STADSSCHOUWBURG Geef onze jeugd speelgelegenheid Auto-ongeluk eischt twee dooden en drie gewonden Van noodbouw tot STADSNIEUWS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 10 JULI 1946 PAGINA NUMMER 1 VAN LIJST 2 De heer Alberts spreekt voor V.V.V. TEGEN VERNIELZUCHT EN BALDADIGHEID EEN EEUW DOMINICA NESSEN TE SCHIEDAM BESTRIJDING COLORADO- KEVER kan opsogen n°e °P denzol,den da* DUIVENSPORT Zondag vloog Kring-Concours ORGELCONCERT Schaakkampioenschap BURGERLIJKE STAND KLAVERJAS G.T.B.—K.A.J. KINDERBIJSLAG EN OUDERDOMSPENSIOEN ROTTERDAM I WEERBERICHT VIER WAGENS OP ELKAAR GEREDEN IN MEMORIAM BR. DAGOBERT IN DECEMBER GEREED ROTTERDAM DE VERHOOGDE AARDAPPELPRIJS Principiëele boete van 100.—. Woorden wekken, voorbeelden trekken. Vandaag wordt het weer eens tijd voor een klein onderzoek naar onze plichtsvervulling. Overal in de stad verschijnen de opvallende wit-geel-zwarte Plak katen. Ze laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Dit is echter nog pas de eerste stap op den drukken propaganda- weg. Voor een intensieve bewerking van Schiedam zullen spandoeken noodig zijn, er zullen auto's rond moeten rijden, die pamfletten ver spreiden, hout voor borden is on ontbeerlijk. Gij zult niet achter willen blijven, om de 10 candidaten Van de K.V.P. in den Gemeente raad hun plaats te bezorgen, wan neer U dus kunt helpen, geef dan even een seintje aan den heer Th. A. Sto» v. Ostadelaan 4. Op den verkiezingsdag zelf zal hulp moeten geboden worden aan zieken en ouden van dagen. Bij de vorigie verkiezingen werden meer dan 160 kiezers per auto vervoerd. Staat uw auto op 26 Juli af voor dit doel en geef., uw behulpzaam heid even door aav het bovenge noemd adr s. Ondanks het feit, dat vele uitnoo- digingen waren verstuurd, was de opkomst naar den verkeersavond, die de Vereeniging Veilig Verkeer afd. Schiedam, had belegd zeer ma tig. I>e voorzitter van de afdeeling, de heer G. W. van Bergen Walra ven, opende deze eerste openbare vergadering van de jonge vereeni ging. Het was, zoo zei spreker, langzamerhand wel duidelijk ge worden, dat het hoog noodig wordt, dat het publiek in het weggebruik grondig opnieuw wordt geschoold. Slecht materiaal, slechte manieren, verminderde waardeering voor het leven van de menschen, onbekend- beid met de regels van den weg, het vergeten van de verkeersregels, waren de oorzaken van de groote toeneming van het aantal ongeluk ken op den weg. De heer P. 3. M. Alberts, wnd. iurgemeester van Schiedam, was er rkentelijk voor in de gelegenheid te het ijn, te kunnen spreken over vraagstuk der baldadigheid van de De laatste wensch voor vandaag jeugd een euVel, dat schreeuwende vormen aanneemt en om beteugeling dringt. Behalve de oorlogsjaren is aantal menschen naar de stem lokalen om tijdens de stemmingen de kiezers bij te staan, aan wie hulp mag worden gegeven. Enkele uren per dag is al een heele uit komst. Geeft U even een seintje aan den heer Stor? Wanneer we allen zoo actief mo gelijk zijn, zullen we mogen zeggen tot het nageslacht, dat we meege werkt hebben aan de schoone toe komst van een groot Schiedam. Een dezer dagen verscheen van de hand van den heer L. A. Abma, as sistent van den gemeente.archivaiis alhier, een boekje over de geschie denis van de zusters Dominicanes sen, die zich hier 100 jaar geleden vestigden. In ons blad heeft de heer L. A. Abma een aantal artikelen aan dit onderwerp gewijd en met groote belangstelling is deze reeks gevolgd. In zijn boek gaat de heer Abma uitvoeriger op de historie in en aangezien hem de beste bronnen ter beschikking stonden, wist hij een document van blijvende waarde voor de geschiedenis van oud Schiedam samen te stellen. Reeds op de eer ste bladzijden worden de moeilijkhe den van de zusters duidelijk en krijgt men een inzicht in de men taliteit van onze voorouders. De hoofdstukken zijn alle vrij kort ge houden, zoodat het boekje gemakke lijk in onderdeelen te lezen is. Hiex*- toe helpen ook de duidelijke om schrijvingen van ieder hoofdstuk, o.a. noemen wij Komst der Eerw. Zus. ters, het Liefdehuis, St. Liduina-ge. sticht, het R. K. Weeshuis. Klooster Korte Haven, De St. Willibrordus- stichting, Naar het Eeuwfeest. Een uitvoerige bronnenlijst en 9 bijlagen completeeren het geheel, dat door een groot aantal foto's aantrekkelijk wordt geïllustreerd. De Hoogeerw. Deken R. Reynen schreef een voorwoord tot het boekje. Het beekje is te krijgen in 2 uitga ven, een met eenvoudige kartonnen kaft, en een in linnen gebonden De pry's is 2-50 voor de eerste en 3.50 voor de tweede soort exem plaren. De Katholieke boekhandela ren in de stad hebben den verkoop evenals de heer H. J. Landsbergen. Hoogstraat 78. De waarnemend Burgemeester van Schiedam beveelt aan alle gebrui kers van perceelen gelegen in de gemeente, waarop aardappelen ver bouwd worden, dit gewas voor de tweede maal te (doen) bespuiten met water, waaraan op 100 liter 500 gram calciumarsenaat is toegevoegd en in een hoeveelheid van gemiddeld 800 liter per hectaren per bespuiting. De bespuiting dient te geschieden vóór 27 Juli 1946 en moet zoodanig worden uitgevoerd, dat alle blade ren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; gespo- en worden op zoodanig uur 0 zoodanige weersgesteldheid, Schiedam—Zwijndrecht. Uitslag: 1 en 23 W. Jansen, 2 M. v. d. Kant, 3 5 11 15 16 44 en 45 J. Frey, 4 24 29 30 J. v. d. Waard, 6 H. v. d. Put, 7 9 A. Rigters, 8 10 J. Verboom, 12 Wynsteker, 13 37 C. Verhaeren, 14 46 J. Voogt, 17 H. ^Brokling en Co., 18 26 33 34 36 H. Bakker, 19 38 40 M. Kouwenberg, 22 25 31 W. v. d. Sloot en Co., 20 C. Rigters en Co., 21 A. Brokling, 27 W. v. Beuren, 28 C. Flipse, 32 C. Budding, 34 41 42 J. Simons, 39 M. ■Noordyko waarin de ouders de jeugd hebben geleerd niet meer te denken aan ge- meenschappelijk bezit, maar slechts aan de eigen kachel en de eigen maag, waren er andere diepere oorzaken voor de vandalistische menr taliteit van onze kinderen. Wanneer het eene rapport na het andere bin nenkomt over vernieling van jon gen aanplant, opbreken van straten en vernieling van ruiten, wanneer elke restauratie van het stadsschoon dreigt onmogelijk te worden gemaakt omdat de financieele toestand van de gemeente het niet toelaat steeds maar weer opnieuw te beginnen, is het duidelijk, dat er weliswaar een beroep moet worden gedaan op het verstand en den goeden wil van de kinderen, maar ook, dat het drin gend noodzakelijk is, om aan de kinderen gelegenheid te geven zich zelf te zijn, hun spelletjes te kunnen spelen en te kunnen ravotten. Sinds het snelverkeer bezit heeft genomen van de straten, is het kind daarvan verdreven. Dat was vóór den oorlog duidelijk en dat is ook nu weer met den dag zichtbaarder aan het worden. Vroe ger, aldus spreker, in onze jeugd, konden we werkelijk spelen op straat, de straat was ons domein, waar we uren konden doorbrengen. Tegenwoordig kan het Icind niet meer spelen en toch zoekt zijn be- wegingsdrang naar activiteit, toch wil het bezig zijn en dus wordt het baldadig De wenschen van het kind zijn nooit vercalculeerd in de politiek van de stedenbouwers. Elk stukje dure grond moest zijn prijs op brengen en er kon niets af, om aan de jeugd nog een beetje zonneschijn te geven. Het kind heeft het recht, om in eigen omgeving te spelen en niet een half uur of een uur ver der, waar misschien nog wel een plaatsje open is. Het Schiedamsche kind is boven, dien wel heel misdeeld, omdat wij tlitx eenmaal wonen in een industrie gebied, terwijl bosschen, duinen, of heide niet in de ommiddellijke nabij heid liggen. Breek een straat op en gooi er zanü neer", aldus spreker, ,,en bin nen enkele seconden zullen uit alle huizen kinderen met schopjes en em mertjes komen om te sipelen, geef jongens een stuk grasveld en een bal en in geen uren zullen ze u last bezorgen". Het toovermiddel, het slagwoord voor de oplossing van het van'dalisme-vraagstuk is: „Geef on ze jeugd speelgelegenheid". Men moet er zich echter van be wust zijn, dat het niet de overheid is, die hier oplossing kan brengen. Hoe graag de gemeente dit ook zou willen, de lasten voor en na den oorlog zijn te hoog, om hier werke lijk afdoende te helpen. Wel kan de gemeente steun verleenen aan initia tief, dat van ouders, buurtgënooten en jeugdvereenigingen uitgaat. Er zijn 4 instant.es, die den plicht heb ben te werken aan de heropvoeding van de jeugdde ouders, door het geven van een goed voorbeeld en het wijzen op het kwaad van de ver nielzucht; de school, die den kinde ren de liefde voor de natuur- kan bijbrengen en daardoor kan verhin deren, dat de kinderen -vernielen; de jeugdbeweging,-^die in haar pro gramma werkt voor de harmonische ontwikkeling van de jongen-s en meisjes en die de liefde voor de na tuur daar n niet zal kunnen missen en tenslotte de buurtvereeniging, die vaak prachtig werk doet, maar die in vele gevallen is afgezakt tot clubjes met geen ander doel dan en kele keeren in het jjaar te gaan potverteeren. Wanneer timmerlieden, smeden en schilders zich in hun vrijen tijd eens voor dit werk zouden willen gevien-, dan kon er, ondanks alle materiaal- sohaarschte, nog veel worden ge daan. Het is gemakkelijk genoeg, o-m te wachten tot het gemeentebe stuur alles kant en kiaar fourneert, maar laat men niet vergeten, dat het de burgers zijn, dile moeten doen en niet de overheid. Tenslotte besprak de heer Alberts het punt: ,,Hoe laten we onze kin deren spelen"? Hy deed een beroep op de sportleeraren, om hun vryen tijd beschikbaar te stellen voor de instructie aan jeugdleiders en ande re belangstellender,!, opdat de jeugd weer de spelletjes leert, die verlor er dreigen te gaan. Na de rede van den heer Alberts sprak de heer C. M. Langeveld, ver- keersdeskundige van de K.N.A.C. over de technische kanten van het ver k ee rsproibl eem De heer S. W. J. Schade van Westrum, organist der Oud-Katho lieke kerk, alhier, hoopt Vrijdag 12 Juli a.s. des avonds 8 uur een orgelconcert te geven in de Juliana- kerk aan de Burgemeester Knap pert laan, alhier. De concertgever heeft voor aeze zomeravond-orgelbespeling een zeer aantrekkelijk programma samenge steld. Groep IJ. W. van Slobbe-—-A. R. Malkees afgebroken. Groep II: J. F. W. Meijer—P. F. J. Zwart j. G. Maagdenberg W. J. Schermer Groep III: J. J. Th. Panning— L. Reitsma 0—1, J. van Eden—H. Broeren GEBOREN: Elisabeth C., d. V. A. de Vlieger en S. v. DijkWillem, z. v. J. v. d. Vooren en A. Bogerd; Wilhelmus, D., z. v. D. J. Hersbach en C. M. de Vette; Johanna E., d. v. W. v. Uden en J. Versteeg; Helga, d. v. J. J. Fontijne en A. J. den Dunnen; Laurentius, H., z. v. W. Kroese en W. M Mastenbroek; Pe ter C., z. v. H. H. V. d. Tooien en A. Lub; Wilhelmina, d. v. A. Post en W Dekker; Catharina M. A., d. v. J. A. de Gier en A. C. Brokling; Willem, z. v. M. P. Leening en A. M. Hengel; Johanna M. L., d. v. A. W. de Gier en H. M. OdykGerar- dus J. M., z. v. Chr. G. v. d. Werff en W. P. Vrijdag; J.hanna C., d. v. J. C. Blonk en C. Donkersloot; Rijna, d. v. A. Plooy en M. Valk; Cornelia J. M„ d. v. J. W. Peek en A. Th. L. Vis. OVERLEDEN: Schouten, Jan, 65 j., echtg. v. van Rijt, Catharina M. Maandagavond had in het gebouw van de personeelsvereeniging G T. B. de eerste klaverjas wedstrijd plaats, door deze nieuwe afdecung uitgeschreven. De heer Woord sprak in zijn wel komstrede over de prettige samen werking tusschen de directie en het personeel, waardoor de ontspan ningsavonden mogelijk werden ge maakt. De K. A. J was de eer ste groep, die tegen de G. T. B. in het strijdperk trad. In de eerste ronde wist de K. A. J. een voor sprong te behalen va» 2019 punten. Wel verkleinden de G T. B.-ers in de tweede ronde dezen achterstand, maar zy bleven 1117 punten onder het totaal van de tegenstanders De medaille, die dezen avond was uit geloofd ging naar de K a j Een bericht, volgens hetwelk de heer A. C. de Bruijn te Bergen op Zoom zou hebben .gezegd, dat de kinderbijslag zou worden verhoogd van f 2.40 tot f 3.van het eerste kind af, is, naar wy vernemen, niet juist. De heer De Bruijn schijnt alleen de mededeeling te hebben gedaan dat in den raad der vak centrales plannen bestaan om een dergelijk voorstel te doen. Bij de regeering bestaan, naar wij voorts vernemen, op het oogenblik geen plannen om den kindertoeslag per week te verhoogen. Wel wordt overwogen den kindertoeslag bij het eerste kind te doen ingaan, maar hierover moeten nog verschillende besprekingen gevoerd worden. Juist blijkt te zijn de mededeeling van den heer De Bruijn op dezelfde byeenkomst gedaan, dat in de ch- ting van den Arbeid tusschen werk gevers en werknemers overeenstem ming bereikt is over verhooging van het wettelijk ouderdomspensioen. Naar wij vernemen is men ten dezen tot overeenstemming gekomen op een bedrag van f 9.per week. TOONEEL EN MUZIEK Donderdag 11 JuliPrinsekerk, 8 uur, Concert. Vrijdag 12 Juli: Koninginnekerk, 8 uur, Rott. Philh. Ork. o. 1. van P. v. Mever f Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. Verwachting tot Don- X derdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, j vooral in de nanacht en ochtend; droog weer; weinig verandering f in temperatuur; zwakke of ma- tige wind tusschen Noord-West t en Noord-Oost. X 11 Juli: Zon op 4.32 uur, onder 20.57 uur; Maan op 18.51 uur. X onder 2.06 uur. Men meldt ons uit Delft: Gisterenmiddag om ongeveer kwart voor 3 heeft op den Rfyksweg ter hoogte van de Leebrug een ernstig ongeluk plaats gehad: Vier wagens, waaronder één militaire auto, zijn op elkaar ingereden. De militaire wa gen, welke op weg was naar Rot- Aon de oud-leerlingen Temidden van de vele berichten, die dagelijks de krant vullen, stond verleden week het overlijdens bericht van broeder Dagobert. Zij, die hem gekend hebben, zullen ge troffen zijn geweest door de mede deeling, want broeder Dagobert was welbekend onder de oudere lichting der Katholieken van Schiedam. Meer dan 30 jaar, van 21 April 1885- 27 Augustus 1915, werkte hij met al zijn krachten aan de opvoeding van de jongens van de z.g. Oude school, aan de Warande, die eigenlijk St. Josephschool heette en mi St. Tho- masschool gedoopt is. Hij gaf les aan de 6e en 7e klas. Vorige week Dinsdag en Woensdag was hij nog Schiedam komen. Enkelen van zijn oud-leerlingen te spreken over het diamanten professiefeest, dat hy op 8 September a.s. hoopte te vieren. Hij zou op dien datum speciaal naar Schiedam komen. Enkele van zijn oud-leerlingen hadden al een oproep klaar, om met de oud-pupillen een huldigingsavond te houden uit dank baarheid en ter herinnering. Woensdagavond overleed br. Da gobert; de warmte en de inspanning van de reis waren waarschijnlijk te veel voor hem geweest. Wel zeer plotseling veranderden de omstan digheden. Men besloot nu een op roep tot alle oud-leerlingen te rich- en, om te maken, dat een gezongen ,r^^le^mis kan w<>rden opgedragen voor zyn zielerust. Daarbij vertrouwde men erop, dat vele vrienden gehoor zouden geven aan den oproep. De heeren W. Reeling, Hoogstraat 83, en H. J. Landsbergen, Hoog straat 78, vragen diengenen die met hun plannen instemmen, een bijdrage te zenden, of persoonlijk af te dra gen aan hun adres. Kostbaarder betimmering en aankleeding Geklop van hamers en wolken stof, opgejaagd door de talryke arbei ders, die onder leiding van den hoofdopzichter van het architecten bureau H Sutterland, den heer D. van Eijk, ijverig aan het. werk wa ren, begroetten ons, toen wij gister middag uit beroepsnieuwsgierigheid een bezoek brachten aan den Schouwburg, welke aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam in aan bouw is. Aanvankelijk bedoeld als nood- schouwburg, welke geheel op par ticulier initiatief zou worden ge bouwd, is dit bouwwerk thans offi cieel opgenomen in het Rotterdam- sche stadsplan, als Stadsschouw burg. Doch de onderneming is ge heel in particuliere handen geble ven en het bestuur1 ervan wordt ge vormd door 'n aantal vooraanstaan de Rotterdamsche zakenlieden. Na de ramp, welke Rotterdam in Mei 1940 trof en waarbij de schouw burg in de Aert van Nesstraat werd verwoest, heeft de maatschappij „De Groote Schouwburg" het voor nemen opgevat, naast den nood- schouwburg, 'n definitieven schouw burg te bouwen. De kosten daarvan werden geraamd op vyf millioen gulden en het Ryk zou een deel daarvan op zich nemen. Na de be vrijding heeft Rijk echter be, slist, voorloopig niet tot uitvoering van dit plan over te gaan, doch eerst te voorzien in de dringende behoefte aan woningen, welke alom in den lande bestaat In plaats daar van zou aan den nood-schouwburg een meer permanent karakter wor den gegeven. Dit voornemen kon, hoewel men met den bouw reeds aanzienlijk vor deringen had gemaakt, zonder be zwaar ten uitvoer worden gelegd, om dat het gebouw zelf, alsmede de technische outillage van het tooneel voldeden aan alle eischen, welke aan een modernen grooten schouwburg kunnen worden gesteld. De eenige wijziging, welke in de oorspronkely- ke plannen moest worden aange- b acht, betrof de betimmering, de verlichting en de aankleeding van het gebouw. Deze zouden minder zake lijk, meer romantisch, kostbaarder moeten worden en daartoe heeft men de assistentie ingeroepen van archi tect Eschauzier, die zyn sporen op het gebied van interieur-ontwerpen reeds heeft verdiend. Uiteraard is deze wijziging in de plannen oorzaak, dat de oplevering van het gebouw is vertraagd, maar niettemin hoopt men den schouw burg nog in het aanstaande seizoen en wel in December a.s. in gebruik te kunnen nemen De technische in stallatie van den schouwburg is thans reeds geheel beschikbaar, op eenige motoren na, welke in ieder geval reeds in September gereed zul len zijn, zoodat men in October had kunnen openen, indien de gewijzigde plannen een uitstel van enkele maanden niet noodzakelijk hadden gemaakt. „Wat wordt er van Rotterdam Op onze wandeling rond het ge bouw viel ons oo-g op een aan den adbtergevel door uitspringende stee. nen gevormd kruis, waarin zich en kele teékens en de letter R bevon den. Boven de letter R stond een groot vraagteeken, ldnfks er van een plufi- en rechts een mimteeken. Met ons zullen vele Rotterdammers zich ongetwijfeld hebben afgevraagd, wat die geheimzinnige teekens te bedui den hebben .Naar men ons mede deelde, stellen de bouwers van den schouwburg daarmee aan het Rot terdamsche publiek de vraag: Wat zal er met Rotterdam gebeuren? Komt er voor- of tegenspoed? Gaat het er op of er onder? Tegen, den tijd, dat het bouwwerk gereed komt, zullen deze teekens weer worden verwijderd en zal de rebus door de bouwers in steen wor den opgelost in den geest van do goede verwachtingen, welke Rotter dam van de toekomst heeft. terdam en een personen-auto wer den totaal vernield. Het ongeluk had 3 gewonden en 2 dooden tengevolge. De slachtof fers zijn de 46-jarige Draanen en de 64-jarige Nelemans beiden uit Den Haag, de gewonden drie militairen, Li. S. K., die te Ypenburg gelegerd was t.w. Vinton, ^"^-"r^ans en Fijn. Zij werden ter p&ckard naar het gasthuis vervoerd. Ook de G. G. D. uit Rotterdam was ter plaatse aan wezig om assistentie te verleenen. Dr Bok van het Oude en Nieuwe Gasthuis alhier' verleende de eerste hulp. Naar wij van bevoegde zyde nog vernemen, moet het ongeluk ont staan zijn door te hard rijden van de personen-auto. De toestand van de gewonde militair is redelyk wel. Wegens overtreding van het prijs, verordeningsbesluit inzake de vroe ge aardappelen,'oogst 1946, stond hedenochtend voor den tuchtrechter voor de prijzen terecht F, G., aard. appelhandelaar te Rotterdam. Op de bijzondere bijeenkomst, -welke de drie vakorganisaties op 3 Juni had den belegd, had het gezamenlijk be. stuur der bonden, onder voorzitter schap van G,, besloter den prijs per kg. nieuwe aardappelen te stellen op 0.18, hetgeen 2 cent boven den toegestanen prijs was. Bijgestaan door den secretaris van den Nederl. Bond van kleinhan, delaren in aardappelen, groenten en fruit, R., voerde G te zijner verde diging aan, dat hy" van twee kwa. den het minste had gekozen. Aan den eenen kant dreigde een sta king, aan den anderen kant waa prysverhooging, waardoor een sta. king kon worden voorkomen, niet toegestaan. In het belang van het publiek had hy het laatste geko zen. Hij zeide zich met hoogere in. stanties in verbinding te hebben ge steld, doch het bleek, dat alleen het bedryfschap van aardappelen uit. voerig was gehoord. De tuchtrechter maakte de op merking, dat de bedoeling van de vergadering was, door b-- lreigmg met staking den prijs omhoog te, brengen G. bracht er tegen in, dat men slechts het bédrüf op peil wilde houden. De tuchtrechter deed tenslotte in deze zaak 'n principieele uitspraak en legde een boete op van 100.—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3