Reddingspoging voor Seyss Productie rijwielbanden k Retraite Het walgelijk verraad Tweede Kruistocht herdacht op de Weteringschans CHINEESCH AVONTUUR. De eerste kennismaking 68ste JAARGANG^ ZATERDAG 20 JULI 1946 No. 20066 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hoofdr1!DACTEUh „biddend leger NEDERLAND" DOODSTRAF TEGEN S.S.-BEWAKER GEEISCHT. Extra-rantsoen alleen voor heeren HET AARDAPPELRANTSOEN VOORZITTER EERSTE KAMER „GEEN BEDRIEGER, JV1AAR BEDROGENE". DE PLECHTIGHEDEN TE VEZELAY. NAZI-MILLIOENEN- ROOF ONTDEKT. Gebrek aan staaldraad remmende factor GELDIGHEIDSDUUR EIBON. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR DR j. WITLOX j^jbE^AUX VOOR^EDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MNP., 0.26 P. WEEK Misschien vindt U i3etl titel een beetje bevreemdend ofschoon 't ndet de bedoeling is. ik zal u verklaren waarom In de dagen van mijn jaar- lijische'retraite zat ik zoo te pein zen over het Zaterdagavondstukje in de krant. En onwillekeurig kwam de retraite in mijn gedach- ten Het is wellicht eens goed iets te schrüven °ver een retraite, juist j omdat er zooveel menschen zijn, die êvaa° een retraite zouden mee maken maar eigenlijk niet goed ^ten, wat zoo'n retraite is. Iedere mensoh, die het goed met jrichzelf meent en van zijn gees telijk leven iets moois wil maken, heeft behoefte aan dagen van be zinning en afzondering. Het dage- lijksche leven met zijn telkens te- rugkeerende zorgen en moeilijk heden dwingt hem ertoe om er eens een paar dagen tusschein uit te zijn en eens wat meer moeite te besteden- aan zijn ziel. Hij heeft behoefte aan bezinning, aan dagen, waarin hij alleen met God bezig kan zijn. En dat noemt men een re traite. Een retraite is een bezin ning op het groote doel van ons leven: God dienen en door Hem te dienen in den hemel te komen Hoe gemakkelijk vergeet men dit niet in de beslommeringen van 't dage- Hjksche leven. Totaal in beslag ge nomen door de zorg voor het dage lij ksch brood, h'el dagelijksch werk, vergeet men' zoo gauw, dat men juist door die zorg God dient. We hebben af en toe een opfris- schertje noodig. We moeten den uuisten kijk op de dingen weer eens goed voor oogen hebben om ons ge heel in dienst van Hem te stellen, Die onze Vader is. Dien juisten kijk, die juiste waar deering vara de tijdelijke dingen geeft ons een retraite. Heelemaal teruggetrokken uit het drukke, zor gelijke leven in de stilte, welke ons weldadig aandoet, kunnen wij ons beter met God bezighouden- Dan komen de eenige onveranderlijke waarheden weer helder voor onzen geest staan, waarheden als:'Van God ben ik uitgegaan en tot Cro<l zal ik terugkeeren, aan Hem alleen ben ik rekenschap verschul digd voor de gedragingen van mijn leven, vain mij hangt het af of ik in den hemel zal komen. Helder komt dan weer voor mijn geest de verschrikkelijkheid van de dood zonde, de heerlijkheid van de ge nade, waardoor ik in staat gesteld word met voldoende medewerking van mijn kant om mijn ziel niet al leen zalig te maken maar ook om een heilig mensch te worden Zoo n retraite is een bron van geestelijke verkwikking, ik voel de weldaad van die dagen als 't ware zichtbaar over me komen. Ik zie in de kortstondigheid vain het leven, de vergankelijkheid van het aard- sche en voel tevens hoe verkeerd het is aan het tijdelijke en het stof felijke te hechten. Helder komt het voor mijn geest te staan, dat alleen in het dienen van God het ware ge luk gelegen is. J hoe heerlijk zijn die dagen van <le retraite, die dagen vain bezin ning, die dagen van innig verkeer met God. Zij schenken ons weer nieuwen moed en kracht om de dingen in het leven te aanvaarden zooals ze komen niet als een nood lot maar als een beschikking van God, Die mij heeft uitgekozen om heilig te worden. Ja, zoo'n retraite geeft weer de juiste waardeering van de dingen dezer wereld, in het licht der eeuwigheid zie ik hoe belachelijk het is zich aan die vergankelijke dingen te hechten. Hoe belachelijk al dat tijdelijke na te jagen met verachting van het eeuwige om ten slotte toch niets over te houden. Een retraite, ik zou het willen noemen, het jaarlij ksche geestelijke bad doet ons weer zien onze ver gankelijkheid met betrekking tot de eeuwigheid en hoe wij alle krachten moeten inspannen om on- ze ziel zalig t© irissen, want die tijd is kort en de arbeid zwaar. Mocht ieder van on® beseffen de Vergankelijkheid van het leven, aan zou de onthechting grooter zijn, de vrijgevigheid milder ®n de liefae rijker. p- COMMANDEUR P.F.M. Vanaf half jull spreekj. Q AMON BESSELING o.F.m. lede. ren DINSDAGAVOND na (je nieuwsberichten van 8 uur over: „BIDDEND LEger NEDERLAND" voor den K. R- O. Hilversum I De West-Indische delegatie werd door het Prinselijk Paar op het paleis Soestdijk ontvangen. Prinses Juliana en prins Bernhard temidden van de delegatie. In de Vrijdag gehouden zitting van het bijz. Gerechtshof te Am. sterdam heeft de advocaat-fiscaal tegen den S.S.-er en vroegeren bewaker in de gevangenis aan de Weteringschans te- Amsterdam J. Boogaard, die debet is geweest aan het verraad in Juli 1944 van de aan den overval op deze gevan genis deelnemende illegale strij ders, de doodstraf geëischt. De verdachte onthulde met verbij sterende onverschilligheid zijn ge brek aan eenig menschelijk gevoel Hoezeer de president prof. Van Ha mel dit ook probeerde, een verkla ring voor zijn verraad kon Boogaard niet geven. Hij was naar den S.D.- Naar wij vernemen, zullen voor het extra-rantsoen tabaksartikelen uitsluitend de T-bonnen worden aangewezen, De dames (en heeren)., die een gemengde kaart hebben voor „snoep"- en tabaksartikelen, komen er dus ook nu de aanwij zing een week is verschoven niet voor in aanmerking. Gedurende de week van 21 t.m. 27 Juli zijn op de bonnen 393 Aardappe len 3 kilogram aardappelen en op de bonnen 893 Aardappelen 1 kilogram aardappelen verkrijgbaar. Van 21 Juli t.m. 3 Aug. is op bon B 86 reserve 2 kilogram verkrijgbaar. Bij K. B. is benoemd tot voorzit ter der Eerste Kamer prof. dr. R. Kranenburg, thans lid dier Kamer voor de Partij van den Arbeid en oud-voorzitter van den Vrljz. Dem. Bond. In een vier uren lang gevoerd pleidooi voor het tribunaal te Neurenberg heeft de verdediger van Seyss Inquart, dr. Steinbauer, gisteren gepoogd, de beteekenis van de vernietigende aanklacht te gen den Duitschen rijkscommis saris in Nederland te verkleinen. Hij noemde hem geen leider, maar veeleer een misleide en zocht de kracht van zijn verdediging in de beweerde verhoeding van sommige noodlottige maatregelen door Seyss. Zoo zou deze dèti afsluitdijk der Zuiderzee voor vernietiging gered hebben en Nederland behoed hebben voor de Berlijnsohe tactiek van de „verbrande aarde" en zou hij tegen óver alle Duitsche misdaden jegens ons land als een matigende factor zijn te beschouwen. Niet bijster overtuigend was de op merking van pleiter, „dat een man, die zoo fijngevoelig over Bach, Mo zart, Beethoven en Bruckner kon praten, geen onmensch en zeker Onder het luiden van de klakken van de kathedraal en het ontsteken van vuren, zyn Donderdagnacht de veertien kruisen uit de verschillende landen in Vezelay (Frankryk) aan gekomen De anders zoo stille stad, waar thans duizenden pelgrims bij- een zijn, heeft een dertigtal toepen binnen een straal van twee kilome ter ingericht. De pelgrims, waaronder talrqke vreemdelingen, begaven zich bloots voets naar de kathedraal, om gedu rende eenige dagen op de plaats, waar St. Bernardus den tweeden kruistocht predikte, de predicaties aan te hooren. Tijdens de Mis in de open lucht, opgedragen door mgr Lamy. bis schop van Sens, hield deze een toe spraak, waarin hij eraan herinner de, dat het voor het eerst sedert acht eeuwen was, dat op deze plaats de Mis werd gecelebreerd. Hij wees daarbij op de symboliek van 't kruis- dragen, langs den rotsigen weg naar de basiliek door de veertien kruis dragers. Men verwacht in Vezelay verschei dene officieele personen, waaronder het hoofd der regeering, minister Bidault, den minister van bewape ning, Michalet, den Canadeeschen ambassadeur en vertegenwoordigers van het corps diplomatique der deelnemende landen. Voorts zullen aanwezig zijn de apostolisch-nuntius mgr Roncalli en twaalf aartsbis- schóppen en bisschoppen van Frankryk. Ambtenaren van het militaire bestuur hebben in de buurt van Luneberg een schat van geroofde goederen ter waarde van millioenen ponden sterling gevonden in den kel der van een huis. Er waren juwee. len en waardepapieren bij. Met be hulp van gegevens ln een register, dat de nazi's niet meer hebben kun nen vernietigen, zal men probeeren zooveel mogelijk de oorspronkelijke eigenaars op te sporen. Onder de als eigenaars opgeteekenden komt o.a. de Nederlander Slagman voor, die vele geallieerde piloten uit Neder land heeft helpen ontsnappen, Hfj is door de nazi's gefusilleerd. Het voorstel van Yves Farge, den nieuwen Franschen minister van voedselvoorziening, voor gifhandela ren de guillotine in te voeren, is door het Fransche kabinet aangeno men geen onmensohelijk koelbloedig mis dadiger kon zijn." Evenmin was het duidelijk, dat beklaagde ontlast werd door plei ters mededeeling, dat Seyss van het standpunt was uitgegaan, „dat het potentieel van bezette landen tot aan door de mensc'helijkheid gestelde grenzen mocht worden ingescha keld." Steinbauer ontkende, dat Seyss de onafhankelijkheid van Nederland zou hebben aangetast en inbreuk zou hebben gemaakt op het volken recht en legde er ten gunste van zijn client den nadruk op, dat diens ver klaring, dat de N S. B. den wil van het volk vertegenwoordigde, geener lei rol zou hebben gespeeld, terwijl een poging tot germaniseering van Nederland te niet was gedaan. Door het Nederlandsche volk of door Seyss? Deze vraag liet pleiter vol gens het verslag, onbeantwoord. Voorts kreeg men opnieuw te hoo ren dat het aan Seyss te danken was geweest, dat er niet veel meer gijzelaars waren doodgeschoten. Onhandig was pleiters opmerking, dat de jodenster door de Nederlan ders niet als vernederend werd be schouwd Dat pleitte immers geens zins ten 'gunste van Seyss. Deze had overigens, volgens pleiter, van de vernietigingskampen niets geweten Himmler had bij wijze van camou flage van Seyss 400 Mark geëischt voor eiken weggevoerden Joodschen Nederlander, als bijdrage in de kos ten van diens vestiging in Polen. Meer onsmakelijk dan handig was de tactiek van pleiter (werd die ook niet door Seyss zelf in dit proces toegepast?) om Nederland te hul digen om zijn verzet Wat Seyss Inquart's rol tegenover Oostenrijk geldt, stelde pleiter zijn client weer voor als den bedrogene, ,want de Anschluss verliep heel anders, dan hij zich had voorge steld" Seyss werd, aldus pleiter, ten- er Maarten Kuiper gegaan om raad te vragen. Kuiper lichtte onmiddel lijk de Duitschers Viebahn en Lages in, die op hun beurt weinig moeite hadden den bewaker zonder rugge- graat voor hun wagen te spannen. De 45-jarige Krlmin .«h—--bte La- ges, met zijn origine' >.S.-uniform aan, als gedetineerue getuige ge hoord, beschouwt zijn bij dezen over val gevolgde werkmethode „selbst- vers'tandlich" als seine pflicht". De president ondervraagt hem over het lot van de acht tijdens den overval gegrepen K. P.-ers en de zeven lukraak gekozen gevange nen die reeds den volgenden dag in de duinen van Overveen werden gefusilleerd. .Auftrag bekommen aus Den Haag Fusillierung schnellstens durch zurtihren". Hij is zelf meegegaan naar Over- veen om de „Fahrt" daarnaar toe I te beveiligen. Er waren geen vuur pelotons, zoo beaamt hij een vraag van den president, en laconiek verbetert hij prof. Van Hamel, wan neer deze hem vraagt of de ge vangenen dus met een „Neckge- schusz" zijn afgemaakt: „Kopf- schusz" moet het zijn. Twee zwaar gewonde gevangenen zijn er op een brancard heen gevoerd. Met vijf te gelijk werden zij ln vooraf gegraven kuilen gelegd en daarop ontvingen ze het doodelijk schot Ook Maarten Kuiper wordt over deze fusillade ondervraagd en hij wekt het afgrijzen van het publiek op dqor te zeggen:,, ik had het nog nooit gezien", op een toon alsof hij over een nieuwe film spreekt, ,,dus had ik Lages gevraagd of ik er bij mocht zjjn." Hij vertelt voorts, dat het parabellum dikwijls weigerde, dat de schoten vlak achter den nek gelost werden, dat de ongelukkigen eerst voorover in den kuil werden gelegd en dat ei na ieder schot een straal bloed omhoog spoot. ,Daar ben ik van geschrokken", voegt hij er aan toe". ,,En u schrikt niet gauw?" vraagt de president hem. Het antwoord van Kuiper be staat uit een trotschen glimlach. Nadat 2 getuigen decharge zijn ge hoord, komt het requisitoir van den advocaat-fiscaal, mr, M. H. Gelinck. Boogaard heeft 'niet alleen verraad gepleegd op een kwalijke manier, hij is niet alleen S.S.-er geweest, maar hij heeft ook na het verraad door gewerkt met het opzetten van een doodelijke val voor de menschien, die hij reeds verraden had, terwijl hij gemakkelijk terug had gekund. Dit heeft den dood van 15 onzer beste vaderlanders tengevolge gehad. De ergste straf is hier de eenige: de doodstraf. Aangezien er geen juri dische moeilijkheden zijn gerezen, verzoekt hij het hof den verdachte het recht, in cassatie te gaan niet te verleenen. De verdediger, mr. Mathuizen, verzoekt het hof een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte slotte zelf aan den kant gezet en I in J®s^ell.en' Tllli „itsnraak weggewerkt naar Zuid-Polen, waar I Het hof zal op hy provincie-commissaris werd. doen. ;^^no+nio nanerpwezen OD import Vanwege het j ministerie van Economische Zaken wordt het vol gende medegedeeld: De rijwielbandenindustrie wordt nog steeds bij haar productie ge handicapt door het ontbreken van de noodige hulpmaterialen. Het ontbreken van het noodige staal draad is op dit oogenblik de voor naamste remmende factor *,OOT staaldraad is de rijwielbanden- -- «r.miM.UWA.JWI V.'/f, 'ta. 6. De lange Tobias en de kleine Binky grepen hun koffers en stap ten uit. Ze werden onmiddellijk om ringd door een groot aantal Chinee- zen, die hun allerlei onverstaanbare woorden toeschreeuwden en hun de koffers haast uit de hand trokken. „Vlug Tobias, daar is een riks ja! Kom, ga mee er in 1" schreeuwde Binky zijn vriend opgewonden toe. Tobias had zich echter rustig ge bukt en kwam weer overeind met een vreemd bloemetje, waar hij ge durig aan rook. „De eerste Chi. neesche bloem, die ik ruik", mom pelde hij. Dan door een ruk aan zijn jasje opgeschrikt, rende iHJ zijn vriend achterna en stapte in de riksja. industrie aangewezen op import voornamelijk uit Engeland. Van de in het vorige/najaar m Enge land geplaatste orders is tot op heden slechts 7 pet. geleverd. Staaldraad kan niet. Nederland gemaakt worden, aangezien ue machines voor die noodzakelijke harding van dit draad ontbreken. Deze machines zijn in bestelling, doch kunnen eerst eind 1947 ge leverd worden. De Nederlandsche rijwielbanden- industrie is in staat per maand. 4 a 500 000 banden te produceeren. In de afgeloopen maanden is de productie echter voornamelijk tengevolge van het gebrek aan, staaldraad nog niet boven de 170 000 suks per maand uitge komen. De positie van het noo dige canvas baart op het oogen- blik geen zorgen alhoewel de thans ter beschikking staande hoeveelheden zeker niet voldoen de zullen zijn om een productie van 4 a 500.000 banden per maand te realiseeren De positie van de overige hulpstoffen is bevredi gend. Maandelijks worden 50X100 80.000 banden geïmporteerd. Een. grootere aanvoer is inverbana met de beschikbare deviezen en scheepsruimte voorshands nie mogelijk. De voor 1 el aangewezen bonnen ,,B 82 reserve" blijven tot ©R met Zaterdag 27 Juli geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1