DE ORANJE" Yon Schiraeh tegen Hitier STRIJD TEGEN DE KERK doet open de poort Strijd om het Duitsche volk Nederland's BANDENPOSITIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CHINEESCH AVONTUUR. In China 68ste JAARGANG VRIJDAG 19 JULI 1946 No. 20065 DE RUSSEN IN HONGARIJE KATH. JONGEREN BEWEGING Amsterdam heeft sluis en vlaggesehip terug PLEBAAN F. FILBRY Productie in stijgende lijn Voorloopig niet vrij e» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KUIJPERS mgr dr. j. witlox ABONNEMENTSPR IJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK DIRECTEUR ALGEMEEN REDACTEUR EUEMUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERS VEST 8, SCHIEDAM, TEL 68804 Bij de verkiezingen in Honga rije in November van het vorig jaar behaalde de partij der kleine bezitters, waarin vooral de katho lieken en protestanten zich op Christelijken grondslag hadden Vereenigd. 245 van de 409 zetels en daarmede een flinke absolute meerderheid De Russische bezet ters hadden deze volksraadpleging vrij doen doorgaan; nergens had den zij merkbaren invloed of dwang uitgeoefend. De communis ten verwierven slechts 70 manda ten. Er werd een nationale regeering gevormd, waarin de communisten een verre boven hun zeteltal uit gaande positie innamen; en sinds dien is gebeurd, wat we onder dergelijke omstandigheden overal elders waarnemen: de communis tische minderheid misbruikt haar posities vooral om ondermijnings- werk te verrichten, daarbij vaak speculeerend op de onderscheiden stroomingen, welke zich bij hun tegenstanders openbaren. In Hon garije was het de laatste weken zelfs zoover gekomen, dat men openlijk van een ineenstorting der regeering sprak. Voorloopig is dit gevaar weer geweken; gisteren werd gemeld dat het kabinet met het oog op de bijna onoverkoom bare binnen, en buitenlandsche moeilijkheden had besloten geen crisis te verwekken en haar werk eensgezind voort te zetten. De komende weken zullen wel toon en. welke concessies de meer derheid aan de communisten en Speciaal aan de Russische bezet ters heeft moeten doen; want deze laatsten hebben hun aanvankelijke houding meer en meer opgegeven en grijpen steeds dieper in de in tiemste binnenlandsche aangele genheden van Hongarije in- In de eerste dagen van Juli nog zond 't hoofd der Russische bezettings troepen, generaal Sviridoff een nota aan minister-président Nagy. waarin hij een scherpen aanval op de geheele Hongaarsche katholieke geestelijkheid richtte wegens haar „anti-democratische" (men leze natuurlijk anti-communistische) houding en o.m. de volgende eisehen welke later adviezen werden genoemd -stelde: ontbinding van de Hongaarsche verkennersbeweging en van de katholieke jeugdorganisaties, aan- gehign deze fascistisch zouden zijn, en strenger behandeling van overi gens niet met name genoemde „fascisten". De Hongaarsche regeering is voor den Russischen dwang be zweken en heeft verschillende ka tholieke jeugdorganisaties opge heven terwijl maatregelen tegen katholieke activiteit in het voor- uitlicht zijn gesteld. De Russen ziin hiermede voorloopig tevreden gesteld, maar de Hongaarsche ka tholieken zijn over deze vervol gingsmaatregel en bitter veront waardigd- Als zij van anti-democratische sympathieën beschuldigd worden, wijzen zij er met trots- op, dat Juist de katholieken van Hongarije, intellectueelen zoowel als arbei ders. maar niet het minst de ka tholieke jeugdorganisaties zich «iet de grootste kracht tegen het opdringende nationaal-socialis- me hebben verzet; zij hebben ge ageerd tegen het nartij-kiezen van Hongarije in den oorlog voor Duitschland; zij hadden de gevaar lijke plaatsen in de zeer actieve onder«rondsche beweging: zij heb ben in concentratiekampen en voor het vuurpeloton de hoogste offers gebracht, Hen van fascisme en anti-demo cratie te beschuldigen, ls een communistische gemeenheid. Wat zij wel zijn, en zij erkennen het openlijk, is anti-communistisch. Elke katholiek moet anti-commu nistisch zijn; wijl het materialis tische communisme onverbiddelijk de vernietiging van onze geeste lijke levensbeschouwing nastreeft. Als de communisten in dien gees telijken strijd maatregelen treffen, zooals wij hen in eigen land, in Joego-SIavië en nu ook in Honga rije zien nemen, dan is dat in den vollen zin des woords: geloofsver volging- Diocesaan Congres Op 27 en 28 Juli a.s. gaat de N.K.J.B. in het Haarlemsche Dio cees haar eerste congres houden. Ongeveer 600 leiders van K.A.J., K.J.M.V.- en L.T.J.-afdeelingen zul len den inhoud en de methodiek van het nieuwe jaarprogram: „Recht en Liefde in de samenleving" gron dig bespreken. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op Zondagmorgen in het Bondsge- bouw der K.A.Jig: Stadhouderskade 55, Amsterdam-Z., zullen de plannen voor het komende jaar worden aan geboden aan den Haarlemschen .Bisschop, mgr. Huibers. Wij vragen uw gebed, opdat onder Gods zegen 'dit congres rijke vruchten moge af- I werpen. i A r\ Komi nht n nV- jPil ffd .DUIVELSCH MISDADIGER EN MILLIOENENMOORDEN AAR". Terecht is men geneigd, weinig waarde te hechten aan de pleidooien te Neurenberg gevoerd, in zoo verre deze ten doel hebben, de verant woordelijkheid voor begane misda den enkel en alleen op Hitier af te wentelen, alsof de beklaagden zelf volkomen vrijuit gingen Maar als een Duitsch pleiter, uit naam van zijn client", die niemand KLOKKENWEE IN ZUID-HOLLAND Overal in Zuidholiand komen thans menachen, die een electrische klok bezitten, dan hier te laat, dan daar vroeg, omdat hun klok dan weer voor en dan weer achter loopt. De oorzaak hiervan ls gelegen in het te,,., dat Zuidholland stroom van versciuuende rreauenties betrekt. Overdag n.L van 6 tot 12 uur la Zuidholland gekoppeld met Duitach land. De frequentie van dezen stroom is zoo laag, dat alle syn- chroonklokken hierdoor achterloo- pen. Des nachts echter krijgt Zuid holland stroom uit Rotterdam waar van de frequentie weer hooger ia, zoodat de klokken dan weer voor- loopen. Het verschil ia zóó groot, dat een synchroonklok overdag een kwar tier achterloopt en des nachts tien minuten voor. Er zijn thans nog geen maatregelen te nemen, die dit euvel kunnen verhelpen. Men moet zich dus in de eerste tijden niet op zijn electrische klok verlaten. anders is dan de beruchte ex-jeugd leider Baldur von Schirach, ver klaart, dat deze hoopt „dat 4e ge heele Duitsche Jeugd zijn woord verstaan heeft, dat Hitier een dui- velsch misdadiger en een millioenen- voudig moordenaar was", dan dient men toch zulk een verklaring niet zonder eenige bewijsvoering als on- oprecht af te wijzen. Wij zullen hebben af te wachten, hoe het tribunaal zal oordeelen over de opvatting van Schirach's verde diger, dat de Duitsche ex-jeugdlei der misschien de eenige is, die niet alleen zijn fouten helder inziet, maar die ook op de meest eerlijke wijze zijn schuld beleden heeft en daardoor heeft willen voorkomen, dat de jeugd nog in een Hitler- legende zou blijven gelooven. Als een gunstige omstandigheid voerde pleiter nog aan, dat de be klaagde, die bjj de ineenstorting veilig geborgen zat in Tirol en door de Britsche radio reeds voor dood verklaard was, zichzelf had aange- meld en zich niet aan de verant woordelijkheid voor zijn daden heeft willen onttrekken. Het vlaageschip van de Mij. Nederland", het m.s, herstelde sluizen te IJmutden. „Oranje" binnen ds Het was gisteren zoowel voor IJmniden als voor Amsterdam en de Nederlandsche scheepvaart een historische dag: het vlaggesehip van de Amsterdamsche scheep vaart, de „Oranje" van de Maat schappij „Nederland", voer als eerste zeeschip de herstelde Noor- dersluls te IJmutden binnen. Alles wat er nog rest van IJmui- den, dat door den oorlog zwaar ge havend ia, had de Nederlandsche driekleur uitgestoken. Duizenden belangstellenden, liepen in 'n einde- loozen stoet naar de Noordersluis, GEN. HAWTHORN NAAR ONS LAND. De commandant der Brits «he troe pen in Indonesië, gen. HaWthorn, zal om c.a. 19.00 uur heden, Vrij dagavond met de Skymaster NL-302 op Schiphol landen. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De tegenzet van de zones. Practisch op hetzelfde oogenblik, dat op aandringen van Amerika en Engeland te Parijs het Duitsche probleem aan de orde werd ge steld. ontbrandt een campagne tus schen de bezettende mogendheden, waarbij de strijd om het Duitsche volk de inzet is van een allesbe halve verkwikkelijk spel. Men heeft zich alom de vraag gesteld, waarom Molotoff ter confe rentie plotseling kwam met een voorstel, dat practisch neerkwam op politieke en economische een heid van het toekomstige Duitsche Rijk, geen afscheiding van het Het heeft Z. H. Paus Pius XII behaagd den hoogeerw. heer Pr. B. J M. Filbry, plebaan van de kathe drale kerk St. Ba"0 te Haarlem, G benoemen tot proost van het °°Bwaardig kathedraal kapittel. Volgens den directeur der rubber fabriek „Vredestein" beweegt de productie van rijwielbanden in Ne derland zich in sytgende lijn, mede door verbetering van de textiel- voorziening en als gevolg van de inschakeling van de Heveafabrieken, die wederom zijn gaan draaien. Gezien de geweldige behoefte en de groote vraag naar fietsbanden is het niet waarschijnlijk, dat de fiets banden tegen het einde van het jaar vrijkomen. Met voldoening werd gewag gemaakt van het feit, dat de arbeidslust van de in de bedrijven werkzame arbeiders zeer belangrijk is gestegen. De tewerkstelling van vrouwelijk personeel blijft nog steeds een moeilijk probleem. Vredestein is op het oogenblik genoodzaakt vrouwelijk personeel met autobus sen uit Rotterdam en Delft naar Loosduinen te vervoeren. De kwaliteit der banden, die op het oogenblik worden vervaardigd, ia goed te noemen. Sedert 1 Juli j.L worden weer zgn. witte banden" geproduceerd. Dat het nog eenigen tijd zal duren alvorens in de Neder landsche r\j wielbandenbehoefte Is voorzien, moge blyken uit het feit, dat vóór den oorlog 4 millioen ban den per jaar noodig waren in ons land. Een belangrijke verlichting in het bandenvraagstuk wordt ver wacht door de mogelijke levering van 500.000 rijwielbanden door de Goodrich Cy. - .o. ,u,u,ii£mh a&uni. wuxen Tobias en Binky al weer vroeg op. „Ik heb niets lekker geslapen", be kende Binky. „Ik evenmin, Binlcy. Gelukkig moeten we vandaag aan komen". Tobias keek naar buiten. „Gauw! Daar! Binky! De Chlnee- sche Muur Het vliegtuig vloog over dezen wereidberoemden muur heen. Na een uurtje begon het toestel te dalen. „HèHèverzuchtte Binky, „we zijn er!" Na een hobbe liger: ren over het vliegveld kwam de machine tot stilstand. Roergebied, een centraal Duitsch bestuur, geen beperkingen van de vredesproductie, en ten slotte geen wraakgevoelens. Onder de hand door stelde Molotoff den eisch van tien milliard dollar schadeloosstel ling voor zich zelf en geen debatten over de gebieden, welke het in het Oosten van het verslagen land zelf of voor Polen had geannexeerd. Over het tijdstip, waarop al deze goede dingen aan Duitschland zou den worden gegeven, zweeg hij hardnekkig; maar ieder weet, dat dit groote moment volkomen afhan kelijk is van den tijd, welke noodig is om het Duitsche volk tot een vazalstaat van het communistische Rusland te maken. Hoe psycholo gisch Moskou zijn propaganda voert, blijkt wel uit het feit, dat in Duitschland aan wien het maar hoo- rem wil, wordt verteld, dat ook het aan Polen afgestane gebied wel eens naar Duitschland zou kunnen terug- keeren, als de Poolsche regeering niet in staat zou blijken orde en rust in eigen land te handhaven. Of er verband is tusschen deze geruch ten en de voortdurende aanvallen, welke in Polen op Russische trans porten worden ondernomen, is een kwestie, waarop eerst de toekomst antwoord kan geven. De Russen hopen natuurlijk, dat het communisme bij de komen de verkiezingen in de Britsche zone van deze Russische goedgeefschheid ruimschoots zal profiteeren. Of dit gevaar groot is, kan momenteel niemand beoordeelen Een half jaar geleden, was dit zeker niet het ge val. Niet alleen in de Britsche, maar minstens evenzeer in de Amerl- kaansche ©n de Fransche zone was de stemming uitgesproken anglo- phiel, sterk Engelsch gezind. Sinds dien is de voedselnood gekomen, terwijl de verwachte verbeteringen zijn uitgebleven; in hoeverre dit de stemming deed overslaan, kon nog niet precies nagegaan worden; daarbij speelt ook de angst voor het communisme een jol. Maar zeker is. dat de Westelijke mogendheden iets moeten doen om, minstens op den duur, de situatie voor zich te red den. D.w.z. dat zij eindelijk een po litiek moeten vaststellen, welke den Duitscher uitzicht op de toekomst biedt. Krijgt hij dit niet, dan zal hij desperaat voor de ij dele beloften uit het Oosten bezwijken, en daar mede een nieuw gevaar voor de wereld worden. De Angelsaksen hebben nu den eersten stap op den weg naar een meer constructieve politiek gezet. Veertien maanden na de overwin naar het „Welkom"' op een span doek was geschilderd en aan d« masten op de beide kaden de vlag gen van talrijke naties wapperden. Vele deels gepavoiseerde bootjes, dicht bezet met menachen, voeren de haven uit ter begroeting van da „Oranje", die buitengaats had moe. ten wachten op hoog water om bin nen te kunnen varen. Tegen halt vier kwam het trotsche, helder wit geschilderde mailschip, dat 800 ge- repatrieerden uit Indië aan boora heeft, benevens 400 man équipage, onder het geloei van vele stoomflui ten tusschen de pieren. Aan boord der schepen en scheepjes en langs de dicht met menschen bezette oevers klonk luid gejuich en een muziekcorps op de kade speelda vroolijke muziek, toen de geweldige, ruim een millioen kg. wegende bui tendeur van de Noordersluis open schoof en de „Oranje" statig en rustig entree maakte in de voor haven van Nederlands hoofdstad. Amsterdam heeft zijn sluis en zijn vlaggesehip terugHet historische moment werd beklemtoond in een rede van den directeur-generaal van den rijkswaterstaat, ir. W. J. IL Harmsen, aan boord van de „W. F. van der Wijck", die met zeer vele genoodigden voor deze gelegenheid naar IJmuiden was gevaren. Hij gaf daarin een overzicht van het ontstaan, den bouw, de opening, de vernieling en het herstel van de Noordersluis. Spr. bracht tenslotte hulde aan ir. Josephus Jitta, die de leiding van Ket herstel der sluis had en zijn medewerkers, de aanneemster en de arbeiders en deelde mede dat ir. Josephus Jitta benoemd was tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Het is een lichtend symbool, zoo besloot spr., dat het eerste schip uit Indië, dat via deze sluis naar Amsterdam vaart, den naan| „Oranje" draagt. Het „Wilhelmus" besloot dezo officieele opening. De sluismeester kreeg het teeken de binnendeur iüj de herstelde deurkas te laten glijden en de „Oranje" voer het Noordzee kanaal op begeleid door talrijks booten en bootjes en toegejuicht door duizenden menschen. Ook het •Noordzeekanaal ls thans weer ge heel vrij, doordat een groote drijven de bok juist gisteren de laatsta resten heeft opgeruimd van het 3000. tons schip, dat de Duitschers bl| de Hembrug tijdens den oorlog hebben laten zinken. De „Oranje"* zette haar tocht voort tot bij dezO brug om heden de Amsterdamscha haven binnen te komen. ning. Op voorstel van Amerika grijpt Engeland de gelegenheid aaa om te onderhandelen over de ver- va ging of wegvaging van de econo mische grenzen, voorloopig tus schen hun twee zones; daarna hoopt men ook de Fransche zone in dezS evolutie te betrekken. Dat Rusland nu reeds bereid zou zijn, zijn zona in dit herstel van normaler toe stand te doen betrekken, lijkt i» buitengesloten. Reeds zijn de be sprekingen tusschen Amerika en Engeland begonnen; waarschijnlijk zullen ze snel tot een resultaat lei- den. Het natuurlijke gevolg is, da» Duitschland, wellicht voor decen nia, in twee deelen wordt gesplitst, welke scherp tegenover elkaaf zul len komen te staan. Het is Rusland, welke het Westen tot deze politiële heeft gedreven, een politiek niet uit liefde voor Duitschland, maar, zoo als Byrnes nog dezer dagen ver klaarde, om te voorkomen, dat het Pruisische militairisme, onder 8W sische leiding, weer herleeft - J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1