HET SLOT TE NEURENBERG De plannen der Regeering Havenstaking en vrijwilligers DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m DIK TER BUIK stelt vragen en 68ste JAARGANG ZATERDAG 6 JULI 1946 No. 20054 MET yERTROUWEN de toekomst tegemoet DR. SEIDL HET ZWIJGEN OPGELEGD 25 JULI 2de ATOOMBOM Kwestie van niet betalen der loonen Brand in het gerechtsge bouw te Neurenberg f DE COMMUNISTEN EN WIJ Broodrantsoeneering in Engeland 1 ONTPLOFFING IN DE WILHELMINA-MIJN DE KONINGIN NAAR LONDEN KAJOTTERSCONGRES IN AMSTERDAM R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg." Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. TJitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDtMSCHE COURANT Abonnementspi f 3.25 p kwart 11.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres; Broersvest 8 A Tel 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Onmiddellijk ua Kennisneming van de regeermgsverklarmg kon den wij slecliis een aigemeenen in druk géven. Het was een indruk van vertrouwen die zien bij na dere bestudeering verstevigt. Het schept reeas aanstonus een sfeer van vertrouwen, dat dit, we derom normaal tot stand gekomen kabinet zich aanstonds aan de voikvertegenwoordiging presen teert zelfs zonder de opening aer zitting op 23 Juli af te wacnten, en dat met een vooruitstrevend program, dat naast het stoffelijke dat eenigszins vreemd aandoend voorop gaat ook het geestelijke in het oog vat, en dat wenscht te verzorgen op de basis van de christelijke beginselen Met name begroeten wij met groote ingeno menheid de angstige zorg van de regeering voor de „diep geschokte publieke moraliteit". Hiervoor zal de aandacht worden gevraagd, niet alleen van de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Justitie, maar ook van den titularis van Onderwijs, waarbij de vernieu wing, die den breeden geest ademt van inspirator Bolkestein, zoo uit drukkelijk mogelijk ook wordt gesteld in dienst van „het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginselen en normen.'' Inderdaad: hier is „helaas" radicale heropbouw noodig, die bij de jeugd beginnen moet, maar ook bij de rijpere jeugd, met name in onze weermacht. Wij vragen hiervoor de zeer bijzondere aan dacht van de ministers van Oorlog en Marine. Dringend noodig is: herstel van vertrouwen van onze christelijke ouders in leger en vloot Want dat vertrouwen is diep 'geschokt en verkeerd in een zorg, ja in een angst, die voor reputatie en dus voor de waarde van onze weermacht niet anders dan zeer noodlottig zou kunnen worden Op geestelijk zoowel als op stoffelijk terrein treft in dit staats stuk een evenwichtige waardee ring van de rechten van den staat en van 't individu, van overheids zorg en zelfwerkzaamheid Op dit terrein dienen echter de praeti. sche voorstellen te worden afge wacht. Hoezeer het meenens Is met de inkrimping van de haast verstikkende overheidsbemoeiing blijkt wel hieruit, dat de forma teur in deze inkrimping den grond slag ziet voor de gezondmaking van onze financieele positie Geestelijk en stoffelijk geeft het groote voldoening en geruststel ling dat de warme zo-rg van de regeering uitgaat naar twee zeer voorname factoren: het gezin en den arbeid Wat over de ..alge- heele" grondwetsherziening wordt gezegd maakt het duidelijk: we zullen een uitgebreid hoofdstuk .gaan krijgen: Over den Arbeid. W»t wjj aanstonds na ons herver- sehiinen .met nadruk als éisch voor de toekomstige periode voor op stelden: de factor arbeid zal to' volkomen gelding en waardee. rin" moeten worden gebracht, zal we~veliikbeid worden. Met groot genoegen lazen we de fie-e aankondiging: de regeering wil de positie van het koninkrijk in internationaal verband beves tigen in overeenstemming met de beteokenis van het Rijk in en bui ten Europa. Gaf zelfs Churchill bij zijn jongste bezoek niet een suggestie in deze richting? Dit raakt ook de positie van Indië. Op dit cardinale punt wach ten wij af, niet zonder vertrouwen, zooals wij gisteren te kennen ga ven, maar toch ook niet zonder eenige lichte reserve. De regee ring blijft zich stellen op den grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942 Maar: .,De daarin aangegeven richtlijnen zul len echter in hare uitwerking aanpassing behoeven aan de ver anderde omstandigheden". Wat beteekent dit precies? En: aan de Rijksconferentie zal de regee- ringsverklaring van 10 Febr. 1946 worden voorgelegd. ,,als bevat tende het kader waarbinnen ook de huidige regeering bereid is tot de regeling van een nieuwe staat kundige verhouding te komen." Binnen dit kader ligt echter ook de sterk aangevochten uitdrukke lijke aankondiging van de moge lijkheid van het prijsgeven der rijkseenheid op termijn. Voor een geëigend bestuursorgaan voor den even moeilijken als gewich- tigen overgangstijd in Indië valt veel te zeggen; één man moet geen al te groote verantwoordelijkheid dragen Suriname en de Nederlandsche Antillen gelukkige benaming die gevoeligheden ontziet krijgen reeds voorloopige voorzie ningen in uitzicht, die echter op de beslissingen van de Rijkscon ferentie wel niet zullen vooruit loopen. De zinspeling op de idealen „welke in de donkere uren der bezetting zoovelen bezielden" vormt een fijn gevoeld herdenken van de werkelijke helden onzer verzetsbeweging. In het St. Hippolytus-ziekenhuis te Delft is een drieling geboren twee meisjes en een jongen van het echtpaar C. v. Paassen Barendse te Kwintsheul. Moeder en kinderen in blakenden welstand. a Bij het siotpleidooi te Neurenberg heeft de president van het tribunaal, Lawrence, dr„ Seidl verschillende malen het zwijgen opgelegd, o.a. om dat deze zijn pleidooi niet ter ver taling had voorgelegd en beweerde, dat het verdrag van Versailles on rechtvaardig was geweest. Eiken keer zat Goering zachtjes te grin niken. Vice-admiraal Blandy heeft 25 Juli als voorloopigen datum vast gesteld voor de ontploffing van de tweede atoombom. Blandy zei, dat de tweede atoombom onder water in de inham bij Bikini zal ontploffen en dat de generale repetitie op 19 Juli zal plaatsvinden. De vice-admiraal verklaarde, dat hij zijn schatting van het bereik van de door de bom veroorzaakte vloed golf van 33 tot 21 meter had ver minderd. ^ransche blad „Liberation" artikel voor, waarin gezegd wordt, dat de atoombom noch Amerika, noch de V. N maar •enkele trusts toebehoort. De schrijver noemt drie trusts, t.w. het Internationale Consortium Tjoor Radium en Uranium, dat die mineralen levert, de Westinghou.se Electric en Manufacturing Co., die de mineralen verwerkt en tenslotte de firma Dupont de Nemours, die de atoombom vervaardigt De auteur van het artikel, Lucien Castet, wijst op het gevaar van de macht van dergelijke concerns, die geparenteerd zijn aan buitenlandsehe trusts en kartels. De I.G. Farben, Krupp of de Schering Trust, zoo besluit het artikel, kunnen dus en hebben zich al, door middel van kartel-relaties jn het bezit gesteld van die vreese- *6ke macht om de wereld te verove ren. Onder de vele vrijwilligers, die tijdens de havenstaking in de Rot- terdamsche haven hebben gewerkt, bevonden zich ook 250 man uit de omgeving van Breda. Naar wy van één hunner hebben vernomen, hebben deze mannen Dinsdagavond, toen ZIJ de acfiepen verlieten, welke zij hadden helpen lossen, nog een arbeidskaart ont vangen, waarop het woord „Door- besteld" stond gestempeld, hetgeen beteekende, dat zij den volgenden dag normaal aan het werk konden gaan. Toen zij evenwel aan wal kwamen, werd hun zonder meer de mededeeling gedaan, dat het sta kingsconflict was bijgelegd en dat van hun diensten verder geen ge bruik zou worden gemaakt. Van uitbetaling van het verschuldigde loon was geen sprake. Dat zou later worden geregeld en met dezen schalen troost konden de mannen naar Brabant teruglceeren. Het spreekt vanzelf, dat deze ar beiders, onder wie zich huisvaders met gezinnen bevinden, door deze wijze van doen in finandeele moei lijkheden zijn komen te verkeeren. Bovendien voelen deze mannen, die, gevolg gevend aan den oproep van den toenmaligen minister-president, den heer Schermerhorn, zes weken lang in de Rotterdamsche havén hebben gewerkt In het belang van het geheele Nederlandsche volk, zich verongelijkt, omdat zij zelfs zonder bedankje zijn heengezonden, midden in de week, met een loon over slechts twee dagen werk, terwijl de stakende havenarbeiders, die eerst Woensdag aan het werk zyn gegaan, over de aigeloopen week hun volle loon krijgen uit betaald. GEEN VOL LOON VOOR DE STAKERS Van de zijde der Scheepvaart- vereeniging-Zuid wordt ons intus- schen medegedeeld, dat van uit betaling van het volle weekloon aan de staker, geen sprake ls. Zij krjgen niet meer dan waarop zij volgens hun arbeidsprestatie recht hebben. Wat de uitbetaling van het nog verschuldigde loon per cheque be treft, dat was in de gegeven om standigheden onmogelijk anders te regelen, daar het personeel der Scheepvaartvereeniging, dat toch reeds weken lang onder abnormale omstandigheden heeft moeten wer ken, niet in staat was, ook nog het daarmee gepaard gaande extrawerk te verrichten. Aangezien de Scheepvaartver eeniging „Zuid" niet meer Is dan een centraal aannemings- en uit betalingsinstituut, zal zij zich er toe moeten beperken, de uitbetalings- chèques aan de vrijwilligers te doen vergezeld gaan van enkele woorden van waardeering voor de aan de gemeenschap bewezen diensten. De vrijwilligers zijn uitdrukkelijk voor den duur van de staking als losse arbeiders in dienst genomen, hebben zich als zoodanig gedragen en wor den ook zoo behandeld. Indien men hun een materieel blijk van waardeering zou willen geven, zou het Initiatief daartoe van particuliere of van regeeringszijde moeten uitgaan. Tenslotte is aan Seidl gezegd, dat hy eerst zyn geheele pleidooi moest omwerken, alvorens hij verder kon gaan. Later, buiten het tribunaal, zeide Seidl: „Ik zal het omwerken maar toch zullen ze van ons hooren, dat het verdrag van Versailles om, rechtvaardig is." Dr. Otto Stahmer besloot zijn siot pleidooi ten behoeve van Goering met te zeggen, dat Goering, die in naam Hitiers plaatsvervanger was in feite niets aan diens orders kon veranderen. Hij stelde vast, dat het pact van Muenchen van 1938 In hoofdzaak te danken was geweest aan Goering's invloed. Als Goering nog verder zou zijn gegaan met ,,zyn werk voor den vrede" zou hij een veroordeeling wegens hoogverraad hebben geriskeerd. De raadsman van Von Ribbentrop, dr. Martin Hom, bracht dezelfde ar gumenten naar voren als één van zijn voorgangers, nl. dat Von Rib bentrop als het-ware onder suggestie of hypnose van Hitler had gehan deld.' Donderdag heeft In de etages be neden de rechtzaal van het ge rechtsgebouw te Neurenberg, dat in de laatste maanden in het mid denpunt van de internationale be langstelling stond, een brandje ge woed door het springen van een kachel. Door een groep krijgs gevangenen en employe's werd het vuur gebluscht. Hoe staan wij tegenover de com munisten? Is samenwerking met hen mogelijk en toelaatbaar in bestu-ur van land, gewest en ge meente? De formateur liet hen terzijde; bij de verkiezingen voor Gedepu teerde Staten volgden de katholie ken zijn voorbeeld. Dat leidde in Noord-Holland tot een scherp conflict met de P. v, d. Arbeid. Daar werd met behulp van die partij een communist gekozen; de katholieken gaven niet alleen hun stem aan den verdienstelijken anti-revolutionair, mr. Bruch, maar de twee gekozen Katholieken, de heeren Witteman - n Bouwman, aan vaardden in overleg met hun staten fractie hun benoeming niet. Ook in Zuid-Holland stemde de P. v- d. Arbeid op den communist, maar kon dezen, zonder de hulp van de Katholieken geen meerderheid be- zorglen. Bedankten de twee gekozenen in Noord-Holland alleen om het pas- seeren van mr. Bruch of ook om de keuze van den communist? Wij zouden dit laatste toejuichen. En als Katholieken, èn als Neder landers, èn als democraten is voor ons tegenover de volgelingen van Moskou slechts ééne houding mo gelijk: geen gemeenschap! We vinden hier een bondgenoot in den fractie-leider van de P. v. d. Arbeid, mr. van der Goes van Naters. die te Haarlem op 25 Juni 1-1. op na zijn rede gestelde vragen zoo categorisch mogelijk antwoord de: geen samenwerking met de com munisten in gemeenteraden, waar de P. v. d. Arbeid met hen de meer derheid vormt; even radicaal als met de Hitler-mythe moet worden afgerekend met de mythe van het Russische communisme, zelfs al stellen de communisten bescheiden eisohen. Jammer, dat deze leider in de Kamer zijn volgelingen in de Staten niet achter zich heeft gehad. Doch er schijnt al een sein te zijn ge- »geven. Immers ons bereikte het volgende bericht: Naar wt) vernemen, hebben thah3 ook de drie tot lid van Gedeputeer de Staten in Noordholland gekozen leden van de Party van den Arbeid hun benoeming niet aangenomen. Op Vrydag 12 Juli zal er een nieuwe keuze van vyf Gedeputeerden plaats hebben. De Provinciale Staten van Noord holland tellen 19 leden der Kath. Volksparty, 24 leden der Party van den Arbeid, 7 Anti-Rev., 4 Chrlst.- Hist., leden der Party van de Vryheid en 18 Communisten. Bij de verkiezing van Gedeputeer den werden gekozen 3 leden der Party van den Arbeid, 2 leden der Kath. Volksparty en 1 Communist. De christelyke fracties met II leden kregen geen zetel in het college. De vroegere samenstelling was; 2 S.D.A.P., 2. R.K. Staatsparty, 1 Vryz.dem. en 1 Anti-Rev. De Party v. d. Arbeid verloor by de jongste Prov. Statenverkiezing 6 zetels. Het Lagerhuis heeft met 343 te gen 178 stemmen het regeerings- program voor de broodrantsoenee ring goedgekeurd, nadat de minis ter van voedselvoorziening Strachey had medegedeeld dat de Engelschen nog altijd meer zouden eten dan de bewoners van elk ander land in West- of Zuid-Europa. Tenge volge van de broodrantsoeneering zou het gemiddelde Britsche dage- hjksche calorie-verbruik terugloo- pen van 2850 tot 2800. Hedenochtend vroeg heeft zich in de staatsmijn Wilhelmina te Heer len een mijngasontploffing voorge daan. Volgens de laatste gegevens hebben hierby een opzichter en vier arbeiders het leven verloren, terwyl er tien zwaar en licht gewonden zyn geteld. Over het lot van één arbeider verkeert men nog in het onzekere. De ontploffing schynt gebeurd ta zijn, toen in de afvoergalery van de 331-meter verdieping een trans portband verlengd moest worden. De minister van economische za ken, dr. G. W. M. Huysmans, onder wien het mynwezen ressorteert, heeft van zyn medeleven doen biy- ken en laat zich geregeld op da hoogte houden van de laatste be richten over deze ramp. 112. Na veel geploeter was de pro fessor dan toch behouden beneden aangeland. Door en door vermoeid, kroop hij naar Dik en de commis saris en nog twee minuten later was het drietal in diepen siaap verzon ken. Zy waren volkomen uitgeput door de vermoeienissen der laatste dagen en het ritje met den olifant had den emmer doen overloopen. Het was dus een welverdiende rust. Na ongeveer 8 uur aanéén geslapen te hebben, was het Dik, die het eerst ontwaakte. Hij maakte de twee anderen wakker. „Chogum, opstaan, professor, opstaan, wy hebben nu lang genoeg geslapen". Blijkbaar had het tweetal niet veel zin om wakker te worden, maar nadat Dik hen een beetje aan hun snorren had getrokken, ging het beter. „Heeren, luistert eens", begon Dik, „we moeten nu zien van dit eiland weg te komen. De professor heeft nu de geheime formule ia zyn zak. We hebben hier dus niets meer te doen. De vraag is nu: Hoe komen we weg? Achter ons ligt het eiland met menscheneters en voor ons de wijde verlaten zee". „Tja", zei Cho gum, „we moeten een vlot bouwen of zooiets". „O", murmelde Dik, terwyl zyn blik zich droomerig ves tigde op een voorbyscherende meeuw, „was ik maar een vogel". En toen werden zyn oogen groot van verbazing. H.M. de Koningin zal eind van deze maand een bezoek brengen aan Londen, zoo meldt A.P. Volgens een mededeeling van Buckingham Palace zal H.M. op 30 Juli de gast zijn van het Engelsche koningspaar. Het bezoek zou slechts een dag duren. Naar wy vernemen, zal op Zondag 25 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion een congres worden gehoui den, waaraan 30.000 kajotters zul. len deelnemen. Ook Belgen en zeer waarschynlyK Franschen zullen aan deze demon stratie naar buiten deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1