitschers aan goederen uit Neder land hebben weggevoerd, bedraagt, gerekend naar die van 1938, circa 3milliard gulden. Daarvan is tot nu toe voor ca. 40 millioen gulden teruggevoerd. Momenteel kan de waarde van het teruggevoerde wel op 150 millioen galden worden ge schat. De teruggevoerde goederen kun nen als volgt worden gespecificeerd: industrieele uitrustingen enz. ca. f 10.000.000 (hierbij bevinden zich eenige complete fabrieksinstallaties, zooals die van de Michelinfabriek te 's-Hertogenbosch, van de Gazelle- rijwielenfabriek, van de alumini um wals- en persbedrijven te Oudenrijn enz.), binnenvaartschepen 5.000.000, juweelen, diamant enz. 1.250.000, Kunstvoorwerpen, waar bij 1100 schilderijen, 16.000.000, spoorwegmaterieel 8.000.000. Eugene Pallete en Robert Donat in d(> film The Ghost goes We welke opnieuw in roulatie wordt gebracht. René Clair's brillante spook-" historie opnieuw in roulatie Oude Engelsche en vooral Schot - sche kasteelen hebben een ge renommeerde reputatie in de spook wereld. De eigenaars hebben nooit behoeven te adviseeren om 'n eerste klasse-geest, met of zonder ramme lende kettingen, als gegadigde voor hun kasteel te vinden. De spoken kwamen zichzelf malden. In „The Ghost goes West", (Spook te koop), een Engelsche film, ge regisseerd door René Clair, houdt het slot van de clan der Glourics de spook-reputatie der Schotsche kas teelen hoog. Deze film, welke reeds lang vóór den oorlog.en wel begin 1936, in ons land heeft gedraaid, is het eerste werkstuk geweest, dat René Clair voor de Engelsche film industrie heeft vervaardigd. Zij wordt thans opnieuw in roulatie ge bracht en men moet toegeven, dat zij na al die jaren nog niets van haar aantrekkelijkheid heeft verloren. René Clair's groote kracht is altijd geweest de verbluffende manier, waarop hij een zelfs eenvoudig ver haaltje in filmbeelden wist vast te leggen en in deze film mengt zich zijn sprankelende, echt Fransche fantasie met den fijnen Angelsak- sischen humor, hetgeen een bijzon der aantrekkelijk resultaat oplevert. Spookgeschiedenissen kunnen op twee manieren worden verteld. Men kan ze ernstig nemen, om rillingen van ontzetting over de ruggegraat van den ontvankelijken toeschouwer te laten loopen en men kan er den draak mee steken, om het publiek eens hartelijk te laten lachen over de lichtgeloovigheid van de naieve goegemeente, die van het bestaan van spoken overtuigd is. René Clair heeft op meesterlijke VADERLIJK-GOEDMOEDIGE GENERAALS door Dr. EL. v. Roov O.F.M. ril r-, rr\r\ rnmmn Het was me niet m°&eiijk »a te P Uy I G1 I 11 I 1 gaan, welke waarde ik moest hech- ZATERDAG 8 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. TOO Nieuws, gymn. en gram. 11.16 Orgel. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 E Walis. 13.00 Victory Day in Enge land. 13.45 Gram. 14.00 Caus. 14.16 JUuz.' caus. 14.45 Litt. voordr. 15.0c „Alex Newski", cantate Prokofïeff. 10.00 Maleische les. 16.15 Gram. 16.45 Eportpr. 17.00 V. d. ouderen. 17.30 Over films. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 V d. Ned. strijdkr. 19.00 rjlandoline. 19.15 Caus. 19.30 V.P.R.O 19.45 Caus. 20.00 Nieuws. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Binnenl. overz 21.45 Hoorspel over de illegaliteit 22.15 Ramblers. 22.45 Ork en zang. 23.00 Nieuws. 23.15 Victory Day in Engeland. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O 7.00 Nieuws en gram. 7.30 Morgen gebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.30 Voordr. en zang. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Trio. 12.15 Pinksterpoëzie. 12.30 Lichte muz. 13.00 Victory Day in Engeland. 13.45 Over tooneel. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 [Gram. 15.00 V. d. kinderen. 16.00 Zang en piano. 16.20 Gram. 16.30 [Gregoriaansch. 17.00 Tfldschr. 17.15 rBachcantate. 17.45 Luchtvaartpr 08.00 Orgel en zang (18.30 Over Cu ra?ao). 19.00 Nieuws. 19.15 Ind. mis- t»ie. 19.25 Zang en piano. 19.40 Week- joverz. 20.05 Lichtbaken H. de [Greeve. 20.30 Gevar. progr. M.3C (Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Avond- jgebed. 22.30 Kwintet (22.45 Caus.) (23.15 V-Day in Engeland. 23.45— jfeOO Gram. ten aan het enthousiasme en de geestdrift, die de Pragenaars voor de Russen toonden bij den glorieu- zen intocht van maarschalk Kon- jjev en andere hooge Russische ie- gerautoriteiten, bij de grootsche militaire parade van het Tsjechi sche „boven- en ondergrondsch" leger en bij andere festiviteiten tij dens de bevrijdingsfeesten in het begin van Mei. Op een sprookjesachtigen Vene- tiaansehen boottocht met het jacht van Benes door het fantastisch ver lichte en door veelkleurig vuur werk betooverde Praag aan beide oevers van de schilderachtige en met nationale melodieën over stroomde Moldau, had tk de gele genheid persoonlijk en van dichtbij kennis te maken met deze vaderlijk- goedmoedige Russische generaals, wier doen en laten mij wel eenigs- zins de beteekenis van den naam ..vadertje Stalin" onthuld hebben. Ik had my die vechtjassen eigeniyk ieel anders gedacht Hun ulteriyk heeft het voorkomen van den welgestelden, goed door voeden Russischen boer; gezonde, stevige knapen, maar reeds grijs van haren of kaal van hoofd uitge dost in ridderpakjes en met deco raties en briljanten overladen sa- Ionuniformen, die reminiscenties wekken aan het vroegere tsarenrijk. de dicnte drommen ia.ngs d.e kaden en die joelende sympathiebetuigin gen vanaf de 11 bruggen, die de beide stadsdeelen verbinden, spe ciaal ter hunner eere (en van wie dan afkomstig?) of waren het slechts algemeene vreugdeuitingen ter viering van het feit der bevrij ding? weet net met. Wei heb ik ge durende de feestdagen meermalen den indruk gekregen, dat het in zekere, ook intellectueele kringen tot de mode van den dag schijnt te behooren phiiocommunistiscn te doen. Van den anderen kant kon ik bij verschillende groepen van hoog tot laag kwalijk verholen sympto men van reserve en distancieermg constateeren met een vriendelijk knipoogen naar de tegenpartij. Maar met dit alles staat dit volk op éên van de meest gewichtige keerpunten in zijn geschiedenis Hoe doodjammer moet het daar om ons niet voorkomen, dat in dit oerchristeljjk land van de heilige broers Cyrillus en Methodius; dit land dat als het ware bezaaid is met juweeltjes van antieke pracht en praalkerken van het meest monu mentaal karakter; waar elk ge bouw en iedere gevel gesierd is met religieuze schilderingen en heiligen- nissenwaar men u geen enkele cultuuruiting kan lajen zien, of zij ademt een christelijke bescha ving; dat jn dit land het christen dom thans zoo in verval is, dat de godsdienst practisch zoo goed ais geen vat meer heeft op de samen leving. Een gevaarlijke situatie: het bolwerk van het katholicisme ge sloopt op een moment, dat de meest onchristelijke ideologie zich onweer staanbaar vanuit het Oosten begint op te dringen Ruim 70 pCt. van de bevolking is .Waren de daverende ovaties van katholiek in naam, maar volgens de geestelijkheid, die ik er sprak, mocht men al big zijn, als het prac- tiseerend gedeelte op 20 p<Jt., vol gens anderen zelfs op 10 pCt kon beraamd worden. De plaats, welke de religie hier in het sociale leven inneemt, wordt wel het meest lrap- pant gekenschetst door het feit, öat men het ouderwetsch en bijna be lachelijk vindt naar iemands belijde nis te vragen. Men acht z'n con fessie van geen enkele importantie bij zijn zienswijzen. Ik heb ook geen enkelen katholieken leek ontmoet, die voor of na den maaltijd bad. Tijdens de Duitsche terreur- en bezettingstoestanden waren zooals overal elders de kerken beter ge vuld. Wat men er nu ziet, zijn hoofdzakelijk ouden van dagen van overwegend vrouwelijke sexe. po- radiach wordt hier en daar een ver- twyfelde poging peda an om de jeugd weer wat godsdienstzin bij te bren gen. De clerua gaat gebukt onder een gebrek aan jonge krachten. Vooral deze oorlog heeft haar rijen in ontstellende mate gedund. Bij de na den vorigen wereldoorlog afge scheiden nationaal-katholieke kerk (5 pet.) en bij de volgelingen van Jan Hus is de situatie zeker niet meer rooskleurig. Geen wonder dat de Christelijke volkspartij bij de jongste verkiezingen een klap te in_ casseeren kreeg in het Tsjechische deel van het land en veeren moest laten ten bate van de communisten. Het Slowaaksche gebied schijnt er in dit opzicht beter voor te staan dan Boheraen en Moravië. Ook op het platteland, i.z.v. daarvan kan gesproken worden in deze bergach tige streken, heerscht het religieuse Indifferentisme over het algemeen minder dan in de stedelijke en in dustrieele centra. Overigens is de moderne Tsjech rationalistisch ge oriënteerd in zijn godsdienstige op vattingen, of hij zoekt een religieuse surrogaatbevrediging in een of an deren vorm van nationaal mysticis me en nat uurmythologie, dat zijn volksaard ook wel schijnt te spreken. wijze den gulden middenweg weten te bewandelen en discht ons een ge noeglijke spookhistorie op, die net echt genoeg is, om de belangstelling gaande te houden en net onwezen lijk genoeg is er zich vroolijk over te maken. Het spook in deze historie, Mur doch GLouric (Robert Donat) een telg van een oud Schotsch geslacht, is geen luguber of angstwekkend, doch veeleer een goedaardig en zelfs aantrekkelijk spook. Het dwaalt niet met zijn hoofd onder zijn arm door de tochtige gangen van het kasteel, het rammelt niet met kettingen en laat evenmin weeklagende geluiden hooren. Hoog-, stens breekt het eens een -whiskey- glas en overigens heeft het de VOOP, spoken origineele gewoonte over gehouden uit zijn aardsche bestaan om elk knap meisje een raad seltje op te geven. Wanneer dit niet naar genoegen wordt opgelost, moet de jeugdige schoone een pand geven in den vorm van een kus... Uiteraard geeft dit aanleiding tot de geijkte vergissingen: de lijfelijke kasteelheer eveneens gespeeld door Robert Donat wordt door het meisje (Jean Parker) aangezien voor het spook, en het spook, Jat haar het hof maakt, wordt op zijn beurt gehouden voor den kasteel heer. Een dergelijk gegeven was niet gloednieuw en dat is dan ook niet het meest amusante in de film,. Een vondst is het evenwel geweest, om het spook met kasteel en ai over den Oceaan te laten verhuizen naar de Nieuwe Wereld. Deze vondst bevat voldoende mogelijkheden voor tal van origineele grappen, welke Clair gelegenheid geven tot het doen van een reeks ironische uitvallen aan het adres van de Amerikaan- sche reclame- en sensatie-zucht, welke culmineeren in de vernuftige idee van den nieuw-bakken kasteel heer-kruidenier (Eugene Pallette)' om in een harnas, dat eenige eeuwen heeft getrotseerd, een radio toestel te laten monteeren en het in Florida herbouwde Schotsche kasteel te laten omringen door een gracht» waarin Venetiaansche gondels, com pleet met zingenden gondelier, dob beren, „vanwePP de Europeesche sfeer" De zonnige ma/oer, waaróp Clair bovendien de Schotsche clans tQ kijk zet, is even voortreffelijk als de manier, waarop hij zijn acteurs heeft geregisseerd tot een licht af gestemd ensemble, waarin ieder volmaakt op zijn plaats is: verliefde menschen, Amerikaanscbe parvenu s, die schijnbaar gemoedelijk ziju, maaï die bereid zijn over lijken te gaan, als het op geld verdienen aankomt en veeten beslechtende Schotten. op dit laatste thema is de film feitelijk gebouwd, zoodat de geest van Murdoch Glouric, na 200 jaren vergeefs te hebben rondgespookt, eindelijk in Amerika zoowaar een Ir ten nazaat van de cian Mac Lag- gan in zijn verhuisde kasteel moet ontdekken, dien hij op de knieën dwingt de superioriteit van de Glouric-clan te erkennen. Een dwaze geschiedenis, maar zoo voortreffelijk verhaald, dat men wel een erge zwartkijker moet zijn, om er niet met smaak om te lachen. Voor personen boven 18 jaar. De raad van vakcentralen heeft zich telegrafisch gewend tot den minister van landbouw, vis-i scherij en voedselvoorziening en gewezen op de onrust, welke ten platte lande is ontstaan als gevolg van het voornemen, mestvergun ningen alleen te doen uitreiken aan. tuin- en landarbeiders. De raad wijst erop, dat ook tal yan andere arbeiders, een stukje land klein vee verzorgen, en vCJfr noodzakelijke vet en »'«a<*voor- zicning voor Hun gezin daarop zijn ingesteld. De raad van vakcentralen heeft den minister met den meesten aandrang verzocht ook voor de arteiders, de mogelijkheid open t« laten een varken aan te houden e reeds gegeven aanzeggingen opruimingen te doen intrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2