DE MUZEN HEBBEN EEN NIEUWEN TEMPEL. Enorme bonnenvervalschmg ontdekt. Rond wicket, bat en stumps NIEUWE sf.TTTEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 28 JUNI 1946 PAGINA 3 MUSIS SACRUM OFFICIEEL GEOPEND HET SPORTBEZOEK UIT WANDSWORTH Ploegen reeds aangewezen DRIE MILLIOEN TABAKSBONNEN "Rotterdam sche politie ontdekt de bron in België HERMES-D.V.S. buurtvereeniging ST. AMBROSIUS MUSICEERT WEER VERMIST KINDJE GEVONDEN EXCELSIOR JAARVERGADERING „SCHIEDAM" D.R.Z.—PUTTERSHOEK IR. A. J. RUTTEN DE STAKING BIJ THOMSEN Musis Sacrum heeft gisterenavond de nieuwe deuren opengeze de nieuwe bouwwerk. Neonlicht brandde in overvloed, de verf was mieuw en licht, de hal rook naar een verbouwing en een dubbele rij bloemenmanden vertolkte den dank van al degenen, die in het verleden maar de gunsten van de directie hebben gedongen of dat in de toe komst zullen doen. Het entrée was igrootsteedsch. Achter glas en ver chroomde sponningen wachtten de cassières op de massa. Keurig in 't zwart waren de juffrouwen van de groote en ruime garderobe Lokkend door de groote opening riep de bar, het eerste teeken van gezelligheid. De krukken wachtten op de smo kings en avondjurken. De borrel, glaasjes op de dorstige kelen van een dansmoe publiek. In de groote zaal speelde de band ,}Sentimental journey" in schijnwerplicht en een lijst van zachtgloeiend neon. Er is veel neon in het nieuwe Musis. Koel en groen tegen den gevel, waar het hard is en brutaal, temidden van de donkere rust van de oude huizen aan het water. Zakelijk groen met oranje in de hall, waar het met drie banen naar binnen slingert. Gedempt en neon-romantisch in de zaal bij de tango, of het roerend lied De toespraken met zijn werk en beloofde hem, te zamen met haar broer, alles te zul- doen, om het beheer van de zaak naar behöoren te voeren. Cabaret-dansant Na deze officieele opening begon het cabaret-dansant, waarbij Cees de Lange zijn eerste optreden gaf ais conferencier-chansonnier. Hij toon de zich een intelligent tekstdichter en vooral zijn begeleidingen vielen op door het moderne element, dat zij bevatten. Frans van Schaik, de Zingende Zwerver, zong zijn beken de en minder bekende liedjes op de hem eigen wijze, een tikje gevoelig, maar niet tè. De Gerto's hielden hun reputatie hoog. André Dulan- celle mist het vermogen, om zijn eigen tegenslag van te voren t.e zien aankomen, want ook dezen avond had het noodlot hem overvallen en wachtte de zaal geduid ie on zijn komst^ Al is deze avena openingsavond geweest, het gebouw is nog niet ge heel gereed. De kleedkamers en de ruimten achter het tooneel moeten nog geheel onderhanden worden ge nomen en de bar van de bovenzaal is nog in staat van wording Toch gaf deze avond een goeden in druk van de grootte van ons nieuw verworven bezit. Laten we hopen, dat er zoo'n druk en goed gebruik van gemaakt wordt, dat het ons bezit blijft en dat het koude groene licht aan de Lange Haven niet de vuurtoren wordt voor menschen, die met hun verveling en hun tijd geen anderen raad weten, dan er mee in een music-hall" te hangen. Van onze ,,peetstad" Wandsworth komt bericht, dat de cricket- en voetbal-ploegen, die einde Augustus a.s. naar Schiedam komen, bereids zijn aangewezen. Het voetbalelf tal is speciaal in de verdediging aanmerkelijk versterkt, zulks na tuurlijk om beter weerstand te kunnen bieden aan de Schiedamsche ,,goal getters", die bij hun bezoek aan Wandsworth in Mei j.l. een staaltje van hun kunnen (82!!) gegeven hebben. De Wandsworth cricket-ploeg zal op haar toer hier heen verzorgd worden door den be kenden Surrey-fast bowler, Alt' Gover, als hij zich n.l. daarvoor vrij kan houden. Het een met het ander belooft een waar sportfestijn op de Schie damsche velden. Ook ligt het in de bedoeling van het plaatselijk ENSO- comité, den Engelschen gasten tijdens hun verblijf in onze stad een gala-avond met sportnummers en Schiedamsche film aan te bie den. ENSO-donateurs hebben op ver toon van hun kaart vrijen toegang tot zoowel de wedstrijden als den feestavond. Kaarten in beperkte mate zijn nog verkrijgbaar bij den penningmeester: mr. G. M. Hovingh, Rotterdamschedijk 268a (68460) of Tuinlaan 100 (68532) en bij den heer H. M. Willemse, Groote Markt 25 167619). Om hixa. negen komt Cees de Lange, naliens den heer de Groot, de bezoekers welkom heeten^ Hij leest de lang© iyst mej. namen van menschen, die speciaal tot het tot stand komen van deze zaai hebben meegewerkt. Allereerst het gemeen tebestuur met aan het. hoofd den heer Alberts, vervolgens de direc teur van bouw_ en woningdienst, de heer van Praag, vervolgens de ar chitect, de aannemer, de onder-aan nemer, de werklieden, de installa. teürs, kortom iedereen van den man die de deurknoppen leverde, tot den man, die dit wonder ontwierp. Wnd. Burgemeester ueeft met 'n zekere vreugde dezen tocht ge maakt in de traditioneel wordende reeks avondbezoeken. Geheel Schie- dan verheugd dat dit tot stand gekomen is. Iedereen weet, hoe gi )t het zalenprobleem in Schiedam was en spreker is big, dat hij allen steun heeft kunnen ge ven, om dit tot stand te kunnen brengen. Hier is niet alleen een ge legenheid tot ontspanning en ver maak, maar eveneens tot bet bren gen van een lange reeks opvoeden de en rijker makende avonden in de komende winterseizoenen. Dit is immers, wat onze tijd zoo noodig heeft, den geestelijken wederopbouw en het op peil brengen van de groote massa vin ons volk. Hij hoopte daarom, dat de zaal vóór »lles de standing zou bewaren, die zoo duidelijk uit dezen eersten opzet sprak ,,Wij hopen, dat wij nooit, spijt behoeven te hebben over onze groote welwillendheid en samenwer. king bij het tot stand komen van deze zaal, doordat er uitingen m naar voren komen, die wij ver foeien en waaraan wij nooit indi rect hadden mogen meewerken." CONCERT IN DE PLANTAGE Het programma van de uitvoering, die door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam op Zaterdag 29 Juni 1946, des namiddags te 8 uur in de Plantage wordt gegeven, luidt als volgt: 1. Wilhelmus; 2. Death or Glory, Marsch, Hall; 3. Ouverture Lugdunum, Allier; 4 Zirenenzauber, Wals, Waldteufel'5. Les Saltim- banques, Operette, Ganne6. Ka bouterparade, Noack; 7. Banier- marsch, van Vleuten. ZlLVEREiN JUBILEUM O Donderdag 27 Juni j.l. was de heer A. Vroon 25 jaar in dienst van de firma N.V. Gebrs. Vincent, waar van ruim 23 jaar in de af deeling kerkverwarming. De heer G. J. Vincent sprak, meat namens zijn broer, die wegens een lichte ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, den jublaris toe. Hij roem de den heer Vroon als een ijverig en bekwaam vakman en bood hem een uj^. tram bij het Pompstation in cadeau aan onder couvert. aanraking gekomen met een ijzeren paaltje. Zij kreeg een scheurwond OPGEPAST BIJ HET UITSTAPPEN Mej. C. A. B. is bij het uitstappen Hierna zei de heer Vincent Jr., dat hij Toon Vroon steeds had be wonderd om zijn prettig, tevreden karakter en dat hij hem graag als voorbeeld wilde stellen. Namens het administratief en technisch perso neel werd daarop een bloemenmand overhandigd. Vervolgens uracl de lieer A. van Slobbe naar voren, die uit naam van het fabriekspersonc dat voltallig aanwezig was, een schilderij over handigde. ,,Je hebt met veel ver schillende menschen moeten samen werken. Er is er nooit één geweest, met wien je niet goed kon opschie ten", zei hij o.a. De jubilaris dankte voor dg hulde en de directie liet fleschjes bier en sigaren aanrukken. aan het rechterbeen en moest zich onder behandeling van een dokter stellen. De Rotterdamsche recherche ls een complot van vervalschers op 't spoor gekomen, waarvan de oor sprong in België gezocht moet wor den en ook gevonden werd. Alle feiten zijn de politie nog niet vol ledig bekend, maar aangenomen mag worden, dat minstens 3 mil- lioen valsche tabaksbonnen zijn vervaardigd, waarvan een groot gedeelte in omloop is gebracht. Dank zij de ijverige nasporingen van de Rotterdamsche recherche, heeft men thans een nest van bon nenzwendelaars uitgeroeid, waar van de omvang zeer groot is. Er werden alleen op Nederlandsch grondgebied ai 14 verdachten aan gehouden, die den ketting vormden waarlangs de valsche bonnen op de zwarte markt werden gebracht, Ta- bakskaarten, waarvoor de vervaar digers 50 cent per stuk rekenden moesten tenslotte 85,50 opleveren Het is duidelijk, dat de tusschen- personen hier een enorme winst hebben gemaakt. Dagen en nachten is gewerkt om deze zaak tot een goede oplossing te brengen. De zaak werd aan het rollen ge bracht, toen de recherche op 4 Juni een tip kreeg van een winkelier. Naar aanleiding daarvan werd ln de Frederikstraat de eerste arres tatie verricht. Aldaar werden 74 ta_ baksbonnen in beslag genomen. Het volgend bezoek werd door de re cherche afgelegd aan de Rubroek- straat ,waar de tweede arrestatie werd verricht» Vervolgens kwam de recherche terecht in de Blommer- dykschelaan voor een derden arres. tant. Toen leidde het spoor naar Breda, waar een zekere O,, de ver- koop.er zou zijn Eenmaal zoover, kruiste de Rotterdamsche recher che het j>ad van de Schiedamsche politie, die ook bezig .was met een onderzoek naar een bonnenverval- sching. Ook de Schiedamsche poii. tie was via Rotterdam in Breda blij ven steken, toevalligerwijze ook bij een O., die niets met de eerste O. had uit te staan. Daar de Bre'dasche politie genoeg werk had in eigen stad, heeft de Rotterdamsche politie het onderzoek voortgezet Op een nacht troffen de recher cheurs een drenken Brabander, die nog al gauw aan het praten te krij gen was. Dank zij zijn mededeeiin. gen konden 10 verdachten worden aangehouden. Via B., de laatste sciiauci van den kettingzwendel, leidde het spoor naar Antwerpen, waar een Hollan der, die daar woonde, de bonnen leverde. B. had van hem 1035 kaar ten 2.per stuk gekocht, maar hij had eventueel ook 1000 vellen van 45 kaarten kunnen afnemen. Op een handige manier werd do Antwerpenaar met B. in contact ge laten. Maandagnacht werd hij ech ter gearresteerd. Hij legde een vol ledige bekentenis af. Dinsdag gingen de Rotterdamsche politiemannen vergezeld van de sub stituut-officier ,van justitie te Rot terdam, mr. Baron van Imhof, naar België, waar de nasporingen nog verder werden voortgezet. De Ant werpenaar had de bonnen n.l. weer gekocht van iemand uit Gent. Diens adres werd spoedig gevonden, doch hedaas trof men hem niet thuis. De vrouw van deze persoon wist echt^ te vertellen dat haar man van een drukker uit Kortrijk of Doornik 3 miilioen tabaksbonnen had be trokken, waarvan een deel te Ant werpen was verkocht. Een ander deel zou in de kachel terecht zijn gekomen. In gezelschap van deze Gentsche dame werden alle drukke rijen in de buurt van de genoemde plaatsen afgezocht totdat tenslotte de lang gezochte drukker door de vrouw werd herkend. Om het on derzoek en de arrestaties mogenjk te maken was door den Procureur des Konings alle medewerking ver leend. Bij den drukker zijn geen nui.and- sche bonnen of cliché's daarvoor gevonden, maar wel clichr - voor Belgische bonnen. De 14 arrestanten op N edei uxaoscn gebied zullen door de Nederlandsch» justitie worden berecht; de Belgi sche arrestanten zullen zich voor de justitie in hun eigen land hebben te verantwoorden. LAANCOMPLEX De actieve buurtvereeniging Laan- A.s. Zaterdag begint Hermes dit seizoen met haar wedstrijden tegen Engelsche teams, dan komt n.l. een elftal van the British Military Mis sion uit Den Haag aan de Damlaan op bezoek. Oorspronkelijk was vastgesteld dat deze wedstrijd 's morgens om 11 uur zou beginnen, zooals ook op de bil jetten staat aangegeven. Door om standigheden kunnen de Engelschen pas om half twee hier zijn. De wed- complex hield gisteren in het Ver- j strijd begint dan ook eerst om eenigingslokaal 'n geslaagden her- i 2 uur. denkingsavond van het éénjarig be staan en van de bevrijding. De voor zitter, dé" heer T. v. d. Ent, opende de feestelijke bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezi gen. Daarna werkte het duo Algro, tezamen met het ensemble de Tre- molando's, een goed verzorgd en vroolyk programma af. Voldaan keerden de aanwezigen na het ge- Ln met succes Vervolgens dankte spreker den heer de Groot voor de doorzetting, zellig samenzijn huiswaarts, die hij getoond had bij dit werk. Ook al hadden de moeilijkheden dikwijls onoverkomelijk geschenen. Het was een zeldzame prestatie, om dit klaar te spelen binnen het jaar na de bevrijding. Spreker hoopte, dat Mu sis Sacrum mocht bijdragen tot de glorie en den bloei van de goede stad Schiedam. De architect H. Ruscüer, tegel e in zijn toespraak speciaal den nadruk op de groote moeilijkheden, <üe overwonnen hadden moeten worden. Hij noemde nog de namen van de actieve helpers en vermeldde spe ciaal den opzichter, den heer Theu- nissen Het gebouw was bijna ge heel met Schiedamsche krachten vernieuwd Hij wenschte den heer de Groot 'een daverend succes t.oe. Vervolgens spraken nog woorden van felicitatie de heeren van Ameij- den en van Munster, resp. de aan nemer en de vertegenwoordiger van het personeel. De dochter van den heer de Groot wenschte haar vader geluk Hermes verschijnt met haar eerste elftal, zonder Borrani. In diens plaats speelt de Engelschman Gill, die den aanval van Hennes zal moeten versterken. Hoewel over de juiste sterkte van het Engelsche team niet veel kan worden gezegd, weten wij dat het reeds verschillende goede wedstrij den tegen sterke tegenstanders heeft enkele dagen waren de ge dacht^ van vele stadgenooten bij de ouders Hei, wier jongetje sinds Maandagmiddag werd vermist. Alle pogingen om hot te vinden, werden aangewend en zeifs werd de hulp van een telepaath ingeroepen. Giste ren is aan alle onzekerheid een einde gekomen. In de Schie, naby het Overschiescheplein, werd het ïykje van het 4-jarig kindje gevonden. te noe- 't beeld De naam St.. Ambrosius men, was vroeger tegelijk van een verzameling prima muzi kanten oproepen. Was dat vóór den oorlo-g het geval, toen we St. Am brosius gisterenavond hadden ge. hoord, wisten we ,dat het niet lang meer zou duren, of de oude faam zou worden overtroffen. Daarmee zullen de vele leden, do- naeurs en begunstigers, die giste renavond aanwezig waren, het vol ledig eens ztjn. Het was de eerste feestavond na de bevryding en het kon niet an. ders of ook deze stond in het tee ken van de vergroot,ing van het instrumenten-fonds. Hoe goed een harmonie-orkest ook is, altijd zal er iets aan te merken zijn, wanneer instrumenten van verschillende fa. brieken, dus van verschillende stem ming, worden gebruikt. St Ambro sius heeft echter altijd het volmaak te nagestreefd en het instrumenten, fonds belooft dit ideaal, alle muzi kanten instrumenten van dezelfde stemming, t,e verwezenlijken, als de katholieke harmonie-enthousias ten daarby financieel helpen. Dat St Ambrosius dan niet achter zal biyven, om te bedanken, be. wees het orkest gisterenavond met, een uitstekende vertolking van een zwaar programma. De Vaandel-marsch van den oud dirigent J. T. M, Smits, opende de reeks muziek-nummers, nadat de heer A. de Kaper, voorzitter van het orkest een kort openingswoord had gesproken. Vervolgens kwam een der hoogte, punten van den avond, de moeilyke Ouverture „Dichte Cavalerie" van Franz von Suppé. Het orkest hon hierin toonen, wat het waard was, vooral in het koper. De prestatie overtrof de verwachtingen Wat moet er ernstig geoefend zijn, om na een jaar reeds zulk een prach tige uitvoering te kunnen verzor gen Na de wals „Rozen uit het Zuiden" en den marsch ,,De rêve passé", volgde het andere hoogte punt, de Air varié voor clarinet „De Tourbillon", van Paul Bouillon, door G Schaap met A. J. Voortman aan de piano. De zaal luisterde ademloos naar de verrichtingen van solist en begeleider en het applaus was geheel in overeenstemming met het verrichte werk Een cabaret.programma van goed gehalte volgde Marius Mac. Phail, de three Berco's, Charles Ray, Rubber en Co., Ringley en Martin, bekende namen in Schiedam, ver zorgden hun taak naar behooren Speciale vermelding verdient het St, Ambrosius.lied, dat door de 3 Berco's was samengesteld door hen werd gezongen. Aanwezig waren o.a. deken Rey- nen, de wnd. burgemeester P B, M. Alberts en de katholieke raads leden. gespeeld en wy mogen d/.n ook een goeden wedstrijd verwachten. Zondag speelt Hermes tegen VOC aan de Damlaan en dan is Borrani weer van de party. VOC heeft den bekenden veteraan East weer in haar gelederen en deze vormt met Térwiel een niet te onderschatten aanval. Wy rekenen echter op een Schiedamsche overwinning. Hermes 2 gaat naar Den Haag om te trachten tegen VUC 1 ongeslagen te biyven en haar vierde overwin ning te behalen. Hermes 3 heeft haar zooveelsten vryen Zondag. Voor den R.C.B. speelt het 3e elf tal tegen Xerxes 2 in het Volkspark. Zondag a.s. trekt het 2e naar Utrecht om den strüd aan te binden tegen U.V.V. Zondag heeft Excel sior 1 op haar terrein een vriend schappelijke ontmoeting met het Utrechtsche Kampong. F.C. en A.C. Schiedam hield Woensdagavond in gebouw Irene haar 38e jaarvergadering. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: Chr. van Dyk, voorz. H. Krabbenbos, 2e voorz.H. M, Sonneveld, secr.J. van Meurs, penningm.Th. Wijzenbroek, A. 1' Sonneveld, J. Spruit, S. Martens en J. M. Vos. A.s. Zondag zal op het S.V.V.- terrein aan den West Frankeland- schedvfk, de wedstrijd om het kam pioenschap van de K.N.V.B., af- deeling Rotterdam worden gespeeld, tusschen de kampioenen D.R.Z.- Puttershoek. Het belooft een span nende strijd te worden, daar belde elftallen volledig zullen uitkomen. Aanvang 2 uur. DAMMEN Voor het damkampioenschap van Schiedam zyn in den eindstryd de laatste partijen gespeeld. A, Stuur man behaalde 9 punten van de 10 en wist ongeslagen het kamploen- schap op zijn naam te brengen. Als en ook no- 2 eindigde M. den Houting met 6 p„ 3e J. v. Tilborg met 5 p., 4e G. v. d. Wilt met 4 p., 5 en 6 J. C. Onink en D. v. d. Spek, beide 3 p Het kampioenschap 2e kl. behaal de J. v. Diejen na herkamp met E, M. Vlug, no. 3 M. v. Kerkhoven. WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. i Verwachting vu» z..,i rUug- avondAanvankelyk wisselende bewolking met een enkele regen- bui, later weer toenemende hoo- gere bewolking in 't West. u van i 't land; matige, aan de kust ti de- ïyk krachtige wind, krimpend van West naar Zuidveinig j verandering in temperatuur. J 29 Juni: Zon op 4.22 uur, onder I 21.04 uur; Maan op 4.19 uur. onder 21.50 uur. Naar aanleiding van onze ernstige publicatie inzake ir. A. J. Kutten, voormalig bedryfsleider van de R» E. T„ worden wy er op attent ge maakt, dat de heer Rutten reeds ia 1943 na. een meeningsverschii met den toenmaligen N.S.Br.-directeur van de'R.E.T., ir. Boom, den dienst heeft verlaten. Sinds korten tijd is hy werkzaam bij de Nederlandse!» Spoorwegen, die, naar ons wordt be richt, volledig op de hoogte waren van de faits et gestes van betrok kene. De officier-fiscaal, tot wien wjj ons vanmorgen om nadere inlichtin gen hebben gewend, deelde ons ter zake nog mede, dat ir. Rutten eenl- ge dagen geleden is gearresteerd, verdacht van politieke delicten. Gisteren is hij echter weer 'in vrij heid gesteld, uiteraard onder voor behoud van eventueel nader te ne men maatregelen. Van de zijde der E.V.C. deelt men ons mede, dat van de oorspronke lijke 30 kraanmachinisten er slechts 4 of 5 werken. Op de schepen wordt uitsluitend door militairen en een aantal vrijwilligers gewerkt. Het contact met de regeering is niet verbroken maar eventueele voor stellen zullen eerst aan de arbeiders worden voorgelegd. Reeds morgen middag zal een gunstiger uitbeta ling dan voorheen aan de stakers plaats vinden. De directie van Thomsen's haven bedrijf verzoekt echter medt te dee- len, dat steeds meer kra machi nisten hun diensten weer a- bieden, en dat verwacht mag worden dat büna allen binnenkort weer aan het werk zullen zyn. Er wordt groote pressie uitgeoefend op de werkwil ligen door de E.V.C., welke thans knokploegen schijnt te hebben ge- I vormd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3