WEERZIEN VAN SCHIEDAM De tweede dag in Beauraing nieuwe schiedamsche courant STADSNIEUWS DONDERDAG 18 JULI 1946 PAOTNA 3 NUMMER 1 VAN LIJST 2 PATER W. MEEDER TERUG UIT BRAZILIË Kath. Kring naar de „Karei Doorman" VANDALISME KETHEL GRILLEN VAN EEN MANTEL BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE KENNISGEVING WEERBERICHT De extra tabaks rantsoenen AARDAPPELCONFLICT BIJGELEGD BONNEN-FRAUDE TE BREDA BIJZONDER GERECHTSHOF De pontificale Hoogmis OUDERAVOND WANDELSPORT Maandag 22 Juli a.s. zullen er 28 leden van de 9.w.v. „De Schie damsche Wandelaar" naar Nijme gen vertrekken om deel te nemen ftan de Vieixiaagsche-Afstand- ♦harschen. Vertrek 6.30 uur vanaf tramhalte FIETSEN GESTOLEN VOORGEVELROOILIJNEN TE KWADER TROUW Er is tegenwoordig een streven merkbaar, om „de gemeente" le zaken te laten opknappen. De men- schen zijn er in vijf jaren bezett g aan gewend geworden, dat er hen gedacht en gedaan wordt en aangezien gemakzucht een kenmerk van de massa is, bevindt men zich zeer wel bij dien toestand. Deze geest spreekt overigens ook uit de propaganda van verschillende partijen. Men leest herhaaldelijk „de overheid zorge" hiervoor en ,,de overheid zorge" daarvoor. Dit is een verderfelijke geest. Het is een kwa lijke opvatting van democratie, om te beginnen bij de plichten van een ...„wVinifl" en niot Honderden jonge missionarissen hebben eindelijk gelegenheid gekre gen, om hun missioneeringsarbeid te beginnen. Op vele soorten schepen, in kanonnierverblyven van Liber. ties, tusschendeks bij vrachtvaar ders, onder Nederl., Arnerikaansche en Britsche vlag zijn zij uitgevaren naar Z.-Amerika, Afrika en Austra lië. Ja, er was inderdaad haast bij, Meneer Helman, en uw stekelige oo- merking in het Roode Reisboek van „Het vrije Volk" toont uw verre ver wij dering van wat ook uw Moeder. De Brazilaansche markt wordt op het oogenlblik overstroomd met stoffen, afkomstig van de surplus voorraden van het Arnerikaansche le ger. Men kan genoeg Arnerikaansche producten koopen, maar op kwaliteit moet men niet letten. (Dat hebben wij ook gemerkt). De fiims, die in Zuid-Amerika draaiden, waren ge heel in overeenstemming met den smaak van de bevolking, d.W-z. zwoel en schunnig. Daarin komt den laat- sten tijd verandering door de keu ring, die ingevoerd is en die maakt, dat niet al teveel concessies aan den smaak van de warmbloedige Zuid- Amer kanen worden gedaan. Ook Het bestuur van den Kath. Kring khaki- erjn geslaagd toestemming te krij gen, om met haar leden een bezoek te brengen aan het vliegkampschip Karei Doorman, dat bij de werf Wil- ton-Fijenoord ligt. Volgende week Donderdag 25 Juli, 's avonds om kwart over 7 worden de leden bij den hoofdingang van de werf verwacht. Na de excursie is er m het Ver. eenigingslokaal (gebouw Irene) nog een gezellig samenzijn. abstractie als ,,de overheid" en niet reeds 5 jaar op de arbeiders kerk is. De wijngaarden wachttenhier zocht Hollywood den weg van Op de eerste plaats te stellen de plichten van de burgers, van het individu dus. Het sterkste vindt men een der gelijke uiting in de communistische pers. In het blad „Voorwaarts" wordt bijv. een aanval gedaan op het houden van collecten voor het in stand houden van sanatoria. Het blad noemt dit „onwaardige bede larij". Hoe demagogisch deze propa ganda is, kan ieder getuigen, die de enorme prestaties van onze lief dadigheid op het gebied van de ge- I zondheidszorg kent. Vele commu- j nisten en helaas ook socialisten kennen echter in hun eigenzinnig „humanisme" alleen de gereglemen teerde Winterhulpbijdrage en min achten in schuldige onwetendheid het prachtige werk der Christelijke charitas. Maar barmhartigheid komt dan ook ih hun woordenboek niet voor als een Evangelische deugd, maar als een nieuwe vorm van be lasting. De St. Vincentiusvereeniging be staat dezer dagen 100 jaar. Wat deze vereeniging in haar honderd jarig bestaan gedaan heeft, is nooit aan de groote klok gehangen, maar het is veel meer dan waartoe de communisten met al hun Russische financieele hulpbronnen ooit in staat zullen zijn. Dit was particulier initiatief, dit was geen: „De over heid zorge voor", ♦maar ,,Wij zor gen voor". Het is noodig, dat men dit goed beseft, wanneer men ,,de overheid zorge voor"-pamfletten in de bus krijgt. Wij zijn verplicht zelf werkzaam te zijn- we zijn verplicht alles zoo veel mogelijk zelf 'te doen; dat is ware democratie. De overheid heeft ervoor te zorgen, dat aan onze werk zaamheid de kans tot ontplooiing gegeven wordt en zij moet steunen, waar onze krachten te kort schieten. Zelf-werkzaamheid is echter eerste en noodzakelijkste eisch, die de overheid moet stellen aan haar onderdanen. Wie het anders voorstelt is een bedrieger, een fascist of een com munist. De Katholieken behoeven zich niet te schamen, wanneer hun gevraagd wordt naar hun democratische plicht van zelf-werkzaamheid. Hun vele instellingen spreken een duide- hjke taal voor wie verstaan wil. Zij «teilen bovendien aan de regeerders r vJ/.°ortdurmg den eisch, dat dez° vuHft ^®handhaafd en geëerbiedigd bbjft. Wie een democratisch stads bestuur Wil Mest een gemeente- raad, die het particulier initiatief bevordert. Hij stemt op de K.V.P., die door dc bevordering van het particulier initiatief waarborg is voor de schoone toekomst van een groot Schiedam. De tijd van aflossing is tegelijker, tijd aangebroken voor de velen, die na de jarenlange scheiding verlan gen hun familie terug te zien. On. der hen verdiende Pater Willibrordus Meeder, SS.C.C. de reis naar zijn geboortestad ten volle, want reeds 21 jaar lang verwisselde hij den Hollandschen poldergrond voor dc hoogvlakte van Minas Gerais. Hevi ger werd het verlangen naar Schie dam, nu vijf jaar bezetting tot zulke verontrustende berichten over de toestand van de bevolking in Neder land hadden geléid. Een overstap van 21 jaar Hoe Nederland in die 21 jaar ver anderd was in de oogen van den Pater, interesseerde ons het meest. Toen hij hier in Nederland aankwam, was hij neerslachtig gestemd. De verhalen, die hem bereikt hadden, spraken van totale verarming. Daar om was hij er verwonderd over, dat er nog zooveel fietsen met goede banden bereden werden. Bij zijn ont vangst was er een lange rij van bruidjes in witte jurken, en dit ver toon van ouderwetschen overvloed, was moeilijk te rijmen met de be richten over textielnood. Naarmate hij echter langer in den huiselijken kring vertoefde werd het hem dui delijk, wat Nederland geleden had. De oude welvaart was totaal ver dwenen, het leven was duurder, dan hij zich had kunnen voorstellen en de toestand van de menschen was niet meer, zooals hij zich herinnerde van 1925. Ook Schiedam was veranderd. Ma jestueus rees de St. Liduinakerk op, voor zijn oogen, toen hij den hoek omsloeg bij hotel de Kroon. In zijn herinnering kende hij nog den toe stand, zooals die vroegr was. Het café van Wasman, het Post kantoor, de oude molen, de dames Juffermans en de boekhandel van Reebers op den hoek van de Oranje straat belemmerden toen nog het <je uitzicht op de Frankelandsche kerk. Brazilië als missieland Onze belangstelling ging natuur lijk ook uit naar de toestanden in Brazilië. Pater Meeder is pastoor over een parochie van 40.000 zielen, hij wordt bij zijn zielzorg geassis teerd door 1 kapelaan. De afstand tussdhen de uiterste grenzen van zijn arbeidsveld is 70 K.M. Om de groote afstanden af te kunnen leg gen, gebruikt hij soms een auto meestal echter het paard. Patricimo Minas Gerais ligt 36 uur sporen van Rio de Janeiro, een afstand even groot als die van Amsterdam naar Rome. Van de 45 millioen inwoners, die Brazilië telt is 90 pet. Katholiek Slechts 5000 priesters staan ter be schikking van de geloovigen en van deze 5000 is de helft Braziliaansch Nederlanders leveren het voornaam ste contingent van de buitenlandsche helft. Twee bisdommen worden door Nf derlandsche bisschoppen bestuurd. den minsten weerstand Nog veel bijzonderheden vertelde Pater Meeder ons. Wij kunnen van daag echter niet meer plaatsruimte vrij maken. Een volgende gelegen heid gaan wij verder met zijn inte ressant verhaal. P. D. heeft bij de politie ge meld dat door de jeugd een ladder is vernield, die in de zijgang van een pand aan de Wattstraat geplaatst. was Doordat haar mantel tusschen de spaken van het achterwiel ge raakte, kwam gisterenmorgen de 21-jarige wielrijdster D. Z. in de Schoolstraat te vallen. Zij bekwam daardoor ontvellingen aan heide knieën en is per politiemotor naar haar woning gebracht. GEBOREN: Adrianus z. van J. Meerburg en P. SprongElizabeth d. van J. de Vries en P. G, Bijloo; Gerardus z. van G. van de Vorle en W. Slavenburg; Marinus J. B. z. van J B. van Hees en I. van Bochove; Gerdina 4. van 1 Volkers en H Dommerholt; Ho. bert z. van J. van der Meulen en M. van der WaaiMaria A. d. van M. Slavenburg en S. C. Geveke Geertruida J. d. van T. Schudde- beurs en M. van Straaten. OVERLEDEN: L. Klein, 82 jaar, Tuinlaan 58. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun besluit van 16 Juli 1946 afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de Firma v. d. Wetering en van Da len, alhier, om vergunning tot op richting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Galileistraat 34—36, alhier Schiedam, 19 Juli 1946, STAATSLOTERIJ. Trekking van 18 Juli. 25.000 op no. 7602; ƒ2000 op no. 5238; ƒ1000 op nos. 20116; 9392. Medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt. Verwacihting tot Vrijdagavond; Zwaar bewolkt met tydelijlke op klaringen enkele regenbuien, hier en daar met onweer; weinig verandering in temperatuur; matige Zuidelijke wind. 19 Juli: Zon op 4.42 uur, onder 20.50 uurmaan op 23.28 uur, onder 10 09 uur. Naar wij vernemen, is het de be doeling, dat nog drie maal om de veertien dagen een extra tabaks rantsoen wordt verstrekt, evenals de vorige week is geschied. Het eerstkomende extra,rantsoen zal echter niet op 25 dezer, zooals aanvankelijk het plan was, maar op 1 Augustus worden aangewezen, ïntusschen zullen de rookers eiken keer duidelijker tot het besef komen, dat het eigenlijke doel van deze gulheid is: Wet opruimen van de pakjes tabak van 40 gram en van de goedköope soorten sigaren. Wat deze laatste betreft, we hoorden van fabrikanten, die met voorraden van meer dan vijf millioen sigaren zitten in een prijsklasse, welke er bij het publiek niet in wil. JUBILEA Ter gelegenheid van het 40-jarig onderwijzerschap van den heer Ch. C. Ruijs en het zilveren jubileum als onderwijzeres van mej. E. Bos man van de St. Jacobusschool te Kethel, zullen de oudleerlingen Zon dag a.s., 's avonds te kwart voor acht beide jubilarissen huldigen. Alle oud_leerlingen en verdere be langstellenden worden verzocht dezen feestavond bij te wonen. ORANJEFEEST Heden heeft het bestuur van de Oranjevereeniging vergunning ge kregen om dit jaar het feest te hou den op 27 en 28 Augustus. Er wordt een oproep geplaatst tot deelname aan ringrijden met tilbury en los paard waaraan verbonden een optocht door Schiedam. In den middag zullen volksspelen plaats hebben. suikerbonnen. Het aantal achter gehouden bonnen vertegenwoordigt minimaal 430 kg. boter en 1600 kg. suiker. Ook tabaks- en versnape ringsbonnen waren den heeren zeer welkom; zij gebruikten deze hoofd zakelijk voor privé-doeleinden. Naar wij vernemen, is het conflict tusschen de overheid en de drie samenwerkende bonden van Uetail- listen in aardappelen, groenten en fruit te Rotterdam geëindigd. Men is het eena geworden over de winstmarge voor den kleinhandel. Tot 1 November a.s. is een netto winst van 2.47 toegestaan, ook voor het geval de prijzen mochten dalen. Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Breda er in geslaagd een ernstigen bonnenzwendel te ontmas keren, waarbij drie ambtenaren van het distributie-kantoor en een Bre- dasche winkelier betrokken zijn. Duizenden bonnen zijn door hen verhandeld, voornamelijk boter- en De procureur-generaal bij het bij zonder gerechtshof te Den Haag, eischte hedenochtend tegen den 21- jarigen D. H. A. Visser, loopknecht uit Dordrecht, drie jaar gevangenis straf met ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, wegens dienstneming bij de Kriegsmarine en de S.S., tegen den 27-jarigen F. G. van der Meulen, schoenmaker uit Honselersdyk, twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar wegens het aangeven bij den S.S., dat zekere Jan Voorburg een radio-toestel in zijn bezit had (de aangifte heeft geen verdere gevol gen gehad)tegen C. van Stigt, los_ werkman uit Gorinchem, vier jaar met aftrek van preventief, wegens dienstneming bij de Landstorm Ne derland; tegen P. A. van Bruggen, los-werkman uit Ameide. drie Jaar gevangenisstraf met aftrek van, preventief, wegens dienstneming by de Waffen S.S. (Landstorm Neder land) tegen J. La wende, banket bakker uit Dordrecht, acht jaar ge vangenisstraf wegens dienstneming bij de Landwacht Nederland, later de Waffen S.SS. (Landstorm Neder land). Verdachte was lid van een aantal nationaal-socialistische orga nisaties en bekleedde hierbij ver schillende functies. Uitspraken in alle zaken over 14 dagen. De zaak tegen L. van der Linden, schilder uit Ridderkerk, werd aan gehouden tot 30 Juli a.s. De tweede dag werd begonnen met een H. Mia in den tuin der Verschijningen, opgedragen door Deken Kuys. Onder dit H. Misoffer naderden alle pelgrims tot de H. Tafel. Deze dag was eigenlijk de dag der diocesane Lourdes-bedevaart van 't bisdom Haarlem. Om 11.15 uur vond er in de parochiekerk een pontifi cale H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Lamy, prelaat der Nor bertijnen, oud-prelaat van de Abdij Tongerloo. De Hoogeerw. heer G. Kuys, Deken van Poeldijk, De welpen van de Lodewyk I- horde gaven gisterenavond onder leiding van Akeela Hooff een ouderavond, om de vaders en moe. ders van de jonge wolven eens te laten zien, hoe hun kinderen op de horde werken en om de kas te spekken voor het Zomerkamp. Pastoor L, D# Oorsprong, Pater van de Ven en de oudste aller wol- van den Singel, Hopman van 88waren aanwezig, terwijl ook bra]Pater B• van PamPus niet ont" oripnR In ket eerste deel werd een De r>mTen horde-middag gehouden, werk va" K ,benUt' üm eigen Er waren een te verkooPen- voorwerpen, zoS' aantal moo,e flesschen te koop. Het^ampvuur na de pauze was het hoogt^unï van den avond, temeer, omdat Chil Osephius een spannend kampvuur, verhaal vertelde. Van den schilder J M. D. en den bakker A. v. W. is een rij- ,el gestolen. Arnerikaansche invloed N. Amerika heeft haar oog laten vallen op de Latijnsch.Amerikaan sche landen en hierin een belangrijk afzetgebied ontdekt. Het is niet de bedoeling van de V.S-, om de Zuid Arnerikaansche landen tot ontwikke. ling te brengen, zij zoeken slechts afzetgebied voor hun industrieel? massa-producten een streven, dat over de geheele wereld merkbaar is en dat o.a. tot uiting komt in bet volgend verhaal van Pater Meeder. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen weten, dat door den tijdelijken gemeenteraad dier gemeente in zijne vergadering van 18 Maart 1946 is vastgesteld het besluit tot vaststelling van voorgevelrooilijnen voor de aan den Van Swindensingel grenzende per- ceelen, kadastraal bekend Sectie I nrs. 4056 en 2166. Zijnde dit besluit overeenkomstig het bepaalde in de Woningwet "Je Gedeputeerde Staten van Rolland bij besluit van 24 April 1946 no. 246 goedgekeurd Er is hiervan afkondiging ge. sdhied waar heit behoort, den 16en Juli 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De wnd. Burgemeester H. V. d. KRAAN. De Secretaris, N. J. POST, Naar aanleiding van ons propa- 'ganda-artikel in het blad van Vrijdag 12 Juli j.l, meent Het Vrije Volk, dat wij verkeerd hebben voorgelicht. Wij spraken daarin o.a. over de socialistische ketterij van den schrij ver over: „De Gemeente en de Sport". Allereerst dienen we enkele kleinigheden recht te zetten. Reeds ongeveer een maand schrij ven wij onze artikeltjes .over de ko mende verkiezingen. Daarin hebben wij tweemaal de propaganda van de Partij van den Arbeid onder de loupe genomen. Te schrijven, dat we ons uitsluitend met de Partij van den Arbeid bezighouden, is opzettelijk verzwijgen, dat onze artikelen de e enige waren, die Schiedamsche kwesties in concreto opsomden en poogden niet in nietszeggende ter men als reactie, vooruitstrevend heid, sociale en cutureele verheffing onze kracht te zoeken. Wat nu onze foute voorlichting betreft. Inderdaad, de P. v. d, A. zegt in haar programma geen een heidsstaat te willen en juist respect te hebben voor de menschelijke per soonlijkheid. Tusschen woorden en daden ligt echter bij de P. v. d. A. het terrein van het min of meer. (Het min of meer van Koos Vor- rink). De daden op economisch terrein kunnen reeds eenigszins worden af- gemetèn naar de daden van minister Vos, die In zijn dogmatische ver blindheid er niet ver van verwijderd was, om het particulier initiatie® voorgoed onder de knevelende con trole van Vadertje Staat te brengen. Zijn heengaan werd o.a. In „Het vrije Volk" zeer betreurd, al waren er talrijke leden van de P. v. d. A„ die in deze „min of meer kwestie" min treurden. Dat was de staats, socialistische werkelijkheid. Wat de eerbied voor de mensche lijke persoonlijkheid betreft, die eer bied kan voor ons alleen voorkomen uit de eerbied voor het evenbeeld van God. Het groote verschil tus schen de P. v. d. A. en de K.V.P. blijft de centrale idee. De een maakt den mensch tot middelpunt, de ander God. Wie deze kwestie bij de beantwoor ding van het stuk in Het Vrije Volk niet ter zake acht, moge eraan herin nerd woru.cndat uiteindelijk alleen daden en het beginsel van waaruit ze gesteld worden spreken. In onze bibliotheek staat nog een program ma met rood-zwarte kaft Voor zoo ver wij ons kunnen herinneren, was het niet zoo erg gek, alleen kwam het in de practijk een beetje anders uit. De P. v. d. A. heeft nog te veel dogmatici als de heer Vos en te veel humanistische idealisten in den Don Quichotschen zin van het woord, dat wij de gewraakte zinsnede onjuist moeten achten. Hoogstens kunnen w(j herhalen, dat de heer P. van Bochove gelijk had met zijn „realis tischen" kijk en hij een heilzamen invloed kan hebben op de „socialis ten" in de P. v. d. A. Wanneer ons betoog klonk als pro paganda voor de „Partij van de Vrij heid", is dat waarschijnlijk te wijten aan het gehoor van de redactie van „Het Vrije Volk". Zij kan immers alleen maar denken in termen van Kapitalisme of Socialisme. Wat niet socialistisch is, is kapitalistisch. Een derde mogelijkheid kunnen deze wit- zwarte denkers niet vermoeden. Zij hebben n.l. nooit het programma van de K.V.P. gelezen of begrepen. Maar dat is onze schuld niet. O verleende bij dit H. Misoffer assistentie als presbyter-assistens. Nadat onze pelgrims in de middag uren 'n bloemenhulde hadden ge bracht voor de Lieve Vrouw met het gouden hart in den tuin der Verschijningen, werd daar wederom door Mgr. Lamy een pontificaal Lof gecelebreerd. De pontificale Hoogmis kon van wege de minder gunstige weersge steldheid niet in de open lucht wor den opgedragen. Bij goed weer zou dit zijn geschied in het park van het Mariadomein. Na het Lof heeft onze geestehjae leider, Deken Kuijs, een korte pre- dicatie gehouden, waarin hij erop wees, dat deze dagen voor de pel grims buitengewone dagen zijn, die zij van den hemel ontvangen en waarin hij aanspoorde om. zooals de H. Maagd vraagt, veel te bidden, d.w.z. getrouw onze plichten te ver vullen, datgene wat we moeten doen, goed te doen. Want de wereld heeft gebrek aan plichtgetrouwe men schen. De eenige uitkomst, door ons bereikbaar, is bereikbaar door het gebed. Rozenkransgebed in stroomenden regen Vanavond werd de rozenkrans gebe den in den stroomenden regen. Dat was voor niemand een beletsel, om heen te gaan of te schuilen. Een ieder blijft en bidt mee voor de be keering der zondaars en voor de ge nezing der zieken. Ook al druipen de boomen nog zoo hard, ieder blijft op zijn plaats om met deze bevoor rechte meisjes hulde en dank to brengen aan de H Maagd Maria met het gouden hart. Allen weten, dat z(j hier staan of knielen op een gezegende plek, geheiligd door do talrijke verschijningen van Gods Moeder en dat degenen, wie het groote voorrecht der Maria-verschij- ningen te beurt viel, hier in devoot en nederig gebed voorgaan. Op den derden dag van de bede vaart werd 's morgens om 6 uur ver trokken naar Banneux, waar Maria, de Moeder der Armen, achtmaal Is verschenen aan een eenvoudig meis je, dat thans getrouwd is en daar nog woont. In Banneux werd op da plek, waar Maria ls verschenen, door Deken Kuys voor de pelgrims het H Misoffer opgedragen. Na het ontbijt werd er een kort Lof gece lebreerd en een korte processie naar de bron gehouden. Vla Luik, Tongerloo, Scherpenheu» vel, Antwerpen, werd gereden naar Breda, waar de pelgrims het dine* gebruikten. D. TH, VAN DIJK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 3