DiamfUocnan Swarttouw's 35-jarig jubileum STADSNIEUWS >N KAMPIOEN IN DE KRANT HELPT U UIT DEN BRAND99 nieuwe schiedamsche courant ZATERDAG 29 JUNI 1946 PAGINA 3 INUMMER 1 VAN LIJST 2. Prins Bernhard verjaart BONTE ELKE AVOND BIOSCOPEN Gekooide jeugd (Passage) Het zit in de lucht (Monopole) LECTUURELUURSCH (KLEINE ADVERTENTIEN) Ten einde in de daaraan bestaande behoefte te voorzien, hebben wij de gelegenheid geopend, in onze courant speciale advertentiën van klein formaat te plaatsen tegen een, bij het gewone advertentie-tarief vergeleken, sterk gereduceer- den prijs. Deze kleine advertentiën zullen den naam dragen van Voor velerlei zaken zal men van een Kampioen advertentie gebruik kunnen maken, bijv. voor koop en verkoop, huur of verhuur, voor peiso- neel-aanvragen en dienstaanbiedingen, voor het opsporen van verloren goederen, voor aanbeve lingen van winkelzaken en dienstondernemingen, kortom, voor alle doeleinden, welke met een beknopte, pittige reclame, waarvan de prijs binnen ieders bereik valt, kunnen worden ver vuld. De prijs der Kampioenen bedraagt tot 20 woor den (er gaan 4 a 5 woorden op één regel) f 1, Ieder woord meer wordt tegen 5 ets. berekend. Kampioenen grooter dan 50 woorden kunnen niet worden aangenomen. De plaatsing geschiedt uitsluitend a contant. Behalve aan het kantoor van onze courant, kunnen ook aan onze agenten, aan advertentie-burfeaux en boekhandelaren Kampioen-advertentiën worden aangeboden. De verschijningsdagen van deze kleine adver tentiën zijn voorloopig op Woensdag en Zaterdag van iedere week bepaald. Wij beginnen op Woensdag 3 Juli a.s., doch reeds thans kan men zijn Kampioen-advertentie opgeven. RECEPTIE EN HULDIGING Schiedamsch voetbal ROTTERDAM Weer zit er een week op. Maan dag werd ons lijstnurnmer bekend en vandaag staan we aan het eind van 'de eerste propagandaweek. Het is nog tam geweest- Affiches zijn nog niet verschenen, noch van ons, noc» van anderen. Zullen wij het up«ar'Sen van recla me-materiaal weer overlaten aan de toekende werkers? Is uw raam te puren, wanneer U voor uw poli. tieke overtuiging uitkomt? Ook U hebt bij de uitslagen van de Kamer- en Statenverkiezingen geglunderd, toen de Katholieken stand hielden. U hebt met blij hart gehoord, dat het Zuiden, ondanks alles een Katholiek bolwerk bleef en een beetje angstig luisterde U naar de groeiende roo'de vloedgolf in de Hollandsche groote steden. Bü deze gemeenteraads-verkiezing kan Schiedam een prachtige beurt ma ken. Zooals wjj gesterkt werden door de goede uitslagen- van andere ste den, zoo kunnen wij voor anderen het voorbeeld tot strijdvaardigheid zijn. .Schiedammers kunnen voor hun eigen stad veel over hebben. Wer kers voor Schiedam en K.V.P.- raadsleden zijn gelijkwaardige be. grippen. Geef de K.V.P. een kans roet tien man In dezen raad verte genwoordigd te zijn. Maak actief propaganda voor onze lijstaanvoer der F. B. M. Alberts, nummer 1 van lijst 2. Laat U niet onbetuigd met toet geven van bijdragen voor het verkiezingsfonds, opdat de verbrei ding van onze naam op intensieve schaal kan plaats vinden. Wij moeten U nogmaals oproepen de krant met verkiezingspropaganda door te geven aan niet-lezers, opdat geheel Schiedam zich ervan bewust zal worden, dat het doel van de K.V.P. geen ander ia, dan een sehoone toekomst voor een groot Schiedam. Of staat het te raar voor Al heeft de Oranjevereeniging geen feestprogramma, voor. dezen dag verzorgd, toch was er vanmorgen reedsibij het sluiten van de deur ach ter ons een feestelijke sfeer in de lucht. De vlaggen waptperden vroo- Jijk, de trams en autobussen van de R.E.T. waren feestelijk gepavoiseerd feestdag® temming, ondanks alles. De tamboers en pijpers trokken van. middag door de stad, en vanavond is er concert in de Plantage. Er waren nog maar weinig collec tanten op straat in de vroege mor genuren, maar later op den dag werd dit beter en anjers sierden vele revers. Mijn buurman rechts is dol op Bach. Johann Sebastian tenminste, vooral Toccata en fuga op orgel, ge. weldig. Zoo iets laat je spelen met alle registers van je vier lamps heterodyne Flip, bakelieten kast en vierknops bediening, open. Mijn andere buurman is ook dol op Bach. Benny Goodman's Bach tenminste. Geweldig die klarinet soli. De versterker staat op volle kracht als hij de ingeblikte stem des meesters op de groene schijf zet ,,Bach goes to town". ,,Bach gaat naar de stad". Behalve de Bach's van myn buur man links en niijn buurman rechts is er ook nog Albach's „Eerste stap pen op het klavier." Die zet het dochtertje van den buurman achter natuurlijk altijd net, als ik 's avonds rustig mijn werk denk te kunnen be ginnen. Als het kind haar heele leven zooveel misstappen blijft ma ken, groeit er nog wel eens een Boogey Woogey Bach vertolkster uit. Tot slot is er dan nog het kleine Bachje, het Bachlein van de niet. gezuiverde Duitsche dienstbode van den anderen buurman achter, die Schubert heel romantisch en heel onzuiver vertolkt op hetzelfde oogenblik, dat de rechter buurman Johann Sebastian's geest oproept uit Flip, myn linker buurman den goeien man laat trainen voor de vierdaagsche, en het dochtertje van den anderen achterbuurman de eer ste schreden zet op het pad van de ouderlijke trots. Als dit werkelijk het slot was kon ik er vrede mee hebben, maar het Is de eeuwige ouverture van een afgrijselijken avond, waarin mijn zenuwen door vier Bach's tegelijk uit elkaar getrokken worden. Zy zijn de schuld dat ik naar Chopin's on. verget„j^)jen treurmarsch verlang, vertolkt mij- De eenige hoop op leven, die ik heb, is de politi,. jj;en verordening dreigt met zware st*affen allen, die door middel -van radio-s 0f andere mechanische middelen een voor buurt en buren hinderiyk geluid {produceeren. De andere hoop gaf ik gisteren- avond op. Dat Is die op het fatsoen van myn omwonende gemeenschaps genoten. N. de B. Van een grootsch werk kan, wat Gekooide Jeugd" betreft, niet ge- gesproken worden, maar ook op onze boekenplank is naast Vondel plaats voor Henriëtte van Eyck. Anders dan in de meeste vooroorlogsche Fransche films is de sfeer in deze productie niet somber. Dit kwam voornamelijk door het sterk dooreen- weven van de twee elementen lief desgeschiedenis en opvoedingspro bleem. Nergens wordt het laatste klemmend gesteld, het is meer een terloopse herinnering aan de vele aanwyzingen, die we in dit opzicht door het celloloid vroeger kregen. De slechte directeur is niet gecom pliceerder dan andere slechte film directeurs of -directrices en de jonge enthousiaste onderwijsver nieuwer brengt het er even goed af, als zijn mannelijke en vrouwe lijke collega resp. uit Jongens stad" en Meisjes achter tralies". Ai ging de betoogkracht er niet op vooruit ,,Les petits chanteurs la croix de bois" leenen hun jongens achtig spel en hun nachtegalenzang aan deze blije film. Echte blijheid is een deugd. Hier zit er iets van in. Een bezoek aan Passage zal niet teleurstellen Tonio Manti jongleert op het too_ neel met ballen en ringen. Hij doet dat zoo, dat de zaal zijn verrichting even gespannen volgt, als een doo. denzwaai aan de trapeze. Eigenlijk is het er na den terugkeer van George nog niet uitgeweest. Forrmbytus heet het verschijnsel in wetenschappelijke kringen. Het is epidemisch en sterft na oververzadi ging vanzelf uit. Hoe meer George dus, hoe liever. Monopole davert weer. OFFICIEELE KENNISGEVING Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben by hun besluit van 25 Jui 1946 vergunning verleend aan de N.V. ,,Schieveem", alhier, tot uitbreiding van de opslagplaats van plantaardige oliën en veten en koop mansgoederen en de kuiperij op het perceel aan de Havenstraat 21, door 't opslaan van zwaardere minerale oliën in de bestaande tankinstalla tie. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare knnis, dat zij bij hun besluit van 25 Juni 1946 afwijzend hebben beschikt op het verzoek van W. vKlarenbeek, nltiter, om verdunning: tót oprichting van een electrische houtwarenfa- briek in het pand Willem Brouwer straat 21b. alhier. Sluiting Blauwe Brug Ter algemeene kennis wordt ge bracht, dat in verband met herstel werkzaamheden de z.g. Blauwe Brug bij de Halve Maan in den Schiedamscheweg op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 1, 2 en 3 Juli a.s. voor alle rij verkeer zal zijn af gesloten. Schiedam, 28 Juni 1946. INBRAAK In den af geloop en naoht is inge broken in het woonhuis van J. J. v. d. M. aan de B. K. laan alhier. Door het indrukken van eenige glas-in- lood-raampjes zijn de daders na de spanjoletsluitmg te hebben geopend im de woning gekomen. Ontvreemd zijn geld, distributiekaarten en wat sigaren en sigaretten. KLEIN L v. H. heeft by de politie alhier aangifte gedaan van diefstal van fruit en planten, gepleegd vain zyn tuintje in het Sterreboech alhier. Deze week lazen wij een aankon diging over de verschijning van de Nederlandsche vertaling van „De Roode Aarde" den Deenschen roman van Juul Ole. Natuurlijk grijpen velen van de gala- en gewone avond bezoekers van Passage en andere bioscopen naar dit boek, waarvan zy zoo'n meesterlijke verfilming za gen. Wie een beetje met katholieke moraal-normen op de hoogte is kan begrijpen, dat ,,De Roode Aarde" met zijn vrije liefde een be denkelijk grensgeval voor de film keuring werdhet boek is zonder meer strijdig met de Christelijke mo raal en mag dus door katholieken niet gelezen worden. Het is een ernstige kwestie, om te zeggendat mag niet Vijf jaar keu- ringloosheid hebben een vrijheid ge bracht, die zich slechts moeilijk op nieuw voegt naar oude en goede ge bruiken. Nog deze week kwam deze kwes tie in een K.A. districtsbijeenkomst ter sprake en de moeilijkheid werd zóó urgent beschouwd, dat wij van daag deze woorden met extra nadruk neerschrijven. Het publiek is na den oorlog ,,leetuureluursch" geworden, bij gebrek aan leiding. Vroeger wist men, dat een aantal beruchte bladen (namen noemen is overbodig) taboe waren. Na den oorlog is de taak van deze lectuur door de groote menigte film-, muziek en andere blaadjes overgenomen. Uit het buitenland ko men steeds meer pagina's novitei ten en bedenkelijke lectuur binnen waaien. De katholieke boekhandel biedt in verschillende gevallen geen enkel be trouwbaar kompas voor den zoeken den lezer. Boeken met antipapisti sche strekking liggen er argeloos naast „Het verzet van de Neder landsche Bisschoppen". De ruimte in de krant staat het opnemen van diepgaande en omvat tende boekbesprekingen nog niet toe. Toch willen wij er met klem op aandringen op te passen met de lectuur, die men zoo gemakkelijk koopt. Niet alleen om de weinig ver heffende foto's, maar ook, om de „journalistery", die in deze geest- looze veelschrijversblaadjes door handige jongens wordt botgevierd. Menschen, die een zeer ondergeschik te functie in deze toch al lawaai- rijke wereld vervullen, worden daarin aanbeden als waren het de redders van onze cultuur. Deze producten werken vernielend op onzen nuchteren critischen zin en helpen onze geestelijke weerbaar heid met hetzelfde gemak om zeep, als de onwaardige radio-uitzendingen van Dinsdag- en Zaterdagavond. Vandaag is het Anjerdag. Het Prins Barnhardfonds wil bijdragen tot den cultureelen opbouw en gees telijke weerbaarheid van ons volk. Bij weerbaar" denkt men aller eerst aan vord^diging, in zekeren rtn wij onze oude katholieke normen ten opzichte van de lectuur herstel len, zullen wij een belangrijker bij drage geleverd hebben tot de gees telijke weerbaarheid van ons volk, dan met het, overigens nuttige, anjer-geld, dat we gestort hebben. Ook dan hebben we nog slechts onze negatieve taak vervuld. Aan ons is het scheppen van een levende, bloed warme literatuur, die al het heiden- sche zal overtreffen in menschelijk- heid, maar die daarin het uitzicht op het eeuwige, op God, zal weten te openen N. DE LEEUW. BURGERLIJKE STAND GEBORENJan H.f z. v. J. H. Grandia en J Punt, Boerhavelaan 1; Arie, z. v. H. de Ligt en C. G. v. Kleeff, Da Costastraat 41; Jantje, d. v. N. A. v. Hoek en J. Linterman, F. v. Bourgondiëstraat 16; Ferdi nand A., z. v. F. A. Lowes en Th. v d. Zwet, Dr. Noletstraat 1; H. M. G., d. v. C. J. v. Veen en H. Blyerveld, Boerhavelaan 1; Adria- nus P., z. v. A. P. Reniers en C. M. Bots, Mariastraat 110; Nanny, d. v. J. Vis en D. Ketting, Rem- brandtlaan 3; Wicher W. K., z. v. W. v. d. Haar en W. Deijl, Boer- JCcmjiioctm Gisteren, Vrijdag, was het 35 jaar geleden dat de alom bekende firma Swarttouw's Constr. Werkplaats en Machinefabriek te Schiedam werd opgericht. In het ruime kantoorgebouw aan de Nieuwe Waterwegstraat 5 alhier had ter herdenking hiervan een groote receptie en huldiging plaats. Het volledige administratief en technisch personeel was hier aan. wezig, waarby de directeur, de heer C. L. Verpoorte, oprichter der ven nootschap, in zijn openingsrede me moreerde het ontstaan der firma en hoe zy, ondanks vele moeiiykheden, en tijden van oorlog, tot het thans groote en algemeen bekende bedrijf is uitgegroeid Achtereenvolgens voerden daarna het woord: de heer G. N Wols, on- der.directeur, namens het technisch personeel, de heer de Beukelaar namens Swarttouw's Stuwadoors Mij. te Rotterdam en de heer W. Boele, namens het administratief personeel en verschillende andere sprekers, die allen de groote ver diensten van den directeur, den heer C. L. Verpoorte, schetsten, die de groote stuwkracht is geweest waardoor de firma tot grooten bloei is gekomen. Hierbij werden diverse geschen ken aangeboden, o.a een prachtige ontwerp-teekening als zinnebeeld van den groei en den arbeid der firma, hetwelk werd aangeboden door het personeel. In hartelijke bewoordingen dankte de jubileeren. de directeur voor de ham gebrachte hulde. Een groot aantal bloemstukken, uit alle deelen des lands, was aan gedragen. Hierna was het voltallig perso neel in de gelegenheid de directie persoonlijk te feliciteeren. Tevens vierden de heeren J, W. van Bruggen, algemeen chef-werk. meester der fabriek en H v Hoog- dalem, chef-de.bureau, hun 25-jarig jubileum by de vennootschap. Ook deze jubilarissen werden bij de hul diging betrokken en mochten van vele zijden waardeerende woorden en diverse geschenken in ontvangst nemen. Des middags hebben vele verte genwoordigers van relaties der ju. bileerende firma van de gelegenheid gebruik gemaakt de directie te eompUmenteeren. Het geheele personeel had verder op dezen dag vrijaf. Op Zaterdag 6 Juli a.s. zal aan alle personeelsle den een feestavond worden aange boden. VlQVoloon. 1 TJanelxilra O '1 V W v. Oosten en H. Pille, Boerhavelaan 1; Catharina H., d. v# W. G. Th. v. d. Raaf en R. v. Zalen, Broersveld 64; levenl. kind v. J. Meeder en J. j. Kooyman, Boerhavelaan 1. GEBOREN: Hendrik A. z. v. H. P. A. Wupkes en A. J. Le Large, Boer havelaan 1, Jan z. v. A. v. Dongen en E. A. v. Wijnen, Boerhavelaan 1, Pieter z. v. J. C. Degeling en J. Cra- ma, Boerhavelaan 1, Dirk J. z. v. M. J. de Hey en M. Bakker, Boerhave laan 1, Josefa J. M. d. >v. J. C. Klei- nekoort en A. M. C. Suijker, Prof. Kam. Onmesln 88, Johanna M. d. v. iM. Verhulst en A. Lammens, Boer havelaan 1, Johanna d. v. P. Dienske en M. P. Kooijman, Pascalstr. 17, Johannes A. z. v. Chr. No-uwels en J. W. M. Kloos, Maasdamsohestr. o, Johannes J. z. v. J. Krabbendam en E. Nobel, Dr. Noletstr. 1, Machteld L. d. v, Th. H. Noorman v. d. Dus- sen en L. G. Fortmantn, Dr. Nolet str. 1, Alida W. J. d. v. M. Brand en J. G. Zaal, Nasisaulaan 75. GETROUWDP. Kouwenhoven 37 j. en A. de Jonge 22 j.P- v. Slobbe 51 j. en W. Vermeer 43 j. H. Klein 30 j. en J. Vreeswijk 25 j. A. Brand 21 j. en C J Koppenhagen 16 j.J. M. ten Hout 35 j. en W. L. de Gier 37 j.A. v. Beek 21 j. en E. A. Kooiman 18 j.J. Schwager- mann 22 j. en M. Pil 18 j.A. J. v. Bekhoven 20 j. en G. P. Lagendijk 19 j.H. B. v. d. Vliet 22 j. en J. Roelofs 25 j.; J. W. A. M. v. Ooyen 27 j. en J. B. M. Baars 28 j.S. J. Carter 26 j. en J. v. Raay 20 j. D. Holleman 24 j. en B. C. v. Os 23 A. H. M, Kroon 25 j. en J. A. Fransen 24 j.H. J. v. Platerink 52 j. en M. B. Terlien 43 j. J. v. Duyn 24 j, en J. H. Lobrij 18 j. B. v. d. Linden 21 j. en K. K. v. d. Sloot 22 j.W. P. Wies 27 j. en C. de Koning 23 j.D Prook 33 j. en C. Tuit 24 j.C. G. de Poter 26 j. en A. F. v. d. Waal 24 j.R. Voor hoeve 24 j. en L, S. P. v. d. Chijs 24 j.J v Kreken 24 j. en H Old en- hof 24 j. Alle Schiedamsche vierde klassers treden morgen binnen de krijtlijnen S.F.C, ontvangt het Rotterdamsehe Steeds Hooger op Boschhoek. S.F.C. zal zeker alle krachten inspannen om uit deze ontmoeting ten minste één punt winst te slaan, temeer daar Hion tegen St. Lodewijk geenszins kansloos is en de degradatie nog immer dreigt. De wedstrijden voor de 4e klas D zijn van weinig belang meer. Ursus trekt naar de Rotter damsehe polit iesport vereen iging Hermandad en zal er op voorbereid moeten zijn dat deze ordebewaar ders ook op de behartiging van hun plotseling reëel gewcVden kampi- oensbelangen stevig orde zullen hou den. Schiedam daarentegen is tot een overwinning op Steeds Volhar den wel in staat. WEERBERICHT Medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt: Verwachting tot Zondagavond: Meest matige Z.- W. wind, half of zwaar be wolkt; overwegend droog; iets hoogere temperatuur dan van daag. 30 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur; maan op 5.27 uur, on der 22.40 uur. 1 Juli: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur; maan op 6.45 uur, onder 23.16 uur. HET CONFLICT BIJ THOMSEN'S HAVENBEDRIJF Naar de E. V. C. ons mededeelt, is een kraanmachinist van Thom- sen's Havenbedryf, die werkzaam heden 'errichtte ten behoeve van de vernieuwing der Moerdijkbrug. door een ander vervangen. De directie van Thomsen's Haven» bedrijf deelt ons nog mede, dat het werk voor de Moerdykbrug door twee kranen wordt bediend. Eén van de kraanmachinisten heeft gisterochtend vroeg nog gewerkt, maar voelde zich dermate door de stakers bedreigd, dat hy den arbeid niet durfde voortzetten. De machi. nist van de -weede kraan heeft Don* derdagochtend om tien uur het werk hervat. EEN VERSTOORDE JENEVER-DROOM De politie trof gisteren nabij een grossierszaak in sterke dranken twee mannen, die zich door het ver voeren van een tapijt zeer verdacht maakten. Bij arrestatie verzetten ze zich hevig, doch weldra moesten zij voor de politiemacht zwichten. By het verhoor bleek, dat het tweetal van plan was, het tapyt voor een paar kruiken jenever te ruilen. Hun verzet was dus blijkbaar voort gesproten uit het droombeeld dat ze weldra hun lippen aan een jenever kruik zouden kunnen zetten, welk droombeeld door de politie dreigde te worden verstoord. De twee verzetplegers, de 40-jarige J. K. de L. en do 53-jarige J, v« G„ beiden uit Den Haag, zyn opge sloten, terwijl naar de herkomst van het tapijt een onderzoek werd inge steld. In hun pension in de resi dentiestad werd een tweede tapijt gevonden, doch beide schijnen niet van diefstal afkomstig te zijn. TOONEEL EN MUZIEK, Zaterdag 29 Juni: Koninginnekeik 8.15 u Concert door Kapel der Kon. Marine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3