i de stem De kosten van het levens- onderhoud De uitbuiting van den liongert Dameskousen blijven schaarscli [Tweevoudig geheim van Bikini der dankbaarheid gl Bii C -HNEESCH AVONTUUR. Het goedkoopste land 68ste JAARGANG WOENSDAG 24 JULI 1946 No. 20069 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Cynisch opportunisme DISTRIBUTIEREGELING ALS VOOR SCHOENEN? ALLES GEREED VOOR DE TWEEDE PROEF Een minuut uitstel Iran tot mislukking leiden IN DE V.S. DIT JAAR HOOGTEPUNT? O.P.A.'s werk NEDERLAND PROTES- I TEERT Tegen begunstiging van I Duitsche havens NAAR MEER DUITSCHE KOLEN Extra hier en tabak voor j de mijnwerkers Een pond papier per maand MIN. FIéVEZ ONGESTELD l niéUWTschIFdamsche courant ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR H. A. PAALVAS1 MGR DR. J. WIT L O X BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Onmiddellijk na zijn mededeeling inza.ce de brood rantsoeneering ver trok de Engelsche minister van voedselvoorziening Strachey van het lagerhuis na&r een persconferentie. In 66 minuten kreeg hij over de broodzaak200 vragen te beant woorden. Brood is een primair voed sel van het geheele volk. Onder de levensmiddelen staat brood het dichtst bij ons. In de verkiezingenreeks geldt het zelfde voor het stemmen van den gemeenteraad. De gemeentebelan gen, maar ook de gemeenteraads leden staan het dichtst bij ons. Is het te verwonderen, dat ook bij de raadsstembus de meeste vragen wor den opgeworpen? Is het te verwon deren, dat in deze weken de meeste beloften worden afgelegd? Wat 13 nu ons antwoord Vrijdag a.s., wanneer we voor de derde maal ons stemrecht hanteeren? Na wat we bij de Kamer- en Sta tenverkiezingen hebben gehoord en gezien, na wat we in de afgeloopen dagen aan theorie en practijk heb ben beleefd, Is maar één goede daad PV'geiijk. Tot samenwerking bereid op veler lei terrein, kwamen we tot het in zicht, dat, allereerst in den ge meenteraad, we ons katholiek geluid zoo sterk mogelijk dienen te maken Spannen we niet alle uiterste krach ten in, dan worden we door andere partijen met veel genoegen omver geloopen. Ook in raden van de ge meente wacht ons een zeer zware taak. Onze teams moeten daar ech ter.- teneinde met gezag en met durf te kunnen spreken en handelen, we ten, dat ons kiezerscorps bewust en met geestdrift de onderscheidene belangen in de handen van zijn can didaten heeft gelegd. Bewust en met geestdrift, omdat de katholieke bur gerij uitstekend op de hoogte is, welke belangen ook en soms juist in den raad met op beginselen en kennis gebaseerde verantwoorde lijkheid moeten worden gediend. Ook voor de gemeente is het een aller eerste eisch, dat we als katholieken stem hebben in het raadskapittei. En daarom stem o.p de katholieke lijst. De heele bevolking kan u daar voor niet anders dan dankbaar zijn. M de Koningin tijdens liet uitspreken de Ridderzaal Troonrede Zoolang de invoer niet op eenigs- zins beduidende schaal kan worden hervat, zal er in ons land een ge brek blijven aan dameskousen. Im mers, de Ned. industrie kan op haar tegenwoordige capaciteit en die zal binnen afzien baren tijd niet veel groeien - nauwelijks voor elke vrouw enkele paren kousen per jaar maken. Aldus de directie van een onzer fa brieken. Teneinde de 3 millioen gegadigden te gerieven meende zij dat het goed zou zijn als de regeering voor da meskousen een soortgelijke regeling trof als voor schoenen. Da*; zou voor velen, die nu nergens aan kun nen komen, ten minste eenige ver betering beteekenen en allerlei be voorrechting uitsluiten. Een andere verbetering zou het zijn als onze industrie nylongarens zouden kunnen worden verschaft. Men zou dan een véél sterker pro duct kunnen vervaardigen met een pcgccring In tegenstelling met de enkele «lagen geleden gepubliceerde be richten, volgens welke de tweede proef met de atoombom bij Bikini mogelijkerwijze zou worden uit gesteld wegens het weer, wordt thans gunstig weer voorspeld, zoodat de proef waarschijnlijk op bet vastgestelde tüdstip za! kun. 11 en plaats vinden en wel op Woensdag, 24 Juli, om 22.35 uur Nederlandschen zomertyd. De vloot, die als doelwit dienst moet doen, ligt ditmaal anders dan bij de eerste proef. Zes duikbooten, met dertig tons blokken bezwaard, zijn in de Bikini-lagune op den bo dem der zee neergelaten, in elkan ders onmiddellijke nabijheid. Haar rompen zullen aan de hevige kracht van de ontploffing onder water wor den blootgesteld. Weerstaan zij dit geweld, dan zullen de booten zich, naar men aanneemt, van de blok ken loswerken en op eigen kracht" naar boven komen. Nog twee andere duikbooten lig- genn voor anker aan de oppervlakte, terwijl het slagschip de Arkansas" en het vliegtuigmoederschip „Sara toga" meer naar de plaats, waar de bom zal ontploffen zijn gesleept. Andere zware schepen in den ^bin nensten kring" zijn o.m. het slag schip „New York" en het Japan- Sci,e s'agschip „Nagato". waarop dit zal geschieden. In ieder geval wordt daarbij gebruik ge maakt van een electrische installa tie, die er uitziet als „de achter zijde van een telefooncentrale", zoo dat het vermoeden is gewettigd, dat de bom langs radiografischen weg tot ontploffing zal worden gebracht. Vanaf het oogenblik af, dat de bom op scherp zal zijn gezet, hangt hef welslagen van de proef af van een absoluut nauwkeurige tijdcon- trole. Een minuut verschil kan de geheele proef doen mislukken. Op 't moment, dat de bom ontploft zullen namelijk 72 vliegtuigen boven de Bikini-lagune vliegen. Als alles „volgens plan" verloopt, zal een draadloos bestuurd vliegtuig op een hoogte van 1600 meter onmiddellijk boven de plaats der ontploffing vlie-* gen, terwijl een bemand vliegtuig op 10.000 meter hoogte zal overvlie gen. De overige toestellen bevinden zich boven het gebied van de lagune. Vier uur later zullen door een spe ciale fotomissie opnamen uit de lucht worden gemaakt van een hoog te van 1500 voet, wanneer althans de lucht helder is en vrij van radio actieve werkingen. Men verwacht intusschen, dat de onder water ont ploffende bom ongeveer een mil lioen ton water in de lucht zaJ slin geren en dat een groot deel van deze massa radio-actieve stralen zal uit zenden, welke veel gevaarlijker zijn dan die bij de eerste proef. Het water zal op drie manieren ln beweging komendoor de ontplof fing zelf, door de terugvallende wa terzuil en door de ontleding van een hoeveelheid water in zijn ele menten: waterstof en zuurstof. In ieder geval zullen de geleerden circa tienvoudigen levensduur van kunstzijde. Op deze wijze zou de be hoefte derhalve kunnen worden ver minderd. Wat de grondstoffen voor de fa bricage van kunstzijden kousen be treft, de Ned. kunstzijde-industrie levert voldoende garens, maar de katoenen versterkingsgarens, die weer moeten worden ingevoerd, ont breken. Daardoor is het nog niet mogelijk kousen met versterkte hie len en teenen te vervaardigen. Intusschen ook bij deze industrie speelt naast andere factoren, die de productie bemoeilijken het per- soneelgebrek een groote rol. Bij bovenbedoelde fabriek heeft men thans 250 meisjes te weinig en wat De Engelsche regeering heeft gisteren besloten de aanvaarding van het Amerikaansche voorstel om de bezettingszones van D-uitschland in een veel nauwer economisch ver band te doen samengaan, zóó dat men practisch van een economische eenheid zou kunnen spreken, uit te stellen, tot net Russische standpunt in deze aangelegenheid bekend is- Uit de formuleering van deze mededeeling valt op de eerste plaats op te maken, dat Engeland in beginsel met het voorstel van Byrnes instemt. Wat geen verwon dering behoeft te wekken, want het is een bekend feit, dat juist Engeland in zijn zone met de zwaarste1 moeilijkheden heeft te kampen, welke voor een zeer aan merkelijk deel voortvloeien uit het feit, dat de scherpe afscheidingen, zooals die tot dusverre gehandhaafd bleven, dit gebied eenvoudig tot een economisch wangedrocht maak ten. Dat Engeland een jaar na het beëindigen van de vijandelijkheden voor 't eerst de onpopulaire brood rantsoeneer ing moest invoeren, hangt ongetwijfeld samen met het feit, dat het zijn zone moet voeden: Dat de Engelsche belastingbetaler de Duitsche importen moet finan cieren, ligt wederom in de lijn van de verbrokkeling van hetgeen eens Duitschland was. Dat Engeland echter, zelfs onder deze omstandigheden, uiterst be hoedzaam voortschrijdt, en eerst alle aspecten van het vraagstuk de revue wil laten passeeren, vóór de definitieve besluiten neemt is volkomen logisch, aange zien "een Britsch-Amerikaansche daad in bovenvermelden geest tegen de besluiten van Potsdam ingaat, en de tezamen met Rusland gesloten overeenkomst van Pots dam zou vernietigen. Een eerste consekwentie zou dan zijn, dat de Britsche regeering het voorbeeld van de Vereenigde Staten zou vol gen, en de herstelbetalingszendin gen uit haar zone stopzetten. Dit zou weer nieuwe verbittering in Rusland wekken, hoezeer ook juist Rusland, door het neerlaten van het ijzeren scherm dwars door Duitsch land, de door Potsdam geëischte men ook probeerde, ze zijn niet tej economische eenheid van het ver- krijpn Hel gevdg is, dat er al een siagen en bezette rijk practisch on- opstapeling komt van onafgewerkte moeeliik heeft eprmrakf producten. En dan dient men nog- -?,-J "eeIt gemaakt, te bedenken, dat het ttvee jaar duurt bcm0e.van de meest angstvallig na de proef in staat zijn te zeggen, proef mt jpheimen van de tweede] of aan de kust gelegen steden even- te, zal waaro atoombom zijn de diep- tueel door de atoom-ontploffing on- p ae bom tot ontploffing der water kunnen worden over gebracht en de wijze, I stroomd. worden eer een meisje volledig is opgeleid voor de mannen, die de breimachines bedienen, is dat zelfs vijf jaar. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. Als opvolger van den heer F. J. Goedhart te Amsterdam, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, is tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mej. M. Tjeenk Willink te 's Gravenhage (F.v.d.A.) Zelfs van de fictie Potsdam maakt Engeland zioh niet gemak kelijk los. Want daarmede verval len ook voorgoed, met alle daaraan verbonden gevolgen, de twee essen- tieele politieke richtlijnen, welke destijds voor de oplossing van het Duitsche probleem werden vastge steld, 1. dat „Duitschland zal be handeld worden als één economi sche eenheid", en 2. dat „r her stelbetalingen voldoende hulpbron- De stijging van de kosten van levensonderhoud in de Ver. Staten zullen volgens Dr. Julius Hirseh, een econoom en prijsdeskumdige van Duitsche geboorte, binnen een jaar en misschien reeds einde 1946 haar hoogtepunt bereiken. „In de naaste toekomst moet men in de Ver. Staten hoogere prijzen verwachten, maar van een tome- looze inflatie zal", aldus de minis ter van economische zaken der Weknar-republiek, die als niemand anders de verwoestende gevolgen aanschouwde van de inflatie welke in 1923 Duitschland teisterde, „geen sprake zijn". Dr. Hirseh', die een aantal buiten- 1/iUL WtPt 9- „Laat mij maar het woord doen, Binky", begon Tobias en hij Ving een gesprek aan met den dik- en Chinees, dat Binky als wartaal 'h den ooren klonk. t>e Chineesche kap'tein, want dat s hÜ. wees eerst met een hand gebaar op een jonk, mompelde een aantal woorden, hief toen ver scheidene malen zijn handen om hoog en Binky zag, dat zijn lange vriend van kleur verschoot, terwyi hjj mompelde: „Wat een afzetter!" Bifcky was echter niet voor niets in zaken. Met een snelle beweging haalde hij een dubbeltje en een cent te voorschijn en bood het den kan'tein aan, die een luchtsprong van plezier maakte,. gewoon nauwkeurige voorspellin gen heeft gedaan over de loop van prijzen en productie, verklaart te betwijfelen, dat „de kosten voor den gemiddelden Amerikaan zoo zeer zullen stijgen, ais vele autori teiten verkondigen". „Verzachting van prijzencontröle op het juiste tijdstip is na den oor log onvermijdelijk. Ik zou de voor keur hebben gegeven aan een goed doordachte niet te lange over gangsperiode boven de plotselinge wijziging, die onlangs heeft plaats gevonden". „Aan de heerschende verwarring moet een einde komen. De prijzen van de zwarte markten zullen waarschijnlijk dalen, ofschoon niet tot de oude maxima", aldus Dr, Hirseh. „Het O.P.A. heeft prachtig ge werkt gedurende de oorlogsjaren, maar misschien te streng vastge houden aan weinig soepele me thoden en voorschriften". Dr Hirseh merkte verder op, dat de oogstvooruitzichten in de Ver. Staten gunstig zijn, maar dat de vraag voor exportdoeleinden en voor hulpverleening nog eeni- gen tijd zal blijven bestaan „Wellicht echter zullen wij in staat zijn. den export van levens middelen welke wij zelf noodig hebben, te reduceeren indien Eu ropa en het Verre Oosten er toe kunnen worden gebracht, meer zichzelf te helpen dan thans", ver klaarde hij. „Ik geloof, dat wij ge durende het loopende jaar minder zullen exporteeren dan op het oogenblik wordt aangenomen". De ervaringen van Dr. Hirseh met inflatie en prijscontrole gaan terug tot 1916. toen hij in Duitsch land leider was van het Bureau voor de prijsbeheersching. nen zouden overlaten om het Duit* sche volk in staat te stellen zich,'| zonder buitenlandsche hulp in het leven te houden." Maar we staan,1 zooals de „Daily Herald" zegt, voor de verschrikkelijke feiten, en „onzes politiek moet zich, als wij een cata» strofe willen voorkomen, aan da feiten, en niet aan een fictie vast. klampen," Klaarblijkelijk echter wil de Engelsche regeering nog een laatsta poging bij Moskou doen om de de-, finitieve splitsing van Duitschland, in twee deelen te voorkomen. Maar men beseft, dat er weinig kans op resultaat is. Met een cynisch op. portunisme buit Rusland het bui. itenkansje, dat het in zijn zone overvloed aan voedsel heeft - welke normaal heel Duitschland ten goede moest komen uit om politieke doeleinden te bereiken. Het hongert de Westelijke zones uit om de Engelschen en Amerika nen, derhalve de democratie, in discrediet te brengen, en zoo het terrein rijp te maken voor het communisme. Londen en Washington grijpen nu in. Frankrijk volgt ongetwijfeld. Hun taak zal zijn Duitschland ten Westen van de Elbe, selfsupporting te maken. Een moeilijke taak en een ondankbare taak, wijl dit doel voorloopig alleen op een zeer laag levenspeil voor het Duitsche volk kan worden bereikt. De Nederlandsche en Belgische regeeringen hebben, met krachtigen steun der Fransche regeering, bij het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen het begunstigen van Duitseli® havens in plaats van Nederlandscha en Belgische bij de verscheping van leveringen voor de Amerikaansche bezettingstroepen in Duitschland. De nota verzoekt in deze bij d® bezettende mogendheden te inter- venieeren. Aneta meent te weten, dat da kwestie op het oogenblik in behan deling is bij den Amerikaanschen. raad voor economische aangelegen heden in Duitschland, welke er wel willend tegenover staat. Door de geallieerde co-ordinatie- commissie zijn Britsche-, Ameri kaansche-, Russische- en Fransehe deskundigen aangewezen om de kolenpositie van geheel Duitsch land aan een onderzoek te onder werpen. Het onderzoek geschiedt naar aanleiding van een op de Pa- rijsche ministersconferentie geno men besluit. Alle middelen om de kolenpro- ductie te stimuleeren zullen wor den bestudeerd, zooals het ver strekken van extra bier en tabak aan mijnwerkers, extra levensmid delen, premies en hoogere loorien. Het rapport van de deskundigen moet voor 10 Augustus aan den geallieerden bestuursraad worden voorgelegd en moet tevens bevat ten voorstellen inzake te volgen richtlijnen en de quanta, die vooi bdnnenlandsch gebruik en voor den export kunnen worden bestemd. De bestuursraad zal op zijnbeurl het rapport voor 1 September aan de vier ministers van buitenland-, sohe zaken voorleggen. In totaal zou de Nederlandschö papierindustrie ongeveer de helft! van haar grondstoffen kunnen be* trekken uit het binnenland in denj vorm van oud-papier Thans krijgt men op deze wijze slechts een der* de van de verwachte hoeveelheid binnen. De directeur van 't rijksbu* reau voor papier enz., heeft daar* om een beroep op het Nederlandschfl volk gedaan in dezen te willen me* dewerken. Minstens een pond papiet per persoon en per maand en meil is er. Het scheelt per jaar ongeveer 10 millioen aan deviezen! Bij de plechtige opening der Sta:* ten-Generaal door H. M de Ko* ningin, waren drie ministers afwe* zig. Mr. E N. van Kleffens kon wegens verblijf buitenslands niet aanwezig zijn, minister Ringers ver* toeft met vacantie in Zwitserland en luitenant-kolonel A H. J. Ï3* Fiévez, minister van Oorlog en ad interim van Marine, is ongesteld# Z.Exc. is Zaterdag tijdens een ver* gadering ziek geworden; hij is over* spannen en moet rust houden Naaf wij vernemen is zyn toestand niet ernstig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 1