De regeering van Acker eindelijk verdwenen De vier over de KWESTIE DUITSCHLAND Oostenrijks verzet tegen Sovjet-plannen Extra rantsoen sigaren Het tekort aan woonhuizen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DIK TER BUIK gaat aan boord. 68ste JAARGANG DONDERDAG 11 JULI 1946 No. 20058 EEN TEAM ZONDER TEAMGEEST. M* WEER PROJECTIELEN OVER ZWEDEN ERKENNING KERKELIJK HUWELIJK MOLOTOFF CONTRA BIDAULT Dollarleening voor Nederland BIJ KUHN LOEB CO. Alleen communisten tegen de eigen regeering OP 3 AUGUSTUS WEER GERAFFINEERDE SUIKER GEVANGEN HOUDEN VAN GEÏNTERNEERDEN REDE VAN MINISTER RINGERS DE HUISHUREN IN BELGIE R'dam Giro 9095 Directeur: Joh. Kuijpers Hoofdred.Mgr Dr. J. Witlox. Alg. Redacteur: H. A. Paalvast. Drukker: N.R.C. N.V. Ui tg. v.d. Maas bode-Stichting, NIEUWE SCHIEMMSCHE COUfflUfT Abonnementspi 13.25 p kwart f 1.10 p.maand f 0.26 p week Tijd. adres: Broersvest 8 A Tel 68804 AdVertentiën 15 ets p. mm Eindelijk! fcullen vele Belgische politici, ook uit het regeeringskamp en zelfs"uit de regeering, verzucht hebben, toen de Belgische regee ring in den senaat in de minderheid werd gebracht, en minister-presi dent Van Ackeronmiddellijk en waarschijnlijk met graagte het ontslag van zijn kabinet aan den prins-regent aanbood. Want België heeft sinds maanden, feitelijks sinds het oogenblik dat na de verkiezingen van 17 Februari j.l. de onnatuurlijke coalitie van socia listen, communisten en liberalen werd gevormd, in een voortdurende nu eens latente, dan weer acute cri sis geleefd. De laatste weken ver wachtte men zelfs telkenmale een vrijwillig heengaan van Van Acker, en sprak men reeds over onder- handsche onderhandelingen tus- schen katholieken en socialisten. lederen keer lcwam er echter een overigens weinig overtuigende te genspraak; en nog de vorige week schreef een Belgisch blad, dat, ook al slaagde Van Acker er in zijn team wat op te lappen, er van een werkelijken team-geest toch geen sprake meer was. Liberalen, eojn- plotteerden tegen de socialistische maatregelen, en communisten speel den hun wereldbekende spelletje; sabotage met het onnoozelste ge zicht. Het was alleen de angst voor en de afkeer jegens de katholieken, die het wankele kabinet nog stutte; «naar dergelijk negativisme is ten slotte geen kracht om een land door de na-oorlogsche moeilijkheden heen te helpen. Zoo konden de ka tholieken rustig afwachten, tot dit reeds in ver gaande staat van ont binding verkeerende kabinet uit eenviel, om dan hun volle verant woordelijkheid v-oor het herstel van België, welke zij als verreweg de grootste partij van de 202 afge vaardigden zijn 92 katholiek, 69 so cialist, 23 communist, 17 liberaal en -1 Belgische demoeraat bereid zijn te dragen, op zich te nemen. De beslissing is tenslotte nog op een tamelijk onverwacht oogenblik gevallen, voor een kwestie van de ook in België beruchte zuivering. En het merkwaardige bij de Siem ens. welke de regeering Van Acker ten val bracht, was wel. dat de kleine meerderheid 79 tegen 78 stemmen slechts met mede werking van de socialisten zelf werd verkregen. Reeds weken lang voorspelde men, dat uit dien kring bet aftreden der regeering zo-u wor den afgedwongen België staat politiek nu weer op betzelfde punt ais vlak na de ver kiezingen; hoe zal de regeering er uit zien? Wat toen reeds evident was, is nu, na de jongste gebeurte nissen, wel onontkoombaar: de ka tholieken zullen moeten uit maken van het nieuwe kabinet- En daar zij verreweg de sterkste partij zijn, zal hun invloed op het regee- ren ook zeer groot moeten zijn In een democratisch land is aan deze gevolgtrekking niet te ontkomen. Daarbij is het niet van beslissend belang, wie kabinets-formateur wordt; er zouden tactische redenen kunnen zijn om deze overigens op zich aan de katholieken toekomen de opdracht aan een andere, in dit geval de socialistische partij te ge ven. Het gaat om beginselen, om posities, en in België om iets, wat op een veel hooger plan staat dan louter een prestige-aangelegenhei-d: de koningskwestie. In deze zaak heeft de Christelijke Volkspartij bij de verkiezingen een mandaat mede gekregen, dat zij niet verloochenen kan. De besprekingen bij de vorige kabinets-formatie hebben zes volle weken geduurd. Ditmaal zullen zij hoogstwaarschijnlijk veel sneller verloopen, maar geen Belgische po liticus ontveinst zich. dat zij zeer moeilijk zullen zijn, vooral in ver band met de prijsverminderings- en loonpolitiek; en de nog steeds onopgeloste koningskwestie. Maar er staat, na de ervaringen der laat ste maanden, slechts één weg open, en dat zal in elk geval een prikkel tot doorzetten zijn. Te' 's-Gravenhage is men met man en macht bezig aan den afbouw van het groote Stationspostgebouw aan den Rij s-u:ijkschen weg. De hoogste étage wordt afgewerkt. Dinsdag namen vele personen bul ten Stockholm weer een geheimzin nig projectiel waar, dat zich met een geweldige snelheid voortbewoog, meldt A. P. Inwoners van Sunds- vall, in het Noorden van Zweden, maakten van een soortgelijk ver schijnsel melding. Van de zijde der regeering is mee gedeeld, dat, in Zweden, geen proe ven met rackets of andere soort gelijke projectielen gehouden wor den Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, is het bericht, als zou het in de bedoeling van den mi nister van Justitie liggen de indie ning van een wetsontwerp te be vorderen inzake de erkenning van liet kerkelijk huwelijk, op zijn minst als voorbarig te beschouwen. Onze Parüsche correspondent seint ons: De conferentie der groote vfer heeft gisteren de behandeling van het Dpitse he vraagstuk voortge zet. 15Ida uit hield een groote rede, om het Fransche standpunt uiteen te zetten, en Molotoff vond daarna gelegenheid tot een felle bestry. ding van de Fransche plannen. Evenals Molotoff dat Dinsdag had gedaan, schetste Bidault de taak van de ,,vier" als een drieledige: de totale ontwapening van Duitschland, denazificatie en ontwikkeling van den democratischen geest bij het Duitsdhe yolk, hersted van de lan den, die van den oorlog hebben gele den. Het oorlogspotentieel van Duitsch- land moet vernietigd worden in de mate als vereenigbaar is met de mo gelijkheid van herstelbetalingen. Voorloopig heeft Frankrijk het be ginsel „economische eenheid van Duitsch land aanvaard, ofschoon die eenheid ook getoiedadeelen insluit, welke Frankrijk van. Duitsohland wij zien losgemaakt. Het ministerie van Financiën te 's-Gravenhage deelt mede. dat met een groep vooraan staande Amerikaansche ban kiers, onder leiding van het New Yorksche bankiershuis Kuhn Loeb 8c Co., jveMenSem- ming is bereikt omtrent een dollarleening van het Konink rijk der Nederlanden. Ver wacht wordt, dat het bankiers syndicaat de leening binnenkort op de markt zal brengen. Nederland is hiermede het eerste Europeesche land, diat na den oorlog tot een missie m Amerika overgaat. Het doel eo? Se obl'"gatieleenmg is om eonsdfcfcS" te maken met het van^ dit fren van in Mei en Importbfl^wdoor de Export- loopen^c^V'erleende kort' Internationiale financieel, krin gen hebben de grootste belan» stelling voor deze emissie, dïé men beschouwt als een van de eerste stappen op den weg naar herstel van de normale internationale financieele be trekkingen. Binnenkort zullen nadere ge gevens worden verstrekt be treffende den overeengekomen rentevoet en de grootte van het geleende kapitaal. Naar ons uit New York ge meld wordt zou de rentevoet 3'/2 pet bedragen, terwijl de looptijd 25 jaar zou zijn. Naar de Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zóne van Oosten rijk meldt, heeft het Oostenryk. sche parlement de afwijzende houding van de regeering tegen over de sovjet-Russische order betreffende naasting van Duit sche eigendommen in Oostenrijk met 164 tegen 4 stemmen goed gekeurd. De vier stemmen tegen, kwamen van communistische z^jde. Reuter meldt nader, dat kanselier Figl voor het in bijzondere zitting bijeengeroepen parlement o.m. ver klaarde: „Wq willen een vry Oos tenrijk opbouwen, niet alleen ter wille van ons zelf, doch ook voor de zaak van den vrede en de wel vaart van geheel Europa. Niemand moet ons dus onze gereedschappen uit de handen nemen". De kanselier gaf toe, dat de sovjet-Russische autoriteiten vol gens de overeenkomst van Potsdam recht hadden „werkelijk Duitsch eigendom" over te nemen, doch zette daartegenover de opvatting van de regeering wat betreft de definitie van „Duitsch eigendom" uiteen. Deportaties uitgesteld Woensdagmiddag verluidde uit betrouwbare bron te Weenen, dat de sovjet-Russische autoriteiten in gevolge de van Britsche en Ameri kaansche zijde gedane stappen, er in toegestemd hadden, de depor tatie van Duitschers uit de sovjet- Russische zóne van Oostenrijk uit te stellen ,,tot na de vacantie". Men weet niet, wat met „vacantie" wordt bedoeld. Verschillende doorvoer.kampen welke in den sovjet-Russischen sec tor van Weenen waren ingericht, zijn intusschen weer opgeheven en de in die kampen ondergebrachte personen zyn weer naar huis ge zonden. f De denazificatie is een werk van j langen duur en nauw verbonden met I den duur der bezetting. De ont wikkeling van den democratischen geest hangt samen met de toekom stige politieke organisatie van het Ian d Bidault constateert met vreugde, dat een bezetting van langen duur algemeen wordt noodig geoordeeld, want aan Duitschland moet het Pruisisch militaristisch en centrali- seerend karakter ontnomen worden. J>e uiteenzetting van Bidault werd door een uiterst belangryk debat gevolgd, waarbij Bevin en Byrnes stelling namen voor de economische eenheid van Duitsch land, doch met geen woord ge waagden van een politieke een heid. Molotoff daarentegen besteeg zijn strydros. Hjj ontwikkelde het Russisch standpunt, dat niet enkel economische eenheid, doch ook politieke eenheid voor Duitschland opeischt. Hij ging lijnrecht tegen het Fransche standpunt in en ver klaarde zich tegenstander van losmaking van het Ruhr-gebiedr Wat de economische eenheid van Duitschland betreft, deze is nood zakelijk, wyl het land, in het belang van Europa economisch sterk moet zyn. Het moet zijn kolen- en staal industrie zoo hoog mogelijk opvoeren in het belang van de geheele Euro peesche economie. Duitschland mag niet worden teruggebracht tot een landbouwsta&t alléén, vervolgde Molotoff doch zijn industrieele kracht moet gericht zijn op pacifieke doel einden. Omtrent het Ruhr-gebied, dat in de Duitsche eenheid moet blyven, steldt Molotoff een controle van de vier groote mogendheden voor. De gedachtenwisseling wordt heden voortgezet. Aanvullende bonnenlyst voor (|a eerste helft van de 8ste periode tatjf (7 tot en met 20 Juli) Bonkaarten KA. KB, KC 608. B 82 reserve1 ei. Bonkaarten LA, LB LC 608 A 68, melk: 2 liter melk. B 68, C 68, melk: 3% liter melk* Bonkaarten LD, LE 608 D6Sf E 68, melk: 6 liter meik. Tabakskaarten. T 38: 2 rantsoenen tabaksartikelen plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen ta baksartikelen, terwijl bovendien ala extra rantsoen op dezen bon gekocht kunnen worden twee rantsoenen si garen van 18 cent of minder pet! stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijn dus op dezezt bon vier rantsoenen verkrijgbaar. Het aardappel-rantsoen zal nader worden bekend gemaakt Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Juli worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 15 Juli mag worden gekocht. Het einde van de moeilijkheden in de suikervoorziening komt in zicht. De productie van geraffineer de suiker is weer zoover, dat reeds per 3 Aug. een bon kan worden aan-* gewezen, waarna weer een regel-* matige voorziening zal kunnen plaats hebben. De aanvoer van ruwe suiker is momenteel dermate bevredigend, dat niet alleen op 3 Aug. het rantsoen geraffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijdsgroepen voorloo pig eenzelfde rantsoen van 500 gram kan worden verstrekt. In Augustus weer kof f ie In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de veemen is opgeheven en de werkzaamheden zijn weer zoover op gang gekomen, dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen wor. den aangewezen. Petroleum Voor het tydvak van 14 Juli t.m. 10 Augustus a.s. zijn de bonnen 13T en 937 algemeen, aangewezen voor, het koopen van 2 liter petroleum. Thans is bekend gemaakt, dat alMts geïnterneerden uit Malang tusschen 10 en 60 jaar op bevel van de T. R. I„ te Soerakarta gevangen gehou den zullen worden. Minister Ringers heeft den voor- loopigen raad voor de volkshuis vesting geïnstalleerd met een rede, waarin hij een algeheele herziening der woningwet aankondigde. Thans is een noodherziening in bewerking. Het kan niet worden toegestaan, dat lagere organen het rijksbeleid hinderen of doorkruisen. Het rijk zal met eerbiediging van de zelfstan digheid der gemeente meer armslag moeten hebben, om aan den heer- schenden woningnood zoo snel en zoo 116. Even later kwam het toestel tot stilstand. De piloot keek over den rand naar de drie naderende avonturiers en schreeuwde boven, het lawaai van de propellers uit: „Hè, zijn jullie die formule-wroe- ters?" „Jaaa", schreeuwde Dik uit, „dat zyn wtf"* „Mooi, instappen dan maar", „Hoe wist je dat we hier waren?" vroeg Dik ter Buik. ,,Het wrak van jullie vliegtuig werd gevonden en toen moest ik jullie opzoeken" „Fijn", schreeuwde Dik, achter mij staan professor Wheetallis en commissaris Cüoguxn, ikzelf ben Dik ter Buik" De vliegenier stelde zich voor als Brilmans, en toen klommen de drie avonturiers in het vliegtuig. Er wa ren net nog drie plaatsen in het vliegtuig en even later zaten ze ge noeglijk te praten (of liever te schreeuwen) over hun land, waar zy weer gauw zouden zyn. efficient mogelijk een einde te maken De directeur-generaal voor de volkshuisvesting gaf daarna een overzicht van het tekort aan woon huizen, dat is onstaan door bescha diging of vernieling, tengevolge van oorlogshandelingen, door afbraak z.g. om militaire redenen, door niet- bouwen gedurende de bezettingsjaren. Hij wees er op, dat het noodzake lijk zal zijn in de komende 10 jaren ongeveer 70.000 woningen per jaar ta bouwen. Tengevolge van verschil lende oorzaken, waarvan de voor naamste zijn, gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en materialen mocht in het jaar 1946 niet meer verwacht worden dan de bouw van 10.00(1 woningen. In het jaar 1947 hoopt men te komen tot den bouw van 3 a 4 maal dat aantal. Omtrent den stand van den nieuw bouw deelde spreker mede, dat pei 1 Juli j.l. in het kader van plan-1946 ruim 5000 woningen besteed of in aanbouw zijn. Vervolgens deelde hy het een en ander mede over de komende orga nisatie van de volkshuisvesting, waarbij er naar zal worden ge streefd in de provincie zooveel moge lijk de zaken van woningbouw- en volkshuisvesting in een zoo klein mogelijk bestek bijeen te houden, teneinde snel te kunnen werken. In dit verband wees hy op de door den minister reeds aangeduide komende1 wijziging van de woningwet. „De Gazet" van Antwerpen spreekt tegen, dat een wetsontwerp zou zijn ingediend, strekkende tot verhooging der huishuren met 100 percent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1