„Ijzerharde instructies" uit Moskou Sovjet-greep in Oostenrijk De eerste heilige der Ver. Staten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. DIK TER BUIK ziet 'm vliegen 68ste JAARGANG MAANDAG 8 JULI 1946 No. 20055 HET FRANCISCANISME Sancta Francisca Cabrini, de patrones der emigranten EERSTE CANONISATIE NA DEN OORLOG MOLOTOFF's OBSTRUCTIE TE PARIJS De „vier" hebben Zaterdagnamid dag ongeveer vijf uur lang gedebat teerd óver de procedure, welke bij de komende vredesconferentie ge volgd zal moeten worden. Zjj kwa men niet tot overeenstemming. Mo- lotof eischte, dat de vier het eens moeten zijn over die procedure, vóór de uitnoodigingen tot bijwoning der conferentie werden verzonden. De andere drie kwamen tegen dezen eiscb in verzet, omdat, zooals Bevin zeide, de afgevaardigden ter con. ferentie zeil diende te beslissen, langs welke lijnen ze wilden werken. DE LOONEN IN DE GETEISTERDE GEBIEDEN RIJNVERBINDING HERSTELD VAN ACKER's „PRIJZEN- SLAG" ELECTR1F1CAT1E DER SPOORWEGEN Naar 's lands economische vernietiging GOUDSCHAT GROEIT AAN WEERBERICHT R'dam Giro 9006 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. iUg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Uitg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \bonnemen tspi f 3.25 p. kwart f 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel. 68804 Advertentiën 15 ets p. mm. Daar ia veel strijd geleverd tus schen de geleerden over de vraag: Wat is 't meest typeerende, 't meest karakteristieke van de Fran- Ciscaansche beweging. Moet dit ge zocht worden in een groote liefde tot God, of in een radicale armoedebe weging? Over de Franciscaansche beweging is veel literatuur verschenen. Ge documenteerde boeken, populaire geschriften en brochures tot allerlei artikelen in vak-, tijdschriften en bladen. Franciscus wildeEvangeliebe leving, d.i. radicale navolging van Christus. En als er staat geschreven dat men op weg geen reisstaf, geen twee kleederen moet meenemen, geen geld enz. dan is dat woord voor hem voldoende. Dan aarzelt hij niet langer maar vol vertrouwen gaat hij op weg, bedelend langs de huizen om 'n stuk brood, vertrouwend op de goedheid van de menschen. Voor hem persoonlijk kon dit geen be zwaar zyn geweest maar daar volgt nog niet uit, dat iedereen dit kan. Franciscus stelt Git dan ook niet tot eisch, alleen vraagt hy van zijn volgelingen soberheid en onthechting d.w.z. de orde als zoodanig mag niets bezitten en de leden zelf mogen de zaken, zooals boeken enz. alleen maar ingebruik hebben. Op die manier wordt zijn ideaal het dichtst benaderd en heeft de Franciscaan sche beweging in onzen modernen tyd de wereld nog iets te leeren. Wy constateeren imme» dat van hoog tot laag, van groot tot klein de menschheid als 't ware vastgegrepen wordt door een verlangen naar bezit. Wie alij veel bezit, wil nog meer bezitten en wie niets bezit, komt in opstand, omdat hij van alles ver stoken is. Het eeMfcte is niet goed en het tweede deugt ook al niet. Niet dat wij de menschen die niets bezitten gunnen, dat zij op hetzelfde niveau blijven staan. Deze laatsten handelen echter verkeerd, als zij in het bezit van al die stoffelijke goederen het geheel willen zoeken. Daarmee wordt tekort gedaan aan de juiste doelstelling van 't leven. De mensch leeft nu eenmaal niet voor dit leven, maar voor het leven hiernamaals. Franciscus had daarop den goeden kijk en daarom heeft hij het zijn volgelingen tot in den treure mee gegeven. Hecht je niet aan de dingen van deze wereld, ze zijn verganke lijk en zijn in vergelijking met de dingen van het leven hiernamaals niets. Dit is 'n groote waarheid en toch zij wordt vergeten. De zucht Haar bezit is zoo groot, "dat men op allerlei manieren probeert om zijn doel te bereiken, zelfs met ongeoor loofde praktyken welke men noe poogt goed te praten. Vanzelfspre kend deugt deze mentaliteit niet. Er moet veel veranderden, daarom ■wil de Franciscaansche beweging in dezen tijd een levende uitdrukking zijn van de gedachteDe dingen van deze wereld zijn verganke'ijk, en zijn niets in vergelijking met de dingen van het leven hiernamaals. Keerde deze overtuiging in onze dagen terug, dan zou de strijd niet meer zoo heftig zijn tusschen de menschen, dan zou er weer liefde komen en zou de wereld er veel beter aan toe zijn. Moge de wereld de Franciscaan sche beweging begrijpen, de mensch heid zal er mee gebaat zijn. PATER COMMANDEUR. De finale van het nummer 100 meter hardloopen internationaal op de athletiekwedst'fyden van Pro Patria te RotterdamDe deelnemers voor de eindstreep (Van onzen correspondent) Rome, 7 Juli 1946 Vandaag hadden de beieren de klokken van de St. Fieter een bijzonder feestelijken klank. Ze waren een uitnoodiging en een welkom voor de tien duizenden, die van de vroege morgenuren af opgingen naar de basiliek. Op dezen Zondag was de weidsche tempel in feesttooi, nu er nieuwe glorie werd toegevoegd aan het leger der heiligen, die het sieraad en de kroon der Kerk zijn: van daag werd de Zalige Cabrini heilig verklaard- Francisca Saveria Cabrini werd den 15 Juli 1850 in Sant Angelo Lodigiano. in Lombardije. geboren. Nadat ze tweemaal vanwege haar zwakke gezondheid was afgewezen, toen zr aanklopte aan een klooster- De nieuwe heilige: Francisca Saverio Cabrini Van Fransche, Engelsche en Ame. rikaansche zijden werden achtereen volgens compromis-voorstellen ge daan. Molotoff wees ze halsstarrig van de hand. Htf had, zoo zeide hij, ijzerharde instructies" uit Moskou. Van Amerikaansche zijde werd op gemerkt, dat geen enkel zich zelf respecteerend land op een Interna tionale conferentie het dictaat van fcen opgelegde procedure zou accep- teeren. Na urenlang vergeefs pogen, om u«n Rus tot rede te brengen, kwam een eind aan het geduld van evin en Byrnes. Eerstgenoemde eschuldtgde Molotoff van obstructie wgen den vrede. Eerst heeft de sov- jetman zijn toestemming gegeven tot het vaststellen van den datum der vredesconferentie, als eerst de herstelbetalingen zouden zijn afge. werkt. „Wij aanvaardden die voor waarde, de herstelbetalingen zijn ge regeld. U schijnt echter op Uw deel der afspraak te willen terugkomen. Het ls goed, dat de wereld dit ver neemt". Bevin verklaarde, dat hij tegen over het Britsohe parlement, den ministerraad en de premiers der dominions had verklaard, dat de arbeid van de vredesconferentie ze. ker niet zou bestaan uit het onder schrijven van door de groote Vier gedicteerde voorwaarden. Hij had zrjn woord gegeven en zou dit hou den poort, om haar verlangen naar den religieusen staat te volgen, belastte mgr. Gelmini, bisschop van Lodi. haar in 1874 met de leiding van een weeshuis, dat ze zes jaren lang bestuurde Overtuigd evenwel, dat dit haar ware roeping tegenhield, zeide haar de bisschop in 1880: „Gij wilt missionaris worden: de tijd is rijp. Ik heb echter geen huis voor vrouwelijke missionarissen, sticht er dus zelf een!" Nog in hetzelfde jaar verwezenlijkte ze deze op dracht en trok met zeven zusters het eerste huis der Congregatie binnen te Condogno, in N. Italië Dt zusters noemden zich: Missio narissen van het H. Hart Het was in die jaren, dat de groote emigratie van Italianen naar de Vereenigde Staten begon Volgens de statistieken verlieten tusscshen 1876 en 1914 niet minder dan 14 millioen Italianen hun land. Paus Leo XIII, aan wien moeder Cabrini om raad vroeg over de toe komstige werkzaamheid harer con gregatie, antwoordde: „Ga naar de Vereenigde Staten, ge zult er een wijd arbeidsveld vinden." Op 23 Maart 1889 ging ze naar de Nieuwe Wereld. Ze stichtte er een groot aantal scholen en col leges, richtte weeshuizen en zie kenhuizen op, ze trok zich het lot aan van de gevangenen. Zij hielp in 't bijzonder de emigranten, haar eigen landgenooten. Zij werd Amerikaansche met de Amerikanen, nam de Amerikaan sehe nationaliteit aan, werkte in de Staten tot zij 22 December 1917 te Chicago stierf. Terecht dus juichen de katholieken der V. St. op dezen dag, want moeder Cabrini i- hun eerste heilige, sinds de V. St. wer den gesticht- Een groote bedevaart is de vorige week, uit de Vereen. Staten te Rome aangekomen, die de heiligverklaring bijwoonde. Om goed acht uur namen de luisterrijke plechtigheden een aan vang. Langs de hooge pilaren der basiliek hingen lange doeken van rood damast, met goud omrand. Toen de H, Vader, voorafgegaan door de lange gebruikelijke pro cessie, de St. Pieter werd binnen gedragen, ging er een geweldig gejuich op, dal hem vergezellen bleef, tot Z. H. op zijn troon had plaats genomen. Toen de H Vader op zijn troon had plaats genomen en de Postulator van het proces der heiligverklaring zijn verzoek tot driemaal had herhaald. las Z. H. de Paus de beslissende uitspraak voor: ,Ter eere van de Allerheiligste Drieëenhcid, ter verheffing van het katholieke geloof, tot vermeerde ring van den christelijken gods dienst, door het gezag van Jesns Christus, van de Apostelen Petrus en Paulus en ook het onze, ver klaren wij heilig en znllen in schrijven in de lijst der heiligen: de zalige Francesca Saveria Cabrini!" fn zijn homelie op de Heilige wees de H. Vader op het verganke lijke der aardsche dingen, waar tegenover Hij de werken der heili ge- stelde, wier verdiensten blij vend zijn. De deelname aan de plechtig heden was overweldigend groot; velen, die wellicht anders de stad reeds hadden verlaten, hebben hun vertrek uitgesteld tot na de heilig verklaring. Van het buitenland waren de Ver. Staten vertegen woordigd, daar de nieuwe heilige vooral daar haar grootste werk zaamheid heeft ontplooid en zoo wel Italië als de Ver. Staten de H. Cabrini als ,/.iun heilige" be schouwen. Zaterdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen het college van rijksbemiddelaars en den be- drijfsraad voor het bouwbedrijf met betrekking tot de loonen in de ge teisterde gebieden. In de heden ge houden vergadering van het college is deze aangelegenheid verder be sproken. A. Pa meldt uit Antwerpen: Na een reis, die de centrale Ryncommig- sie Zondag beëindigd heeft van Bazel naar Antwerpen, met inbe grip van de havens van Amsterdam en Rotterdam, heeft genoemde com missie bekend gemaakt, dat de Rijn vaart thans weer vrijwel normaal is. Nederland is in de commissie ver te gen woord gd door de H.H. Kieviet te Jonghe en Th. Koomans, directeur van de Rotterdamsche haven. Naar U. P. uit Brussel seint, heeft de Nationale Arbeidsconferentie onder voorzitterschap van premier Achille van Acker besloten, voorstel len voor een algemeene loonsverhoo- ging in België voor te leggen aan een nieuw congres, dat op 1 Augus tus bijeen zal komen. Teneinde den, strijd tegen de hooge prijzen, die de regeering.van Acker voert, niet te doorkruisen, is echter besloten de loonsverhooging uit te stellen tot de regeering het oogenblik gekomen acht, waarop zy de prijzenslag" heeft gewonnen. Alleen de laagste loonen zullen onmiddellijk na een daartoe genomen besluit verhoogd worden. Op 5 Aug. zullen op de baanvak ken UtrechtHilversum en Am sterdamZaandam weer electrisohe treinen kunnen ryden. Per 1 Decem ber hoopt men de laatste lijn doorge trokken te hebben tot Alkmaar, ter wijl men op dien datum eveneens eiectrische treinen hoopt te kunnen laten rijden op het baanvak Utrecht- Am ersfoort. Per 15 October komen de lynen Haarlem-Uitgeest en Velsen— IJmui&en weer voor eiectrische trac tie in gebruik. Voor 1 Mei 1947 hoopt men de iy- nen UtrechtGoudaRotterdam- Den Haag en AmsterdamUtrecht alsmede UtrechtArnhemNijmegen UtrechtEindhoven, Harmeien— Breukelen en Rotterdam, Pijnacker- Deidsohendam (Den Haag-Scheve- ningen) gereed te hebben. Een door Koerasof, bevelheb ber van de ,sovjet-ltu»»lMche be zettingstroepen in Oostenrijk, onderteekende order bepaalt: „Duitsch eigendom In oostelijk Oostenrijk Is van nu af, in over eenstemming met het besluit van de drie mogendheden ter JBcr- Ijjnsche conferentie, eigendom van de sovjet-Unie geworden als gedeeltelijke schadevergoe ding voor de door de Duitschers in sovjet-Rusland aangerichte schade". Door deze order worden alle be. staande aandeelen van de betrof fen maatschappijen geannuleerd. De fabrieken, die sovjet.Ru33i.seh eigen dom worden, moeten echter geëx ploiteerd blijven onder inachtneming van de Oostenrijksche wetten ten aanzien van rechten en belangen der arbeiders. In verband met deze greep der sovjets naar Oostenrijksch eigendom is de regeering te Weencn in spe ciale kabinetszitting bijeengekomen. De Oostenrijksche kanselier, dr. Leopold Figl, verklaarde, dat zijns inziens de sovjets niet het recht1 gekomen. hadden, voormalig Duitsch bezit over te nemen. Hij stelde voor op 10 Juli een bijzondere pariements- zitting bijeen te roepen, om daar de vertrouwenskwestie aan de orde te stellen in verband met do stappen, die moesten worden ondernomen tegen deze sovjet-order, welke het economische leven van Oostenrijk zou vernietigen. Dit voorstel werd door de socialistische en commu nistische leden van het kabinet ondersteund. Figl wees op de nieuwe bestuurs overeenkomst van 2S Juni, waarbij o.m. werd bepaald, dat alle eigen dom, die voor den Anschluss Oosten rijksch was, niet als Duitsch be schouwd zou kunnen worden in den zin van de beslissingen van Potsdam De Russische order over de alge- heele confiscatie van Duitsche be zittingen is in strijd met die over eenkomst, aldus Figl. Het aantal staven goud, dat gevon den is, is nu tot 10 gestegen. Vrijdag zijn namelijk bij de opspuitingswerk- zaamheden aan de Merwehaven op nieuw 5 staven goud te voorschijn Medegedeeld door het K N. M. I. te De Bilt. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige Noordelijke wind, zwaar I tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. 9 Juli: Zon op 4.30 uur, onder 20.59 uur; maan op 16.36 uur, onder 1.21 uur. 113. Dik keek met groote oogen de lucht in. „KK-kijk", stamelde hij, kk-kijk nou eens", Professor Wheet- altis keek hem meewarig aan en dacht minstens, dat Dik door de laatste gebeurtenissen een tik van den molen had gekregen. Commis saris Chogum dacht schijnbaar het zelfde, want hy zei tot Dik; „Nou, kalm maar Dik, kalm nou maar, alles zal weer recht komen". ,,Man zeur niet, kreet Dik ,,kijk nou eens!" En hij wees ln de lucht. Om hem ge rust te stellen keken ze maar en- hun monden zakten open van ver bazing, terwijl de professor begon te zingen 'van louter vreugde, want met groote snelheid kwam er een vliegtuig op het eiland aangevlogen.: „Een Iiegtuig, een vliegtuig", juichte Chogum, „Kom mee" riep Dik, terwijl hij wegholde. We moe ten zijn aandacht zien te trekken, we moeten schreeuwen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1