BOND ZONDER NAAM R yeiligheid of herstelbetalingen Grootsch informatie-apparaat Wij leven niet alleen van brood ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 25 JUNI 1946 PAGINA 2 i VAN TWEEEN EEN DE „BIENKORF' IN 1946 Belangstelling moet worden gericht Onze taak in de beschaving Inzake nieuwe organisatie der volken Betere, treinverbinding met Noord en Oost WERELD-SLUIKHANDEL IN NARCOTICA STOPGEZET SPORTYARIA Nederl. waterpoloteam samengesteld Het Wimbledon-tournooi Nederl. politie-elftal OPTIMISME INZAKE INDONESIË JVan Britsche regeeringszijde Zonder naastenliefde de hel! Voorwedstrijden om den Prins Hendrikbeker programma De kwestie van de bezetting van Duitschland houdt op dit oogenblik, «neer nog dan tot dusverre reeds het geval was, de overwinnaars bezig; en het probleem wordt, na alle ervaringen welke men in het afge loopen jaar heeft opgedaan, steeds complexer- Praotisch alle Europeesche lan den hebben onder den op hun ge bied gevoerden oorlog en (of) onder de Duiitsche bezetting onbe rekenbare materieele verliezen ge leden; nu staan zij voor het som bere feit waarschijnlijk maakt Rusland hier een gunstige uitzon dering dat zij, na door de Duit- schers te gronde te zijn gericht, ook het beetje herstel dat zich in Duitschland voordoet, nog uit de eigen reeds boven alle draagkracht belaste middelen moeten financie ren- Herstelprestaties? Ook in de toekomst is er weinig van te ver wachten; zelfs een eenvoudige restitutie lijkt in vele gevallen prac- tisch onmogelijk. En dan wordt alles nog verwikkeld, al dan niet uitgesproken, door het spookbeeld van de veiligheid, dat tegenwoordig oxiet alleen (ten Franscihen schrik aanjaagt, maar zelfs de Amerikanen niet meer onbewogen laat; in, een tijd, dat de mogelijkheid van een kwart eeuw bezetting van Duitsch land openlijk besproken wordt. Dezer dagen trof ons in de „Monde", het Parijsche dagblad, dat de officieuse taak van de voor- oorlogsche Temps" heeft over genomen, een artikel, dat de ver wardheid van 't Duitsehe probleem in het helderste licht stelt. De schrijver werpt de vraag op: „wat hebben wij van de bezetting te ver wachten?" en komt dan tot de overigens volkomen logische con clusie: „Alle argumenten voor of tegen de bezetting wentelen zich rond de twee termen van het alternatief: veiligheid herstelprestaties. Zijn draagkracht is algemeen. Men kan de geallieerde tegenwoordigheid in Duitschland met zuiver politieke motieven rechtvaardigen, en dan de onderwerping van Duitschland door een aanmerkelijke beperking van zijn productie-mogelijkheden ver wezenlijken. Maar het is contradic toir te denken, dat een Duitschland, voldoende uitgeput om niet weer ooit den vrede in gevaar te bren gen, tegelijkertijd voldoende krach tig zou zijn om in zijn eigen be hoeften te voorzien, en om boven- dien den prijs van de verwoestingen en de verarmingen, waaraan het ten aanzien van de wereld schuldig staat, te betalen. Of wel Duitsch land zal economisch verzwakt blij ven, en derhalve ongevaarlijk, maar kostbaar zijn; of wel het zal zich herstellen en werken om te leven en om boete te betalen, maar dan binnen korteren of langeren tijd ook sterk genoeg blijken om de schuldbetalingen stop te zetten en weer, wat het zal noemen revanche te nemen. Men staat zóó voor de keuze tusschen den prijs van de veiligheid of het risico van de herstelbetalingen; en de keuze moet eens worden gedaan. De be zetting zal een waarborg of een Zakelijke aangelegenheid zijn- De waarborg zal duur kosten; de zaak zal geen rust brengen". Dc Engelsche belastingbetaler jnoet volgens een regeeringsver- klaring in het lagerhuis, per jaar ruim acht milliard gulden opbren gen om de Britsche bezettingszone van Duitschland klagelijk op de been te brengen en te houden. De Amerikaansche lasten zullen waar schijnlijk nog hooger zijn. De oor log is voor een aanmerkelijk deel gewonnen door de vernietiging van het Duitsehe productie-vermogen en.van het Duitsehe moreel- Na de zegepraal staat men voor het dilemma, of men zal heropbouwen, of, het klinkt paradoxaal, de ver nietiging voortzetten om na den oorlog ook den vrede te winnen. De verantwoordelijkheid voor het eind besluit is verschrikkelijk; want ten slotte gaat het om menschen. en daarnaast om de hoogste, ook gL xztelijke belangen van geheel Europa. Zondag j,l. te Amsterdam in het Olympisch Stadion vertoevende, zal menigeen zich gevoeld hebben als in een reusachtigen bijenkorf Immers een plaats in de open lucht, waar vele duizendenin dit geval wel meer dan 40,000, bijeen waren geeft altijd veel geroezemoes, ook al zijn de deelnemers er nu eens met voor net oywonen van een voetbalwedstrijdmaar voor een de vote plechtigheid heen getogen De geschiedenis .liefhebber en dc kenner van onze 16de eeuwsche let terkunde zal waarschijnlijk de woordspeling wel hebben aange voeld, Zij zullen stellig wel eens hebben gehoord van het fanatieke geschrift van Marnix van St Alde- gonde „De Biëncorf der heilige Roomsche Kerke", waarin de leer en de gebruiken van het Katholie ke geloof niet alleen bestreden wor. den, maar boven alles in een be lachelijk daglicht worden gesteld. De glorie van de „Biëncorf" echter is verdwenenZelfs de felste anti papisten kennen het boekwerk hoog stens nog bij naamDoch dat de geloofswaarheid, welke Marnix m zijn tijd boven alles meende te mo gen bestrijdennl, het geloof aan de wezenlijke en waarachtige tegen woordigheid van Jesus Christus in de H Eucharistie, meer dan ooit aanvaard en beleefd wordt door Ne derlands Katholieken, dat hebben de slotplechtigheden van het Mira- kelfeest Zondag j.lte Amsterdam wel voldoende bewezen Te midden van de stilte der bosschen op Drakenburgh, een oase in een rumoerige wereld, zjn hef afgeloopen week-einde vertegenwoordigers van onze cultrreele organisaties bijeen geweest om te bespreken, hoe wij het best het rijke katholieke leven kunnen ontplooien. Bij het volk moet interesse worden gewekt voor de groote vraag stukken. die ons beroeren en wij moeten het veredelen door het in aanraking te brengen met de rijk geschakeerde uitin gen van onze katholieke cul tuur. In de oorlogsjaren is het plan ge rijpt voor de „Ned.. stichting voor Katholieke cultuur" en zoo had deze bijeenkomst, die door de Kath. Cultureele Federatie was belegd, naast een beschouwend karakter vooral ook een practisohen kant. Aan het hoofd van deze stichting komt een cultuurraad, te vormen door eminente persoonlijkheden, die door het bestuur der federatie wor den aangewezen. Uit zijn midden benoemt deze raad een aagelljksön bestuur, waarnaast een raad van overleg staat, die alle takken van cultureele bedrijvigheid omvat. De K. C. F. zal hierin door vier per sonen vertegenwoordigd zijn. Deze week zal de laatste stap tot de defi nitieve grondvesting van deze stich ting worden gezet. Zoo is de cultuur niet door vijf jaar Kultur, gelijk de secretaris der federatie, de heer J. W. M Pasde- loup het typeerde, verdrongen, maar integendeel zijn de latente krachten tot nieuw leven ge bracht Op zijn bekende rustige manier leidde Bern.. Verhoeven deze vraag stukken in en gaf ook aan, hoe door een inniger contact met de Kath. Universiteit en event, de Kath- Econ, Hoogeschool de Katholieke cultuurbeweging nog een breeder baan kan bestrijken. Door deze samenwerking zou ieder jaar een cultureele dag kunnen worden gehouden als een soort publieke manifestatie, die mogelijk het instituut der Katholiekendagen vervangt. Een zeer belangrijke cultuur factor is nog steeds het tooneel en een commissie werd benoemd, die de mogelijkueid zal onderzoeken, hoe he* best goed tooneel onder de Katholieken kan worden gebracht, waarbij vooral moet worden ge dacht aan ,,de provincie", die op dat gebied over het algemeen nog ai stiefmoederlijk wordt bedeeld. Daar kwam verder ter sprake het contact met onze Vlaamsche broe ders, in welk verband de aandacht werd gevraagd voor het week-einde op 11 en 12 Augustus, eveneens op Drakenburgh, waar dragers der Vlaamsche en Nederlandsche cul tuur elkaar zullen ontmoeten. Jan Beerends gaf de beteekenis aan van het werk der Kath- Volks- hoogeschool en een interessante ge- dacthtenwisseling werd gehouden over de houding, die wij katholie ken t. o. v. de protestanten hebben aan te nemen, ingeleid door pater dr. B, Ter Haar O-E-S.A-, die wees op de groote waarde^ welke ervan uitgaat, wanneer wij, katholieken, individueel op 'n natuurlijk vriend schappelijke wijze met hen omgaan. Ook kapelaan dr, Thijssen uit Utrecht gaf daarop in een spranke lend betoog zijn visie. De federatie Tot bestuursleden dgr federatie werden gekozen: Bern. Verhoeven, wnd. voorzitter; de heer Pasdeloup. Breda, secretaris; mej. dra. C- J. Struycken, Utrecht; de heer A. E. Rohling, Leeuwarden en als asses soren de heeren mr. S. Smeets, Weert; E. A. Melis, Amsterdam en C. C. Th. Groos. Arnhem. Tot de aanwezigen behoorde o-a- de heer K. Peters, die bet departe ment van O., K. en W. vertegen woordigde. Benjamin A. Cohen, de leider van de informatie-af deeling van de orga nisatie der Vereenigde Naties, die zich op doorreis te Londen bevindt, keert thans na een reis van een maand naar New-York terug om rapport uit te brengen over de mogelijkheid van het oprichten van informatie-centra/in vele deelen van de wereld. In verband hiermede heeft de heer Cohen ook een bezoek aan Den Haag gebracht. Het plan is met een vijftal te beginnen, het reeds be staande bureau te Londen inbegre pen. Zeker is, dat Nanking een bureau zal krijgen en waarschijnlijk Een nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die op 1 Juli ingaat, zal enkele zeer belangrijke verbete ringen bevatten in de verbinding met het Noorden en Oosten des lands. Tot nog toe reden de treinen, die de verbinding onderhielden tusschen Holland (AmsterdamDen Haag en Rotterdam) en Twen the en Gronin gen, met de snelheid van goederen treinen, dus 60 km. per uur Met in gang van 1 Juli wordt déze snel heid opgevoerd tot 80 km., dat is even snel als de beste electrische- en dieseltreinen in het veel benijde Westen. De tijdsbesparing, welke hierdoor wordt verkregen, maakt het tevens mogelijk de avondtreinen uit Holland naar Groningen en Twenthe en de avondtreinen van daar naar Holland een uur later te laten vertrekken. zal een filiaal in het nabije Oosten worden opgericht. Al deze bureaux zullen per telex centraal met het hoofdkwartier te New-York worden verbonden. Daar beschikt men over een staf van 100 personen, gerecruteerd uit 22 landen. Men werkt er zoo snel, dat op zijn laatst 20 minuten na afloop van elke vergadering der V. N., het woorde lijk verslag voor de pers beschik baar is. Er is voor gezorgd, dat de journa list-en de vergaderingen der V. N. gemakkelijk kunnen volgen, ook door middel van televisie, welk laatste hulpmiddel buitengewoon nuttig ia gebleken, aangezien details, die an ders verloren gaan, thans letterlek in het oog springen. Voorts zullen eenige films over de V. N. worden vervaardigd, welke ter beschikking van alle regeeringen "gesteld worden. Een jaarboek: xaA worden gepubli-» ceerd, dat een volledig historisch overzicht van de nieuwe volkeren organisatie zal geven. Negentig procent van den voor-» oorlogschen wereld-sluikhandel in verdoovende middelen is by de bron in Japan den kop ingedrukt, aldua deelde het Amerik. dep. van oorlog mede. Amerik. troepen hebben heroïne uit den sluikhandel vernietigd tot een waarde van meer dan -1.000.000 dollar en verdere voorraden narcotica in beslag genomen. Het telen van papaver voor de opium-winning is eveneens stopgezet. De waterpoloploeg, welke Zondag 30 Juni tegen Frankrijk en op 6 en 7 Juli resp. tegen Denemarken en Zweden, telkenmale te Amsterdam, uitkomt, is als volgt samengesteld: DoelStorm (IJ)achterBraa- sem (Zian), Ketelaar (Robben) of Smit (Het IJ) en Korevaar (Mer- wede)voor: Van Rootselaar (Het IJ), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). Reserves zijn: Van Setten (Neptunus Arnhem), Tor- doir ((SVH) en Smitshuyzen (A). De estafetteploeg voor den lan- denwedstrijd tegen Frankrijk is als volgt samengesteld: Van Merke- simm. nf 'ZJ.nAnvf r ii Scheffer (DJK). Van der Kuil (RZ C) en Hoving (RZC). Het Ned. dam es ze ven tal, dat on der den naam Rest van Nederland op 2 Juli te Amsterdam tegen HDZ uitkomt, bestaat uit de volgende speelsters: mej. De Free (Robben), doel; mej. Michel (UZSC), mej. Ha verslag (Robben) en mej. Snoeks (ADZ), achter; mej. Wiersema (UZ SC), mevr. Kostervan Feggelen (Meeuwen) en mej. Jellema (ADZ), voor. Op den eersten dag yan het Wim- bledon-tomooi heeft Van Swol zijn eersten wedstrijd gemakkelijk van den Engelschman Tinkler gewon nen 61, 63, 6—4. Rinkel had veel moeite met den jeugdigen Engelschman Lewis. Onze landgenoot won de eerste set met 75, nadat deze op den stand 10 voor Lewis wegens regen afgebro ken was. Een tweede regenbui was oorzaak, dat de tweede set bij den stand 44 opnieuw moest af gebroken worden. Timmer is gisternacht met een acuten aanval van blindedarmontste king 'enomen in een Engelsch hospitaal. Hy zal dus niet aan net Wimbledon-tournooi, dat gistermid dag is aangevangen, kunnen deelne men. Het Nederlandsche politie elftal is samengesteld als volgt: doel: Kraak TBtonnv. i a en ter«cjMesuers tTumxi- hoven), Rampen( U.V.V.); middens Huibrechts (B.V.V.), Kameijer (Bo Quick Gr.), Wolt jes (Veendam) voor: Hartman (Haarlem), v. Eist (Theole), Witkamp (Be Quick) t; Heijster (H.D.V.S.), Bremen (Mou nts.) Reuter s-eint cxns uit Londen d.d. 24 dezer: In het lagerhuis ondervraagd om trent den stand der onderhandelin gen over den toekomstigen Status Van Indonesië, heeft staatsminister Noel Baker verklaard, te vertrou wen, dat als de nieuwe Nederland sche regeering in functie zöu zyn, zij niet alleen de onderhandelingen met Sjahrir zou voortzetten, maar deze »,tot een spoedig en bevredigend feinde" zou brengen. De labour.afgevaardigde Driberg vroeg den minister, waarop zijn f, nogal optimistische verklaring" steunde en of de uitslag der verkie zingen in Nederland niet veeleer een afwijzing beteekende tegenover hen, die meer liberale voorstellen hadden gedaan. Noel Baker antwoordde niet te ge- looven, dat hier van een afwijzing sprake kon zijn, omdat de partijen, die de vorige regeering vormden, ook de toekomstige regeerimg zouden Vormen. ,,Wij heibben vertrouwen in de politieke basis, waarop de Indo nesiërs en Nederlanders tot nu toe onderhandeld hebben. Myn hoop is gevestigd op het feit, dat vooruit ziende mannen aan beide zijden we ten, dat het van het allergrootste "be lang is, de zaak spoedig door een overeenkomst te regelen." De oorlog is ten einde. De vrede is gesloten. Een oorlog, die door den mensch zelf is ontketend door hebzuzcht en egoïsme. Volkeren, landen werden met ramp en nood bezocht- Wat is de mensch dwaas om een dergelijke versdhrikking over zich te bren gen. Willen wij in het vervolg de wereld in goede banen leiden, dan komt het er op aan dat de maat schappij niet wordt bezocht met egoïsten, uitbuiters en zelfzoekers. Goede menschen maken een goede maatschappij- Slechte menschen maken een slechte maatschappij. Maatschappij wil zeggen: samen leving. Hoe wil men samen leven als men een zelfzoeker is die zich niets van anderen aantrekt- Hieruit volgt onverbiddelijk, dat zonder goede menschen elke poging om een orde lijke, vredelievende maatschappij te krijgen tot mislukking gedoemd is Organisatie, wetgeving zijn lap middelen, zoolang de personen zelf niet onzelfzuchtig van bedoeling din. Waarom? De volkeren bestaan uit menschen- Zoo de menschen zijn, zijn de vol keren. Zooals de menschen tegenover elkaar staan, zoo staan ook de vol keren tegenóver elkaar. Als de menschen twistziek zijn, zijn het ook de volkeren. Als de mensehen ruzie maken maken ook de volkeren ruzie. Oorlog is ruzie in het quadxaat Het allereerste dus wat de .men schen te doen hebben, is de wereld te bevrijden van egoïsme. Als de menschen elkaar willen geven, wat den mensehen toekomt, zullen de volkeren elkaar geven wat den volkeren toekomt. Het streven van den Bond zon der Naam is: het egoïsme te helpen uitroeien en de naastenliefde 'e beoefenen. Daarom is ons motto: Verbeter de wereld, maar begin bij je zelf en beoefen de liefde aan den evennaaste- Daarom richt de Bond zich tot alle menschen, zonder uitzondering - tot de Katholieken op grondslag an hun eigen geloof, zoodat voor dezen hun geloofspraktijk wordt ngeschakeld. tot niet-Katholieken, ap grondslag van hun gebeten. Daartegen kan niemand bezwaar maken. Om de menschen te helpen oni- /angt ieder, die er om vraagt elke maand een hefboomkaart. Aristoteles zei: „Geef mij een steunpunt en ik licht de wereld uit haar voegen. Vandaar de naam: hefboom-actie He* steunpunt is het mensdaenhart, de hefboom is de naastenliefde. Op deze kaart staat een slag woord. Ieder wordt verzocht zich een maandlang te trainen in wat dit slagwoord hem voorhoudt. De Bond is geen eigenlijk gezeg de vereeniging. De Bond heeft geen datuten, geen bestuur, geen ver plichte contributie, geen vergade ringen. De Bond bestaat alleen in de hoofden en harten der mensohen De Bond is gratis, d- w. z. het materiaal wordt verstrekt zonder verplichte bijdrage Wie nietè geeft krijgt toch geregeld alles toege zonden. Daar de onkosten zeer hoog zijn, wordt een vrijwillige bijdrage zeer op prijs gesteld. Geld is noodig om den papier handelaar te betalen; naastenliefde is noodig om een ordelijke maat schappij te scheppen. Geld is noodzaak, een ordelijke maatschappij is doel. Promotoren mogen nooit geld vragen of geld bedelen voor den Bond, want de Bond collecteert nooit. Het opaalen der envelopjes, welke bij de hefboomkaart iedere maand worden ingesloten, is dan ook geen collecte, geen geldinzameling. Het ophalen der enveloppen heeft geen ander doel dan de werkers en werksters, want leden heeft de Bond niet de moeite van het verzenden te besparen. Daarbij komit dat de envelopjes dikwijls brieven bevatten. Men baalt dus geen geld, maar enveloppen. Sommige enveloppen bevatten dikwijls brieven, andere geld en de meeste niets. Treurig maar waar. Z" nu die zich interesseeren voor dit werk, dat reeds opgezet is ook in andere landen, kunnen zich op geven bij H- de Greeve, Haarlem. Doe dit groote werk met toe wijding en geestdrift. Doe het met deze overtuiging, dat de wereld zonder naastenliefde noodzakelijk een hel moet zijn. Wees zelf een voorbeeld van on zelfzuchtigheid en naastenliefde- Met het propaganda-materiaal gaat het slechts geleidelijk in verband met de papiersdaaarschte. Bid voor den Bond Zonder Naam. Sleept anderen mee win anderen voor de gedachte- God zegene ons werk- God zegene uw weak. Ik dank u. r. Zondag 30 Juni a.s. zal D.O.S. op de sifitelbaan Nenyto te Rotterdam de voor wedstrijden houden om deal Prins Hendrik-beker, het athletieik- olubkampi oenschap van Nederland# waaraan deel zullen nemen; Celebes, de Trekvogels, en Vlug en Lenig (alle Deo Haag), Pro Patria en D.O.S. (Rotterdam), Kunst en Kracht (Tilburg), P.S.V. (Eindho ven), T.H.O.R. (Roosendaal)Wel licht zullen nog emkele vereenigin- gen van de partij zijn. De dr<e best geplaatste vereeni.gingen van deze afdeel,ing komen op 1 September in den eindstrijd, welke i-n Amsterdam gehouden wordt, tezamen met da drie geplaatsten van afdeeling 1. Deze voorwed'Stryd vindt te Gronin gen pia.a.ts. Behalv« alle technische nummer® omvat het programma voorts 110 M. horden, de 100, 400, 800f en 1500 M. 4 x 100 en 4 x 400 M. estafette. WOENSDAG 26 JUNI HILVERSUM I (301 M..). VARA 7.00 nieuws, gymn. en gram., 11.15 Piano, 11.45 Ber. uit Indië, 12.00 Lichte muz., 12.35 orgel en zang, 13.00 nieuws, 13.15 politiemuziek- korps, 14.00 v d. vrouw, 14.15 ork., 15.00 v. d. jeugd, 17.00 E. Walis» 17.35 Ramblers, 18.00 nieuws, 18.15 ork. en zang, 18.30 v. d. Ned strya- kr., 19.00 ork., 19.15 caus., 19-30 VPRO 20.05 meisjeskoor, 20.30 Rot terdam zooals het was, 21.20 caus., 21.30 „De wijze kater", 3e bedrijf, 21.55 Philh. ork., 22.45 caus, 23.00 nieuws. 23.15 kwartet, 23.35 -24.00 gram. HILVERSUM II (415 M->. NCRV 7.00 nieuws, gymn- en Sram-. 10.30 verg. Ned. Chr. Vrouwenbond, 12.30 koor, 13.00 nieuws, 13.20 sextet, 14.00 gram., 15.15 orgel, 16.00 postzegels, 16.15 meisjeskoor,^ v. d. jeugd, 17.30 gram-, over 16.45 17.45 over Indië, 18.00 ork-, nieuws„^ caus., 19.30 Engelsche les. .Les béatitudes", C. Franck tot 21.30 caus.), 22.20 aotutó tot en gram, gram. 23.00 nieuws» 23.15—23.50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2