GEEN VEENAARDAPPELEN MEER! Elk gezin in eigen huis R Nog slechts enkele dagen misère De vredes-sabotage te Parijs ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 1946 PAGINA 2 NOODLOTTIGE NACHTVORST Arbeidsvoorwaarden in de geteisterde gebieden NIEUW GROOTSCH PLAN VAN PROF. PICCARD J programma TRIEST BLIJFT VOOR NAAMSTE STRUIKEL BLOK Molotof en de Donauvaart, Finland en de. Bijbel „RICHTLIJNEN VOOR WONINGPOLITIEK" DE RUYTER VERBETERT NED. RECORD DE NEDERLANDERS TE WIMBLEDON Zwaluwen—Rotterdam 4-2 Het nypend tekort aan aardappelen, dat zich den laatsten t«jd lieeft doen gevoelen, is oorzaak, dat het probleem van de aardappelenvoorzie ning in ons land in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan. Vooral de dames, van wie nu eenmaal wordt verwacht, dat zy dit kostelijke voedsel welbereid en in voldoende hoeveelheid ter tafel brengen, vragen zich af, wat de oorzaken zyn van dit byzonder onaan gename tekort en hoe het komt, dat men in het achter ons liggende jaar, vooral In de groote steden, tegen aller verwachtingen in, genoegen heeft moeten nemen met de zoogenaamde zand- en veenaardappeleh, hoewel men voor den oorlog en ook gedurende een groot deel van den bezettingstijd, voldofende klei-aardappelen heeft kunnen betrekken. Tal van artikelen, welke den laatsten tyd in de pers over dit zoo actueele probleem zyn verschenen, zullen er eerder toe bijgedragen hebben, de bestaande onzekerheid nog te vergrooten, omdat de schrijvers ervan zich niet voldoende hadden doen voorlichten en bovendien vaak uit hun be perkte gegevens onjuiste conclusies hadden getrokken. Teneinde een juist inzicht te verkrygen in deze belangrijke aangelegen heid hebben wij ons In verbinding gesteld met het Ministerie van hand- bouw, Visscherij en Voedselvoorziening en met verschillende vooraan staand e persoonlijkheden uit den aardappelenhandel, die ons tal van in teressante inlichtingen verstrekten. 1 Inundatie-gebieden doorslag gevend voor de aardappel- voorziening De eerete vraag, waarop wij een antwoord hebben trachten te vinden, betrof de oorzaak van het thans be staande tekort aan aardappelen^ Naar men ons van zeer bevoegde zjjde mededeelde, is dit tekort ont staan door een in den nacht van 15 op 16 Mei voorgekomen nachtvorst, tengevolge waarvan in 'n groot deel van ons land de te velde staande aardappelplanten zijn afgevroren. In tegenstelling met de fruitboomen ls de door zulk een nachtvorst aan de aardappelplanten toegebrachte scha. de niet onherstelbaar^ Het deel van de plant dat zich onder den grond bevindt, bevriest namelijk niet en gaat opnieuw groeien, doch in ieder geval is de oogst er door verlaat, minstens met veertien dagen, vol gens sommigen zelfs met een maand. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de jaarlijks terugkeerende periode, waarin de aardappelen schaarsch Zijn, dit jaar aanmerkelijk is ver lengd, waardoor bet thans heer» Schende gebrek is ontstaan. Vast staat evenwel, dat begin Juli deze moeilijkheid zal zijn over wonnen en dat er van dat oogenblik af voldoende aardappelen aan 6e markt zullen komen. Voldoende klei-aardappelen Een tweede vraag, waarop wij •n antwoord hebben trachten te ver. krijgen, gold de kwestie klei-aard appelen of veenaardappelen, een kwestie, welke, vooral in de groote steden, gedurende de laatste jaren in den meest letterlijken zin van het woord dagelijks ter tafel kwam in den vorm van min of meer gla zige veenaardappelen Ook op deze vraag hebben wij van cfficieele zijde een antwoord ont. vangen, dat in alle opzichten be vredigend kan worden genoemd. Er zijn dit jaar weer zulke hoe veelheden klei-aardappelen van goem de kwaliteit geteeld, dat indien de aardappeldistributie wordt ge handhaafd op een rantsoen van 3 kilogram per week, per' hoofd alle aangewezen bonnen met klei- aardappelen kunnen worden gehono reerd. Het tekort aan kleiaardappelen tijdens en na den oorlog was, naast de toegenomen consumptie tenge volge van het wegvallen van andere levensmiddelen, voornamelijk het brood, in hoofdzaak te wijten aan de inundaties, waarmee de Duit- schers reeds in de eerste jaren van de bezetting zijn begonnen. De klei- aardappelen komen uit Zeeland, West.Brabant, Friesland en de Z. Hollandsche eilanden. Al deze gebieden, welke voor een groot deel werden geinundeerd produceeren thans weer klei-aardappelen, met uitzondering van Walcheren, het geen het vorige jaar uiteraard niet het geval was. Op de Zuid-Holland- sche eilanden b v de grootste aardappelieveranciers van ons land, ia de aardappelteelt weer normaal. Het tekort aan aardappelen tijdens de bezetting is zeer zeker niet ont staan door uitvoer naar Duitsch- Iand. Wel hebben de bezettingstroe. pen onze aardappelen helpen con- sumeeren, doch de export naar Duitschland ia zoodanig door de VB.N.A. en de Nederlandsche spoorwegen gesaboteerd, dat slechts een uiterst gering en derhalve vol komen onbeteekenend percentage van onzen aardappeloogst naar het Derde Rijk is verdwenen Distributie of vrije handel Naar men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Vis. scherij en Voedselvoorziening mede deelde, maakt men zich over de aardappelvoorziening van ons land, wanneer de moeilijkheden van het oogenblik eenmaal zijn overwonnen, geen zorgen meer. Daarentegen ziet men zich thans voor de vraag ge steld, of men de distributie van aardappelen zal handhaven, dus of men regelend zal blijven optreden, dan wel of men den handel in aard. appelen geheel zal vrijgeven. Ten aanzien van dit probleem is nog g«eneriel beslissing genomen. De minister pleegt terzake nog overleg met zijn hoofdambtenaren en alle berichten, welke daaromtrent in de pers zijn verschenen, zfln volkomen uit de lucht gegrepen. Het spreekt vanzelf, dat men in de kringen van de aardappeltelers en -handelaars voorstander is van vrijen handel. Maar of dat in het be lang van het geheele Nederlandsche volk zal zijn, is o.i. zeer twijfelach. tig. De ervaringen, welke men met den vrijen handel in b.v groenten en fruit en in haring heeft opge daan, zijn van dien aard, dat hand having van een regelend optreden der overheid wat den aardappel. handel betreft noodzakelijk lijkt, te meer daar de aardappelen, in tegen stelling met versch fruit en groen, ten, kunnen worden opgeslagen Bij volkomen vrijen handel lijkt het ons onvermijdelijk, dat de aardappelprij zen op onrustbarende wijze zullen stijgen, of dat de kleiaardappelen, indien door het Direetoraat-generaai van de Prijzen een maximumprijs wordt vastgesteld, uitsluitend nog zwart" verkrijgbaar zullen zijn. Voor den handelaar zijn zaken nu eenmaal zaken en men mag de goede uitzonderingen niet te na ge. sproken niet van hem verwach ten, dat bij ter wille van het ge- meenschapsbelang een iageren prijs voor zijn artikel rekent dan een be. paald deel van het'publiek bereid is te betalen. Het gevaar, dat 6e aardappelen eenvoudig worden op geslagen, omdat men hoopt later hoogere prijzen te kunnen maken, is zeker niet denkbeeldig Het publiek dient daarom tegen zichzelf in be scherming te worden genomen Bovendien bestaat er in ons land nog een ernstig tekort aan veevoe. der, zoodat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat bij vrijen handel, een deel van de voor de consumptie bestemde aardappelen in de magen van het vee verdwijnt. Rantsoen van 3 kilo De beschikbaar komende hoeveel heid klei-aardappelen garandeert een rantsoen van 3 kilo per week per hoofd der bevolking. Toen tjj. dens de bezetting het rantsoen 4 kilo per week bedroeg, werd dit quantum niet geheel opgenomen. Vóór den oorlog consumeerde de Nederlandsche bevolking naar schat ting gemiddeld 2% kilo per hoofd der bevolking. Gedurende den oorlog is het aardappelverbruik gestegen, doch nu er weer brood beschikbaar is gekomen, moet een rantsoen van 3 kilo aardappelen per week voldoen de worden geacht. Geruchten rond de V.B.N.A. Omtrent de V.B.N.A., de organi satie, welke siuds 1940 is belast met de aardappelvoorziening van ons land, zijn den laatsten tjjd berichten verschenen, welke volkomen onjuist zijn Een in Den Haag verschijnend blad, meldde slechts enkele dagen geleden met groote koppen, dat de V B.N.A, ging verdwijnen. Daarvan im echter geen sprake. De V.B.N.A. is geen overheidsinstantie en even. min een oorlogs- of crisisinstelling Zij is een vrije organisatie, welke reeds op 16 Maart 1939 werd opge richt door de handelaren in binnen- landsche consumptie.aardappelen. Deze vereeniging heeft zich in 1940, op verzoek van de overheid belast met de verdeeling van de aardappe len en zij heeft gedurende den oor log het vertrouwen van de Neder landsche handelaren weten te be. houden. Zelfs als de minister mocht besluiten, den handel in aardappelen vrij te geven, blijft de V.B.NA. als organisatie bestaan In een ander blad is beweerd, dat de V.B.N.A. zulk een duur apparaat was en zooveel geld kostte. Het blad noemde zelfs een bedrag van circa 40 millioen. Op de eerste plaats is dit bedrag veel te hoog en vervolgens most men bedenken, dat de V.B N.A. er in overleg met 6e overheid naar streeft, den telers een zoo hoog mogelijken prijs voor hun product te geven en den consument een zoo laag mogelijken prijs te la ten betalen. Voor de vroege aard appelen werd in het voorjaar aan de telers soms 17% cent per kilo betaald, terwijl de consument in den winkel slechts 10 cents betaalde Later daalde de inkoopprijs dan be neden de 10 cents, doch dat was niet voldoende om de aanvankelijk gele. den verliezen te dekken In 1944 Is er van inhalen der schade zelfs hee- lemaal geen sprake geweest. Even als het brood, dat, met den aard appel, in ons land het voornaamste volksvoedsel is, wordt de prijs der aardappelen door middel van over. heidssubsidie op een bepaald niveau gehouden en dat kost in beide ge vallen uiteraard ettelijke millioenen per jaar Dit is evenwel een kwestie, welke niet de V.B N.A., doch uit sluitend de regeering aangaat Gezien de beschikking van het college van rijksbemiddelaars dd. 17 Juni 1946, waarbij een regeling van arbeidsvoorwaarden voor werkne mers, die in de geteisterd gebieden buiten hun woonplaats voor weder opbouwwerkzaamheden arbeid ver richten en gehuisvest worden, is vastgesteld, heeft de minister van sociale zaken goedgevonden: Aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, die werken uitvoe ren ten behoeve van den wederop bouw, te vergunnen, dat door arbei ders van 16 jaar en ouder, ten aan zien van wie gebruikt wordt gemaakt van de verlofregeling, vast gesteld in de artikelen 7 en 8 van bovengenoemde regeling van arbeids voorwaarden, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der arbeidswet 1919, gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd der betrokken ar beiders in een tijdvak van twee achtereenvolgende weken niet meer dan 96 uren bedraagt, behoudens, wanneer een arbeider éénmaal per drie weken met verlof gaat, in Welk geval zyn artoelUstljU in een tijdvak Voor diepzee-onderzoek trof. Piccard en z(jn assistent, 6'. Cosüns, hebben een groots,!, plan voor diepzee-onderzoek ont. vouwd. Om de diepten der zee te onder-* zoeken, staat men voor hetzelfde probleem als by de opstyging in d« stratosfeer. Het probleem is opge, lost door het bouwen van een bol-» vormige cabine van 2 M. middellijn- De, cabine wordt gesteund door dry-, vers, welke gevuld zijn met ben zine. Piccard denkt tot 4000 meter be neden den zeespiegel af te dalen. De zichtbaarheid zal verzekerd worden door twee patrijspoorten van plastische stof, met een door snede van 10 c.M., die zich aan den binnenkant van de cabine bevinden. De verlichting, benoodigd voor de roto s (10 per seconde) wordt ver^ kregen door krachtige schijnwer pers, boven de cabine aan beide uit einden van de dryvers geplaatst. Andere projectoren worden van bin nen uit op de dieoten der zee ge richt. Wanneer de verlangde diepte be reikt is, zal de cabine zich, met behulp van twee schroeven, kunnen voortbewegen. Prof. Piccard legde er den nadruk op, dat deze proefneming van alle gevaar ontbloot is. De onderzoekers blijven in voort durend contact met een boot, o.a. door middel van de radio. Het le dige toestel zal 15 ton wegen. De expeditie zal waarschynlyk in Fe bruari 1947 ondernomen worden, doch de juiste plaats is nog niet bekend. Vermoedelijk zal deze in de golf van Guynea gelegen zijn. Eerst zullen proefnemingen op verschil lende diepten gedaan worden, en wel van 1000 tot 4000 meter. van drie achteeenvolgende weken niet meer dan 144 uren mag bedra gen; de arbeidstyd der betrokken ar beiders in zijn geheel gelegen is tus- schen 7 en 19 uur. Op de dagen, waarop ingevolgf deze vergunning langer dan 8% uui per dag arbeid wordt verricht, be hoeft de arbeidstyd va« een arbeider niet na ten hogste 4% uur te worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeids- tyd.s telkens na ten hoogste 5 uren wordt afgewisseld dóór een onafge broken rusttijd van ten minste een half -uur. VRIJDAG, 28 JUNI. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA. 12.30 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.45 Zang en piano. 11.15 V. d. vronw. 11.30 Piano en zang 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Kamermüz. 12.35 Ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Septet. 14.00 Kookpr. 14.20 Kamerork 15.25 Hoorspel. 16.00 Muziekpr. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Orgel. 17.30 Orgel. (18.00 Nieuws.) 18.30 V. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Zang en piano. 19.15 Voordr. 19.30 VPRO 21.00 „Op de brug". 21.15 Gram. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Kwartet. 22.40 VPRO. 23.0024.00 Nieuws en gram. HILVERSUM II <415 M.) KRO. 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgen gebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.30 Over het H. Hart. 10.45 Gram 11 30 V. d. zieken. 11.45 Viool en piano. 12.30 Lichte muz. (13.00 Nieuws 14.00 Trio. 14.30 Bqbelpr. 15.00 V d. vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Piano 17.00 V. d. Jeugd, 17.30 Zang. 18.00 Sextet. (18.15 Cans.) 19.00 Nieuws en caus 19.30 Gram. en reportage. 20.05 Viooh en piano; 0.40 Puzzle. 21.00 „Op de brug". 21.15 „De gelaarsde kat". 22.00 Nieuws 82.15 Avondgebed. 22.30 Ork. en zang. 22.45 Over Volkshoogeschool. 23.00 Ork. en zang. 23.15—24.00 Gram. De ministers van buitenland- sche zaken zijn in de vergadering van Woensdagmiddag niet tot overeenstemming kunnen komen over twee minder belangrijke pun_ ten van het Roemeesche vredes verdrag; ze kwamen in beginsel tot overeenstemming ten aanzien van een derde punt en stelden de behandeling van het vierde punt uit. De vier punten waren: vrij_ heid van scheepvaart op den Do- nau, teruggave van geallieerde eigendomman in Roemenië, her stel van eigendommen in Roe menië, herstel van eigendommen der geallieerden en een algemeene economische clausule. Bevin stelde voor, dat de vier groote mogendheden een memoran dum zouden teekenen, waarin zij verklaren, dat de handelsscheep vaart op den Donau vry zal zyn en open zal staan voor alle naties. De groote mogendheden zouden dan trachten de instemming van de Donaustaten met deze verklaring te verkrygen^ Byrnes steunde dit voorstel, maar Molotof verzocht weer om uitstel, „ten einde het te kunnen bestudee- ren". Molotof stelde voor, den plaats vervangers op te dragen, een voor- loopig concept van het vredesver drag met Finland op te maken, zoo dat dit binnen enkele dagen aan de ministers zal kunnen worden voor. gelegd. Byrnes wilde eerst de hui dige agenda afwerkenBevin steun de bet voorstel van Molotof met de opmerking: „Het zou tenslotte m overeenstemming met den Bijbel zyn de laatsten zullen de eersten zyn" (het Finsche verdrag staat als laatste op de agenda) Molotof ant woordde, glimlachend; „De Bybei is een goed ding. Maar ik geloof, dat wij ai genoeg problemen van onszelf te behandelen hebben, zon. der dat wij den Bijbel in de discus sie moeten betrekken." Reuter meldt nader: Op de bij eenkomst, welke tot tien minuten na middernacht duurde, werd een Sovjet-Russiscli compromis-voor stel ter oplossing van de kwestie Triest verworpen, nadat van JBrit- sche en Amerikaansclie zijde hier tegen bezwaren waren ingebracht. Moiotof's voorstel kwam hierop neer, dat Triest een autonoom ge bied zou worden onder Joegosla vische souverelniteit, te besturen volgens een door de groote vier goedgekeurd statuut. Als uiterste concessie zou Molotof zich willen neerleggen bij een door de Joego- slaven en Italianen gezamenlijk uitgeoefende souverelniteit. Byrnes en Bevin drongen e** ten sterkste op aan, de kwestie te laten regelen door de vredesconferentie van de 21 naties, daar de groote vier voor een botsing tusschen twee verschillende inzichten stonden. Molotof verklaarde, dat hij zijn opvatting omtrent de regeling der grens tusschen Italië en Joego slavië handhaafde, waarby kleine wijzigingen ten gunste van. Italië mogelijk zouden zijn. Byrnes gaf hierop een gedetailleerd overzicht van de concessies, welke door de westelijke mogendheden reeds aan Joego-Slavië waren gedaan. Van een gezamenlijke souverelniteit van Italië en Joego-Slavië zeide Byrnes voortdurende wrijving tusschen de twee gouverneurs, welke ^volgens Molotof's voorstel zouden moeten worden aangesteld, te vreezen. Huurbelasting ten behoeve van nieuwbouw Verschenen is een rapport over Richtlijnen voor een nieuwe wo- niriigpolitiek" uitgebracht door een commissie, ingesteld door het Ned. instituut voor volkshuisvesting en stedebouw. I.n deze commissie had den zitting de heer ir# A. Plate, als voorzitter en de heeren L. Angenot, dr. ir. Z. van der Meer, dr. ir. F. Bakker Schut en mr. E. baron van Voorst tot Voorst als leden. Het rapport komt o.m. tot de vol gende conclusies: Doel van de woningpolitiek be hoort te zijn, dat elke huishouding in een afzonderlyke woning woont en dat elke woning voldoet aan een aamtal kwalitatieve eischen. De huur van de woningen dient voor de be woners draagbaar te zijn. Een rui mere b ij dr age - poli t i ek dan vóór den oorlog is wer.scihelijk, ook als de wo ningnood overwonnen zal zyn. Het opnemen van woningsteun in dem maatschappe 1 ij ken steun is verwer pelijk. Wenacheiijk is de oprichting van in gewestelijk verband werkende cor. poraties omvattende een woning, commissie in den zin van art 24a der woningwet, een regionaal aar, ies- bureau voor woningbouw en beheer en een lichaam voor het beheer van woningen, dat kan optreden, waar het plaatselijk verband In gebreke blijft. Er worde een centraal financie-^ ringsinstituut ingesteld voor den woningbouw. Do regeling vain de huren dient alle woningen te blijven omvatben. Bij de bepaling van het huurpeil dient voorioopig de verhouding tus schen huur en inkomen van voor den oorlog te worden aangehouden. Ni- Frits de Ruyter heeft te Brussel het Ned. record 2000 meter hardloo- pen, dat op zijn naam stond met een tijd van 5 min. 29.9 sec., gemaakt op 30 Aug. 1942 te Amsterdam, ge bracht op 5 min. 21.4 see. NIEUW WERELDRECORD OP DE 440 YARDS De Amerikaan Herbert Mc Ken- ley heeft het wereldrecord op de ■140 yards hardlooppn van 46,4 sec. gebracht op 46.2 sec. veMeering van de huren van oude en nieuwe woningen is geraden. Aanibeveling verdient de heffing van een huurbelasing, te bestemmen voor den woningbouw, te heffen im den vorm van opcenten op de perso- neele belasting (ook van woningen beneden de huurgrens) naar billy'k» heid te putten uit de marge tusschen de draagkracht der huurders en een billijke vergoeding voor de eigenaren. Kranigë overwinning van v. Swol op Harper; mej- v» d. Wal had pech Nel Hermsen heeft haar eersten Wimbledon-wedstrijd verre beneden haar normale peil gespeeld. Het breken van een snaar, toen ze op weg was naar de baan en de Wim- bledon-koorts hebben daar hun aan deel in. Zy verloor van mad. Patorni (Frankr) met 61, 62. Jopie v. d. Wal was uitstekend op dreef tegen de Tsjechische speel ster Straubeova de eerste set won zy met 6—1 en in de tweede stond zij 21 toen een stortregen den strijd onderbrak. Daarna ging het niet en ze verloor tenslotte met 6—1, 5—7, 46. Van Swoi won na spannenden stryd van den Australiër Harper (46, 8—6, 7—5, 6—3). In de vol gende ronde komt hij tegen Kho Sinkie. Wilton verloor, zooals verwacht, van Pail (06, 46, 16) en mevr. Blaisse van miss. Winthrop (62, 06, 16.) Rinkel en David hadden 5 sets noodig om tot een beslissing te komen. Tenslotte won onze land genoot 64, 911, 63, 46, 6 3. Rinkel komt nu uit tegen Pierre Pelizza. In de tweede ronde van het da mes enkelspel verloor mej. Godefroy met 6-2, 6-0 van de Engelsche miss Yorke. In de eerste ronde van het ge mengd dubbel wonnen Grande 1 en mej. Van de Wal met 6.4, 6-3 van het Engelsche dubbel Hare en Winthrop. Gisterenavond speelden voor een uitverkocht A.D.O.-huis de Zwalu wen en het Rotterdamsch XI-tal een wedstrijd ten bate van het „voetbol- lersfonds". In aantrekkal en gelijk opgaand en wedstrijd wonnen de zwaluwen met 42 door doelpun ten van Neuteboom, v» "Vegt (2) eri Engelsmanvoor de Rotterdam mers scoorden Ryshouwesr en Den Boer. Ruststand was 22.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2