d' d 12i/2-jaar PASSAGE-THEATER DE SPOORBRUG OVER DE OUDE MAAS ie rare werel NIEUWE schiepamsche courant ZATERDAG 22 JUNI 1946 PAGINA 3 MOOIE FEESTAVOND COMITÉ KATHOLIEK SCHIEDAM. St. Ambrosius S.V.V.—HERMES DV.S' BIOSCOOP-NIEUWS Monopole WEERBERICHT TWEE ZEEVERKENNERS AANGESPOELD CRICKET-NIEUWS DOKTERS- EN APOTHEKERS- DIENST SCHIEDAMSCH VOETBAL Werkschoenen te Schiedam OP 15 JULI WEER in DISTRIBUTIEDIENST GEBRUIK Groote feesten op til BURGERLIJKE STAND BURGEMEESTER VAN ARNHEM ROTTERDAM HAVENSTAKING DUURT VOORT MR. H. WILLEMSE JEUGD EN MUNITIE HET BUITENKANSJE EN HET HUIS YAN BEWARING WEGENS ROZENKRANSBEZIT DOODGESLAGEN VLAARDINGEN WIJ GAAN WEER AAN INMAKEN DENKEN en een half jaar geleden, op den vooravond van Kerstmis 1933, opende, het Passage-theater zijn deuren voor het Schiedamsche pu bliek. Het groote werk, dat de heer Tuschinski was begonnen, was ge reed gekomenSchiedam had een theater, waarop de bewoners trots konden zijn. Gisteravond was er alle reden, om dit feit met eenige extra feestelijkheden te herdenken, want wat tot nu toe in Schiedam aan uitingen van cultureel leven in groot verband leefde, vond alleen in de Passage een passend onderdak. Het programma van den gala avond begon om ongeveer kwart voor 8 met binnen- en buitenlandsch nieuws. Daarna draaide het zeer mooie propaganda-filmpje van de Denemarken helpt Nederland-actie waarbij vooral de goede fotografie opviel. De stem van Daan Hooykaas kon digde daarop de groote verrassing van den avond aan. De in kleuren opgenomen film van de overwin- ningsparade in Londen, een zeld zaam bont document. Daverend was De heer Daniëls, directeur van Monopole, betrok vooral den be drijfsleider in zijn hulde en felici teerde tevens de directie. In de gisteren gehouden vergade ring van Comité Katholiek Schie dam werd medegedeeld, dat sedert de laatste bijeenkomst zich nog heb- Voor de goede samenwerking met j ben aangestoten de afd. Schiedam de Schiedamsche vertegenwoordigers van de D. V. van Kath. Onderwu- van de pers dankte namens allen zers „St. Augustinus en de Vrou- Jan Koomen. I welijku Kath. Jeugdbeweging. De heer van Pelt dankte namens j T0t voorzitter van het Comité O. B. K, Hij deed dit zoo, dat het werd met algemeene stemmen ge. halve balcon leegliep en de heeren kozen Dr. A. L. Kunze, terwijl nog Lokenberg en Sabel bij het hoogte- j een plaats in het bestuur gereser- punt van den avond voor een ru- j veerd werd voor de Vrouwel. Jeugd- moerige zaal spraken. De recette beweging. werd n.l. op dat oogenblik aan deDe financiëele bijdragen der aan. Stichting 1940'45 overhandigd. De gesloten vereenigingen werden gere- heer Sabel meende hierbij een uit- I geldmet enkele vereenigingen zal eenzetting over doel en werk van de nog nader overleg worden gepleegd. Stichting te moeten geven. Hij deel-j De vice-voorzitter, die de verga de o.a. mede, dat in Schiedam door dering leidde, sprak de verwachting particulieren en bedrijven tot nu toe uit, dat nu door de verkiezing van 40.000 was bijeengebracht. een voorzitter het bestuur compleet Na de peuze draaide „De Roodeis, spoedig een nieuwe bijeenkomst aarde", een veelgeroemde film, die door zijn soberheid en strakke regie een diepen indruk bij de bezoekers achterliet. In ons nummer van 16 Mei werd deze film uitvoerig be sproken. Om twaalf uur was de avond geëindigd. voor het bespreken van acties noodig zal zijn. te voeren het applaus, dat de dankbaarheid van de zaal vertolkte. joop Walvis en Ludwig van Beet hoven is een minder ongewone com binatie, dan de regelmatige Uassage- bezoeker wel zou verwachten, want Walvis is niet alleen een groot lief hebber, maar ook een zeer goed vertolker van klassieke muziek. Daarom was het toe te juichen, dat hij het gisteravond met de platte smaak van het publiek niet op een accoordje gooide, maar zijn eigen plannen uitvoerde. De ouverture ..Bgmont" kreeg een uitvoering, die zeer goed was, ook al is 'n bioscoop orgel niet de ideaalste vertoiker. Alex de Haas, de huisconferencier van het Tuschinski-theater, was ver hinderd en daarom verving Daan Hooykaas hem, bijgestaan door Koos Vermeulen aan den vleugel. Een alleszins waardige vervanger bleek Hooykaas te zijn, die met een vlot praatje en liedje „de prettige stem ming er hechter in kreeg. Fransy en Co is een nummer, dat ademloos doet zien naar de verrich tingen van een der partners, die schijnbaar met een elastieken rugge-1 graat is geboren. De artisten oogst ten luid applaus. Na dit nummer begon de huldi ging, die door Hooykaas werd inge leid. Op het tooneel stonden de jubi larissen Ch. Govers, W. C. Ru ter. W. K. Roskam, in hun nieuwe por- ticrs-unlformen, de operateur J. G. Visser, alias Hannes, mej. Groen, mej. v. "V lokhove. en mej. v. Oud- heu sden en Joop Walvis, zy werden door den conferencier voorgesteld en hun verdiensten werden door hem genoemd. Namens de directie van het Tuschinski-concern sprak de be drijfsleider van het Passage-theater, de heer J. J. H. H. Tapke Loken- berg. Hy bedankte het personeel, omdat dag en nacht de dames en heeren klaar stonden voor 't theater en er nooit gemopperd werd, als er later of zelfs den nacht door moest worden dienst gedaan. Hij hoopte, dat allen het zilveren jubileum zou den meevieren en dezelfde prettige samenwerking zou blijven voort duren. Namens de directie bood bij aan allen een enveloppe met inhoud aan. De overige leden van het per soneel brachten vervolgens aan hun collega's een bloemenhulde. De heer Govers dankte de directie namens de feestelingen en sprak er zijn vreugde over uit. dat de Am- sterdamsche directie persoonlijk te genwoordig had willen zijn. Namens het gemeentebestuur sprak wnd. burg. P. B. M. Alberts. Hy roemde vooral het hooge peil in de keuze der programma's, het schep pen van de gelegenheid tot het bren gen van andere cultureele uitingen dan de film, zooals de avonden van "en Kunstkring, uitvoeringen van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest e.a. Hy hoopte, dat dit vruchtbare werk op hetzelfde hooge peil zou worden voortgezet. Hij roemde Speciaal de energieke lei ding van den huidigen bedrijfsleider en betrok het jubileerend personeel in zijn waardeerende woorden. De Schiedamsche Kunstkring kon niet achterblijven, zei de heer Hey- boer. Dat zou ondenkbaar en on dankbaar zijn. ondenkbaar, omdat zonder 't Passage-theater de Kunst kring waarschijnlijk nooit ZOU heb- fcen bestaan en ondankbaar jegens de stichters van het gebouw, die hun woord gestand hebben gedaan en het Schiedamsche publiek hebben leeren uitgaan. Hy dankte ook den heer Tapke Lokenberg voor Zijn prettige behandeling van de Kunst kring-zaken. Op Donderdag- en Vrydagavond zal het overbekende harmonie-or kest ,,St. Ambrosius'' feestavonden geven in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Onder leiding van den directeur, den heer J. Heilker, worden o.a. Lichte cav. I rie van Suppé en Rozen uit het Zuiden van Strauss uitgevoerd. De heer G. Schaap zal met pianobe geleiding Le Tourbillon, een air va. rié voor clarinet, van Paul Bouil lon ten gehoore brengen. De avond wordt verder door variété gevuld. Voor de op a,s. Dinsdagaond, 25 dezer, te 7 uur op het S.V.V.-terrein te spelen Derby" tusschen S.V.V. en Hermes D.V.S. zullen de navol gende elftallen opgesteld worden: S.V.V.: C. W. van Noortwyk (d.i, F. Steenbergen, J. A. van Meerwijk 'a.l, J. va.n Sebijndel, A. de Bruyn, Ph. van Kan Cm.), A. v. d. Horst, M. P. Gosens, J. S?hrumpf. H. D. Scholte, A. von Lith (v.). Hermes D.V.S.L. Pil (d.), C. Tet- J^Dwidey (aJ H. v. d. Moer, C. 'oulus. J. van Buitenen <m.), L. Borrani, A. Melief, A. Mo- 'enaar, ^G. v. d. Tuvn. H. Stolt (v.) De netto.ontvangst van dezen in teressanten plaatselijken wedstryd de zeprui kei like toegangsprijzen zul- ien geheven worden: n.l. Overdekte tribune: 1,25, zitplaatsen: 75 cents, lange zijde 50 ets., korte zijde: 35 ets. en jongenszitplaatsen: 25 ets. komt ten goede aan de kasmiddelen van het Schiedamsche comité der J 'idarjandsch Engelsche Sport Or ganisatie. KNSO-donateurs hebben vrijen toegang op vertoon van hun kaart. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den penningmeester ENSO-Schie- dam: mr. G. M. Hovingh, Rotterd. dijk 268a cteief. 68460 of Tuinlaan 100 (telef. 68532). Monopole vertoont deze week „De Sensatiejournalist" met Barry K. Barnes. De titel wordt bewaarheid in de figuur van Drake de all round journalist die overal copie uit slaat. Drake achtervolgt de zaak Brown, wordt ontslagen en fantaseert uit woede daarover een te verwachten moordscène. Later blijkt dat Brown werkelijk ver moord wordt, maar 1% uur later dan Drake in zijn nieuws verspreid de. Drake wordt nu verdacht. Scot land Yard, revolvers en telefoons completeeren het geheel. Een aar dige detective, waarin ook het ko mische element niet ontbreekt. Een uitgebreid voorprogramma. N Medegedeeld door het K M. I. te De Bilt. Verwachting tot Zondagavond Meest matige wind tusschen Noord en Noordwest, gedeelteiyk bewolkte lucht doch geen regm van beteekenis. Weinig veranda- ring in temperatuur. 23 Ju Bi: Zon op 4.20 uur, ondei 21 03 uur. Maan op 1.22 uur, onder 13.40 uur. 24 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.39 uur, onder J 15.02 uur. Gisteren is in de Nieuwe Maas nabij Schiedam het lijk aangespoeld van een der op 16 Juni zoo tragisch omgekomen zeeverkenners, den 18- jarigen B. V. Hedenmorgen trof men nabij Per. nis het lijk aan van den I6.1arigen A. Z. Zondag a.s. speelt Excelsior 1 op haar terrein tegen het Nij.mcegsohc Quick, dat over een uitstekenden aanval beschikt. De wedstrijd vangt iprecdes half elf aan in verband met het tyd eindigen, aangezien de Nijmegenaren dan no>g tijdig thuis kunnen zijn van hun week-end trip naar het Westen. Hermes D.V.S. 1 gaat morgen op bezoek bij Rood en Wit in Haarlem, Het tweede elftal speelt thuis tegen V.o C. 2, terwijl Hermes 4 Zater dagmiddag Excelsior 4 ontvangt. B. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2. telef. 68357. w. a. de Ridder, Stad houderslaan 46, telef. 67590, Junge- rius, B. K. laan 269, telef. 67355, apotheek „Centrum" Hoogstraat 118. AMer oogen zijn gericht op TJrsus. Deze Scih-iedamsche 4e klasser is de eenige vereenigiing van onze stad die morgen een coimpetitie-we-dstryd speelt. De reis gaat naar HSliegers- ber.g- (Rotterdam) waar Aeolus zal recipiëeren. Belangen staan er niet meer op het spel, de tegenstanders zijn aan elkaar gewaagd^ en men kan een genoeglijk zomermiddag partijtje verwachtende kansen staan f fty-fifty. Verder Hermandad W.R.W. en St. Volharden—P F.C. In de afdeeling van S.F.C. twee ontmoetingen: D.Z.B.Saturrvus en Flakk.eeSt. Lode wijk. De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat van 24 t/m 28 Juni a.s. werkschoenen kunnen wor den aangevraagd aan het Bureau Broersvest 95. Aanvraagformulieren worden afgegeven aan hen, wier beroep voorkomt op de beroepenlyst (inlichtingen hiervoor aan boven genoemd bureau). Personen, die na Augustus 1945 een bon voor werkschoenen of be roepsschoenen hebben ontvangen, kunnen geen aanvrage indienen. Bedrijven met meer dan 10 arbei ders, dienen voor hun arbeiders col lectief /jetan te vragen. Bij het indienen van de aanvragen moet de Tweede Distributiestam kaart worden medegebracht. Mededeeling voor slagers distributiedienst Schiedam ma„ bekend, dat slagers de bon nen 249, - J— "«•an gewezen voor meat en Vegetables gasci,ejden van de andere bonnen, dus »,et een apart ont vangstbewijs dienen in te leveren. Eventueele restantbonnen van bo vengenoemd nummer kunnen met het ontvangstbewijs by de p T C. worden afgegeven. Men meldt ons uit Dordrecht: D. m van de ingebruikneming r spoorbrug over de Oude ts s thans definitief vastg 15 Tuli a.s- Vermoedelijk zal om onge- eer 12 uur de eerste fees :jk v trein over de brug komen "let bazuingeschal, klokgelui, sirene- geloei enz., zai de vreugde op lat moment worden uitgejubeld. 0e burgerij in de geheele stad wordt dringend verzocht om klokke ha,f f de vlaggen uit te steken. Direct aan den Doratschen wal zal 'en muziekkorps den trem met vroolyke muziek ontvangen. l'er hoogte van de Havenstraat zal een rader korps die aak overnemen n op het Stationsplein zal weer een tnder muziekgezelschap Zijn vroo- jjke toonen doen hooren. Daar ai dan naar alle waarschijnlijkheid ooi tenige speech c.oo- de autoriteitei. worden afgestoken. Er zal daar ook een zangvereeniging optreden. Gezorgd zal worden dat de duizen den Dordtenaars die ongetwyfeld Je slechtigheid komen bijwonen èn het gesprokene èn de muziek èn .en zang goed zullen kunnen hooren. Om half 3 begint de groote optocht, georganiseerd door het spoorweg: Personeel, waarin een beeld zal wor den gegeven van het verkeer door de eeuwen heen. Overwogen worjt of (*r mogelijkheid zal bestaan uit de burgerij aan dezen optocht nog grooter omvang te geven. Om 4 uur wordt i het Stations- P e'-. een groote bloemer how ge opend. welke Show wordt georgani seerd door de oommissie der versie ringen. In de geheele stad wordt voorts een winkeleiamge-versierings- wedstryd gehouden. Da diverse bu u rtvarttje igingen zullen zorgen voor grandiose versieringen van de betrokken stadsgedeelten. Een beiangryk punt Is ook nog dat de Burgemeester zal toestaan Jat op tal van punten in de stad amuse- mentsetablissif oenten worden ge plaatst. Een kermis mogen we het natuurlijk niet noemen, maar we vermoeden dat het er toch wel veel op zal gelijken. De geheele week zal het feest duren. De muziekvereeni- gingen zegden hun medewerking toe en zullen belangeloos volop muziek n de stad brengen Er zullen in Kunstmin een drietal feestavonden woraen georganiseerd door het Spoorwegpersoneel, waar van één een gala-avond zijn zal. Natuurlijk wordt er op gerekend, dat, althans op 15 Juli, aan het per soneel van bedrijven vrijaf gegeven zal Worden Zooals uit bovenstaande summiere opsomming blijkt zal net een feest worden zooals we in Dordt in langen tyd niet zagen. Er is reden voor. Dat men voor 'n simpel reisje naar Rotterdam eerst een half uur moet loopen en dan een ongemakke lijke trap van 70 treden op moet klauteren is voor een stad als Dordt toch onwaardig. De verlossing M- dert! Dat V V. V, ons naar aao- eiding daarvan laat feesten is alles zins bill ijk. GEBOREN: Gerritje Th. J. d. van R- R- Hofman en M. J. Ham mer, Boerhavelaan 1; Christiaan L. z. van J. H. Loog en W. M. Koole, St. Liduinastraat 27Eric z. van A. M. Rosendaal en J. S. Lucas, Boer havelaan 1Leopold J. z. van H. van Gerdingen en D. A. Haack, Marconistraat 33. OVERLEDENC. van Marlon oud 2 maanden. Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van 26 Juni benoemd tot burgemeester van Arnhem de heer G G Matser, sedert 9 Mei 1945 waarnemend Tevoren was hy wet houder dier gemeente. Op de gisterenavond in.de Rivièra- hal te Rotterdam gehouden vergade. ring van de E. V. C., welke uit sluitend toegankelijk was voor sta kers, zijn verschillende redevoerin gen gehouden, waaruit bleek, dat de E. v. C. voornemens ls, de staking voort te zetten. Mr. H. Willemse, gekozen als lid der Provinciale Staten van Zuid- Ho iland voor de Party van den Arbeid heeft in verband met drukke werk zaamheden en veelvuldige afwezig heid als gevolg daarvan, bedankt. Zijn plaats zal door den heer J. Meertens, wethouder der gemeente Rotterdam, worden ingenomen. Wij vernemen, dat mr. H. Wil lemse, die eandidaat ls voor den te kiezen gemeenteraad, om dezelfde redenen ook het lidmaadschap van den gemeenteraad niet zal aanvaar den. Nog steeds beseft de jeugd niet het gevaar dat verbonden, is aan het spelen met munitie. Dagelijks hoort men van ongevallen, die alleen aan onvoorzichtigheid zijn te wijten. Gisteren speelde een knaap, R. R. genaamd, in zijn woning aan de Adriaan Pauwiaan te Hil legers- berg met een handgranaat. Het ge vaarlijke voorwerp ontplofte en R. werd zwaar verwond aan zyn rechterhand waarvan hij drie vin gers zal moeten missen. Hy is in het St. Franciscusziekenhuis opge nomen. Als je voornemens bent een „kraakje" te plegen en je ziet aan den buitenkant van een winkeldeur de sleutel steken dan noem je dat een buitenkansje. Je neemt die sleutel mee en een paar dagen later kom je 's nachts terug. Doodleuk ga je zonder .eenig lawaai van scherven met het daaraan verbon den gevaar, de deur door, waarop de sleutel past, en dan neem je mee wat je hartje begeert. De hier verhaalde historie heeft zch onlangs afgespeeld rond het fiilaal van het kruideniersbedryf van E. aan den Crooswijkscheweg. De 21-jarige J. K. en de 20-jarige A. G. bleken vooral aan vet, boter en kaas de voorkeur te geven. De beide helden van deze historie, die niet van deze verboden spyzen af konden blyven, bevinden zich thans in het huis van bewaring. Louis Martin, een Parfjzenaar, al dus 'n ,,A P."-berieciit; uit Dachau heeft verklaard, dat iemand, die voor priester studeerde en opgeslo» ten zat in het concentratiekamp Flossenberg doodgeslagen werd voor de misdaad" een rozenkrans in zyn zak te hebben. Martin die één der overlevenden is van dit beruchte kamp, zeide dat de naam van den student Claud Hartweg was. Volgens Martin was hy doodge slagen door Josef Hauser, één van de 52 mannen, die op het oogenblik te Dachau wegens oorlogsmisdaden terechtstaan. Martin zei, dat Hauser eens 200 kampgenooten op een ry zette en ieder op zyn beurt sloeg, omdat hy .,daar nu net zin in had". GEMEENTERAAD De noodgemeenteraad zal in open bare vergadering büeenkomen op Vrijdag 28 Juni a.s. des avonds te half acht. Van de 26 agendapunten zijn de voornaamste: voorstel van B. en W. tot vaststelling van het bedrag in 1945 te storten ten bate van het fonds voor stadsuitbreiding; idem tot conversie van een geldleening; idem tot het verleenen van een pensioen aan den oud-wethouder A van Rijn: idem tot het aanleggen van een weg tusschen den Schie- damschedijk en den Broekweg; idem tot instelling van een centraal bureau voor huisvestingidem tot stichting van een noodzwembad; voorstel van den burgmeester in zake de salarieering der wethou ders. Het voorlichtingsbureau van de* Voedingsraad schryft ons Sedert den oorlog is onze voeding heel wat verbeterd. Zoo waren er dit voorjaar weer veel soorten versche groenten, die wy de laatste oorlogsjaren zel den hebben kunnen bemachtigen. Ook in de komende maanden mogen wy aan groenten, en hopelijk ook aan vruchten, wel wat verwachten. Menige huls vrouw is het in het bloed gaan zitten, een voorraadje aan te leggen, waaruit zij naderhand zal kunnen putten. Er zijn huisvrouwen, die cigenly* nog nooit aan inmaken (meestal spreekt men over wecken") hebben gedacht en er nu mee willen begin nen. Er is geen reden, haar dit af ta raden. Want het is gemakkelijk op momenten, dat men weinig tyd heeft, eens een inmaakglas groenten voor het grijpen te hebben. En het is prettig in tyden, dat er weinig versch fruit is, zooals in den winter, ingemaakte vruchten te bezitten. Men moet echter goed in net oog houden, dat versche groenten e» vruchten vóór alle gecons r eerde gaaa .Maak dus in beperkte ate ia en maak er geen gewoonte van. ver duurzaamde groenten of fruit te ge bruiken in tijden, dat u ze versck kunt eten. Wij willen de nieuwelingen op het pad der inmaak enkele aadgevin gen verstrekken by den ik cop van het hoogst fioodige matei iaal Hier onder rekenen wij de i maakfles- schen met passenden g nmiring en deksel, en een klem. Men moet er goed op ietten, dat er in het glas, waar de fiesschen van vervaardigd zyn, geen luchtblaasjes voorkomen. De glad geslepen rand van de flèsch en van het deksel moet gaaf zijm Er mogen geen scherfjes uit zyn, daar anders bij het steriliseere» gaatjes openblyven tusschen de flesch en den gummirlng en het dek sel en den ring. Hierdoor treedt na derhand de lucht toe, die door som mige micro_organismen, welke eria kunnen voorkomen, de groote aan leiding tot bederf is. Ook de ringen dienen bij aankoop goed gekeurd te worden. Bij het uittrekken mogen er geen kleine barstjes in het gummi komen. Is dit wel het geval, dan zijn de ringen by den inmaak onbruik baar, daar de gaatjes het toetreden van lucht mogelijk maken, waardoor de flesschen vaak niet dicht willen blijven, of na verloop van korten tyd weer open gaan. Het bezit van een steriliseerketel is niet noodzakelyk, daar men de flesschen, nadat deze gevuld zijn» ook in een groote pan met goed sluitend deksel op een plankje of treef kan plaatsen en de pan met water vullen, zoodat dit vier vingers hoog staat. Men moet vooral niet vergeten, de klemmen op de fles schen te zetten. In een perscommuniqué uit Holly, wood wordt aan het krantenlezend en bioscoop minnend publiek dood. ernstig de vraag gesteld, of men wel' wist, dat Bing Crosby nog nooit van, zyn leven ook maar één zangles heeft genomen. Naar aanleiding van deze belang, wekkende vraag merkt de heer S. Nerp, hoofdredacteur van het cultu reele tijdschrift „Mausoleum" en medewerker aan „Die rare wereld" oip, dat hy dat nog niet wist, maar dat het hem in het geheel niet ver. wonderde zulks te hooren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3