Rusland blijft saboteeren Het groote gevaar van Bikini Novum in den woningbouw. Onze Anjer-Prins dik TER BUIK heeft zorgen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. de italiaansche KOLONIËN VRIJDAG 28 JUNI 1946 68ste JAARGANG No. 20047 '£n bedreigt aldus vrede, geluk en welvaart der werkers DE STAKINGEN IN BELGIE RADIO-ACTIVITEIT Goed weer de doorslag gevende factor EERSTE „PRE-FABRICATED" WONING IN GEBRUIK vwo »V<s Ze kwamen nog langs eenige Majoor Breunese afgetreden. R'dam Giro 9096 Directeur: joh. Kuijpers Hoofdred. Mgr Dr. J. Witl°2C, Alg. Redacteur1 H. A- paalvast. Drukker: N.R-C. N.v. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, Hia JE SCHIEDtMSCHE COURAHT \bonnementspt f 3.251>. kwart f 1.10 p.maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Adïvertentiën 15 ets p. mm. De VV oensdagavond zit ting van den .Veiligheidsraad, waarin voor de zoo- yeelste maal de Spaansche kwestie Werd besproken, is verworden tot .wat de Australische gedelegeerde, dr. Evatt, kort en bondig, en zeer terecht een „schandaal-situatie" noemde. Hij beschuldigde den com- munistischen gedelegeerde, Gromyko er van door het veto-recht in een voorstel van orde waarvoor het nooit is aanvaard op te eischen de meerderheid van den raad te wil len overstemmen en een reeds aan vaarde resolutie te willen vernieti gen. Als in een diplomatieke conferentie dergelijke woorden, welke overigens door de geheele niet-communistische wereld ten volle worden beaamd, vallen, moet de ontstemming, of om het juistere woord te gebruiken, de .verbittering wel hoog opgeloopen zijn. Daarbij spelen niet alleen de gebeurtenissen in den Veiligheids raad een rol: men heeft het complex .van New-York, van Parijs en van de commissie voor de atoomenergie; en uit deze totaliteit, welke nog kan worden aangevuld met de voortdu rende conflicten in den geallieerden contruleraad te Berlijn over de Dult- sche kwestie, groeit dan een crisis. Welke eens een hoogtepunt moet be reiken. Kenmerkt ue wanhoopskreet yan dr. Evatt een derB<51yk hoogte punt Er waren reeds harde woorden in de avondzitting gevallen. De discus sie liep over een motie van dr. Evatt, welke de Spaansche kwestie op de agenda van den raad hield, zonder een datum voor de nadere behandeling vast te stellen. Gromy ko was van meening, dat die motie yeel te zwak was, waarop Evatt re pliceerde, dat kU zoo zwak was en geen ingrijpen met zich bracht, om dat, wanneer een positieve actie zou Worden voorgesteld, Gromyko deze door zun veto zou verhinderen. „De Werkelijke rnoeliykhoicl is, dat er In den raad geen eerbied meer is voor de zienswijzen van den raad, die berusten op het belang van de Ver- eenigde Naties. Het heeft geen zin naar eensgezindheid te streven, wanneer dat beteekent, dat men zich aan één lid van den raad moet over igeven". De debatten werden steeds ver hitter. Gromyko sprak van een „absoluut waardelooze en nogal dwaze resolutie", en tenslotte ont spon zich een allesbehalve verkwik kelijke discussie over de vraag, of het veto-recht ook voor „voorstel len van orde" gold. Er volgden enkele nu juist niet door helderheid uitblinkende stemmingen, waarin Rusland en zijn satelliet Polen steeds tegenover de overige leden van den raad stonden. En toen Gromyko weer eens het eeuwige communistische „neen" had uitge sproken, sprong dr. Evatt op, sloeg met zijn vuist op tafel en riep uit: .Gromyko zal moeten begrijpen, dat zijn neen niet kan worden aan gewend tegen alle opeenvolgende voorstellen, totdat het eenig over geblevene het zijne Is. De veilig heidsraad kan deze methode en tac tiek niet dulden". Het resultaat van deze verwoede bijeenkomst is, dat geen enkele be slissing is genomen, en dat de zit ting van den raad voor onbepaalden tijd is verdaagd. Over de kwestie welke het twistpunt uitmaakt Spanje, is (practisch) niet gespro ken; die is geheel op den achter grond gekomen. Slechts één ding interesseert Rusland nog: zijn wil doorzetten. Kan het dit tegen de bijna eenstemmigheid van den vei ligheidsraad of de Parijsche con ferentie niet, dan grijpen zijn staats lieden naar de sabotage. Welke in den volsten zin van het woord is sabotage van den vrede, van het geluk en de welvaart der volken. Volkomen juist was dan ook het woord van dr. Evatt: schandaal situatie. In laatste instantie zijn het de volken, en bij dezen de werkers, die aan dergelijke sabotage ten gronde gaan. Matsoeoka, voormalige Japansch minister van buitenlandsche zaken, een van de beschuldigden voor het tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Tokio, is in een hospitaal te Tokio overleden. Uitbreiding van de conflicten De arbeiders in de metaalfabrie^ ken te Ougree Mariihaye, de Cocke- rild fabrieken en de kodenmijn Ben- nier en een der drie secties van de steenkolenmijn Bonne-Fortune, zijn reeds sedert Dinsdag iin staking, de staking is volledig: alleen het ver- eischte personeel voor het onderhoud der installatie® en dat van de fa briek te Ougree-Marilhaye bleven aan het werk. De arbeiders van de sectie Horre van de mijn Kessales, de m\jn Da Minière te Battice en de mijn Arbre Saint Michel te Mcxns-lez-Liège, zijn sedert Woensdagochtend in staking. De arbeiders van de ,,Phenix. Works" en Tubes de la Meuse"- bedrijven hebben insgelijks het werk neergelegd. In de omgeving van Luik worden talrijke meetings gehouden. De toestand in het Luikerbekken vertoonde Donderdagochtend neiging tot uitbreiding. Stakingen zijn uit gebroken in de steenkolenmijnen, bij het personeel van de tram te Se_ raing, evenals bij het personeel van de electriciteitsbedrijven in de om geving van Luik. De krijgsraad te Gent heeft bij verstek de doodstraf uitgesproken tegen Frans Daels. voormalig hocg- leeraar aan de universiteit te Gent, die beschuldigd werd de politiek van den vijand te hebben gediend. De jgtaat, die zich burgerlijke partij heeft gesteld, krijgt 10 millioen francs schadevergoeding. Van hel eer zal het afhangen, of de tot Ui de kleinste bijzonder heden voorbereide proef met de atoombom op Zondag, 30 Juni, zal kunnen plaats vinden. Deze proef verelscht nl. een bij ml volmaakte weersgesteldheid. Alleen als de wind tot een hoogte van 20.000 M. uit dezelfde richting komt, zal de bom worden geworpen. Het groote, voor de geleerden on berekenbare gevaar bij de proef neming op Bikini is de radio-activi teit. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de doodelijke radio-actief ge laden wolk, welke na de explosie van de bom ontstaat, door den wind naar bewoonde eilanden wordt gedreven. Een nauwkeurige bepaling van de windrichting is daarom van het grootste belang. Vier-en-twintig uur vóór het ne men van de definitieve beslissing moet vice-admiraal Blandey dan ook van de meteorologische deskundigen het sein ontvangen: „ga uw gang". Meteorologen hebben uitgemaakt, dat op den dag van het experiment een uitsluitende wind uit Oostelijke richtingen kan worden verwacht. Mocht deze verwachting niet worden bewaarheid en moet de proef worden uitgesteld, dan zal in ieder geval vóór September, ongeacht de weers gesteldheid, een atoombom onder de Z.K-H. Prins Bernhard Jaren lang heeft prins Bernhard fle anjer, die zijn breeden lach Vroeger zoo feestelijk accentueer de, niet gedragen. Het ruige uni form-laken verdraagt de fragiele schoonheid van een bloem niet, en stoere mannenmoed, staal en bloed gaan niet samen met de grillige praal en den prikkelenden geur Van de dianUvus. Maar ontrouw is de prins zijn lievelingsbloem, die in den oorlog eens als het symbool van opperste trouw gedragen werd, niet gewor den. Hij heeft haar tot het mid. denpunt gemaakt van de viering Van zijn 35en verjaardag- de dag Van morgen is tot anjer-dag uitge roepen. Niet uitsluitend als sym bool van trouw gelijk in '40, maar als teeken en uiting van liefdadig heid nu, moet de bloem weer door boei het volk gedragen, liefdadig heid ten gunste van het prins Bernhard-fonids voor de geestelijke Weerbaarheid van ons volk Maar tevens is deze dag een teeken, dat een nieuwe anjer- periode weer in het leven van den prins is ingetreden, die aansluit aan de periode van voor den oor log: cle soldaat treedit op den ach. tergrond en het werk van den vrede wordit hervat. En al waardeeren wij ten volle de onschatbare diensten, die de prins in de anjer-looze periode van den oorlog het vaderland be wezen heeft, wij verheugen ons misschien nog meer. dat het hem gegeven is met de anjer in zijn knoopsgat zich weer met alle toe wijding aan den vredes-arbeid te zetten. Vele vruchtbare anjer-jaren zijn Z. K. H. toegewenschit, De sub commissie der Parijsche vie.rmimstersi-couf'ereintie" dnzaike het Amerikaa*isohe voorstel ocm de regeling der Itailiaanische koloniën een jaar uit te stellen heeft Donder dag het algemeene beginsel aan vaard, dat het vredesverdrag met Italië niet een definitieve oplossing van het koloniale probleem zou be vatten, en dat Italië zonder meer van al zijn aanspraken op zijn vroegere gebieden zou afzien. De vier groote mogendheden zullen trachten binnen een jaar een oplossing voor de kolo niale kwestie te vinden. Gelukt dat niet, dan zal de zaak aa*i de trustee. shipraad van de V.N. worden voor gelegd. Een voltooid huis ixin het Daalhof-typem Aan de Floralaan te Eindhoven is de eerste „pre-fabricated" wo ning in Nederland in gebruik ge nomen. Het betreft hier geen nood woning, doch een permanente. Mits goedkeuring en medewerking van de overheid verkregen wordt, is de „Daalbouw" de fabriek die de betrokken woning bouwde in staat aan den loopenden band wo ningen te fabriceeren, waarvoor practisch geen geschoolde arbeids krachten en geen deviezen noodlg Zijn, aldus de Eindhovenaar Paul van Daal, directeur der fabriek. De woning maakt ondanks enkele onvolkomenheden een voortreffe- lijken indruk. Ze is van het kleinste type en geschikt voor een echtpaar met een of twee kinderen. Zij be vat een kleine hal, W.C. met douchecel (koud en warm water), een huiskamer-keuken van 5 bij 3 meter, slaapkamer, tevens ontvang kamer 3 bij 3 meter, slaapkamer tevens zitkamer 3 bij 2% meter, een zolder, een klein keldertje, terwijl In alle kamers ingebouwde kasten en bedden aanwezig zijn. De constructie is zeer ingenieus. Het binnenhuis, bestaande uit 4 elementen (doozen), is in de fabriek geheel geprefabriceerd, d.w.z. alle ramen, kasten, bedden, schilder werk, keukeninstaliatie, onzicht bare Zichtleiding, schakelmateriaal, douche etc. zijn in de fabriek vol ledig in de doozen ingebouwd. Na dat op de bouwplaats de fundeering gelegd was, is het binnenhuis in 5 gedeelten op auto's naar de bouw plaats gereden. De vier doozen werden tegen elkaar geschoven en de kapconstructie werd er op gezet, 's Morgens om acht uur kwam de eerste doos aan en 's middags om 4 uur konden de pannen op het dak gelegd worden. Om het huisje werd daarna een halfsteens muurtje ge bouwd. De woning die thans te Eindhoven in gebruik is, komt geheel kant en klaar met opklapbedden, gaskachel, warmwater-geyser en wat dies meer zij, op 4000 gulden. De huur prijs bedraagt 4 gulden per week. Dit is het kleinste type, inhoud 145 kubieke meter; er komen echter ook woningen met een inhoud van 240 en 300 M3. '2-'i .Si "IlOi nnri'Ui... IS 6M.Lt oppervlakte van de zee tot explosie worden gebracht. De dagbladcorrespondenten, die aan boord van de „Appallachian" het experiment van nabij zouden gadeslaan, blijken zich plotseling van het groote gevaar der radio activiteit bewust te zijn geworden. Drongen zij er aanvankelijk op aan, dat hun schip zich tijdens de proef neming op minder dan 13 mijlen van het centrum der explosie zou bevin den, thans hebben zij aan de autori teiten de vraag gesteld, of 13 mijlen eigenlijk wel voldoende zal zijn Sommige deskundigtn gaan nog ver der. Zij verklaren, dat de radio actieve wolk zich wellicht ln de! bovenste luchtlagen, op een hoogte van 23 K.M. eenige malen rondom da wereld zal bewegen en in aanraking komen met regenbuien, die een deel van de schadelijke radio-actieve dee- len naar omlaag kunnen spoelen. Vijfmaal is atoomrecht Het Super-Vliegend Fort, dat den atoombom zal afwerpen, zal drie maal op een hoogte van 10.000 meter over het doel vliegen onder contröla van Radar en eerst dan, als alles in orde blijkt te zijn, zal de bom worden afgeworpen. Mocht de be manning niet zeker zijn van haar zaak, dan zal het toestel voor d« vijfde en laatste maal zijn aanloop nemen. Wordt de bom ook dan niet geworpen, dan wordt de proef uit gesteld en op een anderen dag her haald. Alle voorzorgen zijn getroffen om te voorkomen, dat de atoombom ts vroeg ontploft. De deskundigen zijn van meening. dat zelfs wanneer het vliegtuig op het water of op het eiland zou te pletter storten, dit niet noodzakelijk de ontploffing van den bom tot gevolg zou hebben. Wel vreest men in dat geval een gevaar lijke werking van radio-activiteit. Wanneer de geworpen bom geen „blindganger" blijkt te zijn, zal een uitbarsting, gepaard gaande met een lichtstraal, die het menschelijls oog over een afstand van 20 en meer mijlen verblindt, een vloedgolf doen ontstaan, welke met behulp van ge voelige instrumenten zal kunnen worden waargenomen in Shanghai, Chili, Australië, San Francisco en zelfs aan de Atlantische kust van het Amerikaansche vasteland. De „toeschoutvers" op de. eerste rïj. De eerste rijen in den atoom schouwburg zullen worden bezet door een vreemde verzameling ge heimzinnige „toeschouwers". Zij zullen op het zand van het eiland liggen, verborgen in betonnen bun kers of achter looden muren, in dn lagune drijven, of in 75 voet hooga ijzeren torens zitten, welke op da omliggende eilandjes zijn opgericht. Het zijn de automaten der weten schap: seismografen, thermografen^ lichtmeters, registratietoestellen, ca, mera's met en zonder lenzen, Gel- ger-apparaten om de radio-activiteit t.e meten en ontelbare geheimzinnige instrumentjes. Het leven van de mannen, die het eerst Bikini na de ontploffing zullen betreden, is ln hooge mate afhan kelijk van de automatisch bestuur de vliegtuigen en booten, die da radio-activiteit moeten registreeren. Zij zullen den weg bereiden voor 20 schepen met de eerste groepen natuurkundigen. De gelten, varkens en ratten zullen snel worden over gebracht naar een speciaal uitgerust schip, waar de dokters de uitwer king zullen bestudeeren van da doodende gamma-stralen op da levende lichamen. Maandenlang zal Bikini daarna nog van de rest der wereld geïsoleerd blijven. Experiment van ruim 7 millioen dollar. Als de atoombom ontploft, zal binnen een onderdeel van een seconde 100 millioen dollar aam anderhalf jaar plannen en ontwerpen in een enorme rookwolk opgaan. 105. Toen zette die vervelende olifant het op een loopen, nee- VreeselijkZoo dik als-ie was, maar loopen dat-le kon, minstens 80 KM. per uur. De commissaris schreeuwde gelijk een mager speenvarken, dat wordt geslacht. Dik dook ineen, en hield zich aan de groote flap-ooren vast. De prof. kneep nog een beetje steviger In de staart, waardoor de stomme olifant nog harder ging loopen. inboorlingenhutten, maar de boel was volkomen verlaten. Blijkbaar dachten de Hoog-Pruikies dat de kwaje goden terug waren gekomen, en hadden de vlucht genomen. De olifant rende echter maar door en de Hoog-Fruikies-hutten lagen al weer achter hen. Hij werd hoe langer hoe kwajer toen hij bemerkte, dat die bleekneusies rustig aan z'n corpus bleven hangen. Maar toen hij zoo eenigen tijd doorgehold had, besloot hg het toch op een andere manier te probeeren, Hjj bleef staan en keek kwaad. Indringers waren het, die wit- wangetjes. Eerst pikken ze je slaap plaats in en dan vallen ze je nog persoonlijk lastig ook. Maar hg, Jean Eléphant zou ze1 Plotseling kreeg hij een idee, „Aha" mompelde hij in z'n slurf, dat Chogum er koud van werd, „Aha, dat zal ze berouwen, ha-ha-ha", en de commissaris werd op en neer geschud door de lach- krampen, welke door den olifanten slurf gingen. Bij het actie-comité voor de vier- daagsche te Nijmegen is gisteren» avond het officieele bericht binnen gekomen, dat majoor Breunese, llï overleg met het bestuur van den N. B V B O heeft besloten, af te zien 'van liet 'leiderschap van da vierdaagsche voor dit jaar in vos- band met de order van den minis ter van Oorlog, waarhij werd be paald, dat militairen niet zouden mogen deelnemen aan de vierdaag sche, wanneer deze onder leiding stond van majoor Breunese. De heeren Van Wagenmgen, Bif- leveld en dr. Avenarius, bestuurs leden van de N. B. V. D. O., zul len nu de leiding van de vierdaajf- sche op zich nemen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1