NEDERLAND KAMPELLENDE DE NIEUWE BONNEN en de a.s. vredesconferentie clicht bij onze grens Gezinsoverkomst naar Batavia stopgezet? De „Piet Hein gaat proef varen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CHINEESCH AVONTUUR. De reis 68ste JAARGA^G DONDERDAG 18 JULI 1946 No. 20064 Wat ons land daar te doen staat DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. MIHAILOWITSJ TERECHTGESTELD Nederlanders, die naar huis willen 1949 HEILIG JAAR DE MALINO CONFERENTIE 100 Kram vleesch extra NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «.GEMEEN DIRECTEURKUIJPERE bureaux' VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Kaar aanleiding van de aspec ten, welke hier en daar in de pers zijn opgeworpen met betrekking tot hetgeen Nederland op de a.s. vredesconferentie te Parijs te doen zal staan, heeft het A.N.P. zich te bevoegder plaatse op de hoogte gesteld van de gezichts punten, welke het deelnemen aan deze conferentie voor Nederland opent Men verzekerde, dat onze taak ter Vredesconferentie een zeer beperkte is. Het vraagstuk, waarbij Neder land in het bijzonder geinteresseerd ls, namelijk Duitschland, komt im mers in het geheel niet ter sprake. Hiermede vervallen dus ook daar mede verband houdende kwesties, als annexatie en grenscorrecties. Aan de orde komt slechts het op stellen van een advies aan de vier groote mogendheden over de con cept-vredesverdragen met Finland, Roemenië, Bulgarije, Italië en Hon garije. Van al deze landen is Italië het eenige, waarmede Nederland in oorlog was. Met de andere landen waren alleen de diplomatieke be trekkingen verbroken of onderbro ken. Daarom zullen wij voorloopig in de eerste plaats volstaan met deelneming aan de besprekingen over het vredesverdrag met Italië. Of wij ook een woordje hebben mee te spreken over de verdragen met de andere genoemde landen moet nog uitgemaakt worden. Aangezien wij niet aan Italië grenzen, hebbeen wy met dat land rechtstreeks geen groo- te dingen te regelen. In hoofdzaak en dit geldt ten aanzien van alle andere landen ook zijn wij geïn teresseerd bij een bevredigende re geling, die voor een aantal jaren de stabiliteit van Europa verzekert. Voor Italië geldt, dat er geen be paalde direct belangrijke politieke kwesties bestaan, maar wel de re geling ter vergoeding van oorlogs schade, welke natuurlijk in om vang niet te vergelijken is met onze claim op Duitschland. Ook is nog niet zeker wat men onder oorlogs schade zal willen verstaan. In December 1945 verscheen in Moskou een verklaring van de mi nisters van buitenl&ndsche zaken, yolgens welke alleen die landen, welke in oorlog geweest zijn met een bepaald land, over de regeling mo gen meebeslissen. Dit geldt even goed voor de groote vier. Btf voor beeld zullen Amerika en Frankryk niets te zeggen hebben in het vre desverdrag met Finland, omdat zij met dit land niet in oorlog zijn ge weest. De zegsman van het A.N.P. meen de hiermede den indruk te hebben weggenomen, als zou Parijs, wat omvang betreft, een tweede Ver sailles worden. Intusschen zijn door ons ministe rie van oorlog als zijn vertegenwoor digers ter a.s. vredesconferentie te Parijs aangewezen kolonel A. G-. J. M. F. van der Kroon, militair atta ché te Parijs en majoor Th. E. E. H. Mathon. van den generalen staf. OVERHEIDSPERSONEEL WENSCHT VERHOOGING De drie samenwerkende centrales van organisaties van overheidsper soneel hebben den voorzitter der salariscommissie ad hoe verzocht, op korten termijn een vergadering van deze commissie te willen uitschrij ven. Door deze centrales is 'n voorstel ingediend tot verhooging van den pensioen-grondslag door opneming daarin van de bestaande toeslagen en toelagen en tot verdere maat regelen ter verhooging van het in komen van het overheidspersoneel. De prins-regent van België heeft den heer De Schrijver verzocht, zich met de formatie van een kabinet te willen belasten. De heer de Schrij ver heeft om persoonlijke redenen de opdracht van de hand gewezen en verzocht, dat de heer Struye als ka binetsformateur zou optreden. De heer De Schrijver is landelijk voorzitter van de Christelijke Volks partij De heer Struye is voorzitter van de senaats-fractie der Christe lijke Volkspartij en voorzitter van de afdeeling Brussel dier partij. Uit meld: Belgrado wordt officieel ge- Drala Mihailowitsj werd Woens-, De „Spree", vroeger eigendom van de Nord. Lt., is als eerste van da dagmorgen tijdens een niet-openbare| 21 Duitsche schepen Nederland toegewezen in Rotterdam aangekomen militaire plechtigheid terechtgesteld. met twee geroofde laadbruggen van Thompsen s Havenbednjt Dicht bij de Nederlandsche grens, even buiten het tijdens het offensief van 1945 in 7 minuten tijds grondig verwoeste Westfaalsche stadje Bocholt, waar de menschen nog in kelders en ruïnes leven, ligt een kamp waarin zich ongeveer 850 Ne derlanders bevinden, die popelen om in hun vaderland te worden toesge laten. Het zijn allen jonge gezinnen, Alle vestigingsvergunningen voor Iplaatselijk hoofd van de A.M.A.C.A.B Batavia, die ter wille van de ge- zinshereeniging waren verleend, zijn m.i.v, 1 Juli 1946 ingetrokken. Deze maatregel houdt verband met de huisvesting der evacue's, die uit het binnenland verwacht worden. De overkomst van gezinnen uit Nederland is thans afhankelijk ge steld van een verklaring van het De „Piet Hein" op de werf van de Vries Lentsch, klaar voor de proefvaart Zaterdag gaat de „Plet Hein", het jacht, dat in 1937 als nationaal hu welijksgeschenk aan het prinselijk paar werd aangeboden, na repara tie op de werf van de Vries Lentsch te Amsterdam, een proef vaart maken. Onmiddellijk na de capitulatie van ons land, in 1940, werd de ,,Piet Hein" in beslag genomen. Sinds dien werd het jacht sjn ons land en !n Duitschland gebruikt en tenslotte in Juli 1945 in de buurt van Kiel teruggevonden. Op eigen kracht kwam het kort daarna in Amster dam terug, vervuild, verwaarloosd en ongeschilderd Er was niet veel meer aan boord;' alles wat er maar weg te sleepen was hadden de Duit- schers van boord gehaald. Na tien maanden hard werken is het schip gemetamorfoseerd in een jacht, dat er weer als nieuw uit ziet. waaruit blijkt dat huisvesting moge lijk is. Deze verklaring is echter practisch niet te verkrijgen, omdat alle opgegeven ruimte wordt ge vorderd voor de huisvesting van evacue's. Hoewel velen hierdoor gedupeerd kunnen worden is ge noemde maatregel tot dusver niet door de autoriteiten gepubliceerd. De betrokkenen weten derhalve niet, of hun gezinnen zullen overkomen of niet en gaan door met het treffen van maatregelen. Te Batavia vraagt men zich af, of deze maat regel wellicht in Nederland bekend ia gemaakt Schermutselingen Dinsdag ls een Nederlandsch con- vooi tusschen Buitenzorg en Poentjak door Indonesiërs met mi trailleurs aangevallen. Hierbij zijn vier Nederlandsche soldaten gedood en tien gewond Nadere bijzonder heden zijn tot op heden niet bekend. Bij schermutselingen te Semarang werd een Ned. militair gedood en twee anderen gewond; in Tjiandoer viel een gewonde. Aalmoezeniers verongelukt Onlangs is op den weg van Makas sar naar Malino een jeep met aan hangwagen in aanrijding met een autobus gekomen. De jeep sloeg om, waardoor twee van de drie inzitten den op slag werden gedood. De derde inzittende werd doodelyk ge wond en is later overleden De slachtoffers zijn: de zeereerw. heeren J. J. Bruno, hoofdaalmoeze nier en J. Mcuwisse, bestemd voor viootaaimoezenier te Makassar en de matroos tweede klasse B. Oost er. hoff, zeemiliciën, die de jeep be stuurde. De Piet Hein in Indië De Piet Hein is 14 dezer uit Australië in Soerabaja aangekomen. waarvan de mannen de Ned. natio naliteit bezitten, maar de vrouw Russin, Poolsche of Duitsche is. Voor het grootste gedeelte zijn het arbeiders die tijdens de bezetting gedwongen in Duitschland moesten werken en die daar inmiddels zijn gehuwd. Veelal hebben zij zeer moei lijke jaren achter den rug. Velen kwamen met een minimum aan bagage uit de Russische zöne of werden uit de Amerikaansche zöne naar Nederland gezonden. Het kamp is in Maart 1946 opge richt en was bedoeld als doorgangs kamp, maar het ziet er niet naar uit, dat een spoedige repatrieering mogelijk is. Tot nu toe kregen slechts 10 gezinnen toestemming te vertrekken. Inmiddels dringt het Engelsche militaire bewind aan op ontruiming van het kamp. Waar moeten deze menschen dan heen? Een spoedige oplossing is hier nood zakelijk, vooral ook omdat het kampleven ongewenschte toestanden schept, die niet te ondervangen zijn. De gezinnen, waarbij meestal kleine kinderen behooren, wonen op zalen, waar bij gebrek aan materiaal, slechts een opgehangen deken de afscheiding vormt. De Ned. kampleiding stelt alles in het werk om deze menschen in hun moeilijk bestaan te helpen. Er ls een keurig hospitaal, waaraan een dokter en verpleegster verhonden zijn, met behoorlijke uitrusting: o.a. een ziekenzaaltje en een kraam kamer, waar veel bedrijvigheid heerscht enz. Aan het kamp zijn een aalmoeze nier en een dominee verbonden, die er de zielzorg verrichten. Deze menschen, die goede Neder landers zijn, moeten spoedig worden geholpen. In het vorig jaar werd een commissie uit vier verschillende ministeries samengesteld. Tot nu toe hebben twee leden der com missie het kamp bezocht. Hopelijk zal de nieuwe regeering deze men schen niet vergeten en zullen zij spoedig in de gemeenschap worden opgenomen. Teneinde op waardige wijze het gouden priester-jubileum van Z. H, Paus Pius XII te kunnen herden ken, zal in 1949 het Heilig Jaar niet iin Decemebr doch in April van dat jaar worden geopend De tegenwoor, dige Opperherder werd op 2 April 1899 in de huiskapel van mgr. Fran cesco dl Paoia Cassitto tot pries-tee gewijd, waarna hij in de basiliek van St. Maria Major te Rome zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. De geloovigen uit de geheele we reld, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar naar Rome zullen ko men, om den aflaat te verdienen, zijn in de gelegenheid om tegelijker, tijd het gouden priesterfeest van den Paus mede te vieren. Woensdagmiddag hebben te Mali no de Indonesische afgevaardigden onder voorzitterschap van ar. Van Mook een aanvang gemaakt met da besprekingen betreffende den poli- tieken status van de buitengewesten gedurende de overgangsperiode. Een aantal afgevaardigden heeft op de contactvergadering van Woensdagmorgen de volgende reso lutie aangenomen: ,,In afwachting van den uiteinde- lijken politieken 3tatus van Indone sië, welken wij zoo spoedig moge lijk in zijn definitieven vorm tege moet willen zien, is het onze wenscli dat zoo spoedig mogelijk een wet gevende vergadering van het volk tot stand komt, terwijl de huidige conferentie beschouwd moet worden als een fundament, aan te vullen met vertegenwoordigers van die ge bieden, die daaraan uog geen deel hebben". INDON. STUDENTEN NAAR 1 NEDERLAND Een honderdtal Indonesische stu denten zullen studiebeurzen krijgen voor Ned universiteiten. 4. De twee vrienden zaten den volgenden morgen al vroeg in het vliegtuig naar China. Binky had één van zijn zwarte sigaren aangestoken en zat te genieten. „Heerlijk, Tobias, Ik voel me als een ontdekkings reiziger K(jkDliar heb je de Bolle- Rivier en daar ZevenslotenEn zoo zat hij verder te praten. Toen de avond begon te vallen, stelde Tobias zijn vriend voor om naar bed te gaan. In het achterste deel van het vliegtuig stonden de bedden voor de passagiers en wel dra lagen onze vrienden onder de wol. „Zeg, Binky", fluisterde Tobias zijn bovenliggende vriend toe, „die bedden zijn niet berekend op mijn lengte, ik zal me bij de directie be klagen L" Voor de tweede helft van de 8ste periode 1946 (21 Juli t/m 3 Aug.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 608: 440 t/m 444 brood 800 gr. brood 400 gr. brood 125 gr. boter 250 gr. margarine 100 gr. vet 400 gr. ruwe suiker 100 gr. zelfrijzend bakmeel of bloem 200 gr. kaas 250 gr. jam, stroop, enz. 50 gr. thee 1600 gr. brood 800 gr. brood 445 brood 448 boter enz. 449 boter enz. 458 boter enz. 459 suiker 450 alg. 451 alg. 452 alg. 453 alg. B 84 reserve C 84 reserve B 85 reserve 100 gr. kaas Bonkaarten I.A, LB, LC 608: 397 vleesch 100 gr. vleesch 398 vleesch 400 gr. vleesch A 70 melk 2 L. melk B70, C 70 melk 3% L. melk Bonkaarten KD, KB 608: 940, 941 brood 800 gr. brood 948 boter enz. 250 gr. boter 949 boter enz, 125 gr. margarine 959 suiker 400 gr. ruwe suiker 950 alg. 100 gr. zelfrijzend bakmeel of bloem 951 alg. 100 gr. kaas 952 alg. 250 gr. jam, stroop, enz. D 84 reserver 800 gr. brood E 84 reserve 500 gr. rijst, kinder meel of kinder biscuits. Bonkaarten LB, LE 608? 897, 898 vleesch 100 gr. vleesehi D 70, E 70 melk 6 L. melk Tabakskaarten enz.: T 39 2 rantsoenen tabaks artikelen. V 39, V 40 100 gr. chocolacW en/of suikerwerken. X 39 2 rantsoenen tabaks artikelen. X 40 100 gr. chocoladfl en/of suikerwerken- Het aardappelrantsoen voor dd week van 21 t/m 27 Juli zal at- zonderltjk worden bekend gemaakt- De bonnen voor melk zijn geldig t/m Zaterdag 27 Juli.' Deze week ls wederom 100 grand vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. HANDEL IN AARDAPPELEN NIET VRIJ. Het vrijlaten van den handel IQ aardappelen, waarmee een opheffing van de distributieregeling gepaard zou moeten gaan, zou het in de hand houden van de prijzen ten zeersta bemoeilijken. De minister van land bouw heeft daarom besloten de cen trale aardappelvoorziening, zooals deze thans met Inschakeling van de V. B. N. A. geregeld is, voor alsnog te handhaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1