atoom-explosie via de RADIO HOORBAAR Van Acker acht toestand kritiek •Wixsr granaten op Gennep de nicola presi dent VAIN ITALIË HET VERZET niet begrepen DIK TER BUIK heeft zorgen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEER Feuilleton 68ste JAARGANG No. 20048 ZATERDAG 29 JUNI 1946 °öste J PROEF WELLICHT EEN UUR VERVROEGD De belangrijkste deelnemer aan het experiment De stakingen in Belgie Openlijke beschuldiging van de communisten „SAUVE QUI PEUT" IN OTTERSUM LANDDAG VAN L.O. EN L.K.P. TE ZEIST TWEE KILO AARDAPPELEN R'dam Giro909S Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. AJg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. TJitg. v.d. Maas bode-Stichting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnementspi f 3.25 p. kwart f1.10 p.maand 10.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Ben marine-autoriteit heeft den journalisten, die zich aan boord van het persschip „Appalachian" bij Bikini bevinden, me«teere«teeld, dat er een soede kans was op gunstig- weer voor het experiment met de atoombom. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de bom een uur eerder wordt geworpen dan oorspronkelijk was beraamd en wel des Zondags om 22.30 uur in plaats van 23.30 uur Nederiandsche tijd, omdat dan het zicht beter zou zijn. In dat geval zouden de drie proefvluchten, welke het Vliegende Fort eerst boven het doei zou maken, alvo rens de bom te werpen, komen te vervallen. Een lid van den marine-staf heeft voorts verklaard, dat de bom in teder geval vóór 20 Juli zal worden geworpen, zelfs indien het weer met gunstig zou zijn. Men zou hoogstens vijftien dagen op goed weerjach ten en dan zou de bom worden ge worpen zelfs indien de piloot zijn doel met behulp van Radar zou moe- ten vinden. Tot rte belangrijkste deelnemers aan de experimenten met de atoom bom behooren de dieren, ongeveer 4500 in getal, die als „proefkonijn' op de te bombardeeren schepen dienst zullen doen. Blootgesteld aan de kracht van de explosie de bege leidende hitte, de radio-activiteit en vele andere verschijnselen van een atoombomontploffing, zullen zij de •wetenschap moeten inlichten 0% de gevolgen daarvan op het levende organisme. Om de uitwerking van vlammen, hitte, luchtdruk en radio-activiteit op doode stof te kunnen vaststellen, bevindt zich op strategische plaatsen van de proefschepen oor- loe:smateriiMU en provi rend van tanks van 46 ton tot busjes doperwten toe, alsmede alle soorten munitie, petroleumproducten en steenkool. Wat er niet gebeurt Wat er precies met onze schepen en de andere doelen, die bij de proe ven worden gebruikt, zal gebeuren, weten we niet", aldus heeft v.ce- admiraal Blandy onlangs verklaard, maar wel weten we, wat. er niet zal gebeuren: de atoombom zalmet de helft van alle visschen in de laguna dooden, zij zal geen aard- bevteg veroorzaken, geen nieuwe bergketens doen ontstaan, noch een vloedgolf over de heele wereld te weegbrengen en Zij zal evenmin een kettingreactie in het water veroor zaken, waardoor de zee in gas zou veranderen en alle schepen op den bodem van den Oceaan zouden terechtkomen." Het kan intusschen maanden en zelfs jaren duren, voordat de wereld een gedetailleerd verslag zal krijgen van wat er bij de atoomontploffin gen in de Stille Zuidzee precies is gebeurd. Veiligheidshalve zal veel voorloopig niet worden gepubliceerd. Het geluid van de ontploffing zal over de heele wereld worden ge hoord. Aan boord van het slagschip „Pennsylvania", dat dicht bij de „Nevada", het doelwit van de eerste bom, ligt, wordt een microfoon ge plaatst en de op Bikini geïnstalleer de kortegolf zenders zulten den slag naar alle deelen van de wereld uit zenden. De mogelijkheid bestaat, dat deze microfoon wordt vernietigd, voordat zij het geluid kan uitzenden. Daarom is ervoor een klokje ge plaatst. Eventueel zal het sein, dat de atoombom is ontploft, alleen kun nen worden afgeleid uit het feit, dat dit klokje ophoudt met tikken. Bo vendien zijn op nog drie verderop liggende schepen, microfoons ge plaatst, welk het geluid eveneens zullen opvangen en doorgeven. Als alles goed gaat, zal men de explosie dus drie- of viermaal kunnen hooren. Voor de philatelisten De commandant van de zeestrijd krachten, die deelnemen aan de operaties bij Bikini, heeft machti ging gegeven, dat op „atoombom dag" voor alle post, die van Bikini uit wordt verzonden, een speciaal stempel wordt gebruikt. Op dit stempel zullen de woorden „Atom Bomb Test Bikini" voorkomen. Een overzicht van de landelijke L. K, P. te Zeist geeho kameraden wer bijeenkomst der vroegere L. O. en uden, waarbij de gevallen den herdacht. De kosten van het ■experiment Door het wegvallen van een alinea is ons bericht van gisteren, waarin wij een opsomming gaven van de kosten van de atoomproef, onduidelijk geworden. Behalve een bedrag van 100 millioen dollar, dat gemoeid is geweest met het maken van plannen voor de atoombom, zullen de kosten aan personeel, brandstof enz. van de operatie, waaraan niet minder dan 42000 man deelnemen, 125 millioen dollars be dragen, terwijl de waarde van het honderdtal schepen met een totale tonnage van 200.000 ton, welke aan vernietiging worden prijsgegeven, op ongeveer 500 millioen dollars wordt geschat. Minister Van Acker heeft In een persconferentie verklaard, dat de toestand in het gebied van Luik zeer ernstig is (een later bericht spreekt echter van opklaring"). Donderdagavond 'was het werk neergelegd in 26 münen, 50 metaalfabrieken, 6 electrische centrales, by 1 tram wegmaatscliappü en 14 verschil lende andere ondernemingen. In totaal waren er 35.536 stakers Vrijdag zijn er nog 18 onderne mingen in het Luiksche bij ge- komen, terwijl in de omgeving van Hoei het aantal fabrieken, waar gestaakt wordt, met 9 toe genomen is. Rome, 28 Juni (A.l*.) Het Italiaansche nieuwsagentschap heeft gisteren medegedeeld, dat de drie groote partijen van Italië het eens zijn geworden over de keuzo van Enrico de Nicola, den Napoli- taanschen staatsman, als voor loopig president van de republiek Italië. Burgemeester Banning van Gen nep, heeft aan het departement van buitenlandsche zaken mededeeling gedaan, dat Maandagmorgen te kwart over negen een granaat van zwaar kaliber, afkomstig uit de richting Duitschland, is ingeslagen onder zijn gemeente in de terreinen van het voormalige sanatorium ..Zonlichtheide", gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Tegelijkertijd kwam een gra naat terecht in de Looy. Verschillende personen hebben het gierend geluid van het overkomende projectiel duidelijk waargenomen. Zooals te begrijpen valt, heeft het onverwachte inslaan van granaten in het door den oorlog wreed getrof fen Gennep groote sensatie verwekt, 's Maandagsmorgens waren op „Zón- lichtheide" slechts de heer E. van Dordt en enkele koks aanwezig. De heer van Dordt bracht ons naar den granaattrechter, welke een middel lijn van vier meter en een diepte van 1 tot IVz meter heeft. Deze granaat kwam uit de richting Otter- sum. Het projectiel sloeg in een stuk hollen grond, gelegen tusschen twee paviljoens. Een reusachtige zand- zuil steeg op en er werden ruiten verbrijzeld. S-cherven van de granaat werden later achter de paviljoens teruggevonden, evenals een groot gedeelte van de vrijwel gaaf geble ven ladingbuis. Burgemeester Banning deelde ons nog mede dat in het naburige Reiehswald door Duitschers onder toezicht van de geallieerden munitie geruimd wordt, 's Middags ongeveer te half drie weerklinken dan don derende slagen met het gevolg, dat heele ladingen projectielen o.p de Ned, gemeente Ottersum terechtko men, met gevolg, dat de plafonds in vele huizen omlaag komen en hon derden ruiten in scherven gaan. Zonder eenige dekking is het dan levensgevaarlijk buiten. Tegen dezen toestand hebben wij herhaaldelijk bezwaar gemaakt, aldus de burge meester, met het gevolg, dat de En gelschen besloten voortaan een seintje te geven, om iedereen in de gelegenheid te stelien zich in vei ligheid te brengen. Een kwartier voor den slag wordt er nu een Big naai gegeven. Dan is het in Otter sum een ,,sauve qui peut", het vee wordt gauw uit de wei gehaald of in veiligheid gebracht, ramen en deu ren worden opengegooid, men stelt zichzelf in veiligheid en dan wacht men verder geduldig af wat er ko men gaat. Eat zijn de toestanden waaronder mien hier aan de grens al langen tijd leeft. Wat er thans ech. ter gebeurd is, is iets totaal nieuws De projectielen, die deze week vie len, zijn niet weggeslingerd bij het vernietigen van munitiemassa's, zij moeten afgeschoten zijn, want zij vielen 5 km. ver op Nederlondsch ge bied. Speciaal in Luik waren de stakin gen voorbereid met het doel een algemeene werkstaking te doen uit breken. Vijf weken geleden werd hetzelfde getracht in het centrum des lands. Deze poging leed evenwel schipbreuk. De moeilijkheden begonnen m de staalindustrie, doch het eigenaar dige ervan is, dat de loonen aldaar wel voldoende zijn, in tegenstelling met die in andere industrieën in an- dere districten. Door de staalindustrie van Luik werd een ultimatum gesteld, waarop binnen 48 uur geantwoord zou moe ten worden. Het ging om deelname van de syndicaten aan de techni sche leiding en het aanstellen van een commissaris, teneinde de finan- tieele positie van de fabrieken te controleeren. De minister beschuldigde de Trots kisten openlijk: het op een revolutie aan te sturen en de ontevredenen, van wapens te voorzien. De rad draaiers zijn vreemdelingen, die misbruik maken van de gastvrij- heid, die zij in België genieten. Het is natuurlijk, dat de arbeiders meer willen verdienen, en zij vra gen overigens niets liever dan te kunnen werken. In sommige geval len worden zij echter gedwongen het werk te verlaten. Stakingen zijn uit gebroken zonder voorafgaande waar schuwing. Waar de voedselvoorziening, het transport en de drijfkracht gevaar loopen, heeft de regeering niet ge aarzeld maatregelen te treffen. In dien den stakers vrij spel gelaten werd, dan zou, binnen enkele dagen Nog is de omvang onzei krant klein, zoodat we op beschei den wijze moeten voortwer- ken Toch willen we onzen le zers en vooral lezeressen het genoegen van het dagelijksche feuilleton niet langer onthou den. Hedenavond reeds maken we op pag. 2 met deze verrassing een aanvang. We brengen een spannend verhaal, waaraan bovendien nog een prijsvraag is verbonden. Op een bepaald moment zul len we de vraag voorleggen: Wie is de dader? Daarop moet binnen enkele dagen antwoord worden gegeven. Onder de in zendsters en inzenders van den juisten naam wordt een boekwerk verloot ter waarde van tien gulden. Boek naar keuze van de(n) gelukkige. En nu op zoek naar den dader uit den boeienden roman: „De onbekende dader". de geheele industrie stilliggen. Loonsverhooging is thans onmoge lijk Een herziening kan evenwel plaats hebben, doch men moet daar voor een gunstig moment vinden. Met de voorbereiding ervan kan men echter reeds een aanvang ma ken. De minister hoopt, dat de stakers het werk zulten hervatten. Mocht dit niet het geval zijn, dan gaat de arbeidsconferentie niet door. De re geering tracht ten spoedigste de loonindex in redelijke verhouding tot den prijsindex te brengen. De heer Van Acker deed een he- vigen aanval op de baissiers van den frank en zeide duidelijk, dat het land ernstig gevaar loopt, indien do productie niet opgevoerd wordt. Iedere verloren werkdag is een wa pen, gekeerd tegen de arbeiders. Het Belg. vakverbond. Op een gewestelijk congres van het Belgisch vakverbond te Charleroi werd besloten, Maandag aanstaande, na raadpleging van de arbeiders, do algemeene staking uit te roepen, in geval de nationale arbeidsconfe rentie niet plaats heeft, of indien haar resultaten niet bevredigend zjjn. Begunstigd door mooi weer hiel den de L.O en L.K.P. in de bos- schen te Zeist Donderdag een land dag. Duizenden oud-illegale wer kers uit alle hoeken van ons land waren bijeen gekomen om hun ge vallen kameraden te herdenken, maar ook om elkaar te bezielen met de gedachte, dat zij ook in den strijd om de wezenlijke vrijheid, nadat de vrede gewonnen is, een eenheid vormen. Diepe teleur stelling is er bij hen. als zij zien, hoe de beteekenis van het georga niseerd verzet verkeerd begrepen wordt en de dragers miskend. Gedurende week van 30 Juni t.m. 6 Juli a.s. zal op de bonnen „253 aardappelen" twee kilogram aard appelen verkrijgbaar zijn. Op de bonnen „753 aardappelen" is een kilogram aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bon nen 251 en 751 aardappelen is ver lengd t.m. 6 Juli a.s. Oude aardap pelen kunnen van 1 Juli af zonder bon worden verkocht. «'eVi' 'S W FliCSSCHEN MELK DUURDER, Teneinde een betere verhouding te verkrijgen tusschen de pryzen voor losse consumptiemelk en voor melk in flesschen, heeft de minister van landbouw, visscherij en voedselvoor ziening goedgevonden, dat de prijs voor flesschenmeik ingaande 30 Juni met 1 cent wordt verhoogd. Deze zal geheel ten goede komen aan de meikdistribuanten. 106. De olifant nam een sprong, liep even op een drafje en zette er toen zoo'n vaart in dat de Orient- Express er een kleine jongen bij was. Ontzettend wat kon dat dier loopen. Zoo dik en zoo plomp als hij was. Ons edele drietal had de grootste moeite om zich vast te houden. „Hou je taal, hoor Chogum!" schreeuwde Dik naar den commis saris. „Ja" piepte deze terug, zich kennelijk niet lekker gevoelend. De professor hing in een schitte rende stroomlijn aan des olifants staart Dik had het het beste. Hij had zich stevig vastgeplant en keek scherp toe, of een van z'n beide metgezellen het soms aflegden. „Much", mompelde hij ,,nog even en we zullen door het Hoofddorp der Hoog-Pruikies stormen". En dat had Dik niet heelemaal misgeraden, want even later stormden ze precies langs den rand van het dorp, richting zee. De Hoog-Pruikies zelf lagen in stille aanbidding voor hun afgods beeld, en zy waren zóó in deze bezigheid verdiept, dat ze niet eens merkten, hoe het drietal, op dat vreemde vervoermiddel, voorbij rende. En dat was maar goed ook, want het zou de vijfde schrik zijn, die het drietal bun gebracht zou hebben Het sprak uit de verschillende redevoeringen, die gehouden wer den, doch tevens hielden deze m een' aansporing, zich niet door persoonlijke teleurstelling te laten leiden, de verbittering te laten varen en zich te bezinnen op het ideaal, waarvoor de offers gebracht zijn, de geestelijke vrijheid en de nationale zelfstandigheid. De oogsten van het verzet wor den, gelijk „Henk" van de L O. het duidelijk maakte ook thans wenschte men alle burgerlijke on derscheiding te doen wegvallen mogelijk pas over tien of dertig jaar geoogst. Pater „Victor" zeide vervolgens, geen onvruchtbaar gemijmer over, wat voorbij is te willen hooren, maar men moet uit die herinnering kracht putten om den strijd voort te zetten voor een betere toekomst, nu de idealen nog niet zijn ver wezenlijkt en de elleboogpolitiek hoogtij viert. „Het land is vol van teleurgestelden, die bij de departe menten hetzelfde hoofd te pletter loopen, dat zij eens veil hadden: voor het vaderland", zoo zeide hij- Een ontroerende plechtigheid was -de herdenking der gevallenen» waarbij 12 jonge kerels van de K P rondom de vlag geschaard! stónden, die geheschen werd, na dat één minuut stilte in acht geno men was. Frits de Zwerver" legde na mens allen de belofte af, trouw te blijven aan den geest van de ge storven kameraden. Hij herdacht in het bijzonder „tante Riek (mevr- Kuipers) uit Winterswijk, de moeder van de beweging. A den Doolaard liet den geesfc van het verzet uit zijn poëzie spre ken, die hij declameerde, terwijl passende muziek van de Kon. Zeister Harmonie mede bydroeg tot de wijdingsvolle sfeer, die de zen landdag kenmerkte. „Oom Jan" uit Zeist zorgde voor een goede organisatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1