„Decoratie" KRUISEN EN TIPPELAARS De conferentie te Malino DINSDAG 23 JULI 1946 PAGINA 5 VIER RESOLUTIES Bij zijn honderdsten sterfdag DRAMA IN DE GEVANGE NIS „King Kong" na vergiftiging overleden DE VIERDAAGSC -**- Even aarzelde Nijmegen, maar.... Met een zeiljacht de wereld rond Bovenstaand woord heeft een Watelijken klank igeteregen sinds winkeliers dit woord uitvonden oma artikelen, welke niet voor den ver koop besltemd zijn, te betitelen. Wij weten Ihiet wel, de winkelier wil graag zijn étalage smakelijk aan- kleeden en.daarvoor Ihieeft arti- kelen noodig en met dat enkel exemplaar kan de heerschende nood niet opgeheven worden., Maar toch achten wij een derge- lijlke uitstalling onjuist, daar zij in ihooge mate ontstemming wekt bij de zeer vele mensdhen, die aan deze artikelen hard gebrek hebben i?n het terecht onredelijk vinden, dat gebruiksartikelen ongebruikt in een winkel staan. Inderdaad, de waschmachine zou heel wat nutti ger zijn in het gezin, waar de moeder zelf moet wasschen, omdiait er voor adhlt a tien personen niet genoeg linnengoed in voorraad is om de wasoh buiten de deur te doen, om van het financieele be swaar nog maar te,zwijgen. Het is beroerd om steeds niet te weten, hoe laat (het is en dan de étalages vol horloges te zien, welke slechts op vergunning geleverd mogen wor den- Het is ook verre van aange naam des nachts niet rustig te kunnen slapen, omdat de wekker ontbreekt, wielke des ochtends waarschuwt, dat Ihiet tijd is voor kantoor of fabriek, terwijl een paar huizen verder zoo'n uurwerk op non-activiteit achiter tiet glas staat. Het is een van de ergste kwal/en van dezen tijd, dat er gedurig ge kankerd wordt. Pirins Bemhard heeft zelfs openlijk tegen diit euvel gewaarschuwd. Maar werkt men dit niet in de hand door dergelijke misstanden? De overheid heeft ten deze wel bepalingen vastgesteld, doah dat deze overtreden worden, bewijst, dat de controle onvoldoen de is- Wettelijke bepalingen kunnen trouwens niet afdoende helpen; die middenstand dient ziclh in eigen kring te beraden en te zorgen, dat de gebruiksgoederen niet aan hun bestemming onttrokken worden en blijven. Een leege étalage met de mededeeling dat alle artikelen direct verkocht worden, lijkt ons een betere reclame dan „decoratie". Tot zoover dian van dien zake- lijken kant bekeken. Doch er is meer. Wordt het geen tijd, dait eindelijk eens de geheele middenstand ten vblle tot het be sef komt, dat Ihiet een sociale plicht is van de winkeliers om aan een jiuiiste verdeeling van do schaarsche goederen miede te werkten? Geluk kig zijn er ook hier goeden, die niet te na gesproken mogen worden, maar vaak schijnt een deel van den middenstand den voorraiad arti kelen slechts te beschouwen als een voordeeüg middel om te ruilen. Dat men zulks deed in tijd van voedselnood als in een strijd om lijfsbehoud, daarover willen wij niet hard oordeelen. Doch dat het ruilen nu nog opgeld doet om voor zich zelf en anderen met ruilobjec ten zooveel mogelijk luxe en gemak te verschaffen, terwijl anderen bit ter gebrek hebben aan bedoelde artikelen om in harden nood te voorzien, valt o.i. in geenen deele goed te praten. Komt winkeliers, bedenkt, dat iedere burger en elke groep van de bevolking tot plicht heeft boven Wet egoïsme het gemeenschaps belang te dienen en houdlt dus geen goederen vast. Werkt mede aan een vlotte en rechtvaardige verdeeling. DE PAUS INTERVENIEERDE VOOR GREISER Vaticaansche autoriteiten bevestig den gisteren, dat Z. H. de Paus aan de Poolsche regeering verzocht heeft het doodvonnis van Arthur Greiser, °'in voormaligen gouwleider van West-Polen, die schuldig bevonden was aan oorlogsmisdaden, niet te voltrekken. Greiser is evenwel toch door ophanging terechtgesteld. De Paus heeft het peroep op de Poolsche regeering gedaan in ant woord op een smeekbede van Grei ser, welke door Stanislaus Kot, den Poolsdhien ambassadeur ;n Italië was overgebracht. De boodschap van den H. Vader aan de Poolsche regeering luidde: „Greiser, die om onze tusschen- komst heeft verzocht, was 'n bitter vijand van de Kerk, welke hij In zijn functie van gouverneur van Warthe gau heftig heeft vervolgd. In navol ging van het voorbeeld van den Goddelyken Meester, Die bad voor degenen die Hem kruisigden, voldoen wy niettemin aan het verzoek en vr bevoegden autoriteiten vaderlijk, om Greiser's leven te spa ren". ZWITSERSCHE LOF VOOR HET CONCERTGEBOUW ORKEST De Zwitsersche bladen toonen zien zeer opgetogen over 't door Eduard van Beinum gelelde concert dat het Concertgebouworkest te Interlaken gaf. - Zoo roemt het „Oberlander Tage. blatt" de volmaakte eenheid van dit orkest van meer dan honderd voor treffelijke solisten. In de „Basler Uachrichten" heet 't samenspel van violen en blazers perfect en buiten gewoon helder. Het „Berner Tage- blatt" waardeert de programma keuze, omdat naast klassieke ook moderne muziek vertegenwoordigd is. „Der Band" tenslotte noemt Van Beinum een gevoeligen en bekwa men dirigent onder wiens leiding het orkest tot een soepel en harmonisch geheel wordt. g Maandagmiddag zijn ojp de confe rentie te Malino met algemeene stemmen de vier volgende resoluties aangenomen 1) teneinde tot een federatieve structuur van Ned.-Indië te komen moet een federatie gevormd worden, welke geheel Indonesië omvat en den naam van „Vereenigde Staten van Indonesië draagt; 2. deze federatie zal moeten be staan uit vier deelen, n.l. Java, Su matra, Borneo en die Groote Oost, waarbij een voorbehoud wordt ge maakt t.a.v. de positie der kleine iSoenda-eilanden, de aansluiting van de zelfbesturende landschappen van Oost-Borneo bij Borneo en de posi tie van de eilanden Banka, Biliton en Riouw (in afwachting van de mo gelijkheid, dat deize zich bij Suma tra zullen aansluiten) 3) I>e tweede conferentie moet zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen worden om de uit te werken voor stellen in zake de staatkundige her. vorming van Borneo en de Groote Oost te behandelen; 4) Instemming wordt betuigd met het 'voorstel om zeven Indonesische afgevaardigden te Malino" aan te wijzen teneinde deel te nemen aan de voorbereiding van de voorstel len tot staatkundige hervorming van Borneo, de Groote Oost, Banka, Biliton en Riouw. Vernomen wordt, dat men de mo gelijkheid overweegt aan de Ned. regeering deze resoluties, door een afvaardiging uit de conferentie, die daartoe per skymaster naar Neder land zou vertrekken, te laten over handigen. f Territoriaal commandant Oost-Java. Met ingang van 20 Juli is de kolo nel der mariniers M. R. de Bruyne, commandant der brigade mariniers, benoemd tot territoriaal tevens troe pen-commandant van Oost Java en commandant van de A-divisie, waar toe de mariniers-brigade behoort. Luit. kol. P. J. van Gvjn is tijdelijk belast met het commando over de brigade. Repatrianten Zaterdag vertrekt de Volendam uit Batavia met 1800 passagiers naar Soerabaja en de Groote Oost. Daarna zal het schip via Hollandia MGR. KNEBEL Mgr. Knebel te Budapest, de goe de vriend van Nederland, heeft groot gebrek aan levensmiddelen en doet een beroep op zijn Nederlandsche vrienden voor zijn parochie, die reeds vóór den oorlog 500 600 armlastigen telde. Het adres van mgr. Knebel is: Budapest XI, Szabolcska Mihély utca 3. naar Brisbane varen en met evaeué's naar Nederland terugkeeren. De Ol- denbarnevelt zal op 24 Juli naar Nederland vertrekken met 2000 eivft- cué's. De Nieuw Holland zal eenige malen van Bangkok naar Java varen voor het overbrengen van evaeué's, daarna zullen zij naar Nederland overgebracht worden. De „Tabinta" arriveerde gister middag met 842 repatrianten te Amsterdam. Een republikeinsche bedreiging. Volgens een „U. F."-bericht uit Batavia heeft de republikeinsche re geering officieel geprotesteerd tegen het beweerde gebruik van Japan- sche troepen door de geallieerden „tegen het Indonesische volk". De Ned. autoriteiten zouden af deelingen Japansch arheidspersoneel hebben gewapend en in militaire actie heb ben gebruikt. Dit werd door het ge allieerde hoofdkwartier ontkend. Het protest hield de bedreiging in, dat de 20.000 geïnterneerden, die nog in Indonesische handen zijn, zouden worden vastgehouden, indien aan de in het protest bedoelde toestanden geen einde zou worden gemaakt. ALS DE SUIKER SCHAARSCH IS In verband met de tijdelijke stop zetting van de suikerdistributie, heeft de Prijscontrole bijzondere aandacht besteed aan dfc prijzen van verzoetingsmiddelen. Een aantal fabrikanten in Amster dam werd gecontroleerd en het bleek, dat geen van hen de vastge stelde prijzen berekende. Tegen vijf verdachten werd proces-verbaal op gemaakt. In het bijzonder mag hierbij wor den vermeld, dat de kwaliteit van de verzoetingsmiddelen, die in den handel werden gebracht, ovoer het algemeen matig tot slecht was. Pakjes die ten hoogste tot 1% cent, afhankelijk van zoetkracht, mochten kosten, werden aangeboden voor 10 cent. Een der fabrikanten maakte ook vanillesuiker, die hij slechts ver kocht, wanneer 5 gram gewone sui ker werd ingeleverd. In dat geval betaalde emn 5 cent en ontving men ongeveer 3% gram vanillesuiker, terwijl volgens de voorschriften een pakje vanillesuiker van 5 gram, zon der inlevering van suiker, ten hoog ste 2 cent mag kosten In de gevallen die onderzocht zijn, heeft het publiek reeds 215.000 te veel betaald. Op 25 Juli is het een eeuw gele den, dat koning Lodewijk Napoleon (18061810) te Florence, waar hij gedurende zijn laatste levensjaren onder den naam graaf van Sint-Leu had geleefd, overleed. Lodewijk Napoleon, die op 2 Sep tember 1778 werd geboren, en op 28- jarigen leeftijd het koningschap over ons land aanvaardde, behoort onge twijfeld tot één der meest tra gische persoonlijkheden onzer va- derlandsche historiehij zat boordevol van de beste bedoelin gen met zijn volk, die hy echter met geen mogelijkheid kon verwezenlij ken. „De lamme koning", zoo werd de ietwat manke vorst in den volks mond genoemd, was al spoedig na zijn aankomst in ons land populair. Want het volk had merkwaardig vlug in de gaten, dat de vorst stel lig het goede met zijn onderdanen voor had. Het eenige, wat men in ons land tegen den vorst had, was zijn liefhebberij om te pronken en zijn zucht naar weelde. Zoo had de koning zijn verblijven in Den Haag. in Utrecht, in Apeldoorn en in de hoofdstad naar den zin van het volk wel wat al te kostbaar ingericht. De kosten voor deze dure hofhou ding kon het Nederlandsche volk, welks handel en industrie in die ja ren vanwege het continentaal stelsel zoo goed als stil lagen, onmogelijk opbrengen, al heeft Lodewijk, als hef handeldrijven met Engeland be trof, meermalen 'n oogje toegedaan, zoo vaak zelfs, dat zijn broer hem eens als ,,de grootste smokkelaar van Holland" betitelde. Ook in menig ander opzicht heeft de koning mede gewerkt om het lot van het volk, dat aan zijn zorgen was toever trouwd, zoo dragelijk mogelijk te maken, getuige zijn medeleven met de slachtoffers van de ramp van het Leidsche kruitschip in 1807 en de overstroomingen in Zeeland en Gel derland in de daaropvolgende jaren. Lodewijk Napoleon heeft in de korte spanne tijds, dat hij over ons land regeerde, ook stellig zijn best gedaan zich zoo goed mogelijk in te denken in zuiver Nederlandsche toe standen en aangelegenheden. Het was niemand minder dan de banne ling-letterkundige Willem Bilderdijk, die minstens eenige uren per week ten paleize vertoefde om zijn Ko ninklijken. niet overmatig ijverigen leerling de kennis van onze lands taal bij te brengen. Ook Katholieken kwamen onder hem weder voor staatsfuncties in aanmerking. Zijn regeering was ech ter helaas van te korten duur en zijn moed en energie te gering om vele andere onrechtvaardigheden en mistoestanden op godsdienstig ge bied weder in het reine te brengen. De St. Jan b.v. durfde hij aan de Bossche katholieken niet terugge ven. Napoleon deed dat met één pennestreek. Al spoedig na zijn in stallatie in 1806 tot een eigen lijke kroning is het nimmer geko men, omdat zijn broer zich daarte gen verzette liet de koning voor zich en zijn hofhouding ten paleize aan den Dam te Amsterdam een ka pel inrichten, waar geregeld de H. Mis werd opgedragen. De omstan digheid, dat het bewind van Lode wijk niet geheel naar Napoleons zin was zoo, dat het maar weinig had gescheeld of het was tot een oorlog tusschen beide broers geko men was oorzaak, dat hij in Juli 1810 tot aftreden werd gedwongen Lodewrjk's afscheidswoorden luid den: Hollanders, ik zal nimmer een goed en deugdzaam volk als gij zijt, vergeten'-. De bekendè spion Chr. A. Lin. demans, bijgenaamd ,,King Kong' die in het begin van den oorlog yoor de geallieerde zaak werkte en tal van personen naar Engeland hielp, maar nadat de Duitschers zyn broer hadden gearresteerd, hun zf diensten aanbood, en o.m. verdacht wordt van het doen mislukken van de operatie bij Arnhem, is Zater dag in het ziekenhuis van de Vol harding te 's-Gravenhage tenge. vologe van een vergiftiging over leden. De naam van Lindemans, die ge boortig is uit Rotterdam, in De cember 1944 door leden van het hoofdkwartier van Prins Bernhard werd gearresteerd en den laatsten tijd opgesloten zat in de cellenba rakken te Scheveningen, is onlangs herhaaldelijk genoemd in verband met de ontvluchtingspogingen van den gedetineerde Bartels, die dezer dagen wederom uit zyn cel wist te ontsnappen. Tusschen Lindemans, die een paar maal heeft getracht zich van het leven te berooven, en een 23_jarige verpleegster van de ziekenzaal in de bijzondere strafgevangenis zou zich een liefdesverhouding hebben ont wikkeld, die leidde tot ontslag van de verpleegster. Deze moet daarop Donderdag j.l. Lindemans een sterke oplossing slaaptabletten te drinken hebben jegeven en daarop zelf dezen drank hebben ingenomen. Beiden werden onwel doch bij de verpleegster dacht men het eerst aan vergiftiging. Zij werd overge bracht naar het gemeentelijk zie kenhuis, waar zij ter verpleging is opgenomen. lindemans werd in ernstigen toe stand overgebracht naar het zie kenhuis van de .Volharding" en is daar Zaterdag aan de gevolgen overleden. (Van onzen specialen verslaggever) Nijmegen aarzelde vandaag even: zou het lukken in onze zwaarge- sohonden stad? Zou de oude Vier- daagsche sfeer ook zonder de ka zerne drukte en de muziekkorpsen weer de deelnemers opnemen, wan neer ze uit alle deelen van Neder land arriveeren? Wy hebhen dezen morgen de Deen- sche delegatie ontmoet op het ter rein der „Vereeniging" en die was enthousiast, putte zich zelfs uit ln een stroom van vriendelijkheden en beweerde dat de „Kóbenhavns Idrats Forenning" nog een „Hol lander Klub" kent, wier leden elke maand bij elkaar komen alleen om over de Vierdaagsche van vroeger te praten en zich op nieuwe wandel feesten voor te bereiden. De Denen, die wij spraken waren gisteren per vliegtuig uit Kopenhagen gearri veerd en een van hen was al een veteraan van 1937, met het groen oranje lintje boven de kleuren van zyn land. Maar een andere oude rot uit Amsterdam, die voor den 17en keer meeliep gouden Vierdaagsche kruis en nog een aantal zware bron zen decoraties kon 't aan de boxen, waar de deelnemerskaarten worden uitgereikt, nog niet zoo ge makkelijk vinden. Wij zagen hem eenigszins verwilderd van de eene queue naar de andere loopen en vischten hem ten slotte op aan den staart van de lange rij vrouwelijke en mannelijke individiieele deelne mers, waar le eigenlijk ook niet thuis hoorde, naar bij meende. „Nee, vroeger in de kazerne was 't makkelijkermeende hijmaar terwijl we met hem stonden te pra ten, werd ie aangevaren door een soort zeeman ook al met veel goud! „Kerel, loop je ook weer mee?!" en weg was ie. „Eiken Zon dag loop ik m'n veertig kilometers, meneerwas z'n afscheid. En natuurlijk heeft iedereen uit het fluweelen étui zijn Vierdagen versierselen te voorschijn gehaald en opgewreven en opwrijvend herin neringen opgehaald en waarschijnlijk is de oude geest weer over hem vaardig geworden, zoodra hij zijn „wandelorde" had opgespeld. Er zijn tippelveteranen bij met rijen decora ties zóó ontzagwekkend, dat we een oogenblik aan de smettelooze revers van Goering dachten, die er niet was, zooals we ook tevergeefs naar dikke buiken keken. Wij, nog haast oningewijden in deze wonderlijk eigen wereld, hebben met de onbezonnenheid van novie ten gemeend vast te stellen dat de deelnemers herkenbaar zijn aan a) hun vierdagenkruis, b) hun gezond verbrande koppen, c) iets zeer doel bewusts in hun houding en geba ren, varieerend van kalme zelfver zekerdheid tot vinnige spirit, waar bij vooral de oudere heeren een spierwitten schaarschen haartooi om een bruingebranden schedel op vallen en d) veel rugzakken, brood- tasschen, veMflesschen, dekens op rol en stoere wandelschoenen. En wat die kruisen betreft: de genen, die dit jaar het gouden Vier dagenkruis „komen halen", zooals dat heet, die dus voor den tienden keer meeloopen, zullen een verguld ziveren kruis ontvangen, waarschijn lijk met certificaat, omdat een echt gouden kruis 350 kost en dan nog alleen „met Inlevering". Op het stationsplein was het een drukte van af en aan rijdende extra trams en bussen. Tusschen marsch- muzlek en „sentimental journey" in, werden via luidsprekers mede deelingen aan de wandelaars gedaan en waarschijnlijk slaat het smelten de lied „sentimental journey" op den jongen en het meisje, die onze speciale trein-correspondente dezen morgen bespiedde, toen ze via het „Vierdagenkruis" onmiddellijk zoo enthousiast werden, dat er na vijf minuten al foto's werden uitgewis seld (niet van de Vierdaagsche). (Het walk alone" stond ook op het repertoire, waarschijnlijk voor de individueel wandelende deelnemers). En zoo straks zagen we de Leid sche studenten van Pro Patria voor bij marcheeren, in blauw uniform karabijn over den schouder, die in Mei de eerewacht voor Chusphill vormden en nu met een kleine groep de 50 K.M. zullen meeloopen als gas ten van het Nymeegsch Studenten corps. Om half acht was het vlaggen- parade op „de Wedren". In een carré van neigende vlaggen rezen aan de masten de nationale kleuren van België, Denemarken, Frankrijk en Nederland onder het spelen der respectievelijke volksliederen. Burgemeester Hustinx heette de deelnemers welkom en wenschte hun goed weer en prettige dagen, waarna de heer D. P. van Wage- ning, belast met de leiding van het uitvoerend comité, den burgemees ter dankte en de trouw van de Vierdaagsche aan Nijmegen be tuigde. Langs de dichtopeengepakte me nigte defileerden daarna de delega ties der deelnemende groepen. Schet terend feestelijke marschmuziek, uniformen, kleurig sportieve wan deljurkenmaar misschien krij gen we morgen gelegenheid u meer te vertellen van de Vierdaagsche en Nijmegen, dat inderdaad den ouden Vierdagengeest weer te pakken heeft naar men ons verzekerde. Om half zes morgen vroeg gaan de poorten open De heer Nieuwkoop uit Rotterdam, die onlangs met twee metgezellen uit de Maasstad vertrok om met zijn zeiljacht de „Alk" een wereldreis te maken, is, naar wij vemem Zondagochtend te Las Palmas aan gekomen. Alles was wel aan boord. Volgens het plan zou het traject in één ruk worden afgelegd zonder da eenige haver, werd aangelooper. Echter heeft het scheepje in de baM van Bembridge bij het eiland Wight twee dagen moeten schuilen wegens storm. Bij het uitvaren had men ook al pech gehad. De „Alk" was de pin- ren van Hoek van Holland goed uitgeloopen en bevond zich al een behoorlijk eind op zee, toen een sloep van de Marine achterop kwam va ren en de ondernemende zeilers som meerde naar den wal terug te ko men. Er moest namelijk aan boor»* een onderzoek worden ingesteld of geen verdachte personen, politieke delinquenten of dergelijke op het schip waren geslopen, die op deze wijze het vaderland ontvluchtten. Van de inzittenden van de sloep was niemand tot dit onderzoek op het jachtje gerechtigd, zoodat er niets anders op zat dan naar den Hoek terug te keeren. Daar was intus- schen de zaak gauw in orde, maar inmiddels was het tij verloopen en bovendien mist komen opzetten, met het gevolg, dat de wereldreiziger» gedoemd waren den geheelen dag aan den kant te blijven. Pas den volgenden morgen konden ze op- nieuw zee kiezen. Gelukkig varen ze niet volgens dienstregeling. BENOEMINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot econoom van het Groot Seminarie te War mond den Zeereerw. Zeergel. Heer C. Groote, die leeraar was aan het, Seminarie Hageveld te Heemstede.! Tot ieger-aalmoezenier is benoemd de Zeereerw. Hooggel. Heer P. G. Groenendijk, die econoom wet aan het Groot Seminarie te War mond. HOOGLEERAARSBENOEMING TE NIJMEGEN Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft dr. J. Peters C.ss.R. te Wittem benoemd tot hoogleercar in de faculteit van letteren en wijs begeerte bij de R.K. Universiteit tC Nijmegen met leeropdracht kenleer en metaphysica met inbegrip van de natuurlijke Godsleer. Met ingang van het studiejaar 1946-'47 is bij de faculteit van let teren en wijsbegeerte der R.K. Uni versiteit toegelaten als privaat-do cent dr. J. Papin, te Nijmegen, om onderwijs te geven in Slavische tales* en literatuur, in het bijzonder de Russische taal en literatuur. ONDERSCHEIDING MGR. TH. GOOSSENS Uit Rome is bericht ontvangen dat Z. H. de Paus den rector van dn R.K. Leergangen te Tilburg, mgr. prof. dr. Th. Goosaens, die onlangs zijn zilveren jubileum als zoodanig vierde, heeft verheven tot de waar digheid van Huisprelaat van Z. H. Deze onderscheiding werd hem ver leend als erkenning van zijn ver diensten voor de R.K. Leergangen. Rads9 ^aticaan meldt, dat ln Noord-Kort t alle katholieke eigen dommen door de .8ov jetautoriteiten in beslag z(ja genomen. Volgens berlahten van de Amerl- kaansche radio ls de Boliviaanscha regeering omvergeworpen en de pre sident gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 5