Laaiende yuAMMEN DE PROEYEN MET DE ATOOMBOM TREINVERKEER OPNIEUW VERBETERD i'^i x Zondag a.s. Bikini-Dag Duizend man bij Soerabaja verdronken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK heeft DONDERDAG 27 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20046 WEER OORLOGSMISDA DIGERS BERECHT O.a. wegens dood van 1000 Nederlanders ZWAARDERE EISCH TEGEN UNILEVER- ZWENDELAARS RUWE SUIKER OP, DEN BON VIET MINDER DUITSCHE KOLEN DIENSTREGELING VAN 1 JULI MEER DAN 100.000 PEL- GRIMS NAAR LIDICE GRUWELDAAD DER JAPANNERS R'dam Giro 9005 Directeur: Joii. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. j. Witlox» Alg. Redacteurl H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V, Uiig. v.d. Maas bode-Stichting» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f 3.26 p. kwart 11.10 p.maand 0.26 p week Tijd. adres: Broers vest 8 A Tel 08804 Advèrtentiën 13 ets p. mm. Hoe men het ook keert of wendt, de doelstelling van 's menschen leven is in haar eenrvoudigsten vorm: God dienen en daarmee het verwerven van den hemel. Een giroote menigte in ons vaderland doet niet aan God dienen of gods dienst. Uit onwetendheid, uit egoïsme, uit onverschilligheid» uit hoogmoed. Men vreest voor dwang, voor onvrijheid, consequenties. En todh het juk is zoet. Waarom? Wat een waarde heeft een echte vriend, wait een stuk ge luk is een goed mensoh voor zijn omgeving Dé daad tenslotte is als vriend en mensch zijn leven geven foor anderen- Welnu, wat anders dan de uiterste daad van vriendschap en God- mensch zijn vierden we enkele dagen geleden op Sacramentsdag in de instelling van de H. Eucharistie. Door verkeerd gerichten geest spre ken materieele dingen dikwijls fel ler tot ons, bekoren de fantasieën der passies ons doordringender doch doet dat niets af aan de stel ling, dat allés wat ons werd ge schonken met ails culminatiepunt de H. Eucharistie van eenvoudig niet te bepalen waarde is. waarbij alle vergelijkingen met het edelste en het kostbaarste te kort schieten. En toch vernemen we de klacht dat van liefde overvloeiende Goddelijk Hart: Ik wacht op een trooster en rk yind er geen. Ziet of er een smart is gelijk de mijne. Zoo staan we voor den dag van morgen, feest van het H. Har" Was Sacramentsdag de triomf van Jesus liefde tot ons. morgen moet onze liefde triomfeeren. Het feest der dankbaarheid en eerherstel. Laten iwe dezen dag in dit jaar, bij al de hernieuwingsactie ons tot deze devotie zetten. Eerherstel in den Igieest van offervaardigheid voor ons zelf en vooral voor anderen. Er zijn zooveel manieren. We behoeven niets uit te denken» want 't Godde lijk Hart heeft naast series van be loften van zegening en bijstand ons pok den weg gewezen, hoe we dat Tïart van onzen grootsten Vriend kunnen voldoen. We herinneren aan de vereering van Zijn beeltenis, de veelvuldige H. Communie, het hou den van het Heilig Uur en de negen eerste Vrijdagen. Eerherstel is ech ter tweeërlei. Oefeningen van eer herstel en het aannemen van den geest ven eerherstel, een alles door trekkend streven om door geheel Ons leven en metterdaad vergoeding voor de verguizingen en versmading aan te bieden. Katholiek, christelijk of gods dienstloos. wij zijn alle dezelfde menschen» Doch ons katholiek zijn brengt verplichtingen mee. Soms dienen we ons als voorbeeld te be perken, in andere gevallen kunnen we niet te onbeperkt zijn. En on der dit laatste vallen de vormen van eerherstel, welke echte spon tane, diepe liefde weet te vinden. Eerherstel is volgens Margaretha Maria ook zoo'n belangrijk hulp middel tot redding van zielen. Die wetenschap alleen reeds moet ons katholieken tot spoed en ijver aan zetten. Schaar u onder de vanen van den aoo vaak miskenden, beleedigden Koning, meld u bij Hem voor de verspreiding van Zijn eer» Hij zal uw aart in laaiende vlammen zet ten ook anderen ter verwarming in deze vaak zoo trieste, kille wereld. Dan kunnen we op alle fronten winnen. Dan kunnen we geloof, hoop en liefde brengen, maar voor al liefde, want die is de voornaam ste van de drie. Te Dachau staat thans wederom een aantal oorlogsmisdadigers terecht In de eerste plaats diegenen, die verantwoordelijk zijn voor het ver moorden van Amerikaansche krijgs gevangenen en Belgische burgers tij dens het Duitsche offensief in de Ardennen, n.i. generaal Sepp Die trich en 72 andere SS-'ers. Tevens worden te Dachau 51 SS-'ers en kapos berecht, die beschuldigd jworden van mishandeling en moord het concentratiekamp Flossenburg öan de Tsjechisch—Beiersche grens. Ontelbare politieke gevangenen, jo den slavenarbeiders h sibben in dit kamp den dood gevonden, en on- Jjienn bevond zich ook een dui- fcendtajl Nederlanders. Men ver. wacht, dat da process op eenige we. ken zullen duren Bonkaarten KA, KB, KC 606, 349 algemeen 250 gram jam, De zaak in hooger beroep Door het Haagsche gerechtshof werd gisteren in hooger beroep de zaak behandeld tegen de zes hoofd figuren in de Unilever-zwendel: den directeur A. v. d. P., den adj.-direc teuren A, L.» W. P. C. D. en J. A. C. K. en de inspecteurs H. F. ten H. en H. A. H. Het O.M. had, naar mr. Vermeu len, de procureur-generaal mede deelde, hooger beroep aangeteekend, omdat het veronderstelde, dat en kele vonnissen voor herziening vat baar waren. De eisch van den procureur-gene raal luidde: tegen v. d, P. die door den economisch en politierechter tot 1 jaaren 8 maanden was veroor deeld) 2 jaar en 3 maanden, tegen de drie adjunct-directeuren (resp veroordeeld tot 8, 9 en 9 maanden) dezelfde straf, voor ten H. en H. A. H, (resp. veroordeeld tot 6 en 4 maanden) 7 en 8 maanden. Preven tieve hechtenis zou van de straf worden afgetrokken. Het herstel van de Moerdijkbrug begint te vorderenDe brug zal, zooals men weet, 10 bogen tellen, tegen H vroeger. De middelste Pijlers en bogen zijn reeds gereed, waarbij men uit het hoogteverschil tusschen oude en nieuwe boog, duidelijk kan zien, dat de nieuwe brug 3 M. wordt opgehoogd. stroop en^ zal worden verhit, zal in de buurt van 1.000.000 graden liggen. De explosie van de bom zal, vol gens experts, geen nasleep van ver giftiging van langen duur op het om ringende zeegebied hebben. Naar aanleiding van 'n bericht als zou den tengevolge van den export van Duitsche kolen naar Italië, Finland, Zweden, Zwitserland en Portugal, de leveranties van Westfaalsche kolen naar Nederland beperkt worden, ver klaart de heer Fentener van Vlissin- gen, Dutch liaison officer N.G.C.C., dat dit beslist niet't geval is. De hoe veelheden, welke bovengenoemde lan den ontvangen, zijn vrij gemaakt door de toewijzingen voor het Duit sche binnenland dienovereenkomstig te verminderen. De nieuwe bankbiljetten van 100.000 milliard pengoe zijn in Hon garije in omloop gebracht. Men kan daarvoor een kopje thee of een stukje koek koopem. TOEBEREIDSELEN GEREED Als tijdstip voor het uitwerpen van een atoombom by het eiland Bikini is voorloopig vastgesteld Zondag 30 Juni 22.30 uur gmt. Dit tijdstip is gekozen door meteorolo gen, di eaannemen, dat de weers omstandigheden dan het gunstigst zullen zijn. De atoombom zal worden afgewor pen door een Amerikaansch B_29 super-'vliegend fort op een vloot vam ongeveer 100 Amerikaansche en ver overde Japans-ehe ©n Duitsche mari_ ne_ vaartuigen bij Bikini, in de Marshall-eilandengroep. Een tweede atoombom zal tot ont ploffing worden gebracht otp een na der te bepa-ïen d<atum ln Augustus. De boanmen, die bij deze proeven wórden gebruikt zijn van het „stan daard"-type, dat by Nagasaki uit geworpen werd, het beste en krach tigste soort, dat Amerika beschik baar heeft. De natuurkrachten, bij deze proe ven ontketend, zyn overweldigend. Geleerden ramen, dat de aanvangs- snelheid van den wind in de naaste omgeving zooiets als 1000 mijl per uur kan bedragen. Er kunnen gol ven ontstaan van 1000 voet hoogte, al zullen de omringende eilanden en riffen de golven aanzienlijk reducee- ren, voor zy de open zee bereiken. De temperatuur, waartoe 't water 350 algemeen 50 gram thee. Bonkaarten KF 606. 383 suiker 400 gram ruwe suiker, 382 BMTV 100 gram vet. Bonkaarten LA, BB, LC 606. A 53 melk 2 liter melk. B 53, G 53 melk 3% liter melk. Bonkaarten KD, KE 606. 849 algemeen 250 gram jam, stroop enz* Bonkaarten KG 606. suiker 400 gram ruwe suiker. Bonkaarten I»D, LE 606. 53, E 53 melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 34 2 rantsoenen tabaksartikelen* V 34 100 gram chocolade of suikerwerken. X 34 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrydag 28 Juni worden ge* bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst met in-* gang van Maandag 1 Juli mag wor* den afgeleverd. Het aardappelrantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekendge* Op de bonnen 383 en 883, aangewe zen voor ruwe suiker, kan. voor zoover voorradig, ook geraffineerde suiker worden afgeleverd. De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, welke Maandag a.s. in werking treedt, geeft weer verschil lende verbeteringen te zien. Voor de reizigers uit het Noorden is het rao. gelyk een uur langer in het Westen te verblyven, daar de laatste trein pas om 17.07 uur uit Den Haag en 17.48 van Rotterdam-Maas via Utrecht en Amersfoort naar Gronin gen vertrekt. Omgekeerd geldt het zelfde: vertrek uit Groningen 16.50 uur. Het opvoeren van de rijsnelheid zal echter pas met ingang van 15 Augustus geschieden en niet 1 Juli, zooais aanvankelijk was meegedeeld. Een zeer belangryke wijziging be treft de verbinding van het Zuiden met het Noorden des lands. De trein van 7.46 uur uit Maastricht w-ordt versneld, waarna men, uit Den Bosch met de bus in Geldermalsen aangekomen, daar een trein vindt die 12.55 vertrekt en 13.29 te Utrecht aankomt met onmiddellijk aanslui ting naar het Noorden. Tot nu toe kwam men hiervoor zes minuten te laat aan! Tusschen Utrecht en Den Bosch v.v. zijn de verbindingen vervroegd Uit Zwolle kan men voortaan nog om 20.50 uur naar LeeuwardenEen uur later is ook gesteld de laatste verbinding van Amsterdam met En schedé via Amersfoort en wel te 18.23 uit Amsterdam en 18.00 uit En schedé. Tusschen Zevenaar en Doetinchem gaat de trein weer rijden; van Arn hem tot Zevenaar blijft de bus. Ge noemde trein krijgt een uur-dienst, terwijl tusschen Doetinchem en Winterswijk een twee.uurdienst wordt ingevoerd. Een uurdienst komt ook; tusschen Den Haag en Rotterdam. D. P. over Pynacker; te beginnen 6.20 uur uit Den Haag tot 20.20 uur met nog een trein om 22.20, terwijl de eerste trein uit Rotterdam om 6.16 vertrekt en de laatste 22.16, met een trein van 17.23 in plaats van 17.16. Nieuw zijn verder de treinen ver trek Alkmaar 18.46, aankomst Den Helder 19.46 en omgekeerd resp. 20.32 en 21.40; een vroege trein te 5.15 van Enschedé naar Amersfoort en op Zon- en feestdagen 10.40 uit Utrecht naar Enschedé en 7.00 uit treoht naar Amersfoort en Apel doorn. De dichtstbyzijnde menschelyke - waarnemers der proefnemingen zullen op tien myl afstand blij ven, door lood en beton beschut, met ondoorschijnende brillen, zul len ze op de signalen wachten. De hoofdgroep der waarnemers zal zich op ongeveer 20 30 mijl af stand bevinden. De schepen liggen voor anker, op de vastgestelde afstanden van el kaar, met het oranje-geschilderde Amerikaansche schip „Nevada" als doelwit in het midden. De bezetting is al voltallig. Er zyn o.a. 4000 witte ratten in de gevechtstorens, aan dek, op de commandobrugin de machinekamers: 200 geiten, sommige geschoren, sommige met een nieuwe en geheime bescherming, 200 var kens met gladgeschoren huid, inge smeerd met vet en lotion (waar door de menschelyke huid zooveel mogelyk benaderd wordt). Op den vierden verjaardag van de opzienbarende misdaad in Juni 1942# toen de Duitschers het dorpje Lidice in de asch legden, de mannen fusi„ leerden en de vrouwen en kinderen deporteerden hebben de Tsjechen een nationalen pelgrimstocht gehouden naar de vlakte, waar eens Lidice lag, en waar zich thans slechts een een voudig houten kruis verheft. Meer dan 100.000 pelgrims uit het geheele land waren vereenigd om d® martelaren van Lidice te gedenken. De plechtigheid begon met een salvö van 17 schoten als herinnering aan de 17 salvo's van het Duitsche exe. cutie-peleton, waardoor alle manne lijke inwoners werden vermoord. Tenminste duizend Nederland- sche, Britsche, Australische en Amerikaansche guerrillastrijders, die tusschen Maart 1942 en December 1943 door de Japanneezen op Java zijn gevangen genomen, zijn in man den bijeengepakt, waarin men var. kens pleegt te vervoeren, op lorries geladen en bij Soerabaja in zee verdronken. Dit is met zekerheid vastgesteld door het departement van den audi teur militair te Soeerabaja, op grond van getuigen-rapporten. Voor het vervoer van levende varkens worden in Ned^-Indië veel. al kegelvormige manden gebruikt, die gemiddeld zes bij anderhalve voet in den top meten. In elke mand persten de Japanneezen twee gevangenen, zoodat deze diet ln staat waren een vinger te verroe ren. terwijl de een zijn voeten naast het hoofd van den ander had. Ooggetuigen bevestigden, dat la dingen met deze manden, vijf lagen op elkaar op lorries, werden ge. bracht naar Grissee en Soekolik (bij Soerabaja), waarna de manden met de levende gevangenen eenige mij len uit de kust in zee werden ge- worpen_ Men heeft eveneens kun nen vaststellen, dat verscheidene van deze manden bij Kedong Tjo. wek aan land zijn gespoeld. Andere getuigen verklaren, dat de Japanneezen ook gevangenen in der gelijke manden in het openbaar ten toon hebben gesteld, om de bevol king als afschrikwekkend voorbeeld te laten zien, wat er met guerrilla, strijders gebeurde, Hierbij vertoon, den eenige leden van de R, A. F. en het Britsche leger wonden van bajonetsteken. Zulke misdaden zijn ook begaan in Kediri en Kampit op Midden- Java. De Nederlandsche .commissi# tot opsporing van oorlogsmisdaden is van meening, dat de misdaden werden georganiseerd door een Ja- pansch centraal orgaan Het onder zoek, dat nog voortgang heeft, wordt belemmerd door het feit, dat de streken van Kediri en Kampit tengevolge van den politieken toe. stand, niet toegankelijk zijn. li T4V4. BW 104 Als het geval niet zoo Uiterst tragisch geweest was, zou er om te lachen zijn. Bestaat er een gekker situatie dan een wilde olifant met een man aan z'n slurf, een man op z'n rug, en een man aan z'n staart? Dit alles staat het lijdend voor werp, de olifant, ook te overpeinzen „Het gaat niet aan", zoo dacht h(j, „dat drie van die bleekneuzen mij zoo irriteeren. Mij, de grootste aller levende wezens, het belang rijkste op deze wereld, op de atoom bom na." En die overpeinzing was van uit olifantenstandpunt gezien, niet eens zoo gek. „Tja", peinsde hij door, „daar st.aan-ik nou te staan, maar hoè krijg ih die zwartbril van m'n rug, die hoera-lok uit m'n slurf, en die Sinterklaas-baard van m'n staart?" Dik ter Buik was een buitenge woon verstandig man, maar hij zou z'n bril er voor gegeven hebben, als-ie te we ten zou kunnen komen, wat die langslurf allemaal stond t4 denken. Dat het niet veel goeds was kon hij wel raden, want het beest keelt hem eens even vuil aan, en ging weer door met peinzen. En toen, toen had hij het. De olifant, bedoel ik. Hij zwaaide eens wat met z'n slurf, hetgeen heftige protesten uit lokte van de zijde van onzen com missaris, probeerde wat de kyvispelen met z'n staart, maar dat ging lekke» niet, want de professor hing er aan en toen,,,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1