d d MONTE CASSINO Op de puinhoopen van STADSNIEUWS ie rare werel NIEUWE SCHIEDAMS CHE COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1946 PAGINA 8 R K. VROUWENBOND Z. H. EXC- MGR. STAM Het kerkhof der Poolsche helden HET SPORTBEZOEK VAN HULL. IN HET VERWOESTE KLOOSTER T)„ groote zaal van den E. K. Volksbond was goed gevuld met de dames van den B. K. Vrouwenbond, afd. Schiedam, toen mevr. Piuym, voorzitster, even over acht de vergadering opende. Zij had het plan, om de wederopstanding met een groote feestvergadenng vieren, een plan dat ih tings jaren was £egro lijkt, maar alles was te de 5 bezet- verwezen. zooveel lang- zamer en raoeflljte' gegaan, dan men had gedankt. Wat in 5 jaar was af- aebrlken, kon zoo snel met woruen hersteld. Zij was echter al tevre den, dat men het zoover had ge bracht. Tijdens de oorlogsjaren hadden vele leden haar krachten aan diverse comités gegeven cn spreekster was er haar dankbaar voor. Toch zou ze graag zien, dat in de toekomst, wanneer er weer beroep op het bestuur zou worden gedaan, dit meer zou kunnen reke nen op den steun van allen. Niet alleen het bestuur was geschikt voor die baantjes. Juist van anderen kant doet men altijd zoo volkomen en massaal mee; het is plicht daar niet bij achter te blijven, aldus mevr. Pluym. Vervolgens begroette zij den nieuwen geestelijk-adviseur, kapelaan Langemeyer, die in. zijn korte aan wezigheid had getoond iemand te zijn, die de puntjes op de i zette. Na te hetoben herinnerd aan de verschillende onderafdeelingen van Tien jaar bisschop Op 29 Juni a.s. zaJ het 10 jaar ge leden zijn, dat z. H. Exc. Mgr. N, Stam apostolisch vicaris van Ki- sumu,' titulair-bisschop van Cedië, door 'z. H. Exc. Mgr. J. P, Hui- bers, in de St,. Bavo te Haarlem tot bisschop werd geconsacreerd. Ter gelegenheid van zijn wijding was mgr. N. Stam uit zijn vicariaat, dat in de Kenya Colony, Britsch. Oost.Afnka, gelegen is, naar Ne derland gekomen. Gedurende zijn verblijf in zijn vaderland heeft hij het aantal vrien den van den missionaris father Stam'' met talrijke begunstigers weten te vergrooteir. De oorlog en de bezetting hebben dit contact verbroken en zijn oorzaak, dat de zeventigjarige kerkvorst vooralsnog niet zijn vaderland zal weerzien. Maar voor hen, die Mgr. N. Stam een goed hart toedragen, vormt de 29e Juni een pracht-gelegenheid om van hun sympathie te betuigen aan het Missie-Comité Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Paul Krugerstraat 19, ce Haarlem (postgiro 285248) Schenke God dezen pionier Afrika zijn rijksten zegen! BUURTVEREENIGING AMPèRESTRAAT In het Vereenigingslokaal hield de buurtvereenigins Ampère straat haar den Vrouwenbond, gaf mevr. Riuym j tweeden feestavond na de bevrijding het woord1 aan de spelers van P- j die Buskruit", een blijspel in 3 bedrijven opvoerden. Zij had zelf de regie en toonde hiermee, dat zij tot het leiden v.an een amateurgezelschap zeer goed in staat is. P. V. speelde zeer goed en voelde zich op de planken thuis. Men begreep elkaar. De zaal heeft kostelijk gelachen om de verwikkelingen rond Emmy, het vaatje Buskruit". Eigen leden verzorgden het planken gedeelte met een serie vlotte schets jes voor de pauze en de groote re stukken: „Een eeuw achter»' en „Kleptomaan". De voorzitter N. Bosman sprak na het openingslied door de acteurs, een welkomstwoord en dankte de medewerkenden voor hun hulp. Het ensemble Hakkerc Schiedam verkrijgbaar ter gemeente secretarie, af deeling Algemeene Za-| ken (Stadhuis, Groote Markt) en voor Kethel bij J. Korpel, Schi-e. damscheweg 63. Betrokkenen worden er opmerk zaam op gemaakt, dat, indien het nalaten van de aangifte tot gevolg heeft, dat geen bespuiting. van het aardappelgewas plaats- vimdt, deze bespuiting van gemeentewege op hun kosten zal geschieden, onvermin derd de verder te nemen maatrege len. Hinderwet B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van de Drukkerij Hasekamp, alhier, om vergunning tot oprichting van een drukkerij m het pand Havendijk 33, kad. Sectie N. no 311 (ged.), met 6 electromotoren van totaal 81/6 P.K (t.w. 1 x 3, 2x1%, 2 x1 en lxl/6 P.K.), drij vende diverse arbeidswerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gO<p Dinsdag 25 Juni 1946, des voor middags 11.30 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Candidatenlijsten De voorzitter van het hoofdstem- bureau in de gemeente Schiedam maakt bekend, dat de bij hem mge- verde lijsten der candidaten, gesteld voor de op 26 Juli a.s. te houden stemming ter verkiezing van de le den van den raad dezer gemeente, ter gemeente-secretarie, afdeeling Algemeene Zaken, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. SCHIEDAM, 11 Juni 1946. De puinhoopen vt-i de eeuwenoude abdij op den Monte Cassino zorede voor „entre.act" en dansmu Alvorens Rotterdam weder te ver- laten zijn de Engelsche sportbezoe- kers uit Huil hedenmorgen officieel HULDIGING LOUIS DANIELS Op 20 Juni. a.s. zal het twintig jaar geleden zijn, dat de heer Louis Daniels directeur werd van 't Schie- damsche Mono pole-theater, dat toen Pandora heette en later ook nog City is genoemd, In verband hier mede is zoowel door menschen in en om het theaterbedrijf, als door per sonen uit de burgerij, een comité gevormd, om in eenig.e nachtvoor- stellingen in het Monopole-theater blijk te geven van de sympathie, die men allerwegen voor den heer Daniëls gevoelt. De waarnemend burgemeester de heer P. B. M. Al- bert.s, heeft het eere-voorzitterschap van beide comité's aanvaard. T-r„t ciorr» i.tó uit het bedrijf, be. staande uit de heeren J. W. de G-root, voorzitter, Jan Koomen, Sin, gel 22, telefoon 67676, secretaris, J. J. H. H. Tepke Dokenberg, Joop Walvis, Fred Fagel en P. J. C- Heyster, bereidt een huldigings voorstelling- voor, te geven in den nacht van Dinsdag 18 op Woensdag 19 Juni. Medewerkenden zijn: Oc tave van Aerschot, Leni van den Berg het Dicola.trio, Fned Fagel, Les Gerto's, André du Laneelle, Cor Nielson, de Provaria's, Charles Ray, Wim en Bram Sc holte, de W^rlciki Hawaiians en Joop Walvis. Het comité uit de burgerij, ge vormd door de heeren L. J. v. Arney^- den, mr, P van Bochove, A. van Duinhoven, H. J. Scheffers en P. Theunee, organiseert een voorstel, ling in den nacht, van Donderdag 20 op Vrijdag 21 Juni. Voor die voorstelling zegden Lou Bandy, El_ ly Violet, The Movers, Rita Kerlen, Mullens, Lou- Geels The Theunee'3, Noldy en Jack, Duo Matron, Le wis, Mr. Quick, Wirn en Bram Schoite medewerking toe. Beide voorstellingen beginnen om half twaalf des avonds. „DE DIEF VA-N BAGDAD" Sinds de film tot een nieuwe wel kome aanleiding is geworden voor eind©]001,e polemieken tusschen pro's en contra-a ,,r, ,,mda de overheid 'n ge. L zaS'n vartooning van be paalde films voo„ menaeLm onder den leeftijd, zetelt er in. r,„„ H„Q1- een filmkeuring, die op hC beurt zoo nu en dan de schrijfgrage pen_ nen der journalisten in beweging zet. Deze week draait er in de Passage.. „De dief van Bagdad"; we hebben u aangeraden de kinderen eens te la ten genieten, maar nu blijkt ons,, dat deze film alleen voor mensehen" en aankomende menschen boven 14 jaar p gereserveerd. De directie van het jre^?rtSe"~theater beeft al veel moeite deufteTei^T6 op wijzen,alt' anf m°ete" er van 14 jaar afalt1**1klnderen 2ie.n- sprookje mogen EXCELSIOR MUZIEK. PRIJSVRAAG De uitslag van de muziek-prijs- vraag, die op den feestavond van de le Excelsiorade werd gehouden 's: No. 1. Amor.Amor; 2. Sweet Sue; 3. All of the day I'am dreaming; 4. Some of these- days. No. 768 heeft een taart, no. 243 beeft een kruik met inhoud, no. 649 heeft een fototoestel; no. 3 heeft een gymmblouse of broek; no. 239 heeft een paar gymnastiekschoenen. Prijzen afhalen op Zaterdag 15 Juni tusschen 5 en 6 uur op Rembrandt laan 12. OFFICIEELE KENNISGEVING Verordening inriciLtingen eet- en drinkwaren B. en W. van Schiedam doen te weten, dat heden op de secretarie der gemeente, ter lie zing voor een ieder, gedurende drie maanden i'sr rred-erge- legd de door den tij de lijken gemeen teraad op 6 Mei 1946 vastgestelde verordening tot wijziging van de Ver ordening op inrichtingen tot het ver bruiken van eet- en drinkwaren in de gemeente Schiedam. Bestrijding coloradokever De wnd. burgemeester van Schie dam vestigt er de aandacht op dat vele telers van aardappelen, nog niet hebben voldaan aan de verplichting tot het oiugeve-n van de grootte van den door hen met aardappelen be- teelden grond. Hiertoe bestaat alsnog tot 35 Juni a.s. gelegenheid op formulieren ,voor in de Burgerzaal op het raadhuis door het gemeentebestuur ontvan gen. Wegens uitstedigheid van mr Oud werden de bezoekers verwelkomd door den loco-burgemeester, ir. H. A. Kraayvanger, die in een sym pathiek speechje, waarbij hij zich vooral richtte tot de jongeren, de Engelsche gasten welkom heette, Nadat de heer S. T. Kershaw, pen ningmeester van het comité dat de reis naar Rotterdam heeft georga niseerd, enkele woorden van dank had gesproken, vooral aan het adres van de gastvrouwen, die haar gas ten letterlijk hadden verwend, werd koffie geserveerd. Gisteren hebben de Engelsche gas ten per bus een bezoek gebracht aan het Westland. Hedenavond om ze ven uur vindt een voetbalwedstrijd plaats tusschen de bezoekers uit Huil en een vertegenwoordigend team van Rotterdam, waarna de Engelsche gasten zich terstond aan boord van de „Melrose Abbey" zul len begeven, om de terugreis naar Huil te aanvaarden. Op (Van onzen Romeinschen correspondent») De naam Monte Cassino herin nert aan een der meest verschrik kelijke verwoestingen van den voorbijen oorlog. De beroemdste abdij van Italië, door den H. Benedictus zelf in 529 gestieht, eenzaam op den hoogen bergtop, werd met al zijn eeuwenoude kunstschatten en cultuurmonu menten totaal verwoest door vliegtuig-bombardementen. Ik ben er dezer dagen heenge gaan om, op uitnoodiging van het tweede Poolsche legercorps, de gevallenen mede te herdenken, die hier hun leven lieten. Ir. W. Schermerhoorn zijn verzoek is aan Ir. w. Scherm er horn eerv.ol ontslag ver leend als gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betreklting bewezen dien sten. Op zijn verzoek is aan Dr. Ir. (S> H. van Mourik Broekman, eervol ontslag verleend als gewoon hoog leeraar aan de Technische Hooge school, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking be^ wezen diensten. WEERBERICHT* Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt. Verwachting tót i Donderdagavond: Wisselend bewolkt; hier en Jaar nog enkele buien; aanvan- "tyic veranderlijk wind, later Tjn™Sclltin£en tusschen West en in oord; vrij jjo^j ™n op 4 20 uur, onder 3 37 ur °P 19-5S "ur, onder GEVONDEN VOORWERPEN Aangifte vanaf 18 Mei7 Juni 1946. Gedeponeerd op het Hoofdbureau, van Politie:: Distributiestamkaart, B.KS.-sieutel, huissleutel, honden- ketting, inlegvel, zuigkorf, R.K. kerkboekje, vulpdtlood, hamer, in legvel, hooge schoen, speelgoedaap, koperen dop, damesceintuux, maand- kaart, bril, inlegvel, inlegvel, acte- tasch, 3leutel, doublé damesring, ceintuur, broche, jowilsleutel, ring met sleutels, paar gymschoenen, kinderportemonnaie met inhoud, kin. dersokje, mapje met bonnen, wind- lack, wandelwagentje. Te bevragen bij de vindersge- haakt kleedje, P. Boumers, Groote Markt 9; wit hondje C. van Zeist, A. v. Soimsstraat 9-; ring met 2 sleutels GroenendaaJ, Kethelstraat 18; R.K. Kerkboekje, Klein Gordon- srtraat 5a; huissleutel Pauw, Broers- vest 50; Lipssleutel Groenewegen, Raam 34; voetbalschoen Krommen hoek, Westmolenstraat 21b; zilve ren vulpotlood Cohen, ott. Dijk 233; duimstok Dubois Beierlandsche Straat 21; jóngensjasje Zag wijn, Nieuwe Maasstraat 10a; trouwring v. d. Kuil, Voltastraat 9a; zilveren dameshorloge Werff, Stadhouders, laan 42; kinderauto Tempel, Marco, nistraat 45a; gouden ketting en sleutel Verdeck, Bur. Onderwijs, Hoogstraat 200; overall, Harlaar, Paulus Potterstraat 23; pot v. Bur- „en' iB-K--Uao 261b;; schoudertaseh ruikman, Tollensstraat 6; huis- u'? Kou wen hoven, Ldrentzlaan 310; damesmantel Zuidgeest, Dalton- straat 19b; kinderschoentjes Lans bergen, Lange Singelatraat 99; huis sleutell Triel, Nieuwsticht midden 39; haarkam Krabbenbos, B.K.-Laan 193; bril Wijngang Daltonstraat 45a; rozenkrans in étui De Bree, F.K.O.- Laan 114; sokje Kruit, Brugmanstr. 27; sleutel met plankje Gasfabriek, Dwarsstraat; damesportem. m. inh. De Bruin, Strijenschestr. 32; benzi- neblik Baanvinger, Broersvest 104; kinderjasje Hendriks, Lange Kerk straat 40; roodbruin kindermanfeeltje JEsseboom, Ostadeiaan 38; Dona- teurskaart van Liberty Wolthuis, Leliestraat 34; bril. De Zwart, Pen- drectrtschestr. 12a; portemonnaie m. inh. Ysiroek, Hoogstr. 59; platina, ring Hengst, W. Frankelandschestr. 102; huissleutel Heusbroek, Gasstr. 27; rozenkr.- in étui, Mulder, Aleida- straat 85; mand Noord ijk, Sïnale- veldstraat 13portemonnaie met inh. Middelkamp, Mesdaglaan. 1herders hond Gem. einiging; damesjasje, Braak van Swindenstraat 53; rozen krans, Hulsman, B.K.-Laan 195; actetasch met inh. Van Wieringen, Hobbemastraat 7"; kindermanteltje Van Rjjswijk, VI. dijk 287a; kinder- taschje Bats, Zwartewaalschestraat 54; rozenkrans Groothof, P.K.O.. Laan 185a,-. witte hond Verhoef, Rijnstraat 8b; bril Van Gogh, Raam 21b; kindermutsje Krommenhoek, Ant. Muijsstraat 26a; portemonnaie met inh. De Rooy, P.K.O._Laan 166; kinderportemonnaie mej inh. Kroon, Hoogstraat 100; vulpen Wies, Wil lemskade 41b; vulpen Wentink, Gr. Markt 6; portemonnaie met inhoud Hoeg.ee, Lekstraat 65b; ƒ10;Scha- delee, orentzplein 10b. Bjj het afhalen der goederen bij de vinders gelieve men het Hoofd bureau van Politie, Lange Nieuw- straat, in kennis te steilere. (Telef. 09383). De weg naar Monte Cassino wordt ook n,u nog, na twee jaren, gemarkeerd door ruïnes Grauw en grijs staan de geraamtes der hui zen langs den weg en als een vreem de versiering bloeien hier en daar de rooide klaprozen in het puin.. Men ziet er kleine stadjes en dorpen op een bergtop liggen, waarvan geen huis heel is gebleven en waarvan men zich bevreemdend afvraagt; waarom een dergelijke vernieling. Nergens is de verwoesting even wel zoo totaal als in Monte Cassino. Het stadje, dat onder tegen den berg ligt, waaraan het zijn naam ontleent, bergt geen leven meer. De grauwe muren steken omhoog, een tonig, kleurloos; geen hand heeft het puin nog aangeroerd, alsof men hui vert voor deze beangstigende spook stad in de bergen, Monte- Cassino is een oord des doods, een oord van totale vernieling. Overal liggen de steenblokken, die losgelaten hebben van de bergen, verspreid. We zijn moeizaam den kronkelweg naar den bergtop opgegaan om de ruines der ab dij te zien, om de do oden te eeren op het massakerkhof, die ten getale van ruim 1200 daar een rust plaats vonden na verwoeden strijd Het kerkhof is tegen de helling aangelegd van een heuvel in de on middellijke nabijheid van het kloos ter; de grafzerken, de ommuring, de trappen op het kerkhof zijn al le uitgevoerd in travertij-n-steen, die men heeft gehaald uit den voor raad, die Mussolini voor de wereld tentoonstelling 1942 rn Rome had bijeengebracht. Op dit kerkhof las de Poolsche legerbisschop op den tweeden ge denkdag van den slag om Monte Cassino aan het wit-marmeren al taar, dat de begraafplaats bekroont een H Mis voor de gevallenen. Toen we na de H. Mis den. heu velrug overgingen, kwamen we op het terrein, waar twee jaar geleden een verschrikkelijke strijd woedde en die eerst voor honderden Ameri kanen en Engeischen en daarna voor 1200 Polen een vallei des doods werd. Wel had het opgegroeide on kruid menigen granaatkuil over dekt, maar zoover het oog reikte, was geen enkele boom te bekennen; hier en daar staken slechts grauwe boomstompen omhoog. Toch was het een stralende lentedag, de morgen nevel dreef uiteen tegen de berg toppen, in de verte glinsterde de laatste sneeuw op de hooge krui nen, de zon gaf leven en kleur aan het opschietend groen en de bossen wilde bloemen, die brandden tegen de hellingen. Men zou er den har den strijd hebben vergeten. Maar de soldaten beleefden de oude herinne ringen opnieuw bij het weerzien de zer plaats, en overal verspreid la gen verwoeste tanks. Een dezer tanks, de eerste, die in. het Duitsche mijnenveld de lucht invloog, had men omgebouwd tot een oorlogsmonument Uit de ijze ren stukken rupswifflen had men een kruis gesmeed, dat op een voet stuk van twee scorpioenen (het re gimentsembleem) op de tank werd gemonteerd. Op het voetstuk de inscriptie: „Aan de helden van het 4d» Poolsche tankregimeni, die hun leven gaven op hun marsdk naar Polen.'' Dn monument werd door mgr. Gawlina ingewijd; hier werden de coraties uitgereikt aan hen,, die eens* hier streden, de helden werden ge ëerd door den bevelvoerenden ge neraal. Maar geen redevoering maakte zulk een diepen indruk, als die bij het uitreiken van het ridder kruis aan een Poolsche moeder, die hier twee zonen had verloren en die nu werd geëerd als verpersoon lijking van de Poolsche moeders, die in de oorlogsjaren zulke ontzag gelijke offers brachten. Na afloop der plechtigheid be zochten we de ruïnes van de abdij Nimmer heb ik een verwoesting ge zien, zoo totaal, als de verwoesting van dit klooster. Er staan nog slechts brokstukken van muren en deze brokken omvatten metershoo- ge bergen puin van wat eens de be roemde abdij was. De secretaris van den abt leidde ons rond en liet ons in een dik foto-album zien, hoe het vroeger was geweest. Zie, hier de abdijkerk! We liepen over puin, we zien een stuk van een kapiteel van een kolom er even bovenuit, we kunnen dus eenigszins berekenen, hoeveel meters puin we onder ons hebben. We zien brokstukken van marmeren beeld-en, van kunstig ge beeldhouwde reliefs, flarden van wat eens beroemde schilderstukken waren, we hooren beroemde kun stenaarsnamen en de bekendste werken der Beuroner school. Bij al deze troostelooze verwoes ting waren er evenwel een paar punten, die hem, die gelooft, tot hoop stemmen. Vooreerst is uit de totaal-verwoeste kloosterkerk het altaar, dat de relieken bewaarde van St. Benedictus en St. Scho- lastica, ongeschonden te voorschijn gekomen. Het is weer opgericht in een kleine kapel temidden van de ruïne. Vervolgens is de kamer, waar St. Benedictus zijn Regel schreef en waar hij: stierf en die later tot kapel werd ingericht, de eenige plaats van het heele klooster, die op wonderbare wijze aan de vernieling ontsnapte. Toen wij deze plaats bezochten, las ik in het gebeeldhouwd relief rond de deur de beginwoorden van het „Venite exsultemus", den won deren oproep, waarmee het bre viergebed opent en uitnoodigt om Godi te prijzen. En het kwam ons voor, alsof daar een belofte in lag. dat op dezen eenzamen berg de lef van God niet zal verstommen, maar dat het beroemde klooster uit zdi» troostelooze puinhoopen tot ver nieuwd leven zal herrijzen. „Het is zeei moeilijk", schreef onlangs een muziekcriticus, „om een fluit in de hooge registers pia nissimo te bespelen". Naar aanleiding van deze diep zinnige en scherpzinnige opmerking schrijft de hoofdredacteur van het cultureele tijdschrift „Mausoleum", de heer S. Nerp, ons het volgende; „Sommigen zullen weinig origi neel opmerken: „Jammer, dat het niet onmogelijk is". Hoe dat ook zij, de kunst van het pianissimo be spelen van een fluit in de hooge re gisters is pseudo-psychologisch, of beter nog psychisch. Men moet zijn melodie pianissimo denken en tege lijkertijd zijn wenkbrauwen optrek ken en het hoofd achteroverhouden. Als de beroemde fluitist Bernard Brom, de man met de gouden fluit, „Piewie, Pie wie, Piewie" speelt, komt er een etherisch moment, waarop een kristalheldere noot, dia toch niet meer is dan het gefluister van een fee, zilverzacht trilt op del ndemloozr lucht als een van maan licht doordrenkte druppel wijn op een Garibaldi-hoed. Een moment, waarop het is, alsof de ziel van da muziek zelf begint te spreken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3