dader Het nationaal welvaartsplan Zevende Eeuwfeest van Sacramentsdag te Luik'. ^^4sx^^isanssteaagg-^aa Examenvragen onderwijzers de Onbekende DINSDAG 2 JULI 1946 F NOG LANG DISTRI BUTIE Merkwaardige cijfers PAGINA 2 Het slot der luistervolle IN DE RUSSISCHE ZONE M.S. „VERMEER" HEEFT AAN DEN GROND GEZETEN ZAAIZAADREGELING 1946—1947 Prof. van Tinbergen heeft een uit gebreide toelichting gegeven op het Nationale Welvaartsplaci1946, ge. publiceerd door het Nationale-plan- ibureau, dat ten doel heeft de ver schillende plannen van de vele ryksbureaux te coördineeren en na te gaan hoe de optimale behoeften van het Nederlandsche volk binnen het raam van de financieele en economische mogelijkheden kunnen worden bevredigd. Daartoe is een algemeen welvaartstplan voor 1946 opgemaakt, waarop thans ook een toelichting is verschenen, terwijl plannen voor de afzonderlijke be drijfstakken in bewerking zijn. Eer«ft moeten echter urgente zaken wor den aangepakt. Uit den aard der zaak is het plan 1946 onderhevig aan correcties omdat b.v. nu eerst juistere cijfers op allerlei gebied bekend worden. Daardoor kunnen ook de conclusies zeer sterk beïn vloed worden. In Amerika had men 'b.v. een groote werkloosheid ver wacht, die uitgebleven is omdat de consumenten veel meer van hun in komen hebben uitgegeven, dan waarop men had gerekend. Zoo heeft men in Nederland ook met veranderingen rekening te houden, zooals b.v. het feit, dat de groote post van óns nationale inkomen de eigen productie tegenvalt Men had een arbeidsproductiviteit van 80 pet. van die van 1938 gecalculeerd, maar hoewel thans een lichte verbetering te constateeren valt, wordt die ze ker niet gehaald. Dat is overigens ook in Frankrijk en België waar te nemen, meer dan in Engeland en Amerika en de oorzaken zijn veler lei algemeene moeheid, ontbreken van machines en grondstoffen, on bevredigende sociale omstandighe den in sommige bedrijven en derge lijke. De totale productie staat dan ook aanzienlijk achter hij die van 1938. Volksinkomen over 1946 be cijferd op 10 milliard. Het Centraal Plan-bureau heeft nu berekend hoe groot het totale volks inkomen over 1946 kan zijn, dat besteed kan worden en becijfert dit op een totaal van tien milliard gld., verdeeld als volgt: eigen productie (excl. invoer) van de overheid 1.4 milliard, overige productie 6.9 mil- liard. recuperatie 0.1 milliard aan wending van buitenlandsch kapitaal buitenlandsche credieten en liquida tie van buitenlandsche effecten to- taal 1.8 millioen. Het nationale inkomen van tien milliard heeft men bij het opstellen van de begrooting van uitgaven verdeeld over: con sumptie: 5 milliard gld., investeerin. gen (incl wederopbouw) 2 milliard gld. en overheidsuitgaven 3 milliard -gld., (waarvan een milliard gld. voor leger en vloot). De tien milliard gld. volksinkomen zullen dit jaar niet gehaald worden en dus moeten ook de uitgaven verminderen Daar de consumptie niet verlaagd kan wor den en de overheidsuitgaven door internationale contracten gebonden zijn, moet men de investeering wel beperken, hetgeen b.v. vertraging van den wederopbouw zal veroor zaken. De overheid zal tevens die nen te streven naar beperking van haar bemoeiingen. Daarbij komen nog als tegenwerkende factoren, dat de uitvoer naar Duitschland, vroe ger een groote klant, vrijwel is weg gevallen, dat e-r geen groote inkom sten uit Indië te verwachten zijn en dat we nog groote credieten voor hulp en wederopbouw aan het bui tenland te betalen hebben Grootere uitvoer noodzakelijk. Ons volksinkomen is derhalve slechts te vermeerderen door groo teren uitvoer, die beheerscht wordt door ons loon. en prijsnieveau In dit opzicht is al heel wat meer be reikt dan in België en Frankrijk en staan we vrijwel op één lyn met En geland, hoewel onze uitvoer relatief en absoluut nog sterk bij dien van Engeland ten achter is Wij staan zelfs nog, wat onzen uitvoer betreft, op een der laagste plaatsen In het plan-1946 is gerekend op een uitvoer voor een waarde van 7G0 millioen en gezien de cijfers over de laatste maanden wordt een waarde van 500 millioen zeker gehaald en te verwachten is dat ook het ge raamde bedrag wel bereikt zal wor den. Desniettemin moet de productie nog als voJstrekt onvoldoende wor den gekenmerkt. Vooral het bouw bedrijf toont dit zeer sterk omdat men blijkbaar veel minder risico dan vroeger aandurft. Groote projecten worden veel geringer uitgevoerd dan waarvoor door de ontwerpers zelf vergunning is aangevraagd. De Her. stelbank werkt in dezen nauw samen met het Centraal planbureau en geeft geen credieten als die niet in overeenstemming zijn met de inves_ teeringsplannen van hot Planbureau. Sparen een eerste vereisclite, Prof. Van Tinbergen zette ten slotte uiteen dat de inkomens naar elkaar toegroeien en dat nog langen tyd planning en distributie noodig zullen zijn. Vooral sparen is een eerts vereischte, al teveel geeft men aan directe consumptiegoederen uit (kersen), hetgeen men eigenlijk voor meer duurzame goederen als kleeren had moeten besparen. Het plan-1946 van het nationale planbureau komt tot de volgende conclusies en daaruit voortspruiten de richtlijnen Het geheele plan berust op een kolen-productie, die mog.t worden opgevoerd tot een jaargemiddelde van 28.500 ton per dag (totaal in 1946 8.5 millioen ton) Het verkeersapparaat worde in 1946 hersteld tot 80 pet van de capaciteit van 1938. De outillage der metaalindustrie zal in 1946 moeten worden hersteld tot 100 pet. van 1938 De overige industrie dient in 3 jaar op gemiddeld 100 pet van 1938 te worden gebracht. De voorraden voor handel en in dustrie kunnen slechts i n zeer be scheiden mate worden aangevuld. Eventueele verdere verhooging van de kosten van levensonderhoud blij ven beperkt tot 85 pet. boven 1938. Op de overheidsuitgaven moet zoo veel mogelijk worden bezuinigd De brandstof fenran-tsoen-en voor huisbrand kunnen in 1946/1947 ten hoogste 12 eenheden bedragen Dp Aanvulling van den inventaris aan duurzame consumptiegoederen met 25 pet. van den ten opzichte van 1938 bestaanden achterstand, waarbij getroffen gezinnen en pas gevestig de gezinnen eerst moeten worden geholpen. Bij een voorschotregeling voor minder draagkrachtige gezinnen tot het verschaffen van textiel, schoei sel, huisraad enz worde een maxi mum aangenomen van ca 350 per gezin in 1946. HET M.S. HERMES BEHOUDEN Naar aanleiding van het uit West- Australië afkomstige Reuterbericht, dat het Nederlandsche tankschip „Hermes" zich op 2 graden Z.B. 117.22 graden O.L in zinkenden toe stand zou bevinden, verneemt het A.N.P. van de reederij van de mo- tortankboot „Hermes", de N.V. Petro_ leummaatschappij „La Corona" dat het niet wel mogelijk is, dat deze Nederlandsche motortankboot zich op de aaugegeven plaats bevindt, daar her schip van Ta.rakan op weg naar Singapore was. welke route ver van de plaats der ramp verwijderd hgt. Nader wordt vernomen dat de „Hermes'' 18 mijl buiten Balikpapan een beschadiging waarschijnlijk een lek opliep. Het schip heeft echter op eigen kracht Balikpapan kunnen bereiken, waar het thans wordt geladen en gerepareerd. MOTORCOASTER TE WATER GELATEN cYan werf,van de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij is giste ren een motorcoaster te water ge laten van ca. 800 ton Het schip dat tevens geschikt is voor de Atlanti sche vaart, werd gebouwd in op dracht van den heer W in 't Veid' te Overschie. De coaster is uitge rust met een Man-DieSelmotorinstal- latie van 860 P.K., waarmede zij een nelheid kan bereiken van ongeveer 10 mijl De lengte is 57.80 m. de breedte 8.30 m, de grootste holte m Het is een enkelschroef- Hoe ver politieke voorlichting in sommige deelen van de Russische "fcone van Duitschland gaat kan men opmaken uit de vragen, die onlangs gesteld werden bij de examens voor onderwijzers te Halle, waar camdi- daten uit de geheele Pruisische pro vincie Saksen aan deelnamen. Op één na alle van de tien gestelde vragen gaan over de verschil lende wijzen van bestuur van de vier bezettingsmachten (Ver. Sta ten, Engeland, Rusland en Frank rijk), in Duitschland. In vier van de vragen kwam de naam van James F. Byrnes voor. De eenige vraag zonder directe internationale beteekenis was de eerste: „Wat denken loontrekkers en bedienden over de nieuwe rege ling van het vacantie-pro-bleem in de Russische zóne." De andere vragen, die alle „lei dende'' vragen waren, zijn de vol gende: (2) Wat denkt ge van de voorstellen voor toekomstige orga nisatie van Duitschland, gedaan op de bijeenkomst der vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Pa rijs? (3) Hoe beoordeelt het Duit- sehe volk (a), de Amerikaansche voorstellen in 't algemeen (b) het einde van de bezetting zooals Byr nes voorstelde, (c) de oprichting van een Inter-Geallieerde Commis sie voor 25 jaar na 't einde der be zetting? (4) Is het probleem van demiütarisatie en denazificatie van Duitschland opgelost? (5) Hoe be oordeelt het Duitsche volk het plan Byrnes en de besluiten door de Geallieerden te Potsdam genomen? (6) Voorkomt het plan Byrnes een heropkomst van Duitsche militaire macht? (7) Hoe beoordeelt het Duitsche volk het voorstel van Byr nes voor ontwapening van Duitsch land? (8) Hoe beoordeelt het Duit sche volk het voorstel, dat de Rus sische delegatie overlegde aan den raad der Ministers van Buitenland sche Zaken, betreffende de toepas sing van Duitsche ontwapening in alle zónes? (9) Hoe beoordeelt het Duitsche volk den toestand in de Westersche bezettingszone van Duitschland en de door de bezet tingsoverheid gevoerde politiek aan gaande Duitsche ontwapening? (10) Wat denkt het Duitsche volk over het Amerikaaosshe plan en van het Roerprobleem? Deze vragen waren klaarblijkelijk niet alleen bedoeld om te weten te konten, of de candidaten voor 't schoolmeesterschap de dagbladen lazen, maar ook of zij voldoende doordrongen waren van de „offi- cieele" (d.i. pro-Russische en meestal anti-Amerikaansche en anti-Bngel- sche) interpretatie vam de nieuws berichten. De vragen toonen aan, dat politieke voorlichting, tenminste in Saksen, beschouwd wordt als een van de voornaamste kwaliteiten om onderwijs te kunnen geven In de Russische bezettingszone worden onderwijzers in massa op geleid in „spoedcursussen", die slechts enkele weken in beslag ne men. De meeste candidaten zijn vroe gere fabriekswerkers of kantoorbe dienden. Zoo goed als geen acade mische vorming wordt vereischt; de voornaamste voorwaarden zijn een oed verstand en politieke betrouw baarheid. Deze vragenlijst is geheel in de lijn van de „geünifieerde" inter pretatie vam de loopende gebeurte nissen in de Russisch-gecontroleer- de Duitsche pers. Daar deze haar nieuws uitsluitend ontvangt van het Mor' ousche TASS-agentschap en vam het N.S.B. (Sovjet Nieuws Bu reau), in de Duitsche taal, geeft deze pers een sterk bevooroordeeld beeld van den internationalen toestand. plechtigheden. Veertien dagen lang heeft de stad Luik op grandiooze wijze het feit herdacht, dat zeven eeuwen geleden Bisschop Robertus van Th ore te het feest van Sacramentsdag in zijn diocees heeft ingevoerd. In luister volle processies zoowel op het water als door de straten hebben de ka tholieken der Belgische Maasstad hulde gebracht aan de H- Eucharis tie. Heel de bevolking nam er aan deel. De huizen, de winkels, de gïoote warenhuizen, waren prach tig met vlaggen, guirlandes en bloe men versierd vooral toen Zondag de slotplechtigheden plaats vonden, die reeds vroeg in de kathedraal begonnen, waar mgr. Kerkhofs aan 120 uitverkorenen het H. Sacrament der wijding toediende, dat tot de H. Eucharistie in zoo nauw verband staat. Op -iet binnenhof van'het paleis van justitie was er voor de led-en van den bond van het H. Hart een hoogmis in de openlucht, aan welke de aanwezigheid van Kardinaal Van Roey,.Aartsbisschop van Mechelen, bijzonderen luister bijzette. Doch het -.was tevens een dag met een speciaal Nederlandsch accent want om half elf- was er in de basiliek van St. Maarten, waarin het feest oor het eerst werd gevierd, een hoogmis voor de meer dan 800 Lim- burgscihe pelgrims, welke met pon tificale assistentie v. Kar-d. De Jong, door mgr. dr. F. Féron. vicaris- generaal van hef bisdom Roermond, werd opgedragen. Toen de celebrant het Pater Noster inzette, was het in België juist twaalf uur, het oogenblik waarop Z-H. de Paus over Radio Vaticana hét land van Luik ging toespreken. De Paus spreekt. Er- daar klonk onverwachts door de luidsprekers, die in de kerk wa ren opgesteld, de stem van den H. Vader, die in de F rans cine taal de volgende toespraak hield- „Terwijl ge het feest te Luik viert, gaan mijn gedachten naar het vizioen van den H. Johannes, dat door de gebroeders van Eyck op meesterlijke wijze is uitgebeeld. On der U is het L&m Gods werkelijk heid geworden. Uw land heeft groo te zoowel mystieke als apostolische heiligen voortgebracht. Valt het daarom te verwonderen, dat Chris tus door de H. Maagd Juliana van Cornillon Uw streek voor het Sa cramentsfeest heeft uitverkoren Riibberuitvoer van Nederl.Intlië Ondanks de groote hoeveelheden rubber die d'oor Chineesche sche pen van Sumatra en Borneo wor den gesmokkeld, verwacht men, volgens particuliere schattingen, dat Nederlandsch-Indië in de tweede helft, van dit jaar minstens 34.000 ton rubber beschikbaar zal hebben voor den uitvoer. 1A.P.) Het Ned m.s. .Vermeer", van Cal- lao naar Amsterdam bestemd, heeft 27 Juni 1 mijl N W. van Mandinga. Point aan den grond gezeten, doch is onmidellijk daarna weer vlot geko men. Het heeft een gat in de voor- piek 28 Juni is men met de voor- loopige herstellingen gereed geko men en als het schip nu door de sur veyors zeewaardig wordt bevonden, zal het naar Balboa vertrekken voor verder onderzoek Vandaar uit heeft het zich over do geheele wereld verbreid. Mogen al len, van welk ras of van welken stand zij ook zijn, zich verzadigen aan de H. Communie, welke de een heid en vrede verzinnebeeldt. Dat is het gebed dat op het oogenblik ui* het hart van Uw Paus naar het Hart van Jezus en van de H. Maagd- Middelares opwelt. Van ganscher harte verleen ik aan alle inwoners van Luik, aan hun geestelijken her der en aai. de pas ge-wijde priesters en sub-diakens den apostolischen zegen". Na het H. Misoffer bood Mgr. Fé ron een kostbaar reliqui van St. Servaas aan het bisdom Luik aan als uiting van dankbaarheid jegens het prachtige geschenk, dat Luik eenige jaren geleden aan de stad Maastricht heeft gegevéto. Mgr. Si- menon nam de reliek namens den Bisschop van Luik met een kort dankwoord in ontvangst. 's Middags trok opnieuw de mooie processie door de straten, welke in de wijk van Cornillon werd opge steld en bij de basiliek van St. Maarten, die hoog op den heuvel het geheele stadsbeeld beheerscht, werd ontbonden. Het was een feest van kleur en schittering, dat aan het oog voorbijtrok, met smaak en kunstzinnigheid door Jarrès Thiriar ontworpen Het Allerheiligsie we'rü op den toren van de basiliek geplaatst, alle aanwezigen zongen het Magnificat, het Adoro Te en het Tantum Ergo en toen een vliegtuig boven de'-kerk vloog, knielden de duizenden' neer en werd naar vier zijden de zegen gegeven. Het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weide- Öouw heeft de zaaizaadregeling 1946 —1947 bekend gemaakt, die 7 Juli 1946 in werking treedt. De voornaamste punten uit deze regeling zijn, dat alle zaaigranen,' zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden die door den N. A K, op partij of t.e velde gekeurd zyn of nog niet gekeurd zijn voorzien moeten zyn van een voorplombe of label. Alle door den N. A K te velde gekeurde origineele- en na- bouwzaden en alle niet te velde ge_ keurde zaden, welke voor zaaizaad zullen worden bestemd, zijn tot na der aankondiging van de inmenging uitgesloten. Zaaizaad van eigen oogst, al of niet gekeurd en aahgekocht zaai zaad, dat door den N.A.K. is ge plombeerd, mag door de telers wor den gebruikt Toewijzingen daarvoor worden door de pla'atselyke bu reauhouders uitgereikt en gecontro. leerd. Het vervoer van zaaizaden is we derom gebonden aan vervoersbewij zen, het ZT.geleidebiljet voor ver voer van teler naar gebruiker en het ZH-geleidebiljet voor vervoet van handelaar naar bewerkings-in richting. Nieuw hierbij is, dat niet het origineel, doch het 2c exemplaar dient ter dekking van het vervoer. Monsterzendingen en zendingen aan volkstuinders, beide tot een maxi mum van 500 gram, rijn vrij van vervoerbewijs. Verder zijn in de zaaizaadregeiing nog bepalingen opgenomen ten aan-i zien van de administratie door de handelaren, de heffingen, den ex port en de opgaven, die aan het be drijfschap voor zaaizaad en poot- goed moeten worden verstrekt Voor uitvoerige inlichtingen wordt verwe- zen naar de publicaties van de plaatselijke bureauhouders 3). Het wachten leek eeuwen te duren. Ik voelde, dat ik gaan moest. Wat moeten we doen? Zij spande zich nu tot het uiterste in, om haar zelfbeheersching te herkrijgen. Lansbergs gelaat stond als een masker, terwijl hy rustig ant woordde Blijf kalm zitten, Laureen. Je zult al je kracht later nog noodig heb ben. Ik ga nu eerst even in die kamer kijken en zal daarna de po litie bellen wanneer het noodig is. Het meisje huiverde, terwijl hy de deur van de eetkamer opende en het licht aanknipte. Een paar seconden later was hij al Weer terug. Doodzei hij kort. Chloro form, vermoed ik. Vandaar die eigenaardige lucht. Waar is de tele foon? Zij wees op een a*ose crinoline-pop op het bureau, hoorde hem op korten toon om Scotland Yard vragen. Hoe luidt het juiste adres van deze flat, Laureen? vroeg h ter- Wijl hij op de aansluiting wachtte. Flat 10, 49 Beresford, Street, Westminster, vertelde zij hem. Een inspecteur en een politle- dokter zijn onderweg hierheen, zei hy even later, den hoorn weer op hangend. En dan? Laureens stem was weer kalm. Lansberg glimlachte flauwtjes. Wel, dan zullen de moeilijk heden, vrees ik, pas beginnen voor een zeker iemand. Gedeeltelijk voor jou ook, misschien, aangezien het geval zich in jouw flat heeft afgespeeld. De inspecteur zal vragen stellen, de flat in bezit nemen en alles doorzoeken. Doorzoeken? vroeg ze met een lichten frons. Hoe hoe eigen aardig. Lansberg trommelde even met zijn vingers op tafel. Dan: Kencle je dien man, Laureen? vroeg hijscherp. Het meisje sloeg even haar blik ken neer. Natuurlijk niet, antwoordde zij dan haastig. Maar terstond haar fout inziende, voegde zij er aarze lend aan toe: Ik bedoel De man legde zachtjes zijn hand op de hare. Je kunt het beter heelemaal met jezelf eens worden, wat je "bedoelt, vóór de politie arriveert, adviseerde hij ernstig. HOOFDSTUK II Scotland Yard aan het werk. Laureen staarde naar de gesloten eetkamerdeur. Automatisch nam zij een nieuwe sigaret uit een doos op tafel. Lansberg gaf haar vuur en stak er daarna zelf ook een aan. Gedurende een seconde kwamen zijn vingers de vingers, welke op de hare gerust hadden nabij zijn ge laat. terwijl het vlammetje flikkerde. Ga vlug je handen wasschen, Laureen, en sprenkel wat parfum op je japon. Er kwam een blik van angst op haar gelaat toen hij er aan toevoegdeIk ruik chloroform en dat zou den inspecteur waarschijn lijk ook niet ontgaan. Zij gehoorzaamde, nog steeds met dat air van bezorgde onzekerheid. Hij hoorde haar enkele oogenblik- ken in de slaapkamer op en neer loopen, laden open- en dichtschui vend, waarbij zij de kraan flink liet loopen. Laureen, riep hij. En opnieifw... enkele oogenblikken later: Laureen! Iets in het regelmatige, plassende geluid van het water deed hem naar" de hall gaan. De badkamerdeur stond open, het licht brandde, ter wijl de kranen wijd opengedraaid waren. Hij draaide ze automatisch dicht en bleef dan peinzend voor zich uit staan staren. Van buiten af klonken plotseling drie schrille stoo- ten op een pölitie-f luitje, gevolgd door vlugge, lichte voetstappen op de trap. Lansberg strekte^ zijn hand uit naar de halldeur, toen deze geopend werd en Laureen naar binnen glip te. Zij had een politie-fluitje in haar hand en haar grijze oogen schitter den triomfantelijk. Ik ben even naar beneden ge hold, om te zien, of die aardige politie.agent zou komen, verklaarde zij buiten adem. Vlug, laten we naar het raam van de zitkamer gaan en hem bovenroepen, wanneer hij in de straat komt. De man volgde haar naar het open raam. Ik had evengoed van hieruit kunnen fluiten en je dien tocht kun nen besparen, merkte hij o* Indien e hem beslist noodig hebt. Zij leunde op het kozijn en streek met een vermoeid gebaar heur haar naar achteren. Hij scheen vriendelijk, en ze lachte zonder vreugde het ziet er naar uit, dat ik behoefte zal hebben aan een vriend. Hoe ver is de brievenbus hier vandaan? vroeg hij onverwacht. Aan het einde van de straat, luidde zonder aarzelen haar ant woord, zeker 'n honderd yards hier vandaan. Kijk, daar is hij. Zij wees op een gehelmde figuur, die kwam aangesneld, onderzoekend om zich heen kijkend. Hoep hem. Lansberg leunde naar buiten. Hierheen, agent, riep hij. Twee de verdieping. Alsjeblieft! haar stem beefde. Ik wilde u graag nog even alleen spreken vóór de anderen komen. Zij hoorde Lansberg de buitendeur openmaken, hoorde de vraag van den politie-agentlets niet in orde, sir? Ik hoop, dat met de dame alles in orde is? Er is zeker iets niet in orde. We hebben hier een dooden man ge vonden Ik heb Scotland Yard ge telefoneerd en de inspecteur kan elk oogenblik hier zijn. De dame Is na tuurlijk een beetje van streek. Na dat je rondgekeken hebt. kun je het beste in *ot zij ko men Zeker, JSir Agent Bently nam haastig zijn helm af. toen hij Laureen in de deur zag verschijnen, een minder stralen de. bleekere, maar zeker niet min der schoone Laureen dan hem goe denavond had gewenscht. Dank u, dat u gekomen bent, -ei ze met haar zachte, heldere stem. In de zitkamer nam Lansberg haar handen in de zijne. Beschouw mij als "ie vriend, mijn kind, en niet als een vijand, zei hij dringend. Haar grijze oogen werden vochtig en haar lippen beefden in een dap pere poging tot glimlachen. Er kunnen grenzen zijn, zelfs aan datgene, wat men van'n vriend kan vragen, fluisterde Jij stelt die grenzen ik niet. Zij keek vermoeid om zich heen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2