Twee atoom-explosies bij Bikini BOM EVEN NAAST 'J DOEL ONTPLOFT KABINET HEDEN GEREED? nrt Sjahrir ontvoerd en bevrijd DIK TER BUIK is te laat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. $8ste JAARGANG MAANDAG 1 JULI 1946 No. 20049 De „Nevada" niet rechtstreeks getroffen - Palmboomen op het eiland staan nog overeind „GILDA" GEDOOPT Piloot van het Superfort vol vertrouwen „Uur H" gekom-en De bom valt Operatie een succes Een uur na de explosie werd gemeld dat 6e doodelijke wolk was opgetrokken- Het 29.000 ton metende slagschip „Nevada" scheen op het eerste gezicht on beschadigd. Ruim een half uur na de uitbarsting werd de zee kal mer. De branden, die eerst zeer zwaar leken, waren toen vrywel verdwenen. Zij bleken minder ernstig, dan eerst werd gedacht. Kort nadat admiraal Blandy Radio-uitzendingen mislukt Buitengewesten vrij m hun beslissing DRIE NIEUWE NAMEN VERKLARING VAN DEN PRESIDENT RADIOREDE VAN DEPP PAUS. R'dam Giro 9006 Directeur: Joii. Kuijpera Hoofidred.Mgr Dr. J. Witlox- Alg. Redacteur: H. A. PaaHvast. Drukker: N.R.C. N.V. XTitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonne-mentspi 3.25 p. kwart 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Zondag, 30 Juni 1946, om één minuut vóór elf, is de atoom bom boven Bikini omlaag geworpen. Precies twee minuten later, om één minuut over elf, kwam de bom tot ontploffing. Onmiddellijk na de explosie yerdween de heele lagune in een massa water en dampenden rook, welke in den vorm van een paddenstoel omhoog steeg tot 20.000 n er in de stratosfeer en in het midden waarvan een kern van hel oranje en geel licht was te zien. De eerste geweldige ontploffing werd gevolgd door een twee de, welke volgens sommige waarnemers driemaal zoo hard was als de eerste. De bom schijnt even naast liet doel te zijn ontploft, want het oranje geschilderde slagschip „Nevada", het eigenlijke doel wit, was nog duidelijk waarneembaar, toen de rook en de stoom waren opgetrokken. Wel stonden eenige andere sche pen, waaronder het Japansche slagschip „Nagata", niet ver van de „Nevada" gelegen, in brand. De palmboomen op Bikini bleken na de explosie nog overeind te staan. De beide geweldige explosies, welke 's werelds vierde atoombom boven Bikini heeft veroorzaakt, wa ren de bekroning van een maanden lange, uiterst zorgvuldige voorbe- ireiding en hebben een einde ge maakt aan een steeds toenemende spanning, welke de laatste uren voor het grootte oogenblik bijna ondraaglijk was geworden. In den loop van den Zondag had een aantal geleerden en ingenieurs te Kwajalein de atoombom „Gilda'' gedoopt en drie schilders, die naar een foto werkten, hadden op het projectiel een treffende gelijkenis van de filmactrice Rita Hayworth aangebracht, die in de film Gilda" de hoofdrol speelt. Nadat de „doopplechtigheid" was verricht, is de bom in gedeelten aan boord gebracht van de Dave's Dream", het Superfort, dat den ge vaarlijken last boven Bikini zou omlaag werpen, zoodat bij den start geen ontploffing mogelijk zou zijn. In de lucht heeft de bemanning het gevaarlijke projectiel pas in elkaar gezet. Naar mate „Uur H", het oogen blik, waarop de atoomproef zou worden begonnen, naderde, nam de spanning zoowel te Kwajalein als bij Bikini toe. Het minst zenuw achtig van al die duizenden, die 'n aandeel hadden in de „Operation brossroads", wias wel majoor Wood, de man, die de bom zou werpen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de wind de uitvoering van de plannen zou verhinderen. Op 40 000 voet hoogte, dat is ongeveer 12.000 meter, waren namelijk wervelwin den waargenomen. Op bevel van admiraal Blandy werd het afwerpen van de bom dan ook een half uur Uitgesteld. Om 19.45 uur werd evenwei het bevel tot de start gegeven en om 19.53 uur maakte de „Dave's Dream'" zich los van den grond om den 320 kilometer langen tocht van Kwajalein naar Bikini te beginnen. Toen het vliegtuig vertrok, brak juist het morgenlicht door, nadat de nacht boven den Stillen Oceaan donker, zonder sterrenlicht en een beetje regenachtig was geweest. Om preoies één minuut vóór elf werd de boim uit het vliegtuig los gelaten en om één minuut over elf vond de eerste explosie plaats, en kele seconden later gevolgd door de (tweede. De „Dave's Dream" was infcus- Bchen reeds weer aan den horizon verdwenen. Onmiddellijk na de explosies ontplooiden zich de para chutes van de meetinstrumenten die werden uitgeworpen door een volgend, doch veel hooger vliegend toestel, een ,,Skymaster", dat The Voioe" (De Stem) wordt genoemd. Waarnemers op Kwajalein, 320 kilometer van Bikini, zagen de ontploffing, voelden een rukwind en hoorden een snerpend geluid, waarna de slag van de explosie weerklonk- De waarnemer In het vliegtuig, dat het dichtst bij het Superfort, hetwelk de atoombom afwierp, vloog, meldde: „Geen schok ge voeld, toen de bom ontplofte. Er is geen aanwijzing voor een springvloed." Berichten van persoonlijke on gelukken zijn niet ontvangen, zoo dat mag worden aangenomen, dat die zich niet hebben voorgedaan. ■'Irt de radio-actieve wolk Onbemande vliegtuigen, door ra dio bestuurd, werden in de rook wolk gestuurd, welke na de explo sie tot een hoogte van 20.000 meter opsteeg. Eenige minuten na de explosie was men dus reeds bezig om de resultaten van de proef vast te leggen. Ook onbemande en door radio bestuurde motor-torpcdo'boo- ten werden naar het ziedende ra dio-actieve water in de Bikini-lagu ne gestuurd. In tegenstelling met de verwach ting, kwamen de onbemande ver kenningsvliegtuigen onbeschadigd uit de rookmassa te voorschijn. Zij werden door het „moederviieg- tuig" veilig naar hun basis terug gebracht. zoodat men de waarne mingen van de instrumenten kan waarnemen. over de radio gesproken had, werd in een officieel rapport de op dat tijdstip bekende schade opgege ven: gezonken de transportschepen „Gilliam" en „Carlisle", gekap seisd de torpedojager „Lampson", zwaarbeschadigd de Amerikaansche duikboot „Skate", het Amerikaaan sche vliegdekschip „Independence' de Duitsehe kruiser „Prinz Eugen", de Japansche lichte kruiser „Sakawa". Geringe schade liepen op de Amerikaansche zwa re kruiser „Pensacola", het Ja pansche slagschip „Nagato", het Amerikaansche slagschip „Neva da", het Amerikaansche vliegdek schip „Saratoga" een olieschip en een landingsvaartuig. Degenen, die Zondagavond naar de uitzending van de B.B.C. uit Bi kini luisterden, hebben de atoom bom niet hooren ontploffen. Tengevolge van atmosferische sto ringen konden de luisteraars de explosies niet onderscheiden, maat het tikken van de metronoom op het doelschip „Nevada" kwam dui delijk door. Reeds tijdens de proef vluchten werd de uitzending ge stoord en het verwarde lawaai be reikte zijn hoogtepunt, toen de bommenwerper zich op het doel richtte. De radioreportage van 't vertrek van de „Dave's Dream" is even eens mislukt, omdat de zender op Kwajalein, storend werkte op de radio-installatie van het vliegtuig. Eerst een kwartier na het vertrek hoorden de luisteraars de uitzen ding ervan via gramofoonplaten. De zender van het Xndon.-repu- blik. persbur. Antara bericht, dat het Indou«»Mc£ie nationale comité besloten heeft om alle gebieden van de republiek buiten Java en Suma tra vry te laten in het bepalen van hun eigen handelwijze. Te Lunteren weid door de Katholieke Jeugdbeweging de Koempoelan 19+6 gehouden. Naast Z. Excmgr, Baeten prins Bernhard Het einde van de week is voor de formatie niet zonder spanning verloopenZaterdagochtend ontving de formateur de twee voornaamste candidaten voor zijn kabinet uit de Partij van den Arbeidde heeren Drees en Lieftinck, vermoedelijk om hun zijn definitieve voorstellen mee te deelenVoorts ontving hij dienzelfden ochtend den heer Van Boetzelaer, hoofd van de afdeeling politieke zaken aan 't departement van buitenlandsche zakenLater op den dag vertrok hij naar Limburg vermoedelijk om daar eenige rust te genietenZondagmiddag keerde hij in Den Haag terugwaar hij tegen den avond in het Torentje den heer Jonkmanoud.voorzitter van Volksraad, voor een langdurige burspreking ontving. Wanneer deze bezoeken geacht moeten worden in onmiddellijk ver band met de formatie te staan, mag men aannemen, dat de formateur thans met het samenstellen van zyn team gereed is. Alleen voor marine ontbreken nog alle aanwijzingen. Men mag echter veronderstellen, dat bet optreden van het kabinet niet op de vervulling van deze functie Een bericht van de republi- keinsche Indonesische radio meldt, dat Sjahrir met vele an deren uit zijn hotel te Soera. karta door een gewapende bende is ontvoerd. Volgens een officieele verkla ring door president Soekarno ou- derteekend, is de minister-presi dent Soetan Sjahrir, tezamen met zijn gevolg, bestaande uit burger lijke en militaire autoriteiten,- door een bende j 1. Donderdag nacht uit zijn hotel te Soerakarta ontvoerd. De verklaring zeide voorts, dat een dergelijke actie er op gericht was. de positie van de republiek in de wereld te verzwakken, het geen anderzijds voor de Neder. landeMf» met het oog op de in gang zijnde besprekingen, nuttig zou kunnen zijn. President Soe karno waarschuwde de bevolking in het algemeen zich niet door de Nederlanders, die een politiek voerden tot ondermijnen van de Indonesische regeering, te laten misleiden en hij deed een beroep op haar om de regeering sterken steun te geven en de noodige stap pen te ondernemen teneinde den terugkeer van den premier te ver haasten. Een hedenmorgen ontvangen telegram meldt Intusschen dat Sjahrir door een kleine eenheid van de T.R.I. te Soerakarta Is bevrijd. De verwarring te Batavia In republikeinsche kringen te Batavia is men van meening, dat de volgelingen van Tan Malaka en Soebardjo, den minister van buitenlandsche zaken in Soekar- no's eerste kabinet, tot deze actie besloten hebben, terwijl hun lei ders zelf nog huisarrest hadden Indien deze laatste theorie juist is, zou de ontvoering georgani seerd kunnen zijn om Tan Malaka en Soebardjo in staat te stellen met de republikeinsche regeering te onderhandelen Nog een andere theorie, die verkondigd wordt, is, dat de be volking in het binnenland de laatste weken groote ongerustheid aan den dag heeft gelegd ten aan zien van Sjahrir's belofte de ge allieerde bezettingszones van rijst te voorzien Bij deze bevolking blijkt eveneens de neiging te be staan om Sjahrir's tegenvoorstel len aan de Ned. Ind. regeering te verwerpen, omdat deze in haar oog niet vér genoeg gaan. 107. Diik vroeg zich angstig: af, wiaar de olifant toch wel heenretide. Hy meende in d<© richting van dé zee, maar wat zou z'n bedoeling dan wel zijn? Even later werd hy opge schrikt door een kreet van Chogum, welke voor hem uit wees. Dik keek in die richting en zsug beneden zioh de zee liggen. Het strand lag omge, v<eer dertig meter lager, „Oh" kreunde Dik. „Die stomme olifant stormt recht op dien afgrond af, en dan stort het heele zaakkie naar beneden. Stop! Stop!" schreeuwde hy, maar de olifant be greep hem niet of wilde hem niet begrijpen, we weten het niet, maar een feit was het, dat hij recht op den afgrond af holde. De anme commissaris deed snel een schietgebedje evenals Dik. En... oh wonder, dat hielp blijkbaar want vlak voor den afgrond stopte het dier. ,,Oh, eb, hoe-bestaat_'t kreunde Chogum, „wat een geluk". Maar nauwelijks had hij die woorden g«- uit, of de olifant bracht de slurf om hoog, terwijl het wel leek, hij gemeen, lachte. wacht. Wel is het mogelyk, dat do keuze van den heer Jonkman, die tot de Partij van den Arbeid gere. kend moet worden, een kleine ver andering in de bezetting der tech nische departementen te weeg zal brengen. Samenvattend mag men zeggen dat het kabinet er als volgt zal uitzien Minister-president en minister van Binnenlandsche Zaken: dr. L. J. M. Be el Minister van Buitenlandsche Za ken: de heer van Boetzelaer Minister van Justitie mr. J. H. van Maarseveen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Dr. Jos. J. Gie- len Minister van Financiën: mr F, Lieftinck Minister van Oorlog: Overstfe JW H. J. Fiévez; Minister van Marine a.l.: overstC Fiévez Minister van Economische Zaken# dr. G. W. M. Huijsmans; Minister van -Landbouw, Visscherty en Voedselvoorziening: Ir. S. L. Manshoit Minister van Verkeer: Dr. Ir. J, A. Ringers of mogelijk een andera niet tot de K. V. F. of tot de Partü van den Arbeid behoorende figuur; Minister van Openbare Werken en Wederopbouw: Ir. H. Vos; Minister van Sociale Zaken: W, Drees Minister van Overzeesche Gebieds- deelen: Mr. Jonkman; Minister zonder portefeuille: mr. Ii. E. van Kleffens; Uit mededeelingen van verschil, lende zijden kan worden opgemaakt, dat de formateur het voornemen koestert nog vandaag de definitieve beslissing te vragen van degenen, die hij voer zijn kabinet aanzocht. Dat zou beteekenen dat hij, indien alle gevraagden definitief hun fiat geven, nog heden of anders morgen daarvan mededeellnr zal doen aan H.M. de Koningin. Tijdens zijn weekend in Lim- burg heeft de formateur o.aeeti bezoek gebracht aan de Studieda- gen voor katholieke jongeren, die te Valkenburg werden gehouden^ Daarbij heeft hij een korte toe spraak gehouden tot de aanwezigenM waarin hij enkele algemeene richt lijnen uiteenzette, waardoor hij zich bij de samenstelling van zijn pro gram heeft laten leiden. Hij ver klaarde er naar gezocht te hebben een program samen te stellendat èn christelijk èn vooruitstrevend is. Hij noemde aJs zuilen van zijn pro gram de versterking van het ge zinsleven, de vernieuwing van het onderwijs, de vormgeving der maat schappelijke verhoudingen en dot versterking van het gezag in hot staatkundig leven% Hij meende, dat het mogelijk is, ondanks het feitg dat wij arm zijn geworden en on danks de zeer gevaarlijke internam tionale situatie waarin wij verkee- ren, toch de sociale desiderata, did in het katholieke program voorko men, te verwezenlijken. Z. H. de Paus heeft zidh Zondag, middag via de radio tot het België sche volk gericht hij gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Buik, De toespraak, tn het Pransoh go. houden, duurde slechts eenige minst* ten. De Paus gaf uiting aan de vat, derlijke gevoelens, die hem bij gelegenheid bezielden en gai fteöt« slotte zijn zegen aan bet Iiuiksdn, volk aan zijn geestelijke leiders ett voornamelijk aan de priesters eg» subdiakenen, die op dezen heugt#* ken dag gewijd werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1