Indische Buitengewesten weer onder Nederlands gezag Dr. VAN MOOK over den nieuwen toestand HAARLEM'S KERKVORST bezoekt Martelveld te Brielle VAN TWEE ZIJDEN BEZIEN m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CHINEESCH AVONTUUR. Tobias Sloom 68ste JAARGANG MAANDAG 15 JULI 1946No. 20061 ALGEMEEN BEDACTEUE DIRECTEUR: J. KNIJPERS SSrot""»""! Britsche en Britscli-Indische troepen hebben hun taak volvoerd Indonesische politiek GEEN KATHOLIEKEN IN GED. STATEN VAN N.-HOLLAND KATH. VROUWELIJK LID DER TWEEDE KAMER „Koloniale tijdperk behoort tot het verleden REISVERBOD JNAAR HET BUITENLAND? DE GASTHEER EN ZIJN TWISTENDE GASTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HAPAALVAöa BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BRO ERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK De gr O o te Oost. Borneo, Banka en Billiton zijn met ingang van Za terdagnacht 12 uiv niet langer on der commando van de S.E.A.C. ge steld, zoodat van genoemd uur af de Nederlandsche autoriteiten tveer verantwoordelijk zijn voor de handhaving van rust en orde in deze gebieden. Aldus is officieel door het hoofdkwartier van de ge allieerde strijdkrachten in Ned.- Indië medegedeeld De Britsche en Britsch-Indische troepen zullen n.l. worden teruggetrokken uit die dèelen van Ned Indië, waar 7ii hun militaire taak hebben vol voerd, derhalve het geheele grondgebied, met uitzondering van Java Sumatra en den Pion w- archlpel Dr. Van Mook heeft de be stuursgebieden hedenochtend te Makassar waarheen hij Zondag per vliegtuig uit Batavia was ver trokken overgenomen, waarna hij in den middag met zijn gezelschap naar Malino is verder gereisd. De openbare overneming van 't bestuur door het Ned. gezag werd om 10 uur 's morgens door den It G G ten huize van den gouver neur te Makassar bekend gemaakt. Dr Van Mook was vergezeld van den ex-directeur van bet kabinet, dr. Koets de heeren Tjio, Abdoel Kadir. De Villeneuve en mr. K. L. J. Enthoven (adviseurs m al- gemeenen dienst)het hoofd van dien regeeringsvoorlichtimgsdienst. mr K. J. J- Verboeket en den gouvernementssecretaris, den heer Van Boetzelaar In de woning van den gouverneur werd een recep tie gehouden, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond- Indonesisch protest Indonesische republikeinen heb ben aan generaal Mansergh een formeel protest overhandigd in verband met het herstel van het Ned. gezag oyer uie gebieden waaruit de Britsche en Britsch- Indische troepen zullen worden teruggetrokken. In een radio-bericht van het republ. Indon persbureau Antara .Wordt meegedeeld: Berichten, welke men uit het geheele eiland (Java) heeft ont vangen. toonen aan dat de poli tieke crisis voorbij trekt. Zoodra •r weer normale omstandigheden zullen zijn verkregen, zal het de eerste taak van den president zijn, een nieuw kabinet te vormen, dat hem van zijn huidige bevoegdhe den zal ontlasten. Het is zeker, dat het nieuwe kabinet ten aan zien van het binnenlandsche, zoo wel als van het buitenlandsche beleid in hoofdzaak dezelfde po litiek zal voeren als het laatste kabinet-Sjahrir. In zijn buitenlandsch beleid wenscht Indonesië te komen tot een spoedige en eervolle over eenkomst met de Nederlanders. In zijn blnnenlandsch beleid streeft Indonesië naar inwen dige rust, sociale rechtvaardig heid een hoogeren levensstan daard voor zijn volk en vooruit gang wat betreft onderwijs cul tuur volksgezondheid en econo mische verhoudingen. De herstelde Spoorbrug bij Dordrecht, die vandaag weer werd opengesteld. De brug gezien van de verkeersbrug af De heeren mr. P. J. Witteman en J. P. N. A. Bouwman, gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, hebben hun be noeming niet aangenomen. Dit besluit was te verwachten, daar de stemming van Vrijdag geen wijziging gebracht heeft in de samenstelling van het college, waar Jn de Partij van den Arbeid drie zetels bezet terwijl ze niet bereid was aan de verkiezing van een lid der Christ, fracties, die tezamen 11 zetels in de Prov Staten tellen, mede te werken. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft nog geen beslissing genomen inzake de vervulling van de katho lieke vacatures in de Tweede Kamer. net staat echter wel reeds Tast, dat mej. mr. Vink een dezer opengevallen zetels zal innemen. Bij de officieele overneming te Makassar van de gebieden, die aan de Ned, Indische regeeiing zijn teruggegeven heeft dr. Van Mook o.m. het volgende gezegd: „De geallieerden hebben de ver antwoordelijkheid voor het groot ste deel van Borneo, Banka en Billiton aan de Ned.-Indische re geering overgedragen Als eerste maatregel wordt vandaag de staat van beleg voor het geheele ge bied, waar het burgerlijk bestuur weer wordt ingesteld, opgeheven. Zoo noodig zal de staat van beleg in heel enkele gebieden voortduren, (Bali en enkele dee- len van Borneo)Dit is slechts een gevolg van de nog steeds bestaan de bedreiging met geweld en die staat zal slechts gehandhaafd blij ven, zoolang zulk een bedreiging nog niet is uitgeschakeld, of on schadelijk gemaakt door een krachtig verzet van het betrokken gebied De conferentie te Malino zal de eerste stap naar een wijder perspectief be beekenen. Uit de groo-te lijn van wat 'wij"hier zullen bereiken, zal blijken dat het ko loniale tijdperk werkelijk tot het verleden behoort en dat het nog steeds bestaande wantrouwen je gens de bedoeling van de Neder landers om Indonesië te helpen bij de evolutie van een vrij ge- meenebest ongegrond is. Het zou een ieder, die met de feiten bekend is. duidelijk moeten zijn, dat handhaving van den po- litieken samenhang van Indonesië voor dit land en zijn bewoners van het grootste belang is. wil het zijn plaats als een krachtige en eco nomisch sterke natie kunnen in nemen Dr. Van Mook wees er met na druk op dat ,,onze taak niet lan ger ès bevelen en decreteeren, doch helpen en samenwerken". Doch hij voegde er aan toe: ..Maar aan de zijde van de Indonesiërs zal men heroriëntatie moeten eischen, teneinde de nieuwe verhouding tot een werkelijk levende en blij vende te maken. Hef is begrijpe lijk dat de nationale drang naar vrijheid aanleiding geeft tot hef tige gevoelens, in het bijzonder als deze door ongeëvenaarde on derdrukking zijn opgezweept. Maar bij de herstelwerkzaamheden zal koele waardeering het gevoel binnen zekere perken moeten hou den, als men snelle en positieve resultaten wil berei-ken" Dr. Van Mook zeide nog, dat de dag van heden voor de buiten gewesten eigenlijk pas het einde van den oorlog beteekent. nu de taak van het geallieerde opperbe vel vrijwel geëindigd is met het wegvoeren van ruim 180 000 Ja- pansche krijgsgevangenen. Bijna overal zijn recht en orde teruggekeerd, terwijl de spannin gen en tegenstellingen verflauwen en de oorlogsmisdadigers worden berecht. Het leven begint zich weer in vrijheid te ontwikkelen. Het zou daarom te betreuren zijn. indien de saamhoorigheid en het deelge nootschap verloren gingen door wantrouwen, twist of naijver. Wij mogen niet vergeten, dat de vijand niet alleen onze onderwerping en vernedering wilde, doch ook on. derlingen tweedracht en wantrou wen Hij zou zijn doel nog berei ken, indien wij zijn opzet niet zouden doorzien en zouden voort gaan elkaar te verwijten hetgeen hij in werkelijkheid gedaan heeft. Voor het behoud van den staats rechtelijken samenhang van Indo nesië is. behalve een vrij overleg, noodig dat de hier werkende Ne derlanders ten volle van den tijd geest doordrongen zijn en besef fen, wat het beteekent om dit land naar de onafhankelijkheid te voe ren. Het snelst zullen vrijheid en veiligheid hersteld worden, wan neer zij, die door geweld en inti midatie meeningen trachten op te dringen of een doel nastreven, de overheid tegenover zich vinden. Politieke vrijheid kan niet samen, gaan met kidnappen en terreur" Grootsche plechtigheid bij gelegenheid van de eerste Brielsche bedevaart na den oorlog Volgens een buitenlandsche radio, uitzending, zou met ingang van 15 Juli a.s. een reisverbod in Neder land worden uitgevaardigd voor rei zen naar Zwitserland, België en Frankrijk. Bij informatie konden wij hierom trent nog geen ontkenning of be vestiging krijgen.- Volgens oud gebruik is gisteren, den Zondag na het Patroonfeest der H H Martelaren van Gorcum, de Brielsche bedevaart gehouden, waaraan ook door vele pelgrims uit de omgeving van het oude stadje aan de Maas werd deelge nomen, Vooral het Westland was goed vertegenwoordigd. Te tien uur werd door Z, H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kapel op het Martelveld, welke volop in feesttooi was een Pon tificale Hoogmis opgedragen, uit dankbaarheid voor het feit, dat dit vaderlandsche Heiligdom is gespaard gebleven en door den oorlog niet te lijden heeft gehad. Bij den H Dienst assisteerden als presbyter assist ens de Hoog- eerw. Heer R. J. J. Reynen, De ken van Schiedam, als troondia- kens de Z.Eerw. Heeren H- Th. H. Heijink, pastoor te Rotterdam en Jac. Berger, pastoor te Oud- Beijerland als diaken de Z.Eerw- Zeergeleerde Heer G. van Reisen, professor te Hageveld, als sub diaken de Weleerw- Heer A. Hooyschuur, kapelaan te Rotter, dam en de Z.Eerw. Heer J- P. J, Solleveld. secretaris van het Bis dom als ceremomiarius Na het Evangelie hield de Bis schop van Haarlem een hoogge stemde predikatie naar aanleiding van de offertorium-antifoon: „Mi- rabilis Deus in Sanctis suis..", „God is wonderbaar in Zjjne Hei. ligen". Monseigneur zeide, dat na jaren van bezetting de dankbaarheid je gens de H.H. Martelaren van Gor cum een eerste plicht moest hee- ten, wijl groote zegeningen door Hun voorspraak bij God ons ten deel zijn gevallen. De Martelaren zijn onze groote voorsprekers en beschermers geweest. Voor nie mand in ons vaderland is zóó ver diend een heldengraf gesticht dan voor hen, omdat niemand voor zulke eeuwige waarden het leven liet dan zij. Monseigneur noemde in het bij zonder den H. Leonardus en den H. Nicolaas Pieck, die, staande op Sint Petrus1 rots, één zijnde met Kerk en Paus, en daarom met Christus, een voorbeeld en een steun voor hun mede-martelaren zijn geweest Niets verdoezelend. in niets toegevend aan de dwaling, onbeschroomd hielden zij stand, onder aanroeping der H Maagd. De Bisschop trok een parallel tusschen het lijden van Christus en het lijden der Martelaren, dat in menig opzicht daarvan een na volging was De Gorkumsche Mar. telaren zijn door véél Gethsema- ne's gegaan, want herhaaldelijk werden zij met een onmiddellij- ken dood bedreigd, gefolterd en verguisd Toen de Geuzen daciiten, dat aan deze levens in een duistere schuur en op een afgelegen plaats voorgoed een einde was gemaakt, toen juist bloeide de hemel voor hen open en leidden de engelen hun sterke zielen voor den troon. Met de bede de H Martelaren na te volgen in hun echt-vaderland- sche katholieke deugden: het ge loof aan Jesus in het H. Sacra ment, trouw aan Paus en Bis schoppen vereering van de H. Maagd Maria besloot Monseig neur zijn met de grootste aandacht gevolgde toespraak Na een processie waarbij voor verschillende intenties door Mon seigneur gebeden werden gestort, keerden de geloovigen naar de kapel terug, waar de Bisschop een vollen aflaat onder de gewo ne voorwaarden verleende Des namiddags te 4 uur cele breerde Mgr. Huibers een plechtig lof tot besluit van den schoonen. dag. Bij de processie, welke on der dit lof gehouden werd, had de zegening der zieken plaats met het Allerheiligste en sprak de ge vierde redenaar de Zeereerw. Pater E. Peters O.E.S-A. een feest rede uit. waarin hij de H.H Mar telaren van Gorcum onze vader- lanast-fie helden bij uitstek noem de en het Martelveld te Brielle de tweede H. Stede van Neder land. Hij spoorde de pelgrims aan vooral in de heidensche daven, welke wij thans beleven hetzelf de geloof moedig te belijden en in practijk te brengen, waarvoor de Gorcumsche Martelaren in 1572 hun leven hebben gelaten- UflU-TIovPtl» 1. Tobias Sloom woont in de groote stad Burendam. Hij bezat daar een aardige woning, las op zün t(jd z'n krant, dronk op zijn tijd een glaasje spuitwater, kortom, was te vreden en gelukkig tn zijn vrij gezellenbestaan. Hl] had verder groote belangstelling voor China en had zich in korten tijd de Chinee- scha taal eigen gemaakt. Nadat hij op een middag ijverig in Chineeeche boeken had gegrasduind, maakte hij het zich gezellig in een groote fauteuil en las de lBBtsta berichten nog eens door. De Parijsche conferentie is ten einde. Vermoeid en teleurgesteld keeren min i ers, deskundigen en journalisten naar den huiselijken haard terug om over een paar we ken. maar dan in veeï grooter verband, een nieuw internationaal steekspel te organiseeren of te verslaan. Zij, die nu Parijs ver lieten, zullen met weemoed den afstand kunnen meten tusschen het vele, wat met zooveel inspanning tot stand had kunnen worden ge bracht en het weinige dat be- rëilct jjg Is er' inderdaad zoo weinig be reikt? Velen vatten het reeds ais een uiterst belangrijk feit op, dat het te Parijs niet tot een breuk is ge komen. De Amerikanen hadden daarmede in zekeren zin gedreigd: nü met de Russen st anders zonder de Russen. Zoover is het ten min ste niet gekomen; er zijn werkelijk compromissen in de vredesverdra gen met de gewezen sateliet-staten tot stand gekomen; of, juister gezegd over het vredesverdrag met Italië. De kwesties Zuid-Tirol, Triëst, Italiaansche koloniën en herstelbetalingen zijn, in elk geval voorloopig, geregeld; beide par tijen hebben concessies gedaan en de Angelsaksische mogendheden hebben daarbij wel het maximum bereikt van hetgeen zij konden ver wachten En daarmede is een ge vaarlijk probleem: de Middelland- sche Zee. dat West en Oost in voortdurende spanning hield, tijde lijk tot rust gekomen. Hoe lang die kalmte zal duren, is bij de Rus sische ongestadigheid moeilijk te zeggen; maar voor het oogenblik is het zeker van interesse, dat in dat gebied ten minste geen acute cri sis. woedt- Een geheel ander vraagstuk is, of de bereikte compromissen den Europeesehen vrede waarachtig die nen. Men kan deze zaak van twee kanten bekijken. Ziet men haar van dien der groote mogendheden, dan kan men niet anders zeggen dan dat een overeenstemming tusschen haar. vooral als deze. zelfs na felle discussies, tot stand is gekomen, inderdaad een groot goed is. De wereld is nu eenmaal vol belan genconflicten, en niemand is er bij gediend, dat deze tot het bittere einde, ook wanneer dit langs zui ver diplomatieken weg geschiedt, worden uitgevochten; beter is. dat een uit vrijen wil gesloten accoord de kwestie oplost, zelfs al weet men, dat geen der beide partijen ten volle is bevredigd. Wat de compromissen zelf betreft, moet men sceptischer zijn Vooral die in zake Zuid-Tirol en Triest zijn niet alleen uiterst moeilijk met een gezonde moraliteit in overeenstem ming te brengen, het valt ook te vreezen, dat zij bronnen van groote onrust in Europa zullen blijven. Het ware logisch geweest Zuid- Tirol, een verreweg overwegend Oostenrijksch gebied, aan Oosten rijk terug te geven; veel ingewik kelder was, we erkennen het, het vraagstuk vam Triëst en Giuiia Venezia. Maar vooral dit laatste zal bij de betrokken volken: Italië ea Joego-Slavië zooveel wraak zetten, dat een vergelijking met Danzig on zaliger gedachtenis zich als vanzelf opdringt. Te meer, nu bij de oplos sing van diit probleem op de eerste plaats de aspiraties van een buiten staander den beslissenden factor hebben gevormd In dezen samenhang is het ook natuurlijk, dat het land, dat de be middelaarsrol om tot een accoord te komen, heeft gespeeld, door alle betrokken partijen met een zekere onwelwillendheid wordt aangezien. Frankrijk heeft ditmaal deze rol vervuld, en is nu het land, dat met de bitterste gevoelens is vervuld. Het moet in Italië, waarmede het nauwe vriendschapsbanden hoopte te sluiten, pijnlijk spitsroede loopen, terwijl het door Rusland in de Duit- sche kwestie geheel in den steek wordt gelaten. En daaroverheen hebben Amerika en Engeland niet onduidelijk te kennen gegeven, dat zij wederkeerig bereid zijn hun ifi- negrenzen in Duitschland te verva gen. Dat treft niet alleen Rusland, maar evenzeer de geheele traditio- neele politiek van Frankrijk. De gastheer heeft weinig genoegen van zijn gasten beleefd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1