PRINS BERNHARD bureaux voor redactie en administratie De heropbouw van Indonesië eere-doctor van Utrecht Byrnes over het werk der „vier" Nieuwe vredespoging in Indië BETERE KANS voor Nederland CHINEESCH AVONTUUR. Het is Binky 68ste JAARGANG DINSDAG Ï6 JULI 1946 No. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 20063j, algemeen redacteur HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX Malino-conferentie geopend mihailowitz ter DOOD VEROORDEELD Het daadwerkelijk verzet in hem geëerd SPOORBRUG OVER DEN MOERDIJK DIRECTEUR CENTR. DISTRI. BUTIEKANTOOR ontslagen UIT ONS MIJNBEDRIJF „HET SUCCESVOL EINDE" EEN BRITSCH INITIATIEF Voorwaarden voor wereldhandel zullen verbeteren NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H. A. PAALVAST DIRECTEUR J. KUIJPERS BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK f De Malinoconferentle, waar zal I worden gesproken otfer den her opbouw van Indonesië en zijn plaats In het rijksverband, ls van daag begonnen. Dr. H. van Mook heeft de con ferentie geopend met een uitvoerige rede, waarin hy o.m. uiteenzette de. doeleinden, welke de regeering by het opbouwwerk voor oogen staan. „Hoe groot de thans verkregen overeenstemming is, aldus dr. van Mook, des te spoediger zal het tijd perk van voorbereiding zijn be ëindigd. Wtf zyn nu eenmaal aan het bouwen van een waarlijk groote federatie met tientallen millioenen Inwoners. Het is beter, dat wtf deze federatie niet versnipperen tot een onpractisch aantal kleinere deelen, daar een te kleine autonome een heid de kracht en het menschen- materiaal mist om haar eigen zaken te kunnen behartigen. De regeering ls voornemens over te gaan tot de instelling van een algemeen regeerings-commissa. riaat voor Borneo en de Groote Oost. Dit commissariaat zal de taak hebben om, ln nauw overleg en in overeenstemming met de vertegenwoordigers van de bevol king een politieke constructie te ontwerpen. Met het doel de algemeene lijnen Van deze politiek te bespreken en wit te werken, zal een aantal van deze vertegenwoordigers samenwer ken met den commissaris-generaal, bijgestaan door jonge en bekwame helpers uit het geheele grondgebied mfkomstig. Doeleinden der regeering De regeering heeft by het opbouw werk drie belangryke doeleinden jrooi oogen: 1. Herstel van de bevolking en van die noodzakelyke mate- rieele er goeatolijke goederen, door den vijand aangetast! 2. De vorming van trachten uit alle deelen der autochthone bevol king, die aanstonds de volle ver antwoorde ïykheid, om het land te regeeren, kunnen dragen; 3. Een economische en cultureele ontwikkeling van dien aard, dat zy deze gewesten in staat zal kunnen stellen hun eigen grondslag voor ar beid en welvaart te vinden. Hoe de nieuwe organisatie van Indonesië ook moge worden, e»en ruime mate van locale en gewes telijke autonomie is noodzakelijk. Er moet een keus worden gedaan tus- schen een eenheidsstaat of een fede_ ratiesysteem. De meening van de Ned. regeering, dat een federatie de voorkeur verdient, berust op het in zicht, dat er gevaar bestaat, dat een eenheidsstaat zou kunnen leiden tot overheerschiing in zekere deelen van Indonesië, hetgeen zou kunnen uit_ loopen op onderlinge tweedracht. A. F. P. meldt uit Belgrado, dat Mihailowitsj, de voormalige leider der tsjetniks en Joegoslaven, ter dood veroordeeld is. De J oego-Slavische radio-omroep deelde nog mee, dat een aantal mede-beschuldigden eveneens ter dood veroordeeld is. Michailowitsj heeft volgens de aanklacht een georganiseerde ter reur uitgeoefend, waarby dorpen plat werden gebrand, vrouwen, kin deren en grijsaards werden afge slacht, veldhospitalen met gewon den omgebracht. De eerste versierde trein rijdt over de herstelde spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht. Een hoogty.dag in de lustrum week der Utrechtsche Universi. teit was het zeker vandaag, nu in de Domkerk de eere-promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid plaats had van Z.K.H. Prins Bern- hard, waarby H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en vele hooggeplaatste persoonlijkheden tegenwoordig waren. Om half drie begaf de Academi sche Senaat zich naar de Domkerk, waar de plechtigheid plaats had. Z. K. H. Prins Bernhard, die ge kleed was in generaals-uniform, in specteerde de eerwacht van de Kon. Studentenweerbaarheid. In de con sistorie-kamer werden de hooge gas ten ontvangen, tot wie behoorden Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, de minister-president dr. Beel, de minister van onderwys, dr. Jos. Gie- len, vertegenwoordigers van de uni versiteit van Bazel, die de Utrecht sche universiteit geadopteerd heeft, curatoren en oud-curatoren, gen.- majoor H, Koot, kolonel Jhr. P. Six, het college van Ged. Staten, hoogleeraren enz. Naast Z. K. H. Prins Bernhard, hadden aan weerszyden H M. de Op 24 Augustus a.s. zal de offi- cieele opening plaats hebben van de Moerdijkbrug. De omleggingen van «et spoorwegverkeer naar het Zui den kunnen dan vervallen, en er Komt op 26 Augustus een nieuwe dienstregeling der N.S., die dan een algeheele vernieuwing voor het Zui den zal ondergaan. De spoorbruggen bij Zutphen eri Mook zullen reep. op J2 Augustus en 2 October worden geopend. Blijkens een bericht In de Stct. heeft de minister van economische zaken ingevolge het zuiveringsbe sluit 1945, aan den heer S de Hoo ontslag verleend als directeur van het Centraal Distributiekantoor. Verschillende overwegingen hebben geleid tot de conclusie, dat de heer P" Hoo in zeer ernstige mat is te van' geschoten in het betrachten «net !fe juiste houding in verband °e bezetting. Productie weer iets gestegen De eerste week van Juli braciit een productie welke een weinig hooger lag dan de week daarvoor. In totaal werden 160.227 ton kolen gedolven, d.w.z. een productie per werkdag van gemiddeld 26.750 ton. Per achturigen werkdag op Zaterdag wordt 6 uur gewerkt bedroeg de productie gemiddeld 28.110 ton. De hoogste productie werd be reikt op Vrijdag, 5 Juli 1946: 29.339 ton. Het aantal ondergrondsche dien sten in deze week was tamelijk n2 e* bedroeg 17.332 per dag. sim.» ji j de' ondergrondschen dienst, dj. de hoeveelheid gepro duceerde steenkool gedeeld door het aantal verrichte diensten ondergronds, was niet bijzonder hoog; het bedroeg 1541 kg. per man per dienst. Het totale percentage verzuimen kwam van 18.6 op 18,5, waarvan 7,5 pet. tengevolge van ziekte. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft voor de radio ge sproken over de te Parijs gehou den conferentie der „vier". Byrnes begon met de mede- deeling, dat de strijd van tien maanden, om de meeningen van de groote mogendheden over de vredesconferentie met elkaar in overeenstemming te brengen „tot een succesvol einde" is gebracht. „De ontwerpen voor de vredes verdragen, waarover wij het eens zijn geworden, zijn niet de beste, die de menschelijke geest zou kunnen uitdenken, maar het zijn de beste ontwerpen, waaromtrent de menschelijke geest de goed keuring van de vier voornaamste geallieerden kon verkrijgen. Zij Frederick Kuh, correspondent van de „Chicago Sun", meldt aan zijn blad uit Londen, dat de Brit- sche regeering, om een einde te maken aan do huidige impasse, overweegt Nederlandsche en Indo nesische leiders uit te noodigen voor een nieuwe vredesconferentie onder voorzitterschap van Lord Killearn, en waarschijnlijk aan boord van een schip ln de Neder- landscli-Indlsche wateren te hou den. In welingelichte Indonesische krin gen wordt voorspeld, dat president Soekamo vóór het einde van deze week stappen zal ondernemen "om een regeering te vormen, bestaande u een nationale coalitie op breede ifm °Ptatief voor de ver. schillende politieke partijen in het met de vorming van een dergelijk kabinet zai de presi dent automatisch afstand doen van al die bevoegdheden, waarvan hij zich na den staatsgreep op 28 Juni met toestemming van den minister raad verzekerd heeft. Soetan Sjahrir niet langer pre mier, doch nog steeds minister van buitenlandsche zaken wordt te Djogjakarta verwacht en in poli tieke kringen is men vol vertrouwen, dat de president de taak, een nieuw kabinet te vormen, aan hem zal toe. vertrouwen. Indien dit het geval is, dan zal Sjahrir wederom minister-president worden en waarschijnlijk de porte feuille van buitenlandsche zaken be houden. Bij de formatie van een nieuw kabinet zal Sjahrir een mi nister van onderwijs moeten kiezen, daar deze post sedert de laatste kal binetswijziging vacant is gebleven^ Sommige kringen verwachten, dat Sjahrir één der leden van het huidi ge kabinet hoofd van het onderwijs zal maken en op den aldus ontstanen vacanten post een nieuwe figuur zal benoemen. Waarschijnlijk zal hij twee of drie leden van het huidige kabinet laten vallen om er nieuw bloed in te brengen vormen den meest bevredigenden stap tot den terugkeer van den vrede, waarop wij in deze onvol maakte en oorlogsmoede wereld konden hopen". Sprekende over het verdrag met Italië zeide Byrnes, dat de weige ring van de Sowj et-delegatie om het geschil van Amerika em de Sowj et- Unie over Joego-Slavië ter beslis sing aam de vredesconferentie over te laten, Amerika in een moeilijker parket bracht dan de meeste men. sohea beseffen. Want;, zoo zeide Byrnes, indien wij, in een afzon dierlijk verdrag met Italië, Triest aan Italië lieten, zouden de regee- rinigen van Sowjet-Rusland en Joe- on,Setwijfeld ook een afzonder lyk vredesverdrag met Italië eischen en daarin Triëst aan Joego-Slavië toewijzen. Byrnes noemde de door Frankrijk voorgestelde oplossing „eerlijk en bruikbaar", indien de volken, die er het meest bij betrokken zijn, eraan meewerken. Byrnes erkende, dat geen der vier groote mogendheden van mee rling is, dat haar bestuur van Duitechland goed functioneert en kondigde in dit verband aan, dat dé militaire vertegenwoordigers van Amerika in Duitsehland deze week opdracht zullen krijgen, met elk der drie andere regeeringen samen te werken in belangrijke bestuursza ken als financiën, vervoer, handel en industrie. Opgericht ls een centraal bu reau voor de ratten, en muizen-be- strüd'ing. Secretariaat Hobbemastr. 26, Amsterdam. Koningin en Prinses Juliana plaata genomen. Allereerst sprak de ree tor. magni ficus, prof. dr. J. Boeke, die er op wees, dat de Universiteit na de hul» diging van het geestelijk verzet in de personen van Kardinaal de Jong en ds. G-ravemeyer het daadwerke- 'ijk verzet wil eeren in den persoon van Prins Bernhard. Na het uitspreken van de formula en den koninklijken doctor de cappa te hebben omhangen, hield prof. van der Valk de gebruikelijke toespraak. Van de veelzijdige verdiensten van Z. K. H belichtte de promotor een aspect, n.l. dat de Prins er ln ge. slaagd is in tegenstelling met hetgeen in verschillende andere lan den heeft plaats gevonden de ge wapende illegaliteit in ons land tot één geheel te smeden, hetgeen ook zijn invloed gehad heeft op het on gewapende verzet Toespraak van den Prins. Prins Bernhard dankte allereerst den Senaat voor de hem verleende onderscheiding en gaf uiting aan zijn waardeering voor alle vormen van het verzet. Het geallieerde op perbevel en in het bijzonder gene raal Eisenhouwer had den grootsten lof voor het Ned. verzet. Sprekende over de ontwikkeling in Nederland na de bevrijding, waarschuwde spr. met klem tegen moedeloosheid. Vooral waarschuwde hij tegen het gekanker. In het bijzonder de oud illegalen dienen te beseffen, dat ln dezen tijd van wederopbouw geen afbrekende critiek past. Spr. deelt het vertrouwen van Churchill in da toekomst van ons land ten volle. Het nieuwe Nederland, waarvoor wjf hebben gestreden, is langzaam groeiende. Wanneer wij met Goda hulp idealisme weten te paren aan geduld en harden arbeid, zal het waarachtig wel gaan." In de aula hield Prins Bernhard een receptie, waarby H. M. de Ko ningin het eerst haar gepromoveer» den schoonzoon complimenteerde. De Prinses en drBernhard tijdentt de lustrumfeesten te Utrecht 1 2. Tobias schrok van belgerinkel. »,Wel allewie zou daar nu nog kunnen zijn?" Hy liep vlug de gang in, roetste trap af en opende de deur, „Hallo, Tobias!" klonk hem tege moet, ,hoe gaat het ermeej" „Ha, Binky, ben y het. Nog geen minuut geleden dacht aan je en vroeg me af hoe het wel met je zou gaan. Nog steeds ver tegenwoordiger by die sokken- fabriek?" „En, of, Tobias, en lk bea bevpis derd tot buitenlandsch vertegen woordiger en daarvoor heb ik je hulp noodig„Myn hulp?" vroeg Tobias verbaasd, „wat heb ik voor verstand van sokken, ik weet alleen hoe je ze aan moet trekken Degenen, die betrokken zijn bij den internationalen handel, ver wachten, dat de Amerikaansche leening aan Groot-Britannië over het algemeen Nederland ten voor deel zal strekken, doordat de voor waarden voor den wereldhandel zullen verbeteren en Nederland daardoor een betere kans krijgt, Engelsche machines te koopen en Nederlandsche landbouwproducten aan Engeland te verkoopen. Wegens het uiteenloopende en veelzijdige karakter van den Ne derlandsche handel, is men van meening, dat nagenoeg elke ver betering in den wereldhandel, ook een verbetering voor Nederland be- teekent. Dr. J. w. Beyen (Nederland), directeur van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ont wikkeling verklaarde: „Tengevolge van het feit, dat de leening den in ternationalen hiandel vergemakk- lijkt, moet zij van voordeel zijn voor alle landen, die internationaal handeldrijven en hiervan is Neder land een treffend voorbeeld". 1 Dr. A H. Philips, een lid van de onlangs geliquideerde Nederland sche economische missie te Wash ington, was dezelfde meening toe gedaan, Hij noemde de leeningi „een noodzakelijke voorbereidende maatregel ter uitbreiding van den internationalen handel in overeen stemming met de principes van de Uno". Dr. Philips zei, dat de lee ning beschouwd kon worden als een preventieve maatregel, welke de vorming van groote economische blokken, die den Nederlandschen handel zouden kunnen verstikken- voorkomt. Nederlandsche woordvoerders te Washington zijn van oordeel, dafi een behoorlijke kans bestaat, datl Engeland tengevolge van de lee ning zijn versoberingsprogramma zal kunnen verzachten en Neder landsche bloemen, groenten, fruit- boter, kaas en andere producten zal kunnen koopen. Daarentegen, zoo zeggen zij, zouden de Nederlan ders in staat zijn Engelsche machi nes, waaraan de Nederlandsche in dustrie behoefte heeft, te koopen- Zij voegden er aan toe, dat de toe nemende exploitatie-mogelijkheden voor de Nederlandsche koopvaardij vloot. die normaliter een groot ge deelte van het exportdeficit van het land voor zijn rekening neemt; ook een groot voordeel zou kunnen opleveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1