Het Nieuwe presenteert zich: KABINET EEN STERKE FORMATIE DE NIEUWE REGEERDERS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onder de vlag der voortvarendheid 68ste JAARGANG DINSDAG 2 JULI 1946 No. 20050 VRIJDAG REGEERINGS- VERKLARING W Prof. SCHERMERHORN Commissaris-generaal voor Ned.-Indië? WEERBERICHT R'daro Giro 9005 Directeur: Joh. Kuijpers H5ofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur! H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitig. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Abonnententspi f 3.23 lp. kwart 11.10 p.maand 0.2S p. week Tijd. adres! Broersvest S A Tel. 68804 Advertentiën 15 ots p. mm. Minister Beel is met zijn kabi net gereed. Precies vijf weken heeft hij de opdracht, hem op 27 Mei door Hare Majesteit de Koningin ver leend, in beraad gehouden. Vijf weken van moeizaam onderhan delen, vijf weken, waarin de kans van slagen herhaaldelijk op en neer ging maar die uiteindelijk, na een hoogtepunt van spannen de onderhandelingen toch tot het gewenschte resultaat hebben ge- leid. Meermalen is, vooral in de laat ste van deze vijf weken de vraag gerezen: moest dit zoo lang duren? Op deze vraag is maar één ant woord mogelijk en ieder die geen vreemdeling is in het poli tieke Jerusalem zal dit antwoord ten volle onderschrijven het kón niet anders. Men mocht, een voudig niet anders verwachten- Hoe immers lag de situatie op het oogenbli-k, dat minister Beel met óe opdracht tot de vorming van een kabinet werd belast? Heel anders dan een jaar geleden, toen de heeren Schermerhorn en Drees hun Re,geering vormden. Deze for ma'eurs moesten een kabinet vor men, dat geacht mo>cht wprden het vertrouwen te bezitten van de meerderheid van ons volk Hoe die meerderheid lag, daar konden zij enkele raadgevers over hooren; over een alleszins betrouwbare peiling echter beschikten zij niet. Dat maakte hun taak eensdeels moeilijker alles kwam tenslotte op hun inzicht aan anderdeels echter gemakkelijker: zij waren 'betrekkelijk vrij in de samenstel ling van hun program en in de keuze van hun medewerkers. Mi nister Beel stond er anders voor. Hij kreeg zijn opdracht vlak na de verkiezings van een nieuwe volks ver tegen wiooPdi,ging In deze volksvertegenwoordiging zaten heel andere partijen dan in de vorige die negen jaar geleden werd gekozen. Partijen van heel andere samenstelling en met heel andere denkbeelden. Denkbeel den. sterk beïnvloed doT>r de er varingen van vijf dagen oorlog en vijf jaren bezetting Zijn kabi net moest steunen op een meer derheid in dit nieuwe parlement. De formateur had dus tot taak na te gaan wat er precies leefde ach ter de fagade der partijprograms en in hoeverre m dien achtergrond elementen aanwezig waren, waar uit nieuwe combinaties konden worden opgebouwd. Voorwaar geen gemakkelijke taak. Minister Beel heeft haar echter vervuld met de nauwgezetheid, die hem Na.ar wij vernemen, zou waar schijnlijk vandaag nog de nieuwe minister-presiden^ de portefeuille van ir. Schermerhorn overnemen. Morgenmiddag om 2 uur wordt de eerste ministerraad gehouden. Vrijdagmiddag zal de Tweede Ka mer bijeenkomen om de regeerings verklaring van dr. Beel te aanhoo ren. Over deze verklaring zal de Kamer Dinsdag en Woensdag a.s. discussieeren. Minister van Marine Naar wordt gemeld, ligt het in de bedoeling, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot de benoe ming van een Minister van Marine. eigen is- Zelf snel werken gewend heeft hij ook van anderen snel werken gevergd. Zelf pijnlijk nauwkeurig zijn verantwoorde lijkheid voelend, heeft hij ook van anderen geen vertroebeling der verantwoordelijkheden geduid. Hij heeft doorgezet en het mag, eerlijk gezegd als een bewijs van zijn doortastendheid gelden, da1- hij onder die omstandigheden »iet meer dan vijf weken noodig had om zijn taak te volbrengen. Het bereikte resultaat mag tot tevredenheid stemmen, bovenal omdat het tot stand gekomen ka binet een indruk van kriaont maakt Kracht, die in de eerste plaats berust op de verhouding van dit kabinet tot het Parlement. Meer dan twintig jaren geleden op wapenstilstands-dag 1925 het laatste parlementaire kabi net in Nederland ter ziele gegaan (mogelijk afgezien van de .forma tie in 1937). Geen der nadien op getreden formateurs is eririi ge slaagd de instelling van het par lementaire kabinet meer ten leven te wekken Het is steeds bij extra parlementaire combinaties geble ven. Somtijds stonden deze naar den' vorm wel zeer dicht bij een parlementair kabinet, zoo zelfs dat men zich begon af te vragen of er feitelijk wel eenig verschil tus- schen beide bestond. Doch hat viel niet te loochenen de poli tieke gebeurtenissen bewezen het telkens weer tot in de laatste ja ren voor den oorlog toe dat een kabinet, niet steunend op vooraf gaand overleg met de kamer fracties der partijen waaruit het is samengesteld, den zekeren grondslag van een sterk bewind mist Minister Beel is kennelijk tot dien zekeren grondslag terugge keerd. Hij heeft Nederland voor het eerst na 21 jaar een parlemen tair kabinet geschonken. Wat staatslieden van meer ervaring niet voor mogelijk hielden, heeft hij tot stand gebracht. Dat stemt tot voldoening Temeer omdat een parlementair kabinet niet slechts de Regeering gróoter kracht verleent maar ook de samenstellende partijen grooter verantwoordelijkheid oplegt. Dat de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid die ver antwoordelijkheid op zich hebben genomen, belooft een vruchtbare parlementaire samenwerking tc de komende periode. Ook innerlijk maakt het kabinet van den heer Beel een indruk van kracht. De formateur heeft zijn menschen met z°rg gekozen en zi-ch met hand en tand verzet tegen iedere poging om hem ge gadigden toe te schuiven, van wie hij niet het vertrouwen had, dat zij in een goed-samenwerkend team onder zijn leiding zouden passen. De figuren waarmee hij zich heeft omringd, behooren over het algemeen' niet tot diegenen, die in de politiek van hun partij het sterkst naar voren kwamen. Het zijn meerendeets vakmenschen, die elkander alleen reeds uit dien hoofde waardeeren en die onder de leiding van een, in de beide samenwerkende partijen zoozeer als integer geacht man als de voorzitter van den Raad van mi nisters, ongetwijfeld al hun krach ten en dat zijn groote krach ten aan het welzijn van ons land zullen geven. Het land heeft nu zijn kabinet. Het eerste, dat na de bevrijding langs den normalen, constitutio- neelen weg tot stand kwam. Op zichzelf dus reeds een teeken van herstel. Niet allen onder ons zijn wel licht even geestdriftig over de basis van het kabinet, en hadden dr. L. J, M. Beel. Mr. P. Lïeftlnck dr. Jos. J. Glelen mr.'c. baron van Boet- mr. J.H. v. Maarseveen zelaer v. Oosterhout Ar. G.W.M. Huysmans Ov. A H. J. jL. Piévez dr. Ir, J. A. Ringers Ir. S. I-. Mansholt. W. Drees. mr. J. A. Jonkman mr. E. N. van Kleffens deze breeder gehoopt, met name door toetreden van de christelijke partijen. Wij hebben aanstonds vooropgezet: de eerst aangewezen combinatie voor een vooruitstre vende politiek is: het samengaan van Kath. Volkspartij en P. v. d- Arbeid. Mocht het zonder schade voor een progressieve staatkunde kunnen geschieden, dan, zoo voeg den wij er aan toe lijkt onder deze zoo moeilijke omstandighe den een breedere basis gewenseht Dat heeft niet zoo mogen zijn. Het lijkt ons intusschen onjuist zonder meer te spreken van een samengaan van Roomsch-Rood in den vroegeren zin- De P. v. d. Arbeid is niet eenvoudig gelijk te stellen met de aloude S.D.A.P- En zij bevat ook positief-christelijke elementen die ook onder de mi nisters, die zij aan diit kabinet leverde niet ontbreken. Gods zegen ruste op den ko menden arbeid. Met een sleep van zeven schepen kwam de door de Duitschers weg gesleepte walserij van het Iloogovenbedrljf te IJmniden terugt H M. de Koningin heeft heden het K. B. geteekend ingevolge het welk het nieuwe kabinet is sa mengesteld als volgt. Minister-president en minister van Binnenlandsche Zaken: dr. L. J. M. BEEL; Minister van Buitenlandsche Zaken: mr. C. G. W. H. baron VAN BOETZELAER VAN OOSTERHOUT; Minister van Justitie: mr. J. H. VAN MAARSEVEEN; Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen: dr. J. J- GIELEN; Minister van Financiën: mr. P. LIEFTINCK; Minister van Oorlog: Overste A. H. J. FIéVEZ; Minister van Marine a.i.: Overste FIéVEZ! Minister van Openbare Werken en Wederopbouw: dr. ir. J. A. RINGERS; Minister van Verkeer: ir. H. VOS; Minister van Economische Zaken: dr. G. W. M. HUIJSMANS, Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzieningir. S. L. MANSHOLT; Minister van Sociale Zaken: W. DREES; Minister van Overzeesche gebiedsdeelen: mr. J. A. JONKMAN, Minister zonder portefeuille: mr. E, N. VAN KLEFFENS. De beëediging heeft morgenoch tend te li uur plaats ten paleize Soestdijk, Van gezaghebbende zijde vernam, Press, dat de nieuwe regee ring zich in haar zitting van Woens dag zal bezig houden met het scheppen van de functie van com missaris-generaal van Ned.-Indië. Naar wij vernemen, zijn inderdaad eenige leden van het kabinet ge porteerd voor het instellen van deza functie, waarmede dan de afge treden minister - president, prof. Schermerhofl®» zou worden belast. Ben commiiiaiflSS-generaal is een met buitengeWIS# macht bekleedd bestuurder, die flSÖ boten den gouverneur-generaal thans dus boven den luit. gouveraear ■jameraat Van Mook staat. Zijn aassstelMng moet bij de wet geschieden. In 1814 werden commissarissen- generaal naar Indië gezonden, on der wie baron Van der Capellen, did verder het bestuur bleef voeren* maarlater in Du Bus op zyfl beurt een commissaris-generaal kreeg toegestuurd. Z\jn wij wel ingelicht, dan is h®J niet onmogelijk, dat meer dan eew functionaris wordt benoemd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Verwachting tot Woensdagavond: Zw?-kke tot matigen wind, aanvankeljk nog uit Zuid-Oostelijke richtmg, later omloopend naar het zhldw - Op vele plaatsen onweersbuien, daarna koeler. 3 Juli. Zon op 4.25, onder 21.- Maan op 9.27, onder middernacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1