Seyss Inquarts zaak afgesloten Vijf zeeverkenners vermist Sport-discipline en godsdienstzin STADSNIEUWS. nieuwe schiedamsche courant Zivak spel van den Franschen aanklager MAANDAG 17 JUNI 1946 PAGINA 3 SCHIEDAMS BRAND WEER BLINKT UIT D.WS.-nieuws DE RELLETJES TE DUINDORP KATH. KRING GORZEN Meisjeskoor „Zingend Leven" AFSCHEID VAN VIJF LEERAREN VERRADERS IN CASSATIE „HET BOSCHJE" VAN ROTTERDAM POLITIEKE AANSLAG? ERNSTIG ONGELUK OP L. C. WIELHOUWER O nvoorwaardelijk in vrijheid KATH. SIGARENWINKELIERS DE NIEUWE MAAS RECTIFICATIE „TEAM-BOYS" VIEREN KOPEREN FEEST door Mr. A. J. M. van Dal. Neurenberg, 14 J"1" 1!we „East Is east and West Is west land never the twain sha be' zong Radyard KiP»nSn en die Jtrekking tot o>«e s0osterburen op de'gebeurlükheden in de oorlogs- voel ik mij soms geneigd tot idezewde verzuchting. Wanneer dr. Ivvimmer, commissaris-generaal voor ■justitie onder Seyss Inquart tijdens ;de bezetting, als getuige voor het internationale tribunaal verklaart, dat Seyss het leven van verscheide ne honderden Nederlanders gered .heeft, omdat hij, den elsch J Himmler, dat vijfhonderd rieaer landers als reprcw'16' ,e aanslag op Rauter moesten worden terechtgesteld, tot ongeveer twee honderd wist te beperken, vraagt imen zich af, hoe de raison van oor logvoering en bezetting de geesten zoo ontoeganke' ijk kon maken voor de eischen van recht en mensche- ljjkheid, dat de schaal der waarden er totaal door wordt omgekeerd. Het ontbreekt er nog maar aa dat hij het verzetskruis voo J -- naast mij op de 2iin verklaring, dat de rijks- Z*U bii de afkondiging van 't °mbargo op alle binnenschepen ten hSi^ve der Wehrmacht vlak voor den hongerwinter meermalen door Louwes en Hirschfeld voor de nood lottige consequenties van dezen maatregel gewaarschuwd was, kan tegen Seyss Inquart gewicht in de ■schaal werpen. Deze tracht zich echter, zooals nog op tal van an dere punten, achter de bevelen der Wehrmacht en de eischen der oor logvoering te verschuiten. Maken wi) van de gezamenlijke argumenten van aanklachten en verdediging in Seyss Inquart s zaak balans op, dan komt het mij voor, dat zijn verantwoordelijkheid voor een aantal maatregelen, die in het kader der oorlogsmisdaden of der misdaden tegen de menschheid pas sen, onloochenbaar is. Voor een deel zij het gering deel, heeft hij deze verantwoordelijkheid zelf erkend voor een ander deel beroept hij zich op bevelen van Berlijn of ^an de Wehrmacht, die hij had uit te voe~ ren; voor een derde rieel schuift hij de 'verantwoordelijkheid op de Ge stapo af. Aldus tracht hij zich ach ter de juridische borstwering der competentie-vragen te dekken. Het charter, volgens hetwelk het tribunaal te oordeelen heeft, ont heft echter den verdachte niet van de verantwoordelijkheid voor mis- lOpeischt, hoor ik na inderdaad drijven op grond van t feit, dat zij perstribune mompelen en derdaad|em yan hoogerhand bevolen zijn ials men de zaak beziet an_ hen jn het eva, van Seyss Inquart blijkt, lvant wat Seyss alles nog meer ten inadeele van Nederland had kunnen doen, doch wat hij heeft nagelaten, zijn hem verdiensten nauwelijks te ontzeggenMen staat echter ge- aneenlijk terecht niet voor wat men aan kwaads heeft nagelaten, doch voor wat men aan kwaads heeft bedreven, en wat Seyss Inquart ge daan heeft, zal zwaar genoeg wegen. Seyss Inquarts verdediging is van daag afgesloten en hij, zoowel als zijn respectabele Weensche raads man, dr. Steinbauer, kunnen er met tevredenheid op terugzien. Voordat deze verdediging een aan vang nam, was de algemeene over tuiging in het bijzonder der Neder landers, dat Seyss een verloren man was. Ik wil niet zeggen, dat deze -overtuiging in haar tegendeel is .verkeerd, maar het is in he vrij- uitgebreide Neder landsche kamp toch een punt van discussie ge worden, of het tribunaal zich door opzet en doorvoering van de verde diging niet te zeer zal laten be- influenceeren. Een getuige als Wim- mer, bleek bij het kruisverhoor voor den Franschman Debenest een te zware tegenpartij- Meermalen zette Iiij hem door zijn antwoorden schaak mat, meermalen liet de Franschman, die in de materie niet voldoende thuis was en bovendien nog eenige terechtwijzingen van den president te incasseeren kreeg, zich onnoodig in een hoek dringen. Hoeveel handiger en tactischer manoeuvreerde dr. Steinbauer bij het verhoor van den eenigen Ne- derlandschen getuige décharge in Seyss Inquarts zaak, dr. Hirschfeld, die op verzoek van bet tribunaal, ondersteund door de Nederlandsche reeeerlng. naar Neurenberg is ge nomen. Het was duidelijk, dat dr. Hirschfeld de Nederlandsche visie op Seyss Inquarts beleid ging ver tolken en waar hij er gelegenheid toe kreeg, deed hij dat ook op forsche en overtuigende wijze. Maar de "Weensche advocaat onthield hem deze gelegenheid zooveel mogelijk. Door de manier waarop hy zijn vra- fgen stelde, forceerde hij Hirsch feld meermalen tot uitspraken, die ten voordeele van Seyss pleitten. Bij het kruisverhoor van dezen getuige door de prosecutie, ditmaal vertegen woordigd door een anderen .Fran schen aanklager, moest dit nadeel worden ingehaald en ten deeie ge schiede dit ook wel. Toch was ook deze Fransche ondervraging niet scherp genoeg op de feitelijke bezet tingstoestanden van Nederland af- g©stem<u was zij tevens niet syste- TJtri helder genoeg geconstru- eerd om het beeld van Seyss In quart s beleid in Nederland volledig en klaar te weerspiegelen. Niettemin wist dr. Hirschfeld Seyss eenige zware verantwoordelijk heden toe te schuiven. In het bijzon- hoe terecht deze bepaling in het statuut van het tribunaal is opge nomen. Hij was een te belangrijk rad in het doodelijke raderwerk der nationaaJ-soc. machine, hij heeft zijn plaats in dat raderwerk ook te be wust en te zeer met vollen wil aan vaard en gehandhaafd dan dat er voor hem op de formeele gronden van competentie-onderscheidingen vergeving mogelijk mag zijn. De Ned. Vereeniging. van Brand weercommandanten organiseert jaarlijks een landelijke conmpetitie in geoefendheid van het brandweer personeel. Tot dat doel is ons land in kringen verdeeld en Zaterdag middag was het de kring Rotter dam, die wedstrijden voor de eigen gemeente en 13 omliggende plaat sen had uitgeschreven. Aan deze wedstrijden deden 22 groepen van 8 man plus commandant mee. Schie dam verscheen met 3 groepen van gelijkwaardige sterkte. Het idee van een keurploeg had men opzette lijk laten varen om meer een ge middelde geoefendheid, dan een topprestatie te toonen. Daarom Is het des te eervoller, dat van de 3 Schiedamsche groepen twee zich wisten te plaatsen aan den top van de ranglijst en wel op de tweede en derde plaats. Gemakkelijk waren de wedstrijden niet. 40 meter loopen met alle materiaal, een verboden strook van 10 meter overtrekken eveneens compleet, slangen 60 M. uitleggen, kortom all-round ge oefendheid, vaardigheid en snelheid toonen met zulk zwaar materiaal is een eeresaluut waard. Schiedam zal nu met twee ploegen bij de provinciale wedstrijden ver tegenwoordigd zijn, een unicum, en wanneer ze daar evenveel succes hebben, zal de brandweer het 40- jarig jubileum in September met des te meer luister vieren. 40 jaar Schiedamsche Vrijwillige Brand weer, het is een heele tijd en we hebben gehoord, dat men er iets grootsch van wil maken. Laten we daar allemaal aan mee helpen. Het is wel verdiend. De Schiedamsche Handbalvereen. D. W. S. heeft deze week verschil lende wedstrijden gespeeld, weiae een goede oefening voor haar lagere elftallen vormen. Donderdagavond werd op het ter rein van de S. V. Pieterman per. dameswedstrijd gespeeld. De damei van Pieterman die de handbalsport sinds kort beoefenen, verloren met 30. Zaterdagmiddag speelde een D. W. S. heerencombinatie op het S. V. V.-terrein tegen een elftal van de athletiek-afd. S. V. V. De S. V. V. speelde niet slecht, doch tegen de D. W, S.-ers was zij niet op. gewassen. De D. W. S-junioren (jongens) speelden op het terrein Damlaan tegen Dynamo. Tegen de andere en grootere jongens van Dy namo konden zij niet op, en verlo. ren met niet minder dan 80. Zon dagmorgen werd op Boschhoek een dames- en heerenwedstrijd gespeeld tegen elftallen van Wilton—Fijenoord. Deze sportclub heeft zich zoo juis. bij de N. H. B. aangesloten en speel de nu haar eerste wedstrijden. D» D. W. S.-dames wonnen met 23 terwijl de D. W. S._heeren met 4—3 wisten te winnen. Vooral het heeren eiftal van W. F. speelde een goeden wedstrijd, 's Middags vond een club- ontmoeting tegen Tedo uit Den Haag plaats, welke door de lagere D. W. S..elftallen gewonnen werd. De uit slagen waren, als volgt: D. W. S. 2-~ Tedo (dames) 1I; D. W. S. 3Te- do 2 (dames) 40; D. W. S. 4Teao 3 (dames) 3—1; D. W. S. 3—Tedo I (heeren) 54. Hedenmorgen opnieuw slachtoffers Nadat om ongeveer 7 uur heden ochtend bij de reveille de toestand ais rustig geschetst zou kunnen worden, ontstond er, na een half uur, opnieuw eenige beweging. Ver schillende groepjes gevangenen weigerden n.L op het appèl te ver schijnen, en weer anderen wilden den gisteravond bij de ongeregeld heden gevallen delinquent eeren. Vermoedelijk vielen er heden ochtend nog een doode en een ge wonde, toen gegeven bevelen niet direct werden opgevolgd. Door den onoverzichtelijken toestand was hier omtrent tegen den middag nog geen zekerheid te verkrijgen. De alarmtoestand is gehandhaafd, de militaire bewaking blijft in het kamp. Er zijn strenge voorzorgsmaat regelen getroffen en de gedetineer den moeten in de woningen blijven. Zooals bekend, bestaat het kamp uit een woonwijk in de na bij he ia van de Scheveningsche haven, welke loor een drietal prikkeldraadversper ringen van de buitenwereld is afge sloten. Bovengenoemd koor gaf in samen werking met het knapenkoor der H Hartkerk wederom twee zeer soed geslaagde uitvoeringen. Daar het de tweede uitvoering was in dit seizoen, kunnen wij constate® ren, dat het peil der beide koren zich in stijgende lijn 'begeeft. De drie zangspelen die nu werden opge voerd waren wat zang en declamat:» aangaat tot in de perfectie verzorgd. Ook de reidansen die in de spelen voorkwamen waren met zorg inge studeerd. Uit hetgeen in deze laatste uitvoe ringen is gepresteerd# blijkt, dat de beide koren onder de bezielende leiding van den heer Vredebregt zeer goede dingen in staat zijn. Wij zien dan ook vol belangstelling hui' wederoptreden tegemoet. Rest ons nog te vermelden dat costumeering en kapwerk door d3 firma Van Noyen uit R'dam zeer goed was verzorgd. De heeren J. Keuning Alblas, Veenhoven, Lucas en Hoogcarspel zullen het volgend leerjaar niet meer aan de Rijks H.B.S. alhier verbonden zijn. De eerste gaat met verlof. de twee volgende hebben elders een benoeming bij het Mid delbaar Onderwijs aanvaard, terwijl de twee laatste wegens hun ver kiezing tot lid van de Tweede Ka mer op non-actief gaan. In hun plaatsen zijn nog geen anderen be noemd. De bijzondere raad van cassatie deed uitspraak in de zaak van Jan Joh, Cabalt, te Rotterdam, die in zijn functie van politic-agent bij den inlichtingendienst te Rotterdam deelgenomen had aan diverse arres tatie® en aan jodenrazzia's, en des wege door het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage tot tien jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. De bijzondere raad verwierp het be roep. Marcel Stas uit Rotterdam, was wegens het in 1943 vrijwillig dienst- nemen bij het vrijwilligerslegioen Nederland door het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak van den bij zonderen raad luidde thans: verwerping van het beroep. In de krant van Zaterdag kwam een advertentie voor over een loterij ten bate van een K. A.-huis voor de parochie „het Boschje", een der zwaarst getroffen wijken van Rotter dam, Kerk, pastorie, jeugdhuizen en twee dc-de' der woningen gingen te loor. Pater Thoen is met een stut opbouw belast. Gaarne vestigen ws de aandacht van onzen lezerskring op zijn actie en bevelen de loterij van harte aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur werd door een onbekend gebleven dader een handgranaat geworpen in den sla. gerswinkel van H. aan de Schiet baan .straat te Rotterdam. De ont ploffing veroorzaakte eenige mate- rieele schade, welke niet van ern- stigen aard was. De zaak heeft waarschijnlijk ©en politieken achter grond. ZESDE EEUWFEEST H. SACRAMENT VAN MIRAKEL De leden van den Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament des Altaars te Schiedam en verder© belangstellenden worden er op at tent gemaakt, dat tot uiterlijk mor genavond bij de fa. Willems Ern- sting Rott. dijk 233 kaarten kunnen besteld worden voor deelname aan de feestelijkheden te Amsterdam op Zondag 23 Juni a.s. Wij wekken al len op in grooten getale hieraan deel te nemen. Verder worden de leden attent ge» maakt op de diverse plechtigheden in de parochiekerken te Schiedam op H. Sacramentsdag en verdere da gen. Het bestuur vertrouwt er op, dat alle leden op die dagen trouw hun aanbiddingrsbeurt zullen waarhe- De vroegere leider vxn den distri- butiedienst Schiedam, de heer L. C. Wielhouwer, is op last van den pro cureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage, onvoor waardelijk in vrijheid gesteld en kan niet meer onderworpen worden aan het oordeel van een tribunaal. Het is n.l. gebleken dat alle tegen den heer W. ingebrachte verdenkin gen ongegrond zijn. De heroprichtingsvergadering van den Nationale Hanzebond van Siga renwinkeliers heeft plaats op Dins dag 18 Juni a.s. De vergadering wordt gehouden in hotel Riche (We ber) Vreeburg 21 te Utrecht om 10.30 uur. Ter sprake komt o.m. de detaillistenmarge. Zondagmorgen omstreeks half elf is op de Nieuwe Maas ter hoogte van het Hoofd in Schiedam een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Zeeverkenners van de Karei Door mantroep uit Rotterdam waren daar onder leiding van schipper J. C. Figee uit Rotterdam aan het zeilen, toen uit de richting Vlaardingen dé tanker „Pema", die gesleept werd, naderde. Met 2 signaalstooten be duidde de kapitein van de tankboot de zeilboot aan bakboord te blijven, maar blijkbaar dacht de schipper nog wel er voor langs te kunnen passeeren. De zeilsloep „Karei Door. man" kwam tusschen de sleepboot en de tanker terecht, waarbij de mast door de sleeptros werd ge raakt en afgerukt. Op de „Karei Doorman" ontstond een paniek. Uit vrees, dat hun boot zou omsiaar-, waren reeds vóór da aanvaring ongeveer 20 zeeverkenners overboord gesprongen. Twee jon gens trachtten zich te redden doo~ in het rubberbootje achter hun vaar. tuig te klimmen, maar de tanker voer daar overheen en beide ver kenners verdronken. Een der drie sleepbooten, die de tanker trokken, begon terstond met het reddings werk, daarbij geholpen door de op varenden van de voor anker iiggendt schepen. Ook de Rotterdamsche ri vierpolitie was spoedig ter plaats» en gezamenlijk wist men 15 jongens op te nemen. Bij het appèl on tbr», ken echter 5 van de 32 opvarenden Onmiddellijk werd ter plaatse me» dreggen begonnen, maar tot op he den had dit geen resultaat. De vermisten zijn Kees Mijnster- Diergaardesingel, geb. 1933. Al» Zandbergen, v. Waerschutstraat, geb- 1930, Gustaaf Adolf Svensson, v. <t Polstraat, geb. 1932, Bas Val, Hugo Molenaarstraat, geb. 1939 en A. 1. Koekman, Rochussenstraat, geb. 1920. Het gebeuren werd door een groot aantal menschen gade geslagen en et heerschte een zeer gedrukte stem ming op het Hoofd in Schiedam, toen bekend werd, dat niet allen gered waren. Het ongeval hield ook van. morgen vele menschen in Schiedam nog bezig. Overeenkomstig de eischen voor zeeverkenners konden alle jongens zwemmen. In het verslag van de begrafenis plechtigheid van Dr. A. H. de Bruyn, dat wij Zaterdagavond plaatsten is een zetfout geslopen. Dr. R. H. M. Geerdes en niet Dr. R. H. M. Mees sprak namens de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. EMMA O.D.S, Op verrassende wijze werd het tiveede doelpunt gemaakt door Emma Naargelang zijn geaardheid dient de jongen zijn buiten-huiselijke vor ming te ontvangen in een vereeni- ging met een daarop afgestemden inslag. De voetbalclub, de turnver- eeniging, de verkennerij, zij beoogen alle met als middel de sport resp. het buitenspel éénzelfde doel: aan- kweeken van gemeenschapszin en vorming tot volwaardig mensch in de maatschappij. Deze jeugdorgani saties hebben echter met haar mid delen niet vat op elk jongenskarak ter en sluiten als zoodanig onbe wust vele jongens buiten. Om ook aan deze jongens de voor hun toekomst noodzakelijke vorming te kunnen geven, met zoodanige middelen die wel op hun karakter zijn- ingesteld, richtte in het jaar 1933 de heer P. C. Lap in het ver band van het Sint Franciscus Lief dewerk te Rotterdam een z.g. vrije jeugdgroep op: de „Team-boys". Het systeem van de „Team-boys" is gebaseerd op de sportiviteit van het voetbalspel en de discipline van het turnen. De geest die onder het spel in deze jongens wordt ge kweekt is er een van ongekunstelde sportieve opgewektheid eenerzijds en van straffe discipline anderzijds, doordrenkt van diepen godsdienst zin, en is er op gericht hen te oefe nen in het in Christelijke blijmoedig heid aanvaarden van de harde kan ten van het leven, waarmee de vol wassen man te doen heeft als hij midden in de maatschappij wil staan. Deze „Team-boys" vierden giste ren hun 12%-jarig bestaansfeest. En dat het systeem volgens hetwelk de „Team-boys" te werk gaan, thans door het diocesaan verband voor de katholieke jeugdbeweging is goedgekeurd en aanbevolen als richtsnoer voor het leiden der z.g. vrije groepen voor de katholieke jeugd in het algemeen, en dat deze eerste groep tot een landelijke orga nisatie is uitgegroeid, mag zeker als de hoogste belooning voor het zui vere idealisme en de onverzettelijke wilskracht worden beschouwd waar mee de heer P. C. Lap twaalf en een half jaar lang dit pionierswerk heeft verricht. Gisteren dan werd het 12%-jarig bestaan van deze eerste „Team- boys"-club gevierd. Om 8 uur droeg de directeur, pater R. Taks S.C.J., in de kapel van het S.F.L.-gebouw aan den Schiedamschesingel een H. Mis op uit dankbaarheid, waaron der de jongens zelf de gezangen uitvoerden. Na afloop was er voor bestuur, jongens en ouders gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw Van Vollenhovenstraat 10. Om half 11 had in „het Singelhuis" de feestelijke herdenkingsbijeen komst plaats. De sfeer in. de kleur rijk versierde groote zaal was er een van spontane, maar goed ge leide, jongensachtig-luidruchtige vroolijkheld en vriendschap. Op het podium waren het bestuur, vele oud-directeuren en talrijke genoo- digden gezeten. De eerste die de keurig geünifor meerde jongens en hun ouders toe sprak was de tegenwoordige direc teur, pater R. Taks S.C.J., die vooral hulde bracht aan den stich ter van de groep, den heer P. C. Lap. Dan nam deze zelf het woord om in een bezielende toespraak het doel van de „Team-boys" uiteen te zetten: door het bijbrengen van ge zonde sportieve opvattingen de jon gens als mannen met een hooger ideaal in de maatschappij brengen. De behuizing is misschien bouwval lig, de geest die er in heerscht te oersterk. De heer Lap riep fille boys op allen het hunne er toe bij ta dragen het 3e lustrumfeest nog grootscher te doen worden. Na aan bieding van eenige geschenken aan len captain P. Lap, 2en captain W. Weimar en directeur pater R. Taks door eenige oudere jongens namens alle boys o.a. van een fraaie club- vlag: het „Team-boys"-embleem kruis voor zon in het midden van de vaderlandsche driekleur weid de nog pater Oomes S.C.J., oud- .directeur, breedvoerig uit over de voortreffelijke kwaliteiten en de verschillende perioden van den har den pioniersarbeid van den heer Lap als jeugdleider. Pater R. Kwanten S.C.J., president-directeur van het St. Franciscus Liefdewerk, besloot de rij van sprekers. Hjj bracht dank aan den heer Lap voor de wijze les sen die hij reeds tientallen „afge studeerden" van zijn „Team-boys"- groep op hun levenspad heeft mee gegeven, hoopte dat op het Se lus trum minstens 200 jongens aan da feesten zouden deelnemen, en wenschte den heer Lap nog vele ja ren van succesvollen arbeid. Met de receptie eindigde deze feestelijke herdenkingsochtend Een avond, waarop eveneens weer alle jongens met hun ouders en tal rijke genoodigden aanwezig waren, en die een vlotte demonstratie gaf van hoe in spert en spel een luid- ruchtig-levenslustige jongen en een gedisciplineerd team-mensch één zijn, vormde het sluitstuk van deze fees telijke koperen bestaansviering d« Rotterdamsche „Team-boys",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3