O.P.A. van de Ver. Staten R DADER HET EEUWGETIJ der St. Vincentiusvereeniging De winnaar van de ronde van Zwitserland de Onbekende ADIO programma NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 26 JULI 1946 PAGINA 2 I DE KARDINAALS-MIS IN DEN HAAG Feestvergadering in de Scheveningsche Kurzaal NIEUWE PRIJSBEHEER. SCHING IN WERKING HANDEL MET ITALIË Goederenruil van 4 milliard lire GROOTE EXPLOSIE TE IJMUIDEN. Met 1600 Kg, trotyl. Mr. VAN SCHAIK WEER VOOR ZITTER DER TWEEDE KAMER DISTRIBUTIE VAN APPELEN PEREN EN PRUIMEN. SPORTVAR1A GINO BARTALI als renner en als mensch Het hoogtepunt van de viering yan het eeuwgetij der St. Vincen tiusvereeniging in Nederland was wel de Kardinaalsmis gistermorgen lp de kerk van O.L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen aan de Elandstraat te Den Haag. De kerk was voor deze gelegenheid rijk versierd. De wan den en ramen van het priesterkoor Waren geheel met kardinaalsrood behangen boven het altaar prykte de beeltenis van den H. Vincentius Paulo en een kleurige, geheel bij de architectuur passende bloemen en tapijtenversiering gaf aan het in terieur van het kerkgebouw een fcoog-feesteltfk karakter Om 10 uur celebreerde Z. Em. kardinaal De Jong de pontificale Hoogmis. Assistentie verleende hier- fcy als presbyter assistens F. N. J. Hendrikx, vie. gen. van Den Bosch als troondiakens deken W. J. Pom- pe van Den Haag en deken J. H. Niekel van Rotterdam; als subdia- feens deken J. C. W. v. d. Wiel van Haarlem, en pastoor L. Brink van Noordwijkerhout ceremoniarii wa ren de secretaris van den kardinaal de ZeerEerw. heer Th. W. van Lue- nen en rector W. A. E. Bokeloh. Toespraak van Mgr. JP. Huibers Na het Evangelie hield Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem een toe spraak naar aanleiding van de woor den uit het Evangelie van den H. Joannes XV 12: „Dit is Mijn gebod, dat gij elkander liefhebt, zooals Ik tu heb liefgehad". Mgr. Huibers wees erop, dat ge heel Nederland zich verheugt in dit jubilé en dat de Kardinaal hier ver- eenigd is met geheel het Episcopaat om in een plechtig offer God te dan ken en nieuwen zegen af te smeeken yoor de toekomst. Mgr. ging dan het doel der St. Vincentiusvereeniging na, hetwelk is Gods grootste gebod, het gebod der liefde, op te volgen; zelfheiliging door liefdadigheid, zooals St. Vin centius gedaan heeft door persoon lijk contact met de armen en veria tenen. Dat de geschiedenis der ver- eeniging een stygende lyn vertoont, is een verheugend verschynsel en daaruit blykt, dat de St. Vincentius vereeniging nog geschikt is voor de zen tyd. Mgr. wees erop, dat de beleving van het groote gebod der liefde het éenlge middel is om het communisme, het groote gevaar van dezen tijd, te overwinnen. Als het gebod der liefde niet wordt opge volgd, zal de wereld een chaos wor den. Het werk oer St. Vincentiusver.. eeniging ls ook een werkelijke K. A. Mgr. prees de St. Vincentius vereeniging om haar talrijke liefde. werken. Het feestgeschenk van de Veree niging ten bate van het psychopa, tisch aangelegde kind en het reclas, seeringswerk zijn van bijzondere be. teekenis van dezen tyd. Met een opwekking tot de Vin- centianen om geheel in den geest van St. Vincentius te blijven leven en werken en om ieder bezoek te stellen onder de bescherming van Maria de Middelares van alle gena de, eindigde Mgr. zyn toespraak. De Pauselijke internuntius, Z.Exc. mgr. Paolo Giobbe, de bisschoppen van Haarlem, 's-Hertogenbosch en Roermond en mgr. Baeten, coadjutor van den bisschop van Breda, mgr. Olaf Smit en vele andere kerkelijke hoogwaardlgheidsbekleeders luister den de plechtigheid op en gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun groote belangstelling en waar deering voor het werk der St. Vin centiusvereeniging. Ook verschillen de burgerlijke autoriteiten waren aanwezig, o.a. minister-president dr. Beelpresident en leden van den alg. raad der St. Vincentiusvereeniging te Parijs, presidenten en leden van de hoofdraden van Frankrijk, Bel gië, Engeland en Ierland. Buiten vóór een gevel van het kerkgebouw was een jubel van wap perende vlaggen, wimpels eti van kleurige wapenschilden en bloemen aangebracht. Op den Woensdagavond in den Die rentuin gehouden begroetingsavond zijn namens de Maastrichtsche Con ferenties aan den president van den Hoofdraad mr. H. G. J Morshuis, een gecalligrafeerde oorkonde en een door Charles Vos vervaardigde plaquette aangeboden. De luisterryke viering van het eeuwgety der St. Vincentiusvereeni ging in Nederland is gistermiddag besloten met een feestvergadering in de smaakvol versierde Kurzaal te Scheveningen. De feestelyke by- eenkomst droeg wel -,en zeer by- zonder cachet door de tegenwoordig heid van vele kerkelyke en wereld lijke hoogwaardigheidsbekleeders. Aanwezig waren Z. Em. Kardinaal De Jong, de Bisschoppen van Roer mond, Haarlem en 's-Hertogenbosch, de Pauselyke Internuntius, de mi nister-president dr. Beel, de minis ters Drees en dr. Huysmans, de rectores magnifici van de Kath. Universiteit en van de Kath. Econ. Hoogeschool, de president van den Alg. Raad en de presidenten van de hoofdraden van Frankryk, België, Engeland en Ierland en vele anderen. Nadat het eerste couplet van de Nederlandsche en Fransche volks liederen waren gezongen, sprak de president van den Hoofdraad van Nederland, mr. Morshuis, een be- groetings- en een openingswoord, waarin hy mededeelde, dat de leden der vereenlging als grondkapitaal voor het instituut voor psychopa thische kinderen de som van 80.000 hebben byeengebracht en dat een telegram van gelukwensch was bin nengekomen van H. K. H. Prinses Juliana. Dan volgde de uitvoering van de V in een t iu s cantate. De herdenkingsrede werd vervol gens uitgesproken door mgr. dr. F. Féron, vicaris-generaal ,ran het bis dom Roermond, die het werk der vereeniging beschreef als een apos tolisch werk. Het gevaar dat Neder land bedreigt, is niet zoozeer het communisme, dat hier als zoodanig niet zoo veel leden telt, maar het zyn de armen, die niet beholpen worden en daardoor tot opstandig heid gebracht worden. Hen te red den is het werk der St. Vincentius vereeniging. Tusschen egoïsme en altruïsme is verzoening mogelijk, als men zelf heiliging beoefent door anderen te helpen, zooals de St. Vincentius vereeniging dat opvat. Ook de jongeren moeten hier aan treden; in de jeugd zit een gewei dige veerkracht. De Regeering vraagt de medewerking van alk Nederlanders voor den wederopbouw van Nederland. Als alle katholieker in den geest van de St. Vincentius vereeniging gaan werken, dan is ons land gered. De liefde toch over wint alles. En gelukkig is de mensch, die anderen weldoet. Prof. dr. J. Zeiller, president van den Alg. Raad te Parys, sprak ver volgens zijn Nederlandsche confra ters toe, wenschte hen geluk met hun eeuwfeest en prees hen om het schitterend voorbeeld. d*».t zij heb ben gegeven Ook minister Beel voerde nog net woord als deelnemer in den arbeid der vereeniging en als hoofd van de regeering. Regeering en St. Vincentiusvereeniging werken aan eenzelfde doel, de regeering langs de strakke lyn van de wet, de St. Vincentiusvereeniging langs den meer soepelen weg der naastenlief de. Als staatsman was de minister erkentelijk voor het werk der St. Vincentiusvereeniging. Onder daverend applaus der aan wezigen nam vervolgens Kardinaal De Jong het woord. Z. Em. sprak woorden van dank voor hetgeen de St. Vincentiusvereeniging voor Kerk en vaderland heeft gedaan in de eeuw van haar bestaan in Neder land. Het is ook een werk van Katholieke Actie, het is een echt christelyk werk geweest. Z. Em. hoopte en bad, dat God het zal blij ven zegenen, niet alleen voor de Kerk, maar ook voor het heil van heel het vaderland. Met het plechtig Te Deum van Hubert Cuypers voor dubbelkoor met orkestbegeleiding werd de prachtig geslaagde herdenking ge sloten. De Amerikaansohe Senaat heeft de herziene wet op de prijsbaheer- sdhing na lange discussie met 53 tegen 26 stemmen aangenomen. Volgens deze wet zullen de maxima van huren en prijzen, die tot 30 Juni golden, automatisch weer worden ingesteld, doch niet die voor vleesdh, gevogelte, zuivelipro- Door den leider der Nederland sche delegatie, den heer D. P. Spierenburg eenerzij ds en den Ita. liaanschen directeur-generaal voor economische zaken, den heer Di Nola, anderzijds is een financieele en handels overeenkomst tusschen Nederland en Italië geparafeerd, waarbij de waarde der uit te wis selen goederen is vastgesteld op 4yt milliard lire. Italië zal Neder land bodemproducten, vruchten en groenten, evenals grondstoffen, textielproducten, kleeding en an dere typisch Italiaansche produc ten leveren, in ruil daarvoor zal het pootaardappelen, radio- en electrotechnische artikelen, che mische producten en fokvee ont vangen. Over de kwestie van be talingen zal nog een notawisseling volgen. De overeenkomst zal een jaar geldig zijn. ducten, graan, tabak, petroleum en enkele andere producten. President Truman heeft gister, avond de nieuwe wet op de prijs- beheersching onderteekend. Wat behelst de nieuwe wet? De nieuwe wet werkt ongewij zigd de federale controle op de huren weder in en bepaalt, dat de maximumprijzen den fabrikanten een redelijke winst moeten garan deeren, gebaseerd op het peil van 1940, vermeerderd met de gemid delde kostenverhooging voor elke industrie sedert 1940. De nog be staande prijscontrole op de land bouwproducten wordt van het O.P.A. naar het ministerie van Landbouw overgeheveld. De wet staat 1 milliard dollars toe voor levensmiddelensubsidies, doch ver biedt subsidies na 1 April a.s. Ook de „max. gemiddelde prijs" van het O.P.A. wordt opgeheven. Deze trachtte te garandeeren, dat klee ding laag in prijs bleef. De prijs controle op gevogelte, eieren, tabak en petroleum wordt opgeheven, tenzij een speciale raad van 3 le den het O.P.A. machtigt haar we der in te voeren. Het O.P.A. mag verder voor 20 Augustus controle op de prijzen van vleesch, zuivel producten en granen invoeren, tenzij bovengenoemde raad van 3 dit uitdrukkelijk verbiedt. NED. TROEPEN NAAR INDIë. Een vier honderdtal Ned. man schappen is vanmiddag aan boord van de „Kota Baroe" uit South ampton naar Ned. Tndië vertrokken Gisteravond om zes uur is te IJmuiden een nieuw stuk van den 200 M. langen snelbootbunker opge blazen. Het heele Westelyk deel 1 ging met een geweldigen klap de lucht In en een 'n paar honderd M. hooge rookwolk steeg op, die lang zaam in de richting van Haarlem dreef. Na afloop deelden de autori teiten aan de talrijk© persvertegen woordigers mede, dat voor deze ex plosie het drievoudige van de vorige maal, ofwel 1600 kilo trotyl was ge bruikt. Teneinde de bevolking niet onnoodig te verontrusten, had men slechts de helft van deze hoeveel heid aangekondigd. De uitwerking bleek geweldig te zyn. De meters dikke wanden waren weggeslagen tientallen duizenden kilos zware cementbrokken barstten uiteen, het geen met een fantastischen stofwer- velwind gepaard ging. De uitwer king ten opzichte van de omgeving was niet van ernstigen aard, omdat de explosie inwendig plaats vond. De helft van den bunker is thans opgeblazen. Vermoedelijk zal Dins dag een deel van de Oostelijke helft vernietigd worden. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is voorlezing gedaan van het kon. be. sluit, waarbij als voorzitter der Ka„ m r wordt benoemd mr. J. R. H Van Sohaik. De heeren Ruygers en Vondeling, beiden van de Partij van den Arbeid, werden als Kamerleden beëedigd. In de tweede helft van Augustus zullen voor appelen, peren en prui. men maximumprijzen gelden, die in verband met de gewijzigde omstan-* digheden hooger zullen liggen dan het vorige jaar. Tevens zal dan een distributie-regeling voor dit en even-* cu eel ander fruit worden inge voerd. SLIJKHUIS WINT IN PRAAG, Slijkhuis heeft te Praag de 3000 meter gewonnen in 1 min. 86,2 sec„ hetgeen beneden den Ned .record-, tijd is. Lamoree werd derde bij het pols. hoog (3.90 M.) en Brasser derde bij het discuswerpen (42,86 M.) (Van onzen correspondent). GEÖSTèVE 22 Juli 1946. De Tiende Rondrit door Zwitser land, die van 1320 Juli. 60 renners uit België, Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland, Spanje en Zwitser land over een afstand van ruim 1800 kilometer met telkens stijgingen (en dalingen) van duizenden meters hoog door geheel Zwitserland ge voerd heeft, is een weergaloos suoces uit het oogpunt der openbare be langstelling geworden. Naar schatting hebben zich meer dan een miUioen Zwitsers langs den weg geschaard, om de renners te zien voorbijtrekken. Deze rondrit met zijn acht étappen, zonder eeni- gen dag rust, was ook weergaloos zwaar. Men moet bewondering heb ben voor de 32 renners, die den rondrit volbracht hebben. Onder hen bevond zich onze landgenoot Schellingerhoudt, die weliswaar in het eindklassëment 3Jste van de 32 werd, doch toch hulde verdient voor de volharding en moed, waarmede hy alle moeilijkheden overwonnen heeft. 28 van de 60 renners, die den rondrit begonnen, hebben onderweg opgegeven. De groote overwinnaar werd de 32-jarige Italiaan Gino Bartali, dde reeds in 1938 den Rondrit door Frankryk en verscheidene malen, ook dit jaar, gelyk men weet, den Rondrit door Italië gewonnen heeft. Bartali heeft op de Zwitsers een ge weldigen indruk gemaakt ale een all round"-étappenrenner, die niet s'lechts de allerbeste bergklimmer bleek te zyn, doch eveneens uit muntte in het dalen, in het rennen langs vlakke wegen en in den eind spurt. Bovendien bleek Bartali een taktischien zin te hebben, zooals misschien geen andere renner van dezen tyd. Spaarzaam met zyn krachten, wist hy steeds op het juiste oogeniblik tot de grootste krachtsinspanning over te gaan. En steeds bereikte hij zijn doel. Hy be. heerschte den wedstrijd van den eersten tot den laatsten dag en won, zooals hij wilde. Een M aria-v er eer der Deze „reus van den weg" is ook een zeer godsdienstig mensch, een vroom Katholiek, een uitstekend echtgenoot en vader voor zijn vrouw en twee kinderen. Hy verzuimt nim mer een Madonna-foto op zyn fiets te bevestigen wanneer hij aan een wedstrijd deelneemt. De bloemen, die hem na zijn étappen-overwinnin_ gen werden aangeboden, legde hij eigenhandig neer op het altaar van een Katholieke kerk ter plaatse. Den traditioneel en kus der meisjes, die den overwinnaar het overwinnings^ boeket aanboden, wees hij af, ver-, klarend slechts van zijn echtgenoot© een zoen te willen ontvangen. Da fraaie beker, die voornamelijk door zijn overwinning aan Italië als prya in het 1 andenklassement ten deel is gevallen, zal op zijn verzoek aan de Madonna van Loreto vereerd wor den. De Rondrit door Zwitserland 19 dit jaar gewonnen door een renner„ die als sportman en als mensch een klasse op zich zelf is! ZATERDAG 27 JULI. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws en gymn. 7.30 Morgen gebed. 8.00 Nieuws en gram. 10.10 Kamermuzeik. 10.45 Voordr. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Gram. 12.30 Lichte muz. (13.00 V. d« Ned. strijdkr.) 13.45 Over tooneel. 14.00 Gram. 14.15 Engelsche les. 14.45 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 16.00 Caus. en gram. 16.30 Gregoraansch. 17.00 Tijdschr. 17.15 Voordr. en so listen. 17.45 Sportpr. 18.00 Ork. 18.15 Weekoverz. 18.30 V. d. Ned. strijdkr, 19.00 Nieuws. 19.20 Ork. 19.45 Caus. 20.05 Lichtbaken H. de Greeve. 20.30 Piano. 20.40 „Pa Pinkelman". 21.00 Piano. 21.15 Ork. 21.48 Elfsteden zeiltocht. 22.00 Nieuws. 22.15 Avond gebed. 22.35 Hawalians (22.45 Volks- hoogeschool) 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) v.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 12.00 Poltiemuz. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nieuws). 13.45 Piano. 14.15 Sportpr. 14.30 Philh ork. 15.15 Bockbespr 15.30 Ramblers. 16.15 Caus 16.30 Gram. 17.00 Leekenspel. ïr.du Elf steden zeiltocht. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 E. Walis. 18.45 „Prij zen en loonen 19.00 Trio. 19.30 V.P.R O- 20-05 0rk- 20.40 Binnenl. overz. 20.55 Cabaret 22.00 Concert uit Engeland. 22.30 'Kwartet 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Ork en gram. 24) Niet door geboorte. Myn af komst is nogal cosmopolitisch, aan gezien myn moeder een Engelsche was en myn vader afkomstig van een der Balkanstaten. Ik ben gebo ren in Parijs en ben genaturaliseerd Engelschman. En onderworpen aan de En gelsche wetten, dacht de inspecteur met grimmige voldoening, Vertelt u my, als u wilt, wat gedaan hebt, mr. Lansberg, zei hy hardop, van het oogenblik af dat u hier bent weggegaan naar uw club, totdat u bij mr Spencer kwam Lansberg dacht even na, Ik ben hier omstreeks half 8 Weggegaan en naar mijn club ge wandeld, waar ik een paar brieven vond, welke ik doorlas, terwijl het diner werd opgediend. Dineerden er veel menschen? yroeg de detective Heel weinig. Op Zondagavond aijn er zelden veel bezoekers. Dat is «en van de redenen, waarom ik er graag heenga Herinnert u zich ook, of u met een bepaald lid van de club gespro ken hebt? Neen, dat heb ik niet, ik zou het me anders zeker herinneren. Ik dineerde alleen, knikte tegen een of twee bekenden, rookte een sigaar, keek de couranten door en ben daarna omstreeks half tien op weg gegaan naar het atelier Per taxi of met uw eigen wa gen? Geen van beide, Het was een heerlyke avond, ik had tyd genoeg en daarom ben ik naar Victoria ge wandeld, waar ik, zooals u reeds van miss Laureen's meisje gehoord hebt, een bus nam naar Chelsea. Gedurende een seconde voelde de detective zich byna wanhopig. Al weer een, die na het diner een wan deling gemaakt heeftIedereen scheen gisterenavond bevangen ge weest te zyn door een waren wan del-hartstocht! Maar was het allemaal wel oven oprecht als het leek? In den geest schatte hij den afstand tusschen Lansberg's club en Victoria. Er verscheen een harde blik in zyn oogen, toen hij zich realiseerde, dat Laureen's flat ongeveer in het midden van dien weg lag eti in den opgegeven tijd gemakkelijk bezocht kon zijn. U hadt geen reden, om door Beresfordstreet te gaan en daarby miss Laureen's flat binnen te gaan? Neen, zei hij, daarvoor had ik geen enkele réden en het zou niet op mijn weg zijn geweest. Lansberg's antwoord kwam zon der aarzelen zijn gelaat stond rus tig. Maar Reynold's oogen waren niet op Lansbergs gelaat gericht. Hy had de handen van den man al eens eerder zien verstrakken, zoo- als zy zich nu om dien briefopener klemden. De detective had eindelyk eenig houvast. Die gevoelige vingers be wezen hem, dat Lansberg méér wist dan hij van plan was te vertellen Reynolds ging haastig de gebeurte^ nissen van den vorigen avond nog eens na, terwyl hij probeerde de si tuatie te reconstrueeren, indien Lansberg wenkeljjk in de flat was geweest, alvorens naar de studio te gaan. In de veronderstelling, dat er een worsteling geweest kon zyn, pro beerde hij vlug zyn oude truc van een bliksemsnellen aanrval. Ik zou graag even de kleeren zien, welke U gisteravond gedragen hebt. Inclusief het hemd, zei hy. Lansbergs gelaat drukte niets an. ders uit dan gewone verrassing, ge mengd met eenige vroolykiheid, zoo als bij lederen man het geval zou zijnf als hem gevraagdwerd, zijn garderobe te toonen. Hij .-kriekte op een belletje. Ze ker, indien u dat wenscht, inspec teur. De bediende verscheen^ maar al vorens Lansberg hem iets kon zeg gen had Reynolds hem aangespro. ken. Est-ee-que vous parlez fran cais? vroeg hij vlug. Oui, monsieur, antwoordde de man. In vloeiend Fransch, zy het met een ietwat hard accent, vroeg Rey nolds vervolgens: Ben je allang in dienst van je meester? Alvorens te antwoorden, wierp de man een blik op Lansberg, als wil de hy hem om toestemming vragen. Lansberg knikte en de bediende ant woordde: r- Ik en myn familie hebben veie jar?n gediend bij... monsieur en zyn familie antwoordde de man fier Reynolds bemerkte, dat hy even aarzelde voor den naam. De inspecteur wendde zich tot Lansberg. 1 Zegt u, als 't u belieft, tegen uw bediende, dat hy antwoord geeft op de vragen, welke ik hem stel. Lansberg deed zulks Fransen sprekend een uiting van tact en hoffelijkheid, welke de detective waardeerde. Hoe laat is je meester hier gis terenavond weggegaan om te gaan dirteeren vervólgde Reynolds. Om half acht, zeker niet later dan Vtff aver half. Hoewel de antwoorden koel-be. leefd klonken,, voelde Reynolds daar in de minachting en verontwaardi ging over het feit, dat hy, ais ge woon sterveling het waagde zich tq bemoeien met het leven van zijn Om hoe *aat 10 hÜ hier giste renavond thuisgekomen? vroeg d<3 inspecteur onverstoord. Ditmaal wierp de bediende een snellen- bijna angstigen bink op Lansberg, die kalm opmerkte: Mijn bediende zijn naam ia Neron blijft niet met chocolade op mij wachten, inspecteur. Hij lag in bed toen ik omstreeks kwart over drie vannacht thuis kwam na ons late onderhoud Lansberg had Fransch gesproken Was dat om den man een vingerwy- zing te geven? Reynolds was er be nieuwd naar. Breng mij het rok-costuum en het overhemd, dat je meester gister avond gedragen heeft, beval hij. De man draaide zich terstond om en verliet het vertrek. Bent u hier nog teruggekomen,, alvorens naar mr. Spencer te gaan^ mr. Lansberg? Voor Lansberg kon antwoorden, belde de ^lefoon op zijn bureau en nam hy den hoorn ter hand. Met mr. Lansberg, zei hij. Hy gaf den hoorn aan den inspecteur» Voor u, inspecteur. Reynolds nam deti hoorn en na zijn naam genoemd te hebben, bleef hij een paar minuten lang aandadh* tig tafsteren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1946 | | pagina 2