inksteren IN NAPELS Ruwe suiker in distributie Monarchistische oproerigheid De dreigende zeeliedenstaking DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. PINKSTERVUUR dik TER BUIK krijgt hulp V. ZATERDAG 8 JUNI 1946 68.te JAARGANG No. 20031 DE KABINETSFORMATIE Prinselijk Paar te Londen Haringprijs omlaag Tijdelijk minder aardappelen Maar iets meer vleesch BROODPRIJS HOOGER? STAAT YAN BELEG OP JAVA DE NIEUWE AARDAPPELS R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hooldred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitig. v.d. Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f 3.25 p. kwart f 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 AdVertentiën 15 ets p. mm. P Enkele dagen voor Zijn Hemel vaart sprak Christus tot de apos telen: „Ik zeg u: het is goed voor dat Ik tot den Vader ga. Want en zendt den apostelen den Hel per niet tot u komen; ga Ik echter heen, dan zal Ik Hem u zenden". (Joh. 16, 7). Thans vervult Hij Zijn belofte en zendt den Apostelen den Hel per, den Heiligen Geest: Het bewijs, dat Hij bij den Vader is. Pinksteren is het feest van de zichtbare zending van den Heiligen Geest aan de apostelen. Zij worden met Zijn gaven vervuld om hun groot e taak te beginnen: het ver kondigen van het Evangelie, de Kerk over de aarde uit te breiden Verlost door den verzoeningsdood van Christus en ledematen van jZijn mystiek lichaam door het H. Doopsel, worden zij nu vol van den Heiligen Geest. Zij beCiooren Hem nu toe, zij hebben hun vleesch met zijn hartstochten en lusten gekrui sigd. Zij streven niet meer naar ij delen roem. Zij kennen geen nijd tegenover elkaar, maar slechts zachtmoedigheid, geduld en liefde (Gal. 5, 26). Zij kennen nu maar één doel: In liefde het Evangelie te brengen aan menschen, die smachten en hunkeren naar liefde. Getuigen mogen zij nu van het geen zij gezien en ondervonden hebben. Van hun eigen volheid mogen zij nu meedeelen aan ande ren, hun de handen opleggen, op dat zii door hun gebed ook ver vuld mogen worden van den Hei ligen Geest. Pinksteren, de dag van dank baarheid voor ons allen, waarop wij mot innige vreugde terugden ken aan het ontvangen van het Heilig Vormsel, toen wij werden vervuld met den Heiligen Geest en we de taak kregen om te getuigen voor Christus, Toen werden wij geroepen om apostel te zijn- Pink steren is een jaarlijksdhe herinne ring aan dien blijden dag. Een terugkeerende bewustwording van de opdracht welke wij hebben te volbrengen. Die taak is getuigen voor de waarheid. En juist, omdat dit zoo moeilijk is, zooveel be zwaren met zich meebrengt om altijd consequent en principieel te zijn. daarom hebben wij den Heili gen Geest zoo noodig. De kerk bidt op dezen heerlijken dag in de sequentie van de H. Mis: Kom, o Geest van heiligheid, Zend uit 's Hemels heerlijkheid Van Uw glanzend licht een straal. Geef aan Uw gelooviigen, Hun, die op U vertrouwen Uw heil'ge zeven gaven. De Trooster, de Helper daalt neer over de apostelen, over de Kerk, over de ziel, om allen te Sterken voor den strijd, om in deze wereld te getuigen van de liefde van God. Opnieuw moet de wereld van aanschijn veranderen, opnieuw moet het Evangelie verkondigd en het geloof in Christus beleden wordei. Pinksteren, feest van dankbaar heid. Pinksteren ook het feest van vernieuwing, van nieuwen moed om te getuigen voor de waarheid. De waarheid zal overwinnen als wij onze roeping begrijpen! PATER COMMANDEUR De 100ste Indië-vlucht na den oorlog. Gistermorgen vertrok de P.H.T.A.M. voor de 100ste vlucht naar Indië van Schiphol. OPROEP TOT SEPARATISME De kalmte, waarmede aan vankelijk de uitslag van het volksreferendum in heel Italië werd opgenomen, is niet van langen duur geweest. De regee ring heeft andermaal een be roep moeten doen op de monar chisten, om zich van demonstra ties te onthouden. Niettemin kwam het tot betoogingen en incidenten. Da was o.a. te Rome het geval, waar een groote mo narchistische menigte op luid ruchtige wijze aan haar liefde voor het koningshuis uiting gaf. Naar U.P. meldt, werden gedu rende den nacht in geheel Na pels pamfletten aangeslagen, waar in de Napolitanen worden opge roepen om tegen de republiek in opstand te komen, den uitslag van het referendum te negeeren en in het Zuiden een onafhankelijken staat te stichten, geheel los van' het,afvallige Noorden. Intusschen werden in de volks- wijken der stad geruchten ver- spreid, als zou „de dubbelzinnige houding'' der kerk verantwoorde lijk zijn voor de nederlaag der monarchie. Dit werd aanleiding, tot een aanval op de St. Antonius- kerk, waar een priester werd ge molesteerd Ook elders in de stad werden, behalve Napolitaansche republikeinen, geestelijken uitge jouwd en geslagen. Verscheiden personen zijn gewónd en reeds zijn twee dood en te betreuren. Democistreerende monarchisïen wierpen in den loop van den dag een bom naar de carabimeri- kazeme. Met bondien, vol monar chistische leuzen en de konings- vlag voorop, trokken ze door de -straten der stad. Nu en dan schiet die politie in de lucht om de me nigte te verspreiidien. Z.H. de Paus ontvangt koning Umberto Naar uit Vaticaanstad wordt ge meld, heeft de H. Vader Vrijdag- Naar A.P. meldt, is te New York De staking zou niet het verlam- bekend gemaakt, dat bij de kust wacht voorloopig geen groot verlof 231 worden, terwijl er een personeel? koopvaardijschepen te bemannen dit als voorbereiding op de stXng van de Vakbonden der Zeelieden die vastgesteld is op 15 Juni. De reliefzendingen voor het buitenland zullen doorgaan, onver schillig of de staking wel of niet plaats vindt. De Vakbonden heb ben er nl. in toegestemd, de goede ren voor de U.N.R.R.A. wel te doen Verschepen. De - onderhandelingen tus-schen j„r,reeders en de vakbonden wer- voornaYmtt1Sdag voortSezet Het kine was? of J?U1£1 van de bespre- op zee v4rkordtekanU^red^nerkWeek Hooggeplaatste ambtenaren van het departement van Arbeid heb ben meegedeeld, dat de Nationale Zeelieden Bond (C.I.O.) niet langer aandringt op betaling van over uren boven de 40 uur, doch de autoriteiten weigerden inlichtingen ve verstrekken over de nieuwe nouding Van den Bond. aangezien had vegrzoch| °m «ehdmhouding dI/n Saeu,ri^sautoriteiten zeiden, dat een algemeene staking van de zeelieden binnen enkele dagen een tekort aan suiker zou veroorzaken en binnen twee maanden een ver traging in het productieproces te weeg zou brengen. mende effect van de staking der spoorweglieden of mijnwerkers hebben, doch zou worden gevoeld door den exportindustrie van de Ver. Staten. avond koning Umberto in audiëntie ontvangen. De kotning, die den wensch te kennen gegeven had, om zich voor zijn heengaan met den heiligen Vader te onderhouden werd in de staatsiezaal met het eerebetoon verschuldigd aam zijn persoon, ontvangen. De aartsbisschop, ,Z. H. Em. Raf faele Ascales:, heeft zich met een oproep tot het volk gericht, „De Kerk staat buiten de politiek," al dus de kerkvoogd, „en de beslis sing betreffende de monarchie ,s niets anders dan het resultaat van de vrije keuze van het ItaUaausche volk De kabinetsformateur, dr. BeeL, is vanochtend door H. M. de Konin gin ontvangen ten einde haar tus schentydsch verslag uit te brengen van zijn bemoeiingen omtrent vorming van een kabinet. H. M. de Koningin, die heden in Den Haag vertoefde, is vanmid- dag weder naar Het Loo trokken de Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdagavond om 17.50 uur met een Dakota 971 op het vliegveld Hen. don aangekomen. Daarna begaven zij zich naar de woning van den Nederlandsehen ambassadeur, waar gisteravond een diner gegeven werd De prijs van de haring zal van 200 tot 400 gulden per kantje wor den teruggebracht tot 35 gulden. De consumentenprijzen zijn voor' gezouten haring per stuk 0.08, ge stoomde of gerookte haring per stuk 0.10, gemarineerde haring of rolmops per stuk 0.10, en versche haring per kg. 0.50. Deze maximumprijzen worden Woensdag 12 Juni van kracht. Vóór den oorlog bedroeg de prijs van haring per kantje 8. Door den maximumprijs op 35 per kantje te brengen zal de haring voor den consument op 8 10 cent per stuk komen. Over een dag of tien zal men in den kleinhandel dit re sultaat van den ministerieelen maat regel kunnen constateeren. Op een gistermiddag gehou den persconferentie heeft de minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, Zijn Exc. S. L. Mansholt eenige mededeelingen gedaan over de voedselvoorziening in ons land. Suiker Ofschoon de suikerpositie hier te lande zeer moeilijk was is het toch met kunst en vliegwerk ge lukt het rantsoen op peil te hou den. Op goed geluk had de Regee ring schepen naar Cuba gediri geerd om daar suiker te halen. Inderdaad was daar suiker te koop maar toen deze schepen met 30 000 ton ongeraffineerde suiker hiér aan kwamen brak de haven staking uit en even later de sta king bij de Wester Suikerraffma. derij. De schepen zijn gelost met behulp van vrijwilligers en sol daten en voor het raffineeren is de Suikerfabriek „Dinteloord' in geschakeld. Deze fabriek bezit echter, ofschoon er dag en nacht gewerkt wordt, en te geringe ca paciteit. Om zoo spoedig mogelijk in de behoefte der bevolking aan suiker te voorzien, heeft de Re geering thans besloten ongeraffi neerde suiker in distributie te brengen, ofschoon dit in verband met de slecht hanteerbare ver pakking van deze suiker eenige moeilijkheden medebrengt De on geraffineerde suiker is in thee niet goed te gebruiken, wel echter in koffie en voor de bereiding van spijzen Ook trekt ongeraffineerde suiker spoedig vocht aan en wordt ze daardoor hard. Over al deze bezwaren meent men eehter te moeten heenstappen om de be- Kom, Heilige Geest! Geest van Liefde en Vuur Daal neder op hen, die gelooven De luchten zijn g-rauw, en de winden zijn guur De haat is goedkoop en de liefde zoo duur. Kom, Heilige Geest! En herschep op dit uur Met vlammen van Liefde en louterend vuur Ons hart tot een gloeiende oven Kom, Heilige Geest Geest van sterkte en moed. Daal neder op hen, die toch hopen Wij hebben zoo zwaar voor onz' feilen geboet En nog, Heer, en nog is de wereld niet goed. Kom, Heilige Geest En ontvlam met Uw gloed Ons donker en dor, egoïstisch gemoed En breek voor Uw liefde het open Kom, Heilige Geest Geest van Wijsheid en zend Uw Geest uit naar hen, die ons leiden Opdat Uwe Diefde door hen wordt gekend Door hen wordt aanbeden, door hen wordt erkend. Kom, Heilige Geest Geest van Wijsheid en zend Uw Heilige Gaven van 't Nieuw Testament, Aan volken, en talen en tijden. ANNIE KOLB. 89. Commissaris Chogum lag nu vlak achter Dik ter Buik zonder dat de zwartkoppen hem konden zien. Hij dacht diep na, hoe hij Diks aan dacht zou kunnen trekken. Het beste leek het hem, om den detec tive aan zijn haar te trekken. Dik voelde plotseling, hoe een bepaald gedeelte van zijn haardos uit zijn hoofd wilde. Hij begreep, dat dit de bode van de hulp was. Even keek hfl verbaasd, maar het volgende oogenblik was er niets meer te zien de commissaris, „ik ben net, Cho gum, hier is mijn revolver". Dik deed heel behoedzaam zijn rechter arm naar achteren en nam de re volver aan. Hij plengde heete zweetdruppels van spanning, maar gelukkig was het volk der Hoog- Pruikies te opgewonden om iets in de gaten te hebben. Overigens werd het voor hem en den professor hoog tijd om de onaangename gastvrij heid van de pan te verlaten, or.idat de olie waarin ze zaten al aardig op zijn gedicht ,,Psst", fluisterde heet werd. De Hoog-Pruikies gooi den steeds meer nout op net vuur, zoodat het hoe langer hoe heeter werd. Dit alles gevoegd bij de hitte die er al heerschte, het tropische klimaat, maakte het niet bepaald aangenaam voor het tweetal. Commissaris Chogum probeerde zich nu uit de voeten te maken. Hij lag plat op zijn borst in het hooge gras. Langzaam schuifelde hij zich zoo In de richting van het be schermende struikgewas. Ja, die Chogum was nog niet zoo dom! volking zoo spoedig mógelijk weer van suiker te voorzien. Vetten Wat de vetten betreft, is de si tuatie in ons land evenals over de geheele wereld ook critiek. Wan neer we echter grondstoffen uit Indië krijgen er zijn reeds sche pen met copra voor ons land on derweg zal het mogelijk zijn het tegenwoordige vetrantsoen te handhaven Broodgraan Onze broodgraanpositie stond er niet ongunstig voor, doordat wij het vorig jaar groote voorraden in Amerika hadden aangekocht. De Vereenigde Staten hebben een be roep gedaan om met onze voorra den de nabuurlanden, die in zeer moeilijke positie verkeerden, te hel pen. Aan dat verzoek hebben wij gevolg gegeven en aan België 30.000 ton en aan Frankrijk 20.000 ton af gestaan. De Vereenigde Staten heb ben ons toegezegd, dat wij deze hoe veelheden terug zullen ontvangen, zo-odra we ze nood.g hebben. Met onze tegenwoordige voorraden kun nen we het huidige rantsoen hand haven tot ongeveer half Juli. Tegen 1 October kunnen we pas uit eigen oogst putten. De periode van half Juli tot 1 October zal dus over brugd moeten worden met aanvoer uit het buitenland. Er komen reeds schepen met graan binnen Het heeft in de Vereenigde Staten een goeden indruk gemaakt, dat we ons rantsoen hebben verlaagd en in overeenstemming gebracht met dat in andere landen. Aardappelen Met de aardappelen bevinden we ons op het oogenblik in de moeilij ke situatie van den overgang van den ouden naar den nieuwen oogst die op 17 Juni aan de markt kan komen. De voorraad oude aardappe len is te gering. Het :s in dit ver band niet uitgesloten, dat gedurende 14 dagen het aardappelenrantsoen zal worden teruggebracht tot 1 kg. per persoon, maar gedurende dien tijd zal het broodrantsoen tijdelijk worden verhoogd Vleesch De Regeering zal overgaan tot een iets grooter invoer van vleesch uit Argentinië, waardoor het vleesch- rantsoen eenigszins zal kunmen wor den verhoogd .Deze verhooging zal zeer binnenkort ingaan. In verband met de kostenver- Jhoogende factoren, welke in het bakkersbedrijf zijn gaan gelden, heeft het verzoek van de bakkers om dei broodprijs met 1 cent ta verhoogen, bij minister Mansholt in principe een gunstig onthaal ge vonden. De definitieve beslissing wacht nog op de calculatie van da Ned. Bakkerij-stichting en op de uitspraak van den economischon ,raad van het directoraat-generaal van de prijzen. Gisteren heeft Soekarno over deu radio-zender van Djokjakarta den staat van beleg afgekondigd voor geheel Java en Madoera. Hij voegde er aan toe: „De bevolking moet zijn voorbereid op alle eventualitei ten, hoewel de besprekingen met d« Nederlanders nog steeds voortgang hebben. Volgens het republikeinsche pers bureau „Antara" heeft Soekarno Donderdagavond den staat van be leg afgekondigd in Soerakarta en het gebied van het Soenanaat en van den Mangkoe Negara. Soekarno zeide volgens U. P. in zijn radio-verklaring„Ons land ia in gevaar. Indien de Nederlanders onze souvereiniteit niet willen er kennen en mochten trachten ons hun wil op te dringen, dan zullen wjj geweld met geweld beantwoor den". Het Indonesische ministerie van; voorlichting ontkent, dat deze ver klaring de afkondiging van ds mobilisatie beteekent. Het betreft hier „slechts een alarmtoestanS voor het land". Met ingang van 12 Juni wordt het rooiverbod van vroege aardappelen, welke zijn geteeld op tuinbouwteelt vergunningen dan wel op een bijzon dere vergftnning, opgeheven. Op da veiling zal de V.B.N.A. al» eenig kooper de aardappelen tegen vast gestelde prijzen overnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1