DADER De Kamer waardeert het kabinet Uit de Sportwereld de Onbekende ADIO NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 10 JULI 1946 PAGINA 2 Overzicht Tweede Kamer HET POLITIEKE LEVEN 1 PLOTTEND GEMAAKT DE UÏTNOODIGINGEN VERZONDEN EEN SPONTANE UITSPRAAK ENGELSCHE BOKSERS IN AMSTERDAM DE NOOD dek AMBTENAREN Soekarno's dictatuur programma ft L<Van onzen parlementairen redacteur). DEN HAAG, 9 Juli. Aan de wyze, waarop verleden .•week de pers het Kabinet ontving, ■zou men hebben gezegd, dat net een dobber zou krijffen om voldoen de steun te vinden in de vertegen woordiging des volks. De pers ech ter is ditmaal weinig representatief gebleken althans voor het oordeel van de Tweede Kamer, die vandaag ©en aanvang maakte met de be handeling van de Regeeringsverkla- ring. Alle fractie-leiders hebben het woord gevoerd en natuurlek zyn er woorden van critiek geval len, zoo scherp zelfs uit den mond ,van den communist Wagenaar, dat de voorzitter hem tot driemaal toe tot de orde moest roepen en een onparlementaire uitdrukking door een meer bij het milieu der hooge landsvergadering aangepaste te .vervangen. In groote trekken ech ter, mag men zeggen, is het Kabi net gunstig ontvangen. Het zal zich over gebrek aan medewerking niet boeven te beklagen. Zelfs niet by den heer Schouten, hoewel deze zich by de formatie ©enigszins verongelijkt voelde door de wijze, waarop dr. Beel onder scheid had gemaakt tusschen de groepen met wie hij kennelijk wel en de groepen, met wie hij kenne lijk niet in zee wilde gaan. De heer Schouten had liever ge zien, dat alle gevraagde groepen gelijkelijk een kans haddén ge kregen om aan de vorming van een Kabinet deel te nemen. Dat de formateur vrijwel aanstonds is ge zwicht voor het verlangen der Partij van den Arbeid, die van een nationaal Kabinet niet wilde weten, kon den heer Schouten maar matig bekoren en hij vond het maar een vreemde figuur, dat dezelfde for mateur, die tijdens de formatie als het ware had gezegd: ik schenk u niet het vertrouwen, noodig om u in myn Kabinet op te nemen, als minister-president wel het noodige vertrouwen vraagt ook van die groepen, die tijdens de formatie werden „gedeklasseerd" als onge- wenscht. Dezelfde heer Schouten had ook bezwaren tegen de wijze, waarop de formateur overleg had gepleegd. Eigenlijk hield hy een theoretisch pleidooi, tegen alle over leg, aan de vorming van een Kabi net voorafgaand, gericht. Uit het antwoord van den Minister zal moeten blyken of hij zijn doel daar mee niet danig voorbij heeft ge schoten. De heer Tilanus voer on geveer in hetzelfde schuitje, even als de heer Bierema. En toch kwa men deze drie heeren alle aan het eind vah hun betoog tot nagenoeg dezelfde conclusie: er zit in deze Hegeering veel, waaraan wij onze goedkeuring niet kunnen onthou den. Wij zien geen enkele reden om te harer aanzien onze over het algemeen gouvernementeele hou ding te laten varen. wy geven haar den steun, die zy heeft gevraagd, .wanneer zy ons dit mogelyk maakt. Dat de heeren van der Goes van Naters en Romme den heer Beel gaarne hun steun verleenden spreekt wel van zelf. Hun fracties hebben de verantwoordelijkheid aanvaard van gezamenlijk een meerderheid te vormen, waarop dit Kabinet steunt. Weliswaar begaven zij zich geen van beiden in recht- streeksche ontboezemingen van aan hankelijkheid jegens elkander. In tegendeel zij bleven kennelijk iet wat gereserveerd. Van der Goes vai Naters sprak over een huwe lijk", dat jpveliswaar geen huwelijk uit berekening mocht heeten, maar toch ook geen huwelijk uit innige liefde, veeleer een huwelijk" voortgekomen uit gemeenschappe lijke affiniteit jegens het lands belang. Het landsbelang naar de goede lijnen van dit program, ver beterde Romme. Hij gebruikte zelf een ander woord, dat eveneens op een indirecte band wees. Kijkend naar de fractie van de irarty van den Arbeid zei hij: de vrienden van mijn vrienden daarbij wees hy op het Kabinet zijn mijn vrien den. Kortom: de beide partners zul len nog ietwat aan elkander moe ten wennen. Beide echter waren het erover eens, dat dr. Beel uitstekend werk heeft verricht met hen tot el kander te brengen. Romme achtte het weliswaar nog wat boud van ,een nieuw bestand" te spreken; hy kon echter niet ontkennen, dat het gebruik alleen reeds van dit woord duidde op een overtuiging van innerlijke kracht. Van der Goes van Naters vond dat dr. Beel's grootste verdienste «ligt in het feit, dat hy door het vestigen van dit nieuwe bestand het politieke leven in Nederland weer vlottend heeft gemaakt. Vanzelfsprekend heeft men zich ook vrij algemeen bezig gehouden met den inhoud van het program, vooral met de Indonesische para graaf. Romme achtte het zeer juist, dat de Regeering langs vredelievenden weg tot oplossing der gerezen moei lijkheden wenscht te geraken; hy verzekerde echter, dat de Katholie ken even ordelievend als vredelie vend zijn en hoopte, dat de Regee ring deze taak eveneens zou be zitten en zich zou toeleggen op het verzekeren van de orde in Indo nesië. Hy hoopte op een snelle bij eenroeping van de Rijks conferentie. Als ze dan maar niet onder leiding van Logemann staat, meende de heer Schouten en als Schermerhorn dan maar niet naar Indonesië gaat, want daar zouden wy aanleiding in vinden om in de oppositie te gaan! Merkwaardig repliceerde Romme en gij hebt zooveel bezwaren tegen het stellen van voorwaarden aan den formateur ten aanzien van personen, zooals gy meende, dat de Partij van den Arbeid tijdens de formatie deed! Over het algemeen werd de persoon van den nieuwen minister van Overzeesche Gebieds- deelen, de heer Jonkman, gunstig ontvangen. Zelfs de heer Tilanus sprak gunstig over hem. Romme sprak nog uitvoerig over de passus in de Regeeringsverkla- ring, waarin sprake is van een gelijke toegang tot de stoffelijke goederen. Hij vroeg de Regeering een nadere uitwerking van dit voor nemen, in de hoop, dat deze uit werking een radicale afzwering van het kapitalisme zou inhouden en de aankondiging zou bevatten, dat de Regeering naar grootere spreiding van den eigendom over meerdere kleine bezitters zou streven. Minister Beel begon nog net met het antwoord. Hij gaat morgen voort. De énkele zinnen echter, die hij sprak, waren hem uit het hart gegrependank voor de waardee- rende woorden tot hem gesproken Inderdaadin de Kamer heeft het hem aan waardeering niet ontbro ken. Onze Parysche correspondent seint ons: De invitaties voor de Parysche vredesconferentie der 21 mogend heden zyn Dinsdag verzonden en tevens is medegedeeld, dat de diplo matieke vertegenwoordigers der uitgenoodigde landen binnen den korst mogelyken tyd de aanbeve lingen voor de procedure der conferentie zullen ontvangen. China, dat eerst by Frankryik en later ook by Molotoff, Byrnes en Bevin heeft geprotesteerdomdat het niet tot de uitnoodigende mogend heden behoort, zal niettemin de uit- noodigin.g tot deelneming aan de conferentie aanvaarden. China is van plan een eigen vloot te bouwen en hoopt daarmede in 1956 gereed te zijn. De vloot zal bestaan uit kruisers, torpedojagers en patrouilleschepen, die de onge veer 4500 kiklometer lange kust zul len kunnen bewaken. Mej L. R., een ex-politieke ge vangene uit Ravensbrück, schrijft aan de Uitgevers van de WITTE BUSSEN van Ake Svenson: „Toen ik het geltezen had, kon ik maar één ding doen, U danken dat U zoo iets eerlijks, eenvoudigs gedrukt hebt.! Laten wij hopen dat dit boek in ieder huis zal komen Verkrijgbaar bij den Boekhandel. Overwinningen van Luc van Dam en Jan Nicolaas Luc van Dam behaalde gisteren avond in de Apollo-hal te Amster dam een spiekende punten-over. winning op den Engelse hm an Ste- vens^ De Nederl. middengewicht- kampioen was in vrywel elke ronde de meerdere en zyn overwinning is geen oogenblik in gevaar geweest. Voor een verrassing zorgde Jan Nicolaas, die den Ier O'Brien in de 2e ronde k.-o. sloeg. De Engelschman Willy White en Jan de Bruin boksten een uitsteken de party, waarin de Brit 'n kleine punten-overwinning behaalde. De mooiste party van den avond was die tusschen den Schot Mac Allister en Arnold Lagrand, waar in vooral de Schot een voortreffe lijke techniek demonstreerde Hij raakte in de laatste ronden échter wat vermoeid, zoodat Lagrand veel van zijn achterstand kon inloopen; Mc Allister won nochtans verdiend op punten. Van DamDauthuilh Op 7 Augustus a.s. bokst in het D.D.V -tennisstadion te Amsterdam Luc van Dam tegen den Fransch- man Dauthille, van wien hy onlangs te Parys in de 3e ronde door k.-o. verloor. Verder bokst dan Lagrand revanche tegen Tison W indhondenrennen Zondag 14 Juli a.s. om 2 uur vin den op het R.F.C.-terrein te Rotter dam windhoodenrennen plaats, welke zullen bestaan uit courses voor grey hounds en whippets. By de greyhounds zal de Neder!, kampioen Jacob" starten die ech. ter in zyn beste conditie zal moeten verschynen wil hjj ook hier winnen Immers tot zijn tegenstanders be hoor en o.a. Keizer, Amazone en de kort geleden uit Engeland ge.mpor- Het salarispeil der ambtenaren heeft dezer dagen een onderwerp van ernstige en langdurige bespre king uitgemaakt in de voltallige vergadering van het hoofdbestuur der Alg. R. K. Ambt.vereeniging. Ge constateerd werd een aanzienlijke verpauperiseering van het Over heidspersoneel^ die, bij de steeds stijgende kosten van levensonder-, houd (het indexcijfer was in Sept. '45 161,8, in Mei '46 175,6), geheel onvoldoende wordt opgevangen door enkele genomen maatregelen De voorzitter, de heer Van Elk, ge meentesecretaris van Eindhoven, wees er op. dat dit totaal onvol doende loonpeil een gevaar voor de Overheid vormt en achtte afdoende maatregelen op korten termijn nood zakelijk Terwijl aard en omvang eener eventueele openbare actie werden vastgelegd, ging een telegram naar den minister-president uit om hem van den noodtoestand onder de amb tenaren en de gewenschte, dringen de hulp volledig op de hoogte te brengen. Het Indonesisch nationaal comité, dat sinds Zondag in het paleis van president Soekarno te Djogjakarta bijeen is, heeft zijn bekrachtiging verleend aan den ;door het Indone* sisc-he kabinet getroffen noodmaat regel, waarbij de volledige macht in handen van den president wordt ge legd, tot dien tijd, dat kabinet en regeering weer normaal hun functie* kunnen hervatten. Verder werd bepaald, dat de pre sident tot dien tijd persoonlijk jegens het nationaal comité verant woordelijk zal zijn, terwijl zoodra d© toestand van het land weer normale verhoudingen zal hebben aangeno men, de buitengewone macht van den president weer aan den Minister raad zal worden overgedragen. DE HOOGE FRUITPRIJZEN De heer Dassen vroeg aan den minister van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening: Is de minis ter bereid op korten termijn maat regelen te treffen of te bevorderen, waardoor de huidige abnormaal hoo ge fruitprijzen zóódanig worden verlaagd, dat het koopen van fruit ook voor de niet financieel draag krachtige groepen van de bevolking mogelijk wordt? De ploeg van Oxford, welke tijdens de lustrum-week te Utrecht tegen Cambridge zal roeien, is momenteel in training bij Laga te Delft. teerde hond Mayiheadhair Queen, die voorbestemd schijnt om de snelste hond hier te lande te worden. Ook bij de whippets belooft de strijd zeer fel te worden. Johnny, kampioen van Nederland, neemt den stryd op tegen zijn gevaarlijke con currenten R ta de Renner en Daisy, terwyl ook Mix de Renner, Kitty de Renner, Sunny en Smoboy tot de favorieten behooren. denemarken-noorwegen 2-0 De te Kopenhagen gespeelde voet balwedstrijd Denemarken.Noorwegen is geëindigd met een 20 overwin ning voor de Denen. WERELDRECORD ZWEMMEN. James Mac Lane, een vijftienja rig student van de Yale universiteit te Havana, bracht het wereldrecord 800 meter borstcrawl op 9 min. 44,1 sec. Het oude record stond met 9 min. 50,9 sec. op naam van den Ame- rikaan Smith. LEGERVLIEGTUIG IN 1NDIE VERMIST Een Mitchell-vliegtuig (B 25) van het Ned.-Indische leger werd tus schen 2 en 4 Juni boven Sumatra vermist. Onderzoekingen hebben vertraging ondervonden, doordat het mogelijke ongeluk boven Indo nesisch gebied is gebeurd. Het lot van de tien inzittenden (bemanning en passagiers) is onbekend. DE VERBINDING ANTWERPEN— INDONESIË De Gazet" deelt mede, dat bin nenkort een geregelde dienst tus schen de groote Belgische havenstad en Indonesië door de S.M. „Neder land" en de „Roiterdamsche Lloyd" zal worden onderhouden. Omstreeks half Juli zal de „Sapa- roea" lading innemen te Antwerpen, met bestemming Tandong Par.dan. Batavia, Soerabaja Ba ikpapan en Tarakan Donderdag 11 Juli. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00 N.C.R.V. 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws en gram. 11.00 v. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Zang en piano. 12.30 Lichte muz. (13.00 Nieuws). 13.45 Kath. school v. maatsch. werk voor mannen te Eindhoven. 14.00 Lichte muz. 15.30 Pa.no. 16.00 Bijbellezing. 16.45" Strykkwartet. 17.30 Travellers. 18.15 Vacantietips. 18.30 v. d. Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.25 Caus. 19 45 R.V.D.'20.05 Koor "en ork. (21.00 Caus). 22.00 Nieuws. 22.30 Gram. en Avondw. 2? 0024.00 Gram. en orgel. HILVERSUM II (415 M.) A.V. R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.35 zang en piano. 11.00 v. d. Vrouw. 11.10 Gram. (11.30 Voordr.) 12.35 Trio. 13.00 Nieuws en gram. 13.30 Lichte muz. 14.25 Zang en piano. 15.00 Caus. 15.20 Gevar. progr. 16.30 Gram. 17.00 ,,Kaleidoscoop". 17.30 Gram. 17.50 Over Indië. 18.00 Nieuws. 18.15 Ork. 18.45 Sportpr. 19.00 Piano 19.15 Over pol. delin quenten. 19.30 en 20.15 Gram. 20.30 Philh. ork. 21.30 Hoorspel. 22.00 Caus. 22.30 Gram. en piano. 23 00 I Nieuws. 23.15—24.00 Gram. 10). De detective in burger schaduwde hem discreet maar beslist. En voor liet eerst dien avond was Lansberg ten prooi aan onbestemde angsten. Ik zal je even naar boven brengen en zien, of alles daar in orde is, verklaarde Lansberg. Inspecteur Reynolds, die had zit ten schryven, keek op. A propos, sir, wat ie Uw be roep? Ik meen, dat ik Uw naam méér gehoord heb. De man met de millioenen glim lachte flauwtjes. Dat is best mogelyk, inspecteur. Wat mijn beroep betreft wel, myn belangen zyn talryk en veelzydig ©n niet zoo èèn-twee-drie te noemen. Goedennacht. Tk zal zorgen precies ©m elf uur hier te zijn. Na Laureen veilig in miss M&r- dens flat ondergebracht te hebben, liep Lansberg langzaam naar bene den, in ernstige gedachten verzon ken. Op het laatste trapgedeelte ont dekte hy op diverse treden glinste rende zilveren loovertjes. In de verlaten hall keek hy om Sich heen, nog steeds verdiept in zyn gedachten. Terwyl zyn blikken als toevallig het spoor van die loo vertjes door de hall volgden, schrok hy plotseling hevig,toen hy zag, wat daar in een nis achter de trap aan den muur bevestigd was. Zyn zakdoek te voorschijn halend, sloeg hij dat verradelyk glinstèrende spoor uit elkaar, vurig hopend, dat Rey nolds nog niet had ontdekt, dat het naar die plek voerde. Voor de" buitendeur stond een man kennelijk een detective. Taxi, sir? vroeg de man. Neen, merci. Ik ga liever loo- pen, antwoordde Lansberg en wan delde de straat uit. By den hoek gekomen, meende hy op eenigen afstand achter zich zach. te, regelmatige, voetstappen te hooren. In de volgende straat bleef hij even staan, om een sigaret aan te steken, waarbij hy een snellen blik achter zich wierp. Hy „meende" niet langer, hy wist. De detectieve in burger schaduw de hem discreet maar beslist. En voor het eerst dien avond was Lansberg ten prooi aan onbestemde angsten. HOOFDSTUK V. Het geheim van de dienstbode. Inspecteur Reynolds zat te telefo- neeren, toen Lansberg den volgen, den ochtend om twee of drie minu ten vóór elf in de flat arriveerde. De detective knikte in antwoord op Lansberg korten groet en ging voort met het geven van korte, scherpe bevelen door het toestel. Dus goed begrepen? Ik moet de telefoniste betten, djie gisteren avond om 8.15 dienst had en alle mogelijke inlichtingen, welke zij ter zake kan geven. Indien zy geen dienst heeft, vraag je haar adres e11 ga je haar opzoeken. En stuur die afdrukken hierheen, roodra ze klaar De houding en manieren van den *r-é»pecteur getuigden van onder drukte geprikkeldheid. Gewoonlijk kon hy góed slapen, wat hij ook om handen had. Maar de enkele ure©, welke hjj in den afgeloopen nacnt had» kunnen rusten, had hy voortdu rend liggen woele©, terwyl hy deze zaak maar niet uit zjjn gedachten had kunnen zetten. 'n Uur geleden was hij hier terug gekomen, waarna hen Laure^ns ka mers grondig doorzocht had ir\ hoop eenig nieuw spoor te ontdek ken. Behalve de zilveren loovertjes van haar japon en vingerafdrukken, waarvan hy weldra de foto zou ont vangen, was er ©iets. Dit had hem verbaasd en teleurgesteld en daarom voelde hy zich ontstemd en geprik keld. De buitenbei klonk en precies op slag van elven trad Laureen de ka mer binnen. Reynolds was er van overtuigd, dat zy opzetteiyk op het eerste slaan van de klok gewacht had. zy groette hem met een tfcfcte* koele buiging en stak Lansberg de hand toe. Hy hield deze even om. vat, terwijl hij haar gelaat bestu deerde. t tj Geslapen? vroeg hij haar. Heerlijk, fluisterde zij, dank zjj aspirine. Bleek en beheerscht, gekleed in een zacht, zwart zijden costuum, leek zij geheel verschillend van het temperamentvolle schepseltje van den avond tevoren. Het wa« alsof zij, tegelyk met haar andere kleeren, een geheel nieuwe persoonlijkheid had aan getrokken. Prachtig, zei de man, terwijl hij bedacht, dat er een scherper visie dan die van Reynolds zou noodig zijn, om dien ochtend méér van Lau reen te zien dan zy bereid was te toooen. In andere omstandigheden zou Lansberg pleizier gehad hebben in den felle© kamp tusschen haar scherpzinnigheid en de logica van den detective van instinct tegen redeneering. Buiten ventten de krantenjongens luidkeels met de eerste edities va© de Evening News". Geheimzinnige dood in Westman ster". Raadselachtige dood in flat van beroemd revue.artiste". Hoort U dat? vroeg zij. Nu, ze treffen mooi weerZy haalde haar schouders op en ging op haar gemak op den divan zitten, het blad met de vuile chocoladekoppen en de half volle aschbakken opzij schuivend. Reynolds spraji nog steeds door de telefoon, maai zijn stem lilonk nu meer beheerscht. Dr. Tempest verzocht my U te zeggen, dat hy hoopt, dat U wat hebt kunnen slapen, verklaarde by stijfjes, terwijl hy den hoorn op hing Dank U, antwoordde zy even koel .Bestaat er ook kans, dat ik een courant te zien krijg, mr. Lans berg? Lansiberg gaf haar een exemplaar van de laatst uitgekomen editie. Ik heb er een gekocht, toen ik hierheen kwam, zei hij. Er staat natuurlijk nog niet veel méér in dan de simpele vermelding van de feiten, maar ik vrees, dat ze nogal aange vlogen zijn op jouw naam. De inspecteur kwam tusschen. beide. Een oogenblikje, aJs 't U blieft, miss Laureen. Bent U getrouwd? Neen, antwoordde zy deemoe dig. Is Marjorie Laureen Uw wer kelijke naam of enkel een tooneed- naam? vroeg de detective. Op het tooneel en in het parti culiere leven ben tk uitsluitend be kend als „Laureen". Ik gebruik den naam Marjorie, waar Ik mee opge knapt werd, vóór tk te jong was cun te protesteeren, nooit. Slechts één naam! Zooiets heb tk nog nooit gehoordBeide Key. nolds schamper. \Wordt vervolgd). t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2