Naar 'n nieuw Nederland G L Een troonrede met stevige grondslagen Radio Moskou waarschuwt Amerika Dieselen met 175 K.M. snelheid CHINEESCH AVONTUUR. Naar de boot ONGSLAGEN 68ste JAARGANG DINSDAG 23 JULI 1946 No. 20068 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 4LLE ENERGIE DE STRIJD OM CHINA BOMAANSLAG OP BR. HOOFDKWARTIER Militaire versterkingen naar Jeruzalem STORM OP DE ADRIATISCHE KUST HET NIEUW BEWIND IN BOLIVIA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR H, A. PAALVAST HOOFDREDACTEUR MGR DR. J. WITLOX ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK DIRECTEUR: J. KUIJPERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERS VEST 8, SCHIEDAM, TEL,. 68801 VOOR DE WELVAART Het schijnt, dat wij voor goed terecht gekomen zijn in een tijd- perk van lange troonreden. Verle den jaar reeds sprak de Koningin aanzienlijk langer dan zij bij de opening der Staten-Generaal pladht te doen en de koninklijke rede van dit jaar is nog omvangrijker dan die van het ministerie-Sehermer- horn. Het is niet alleen een simpele kwestie van lengte, het wil ons •voorkomen dat deze lengte het ge volg is vain een tweeledige tendens ju de politieke ontwikkeling van de jaatste jaren. In de eerste plaats de tendens van de toenemende over heidsbemoeienis. Er is haast geen terrein van het maatschappelijk leven, waarop de overheid niet treedt, waarop zij geen regelingen treft, waarvoor zij geen wetten maakt. Wij wezen daarop reeds ver leden jaar, wij hoeven dit thans slechts te herhalen. Er is echter nog een tweede ten dens, die eveneens in de richting van lange troonreden werkt. Wie de troonrede zoowel van verleden jaar als van dit jaar vergelijkt met haar tegenhangers uit de jaren, die aan den oorlog vooraf gingen, ziet dui delijk diat zeker de helft van den tekst der na-oorlogsche troonreden bestaat niet uit het aankondigen van concrete wettelijke maatrege len, maar uit uiteenzetting van de richting die men in bepaalde takken van overheidsbemoeienis wenseht in te slaan. Dat dit verleden jaar bij het eerste optreden van het minis terie-Schermerhom 't geval moest zijn, behoefde nog niet zoo de aan dacht te trekken. Het eerste kabi net, dat na een zoo groote ramp als de oorlog optrad en dat nauwelijks enkele maanden nadat de vijand was verslagen, zijn program moest ontwikkelen, kon nog weindg an ders doen dan algemeene richtlijnen aangeven in haar beleid op de afzonderlijke punten. Het kabinet- Beel echter komt op vele punten niet verder dan zulke algemeene richtlijnen. Om slechts enkele voor beelden te noemen: het buiten. la,ndsch beleid wordt slechts groote lijnen geschetst, het beleid ten opzichte van den wederopbouw onzer weermacht eveneens, evenzoo dat van steun aan de jeugdbewe ging, van herstel en uitbreiding van handel en nijverheid, van de ontwikkeling van een gezond mid dentstand'sbedrijf, van de bevorde ring van den landbouw, het herstel van de koopvaardijvloot, de finan- eieele politiek, de politieke delin quenten enz Dit alles wijst er op. dat in de bemoeienis van de over heid nog altijd veel factoren zitten, waarin de nadruk niet op de wetge ving maar op het beleid ligt. Troonreden als deze noodigen de Sta ten-Generaal miet slechts uit tot medewerking aan den wetgevenden arbeid, maar in veel grooter mate dan vroeger ooit het geval was ook tot het uitoefenen van haar recht van toezicht op het beleid. Het feit, dat de regeering-Beel op zoo menig purnt in deze lange troonrede de grondlijnen van haar beleid aan de Kamer ontvouwt en daarmede de Kamer als het ware een handleiding geeft, om niet te zeggen een claim bij het uitoefenen van haar toe zicht, bewijst na de snelle verant woording die zij voor de Kamer heeft afgelegd, ten tweeden male hoezeer zij de rechten van de Sta ten-Generaal respecteert en sa menwerking met haar op prijs stelt. Met dit allee is intusschen niet gezegd, dat deze troonrede niet een bewonderenswaardige opeen stapeling bevat van concreet aan gekondigde ontwerpen van wet. Als men de samenvatting, elders in ons blad gegeven, eens rustig doorloopt, krijgt men respect voor den om vang van de goede voornemens die deze regeering koestert. Het is een respectabele rij ontwerpen, geor dend -naar een schema, dat een com binatie vormt tusschen het in troon reden gebruikelijke grondplan en de meer systematische orde die in de regeerimgsverklaring viel waar te nemen: eerst het cultureel wel zijn, dan het stoffelijke en in het Stoffelijke eerst de opvoering der productie en dan de verbetering der verdeeling. Een kruising dus tusschen protocol en logica. Wanneer de regeering er inder daad in slaagt al deze ontwerpen in de komende wetgevende periode zij 't ook dat deze wanneer de ko mende derde Dinsdag in Septem ber slechte een formeele openings plechtigheid zal brengen, enkele maanden langer is dan gebruikelijk al ware het slechts aanhangig te maken, dan heeft zij haar handen vol en zullen de Staten-Generaal eveneens een periode van noesten arbeid tegemoet gaan. En wat meer zegt: wanneer inderdaad al deze plannen voortgang vinden, zal de regeering ons land en ons volk een goed stuk dichter hebben gebracht bij de idealen van christelijke ver dieping en sociale gerechtigheid, zooals die in de ja-ren der bezet ting in ons volk zijn gegroeid on der invloed van gedachtenwisselin- gen, waaraan bovenal het jongere deel van katholiek Nederland leven dig heeft bijgedragen, datzelfde jongere deel dat thans mee van de besten uit zijn vertegenwoordigers in de nieuwe regeering ziet optre den. Bijzonder belangwekkend is de aanhef van deze troonrede. Het staatshoofd richt zich daarin als het ware over het hoofd van de Staten-Generaal heen tot geheel het Nederla-ndsche volk- En het roept dit volk in zijn geheel op tot sa menwerking aan het ééne doel: het leggen van een deugdelijken grond slag voor een geleidelijken weder opbouw van onze geestelijke en stoftexijae volkswelvaart. Tlhan- eerst recht, zegt de troonrede, kun nen daarop alle krachten worden gericht. Thans eerst recht: deze drie woorden zijn welsprekend in hun eenvoud. De Koningin doelt hier mede op den afloop der verkiezin gen. De krachtmeting tusschen de politieke partijen is voorbij. Wan neer over enkele dagen de gemeen teraadsverkiezingen hun beslag hebben gekregen, ligt de samenstel ling van onze vertegenwoordigende colleges voor de komende jaren vast Thans eerst recht". In het ééne jaar. dat sinds de bevrijding achter ons ligt, hebben wij veel van onze aandiacht en onze energie moeten wijden aan de vraag of wij al dan niet tot de oude partij groepeerin gen zouden terugkeeren en aan den strijd dien de groote meting der krachten nu eenmaal noodzakelijk met zich brengt. Die strijd is thans voorbij, maar de koninklijke woorden bevatten een aansporing om in de jaren, die thans komen gaan, niet langer aandacht en ener gie te besteden aan de dingen die verdeelen, doch den vollen nadruk te leggen op het doel dat allen ver eent: voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart banen. Dat is een ernstig en een sympa thiek woord, een woord dat ons uit het hart is gegrepen. Laat ons den strijdbijl begraven en laat de poli tiek in de komende jaren niet meer zijn zooals zij dat vroeger midden in de wetgevende periode nog lang kon blijven: een strijd tusschen par tijen. doch een gemeenlijk voeren van een opbouwende staatkunde. Radio Moskou zond Maandag de waarschuwing uit, dat ,,het sovjet volk niet onverschillig kan blüven ton aanzien van de Amerikaansche politiek in China", meldt A. P. Na een ontleding van de Ameri kaansche economische, politieke en strategische aspiraties in China be. scsuldigde de radiospreker de Ame rikaansche militaire autoriteiten er van, .belangrijke operaties" in China voor te bereiden en hij uitte in di verband, de volgende klachten: 1 De Amerikaansche zevende vloot is in Tsjingtao geconcentreerd, waar militaire botsingen verwacht worden". 2. Het commando van de Ameri kaansche marine in Tsjingtao heeft reeds verklaard van plan te zijn, den Chineeschen regeeringstroepen steun te verleenen. 3 Een Amerikaansche flottielje kruist op de Yangtse, om de Chinee, sohe regeering by te staan onder het voorwendsel de orde te bewa ren". Na deze jammerklachten over den steun, dien Amerika aan de rechtma tige Chineesche regeering biedt, ci teerde de woordvoerder het invloed- ryke sovjet-blad ,,New Times" over het Amerikaansche imperialisme". Amerika's houding in China vindt haar oorsprong in Washingtons plannen tot wereldoverheersching. Er zijn echter, zoo besloot de radio spreker, ook in China democrati sche elementen" en deze vormien den belangrijksten hinderpaal voor de verwerkelijking van de Amerikaan sche expansie-plannen." Naar A. P. uit Sjanghai meldt, heeft mevrouw Sun Yat Sen, de weduwe van den stichter der Chi- neescüie republiek, in een interview den toestand van haar land bespro ken. ,,De reactionnairen van de Kwomintang zoeken een aanleiding, om China in een burgeroorlog te storten en zij hebben daarbij geen ander doel, dan het ontketenen van een oorlog tusschen Rusland en de Vereenigde Staten". Naar Reuter uit Jeruzalem seint, hebben Joodsche terroristen een bomaanslag gepleegd op het ge deelte van het hotel „Koning Da vid" te Jeruzalem, waarin het Brit- sche militaire hoofdkwartier alsmede het secretariaat van de Palestynsche regeering zijn ondergebracht. Er zouden verscheiden dooden én gewonden zijn, hoofdzakelijk leden van het militaire personeel. Er wor den in allerijl militaire en politie- versterkingen naar de Falestijnsche hoofdstad gedirigeerd en er is te Jeruzalem een uitgaansverbod afge kondigd. De laatste berichten uit Jeruzalem spreken van méér dan zestig dooden, meerendeels Britsche, Arabische en Joodsche officieele personen. De schade wordt op 150.000 p. st. ge schat. Nimmer nog heeft een ge welddaad Palestina zóó in opschud ding gebracht, als deze bomaanslag. Leiders van het Joodsch bureau en van den Joodsehen nationalen raad hebben een verklaring uitge geven, waarin zij den aanslag op het Britsche hoofdkwartier veroor- deelen en de Joodsche gemeenschap in Palestina oproepen „zich tegen dergelijke afschuwelijke gewelddaden te verzetten". Zij spreken hun af schuw uit over deze „door een bende desperado's begane misdaad Een plotselinge storm heeft Zon dag de noordelijke Adriatische kust van Italië geteisterd. Enorme wind vlagen en hooge golven vernielden de Vissicherssehepen en pleziervaar tuigen voor de kust, Zestien per sonen verdronken, toen het 4 ton metende zeilschip „Consolata in stukken geslagen werd op een zand bank dichtbij de kust. Het aantal slachtoffers van den storm bedraagt minstens 34. De meeste van de verdronkenen waren baders. De schade aan installaties langs de kust wordt op honderden millioenen lires geschat. Volgens te New York ontvangen berichten is in Bolivia een nieuwe regeering gevormd, welke geprest, deerd wordt door Guittierez, presi dent van het Boliviaansche opperste gerechtshof. De eerste maaregel van de nieuwe regeering was een de creet tot vrijlating van alle politieke gevangenen en dat decreet machtigt tevens alle politieke bannelingen, in het land terug te keeren. DE NED, SPOORWEGEN Imum-snelheid 160 km., zonder dat VAART wi' er bi' onze ffstiee conversatie DE KABINETSFORMATIE IN BELGIë De liberalen doen mee Na een bijeenkomst, die Maandag middag twee uren duurde, heeft de liberale party met 70 tegen 2 stem men en 3 onthoudingen besloten, sa men te werken met een nieuwe link- sche regeering, waarvan Spaak de formateur zal zyn. In een „dagorder", welke door de liberalen na de vergadering werd uitgegeven, werd er de nadruk op gelegd, dat het dringend geboden ls, dat het kabinet zonder uitstel ge formeerd wordt. Verder wordt de wensch uitgesproken, dat Achilla van Acker, de voormalige minister president, weder een portefeuille ln het nieuwe kabinet zal krygen. Gehoopt wordt, dat na deze beslis sing der liberalen binnen vier en twintig uur het nieuwe kabinet tot stand zal komen. MAARSCHALK ZJOEKOF'S OPVOLGER. Een door Reuter bevestigd bericht van radio New York zegt, dat maar schalk Iwan Konief, ter vervanging van maarschalk Gregory Zjoekof, is benoemd tot commandant van alle roode troepen te land. Met trots herinneren wy ons de dagen uit 1934, toen de eerste Die- seltreinen, die zich zoo fraai in het landschap afteekenen, op onze spoorwegen verschenen. Jn ons land werd het eerst deze tractie op groote schaal ingevoerd en op den duur moest worden overgegaan tot uitbreiding van de treinstellen. Op een ongunstig tijdstip, kort voor het uitbreken van den oorlog, in 1940, kwamen zoodoende 18 vyf- wagenstellen gereed, welke echter nooit normaal dienst hebben ge daan. De Duitschers hebben ze voor allerlei doeleinden gebruikt, beter gezegd, misbruikt. Van één stel werden de motoren en dynamo's in Rotterdam gebruikt als electrische centrale voor het ontmagnetiseeren van schepen. Ver der zijn er natuurlijk wagens door brand of bombardement vernield. Dezer dagen maakten wy onder leiding van ir. Th. L. M. Pot, hoofd ingenieur van tractie een proefrit naar Zwolle met een vyf-wagenstel, dat uit stukken van twee stellen is opgebouwd. De motoren hebben practisch nog geen dienst gedaan. Natuuriyk moest er onderweg even „uitgehaalfl" worden, wat er wy er by onze rustige conversatie erg in hadden, vloog onze trein met een topsnelheid van 170 km_ over de rails. De chef van het Dieseldepöt verklapte ons, dat hy vorige week zelfs 175 km. had gereden De Dieseltreinen het ls geen nieuws bieden alle mogelijke com fort, hier is een keuken met een uitrusting, waarop menige huis vrouw jaloersch zou zijn, de ver warming is voortreffelijk geregeld en met het oog op het gebruik voor internationaal verkeer zyn van dit stel twee compartimenten luxueuzer ingericht, om eventueel als le klas dienst te doen. Kortom, wanneer in de toekomst deze treinen op alle niet-geëlectrificeerde lijnen ry- den, is er geen reden om op de „electrische" jaloersch te zijn. Het streven van de N.S. is, deze snelle Dieseltreinen ln te leggen op de lange afstanden, maar wan neer 1 Mei 1951 het volledige elec- trit'icatie-program uitgevoerd mocht zyn, zullen zy gaan ryden op alle lynen, die daar buiten vallen. Voorloopig hoopt men, dat op 15 Mei 1947 de electrificatie van het z.g. middennet gereed zal zijn. Ten minsteindien men tydig over het noodige materiaal beschikt enz. Zelfs voor rangeer- en goederen- DE GOUDDELVING De antwoorden op onze beschou wing onder den titel: „Het goud der ongehuwde vrouw" zyn meer uit een loopend nog geweest dan we (hadden verwacht. Voor ons zelt hadden we wel enkele vraagstuk ken uit de practijk als richtssnoer igienomen, doch er bleken nog meer belemmeringen te bestaan. Onmiddellijk zij er echter vast gesteld, dat het probleem van onge bruikt goud dier ongehuwde vrouw bestaat en dait velen er naar snak ken, veel meer dan tot dusver, in het volle leven te worden inge schakeld- Omtrent de geheele aangelegen heid kregen we klachten over teleurstellingen en tegelijk ook adviezen ingediend en oorzaken aangewezen. Er zijn meer wouwen dan man nen, er zijn mannen, die om soms onbegrijpelijke, soms om te eer biedigen redenen niet to. een huwelijk komen. Doch naast deze twee oorzaken van het aantal onge huwde vrouiwen is er een derde, waarvan een zoo snel mogelijke oplossing is geboden. Want hier ligt een maatschappelijke kanker, aan het uitsnijden waarvan we als katholieken zoo krachtig als in ons vermogen is, moeten medewerken. Een vader schrijft ons daarom trent: Er bestaan ernstige beletse len voor een normale gezinsvor ming. Voor den oorlog reeds, maar niu in nog heviger mate staan we voor een woningvraagstuk zoo be roerd als het maar kan. Op aan schaffen van meubilair en huis houdelijke artikelen is wegens schaarscfhite of abnormale prijzen geen kijk. Trouwt men toch en dan ergens in, dan eischt dat samenwonen heel wat stuurmans kunst. Bij gezinsuitbreiding loopt het maar geprobeerde samenwonen heelemaal mis. Nu wil ik nog niet eens extra wijzen op de vaak geringe ver. diensten en het spook der werk loosheid. Deze laatste oorzaak en de bovengenoemde hebben menige goede verloving uitgemaakt. De vooruitzichten op allerlei terrein hebben velen doen terugschrikken. Met bet gevolg inidierdaad, dat het getal ongehuwde vrouwen nogmaals werd vergroot. Merkwaardig is ook, dat mannen, reageerden met de klacht, dat vele meisjes tegenvielen. Na korte of langere kennismaking waren de op vattingen benevens zin en aanleg voor 'n huishouding niet degelijk genoeg. We moeten hierbij opmerken, dat we met het gouid delven der onge huwde vrouw niet op jacht waren naar mogelijk wat stofgoud van „leuke baan- en leuke boys." zoekende vlindertjes. Bij ons zat voor: Moeten de krachten, levenservaring en de lief de van serieuze ongehuwde dames zoo maar ongebruikt verloren gaan. Een volgende maal laten we de vrouwen zelf over deze interessante materie aan het woord. HENK VAN DER MAZE. treinen zullen mettertyd de stoom locomotieven uitgeschakeld worden. De Dieseltractie is wel duurder dan electrische, doch goedkooper dan stoomtractie. Op het oogenblik zyn weer 15 drie-wagenstellen in gebruik, terwijl volgende week nog een vijf-wagen-* stel gereed komt. De bedoeling ial er vyf in orde te maken. Men ver» ge te niet, dat voor de reparatie van beschadigde motoren onder deden gebruikt moeten worden van motoren, die ln het geheel niet meer hersteld kunnen worden. Nieuwe motoren worden nog niet geleverd. By de N.S. weet men te roeien met de riemen, die men heeft en het mooie is. dat er ln hun gang steeds vaart zit. 8. Tobias en Binky sliepen dien nacht heeriyk in een echt Chineesch bed. Den volgenden morgen stonden ze al vroeg op, kleedden zich aan, pakten hun koffers en gingen den waard opzoeken. Ze vroegen hem den weg naar de rivier en of er ook een boot voer naar het binnenland, want daar wilden ze heen. Ze gin gen toen meteen op weg. Nadat ze een stuk geloopen hadden, weet Binky zijn vriend een dikken ma» aan. „Daar moesten we maar op af gaan, Tobias, dat ltfkt wei eeW kap'tein". m m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1