Geen compromis met de dwaling LEST BEST! De dertigste Yierdaagsche Bureaux voor redactie en administratie lyereenigde Staten van Indonesië De kabinetscrisis in België en de koningskwestie CHINEESCH AVONTUUR. Naar een hotel jjfate JAARGANG MAANDAG 22 JULI 1946 No. 20067 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN hoofdredacteur „MALINO" WIL VIER STATEN STICHTEN De atoomexplosie onder water Na Struye Spaak met formatie belast Een Pauselijk schrijven Aan den voorzitter der „sociale werkenin Frankrijk m NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN redacteur H. A PAALVAST DIRECTEURJ. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOX BRO ERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Tijden» de bgeenkomst vfl" de conferentie te Malino beeft dr. Van Mook Zondag; een samenvat ting gegeven van het standpunt, dat door het meerendee! der afge vaardigden wordt gehuldigd. M ij stelde voor Indonesië voortaan „Do vereenlgde staten van Indo nesië" to noemen, terwijl de samenstellende deelen zouden wor den aangeduid als „staten", die Weet zouden bestaan uit „auto nome gebieden". Dr van Mook legde er den nadruk op dat de meerderheid zich eens had verklaard met de verdeeling van het geheel in vier staten, t.w. Java Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn vertegenwoor digd. De kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met dr. Van Mook hebben gepleegd, hebben er tenslotte in toegestemd hun voor stel, dat ieder hunner een afzonder lijke staat zou worden, te laten val len en „autonome gebieden" van flen „staat der Groote Oost" te worden. Met dit land zijn zij thans economisch en ook anderszins ver bonden. Op de conferentie werd verder be sloten een laatste gemeenschappe lijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die gebieden een constitutie te maken. Zij zou zich tevens bezig houden met verdere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaar digden. De vertegenwoordigers van den Riouw-archipel, Banka en Billiton verklaarden, dat de band van deze eilanden met Sumatra zoo hecht is, dat zij er de voorkeur aan gaven zich niet bij den „staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonder lijke organisatie te blijven, totdat met Sumatra overeenstemming is P6r6iKL( De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde zich voor een zelfstandig Indonesië bin nen het koninkrijk der Nederlanden, zooals de meerderheid voorstaat. Hij wees er op, dat er ook t.a.v. de federatieve structuur van Indonesië overeenstemming bestaat, terwijl hij als derde punt van overeenstem ming noemde den wensch, dat het Verlangen naar zelfbestuur spoedig Zou worden bevredigd. Dr. Van Mook legde er nog den nadruk op, dat op de komende eon- stitueerende vergadering voor Java en Sumatra zetels dienden te wor den gereserveerd. Mocht immers in middels in principe met Java en Sumatra overeenstemming worden bereikt, dan zouden vertegenwoor digers van die gebieden eraan kun nen deelnemen. De overgangsperiode In een vroegere bijeenkomst had dr. Van Mook de overgangsperiode besproken. Het standpunt van de Ned. regeering, volgens hetwelk zulk een periode onvermijdelijk is, is niet gebaseerd Op de meening, dat Indonesië nog niet rijp is. Het is echter noodzakelijk, de Indonesiërs In staat te stellen voldoende tech nische ervaring te krijgen. „Onafhankelijkheid beteekent di recte verantwoordelijkheid aan de buitenwereld voor wat in het land zelf geschiedt. Onafhankelijkheid eischt stabiliteit met waarborg voor de Veiligheid van goederen en per sonen, ook voor de kleinere groepen in het land zelf; voorts vrijheid en democratische discipline in een we reld, welke afkeerig is van fascis tische en dictatoriale methoden. zy eischt een stelsel, waardoor het mogelijk is betrekkingen met an dere landen te handhaven, steeds goederen te produceeren, welke de Wereld noodig heeft en een gezond financieel stelsel. Er is geen verschil in het doel Van Nederland en dat der nationa- listen Wij willen deze verantwoordelijkheid met u deelen en deze zoo spoedig mogelijk overdragen aan de Indone. aische gemeenschap, doch wU wen- schen het goed te doen' Dr. Van Mook zeide, dat een over gangsperiode van 5 oc 10 jaar eer der te kort dan te lang was, maar dat de directe maximum krachts inspanning voor wederopbouw en reorganisatie het voornaamste is. Diversen De republikeinsche defensieraad heeft besloten censuur in te stellen op post, telegraaf en telefoon. In Sydney zijn Ned. troepen ook begonnen met 't laden van het s.s. Kanimbla met Ned. militaire goede ren. Bij pakjes, die van Nederland per briefpost aan burgers en militairen in Ned. Indië worden gezonden, moet voortaan een douaneverklaring worden gevoegd. Inlichtingen aan de postkantoren. Eind dezer week zal een commis sie van het K, N. I. L. inzake de kwestie van samenvoeging der luchtmachten naar Nederland ver trekken. In deze commissie hebben o.a. zitting kolonel Asjes, kolonel Fiebeldijk, overste Giebel, kapitein van Buren en kapitein Gijbels. De ,,Both", Bontekoe" en ,,Van Outhoorn" die verleden week de Australische blokkade verbraken, hebben in de Moretonbaai kolen overgenomen van de Stagen" om de reis naar Ned. Indië te kunnen voortzetten. De ,,Manoora" is van Brisbane naar Biak vertrokken. Van boord van de Mount McKin- ley meldt A.P.Vyf en zeventig schepen zyn uitgezocht, om den druk van de ontploffing onder wa ter van de atoombom te trotseeren op Woensdag 24 Juli. De meeste vaartuigen bevinden zich reeds in het strandmeer by Bikini. De bom zal worden opgehangen aan een speciaal daarvoor ingericht vaartuig, dat midden tusschen de oorlogsschepen zal komen te liggen. Waarschijnlijk zal de bom 5.5 me ter onder het wateroppervlak wor den opgehangen. Schout-by-nacht Parsons, die spe ciaal belast is met de technische uitvoering, vertelde op een perscon ferentie, dat de ingewikkelde ont- steekinrichting voor de bom op het laatste moment door negen man op scherp gezet zal worden. Het tydstip van de ontploffing der atoombom is vastgesteld op 24 Juli te 20.35 uur G.M.T., aldus -heeft het Amerikaansche departement van marine medegedeeld. Voor de derde maal: Minister dr Beel spreekt de sluitingsrede uit voor de vereenigde Kamers der Staten-Generaad Do prins-regent van België ontving Zaterdagavond den heer Struye (C.V.P.), die hem mede deelde, dat hy van de opdracht, een regeering te vormen, moest afzien. Daarop heeft de prins, regent den socialist Spaak ver zocht, zich met de vorming van een ministerie te belasten. Spaak vsoeg, het voorstel In beraad te mogen houden. Daar de socialisten zich tegen de voorwaarden, welke de christelijke volkspartij voor deelneming aan de regeering stelde, verzetten en na dien met 219 tegen 17 stemmen, bij 3 onthoudingen, den wensch uit spraken, dat andermaal een linksche regeering zou worden gevormd, bleef senator Struye geen andere keuze, dan af te zien van verdere pogin- Z. H. de Paus heeft een schrij- ven gezonden aan prof. Charles Flory, voorzitter van de Fransche vereeniging voor Sociale werken"f ter gelegenheid van de 33ste sociale week, welke binnenkort te Straats burg gehouden zal worden. In dezen brief, welke tot titel draagt ,,de nationale gemeenschap", wyst de H. Vader erop, dat de christelyke sociale idealen bedreigd worden door totalitaire strekkingen op alle gebieden. ,,Het is ontoelaatbaar voor chris tenen, aldus vervolgt het schryven, met de dwaling een compromis aan te gaan om het contact met hen, die slachtoffer van de dwaling zyn, niet te verliezen. Dat contact zal van zelf ontstaan, wanneer zy die het voorrecht hebben, de waarheid te kennen, daarvan een eerlyk en be scheiden gebruik maken tegenover hen, die de waarheid zoeken en dat contact tusschen de christenen, die loyaal en nederig de waarheid zoe ken, moet bevorderd worden. Slechts dan zullen de groote begin selen van vryheid, broederschap en geiykheid, welke door de moderne democratieën worden aangeprezen, kunnen gedijen". De Paus behandelt vervolgens ook de kwestie van nationalisatie van economische ondernemingen en zegt daarover: „Zelfs daar, waar nationalisatie gerechtvaar digd is, bestaat het risico, dat daardoor het mechanische aspect van het leven en van den arbeid wordt geaccentueerd en daarom is het voordeel ervan voor de ge meenschap zeer twijfelachtig. „Naar onze meening zal het sys teem van associaties of coöpera tieve groepeeringen op alle gebied van de nationale economie veel meer strekken tot het doel, waar op ge uw streven richt en van de welvaart der ondernemingen zelf". De H. Vader wyst er op, dat de corporatieve organisatie van het economische leven gunstig schynt voor de christelijke leerstellingen betreffende de persoonlijkheid van den mensch, de arbeidsgemeen schap en den particulieren eigen dom. De brief werd Zaterdagavond in de „,,Oss. Romana" gepubliceerd. gen tot kabinetsformatie. Struye heeft intusschen den lande voorlezing gedaan van zijn program, zoodat men van de voorwaarden, door den C.V.P. voor deelneming aan de regeering gesteld, kennis heeft kunnen nemen. De voornaamste con ditie betreft natuuriyk de konings kwestie. „Wat de koningskwestie aangaat is Struye van oordeel, dat een ver klaring afgelegd zou moeten worden in dezen geest, dat „de koning ge handeld heeft ten bate van het land". Het parlement zou geraad pleegd worden over een referendum en, indien dit verworpen werd, zou de regeering naar een andere oplos sing moeten uitzien. Het kiesrecht zou, ingaande op 1 Januari 1947 aan alle vrouwen ge geven worden". Intusschen hebben thans, han gende de kabinetsformatie, eeni- ge senatoren een wetsvoorstel tot het houden van een referendum over de koningskwestie by den senaat Ingediend. Dit ontwerp voorziet in zyn eerste artikel, dat alle Belgen, regelmatig ingeschreven op de gemeentelyke kiezerslysten, bin nen 40 dagen na afkondiging der wet, opgeroepen worden, om te antwoorden op de vraag: „zyt gy van meening, dat koning Leopold III zijn verheven grondwettelyk ambt moet uitoefenen, ja of neen?" In een toelichting, die Struye op dit voorstel geeft, leest men, dat alle Belgen, mannen en vrouwen, die den leeftyd van 21 jaar hebben bereikt, aan het referendum zullen deelnemen. Kiezers zyn allen, die op de gemeentelyke kiezerslysten zyn ingeschreven. De uitslag zal worden medege deeld aan den koning en aan de kamers. Alle goede dingen in dlrieën, zegt een goed Nederlandsoh spreek woord. De stembus stelt werkelijk tn dit jaar wel buitengewone "eisahem.. Da laatste is niet de minst belangrijke. Als we bedenken, welke voorname en hoevele belangen, rechtstreeks niiet alleen het stoffelijk, maar ook het geestelijk heil rakend., dioor den gemeenteraad worden behandeld en behartigd, dan springt het gewicht der verkiezingen van a.s. Vrijdag aanstonds scherp in het oog. Lest moet best worden! Wij Katholieken, kunnen over 'I verloop der verkiezingen tot heden tevreden zijn. De kamerverkiezing glen hadden tot resultaat een kabi net. geformeerd onder katholieke leiding, met een katholieken inslag, als nog in geen enkel Nederlandsch kabinet tot heden het geval was. Een vooruitstrevend, maar tevens ook christelijk regeeringsbeleid is aangekondigd dioor deze in meer derheid christelijke mammen. Noblesse oblige: Wij, Katholie ken, zullen ons deze positie hebben waardig te toonen. De allerbeste gelegenheid daarvoor hebben we zeer zeker bij de gemeenteraad®, verkiezingen, als we daarbij blijk geven, onze verantwoordelijkheid voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn van ons volk ten,vol le te beseffen. We moeten zorgen, dat dea» ver kiezingen een krachtigen steun in den rug gaan geven aan het kabi- net-Beel en een por en een spoor, slag. om kloek in de aangekondigd» Christel ijk. voorurtstrevende rich ting voort te gaan. Deze mannen, onze mannen vooral in het kabinet, moeten het gevoel krijigien, diat zij gedragen worden door die sympathie van al hum geestverwanten. Daarvoor zorgen wij a.s Vrijdag!, 7. De Chinees greep de riksja. en begon uit alle macht te draven. ••Waar zou die vent one heenbren gen, Tobias?" vroeg Binky. „Wacht zel T°bia« en schreeuwde beej raar woord naar den Chi- nees, die, terwyi hy even vlug door holde, met zyn hoofd knikte De hollende man had het heel goed be grepen, want hfl hield na eenigen tyd stil voor een hotel. Een Chinee- scha waard stond voor de deur. opening, maakte een diepe buiging voor onze twee vrienden en zei tot hun stomme verbazing: „Goeddag, O Hoeren, Ik spreek taal van U very Goed R. K. MAATSCHAPPELIJKE GEZINSZORG In het Bisdom Haarlem Zaterdag 13 Juli had In Scheve- ningen in het Centrale Huis voor K. A de diploma-uitreiking plaats aan 28 gezinsverzorgsters. 113 gediplo meerde krachten zijn nu in het Dio cees Haarlem werkzaam. Daar het wel duidelijk Is gebleken hoe zegen rijk de gezinszorg werkt in den op» bouw van Nederland, zal getracht worden dit mooie werk in stand ta houden. Een nieuw eigen huis ia beschikbaar gesteld, waar meisje» die den vereisehten aanleg bezitten, de gewenschte vorming voor deza mooie, maar zware taak kunnen ontvangen Dit huis is gelegen: Le» deganckpléin 27, Den Haag, en zal half September in gebruik worden genomen. Candidaten voor de nieuwe oplei ding kunnen zich opgeven aan het Diocesaan Bureau, Ledeganckplei» 27, Den Haag. PRINS BEItNHARD NAAR SCHOTLAND Prins Bernhard is Zondagmiddag per vliegtuig naar Renfrew (Schot land) vertrokken. Hij zou in Schot land vandaag de tweede Ned. divisie Inspecteeren. EEN „WELKOM" VOOR EEN I RECORD AANTAL DEELNEMERS (Van onzen specialen verslaggever) In de stad, waar zelfs nü nog burgers in bunkers moeten wonen, waar het probleem der noodwonin gen nog niets aan urgentie heeft verloren en men eerst eenige weken geleden de eerste noodwinkels open de wanneer men staande by den ouden verwoesten bouw van de Ste- phanuskerk dwars door het leegge- brande en -gebombardeerde hart van de stad kykt, begint men de cijfers te gelooven: 2200 huizen ver woest en 31.000 beschadigd in die stad, die zeven maanden front- stad was, deed het huisvestingsco mité der Vierdaagsche een beroep op de burgerij, om de duizenden gas ten te herbergen Er kwamen niet minder dan 500 aanbiedingen te veel binnen Dit ééne feit zegt misschien meer voor de populariteit van dit Vier daagsche wandelfestijn voor de stemming, die momenteel in Ny- megen heerscht, dan de overigens niet minder enthousiaste wyze, waarop men aan het versieren is. Overal wapperden reeds Zondag middag de groene vlag met het oranjekruis; groen en oranje, de kleuren der Vierdaagsche in vlag gen en feest-lAnminatie, en daar onder de kernachtige sprouk>| „Willen is kunnen". Reeds stuift het water der fon teinen weer boven de groene gazon» der parken, waar een maand gele den nog het puin der binnenstad gestort lag en, wanneer men op een rondgang door de stad in de nau welijks nog van noodglas voorzien» etalages de versieringen ziet en al dit enthousiasme en meeleven der burgery, dan ontkomt men niet aan den indruk, dat Nymegen eindelijk zijn kans ook grijpt en dat dit „Willen is Kunnen" een mooi» slagzin te meer! hier werkelijk méér is dan een frase. Van 1909 tot 1946dertig vier daagsche afstandmarschende eer ste maal zal het twintigtal deel nemers nauwelijks zijn opgevallen- Thans Is de traditie, die zich geiuk- kigerwyze steeds verjongt, zéé machtig gebleken, dat niet alleen het recordaantal inschryvingen van ongeveer 4200 werd bereikt, maar dat ook heel deze zwaar geschonden stad zich opmaakt, om dit enorm» aantal gasten te verwelkomen en td herbergen. Wanneer Maandagmiddag de groo te stroom van deelnemers arriveert, zullen zy reeds op het Stationsplein een beeldengroep ontwaren, zeer monumentaal, een beetje „vreemd" ook wel, maar in ieder geval mot het woord „Welkom" in reuzen let ters op het voetstuk. Een „welkom" voor ongeveer 1200 deelnemers 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1