INTERVIEW MET FEIJENOORD THUIS Sensationeele eerste ronde, maar nog weinig krachtsverschil Middelkamp slaat Schulte in den eindsprint MAANDAG 24 JUNI 1946 PAGINA 5 P(* laatste episode DE ONTVANGST OP SCHIPHOL BAS PAAUWE VERTELT Bloemen en.... bananen „Het was schitterend Het spelpeil in de West De Columbianen Blank en bruin Curacao in Augustus naar Nederland DE NEDERLANDSCHE WIELERKAMPIOEN SCHAPPEN Ronde van Zwitserland Kampioensvoetbal N.A.C. GAAT AAN DEN KOP NERHO VEN-CRITERIUM Waterpolotournooi te Hillegersberg AjaxHeerenveen 21 Revanche met dezelfde cijfers Weer liep Haarlem achter stand in Tweede N.A.C-zege Terwijl door alle op Schiphol oD0>esteldie luidsprekers de vroo- van Willy Scboote- tmeyer's voetbalrraarsch over het vliegveld schalden, stapte kwart over twaalf het' Feijenoord-gezel- schap. gekleed in splinternieuwe witte "tropencostuiums en belatten met 'trossen bananen uit 'het trans atlantische viermotorige bestel van de K.L.M. de PH-TAR „Rot- terdam" Een uitgebreide schare van sup norters vrienden en familie-leden van de spelers, bestuursleden van Feijenoord alsmede Puok van Heel bereidden het elftal een allerharte lijkste ontvangst. Na1"6"® KNVB begroetten Karei Lotsy O de Vries en H. Staal de spelers bij het vliegtuig. Na een korte receptie in een der daartoe spe ciaal door de K.L.M. gereed ge maakte barakken vertrok het ge zelschap naar Rotterdam. Rotterdam-Z., Zaterdagmiddag. Wij zaten, en wachtten. Voor het café van Bas Paauwe aan den Hillevliet, wapperden de rood witte F e ij en oord v 1 a g en de groen- wit-groene stadisvlag in den zo- merbrres. Binnen was een groep insiders bijeen, boven de tapkast stelde een schilderij de Curacao- trip van Feijenoord voor. en over al waar maar vazen konden staan had men roode, witte en oranje bloemen aangebracht Een tele foontje meldde om 12 15 uur de aankomst van het vliegtuig op Schiphol; men verwachtte het ge zelschap om 1 uur aan den Hill vliet Maar het werd 2 uur, 3 uur en 4'uur Het werd drukker m het café de'belangstelling voor ïede- retn voorbij gaanden autobus nam toe. een simpel "telefoontje bracht deining en spanning. Wij zaten, en wachtten. Dan kwamen de kranten. En het deed ons allen, die bier reeds uren in gespannen afwachting verkeerden van de thuiskomst van de Feijenoord- boys en -officials, weldadig aan in een dier Ro'tterdamsche bladen een kapitalen twee-koloms-kop te lezen dat wij eigenlijk maar een stelletje sufferds waren want dat Feijenoord al lang en breed thuis was. We knepen elkaar in den arm maar er was slechts één con clusie te trekken: we maakten achtereenvolgens een gebaar met de duim en vervolgens naar het voorhoofd, en zaten, en wachtten fot Feijenoord thuis zou ko men! Dan is het zoover. 16.45 uur Een groote beige autobus komt de Puischelaan afgedaverd, voor de ruiten schemert het wit van tropenkleeding. en in een oog wenk is het zwart van de men-» ®chen voor het parad Hillevliet 2 Een kleine lenige figuur stapt het eerst uit, en prompt wordt hem een krans om den hals gehangen, er gaat een hoeratje op. „de baas is thuis En dan komen al de arade- ren, de spelers de reserves, de of- ficials, en ook de ech'tgenooten en afgevaardigden die bij de aan komst op Schiphol tegenwoordig waren, en de bloemen, de kof fers, de groote pakken en de trossen bananen. Wij moeten dezen srnrm van hartelijk begroeten en weerzien even laten betijen zien Bas Paauwe beweeglijk vriendelijk en Rrie de Vroet rustig innemend handen drukken en schouderklap- pen incasseeren, vangen eenige woorden van Manus Vrauwdeunt op: och vent, scheid toch eens uit met dat vragen hoe ik het ge had heb, geef me liever een pot bier" (hij moet er zelf om lachen), hooren de eerste lofredeflarden van Joop Smulders, en dan moet Bas Paauwe, de captain er toch aan gelooven om zich in een hoek je aan een interview te onderwer pen En we mogen veilig aannemen dat was Bas te vertellen heeft, in derdaad de coördinatie is van wat allle leden van het gezelschap met betrekking 'tot deze trip onder woorden zouden kunnen brengen. Het allereerste wat Bas Paauwe van het hart moet is zijn groote lof en dankbaarheid voor de schit terende reis de voortreffelijke K.L.M..service; het gastvrije en hartelijke onthaal op Curasao, en de organisatie van het tournooi door den jubileerenden voetbal bond. Op Curacao was het gezelschap het troetelkind van de Nederland- sche kolonie, men hielp de Rotter dammers over de deviezen-moei lijkheden heen, bezorgde hun tro pen kleeding, maak'te hen wegwijs in dat aardsch paradijs waar let. terlij k alles zonder bon en in overvloed, zij het tegen vrij hooge prijzen, te koop is. en bedolf hen onder de uitnoodlgingen om de avonden in den 'huiselijken kring door te brengen. Het waren wer kelijk prachtige weken. Sprekend over het spelpeil van de West-Indische landenploegen meent Paauwe dat het de vergelij king met het peil der Nederland- sche eerste klassers stellig kan doorstaan. Uiteraard was Feije noord in dit tournooi in het na deel. De straffe N.O.-Passaat en het ongewone terrein maakten de balcontrole zeer moeilijk; de wind noopte tot laag bij den grond -hou den van den bal en kort gehou den tik-tak-spel, waarop de West- Indiërs waren ingesteld en dat zij uitstekend beheerschten; en het graslooze en effectvolle terrein van verhard zand was vaak oor zaak van verrassende wendingen. Over het algemeen waren de West- Indiërs (allen kleurlingen) snel ler maar de Rotterdammers be schikten over betere ploegtechniek en hechter teamverband De wed strijden begonnen 's middags om half vijf; de tropenzon scheen dan niet meer zoo onbarmhartig fel. maar het was toch nog warm genoeg Ondanks deze naideelen heeft Feijenoord niettemin in drie van de vier wedstrijden de over winning behaald en verdiend, hoe wel de tegenstand -niet gering was' zoowel Aruba als Columbia gaven uitstekend partij, het elftal van Suriname was helaas door omstan digheden niet in staat in sterkste opstelling uit te komen. De cijfers waarmee Feijenoord door Curasao verslagen werd, waren voor de gas'heeren zeer geflatteerd-, twee doelpunten waren geheide buiten- spelballen, maar de arbiter (de fluitisten waren over het alge meen zwak) was niet te overtui gen en toen was Feijenoord's mo reel gebroken. Weliswaar was het Curaeao-elftal zeer sterk maar het had met een één-goal-overwin- ninig ruimschoots een belooning groote bewondering voor den jon. gen Curaigaoschen doelman Hato, soepel en lenig als een kat, schier orapasseerbaar, den lieveling van het Ouracaosche publiek. Over twee wedstrijden onthult Paauwe interessante bijzonderhe den Er werd over het algemeen zeer sportief en in de beste ver standhouding -gespeeld. Een uit zondering maakten echter de Co lumbianen, de eenige profs in dit tournooi; zij bedienden zich van unfaire trucs, waardoor verschil lende Feijenoorders geblesseerd raakten; op een gegeven moment werd het Manus Vrauwdeunt, toen men hem had „genomen", te mach tig en hij smeet den Columbiaan zijn uitgekauwde citroenschil in het gezicht; om een dreigende vechtpartij 'te vermijden werden toen beiden uit het veld gezonden. De eind wedstrijd Feijenoord Curasao had een aparte entoura ge Het bleek dat zooals vaak ook in' Nederland, het onredelijke chauvinisme van het publiek dreig de den strijd ongunstig te zullen beïnvloeden. De animositeit tus. söhen blank en bruin werd door de kleurlingen sterk opgeblazen; de Nederlanders mochten in geen ge val de eindoverwinning behalen, en de voorspellingen omtrent wat zou gebeuren indien dit toeh zou gebeuren, waren van dien aard dat de Feijenoorders het voor hun persoonlijke veiligheid gewensoht achtten zich vóór de match niet in de stad te begeven. Op een be spreking met de spelers van Cu racao bleek echter, dat zij part noch deel hadden aan deze onaan gename situatie Feijenoord be reidde zich even serieus op dezen eindstrijd als op de andere wed strijden voor verloor echter on fortuinlijk, en dat was misschien nog maar gelukkig. Tijdens den wedstrijd 'had men het bier niet in flessehen verkocht maar in carton- nen bekers, omdat deze nu een maal minder hard aankomen. De gang vain zaken gaf het publiek echter geen aanleiding to-t opge wonden standjes, beide elftallen speelden uitermate correct en na afloop konden de West-Indische toeschouwers volstaan met het maken van grimassen en vier- nul-gebaren De plaatsenprijzen voor dezen wedstrijd hadden, bij wijze van uitzondering, zes gulden gekregen. Algemeen had men nul-gebaren. De plaatsen-prijzen ren lang tevoren uitverkocht, Over gebrek aan belangstelling heeft men zeker niet behoeven te klagen Wij komen aan het eind van ons interview. Het Feijenoord-gezel schap 'had nog uitnoodlgingen ont vangen om wedstrijden te spelen in Columbia, Mexico, Aruba en New-York, doch had er helaas geen gevolg aan kunnen geven Donderdag j.l. was de terugreis aanvaard, en toen Zaterdagmorgen de „Rotterdam" met zijn kost bare lading op Schiphol neer streek, waren allen - ondanks de unieke en schitterend geslaagde trip toch wel blij weer thuis te zijn. „Maar daar kan je verzekerd van zijn" besloot Bas Paauwe, „als het plan wordt doorgevoerd dat in Augustus a.s. -het elftal van Curacao het eerste tegenbezoek in Nederland zal brengen, dan zal Feijenoord de eerste zijn om deze West-Indische voetbalvertegen woordigers bij hun toer door ons land op een Hollandsche revanche te tracteeren!" Het is te hopen, dat na het eer- ste bezoek van een Nederla-ndsche ploeg aan de West spoedig een West-Indisch elftal in staat zal zijn een eerste tegenbezoek aan ons land te brengen Dan zal men van Ned-erlandsche zijde in alle op zichten representatieve elftallen in het veld dienen te brengen, wamt het is wel gebleken dat het inder daad een eervolle prestatie kan worden genoemd zich met het sterke elftal van Curacao met suc ces te kunnen meten. De individueele wielerkampioen schappen van Nederland op de baan zullen worden gereden op 13, 21 en 28 Juli. Op Zaterdag 13 Juli zullen te Utrecht wordèn gereden: voörrit-1 ten en series achtervolging votör 1 profs; series, herkansingsritten en achtste finales sprint voor profs en onafhankelijkenseries en herkan singsritten sprint voor amateurs; kampioenschap 50 km zonder gang- making voor amateurs. Zondag 21 Juli zullen in het sta dion te Amsterdam worden gereden: kwartfinales achtervolging voor profskwart- en halve finales sprint voor profs en onafhankelijken; achtste-, kwart- en halve finales sprint voor amateurskampioen schap 50 km zonder gangmaking v. profs en onafhankelijken. Zondag 28 Juli zullen in het sta dion te Amsterdam worden gereden: halve finales en finales achtervol ging voor profs, finales sprint voor profs en onafhankelijken finales sprint voor amateursritten om het algeheele kampioenschap v. Nederland sprint tusschen den kam pioen der profs en onafhanljelijken en dien der amateurskampioen schap met motorgangmaking. Het wegkampioenschap van Ne derland wordt op het bekende tra ject van den Cauberg te Valken? berg verreden over 200 km voor dö profs, terwijl de amateurs 150 km afleggen. De sportcommissie van de NederL Wielrenunie heeft de renners Voor ren, Steenbakkers en Schellingei; hout gekozen vor deelneming aan de van 13 tot 20 Juli te houden ron de van Zwitserland. FEIJENOORD WEER THUIS Ten huize van Bas Paauwe bijeen v.l.n.r. Aad van Hoek, Bas Paaüwede 2-jarige Leo de Vroet, Arie de Vroet, Joop Smulders en Manus Vrauwdeunt. Afgaande op de resultaten der in het afgeloopen weekeinde gespeelde wedstrijden kunnen we waarschijn lijk dit jaar wel een bijzonder spannende kampioenscompetitie be leven. De Westelijke candidaten liepen al direct eenige kleerscheuren op, maar NA.C. liet zich ook ditmaal de punten niet ontnemen. In een voortifeffelijken wedstrijd van waar lijk kampioengehalte bleken de Bredanaars over een iets schotvaar- diger voorhoede dan Limburgia te beschikken. Zij wonnen thans met 2o (één doelpunt meer dan de vorige maal) en gaan nu aan het hoofd van de kampioensranglijst Ajax won thuis dank zij hetere techniek en ondanks dat de Friezen in de tweede helft het spel trachtten te forceeren met 2—1 maar moest in Heerenveen met dezelfde cijfers voor het grootere enthousiasme van de gastheeren (zonder Abe) het hoofd buigen. Zoowel Zaterdag in Nijme gen als Zondag in Haarlem stond NE.C. geruimen tijd eenige doel punten voor; beide malen slaagden de Haarlemmers er echter in in te loopen, de eerste maal zelfs met 34 te winnen, den tweeden keer een 2—2 gelijk spel uit het vuur te sleepen. De stand is nu: N.A.C2 2 0 0 4 3—0 Haarlem 2 1 1 0 3 65 Ajax 2 10 12 33 Heerenveen .21012 33 N.E.C2 0 111 5—6 Limburga ...2 0 0 2 0 03 Naar schatting 40.000 toeschouwers waren Zondagmiddag getuigen van den enerveerenden eindstrijd tus schen Theo Middelkamp en Gerrit Schulte in het wielereriterium t. Nerhoven bij Gilze Rijen. Het was een harde wedstrijd, waarin met een gemiddelde snelheid van bijna 40 K.M. bij ongunstigen wind werd gereden. Er waren heel wat-groot heden die het tempo niet konden volhouden, en van de 63 renners die startten reden er slechts 20 door de finish. Reeds in de 2e ronde liep Middelkamp uit en vormde zich met hem een kopgroep van 10 renners, o.a. Lambrichts, Evers en Steen bakkers. Naarmate de wedstrijd verstreek en het tempo constant hoog bleef viel er telkens een renner af. Tenslotte bleven Middelkamp en Schulte over. Achter hen lag hei' peleton onder leiding van Pellenaars fel te jagen zonder hen nochtans in te halen. Het publiek wachtte op en krachttoer van Schulte. die immers een eindsprint tegen Mid delkamp wel niet zou riskeeren. De krachttoer bleef echter uit, en prompt werd Schulte in den eind sprint door den snellen Middelkamp voorbij geschoten. De uitslag was. 1 Middelkamp, 2 Schulte, 3 Merten's (B.), 4 Pellenaars, 5 Matena, 6 Bijl, 7 v. d. Zande, 8 Steenhakkers, 9 Schoutema, 10 Jacobs, Tevoren was een wedstrijd voor tijds beroemde renners aan den start verschenen, als Mazairac, Gerard Leene, Jan Pijnenburg, Marinus Valentijn en Jan Maas. Het leeftijdsverschil varieerde van 40 tot 72 jaar (Van der Wiel uit Rotter dam) en het was een vermakelijk gezicht om de grootheden van wel eer als corpulente, oudere heeren terug te zien. A. Krijgsman Rijswijk toonde zich in den sprint de snelste. Hij versloeg met miniem verschil Thijs van Oers en Jan Pijnenburg. Valentijn werd vierde Hoewei de vroegere sprinters Gerard Leene en Mazairac aan de 13 K.M. teveel hadden, maakten Krijgsman, Pijnenburg en Van Oers toch nog altijd «en tyd van 36% K.M. per uuf Zaterdag en gisteren heeft SVH in het Zwarte Plasje een interna tlonaal waterpolo-tournooi doen hou den Da uitslagen daarvan zijn: Les enfants de Neptune de Tourcoing- Het IJ 1—2, Kon. Antw. Zwemcl. SVH 5—2, Tourcoing—KAZC 4—3, Het IJ—SVH 3—2, KAZC—SVH 6-2, Tourcoing, KAZC en Het IJ eindig den alle met 4 punten. Het doelge- middelde moest derhalve de beslis sing brengen en dat was voor Tour coing 1.57, voor KAZC 1.50 en voor HT IJ 1.25, zoodat de Franschen het tournooi hebben gewonnen. CompetitieRes. hoofdklas KNZB SVH 2ITZSC 3 9—1; ZROle klas veteranen gereden, waarbij vele eer- SVH 4SZC 2 40, De eerste helft va nden wedstrijd te Amsterdam was de mooiste. Hee- renveenv kreeg toen drie fraaie kansen tot doelpunten. Eerst stopte Keizer na 8 min. een schot van Lenstra, tien min. later schoot Jonkman rakelings over, na een half uur kreeg Bransma een kans door missen van Potharst, maar de bal gaat naast. Zes min. later werd •de Ajax-midvoor Michels in het strafschopgebied ten val gebracht, waarop iedereen naar scheidsrechter Metz keek voor het te verwachten fluitjeop dat moment kreeg Drager den bal voor zijn voeten en hij scoorde onhoudhaar (10.) Na dat Abe Lenstra 5 min voor rust een strafschop had gemist, doelpuntte Jonkman bij een uitval van Heeren veen (11.) Na rust werd het spel herhaaldelijk door batsingen onder broken. Na een kwartier maakte Fisher er 21 van. Het spelpeil zakte daarna bedenkelijk. Spanning kwam er in de laatste minuten toen Heerenveen Ajax geheel insloot en schoten van Jonkman, Ploeg en De Jong over en naast gingen. Een schot van Lenstra scheen doel te treffen, maar werd er door een Ajaxback uit getrapt en de lat keerde ten slotte nog een kopbal van Lenstra. De overige schoten maakte Keizer onschadelijk, zoódat met 21 het einde kwam. In Heerenveen waren de Amster dammers onmiddellijk aan het woord en in de 14de min. opende Aukema met een fraai schot de score (01.) Heerenveen antwoordde met eenige felle aanvallen en Hofma maakte gelijk. Tot aan de rust domineerde Ajax, maar voor het doel vlotte "het niet. Na de hervatting kreeg do Friesche middenvoor Brandsma direct een fraaie kans, welke hij onbenut liet, maar weinig min. latei wist hy een aangegeven bal van Wuyt in een doelpunt om te zetten, (21.) Ajax kreeg geen gelegenhei4 meer in haar spel te komen en Heerenveen versterkte tegen het einde haar verdediging en zege vierde tenslotte onder groot enthou siasme der ca. 12.000 toeschouwers. N-E.C. stond 30 voor, Haarlem won met 34 In het begin leek het er niet op, dat de Haarlemmers succes in Ny- megen zouden boeken, want hoewel zö in aanval en techniek beter waren, konden zij door de sterke NEC-verdediging niet heen komer.. Een half uur bleef de score blank. Toen kwam NEC. in de meerderheid. Uit een fraaien voor zet scoorde Lakenburg het eerste doelpunt en Loddenstein bracht den stand op 20. Zoo werd een toeh niet zwakker en technisch bete* spelend Haarlem in 5 min. tyd over rompeld met een 20 achterstand, welke even later nog door een scherp schot van Van Hemert tot 30 werd vergroot. Doch toen herstelde Haar lem zich en een kwartier na rust bracht Smit het keerpunt in den wedstryd door den zwakken doelman van NEC met een scherp schot te verassen. Nu waren de rolle plot seling omgekeerd: Haarlem gaf prachtig open spel te zien en bin nen nog geen kwartier wist Groene» veld met twee formidabele schoten van den vleugel geiyk te maken. Met dezen 33 stand speelden de Haarlemmers sterk verder en ove* alle linies bleek hun overwicht. Bovendien moest een der spelers van NEC uitvallen. Roozen kopte ten slotte uit een hoekschop schitterend in (34, daarmee Haarlem de O 'er- wining bezorgend. Het spel der Nymegenaren was in de eerste helft het best, herhaalde- ïyk trokken zy ten aanval, verras send en snel werk liet vooral het binnentrio zien. Na 8 min, maakte Wisveld het eerst doepunt. Na de rust vergrootten de gasten hun voorsprong door Lakenburg met een zacht volkomen houdbaar schot. Haarlem speelde Zeer ontmoedig*» verder en scheen reeds geslagei. te zyn, totdat 10 min. voor het einde de ommekeer kwam en Roozen en de Koning achtereenvolgens voor doelpunten zorgden. De wedstryd bood weinig fraai voetbal, docH bracht sensatie genoeg. Direct nam NAC. het heft in handen; het afwerken van de aan vallen was evenwel minder goed. Geleidelyk wist Limburgia zich vr<J te werken. Vijf min. voor rust onts stond een sermage voor het Lim- burgia-doel, tweemaal wist doelman Jacobs de schoten te stoppen, maar het derde schot van Rijvers was hem te machtig (1—0). Na de pauze zette Limburgia onmiddeliyk het offensiel in en kwam het NAC.-doel herhaaldeiyk in gevaar. NAC. kwam geleidelyk meer opzetten en aan beide zijden werd nu fanatiek ge streden, hetgeen het spelpeil niet ten goede kwam. Een doelpunt van Pirard werd wegens buitenspel niet toegekend; 35 min. na rust gaf K. Boumeester een hoogen voorzet, waar doelman Jacobs niet goed* bjj konhy tipte den bal even aan en via het lichaam van den rechts- achter-Huizen belandde het leder In het LImburgsche net (20),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5